Nieuwe methode voor pijlers Oosterschelde Uien in 't zuur Landschappen Leo Gestel in Warmenhuizen Veel burgergroepen b Nationale Taptoe Bred KUNST Geen bouw in open zee maar in dok Gearresteerd na verkeersongeluk in West-Duitsland „Rookmatigers" behalen een matig succesje Nederlander niet wegens moord in Argentinië vervolgd 'r'^ rV>.v\sK,; fi WOENSDAG 20 JULI 1977 TROUW/KWARTET PRH 8 S Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ontwerp van Rijkswaterstaat voor de half-open dam in de Oosterschelde is opnieuw aangepast. Het betreft ook nu— een aanzienlijke wijziging in de plannen. Voor de werkers aan de dam wordt de nieuwe bouwwijze veiliger. Ook de kans op vertraging en extra kosten worden door deze methode verkleind. Tot nu toe ging men ervan uit dat de pijlers In open zee zouden worden gebouwd, en wel op betonnen putten met daarop stalen kuipen, die dan werden drooggemalen. In de droog- gezette kuip zou op een diepte van zo'n 25 meter een ploeg mensen aan het werk gaan om de verbinding tussen pijler en put tot stand te brengen. De bouw van zo'n complete putrplJler-construcUe zou drie maan den duren. Maar in die periode heb ben wind en water nogal vrij spel rondom zo'n kuip. en dat brengt ze kere risico's mee. Bouwdok Nu heeft minister Westerterp op voorstel van Rijkswaterstaat beslo ten dat de 83 pijlers niet ter plaatse zullen worden gebouwd, maar in een dok. dat oorspronkelijk was bestemd voor de bouw van caissons ten be hoeve van het aanvankelijke plan voor een stormvloedkering. Er wordt speciaal voor het vervoer een hef- schlp, voorzien van poten, gebouwd, dat de pijlers naar hun plaats in de stroomgeulen brengt, de poten op de bodem laat zakken net een soort booreiland en dan de pijlers neer zet. De bodem rondom en tussen de pijlers wordt met steenachtig mate riaal versterkt. Het schip moet onge veer honderd miljoen gulden gaan kosten. De totale kosten van de dam, 2.9 miljard, worden door de nieuwe methode niet beïnvloed. Het nieuwe ontwerp biedt meer zekerheid dat het werk In 1985 gereed kan komen, zoals de Tweede Kamer wil. Ook in technisch opzicht voldoet de nieuwe pijler beter dan de pijler-put. oplossing Eerder had men gedacht dat de pijlers een goede fundering zouden vinden in de pleistoceenlaag. Die laag blijkt echter vooral in de geulen, de Hammen en de 8chaar van Roggenplaat wisselvallig van karakter te zijn. Rijkswaterstaat concludeerde dan ook dat men het bij de fundering niet zozeer In de diepte als wel In de breedte moest zoeken. De thans ontwikkelde pij lers. waarvan de grootste altijd nog 45 meter hoog wordt en 15.000 ton zwaar, beschikken dan ook over een bodemplaat van twintig bij vijftig meter. Hiermee krijgen ze de vereis te stabiliteit op een minder diep ge legen fundatieniveau. Zoals we al meldden komt er mogelijk een hulp brug tussen de vaste wal en het dok voor het vervoer van mensen en ma terieel. Als alles goed verloopt wil men in 1979 beginnen met de bouw van de pijlers. MON8TER (ANP) Een riskante inhaalmanoeuvre van een studente uit Groningen heeft aan vier men sen het leven gekost. Een tegenlig ger op de natte weg bij Stelnlurt moest plotseling remmen toen hij haar auto zag opdoemen, raakte aan het slingeren en botste frontaal te gen een vrachtwagen. Alle vier de inzittenden een jong echtpaar, hun kind en de grootvader kwa men om het leven. De studente reed na het ongeluk door. en werd later door de politie achterhaald. Zij ls- gearresteerd op verdenking van dood door schuld. DEN HAAG (ANP) De club van actieve niet-rokers. die ook op het ministerie van bui tenlandse zaken enige tiental len aanhangers telt, heeft daar een wel zeer bescheiden succes geboekt. Aanbevelingen, die de departementsleiding heeft doen uitgaan zijn zo ruim ge formuleerd dat rokers zich er nauwelijks iets van behoeven aan te trekken. In dienstruimten die ook wor den gebruikt voor het ontvan gen van bezoekers verzoeken volgens de aanbevelingen het roken te matigen. Op kamers waar meer mensen werken zou men In goed overleg met el kaar kunnen bespreken of ro ken wellicht bezwaarlijk is voor nlet-rokers. De verkoop van rookwaren zal worden beperkt tot kantines en de thans gebruikte automa ten. Indien iemand dit vraagt zal hij een bordje „matig uw roken" kunnen krijgen. Bij of ficiële internationale vergade ringen zullen echter nog steeds sigaren en sigaretten op tafel staan. DEN HAAG (ANP) - De Nederlan der A. M., die geruime tijd in het Argentijnse plaatsje San Carlos de Bariloche gevangen heeft gezeten in verband met de dood van zijn vriend Harm Kamphuls, zal niet worden vervolgd wegens moord. Een rechter heeft beslist dat niet voldoende be wijs aanwezig was tegen M., die ove rigens nooit formeel in staat van beschuldiging was gesteld. Uit me dedelingen die in den Haag zijn ont vangen is niet duidelijk, of M. tot drie en een half Jaar gevangenisstraf wegens fraude is veroordeeld. Het lichaam van Kamphuis werd ongeveer een Jaar geleden ontdekt in een koffer in het huls dat M. en zijn vriend in San Carlos de Bariolo- che hadden gehuurd. Vier jongens gijzelen bewoner van woonboot Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een 22-Jarige Am sterdammer is in de nacht van maandag op dinsdag enige uren ge gijzeld op zijn woonboot door twee Jonge Zwitsers en twee Duitsers. Het viertal verdacht de Amsterdammer ervan een camera van hen te hebben gestolen. De Jongen werd mishan deld en met een mes bedreigd, tot dat de politie hem na enige tijd uit zijn benarde positie in de boot in de Keizersgracht wist te redden. Het viertal is door de politie meegeno men naar het bureau voor een proces-verbaal. (ADVERTENTIE) „Geef mij maar Amster dam" zo heet het liedje. Maar „geef mij maar Am sterdamse uien" is veel be ter geschikt voor de „Eet- hoek". Amsterdamse uien zijn te koop in de groente winkel of in de supermarkt. Mooi goudgeel staan ze in azijn te glanzen in inmaak- potten. Maar geen echte Amsterdammer die ze zo noemt. In Amsterdam he ten ze „JlddisJ zuur" of „uien op Jodenzuur". Bul ten de hoofdstad hebben ze de naam .Amsterdamse uien" gekregen en die naam zetten de fabrikanten ook op hun potten. De manier van inmaken van deze uien is afkomstig van de Joodse keuken. De Joden brachten het recept naar Amsterdam en daarmee werd het een hoofdstedelijke lekkernij. Het inmaakrecept bleef in de familie en geen buiten staander die het aan de weet kwam. Geen fabrikant die het origineel kan na- apen en geen particulier die deze uien precies zó kan inmaken. Karretjes Rond het Waterlooplein vlógen de „Amsterdamse uien" vóór de oorlog ge woon uit het zuur. Daar stond op zondagmorgen een karretje vol houten kuipjes waarin zelfingelegde augur ken. komkommerschijfjes en uien in Jodenzuur. Het was toen net zo'n tractatie als nu een ijsje. Omdat 'nie mand ons het recept van die originele .Amsterdamse uien" wil verklappen, kun nen we toch proberen zelf uien op zuur te maken. In de zomer zijn er nieuwe uien. Ze zijn Jong, hard en knapperig. Maar het meren deel is uit het buitenland afkomstig, de meeste Ne derlandse uien worden pas tegen het einde van de zo mer geoogst. Ze worden dan opgeslagen en komen pas tegen de winter in de han del. Al zijn het dan geen échte Amsterdamse uien, we geven ons .zelf-inge maakte brouwsel" gewoon de naam „van het huis". U weet wel: la Inmaken Een kilo middelgrote uien schoonmaken, onder een laagje zout 12 tot 24 uur laten staan. Daarna laten uitlekken tot het vocht er uit is. In een goed sluitende pot of fles doen met onge veer 10 peperkorrels, 6 lau rierblaadjes, wat dragon en wat venkel (niet veel) en een heel klein beetje geraspte mierikswortel (klaar te koop). Daarover moet onge veer 1 liter azijn. Het beste is natuurazijn. Hoe lang het duurt voordat de ingemaak te uien klaar zijn, hangt van het geduld van de eter af. Na een weekje zijn ze al best smakelijk, maar beter zijn ze na een paar weekjes. Warm Een borrelhapje is met een Amsterdamse ui natuurlijk altijd op te vrolijken. Een stukje kaas, een stukje worst met zo'n ui op een prikkertje vindt altijd af trek. Ook een reepje papri ka kan het best met zo'n ui vinden. Maar ook bij de warme maaltijd kunnen die zure uien afwisseling bren gen, zeker op een warme dag. Een stukje rundvlees, aardappelpuree en zure uien, lnplaats van groente of sla, is lekker verfrissend. Bij patat frites neutralise ren ze de vettige smaak. El en ul Maak de kropsla eens met zure uien aan. De uien in ringen of in snippers snij- den. zoals Je met verse uien1' ook doet. Bij een ei smaakt een Amsterdamse ui goed 0 Neem voor 4 personen 4 har- de eieren. Snijd ze doormld Jel den. Haal de dooier eruit enlde vermeng die met wat stijf- le geklopte room, wat mos-en terd, beetje peterselie en m wat parmezaanse kaas. Pit-e tiger wordt het met gruyere-se' kaas. Hak vier Amsterdam- tei se uien fijn en roer ze dooi het mengsel. Vul daar deir eierhalften mee. Laat een ul se< goed uitlekken, zodat hi] niet meer druipt van dep 1 azijn. Snijd hem dan in rin- 32 gen en leg hem als eer di kroontje op de gevulde eie- ren. Uien zijn nooit duur en het hele jaar door zijn erf v volop uien te krijgen. Leuken om eens te proberen dienn oude Amsterdamse Joden ui- met hun geheime recept naar de kroon te stekenvl£ Even experimenteren en wie weet wat voor uien er tepnr voorschijn komen. door G. Kruis WARMENHUIZEN Leo Gestel (1881-1941) van wie nu tot 15 augustus in het kader van de Toer-in Noord-Holland landschap pen getoond worden in de oude Ursulakerk te Warmenhuizen, was in feite één van de eerste „modernen" van de Nederlandse schilderkunst. Dat wilde in zijn geval zeggen, dat hij steeds naar nieuwe wegen zocht om wat hem bezig hield zo Intens mogelijk te verbeelden. Hij heeft de invloeden, die hem beroerden, die op hem af kwamen stormen, overigens nooit weggemoffeld of zelfs maar ge camoufleerd. Maar het had nooit iets van imitatie, van slap navolgen, het was veel meer het verwerken van bepaalde gegevenheden. Zo heeft hij gepointilleerd (schilde ren in kleurstippels), wat toen nau welijks nog modem te noemen was; propageerde hij, mèt Mondriaan en Sluyters een stralend lumlnisme; het expressionisme, vooral dat van „Der Blaue Relter" ging niet aan hem voorbij (Franz Mare), het futurisme boeide hem in hoge mate en eigen lijk werden al die verworvenheden tenslotte samengevoegd in die ma nier van werken, die Je dan bij ge brek aan een betere aanduiding ku bistisch noemt, maar die dat eigen lijk maar ten dele is. Persoonlijk beeld Natuurlijk was Gestel zeer geïmpo neerd door Braque en Picasso, maar ook hier weer dat typische inpassen, hij probeerde alles uit, zou Je kunnen zeggen en behield alleen wat hij ge bruiken kon, wat paste in zijn per soonlijke beeld. HIJ bepaalde zich ook veel meer bij het natuurbeeld dan de Franse ku bisten en dat blijkt zelfs nog uit die met kleurrijke en beweeglijke seg menten opgebouwde landschappen waarvan sommige tot de topstukken van zijn oeuvre behoren. Wat me in het meeste van dit werk zo aantrekt is de suggestiviteit ervan en de onmiskenbare vreugde-van- het-schilderen. Die is er al tijdens de periode van experimenten (tot in het baldadige toe soms) van uitzoeken en afwegen; ze wordt groter als Ge stel langzamerhand het experiment laat voor wat het is en de weg vrij maakt voor zijn volkomen natuurlijk talent. Veel voorbeelden daarvan, tot 15 augustus in de Oude Ursula kerk te Warmenhuizen dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Een sterk vergroot detail van een 18 eeuwse Russische ikoon, voorstellen 20 de het brandende braambos. Het>is een van de honderd stukken dii antiquair Arno Zoetmulder vanJ&'juli tot 2 augustus dagelijks van 11.0 'b tot 21.00 uur heeft bijeengebracht in het Grand Hotel Huis ter Duin t« S- Noordwijk aan Zee. De ikonen, waarvan de zeer fijne details ook vergroo xijn te bekijken, dateren van de 16e tot de 19e eeuw. -mm "5T BREDA Aan de tweede Nationale Taptoe die van 18 tot met 27 augustus op de Parade voor de Koninklijke Milita Academie in Breda wordt gehouden, zullen ongeveer 650 mi kanten en enkele honderden medewerkers achter de schern hun beste krachten geven. Leo Gestel Landschap Zoals gebruikelijk is er weer een gro te deelname van militaire kapellen en tamboerkorpsen, maar dit Jaar komt het aandeel van de burgerlijke deelnemers toch sterker naar voren dan in 1976. Wat de militaire deelne ming betreft: de beroemde beroeps orkesten de Koninklijke Militaire Kapel, de Kapel van de Koninklijke. Luchtmacht en de Marinierskapel zijn weer aanwezig. Verder werken mee de Johan Willem Friso Kapel en diverse tamboerkorpsen. De leiding van deze militaire ensembles berust bij luitenant-kolonel J. P. Laro. Daarnaast komt de Red Hackle Pipe band uit Antwerpen met muziek uit de Schotse Hooglanden. De Elvi- Band uit Steenbergen verzorgt een show van koperblazers, slagwerkers en majorettes, en het majorettenpe- loton Cindy uit Den Haag treedt met de gezamenlijke tamboerkorpsen op. Vocale bijdragen worden gele verd door de Koninklijke Zangver eniging Breda's Mannenkoor en het Princenmhage's Mannenkoor. Negen avonden en een raiddag zul len steeds 4500 mensen de taptoe kunnen bijwonen. Voor liefheb van deze soort evenementen is da in ons land een unieke gele heid. Twee jaar geleden werd de toe in Delft opgeheven. Men h toen de toenmalige minister van fensie ervan kunnen overtuigen Nederland toch een taptoe hebben en dat Breda daarvoo: meest geëigende plaats was. menten: Breda is een garniz splaats, heeft een uitstekende commodatie die historisch aantrekkelijk is, en Breda heeftta muziekstad een naam hoog te n den. De minister stelde als voorw de voor zijn medewerking dat er 0€ redelijke deelname van burgert jt pen zou zijn. Aan die voorwaar! je vooral dit jaar ruimschoots void d De kaartverkoop voor de Bretf taptoe is inmiddels begonnen via V.V.V. Breda (tel. 076-125733 1 132150). De taptoe begint alle agl den om 21.00 uur en op zaterdag dag 20 augustus bovendien om uur. Het programma duurt onge een uur en drie kwartier. .1

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8