lioscopen profiteren [an slecht zomerweer EG mogelijk soepeler in suiker-onderhandelingen lollandsche Beton in iouw Arabische stad Veel Duitse camera's verkocht Foute bankbiljetten Dollar in herstel Autoverkoop nam met 15 tot 20 procent toe nauwelijks van invloed op bierafzet In eerste zes maanden van dit jaar w 1 Overschot zal dit jaar verder toenemen der levert HBG 600 miljoen gulden op Pluimvee en eieren 8 pet meer export Voor 240 miljoen in afgelopen jaar Makelaars tegen lagere tarieven Ongerustheid over staalexport naar VS Meer schepen in le kwartaal vergaan ERDAG 28 JULI 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PRS 15 H 17 en onzer verslaggevers TERDAM Bioscoopexploitanten en ijstabrikanten ondervinden het sterkst dat de zomer i toe meer bewolking, regen en wind te zien heeft gegeven dan zon en warmte. Nu de stranden i vele dagen verlaten bij liggen, hebben de bioscopen over bezoek niet te klagen. Voor de brikanten is het seizoen echter teleurstellend. ptastrofaal als de zomer van was voor de bioscopen, zo goed fct huidige seizoen, zegt een hvoerder van het Tuschlnski- |m. een onderneming die tien- 1 theaters bezit door het gehele I Vooral aan de middagvoorstel- is te merken, dat de mensen >scoop bij slecht weer een aan- |elljk alternatief vinden voor bos en hei. De ochtenduren ^laarbij beslissend, meent men ischinski. Als de hemel er 's- inds loodgrijs uitziet, nemen va- legangers het besluit de dag in [ad door te brengen. Schijnt in htenduren de zon en wordt het I in de middaguren pas slecht, I ligt het dagprogramma door- i al vast en dan profiteren de |open niet van de neervallende Overigens wijst de Tuschlns- tordvoerder erop, dat in een |te zomer ook de avondvoorstel- i beter bezocht worden dan in Jvarme periode. Tijdens de mati- is het verschil echter het tst. naar de stad slecht weer de mensen naar de lokt, is ook de ervaring van de Touw van Peek Cloppenburg. kledingmagazijn staat niet te ïen over de verkoop van zomer ing maar de slecht weer-trek de stad geeft een behoorlijke pensatie. P&C heeft al wat na* skleding in huis en daar blijkt op ogenblik een redelijke belang ing voor te bestaan. Dit in tegen- ing tot vorig Jaar toen zelfs in ustus vrijwel niemand er aan nt kleding voor de koudere mden aan te schaffen. Bij de :oop van zomerkleding speelt een rol dat veel mensen deze schaffen met het oog op een be zoek aan zuidelijke landen. Dat ega liseert enigszins het effect van slecht weer hier. De trek naar de warenhuizen is ook te merken bij de zaken van Konink lijke Bijenkorf Beheer (ondermeer Bijenkorf, Hema en Perry van der Kar). Dit jaar bij KBB niet de klaag zang van vorig jaar toen ledereen de hete binnensteden meed. De Hema- zaken merken het slecht weer goed aan de verkoop van gebak terwijl Perry van der Kar meer spelletjes verkoopt dan anders. Merkwaardig genoeg zijn bij de Bijenkorf attribu ten uitstekend verkocht die in een slechte zomer nauwelijks gebruikt kunnen worden, zoals plastic zwem baden en tuinmeubelen. Kennelijk hadden de kopers de mooie zo mers van 1975 en 1976 nog in het achterhoofd al besloten deze in vesteringen te verrichten nog voor de zomer begon. Bier Wie aan zomer denkt, denkt on dermeer aan bier. Toch blijken zowel Hefneken als Grolsch weinig te merken van de regen en wind. In de zomermaanden wordt nog wel 15 tot 20 procent meer bier verkocht dan in de rest van het Jaar maar bier is een zo gewoon onderdeel van ons consumptiepatroon geworden dat het typische seizoenskarakter van deze drank tot het verleden behoort. Weliswaar konden de brouwerijen het vorig jaar niet bijslepen maar zomer van 1976 was dan ook heel uitzonderlijk. Vergelijkingen met dat warme seizoen zijn daarom in feite niet juist, dat geldt niet alleen voor bier maar ook voor heel veel andere produkten. Beter is het een periode van behoorlijk zomerweer te zetten naast een winderige koele pe riode en dan blijken de verschillen over het algemeen niet zo erg groot, al zijn er natuurlijk enkele zeer ge voelige sectoren in de economie als de strandtentexploltanten en de ijs- verkopers. Weinig seizoensgevoelig is bijvoor beeld ook Coca Cola, zegt een woordvoerder van het gelijknamige bedrijf. Andere frisdranken zijn wat meer afhankelijk van de weers-situ- atie. Helneken noemt de toestand niet zo rooskleurig in deze groep dranken maar reden voor paniek is er niet. Us Teleurstellend is wel de afzet van Camplna in Eindhoven, een van de grootste ijsfabrikanten van Neder land. Zelfs als hij het extra effect van de warme zomer van 1976 bui ten beschouwing laat had de heer Van Rijn van Campina toch meer verwacht van 1977. Voor ljsbereiders is warmte in de zomer erg belangrijk want gemiddeld moet driekwart van de omzet in de maanden juni, juli en augustus binnengehaald worden. Dat ijs zo weergevoelig is, komt niet slechts direct, ook indirect door de temperatuur. De praktijk is dat bij mooi weer attracties als strand, die rentuinen en sprookjesparken een groot publiek lokken en juist in die omgeving is de omzet in ijs groot. Niet in de laatste plaats omdat de mensen vaak vergezeld zijn van hun kinderen. Is het weer slecht, dan lokt de stad. Ook daar wordt ijs verkocht, maar deze koude lekker nij moet daar concurreren met veel meer dingen die het kopen waard zijn dan buiten. frbeton is lid van een consortium irvan ook deel uitmaken de Ame- ise maatschappijen Knudsen ichbach and Moore. Het con- ium is betrokken bij de eerste van het project, dat ongeveer 3 lard gulden gaat kosten waarbij ijdrage van Interbeton van de (rachtgevers 600 miljoen zal ver- Het totale project is geraamd op Diljard gulden. Namens de rege- f van Saoedi-Arablë is de leiding I de totale bouw gelegd in handen I het Amerikaanse Corps of Engi- rs, een lichaam dat in Nederland lel te vergelijken is met Rijkswa- Itaat als met het' militaire wapen genie. eerste fase van de bouw waarbij trbeton is betrokken, zal onge- r drie jaar in beslag nemen, eerste fase van het project omvat voorbereidende werkzaamheden r het totale project. Dit betekent Ier meer de bouw van alle facili- en voor de toekomstige woonge- inschap van de bouwmedewer- 6, geschat op 26.000 man. Ook het werp, de bouw en operationele |ing van een fabriek voor geprefa- ieerde betonelementen, die een de grootste in de wereld zal den valt onder deze fase. Naast kantoor dat het consortium in fyland zal vestigen voor het pro- I heeft het ook een kantoor in ons A in voorbereiding, waar ongeveer Nederlanders komen te werken, ^i staf van het consortium van j en de 500 en 800 man zal in edi-Arabië worden geplaatst, opdracht houdt in, dat HBG- erdelen naast werken op bagger- ed, droge waterbouw, utiliteits- w en export van produkten uit netaalgroep. nu ook betrokken bij stedenbouw in het Midden ton. aldus HBO. Is bekend bouwt de Hollandsche samen met een Belgische itschappij een complete haven in edi-Arabië, een project waarvan HBG-inbreng ongeveer een mil- gulden kost. De HBG bouwt Ier ondermeer een hoteL 'HILIPS en Ericsson, die onlangs ikondigden gezamenlijk een of- e te zullen indienen bij de rege- van Saoedi-Arabië voor de ver ging van een order voor de bouw een telefoonnetwerk, hebben in verband een overeenkomst ge en met Bell Canada. Bell is toe reden tot de combinatie voor «rations and maintenance". Dit idt in de exploitatie en het onder- id van het telefoonnetwerk en de eiding van personeel van de PTT Saoedi-Arabië. Na verloop van aantal jaren zal de exploitatie t onderhoud dan door de Saoe- ibische PTT worden overge- i. llALL Big Lift. een werkmaat- appij van de Holland Amerika die zich speciaal bezighoudt t zwaar transport heeft een kort ng gewonnen tegen de vroegere |enaar van Big Lift, de heren B. en B. J. van der Laan. In zijn vonnis beveelt de president van de Rotter damse rechtbank dat de heren Van der Laan zich tussen 1 oktober 1977 en 31 december 1981 zich onthouden van activiteiten op het gebied van zwaar transport, voor zover dit al thans geschiedt onder een handels naam waarin de naam Van der Laan voorkomt. De HAL kocht Big Lift in 1971 van de heer B. van der Laan. Onlangs besloot deze om samen met zijn zoon het oude stiel weer op te vatten onder eigen naam hoewel Big Lift vroeger ook Van der Laan heette. De HAL vond dit verwarrend en nadelig voor Big Lift, een opvatting die de president van de Rotterdamse rechtbank onderschreven heeft. FAILLISSEMENT De werkge legenheid van de 110 personeelsle den van het cv-installatiebedrijf Ven in Rijen, Ven-Dijk in Breda en Ven-Dijk in België is in direct ge vaar, omdat de bewindvoerder van het bedrijf geen kans ziet een finan cieringstekort van twee miljoen gul den weg te werken. Het installatie bedrijf heeft al enige tijd uitstel van betaling en aanvankelijk zag de be- AMSTERDAM (ANP) De autoverkoop in Nederland heeft in de eerste zes maanden van dit Jaar een stijging te zien gegeven met circa 74.059 stuks. In totaal werden dit jaar 321.370 auto's verkocht, tegen ongeveer 247.211 auto's in dezelfde periode van vorig jaar. Door een fout op de controle-afdeling van de Bank of England, de Britse centrale bank, is een grote hoeveelheid bankbiljetten met fouten de deur uitgegaan. De foto toont een aantal bankbiljetten, die alle hetzelfde serienum mer hebben. Op een aantal bankbiljetten staat de beeltenis van de Britse koningin aan de achterzijde. Het is nog onduidelijk hoe de bankbiljetten het controlesysteem hebben kunnen passeren. Hoe groot de stijging exact is. kan niet meer worden vastgesteld. Dit door de registratiemoeilijkheden vo rig Jaar bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam. De stijging, die zeker ligt tussen de 15 en 20 procent, is volgens een woordvoerder van de RAI niet on verwacht gekomen. In de ramingen van 1970 was deze ontwikkeling al enigszins voorspeld. Toen werd ge schat, dat de autoverkoop voor 1977 op 580.000 stuks zou uitkomen. De RAI verwacht nu. dat dit jaar uitein delijk tussen de 530.000 en 550.000 auto's verkocht zullen worden. De stijging van de autoverkoop is nog een laatste nasleep van de ener giecrisis van 1974. Toen is stagnatie opgetreden in de verkoop. Verder is een stijging in de verkoop van auto's een algemene ontwikkeling in Euro pa. Nederland loopt wat achter, maar volgt die ontwikkeling wel. De UJst van de tien meest verkochte Van een onzer redacteuren BRUSSEL Nederland en Groot-Brittannlè hebben hun partners in de Europese Gemeenschap opgeroepen een wat soepeler houding aan te nemen in de onderhandelingen over een wereldsui ker-akkoord. De Internationale Suiker Conferentie liep ongeveer drie maanden geleden vast. i een onzer verslaggevers IFSWIJK Interbeton, een dochtermaatschappij van de Hollandsche Beton Groep zal worden Trokken bij de bouw van een complete stad van 70.000 inwoners in Saoedi-Arabië. Deze stad, wat |ltal inwoners betreft, te vergelijken met Alkmaar, zal in het noorden van Saoedi-Arabië rijzen, letterlijk midden in de woestijn. Op aandringen van staatssecretaris Laurens Brinkhorst van buitenland se zaken en zijn Britse collega, Frank Judd, hebben de negen ministers van buitenlandse zaken van de EG besloten het onderhandelinsman- daat van de Europese Commissie in de onderhandelingen opnieuw te be zien. Een werkgToep van deskundi gen is ingesteld om te bestuderen of het mandaat kan worden verbreed en versoepeld. De werkgroep zal zijn bevindingen voorleggen aan de bij eenkomst op 7 september van de permanente vertegenwoordigers van de negen lidstaten bij de Gemeen schap. Getracht zal dan worden de suikerconferentie op 12 september gesteund door de landen van de der de wereld. Exporthoeveelheden wor den voorgestaan door een aantal lan den die aan de suikeronderhandelin gen tussen de 20 belangrijkste sui kerproducerende en consumeren de landen deelnemen. De Europese Commissie verwacht intussen een record hoeveelheid van 2,5 miljoen ton bietsuiker, die in de campagne van 1977-78 kan worden geëxporteerd. In de bietencampag ne, die deze week afloopt, beschikt Brussel over een te exporteren hoe veelheid van 1,7 miljoen ton. Deskundigen schatten het suikero verschot het komende seizoen op twee tot drie miljoen ton. De moge lijkheid bestaat, dat de Europese Commissie besluit een deel daarvan bulten de suikerhandel te houden met het oog op de dalende suiker prijzen. Een andere mogelijkheid is dat de Europese Commissie eind dit jaar zal besluiten tot de verwerking van het suikeroverschot in veevoer. Dit laatste zal pas gebeuren als is aangetoond, dat de kosten van ver werking van suiker in veevoer lager zijn dan de kosten, die de EG betaalt aan opslag en exportsubsidie. as. opnieuw van start te laten gaan. foch IlOg tekenen Van daling wlndvoerder nog een mogelijkheid om de firma uit de financiële zorgen te helpen. Volgens de Industriebond NKV blijkt door het slechte beleid van de directeur/eigenaar van het bedrijf de zaak er slechter voor te staan dan eerst werd aangenomen, ondanks de redelijke orderpositie. Voor het slagen van deze operatie werd rekening gehouden met een schuld van 1,2 miljoen, maar een accountantsonderzoek wees uit dat dit bedrag in de twee miljoen loopt. Volgens de Industriebond was dit aanleiding voor de bewindvoerder om zijn reddingsplan op te geven. Hij heeft het faillissement aange vraagd. THYSSEN-BORNEMISZA heeft haar resultaten over het eerste half jaar van 1977 met 20 pet zien stijgen ten opzichte van dezelfde periode van 1976. De geconsolideerde netto winst ging van 47,4 min naar 57,2 min. De concemomzet steeg met 42 pet van 1,1 miljard tot 1,6 mil jard. Voor heel 1977 wordt een winst stijging verwacht, die wat lager zal zijn dan de 20 procent van het eerste halfjaar. Het huidige mandaat van de Europe se Commissie In de suikeronderhan delingen wordt op bepaalde punten ontoereikend geacht, omdat het al leen voorziet in een internationaal akkoord over de vorming van buffer voorraden. De Verenigde Staten, plus een aantal suikerproducerende landen zijn daarentegen voorstander van een stelsel van vaste export hoeveelheden. De werkgroep van de EG zal nu bestuderen, of de Ge meenschap niet in staat is de Vere nigde Staten halverwege tegemoet te komen, bijvoorbeeld door ak koord te gaan met een systeem dat zowel buffer-voorraden als export hoeveelheden omvat. Mooie kans Volgens Judd staat suiker bovenaan de lijst van produkten, waarvoor produktielanden internationale ak koorden willen sluiten. Hij wees erop, dat als de suikerconferentie deze herfst niet doorgaat, de EG een mooie kans heeft laten liggen om de relaties met ontwikkelingslanden te verbeteren. De Europese Commissaris voor ont wikkelingssamenwerking, Claude Cheysson, wees er daarentegen op, dat de EG zijn standpunt ten aan zien van buffervoorraden heeft inge nomen, omdat dit standpunt werd Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De dollar beleefde gisteren een dag zoals de laatste tijd niet is voorgekomen. Op de Europese valutamarkten ging de notering van het Amerikaanse betaalmiddel na een aantal weken te zijn gedaald nl. flink omhoog. Een record- handelstekort van de VS in juni deed de dollar in New York echter weer dalen. Het vertrouwen in de dollar, dat hier uit bleek, was gebaseerd op uitlatin- ZEIST De Nederlandse pluimvee en eierenbranche exporteerde in de eerste vijf maanden van dit jaar voor 606,4 min een toename van 7,9 procent vergeleken met dezelfde periode van 1976. De grootste toename was in de eler- sector (13,7 procent meer). In de slachtsector werd 4,7 procent meer geëxporteerd, zo deelde voorzitter J. T. Melleman van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren gisteren in Zeist mee op de maandelijkse verga dering. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nederland kocht in het afgelopen Jaar voor een bedrag van 240 miljoen gulden aan produkten van de Westduitse foto-industrie. Vergeleken met het voorafgaande jaar betekende dat een stijging van bijna 30 procent. Ons land bezette daarmee op de ranglijst van afnemers van de foto-industrie in de Bondsrepu bliek de tweede plaats na Frankrijk, dat voor een bedrag van 460 miljoen gulden 34 procent) aan foto-artikelen kocht. Met de uitvoer naar de Ver. Staten was een bedrag van 200 miljoen gulden gemoeid, of 53 procent meer dan in 1975. Of dit jaar soortgelijke stijgingspercentages in de export behaald zullen worden is echter zeer de vraag. Door de voortdurende daling van de dollarkoers en de daarmee gepaard gaande stij ging van de Duitse mark zijn de produkten van de Duitse foto-industrie in de Ver. Staten en in andere landen alleen al in de laatste drie weken zo'n vijf procent duurder geworden. In totaal behaalde de Westduitse foto-Industrie in het afgelopen jaar een omzetcijfer van rond 3.5 miljard gulden, of 16 procent meer dan in het jaar daarvoor. De export steeg met 25 procent tot 2.5 miljard gulden. Export Uit de stijging van het exportaandeel in de omzet van 67 tot 73 procent blijkt, dat de Duitse foto-industrie zich in toenemende mate op de exportmarkten richt. Aangenomen mag worden. aldus „Handelsblatt", dat deze ontwikkeling zich dit jaar heeft voortgezet De import van fotografische artikelen in de Bondsrepubliek nam in 1976 iets minder sterk toe dan de export, nl. met 21 procent tot rond 2 miljard gulden. Het belangrijkste deel hiervan had betrekking op Japan en Hongkong. Zo wer den vorig jaar uit Japan In de Bondsrepubliek bijna 720.000 camera's ingevoerd en uit Hong kong 655.000 stuks (laatstgenoemde cijfers Incl. zgn. veredelingsverkeer). Terwijl een tiental Jaren geleden de meeste ama teurfotografen het nog op zwart-wit foto's hiel den, ziet de wereld van de amateurfotografen er vandaag de dag bontgekleurd uit. Het markt aandeel van de zwart-wit filmpjes is als gevolg daarvan ingekrompen tot een magere 15 procent in de Bondsrepubliek. Verwacht wordt in krin gen van de Duitse foto-industrie, dat in dit percentage geen grote veranderingen meer zul len optreden. Pocketcamera's Inmiddels heeft de Japanse concurrentie op het gebied van de kleinbeeldcamera's de Westduitse producenten van fototoestellen de laatste jaren genoodzaakt de bakens wat te verzetten. Eén van de uitvloeisels hiervan is de opkomst van de zgn. pocketcamera's, waarvan de afzet de laatste jaren zeer grote stijgingspercentages te zien heeft gegeven.Naast de vraag naar deze (goedko pere) camera's staat die naar de dure, hoog ontwikkelde fototoestellen. Ook deze is belang rijk. Zo zelfs, dat enkele producenten in de Bondsrepubliek al levertijden van een aantal maanden moeten bedingen. Geheel anders dan de gang van zaken bij de fototoestellen in 70 procent van de gezinnen in de Bondsrepubliek bezit men er momenteel wel een verloopt de ontwikkeling bij de smalfilmcamera's, die nog maar in 10 procent van alle gezinnen in de Bondsrepubliek voorhanden zijn. Eén van de redenen voor de matige verkopen van smalfilm- camera's is wel, dat degenen die erover denken om een filmcamera te kopen vrijwel dagelijks gefrustreerd worden door de perfecte beelden, die zij op hun TV-toestellen zien. Hetzelfde TV- toestel, waarvan op dit moment nog totaal geen gebruik wordt gemaakt op het gebied van het projecteren van zelf opgenomen films. auto's in de eerste helft van dit jaar wordt aangevoerd door General Mo tors met 45.646 stuks. Dat is een marktpercentage van 14,2 procent. Op de tweede plaats komt Ford met. 34.137, een marktpercentage van 10.6 procent. Derde is Volkswagen met 27.869 (8.7). Vierde Renault 27 133 (8.4) en vijfde Chrysler 23 024 (7.2). Zesde is Peugeot met 21.394 auto's (6.7) gevolgd door Citroën met 18.276 auto's. Achtste is Flat met 17.349 auto's en marktpercentage van 5.4 procent. Negende Toyota 16.963 (5.3) en tiende Datsun met 13.545 auto's en een marktpercentage van 4.2 procent. gen van Arthur Bums, de president van de Amerikaanse Federal Reserve Board (centrale bank), dat de Ver. Staten wel degelijk verantwoorde lijkheid dragen op het stuk van het beschermen van de integriteit van de dollar. Een uitlating, die nogal in strijd was met vroegere uitspraken van Amerikaanse zijde, die erop neerkwamen dat het Amerikaanse ministerie van financiën niet zó on gelukkig was met de daling van de dollar en dat men daarom ook niet wenste in te grijpen. In Frankfort ging de notering van de dollar omhoog tot 2,2585 mark, na dinsdag te zijn gesloten op 2,2490 mark. In Amsterdam werd 2,4185 genoteerd, tegen eergisteren 2,4075. „Club van Tien" Ongetwijfeld zullen vandaag de ont wikkelingen op de valutamarkten rond de dollar gespreksthema vor men tijdens de bijeenkomst in Parijs van de plaatsvervangende ministers van financiën en vertegenwoordigers van de centrale banken van de lan den van de „Club van Tien" (de tien rijkste landen ter wereld). Officieel heeft deze bijeenkomst ten doel het voeren van voorbereidende gesprek ken voor de ministers-bijeenkomst van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), die op 6 augustus a.s. eveneens in Parijs plaatsvindt. Onderwerp voor deze bijeenkomst is de zgn. Witteveen-lacillteit. een fonds gevoed door de tien rijkste landen en de OPEC-landen waar uit extra kredieten aan landen met grote betalingsbalansmoellijkheden kunnen worden verstrekt. Aan deze conferentie zal ook worden deelge nomen door de Amerikaanse minis ter van financiën Blumenthal en zijn staatssecretaris voor monetaire aan gelegenheden Anthony Salomoa Tekort De koersdaling van de dollar ten opzichte van de mark in New York ontstond nadat bekend was gewor den dat het tekort op de Amerikaan se handelsbalans in Juni een maand- record had vertoond van 2,82 miljard dollar tegenover 1,22 miljard dollar .in mei Over de eerste zes maanden van dit jaar was er een tekort van 12,59 miljard dollar vergeleken met 790 miljoen dollar in dezelfde perio de van 1976 en 5,87 miljard dollar over heel 1976. Van één onzer verslaggevers DEN HAAG De organisaties van Nederlandse makelaars zijn in on derhandeling met het ministerie van economische zaken over de tarieven, die de ministers Lubbers (Economi sche Zaken). Van der Stee (Land bouw) en Gruyters (Volkshuisves- ting) over drie maanden verlaagd willen hebben. Volgens de Nederlandse Bond van Makelaars willen de bewindslieden dc tarieven (prijzen) verlagen zonder de inkomenspositie van de make laardij aan te tasten. De NBM zegt daarop, dat de ministers dan moeten aantonen hoe ze dit denken te reali seren Een woordvoerder van de NBM zegt tegen de verlaging van tarieven te zijn, omdat door zo'n prijsmaatregel de rechtsgelijkheid en rechtszekerheid niet gewaar borgd worden. ..Wij willen best meewerken aan ma tiging, mits die over de hele linie wordt uitgevoerd." Verder vechten de makelaars het uitgangspunt van de ministers aan. Volgens de be windslieden kunnen de tarieven om laag, omdat de prijzen van onroe rend goed (waarover de courtage, het makelaarsloon wordt berekend) be langrijk zijn gestegen. Die prijsstij ging geldt weliswaar de prijzen van gemiddelde woningen, maar niet de prijzen van bijvoorbeeld industriële objecten of zeer dure huizen. Overigens is het niet zo. dat de mi nisters de courtage (meestal 1,5 pro cent van de koopsom) willen verla gen Ze willen dat de makelaars een korting geven op elke nota met be trekking tot een verkooptransactie. De makelaars vragen zich tenslotte af hoe de ministers erin willen slagen ook de met^officiële makelaars (niet gediplomeerde bemiddelaars) aan de prijsbeschikking te onderwerpen. DEN HAAG (ANP) Als de Ameri kaanse rechter zou beslissen een hef fing op Europees staal in te voeren ter compensatie van de btw waar van staal bij uitvoer uit de EG wordt vrijgesteld zou „een ernstige situa tie ontstaan, zowel voor de uitvoer van de gemeenschap als voor de ge hele wereldhandel". Dit heeft de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Ge meenschap, verklaard in antwoord op vragen van een Ud van het Euro pees parlement. De Amerikaanse on derneming US 8tee! heeft een proces aangespannen om te bereiken, dat de verkoop van Europees staal naar de Verenigde Staten wordt onder worpen aan heffingen ter compensa tie van de btw. Het zou strijdig zijn met de bepalin gen van het GATT (de algemene overeenkomst over tarieven en han del) om de btw-onthefflng aan te grijpen om compenserende rechten op te ieggen, aldus de commissie. De Amerikaanse autoriteiten delen die opvatting. Op grond van een wet van 1930 zou een Amerikaanse rechter echter kunnen besluiten, een com- Denserende heffing op te leggen. ROTTERDAM In het eerste kwartaal van dit Jaar zijn meer sche pen op zee vergaan dan in de over eenkomstige periode vorig jaar. Er waren echter meer kleinere schepen bij betrokken, zodat de totale ton nage die verloren ging tien procent minder is. Volgens een opgave van het Insti tuut voor Maritieme Economie in Bremen vergingen in de eerste drie maanden van dit jaar 64 zeeschepen met eeri gezamenlijke tonnage van 410.944 Dat waren er 15 meer dan in het eerste kwartaal van 1976, toen 447 438 ton aan scheepsruimte ver loren ging Over het gehele jaar 1976 moesten 211 handelschepen met een tonnage van 1.326.679 na schipbreuk worden afgeschreven Dat was 0.3 procent van de tonnage van de wereldhan- delsvloot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17