Bezoekers meer opmerkzaam maken op waardevol duinbos L 3 Bouw nieuw Seinpost in nazomer van start Voor de elfde keer: Dag van het Paard •fl Koestal wordt omgebouwd tot informatiecentrum Raadsleden willen beroepsorgaan woningtoewijzing KORT Viswedstrijd voor de jeugd "h mm a&r ISgMïS 7 Woo-Ping CURSUSSEN AVONDCURSUSSEN WOENSDAG 20 JULI 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H door Arie Bergwerff 's GRAVENZANDE Direct na de bouwvakantie wordt er in het Staelduinse Bos bij 's- Gravenzande begonnen met de restauratie van een nog in redelijke staat verkerende oude koestaL De koestal is een deel van de voormalige Staelduinhoeve en wordt op initiatief van de vereniging „Vrienden van het Staelduinse Bos" omgebouwd tot een informatiecentrum. Doel van dit Informatiecentrum ls om in de toekomst de bezoekers van dit enige bos in het Westland meer opmerkzaam te kunnen maken op de unieke waarde van het bos. Het Staelduinse Bos is omstreeks de derde en vierde eeuw ontstaan. Eén van de uitmondingen van de Rijn stroomde toen door het gebied, wat nu het Westland heet, naar de Noordzee. Doordat veel zand aan slib te in de wijde riviermond ont stonden er geleidelijk zandruggen, die droog kwamen te liggen. Er werd land ingedijkt, terwijl de gorsen bui ten de dijk voortdurend aangroei den. BIJ de zandrug werd een primi tieve vorm van visserij beoefend: de staal visserij. BIJ een hoge water stand werd een vlechtwerk van net- f ten ln het water aangebracht. De Vogelrijkdom vissen raakten zo opgesloten en kon den met afgaand tij in de netten verzameld worden. De zandrug werd dan ook bekend onder de naam Staelduinen. Op de duinen ontstond door de eeuwen heen bos groei, waar door geleidelijk aan het Staelduins Bos ontstond. Als het aan de „Vrienden van het Staelduinse Bos" ligt, verdwij nen deze hekken uit het bos. Voorlopig houdt het ministerie van defensie dit deel van het bos nog bezet als munitieopslagplaats. LEIDERDORP (ANP) - Twee Lei- derdorpse CDA-raadsleden hebben B. en W. voorgesteld voor het toewij zen van woningwetwoningen een be roepsorgaan in te stellen. Zij denken daarbij aan een raadscommissie. Mensen die bij het toewijzen van een woning uit de boot vallen, zou den zich dan kunnen verdedigen, wat volgens de raadsleden J. Reuge- brink en J. Verdier nu nauwelijks mogelijk is. Omdat tegen het beleid bij de toe wijzing van premie-koopwoningen thans geen beroep mogelijk is zou ook die toewijzing onder de hoede van een dergelijke commissie moe ten komen. Het Leiderdorpse colle ge heeft de twee raadsleden geant woord dat de woningbouwverenigin gen de instelling van beroepsorga nen als wantrouwen zullen zien in het gevoerde beleid. Bazar De Nederlandse Christelijke In validen Bond organiseert binnen kort een bazar ten bate van de revalidatie voor mlnder-validen. De N.C.I.B. is een organisatie, welke zich ten doel stelt zoveel in zijn vermogen ligt zijn leden bij te staan in hun sociale, culturele en i rele behoeften. Eén van de din gen die de Bond doet is in het begin van september een rijtoer organiseren naar een of ander mooi gedeelte'Vafi Nederland. De bazar wordt mede gehouden om de benodigde gelden voor deze rijtoer bijeen te krijgen. De bond kan daarbij hulp goed gebruiken. Goederen kunnen gestuurd wor den aan de heer M. Hoffmans, Kockstraat 66 te Den Haag. Giro- stortingen of overschrijvingen kunnen worden gericht aan de penningmeester van het N.C.I.B., girorekening 643982 te Den Haag- Orgelbespeling In de Grote Kerk van Den Haag zullen voortaan iedere dag tot en met 20 augustus orgelbespelingen te horen zijn. De bespelingen wor den uitgevoerd door leerlingen van het Haags Conservatorium, die elk gedurende een week te horen zullen zijn van 's morgens 11.30-12.00 uur en van 's middags 2.00-2.30 uur. DeZe populaire or gelconcerten zuilen zondags niet worden uitgevoerd. Dienstverlening Vanavond van 7.30-8.30 uur houdt het bureau Dienstverlening van de PSP-Rtjswljk weer haar spreekuur in het Wijkcentrum Starvoorde op de hoek van de Churchill-laan en Van Mooklaan. Naast problemen op het gebied van huur kwesties, belastingza ken. sociale verzekering en derge lijke kan er ook worden gespro ken over gemeentelijke zaken. Daarvoor is gemeenteraadslid Brandsen aanwezig. Oude Kerk Door oorspro merserii OudeK dondert Haagse niet do aanvanl Het pr< staat ui Weckmi Brahms grammi seren o thema Kerken «v*?lne wijziging in de UJ ke opzet van de zo- celconcerten tn de ordthet concert van and gegeven door de list René Rakier en - let van Amstel die aangekondigd was. rtma van Rakier be- ken van Praetorius. ran Noordt. Bach en slot van het pro- c Hagenaar improvi- 1 hem op te geven CJ 't Liedboek voor de StranfiCop Donderv*?T>nd om 7.30 uur ls er op het strand van Noord wijk weer een strandloop over vier en acht kilometer. De strandloop ls in het kader van de Evenementen 77 en ls georganiseerd door Haak-Novo. Deelname aan de loop bedraagt 2,50 (kinderen tot en met 13 Jaar betalen 1.50). Grote Kerk Eveneens ln het kader van Evene menten 77 ls het orgelconcert wat vrijdagavond om 8.15 uur wordt gegeven in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen. Organist is Willem-Hendrik Zwart. De toe gang tot het concert bedraagt 3.50. Orgel Kontakt Vrijdagavond om 8.15 uur organi seert Haags Orgel Kontakt een orgelconcert in de Grote Kerk te Den Haag. Organist is Hans Erné, sinds 71 werkzaam voor de NOS als muziekregisseur speciaal voor orgel- en andere kerkmuziekop- namen. Op het programma „18e eeuwse orgelmuziek uit Midden- Europa en Frankrijk" staan wer ken van Eberlin, Mozart, Schni- Zer. Benda. Brixi, Van Beethoven, Corette en Lasceux. Plctura De Katwijkse amateur-schilder vereniging Plctura houdt in het „Witte schooltje" aan de Voor straat te Katwijk aan zee tot en met 30 juli een expositie. De ope ningstijden van het schooltje zijn maandag tot en met vrijdag iede re avond van 7.00-10.00 uur. Recqeillement In de Waalse kerk te Delft is za terdagmiddag van 3.30-4.30 uur een Heure de Recueillement. Or ganist in dat zesde concert is de Rotterdammer Geert Bierling. Rosarium Zaterdagmorgen om 10.00 uur be gint een door de Haagse afdeling van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde georga niseerde excursie naar het Rosa rium aan de Wassenaarseweg. Na een bezoek aan het Rosarium wordt de excursie voortgezet met een bezoek aan Arentsdorp en het voormalige landgoed Oostduin. Zeeprestatietocht De Katwijkse Reddingsbrigade houdt 2aterdag weer de traditio nele zeeprestatietocht. 1500 me ter langs de kust zwemmen. Af hankelijk van de wind zal de start van deze tocht, georganiseerd ln het kader van Evenementen '77. zijn aan de Noord- of ZuidposL De start vindt om 3.00 's middags plaats. Dit omvangrijke gebied werd bij het graven van de Nieuwe Waterweg in de tweede helft van de vorige eeuw ln tweeën gesneden. Het zuide lijk deel, „De Beer", was een bekend natuurgebied, vooral vanwege de uitgebreide vogelrijkdom. Het ge bied moest echter wijken voor de Industrie die nu dit westelijk deel van het eiland Rozenburg „siert". Het Staelduinse Bos. ongeveer ne gentig hectare groot, bleef echter behouden. „Vrijwel alle ln Nederland voorkomende boomsoorten worden hier aangetroffen en vele vogels vin den er een geschikte broedplaats. Er bestaat een grote vogelrijkdom," zeggen de „Vrienden van het 8tael- Katwijk aan Zee Badplaatsfunctie onder de loep nemen Van een onzer verslaggevers KATWIJK Een aantal Kat wijkse raadsleden vindt dat er snel eens onderzocht moet worden hoe de badplaats Kat wijk zich moet ontwikkelen. De raadsleden vinden dat een duidelijke visie op het bad- plaatsgebeuren momenteel ontbreekt. Met name gaat het de raadsleden om de rol die het centrum van Kat wijk in de toekomst gaat spelen voor de ontwikkeling van de bad plaats. In de raadscommissie voor bestuurlijke en Juridische zaken wees het raadslid J. van der Plas (Gemeentebelangen) er gisteren nog eens duidelijk op dat het centrum van Katwijk eigenlijk maar weinig te bieden heeft aan de toeristen. Het functioneren van de badplaats kwam in de commissie ter sprake bij de behandeling van het ontwerp voor een structuurnota voor Kat wijk aan Zee. Burgemeester CA Bos zei gisteren over het toerisme: „We moeten Inderdaad eens gaan bekijken wat we met Katwijk als badplaats willen ln de periode van 1977 tot 2000. Als we dat nu doen kunnen we nog aansluiting vinden bij andere badplaatsen aan de Ne derlandse kust Over anderhalf Jaar kan dat niet meer". Van de zijde van de SOP-fractie kwamen gisteren lichte protesten tegen het stimule ren van de toeristenindustrie. „We moeten hier niet zo'n situatie als in Noordwijk krijgen", zelden de SGP- ers. Eis: twee jaar voor invoer kilo heroïne HAARLEM (ANP) De officier Tan justitie bij de rechtbank in Haarlem heeft tegen de 29-Jarige administra teur R. J. uit Arnhem twee Jaar gevangenis geéist wegens het Invoe ren van ruim een kilo heroïne. De administrateur kon na een va kantie in Suriname niet meer in zijn oude werkkring terugkeren en kwam ln Amsterdam in contact met Chinezen. Zij vroegen hem meisjes te zoeken die heroïne in Bangkok wilden ophalen. De man vond ze niet en ging er daarom zelf heen. In Bangkok werd hem bij de luchtha ven een koffer meegegeven, waarin bij aankomst op Schiphol op 13 april de heroïne bleek te zitten. DEN HAAO - Het Haags Va- cantie-Comité organiseert m.m.v. de hengelsportvereni ging „Vereenigd 8terk" op za terdag 30 juli a.s. een viswed strijd voor de jeugd van 10 tot en met 16 jaar. Deze wedstrijd, waaraan 150 jongens en meisjes kunnen deelnemen, vindt plaats aan het water langs de 8oestdijk- sekade tussen het Veluweplein en 8oestdijkseplein. In dé kan tine van de Rolschaatsbaan Zuiderpark worden na afloop van de wedstrijd de te winnen prijzen toegekend. Genum merde deelnemerskaarten, waarvan het nummer de tn te nemen plaats aan het water aangeeft, zijn d 0,75 verkrijg baar aan het kantoor van het Haagt Vacantie-Comitè, Nas- sauplein 41 in Den Haag, geo pend op werkdagen van 9 tot 16 uur. Op de deelnemerskaart is wel de handtekening van één der ouders of voogd nodig. Deskundige controleurs van de hengelsportvereniging zul len de vangsten objectief be oordelen. 1M duinse Bos" in een stencil „Juist het onaangetast laten van de .on'kruld- iaag en het laten liggen van omgeval len bomen leidt tot behoud van een natuurlijk evenwicht, waarin plan ten en dieren van en met elkaar kunnen leven." De negentig hectare 2ljn overigens niet geheel toegankelijk voor het pu bliek. Het ministerie van defensie houdt een groot deel ervan bezet als munitie-opslagplaats en een hoog hek verhinderd dat het publiek toe gang tot dit gebied krijgt. De „Vrien den van het Staelduinse Bos" heb ben echter goede hoop, dat het mi nisterie binnen afzienbare üjd ook dit gedeelte van het bos vrijgeeft voor recreatie. Golfbaan De vereniging „Vrienden van het Staelduinse Bos" ontstond omdat in 1970 het andere gedeelte van het bos dreigde te verdwijnen. Men kwam met plannen om op de plaats van het bos een golfbaan aan te leggen. De bevolking nam daar geen genoe gen mee wat resulteerde ln felle pro testen en handtekeningenacties. Garantieverklaringen voor eventue le aankoop van het bos resulteerde ln aankoop van het westelijke ge deelte van het bos door de provincie Zuid-Holland, die zich daarmee wel verplichtte om binnen vijf Jaar te komen met een terrein waar dan wél een golfbaan gerealiseerd kon wor den. De provincie droeg na aankoop het beheer van het bos over aan de stichting „Het ZuldhoQands land schap". Een aantal mensen, die ge streden hadden voor het behoud van het bos, was toen al gekomen tot de oprichting van de vereniging „Vrienden van het Staelduinse Bos". Doelstelling van deze ln au gustus 71 opgerichte vereniging was en ls „het zich Inzetten voor het behouden en toegankelijk houden van het bos voor ledereen". Ook stelde de vereniging zich ten doel „voorlichting ln de meest ruime zin" over het bos te geven. Met het oog daarop werd een overeenkomst gesloten met „Het Zuidhollands Landschap", waardoor de Vrienden de beschikking kregen over de ste nen koestal. Inrichting De vereniging heeft al de nodige plannen voor de Inrichting van de koestal. Op de begane grond wil Mjs "y" J.MM -V- J 4* W - S -.7. 7~ - - -'i »-» 7 -3EL v u 3?r. Met Staelduinse Bos: „Vrijwel alle in Nederland voorkomende boomsoorten worden hier aangetroffen en er bestaat een grote vogelrijkdom," zeggen de vrienden van het bos. De oude koestal van de voormalige Staelduinhoeve: direkt na de bouwvakantie wordt begonnen mei hout ombouwen van de stal tot informatiecentrum. men de bezoekers dagjesmensen, schoolklassen aan de hand van kaarten informeren omtrent de ont wikkeling van het landschap door de eeuwen heen en de huidige situa tie. Door middel van foto's, dia's, plantenbakken en vitrines met op gezette dieren krijgen de bezoekers een indruk van wat er zoal in het bos aan flora en fauna te zien is. Naast informatie over de plannen voor de toekomst o.a. het verwer ven van het militaire terrein ko men er in het centrum kaarten en -tekeningen, die milieubedreigende en milieubeschermende gebieden aangeven. Daarnaast willen de Vrienden in het centrum een ruimte openhouden voor actuele exposi ties. De zolder van het centrum gaat dienen als film-en projektiezaaltje. De Vrienden willen proberen het centrum constant te bemannen. Of dat mogelijk zal worden, hangt af van de financiën: de restauratie en inrichting van de koestal zijn be groot op rond de anderhalve ton. De vereniging heeft zelf al ongeveer veertigduizend gulden beschikbaar gesteld voor de eerste werkzaamhe den. Voor het grote resterende bedrag wordt een beroep gedaan op het ministerie van CRM, de provin cie Zuid-Holland, de Westlandse ge meenten en de Industrieën in de omgeving van het bos. Verder voert de vereniging al enige jaren acties om het benodigde geld op tafel te krijgen. De vijfhonderd leden van de Vereni ging betalen jaarlijks 10,- contri butie, welk bedrag geheel ten goede van de restauratie van de stal komt. (bejaarden en jeugdleden betalen 5,-). Leden van de vereniging mo gen voor dit bedrag een jaar lang gratis het bos bezoeken, waarin twee routes een wandelkoppel en een trimroute zijn uitgezet Voor informatie kan men zich wei den tot de secretaris van de „Vrien den van het Staelduinse Bos", de heer F. Abbas, Kerkweg 4 te Maas land (tel. 01899-19691.) Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Aan het eind van deze zomer zal eindelijk begonnen worden met de bouw van het nieuwe Seinpostcomplex in Scheveningen. Op de plaats waar vroeger Seinpost stond worden zeventig appartemen ten gebouwd. Volgens woordvoerder Van Vliet van verkoopbureau van de woningen (Seinpost B. V. zijn alle vergunningen voor de bouw nu rond. Er kan in augustus of begin septem ber begonnen worden met de realisa tie van het complex dat op het hoog ste punt acht bouwlagen gaat tellen. In eerste instantie tekende het Am sterdamse architektenbureau Kees Dam een complex met elf woonla gen. Tegen de hoogte rezen echter bezwaren bij Bouw- en Woningtoe zicht en de Welstandcommissie x Den Haag. De zeventig appartementen worden van de hand gedaan voor prijzen die variëren van vier tot zes ton. Er kan gekozen worden uit drie-, vierden vijf kamer flats. Het complex tfördt in verschillende hoogtes opgetrok ken. De hoogste woontoren telt acht lagen, de laagste wordtrvier verdie pingen hoog. Onder rhet complex komt een parkeergarage voor bewo ners. Volgens Seinpost B. V. is de belangstelling voor de appartemen ten groot te noemen. Het voormalige Seinpostcomplex ging in de zomer van 1976 tegen de grond. Van een onxer verslaggeefsters DEN HAAG Paardenliefhebbers kunnen vandaag weer naar hartelust genieten op het Wassenaarse Duindigt, waar voor de elfde keer de Dag van Het Paard wordt gehouden. De renbaan is op deso dag niet alleen het domein van dravers en volbloeds, masr ook van vele andere paarderassen. De Dag van het Paard is een der grootste en veelxijdigste shows in Europa. Dit wordt bereikt doordat in de pauies tussen de draverijen en rennen alle in ons land gevestigde Stamboeken (17 in totaal) de gelegenheid krijgen een demonstratie of show te geven. De 17 stamboeken sijn in het langzamerhand befaamde rassendefilé ieder met één hengst en drie merries vertegenwoordigd. De elfde Dag van het Paard begint om elf uur met een muzikale show van de' Mariniers Kapel. Het programma vermeldt verder o.a.: een demonstratie van een twintigtal eenspannen kleine maat Hackney's, een dressuurproef door leden van de Vereniging van Dressuurruiters, onder wie Nederlands kampioen Cees Vellenga en de nationale jeugdequipe, een gemeenschappelijk optreden van alle pony-stamboeken, waarin de Shetlanders de boventoon voeren en een gezamenlijk optreden van vijf landelijke rijverenigingen. Abraham Chardon van de manége uit Delft, die vorig jaar de show stal met sijn wereldprimeur van twintig paarden in één span. is ook dit jaar weer aanwezig met twee zesspannen. De Dag van het Paard wordt besloten met het barrière-springen, waaraan verscheidene Nederlandse topruiters sullen deelnemen, zoals Rob Erna met Iwan F en Toon Ebben met Jumbo Design. ZAKENFLITSEN Gevraagd met of zonder overname Rat. Woningen en Kamers in Leiden en omg won. buro DE SLEUTELSTAD HOGEWOERD 105. LEIDEN tel 071-123675 Openingstijden van 10-19 uur. DATSUN DEALER AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM O 02522-12921 graszoden direct van onze kwekerij, f 3.25 per m2, tuinaarde en mest in zakken, alles franco thuis, v.d. Meer, graszo den, Noordwijk. Tel. 01719-13939. kamerplanten 3000 M2 OPPERVLAKTE UIT- SLUITEND KAMERPLANTEN SIERPOTTEN IN ALLE MATEN VA. 0.50 Weflcom bij. GARDEN CENTRE BLOEMEN- DAAL B.V„ HOOGMADESEWEG «3, LEIDERDORP, lel 071-121920, nabij Eizabethziekenhute. Privé Echte, jonge, eerlijke auto's bij VLASVELD off. Toyota dealer. Nu Haarlemmer weg 49a. Leiden, naast Groenoord- hallen. Tel. 134689 Hep. KUNSTGEBITTEN v.d. Waalsstr. 44, Leiden. Telefoon 071-125566. GEOPEND VAN 8-17 UUR OF VOLGENS AFSPRAA" GRASZODEN en grond ook zakken grond in elke hoeveelheid leverbaar, F. Philippo, Margrletstr. 5, Lelden, tel. 071-126414. Zoekt u een woning, kamer of flat in .Lelden of omg.? Bel dan tel. 071-i 123675. Ook ruilen. WON. BURO De Sleutelstad HOGEWOERD 105, LEIDEN Openingstijden van 10-19 uur. Chinees-Indisch Restaurant, Diefsteeg 15. Leiden Tel. 071-130373 Thans ook uitzending van alle gerechten. Deze worden vanal 15 (verhoogd met 2,50 bezorgloon) dagelijks van 1-3 uur v m en van 5-9 uur 's avonds bij u thuisbezorgd. TRAPBEKLEDEN en laat uw trap door de specialist bekleden met tapijt, vinyl ol nylonvllt v.a. f 150 incl. legloon en materiaal Belt u nu op en wij komen met stalen ij u aan huis. Tel. 0: 3 uur 070-881155. UITKNIPPEN f T.V -reparaties bij u thuis, ook 's avonds, vooraf pnjsopgaat schriftelijke garantie. Financiering - persoonlijke lening mogelijk. Levering van (zo roogeü|k) elektnsche artikelen. U wordt gehaald en gebracht Rij ka-Erkend Bedrijf Aether. Be 05550. HammerakjókJlaan 213 - Tel. 070-935893. Uilknippen Geldlenlngon voor elk doei Financieringen - Persoonlik# leningen - Hypotheken Rijke Erkend Bedrijf Bemiddelaar Aether. Ba. 05550 HemmerehjöWlaan 213, tel. 070-935893. Het allernieuwste inTJutaan gas apparatuur. Grote sortering tuinmeubelen, parasols, koel- boxenpatroren, kachels, tran sistor TL enz. De Speciaalzaak voor Leiden om omgeving. HOLVERDA Beatrlxstraat 21-23, Leiden Telefoon 071-126534. J. F. Ankersmit Arts afwezig tot 10 aug. voor waarneming dokterstel. 32.17.80. VAN DE VERENIGING VOOR HANDENARBEID 's-GRAVENHAGE (Aanvang 15 augustus a.s.) Tekenen, schilderen, grafische technieken (maandag) Sieraden, sierlepeltjes e.d. (drijven enz.) (woensdag) Leerbewerking (donderdag) Keramiek (pottenbakken, draaien, glazuren) (woens dag of donderdag) Model- en portretboetseren (maandag) Houtbewerking (gutsen, draaien, speelgoed enz.) (woensdag) Weven (maandag) Textiele werkvormen (wandkleden, stofversieren e.d. (woensdag) Model- en portrettekenen (woensdag) Algemene Handvaardigheid (dinsdag). Diverse tech nieken. Een speciale cursus voor hen die aan hande narbeid willen gaan doen en kennis willen maken met de vele facetten hiervan. Het cursusjaar duurt 9 maanden (van 15 augustus t/m mei). Iedere cursus omvat 35 lessen van elk 27? uur en staat onder leiding van bevoegde docenten. Tweeiarige cursus Lagere Akte Handenarbeid. Tweejarige OCHTEND- en AVONDCURSUSSEN voor het bekende diploma Creatieve Handvaardig heid. Een Inleiding in de handenarbeid gericht op buitenschool se aktiviteiten in het jeugd- en clubhuiswerk, bejaarden centra. assistentie bij bezigheidstherapie enz 1e jaars cursus op maandag- of woensdagochtend, op woensdag- en donderdagavond. Alle inlichtingen en prospektus Bureau Valkenboskade 419. Den Haag Tel 070-635633 Onze werklokalen zijn gevestigd In de school aan de Busken Huetstraat 22, Den Haag, bereikbaar met bus 18 en tram 16.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6