Weer aanvallen van Egypte tegen Libië Ethiopië op rand van nederlaag Kalken iet Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Fractieleiders vandaag weer naar Albeda Dopinggolf in de Tour :l I ma Uyv hoort Nu. li Algerijnse president probeert te bemiddelen .Achteruitgang voor Lappen in „nieuwe tijd" - pag. 5 deze krant ^Sterilisatie ,all^n opmars in Amerika 4ET WEER Dnbestendig ide kranten gaan ro vervangen Mogelijk gezamenlijk overleg Bekend slagveld Dronken man rijdt paar aan Acht man in arrest na vechtpartij in centrum van Breda Politie houdt overvallers postkantoor aan Trouw Ook keurig Welkomstvoordeel Ty, Trouw 35STE JAARGANG NR 10198 - MAANDAG 25 JULI 1977 Advertent** voo» (Uit littfdigu 'ut»** moeten uiterlifh donderdag (Ie post) m ons be«t itjn tntichimgen tel 020-9134S6 tsl 703 'GAVE TROUW/KWARTET B.V. - HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA - DIRECTEUR ING. O. POSTMA - POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 14,82 (MAAND)- «.45 (KWARTAAL) 175,60 (JAAR) ITOIRO 660000 BANK NED.CRED.BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FR3 3.50. DUITSLAND DM 1,80, LUXEMBURG FR3 13. fagina 2: 9 Britse opwinding over boek van theologen Het weer 'agina 3: Fietsen langs pr de Rijn pagina 4: Olaf de Landell had trilogie liever niet geschreven pagina 5: Suarez stelt wel vaart Spanje uit tot marïana 5148; VASHINGTON Steriüsatie ■■Us voorbehoedsmiddel is in de herenigde Staten krachtig in ^^pmars. Het aantal echtparen ^jat sterilisatie kiest is al bijna htigiet zo groot als het aantal dat ",e voorkeur geeft aan de anti- onceptie-pil. Dat is gebleken lit een onderzoek van het in- itituut voor bevolkingsonder- ;oek van de Princeton-univer- liteit. Het instituut deed een itgebreide steekproef in 1975 en ontdekte daarbij dat van 6,8 jniljoen echtparen de man of de vrouw zich had laten sterili- ™^eren met als motief, dat ze ijfceen kinderen meer wilden Dos?ekben- Het aantal vrijwillig vjesteriliseerde vrouwen over- Dieft overigens nog ruim het EifeHantal vrijwillig gesteriliseerde ^'r4iannen: 3,8 miljoen tegen 3 'osfhr^joen- Het aantal echtparen lat de voorkeur gaf aan de pil sedroeg 7,1 miljoen. Verder varen er nog eens ruim een niljoen vrouwen die zich had- ^Jen laten steriliseren om medi- iche redenen. Van de echtpa- «n die geen kinderen meer villen hebben besloot in 1975 13 procent tot sterilisatie. Dat vas tien jaar eerder nog maar 13,7 procent. De leider van het >nderzoek van de Princeton- iniversiteit, dr. Charles Wes- loff. noemde dit een „dramati- tche verandering". Het onder- toek had betrekking op echt- jaren, waarvan de vrouw jon- jer was dan 45 jaar. Dat waren !r in 1975 in totaal ruim 27 liiljoen. Maatselijk enkele buien, maar ok verspreid voorkomende op- laringen. Matige tot krachtige, an de kust nu en dan harde vind uit zuidwest tot west. laximum-temperaturcn om- treeks 18 graden celsius. Morgen en overmorgen: koel net plaatselijk enkele buien, naar ook zonnige perioden. Morgen zon op: 05.52 zon onder: 11.40 maan op: 17.42 maan on- ler: 01.44. Informateur Albeda ontving zaterdag ondermeer de fractievoor zitter van het CDA Van Agt. Van Agt was na afloop van de bespreking van mening dat de onderhandelaars „iets dichter bij huis waren gekomen". I Van onze parlementsredactie DEN HAAG Informateur Albeda zal vandaag opnieuw contact hebben met de frac tieleiders van PvdA, CDA en D'66 in de Tweede Kamer over een regeling van de Ver- mogensaanwasdeling. Nadat Albeda vrijdagmiddag zijn denkbeelden over de VAD op pa pier had gezet, heeft hij achtereen volgens met Van Thijn (PvdA), Ter louw (D'66) en Van Agt (CDA) ver kennende besprekingen gevoerd om na te gaan, wat van zijn ideeën wel en niet bruikbaar kon zijn voor een nader voorstel. Met hulp van ambtelijke deskundigen van de de partementen van algemene zaken, financiën en sociale zaken heeft Albeda zijn aanvankelijke plannen nu nader uitgewerkt. Misschien zal hij de drie fractielei ders vandaag al gezamenlijk ont vangen om over een ontwerp-rege- ling te onderhandelen. De PvdA- fractie houdt zich gereed om van middag over eventuele voorstellen te vergaderen. De CDA-fractle komt morgen bijeen. Mr. Van Agt was zaterdagmiddag de laatste die met de informateur had overlegd. Na afloop wilde hij geen enkele feitelijke mededeling doen over het besprokene. Hij liet echter wel weten dat hij het nader uitwerken van de informatie zag „als het laten rijpen van alle verza- AMSTERDAM Bernard Thevenet is gistermiddag in het hartje van Parijs gehuldigd als de winnaar van de 46ste Tour de France. Zijn leidende positie kwam in het laatste weekeinde van dit bijna drieën halve week durende gebeuren op de fiets niet meer in gevaar. Zijn voorsprong op Hennie Kuiper werd zelfs nog iets ver groot door een betere tijdrit op de Champs Elysees. Of de felicitaties aan het adres van Thevenet (op de foto van Hennie Kuiper, rechts) desondanks voorba rig zijn. zal de komende dagen duide lijk moeten worden. Want terwijl de Tour-organisatie dit weekeinde al de namen van een vijftal op doplngge- bruik betrapte coureurs bekend maakte (onder wie; Joop Zoetemelk) melde wijsheid". Volgens Van Agt zijn de onderhandelaars „iets dich ter bij huis gekomen." Verder sprak Van Agt over „nog lopende suggesties" van de infor mateur, er op wijzend dat hij met de VAD-voorstellen van de infor mateur" beter uit de voeten kan dan met de voorstellen van ex-for- mateur Den üyl. Minister van Agt herhaalde dat Den Uyl zijn formatiepoging" op een ontijdig moment, te vroeg" heeft afgebroken. Naar het oordeel van Van Agt had Den Uyl nader bij de PvdA en bij het CDA moeten proberen of niet alsnog een verge lijk mogelijk was geweest. De CDA- fractievoorzitter benadrukte nog te wachten op een nader bod inzake de VAD-problematiek van met name de PvdA-fractie. Van Agt deelde verder mee, dat met Albeda ook over het zogeheten „Memo twee" van Den Uyl, over het te voeren sociaal-economisch beleid, is gesproken. Dit was in samenhang met de ontwerpvoor stellen van de informateur over de Vermogensaanwasdeiing. De fractievoorzitter van de partij van de Arbeid, Van Thijn liet zich na het onderhoud met informateur Albeda prijzend uit over diens crea tiviteit, vaardigheid en slagvaar digheid. Het gesprek had, aldus Van Tijn, 'een hersenscherpend' karakter gehad. CAIRO, TRIPOLI (Reuter, UPI, AFP) Egyptische bommenwerpers hebben gisteren voor de tweede keer in drie dagen aanvallen uitgevoerd op militaire doelen in Libië. Na bombardementen bij Tobroek en Al Koefrah heeft de Egyptische president Sadat gister avond gelast alle militaire operaties tegen Libië te beëindigen. Dit bevel kwam nadat de Alge rijnse president Hoeari Boeme- dienne onverwacht in Cairo was gearriveerd na eerdere be sprekingen met de Libische lei der Kolonel Khaddaffi. Afgelopen zaterdag deelde een Pa lestijnse woordvoerder in Cairo mee dat Egypte en Libië het eens waren geworden over een wapenstilstand. Deze zou tot stand zijn gekomen door bemiddeling van de Palestijnse leider Jasser Arafat. Van de2e wa penstilstand kwam echter niet veel terecht getuige de bombardementen die gisteren plaats vonden. Verontwaardigd Libië reageerde gisteren uiterst ver ontwaardigd op de Egyptische lucht aanvallen op zijn grondgebied. Het land beschuldigde niet alleen Egyp te maar ook Soedan van directe agressie jegens het Libische volks collectief. Egyptische toestellen die vanuit Soedan waren opgestegen zouden bombardementen hebben uitgevoerd op de oase Al Koefra in het zuiden van Libië, 800 kilometer van de Middellandse Zee. Volgens het Libische persbureau ARNA zou Egypte gisteren 14 vliegtuigen heb ben verloren, zes Russische Soekhoi- 20 toestellen, vier Franse Mirages, twee Russische Migs-21 en twee Rus sische Toepolew lange-afstandsbom- menwerpers. Het persbureau ver klaarde het verlies van de toestellen te betreuren omdat ze beter tegen Israël ingezet hadden kunnen wor den. Libië leende in 1973 een deel van haar 110 Mirages aan Egypte voor de strijd tegen Israël. Bij de aanvallen in het zuiden van Libië zou een aantal Italianen om het leven zijn gekomen die daar werkten in het kader van een ont wikkelingsproject. De Egyptische versie van wat er gisteren is voorgevallen wijkt op verschillende punten af van de Libi sche lezing. Volgens een Egyptische militaire woordvoerder vielen Egyp tische toestellen twee radarstations aan, het ene op 20 kilometer ten westen van de luchtmachtbasis Adem, het andere in het gebied Na- zwat Al-Domah, 550 kilometer ten zuidwesten van de grensstad Sall- koem. Beide posten werden volledig vernietigd. De woordvoerder sprak de Libische beschuldiging tegen dat er een aanval zou zijn uitgevoerd op het vliegveld bij Koefra in het zuid en van Libië. Hij voegde er echter aan toe dat het Egypte bekend was dat Libische toestellen overge bracht waren naar het vliegveld van Koefra. Hij noemde deze manoeuvre een bedreiging voor de veiligheid van Egypte. (Koefra ligt overigens op aanzienlijk grotere afstand van de stedelijke centra van Egypte dan de luchtmachtbasis Adem bij To broek). De militaire woordvoerder bevestigde dat er aanvallen waren uitgevoerd op Adem. Bij die aanval len zouden militaire installaties, start- en landingsbanen, tanks en luchtdoelgeschut vernietigd zijn. Bij de geleverde gevechten zou Egypte twee Russische Soekhoi- bommenwerpers zijn kwijtgeraakt. Een van de twee piloten zou het neerschieten van zijn vliegtuig over leefd hebben. De Liblërs verklaar den gisteren een Egyptische piloot te hebben gevangen genomea Russen gedood? Volgens diplomatieke kringen in Beiroet zouden bij de Egyptische aanvallen op Libië op de basis Adem, op een kleine honderd kilo meter van de Egyptische grens drie Russische adviseurs zijn gedood. De Russen zouden de radarstations be mand hebben. De slachtoffers zou den inmiddels naar Moskou zijn overgevlogen. Ook een Libische mi litaire delegatie zou gelijktijdig naar Moskou vertrokken zijn. Vele Arabische leiders hebben zich de afgelopen dagen aangediend als Vervolg op pagina g ADDIS ABEBA (AFP, Reuter) Het militaire regiem van Ethiopië is in ernstige moeilijkheden door de twee oorlogen waarin de Ethiopische strijdkrachten zijn gewikkeld. Gevechten in het noorden van Libië zijn niet iets nieuws in de geschiede nis. Britse en Duitse troepen trokken in de tweede wereldoorlog zes maal heen en weer langs de zuidelijke kust van de Middellandse Zee. De gevech ten vonden plaats in het gebied van Alexandrië tot Tripoli. De Britse troe pen stonden onder aanvoering van veldmaarschalk Montgomery, de Duitse eenheden onder „woestij nvos" Rommel. Aan de kant van de As-mogendheden, Duitsland en Ita lië, kwamen hierbij 50.000 mensen om het leven. Zij verloren 500 tanks. De Britten verloren 13.500 man en 432 tanks. Deze gevechten waren het eer ste voorbeeld van echte tankslagen, waaraan Israëli's en Egyptenaren zich in hun latere oorlogen in de Sinaï hebben gespiegeld. De Ethiopische radio waarschuwde gisteren dat er van alles aan gedaan moet worden om „de eer, ja zelfs het bestaan van het revolutionaire moe derland" te verdedigen. Dezelfde ra dio maakte een ingrijpende wijzi ging in de legerleiding bekend. Daar uit wordt afgeleid dat de machtheb bers in Addis Abeba de zaak nauwe lijks meester zijn. De zich revolutionair noemende re gering van Ethiopië voert momen teel strijd aan twee fronten. In het zuidoosten heeft een strijdmacht van het Westsomallsche bevrijdings front een groot deel van de Ogaden bezet. In noorden beheersen strij ders van verschillende organisaties een groot deel van de provincie Eri trea. Over het feitelijke verloop van de strijd worden zeer weinig medede lingen gedaan. Wel gaf de Ethiopi sche radio gisteren toe dat het groot ste deel van de Ogaden bezet was. Ethiopië gaf daarvan buurland So malië de schuld. Somalië zou tanks, vliegtuigen en zware artillerie heb ben ingezet. Somalië heeft bevestigd dat het op grote schaal steun ver leent aan het bevrijdingsfront dat in de Ogaden actief is. Volgens Somalië hebben de afgelopen weken veel Ethiopische militairen zich overge geven aan Somalische eenheden. dat alle vier divisies van de geregel de strijdkrachten een nieuwe com mandant hebben gekregen. Boven dien zijn er twee nieuwe comman danten aangewezen voor de volksmi litie, een uit inderhaast opgeleide burgers gevormde strijdmacht van ongeveer 300.000 man. Deze wijzigin gen in de legerleiding duiden er zeer waarschijnlijk op dat de strijd voor Ethiopië slecht verloopt. ROTTERDAM Een bestuurder van een auto heeft gisteravond in Rotterdam in beschonken toestand een echtpaar aangereden. De vrouw, de 55-jarige J. Boxman-Kley is aan haar verwondingen overleden. De dader, de 44-jarige H.J.K. uit Rotter dam is door de politie aangehouden. De man reed de stoep op, waar het echtpaar wandelde. Hij duwde met zijn auto de man en de vrouw door de deur van een pand. De man, de eveneens 55-jarige H. Boxman moest met ernstige verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Zijn vrouw was bij aankomst in het ziekenhuis reeds overleden. BREDA (ANP) De Bredase politie heeft gisteren acht Zuidmolukkers aangehouden, die zich in het Breda se uitgangscentrum de Havermarkt tegen de politie hadden gekeerd toen deze arriveerde om een einde te maken aan een vechtpartij tussen Zuidmolukkers en andere Breda- naars. Het achttal is ingesloten op verdenking van openlijke geweld pleging en verzet tegen de politie. Vier personen werden bij deze wanordelijkheden gewond. Twee mensen zijn door de Zuidmolukkers gemolesteerd en hebben verwondin gen aan het gezicht Zij zijn behan deld. Het derde slachtoffer is een agent, die door een Zuldmolukker in de rug is geschopt, en het vierde een Zuldmolukker die door een politie hond in het achterwerk is gebeten Deze twee gewonden zijn behandeld in een ziekenhuis, waarna de Zuld molukker is ingesloten. De Bredase politie heeft extra re chercheurs in dienst geroepen om de juiste toedracht zo snel mogelijk op te helderen. De verwachting is, dat het achttal zo lang ingesloten zal blijven. De Bredase politie houdt rekening met de mogelijkheid dat er nog meer arrestaties verricht zullen worden. gonsde het gisteren na afloop van de ronde in Parijs van de geruchten. Ook Thevenet en zelfs Kuiper zou den bij een nog komend doping- schandaal zijn betrokken, wat Lu- cien van Impe uiteindelijk alsnog Tourwinnaar 1977 zou maken. Van de zijde van de organisatie werden geen nadere mededelingen gedaan. Ook werd het antwoord schuldig ge bleven op de vraag, of de dopingcon troles van de laatste drie dagen al dan niet positieve reacties hadden opgeleverd. Radio Ethiopië berichtte gisteren NIEUWERKERK A/D IJSSEL (ANP) De rijkspolitie in Nieuwer- kerk aan den IJssel heeft de afgelo pen dagen drie mannen aangehou den die verdacht worden van een overval op het postkantoor ln Nieu- werkerk. Een vierde verdachte werd vrijdag al gearresteerd. De vier alle afkomstig uit Woerden heb ben toegegeven in april het postkan toor beroofd te hebben van 20.000 gulden. Van de buit is niets teruggevonden. Volgens de politie is het geld opge maakt aan verdovende middelen. De verdachten in de leeftijd van 20 tot 23 jaar hebben overigens volgens de politie meer op hun kerf stok. ZIJ worden ook verdacht van een overval op een vrachtwagen chauffeur in Moordrecht. Ze maak ten daarbij 2.000 gulden bult. Twee van de vier mannen hebben gepro beerd een winkel in Gouda te over vallen. Dit mislukte door tegen stand van de eigenaar en het duo moest er zonder bult vandoor. In Portugals jonge democratie is de parlementaire onschendbaarheid solide geregeld. Wanneer twee even communistische als geachte afgevaardigden het debat buiten 's lands vergaderzaal voortzetten door het kalken van anti-regeringsleuzen, dan mag dat dus. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Plaats: Ik ontvang graag naar keusc: Q Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jaa af tas. Q Drie kleine gekleurde klosjes garen en naaiden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Q Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen. Te gebruiken als sierplaat of place-mat In de originele kleuren en afwas- baar. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. HIJ betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) J 6,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw-Kwartet, antwoordnum mer 2792, Amsterdam. Een postzegel Is niet nodig, die betalen wij. Bellen kan ook: 020-915456, afdaling service.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1