Vierdaagse een leuk ommetje tekening van een lezer CHTBIJ I iltinationals mogen iten niet schenden' mmentaar - vooruit ter Van der Stoel: voor voeten die vrolijk verder moeten!/ Voor Marjan Siliakus was „de dag van Eist" een peuleschil Wandelaarster legde al 20.000 kilometer af Kt - -'.W Buien en zon ;ekaartje met krulspelden trouwring eet ze onderonsje met een zwijn halve cent gehaktbal 20 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet J (Van der Stee van land- ivisserij zei het zelf al: de van het visserijoverleg bevredigend. Opnieuw £>e EG-ministers de proble- zich uit geschoven, naar 24 en 25 oktober. rondom de EG-lid- jft alles bij het oude. In de o*ren mag wat haring wor- uSgen. in de Noordzee niet. yet eenzijdig door Groot- ingestelde visserijverbod in de Noordzee is ver- por een vangstverbod door Vse Gemeenschap. Deze zonder praktische betc- it dus eigenlijk alleen de ist van de Europa-Eén- Overigens loopt het •angstberbod op 30 sep- «er af en nu al kan veilig dat er dan wèèr I verbod komt. gemeenschappelijk visse rijbeleid. waarin zaken worden ge regeld als vlootsanering, stillegpre mies, een verdeelsleutel voor de te vangen hoeveelheden vis, afvloeiing en maaswijdtes bestaat ook nu nog zelfs geen aanzet. De Europese vis sers leven van dag tot dag, of beter van Landbouwraad tot Landbouw raad. Over het grote belang van zo'n gemeenschappelijk beleid voor de bedreigde visstapels en voor de eco nomische positie van de vissers is in deze krant zeer vaak uitgewijd. Een nieuw pleidooi zou monotoon klinken. Minister Van der Stee heeft met (ongetwijfeld) grote moeite voor de Nederlandse vissers bijna 15.000 ton haring uit de qua sfeer verziekte onderhandelingen gesleept. ,,De haringvissers kunnen weer even vooruit", zei de bewindsman. En daar is eigenlijk alles mee gezegd. SjtDAM (ANP) Minis- |jder Stoel van buiten- meent dat grote, ondernemingen -rian mogen meewerken "°en land de universeel l rechten van de mens geschonden. De bedrij- zijns inziens dit - „uiteraard i3e sfeer van hun corn er!* te voorkomen of te e Jen. Van der Stoel zegt Lp.} vraaggesprek met neelsblad „Parade" loydgroep. ai an der Stoel kunnen multi degelijk een rol spelen ^•vorderen van de eerbiedi ge mensenrechten. Ten eer- n zij er direct of indirect nen zorgen dat in landen verken, een aantal funda- ■^chten wordt gewaarborgd. i van sociaal-economische s het recht op gelijk loon arbeid en het recht op -V» vakanties met behoud In de tweede plaats kun- ■■oeten. aldus de bewinds man, multinationale ondernemingen een belangrijke bijdrage leveren aan het verbeteren van de sociaal-econo mische omstandigheden in landen van de niet-geïndustrialiseerde wereld. (ADVERTENTIE) uitsluitend bij apotheker en drogist door Jan Roelfs NIJMEGEN - „Ik heb een maal aan de „Mars naar de Middernachtzon", op de kruin van Europa, en tweemaal aan de Driedaagse van Israël deel genomen en ik was de eerste Nederlandse vrouw, die de volksioop van Marathon naar Athene (42 kilometer) heeft vol bracht. Daarover heb ik in 1974 ruim vijf uur gedaan. Nee, ik ben geen type om op mijn rug aan de Rivièra te liggen. Al zo'n twintig jaar breng ik vrijwel al mijn vakantie wandelend door. Ik heb in nagenoeg alle West- europese landen georganiseer de voettochten gemaakt". Marjan Silliakus uit Amsterdam is bezig aan haar veertiende Nijmeegse vierdaagse. Voor haar is dat vier maal veertig kilometer en die 160 kilometer brengen haar totale „wan- delproduktie" op 23.226 kilometer. Daarvan heeft ze er 13.962 op vader landse bodem en 6200 over de gren zen „verzameld". De „dag van ELst" gisteren was voor haar een peuleschil, en dat is die van vandaag, „de dag van Wy- chen" óók. Voor Marjan is „Nijme gen" weinig meer dan een ommetje. Met duizenden kilometers in haar benen en eenvoudige sandalen aan haar voeten met het specialisti sche wandelschoeisel heeft zij zich nimmer bezig gehouden is deze bankemployé een fenomeen in de wereld van de recreatiesport. „Puur vakantie" „Tijdens een rust, in de hoofdstraat van Eist, voor één dag een internati onaal wereldcentrum in zakformaat, filosofeert ze eerst over het Nijmeeg se wandelfeest. dat meent ze in zijn massaliteit nergens wordt geë venaard. „Voor mij is het een pure vakantie week, waarin ik vooral mijn interna tionale contacten onderhoud. Wan neer je, zoals ik, bijna honderd mar sen in Europa hebt gelopen, van volkslopen tot marathons, zie je al tijd wel bekenden. De buitenlanders vinden, dat er aan Nijmegen twéé bezwaren kleven: het onderdak is er in vergelijking met het buitenland nogal prijzig en niet- Nederlanders achten het bezwaar lijk. dat ze rondom Nijmegen veelal op asfalt moeten lopen. Kijk, bij marsen in het buitenland wordt er bewust gestreefd naar billijke prij zen voor de huisvesting, maar ik begrijp best, dat de grote deelname aan de jaarlijkse KNBLO-vierdaagse op dit gebied problemen geeft. As- faltlopen is in het buitenland be perkt. Ook de Apeldoomse vierdaag se. met het voordeel van de natuur binnen handbereik, kent dit minder. Die heb ik eens gelopen met direct aansluitend „Nijmegen". Dat was best te doen, samen 320 kilometer. Ook heb ik eens tweemaal vóór de vierdaagse aan een prestatiezwem tocht in de Waal meegedaan (3 km) Zij praat heel nuchter en „vanzelf sprekend" over haar wandelavontu- ren, waartoe ze zich overigens niet beperkt. Marjan fietst, zwemt, doet aan de skisport, sedert kort aan lang lauf als tweede facet van dit deel van de wintersport. Wat dat zwemmen betreft, daar hoort ook zeezwemmen bij. Ze heeft destijds de vijftig kilo meter toerschaatstocht de alter natieve Elfstedentocht in Lille- hammer uitgereden, op lage Noren. En er waren méér tochten op de gladde ijzers. Veel onderscheidingen Marjan heeft thuis twee indrukwek kende prijzenkasten. bij elkaar wel meer dan 150 medailles, wimpels, wat bekers en veel diploma's. Er zijn drie zichtbare herinneringen, waar op Marjan Siliakus bijzonder trots is: het „Sertificat Nordkapp 1976", de twee Israëlische medailles en de plaquettes, die verwijzen naar mar sen van Zwitserse kantons met af beeldingen van klederdrachten (ze ventien). „Die heb ik nog niet allemaal, maar wel het merendeel", aldus deze wan delaarster. die nog even kwijt moet, dat de loop naar de Noordkaap voor haar in één opzicht een teleurstelling is geworden. „Toen ik er aankwam, lag De Kaap, 307 meter boven zee, in een dichte mist! Ik heb een paar uur zitten wachten, maar ben tenslotte, echt ontgoocheld, teruggegaan". De padvinderij Hoe Marjan tot deze indrukwekken de wandelcarrière is gekomen? Dat gebeurde in 1947, zij woonde in Hil versum, was padvindster en ging met haar troep lopen naar paleis Soestdijk om daar het felicitatiere- gister te tekenen ter gelegenheid van de geboorte van prinses Marij ke, nu prinses Christina. Maar eerst in 1957 begon ze aan „Nijmegen". Zij bouwde de laatste tien jaar interna- tionale wandelervaring op door tij dens een lang weekeind of in haar vakantie met de trein of het vlieg tuig op pad te gaan. Maar Marjan heeft en doet meer. Haar woning in Buitenveldert is te vens een sport-documentatiecen- trum. Zij heeft in de loop der jaren een omvangrijke registratie opge bouwd. documentatie, ook in cultu reel opzicht ze probeert tevens de landstreek en de mensen te leren kennen met tal van adressen, gegevens, foto's, kaarten over de buitenlandse marsen. Ze is geabon neerd op mededelingenbladen, wan del-tijdschriften en vindt dat in dit veiband „Condition", het Duitse „Internationale Zeitschrift für Aus- dauersport' als „vakblad" aan de top staat. Zij schrijft soms in „Op Goede Voet", het blad van de KNBLO en is secretaresse voor Nederland van de „Internationale Wienerwald Wan- derung". Afgezien van de gedetail leerde plakboeken is haar woning als het ware één grote wandelbiblio theek, waarschijnlijk uniek in Ne derland. „Natuurtalent" Marjan is een „natuurtalent" op het buitenspoor; zij is niet geïnteres seerd in geadviseerde voeding en in loopschema's. Ze wandelt en doet dit met het grootste gemak. „Ik ben nog nooit ergens uitgeval len, ik heb bijvoorbeeld het Rode Kruis-wandelziekenhuis, aan de Nijmeegse Wedren, nog nooit van binnen gezien". En né „Nijmegen?" „De vierdaagse van Mechelen en de Wienerwald- tocht (Mödling) in augustus en daar na beslissen wat de internationale wandelsportagenda voor het najaar te bieden heeft." Ravenna, Tenerife, Biel in Zwitser land, heel bijzonder vanwege zijn honderd-kilometer-langlauf, maar vooral Zwitserland boeien deze be reisde vrouwelijke wandelaar, die zich vegetarisch voedt. Maa toch is zij niet een type. dat zich in het leven eenzijdig opstelt, dat fanatiek in de sandalen staat. Het indrukwekkende prijzenbezit van Marjan Siliakus Marjan doet al bijna een kwart eeuw secretaressewerk voor de Amster damse Stichting De Alle-Dag-Kerk. Men kan haar dan ook vaak aantref fen in de Engelse hervormde kerk aan het hoofdstedelijke Begijnhof, waar iedere woensdag de middag pauzediensten worden gehouden. En zij doet dit waarlijk niet alleen omdat er in de bijbel zoveel gelopen wordt „Wandelen maakt mij niet moe." zegt zij. Na de rust in Eist gaat ze soepel verder. SILIAKUS MARJAN EIAIAKOYE MAPZAN Onder loopnummer 504 liep Marjan de marathonrace van de plaats Marathon naar Athe ne. Op het haar uitgereikte di ploma werd haar naam ook in het Grieks vermeld De 61ste Internationale vierdaagse afstandmarsen van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelij ke Opvoeding blijven voor haar een peuleschil. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Naam en adres aan de acnterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. tc ïn HET WEER door Hans de Jong - Weerrapporten Het koude putje van de Ierse Zee, gesignaleerd in onze bijdrage van gisteren, heeft in noord-Neder land heel wat trammelant veroor zaakt. De met een snelheid van tachtig kilometer per uur aan schuivende onstabiliteit bezorgde met name Bolsward en streek er rondom een onvervalst noodweer. Maandagavond omstreeks negen uur zette daar plotseling een on weer in, dat zich voortdurend ac tiveerde. De waarnemer ter plaat se liet mij gedurende een kwartier telefonisch getuige zijn van hofe het daar toeging en ik moet zeg gen: Het kwam over als een soort trommelvuur. Na ruim een uur waren er negentig tot honderd bliksemonUadingen geteld. Stra ten kwamen blank te staan, het neerslagtotaal groeide tot dertig millimeter. Onze medewerker daar die sedert 1938 het weer aan tekent, verklaarde zich niet zo een noodweer te kunnen herinne ren. Ook bij Sneek stond het wa ter op een gegeven ogenblik zo hoog, dat automotoren afsloegen. De meeste neerslag Ln Friesland viel in Imsum, dichtbij het water- sportcentrum Orouw gelegen met zesendertig millimeter. Met veel fel oranjegekleurde ontladingen in de hogere bui-etages breidde het onweer zich uit tot Gieten (12 mm), Hoogeveen en Emmen (20 21 mm). Het was daar omstreeks elf en twaalf uur 's avonds. Van die heftige verschijnselen in Friesland was tot gisterenmorgen in de rest van het land niets door gedrongen, aangezien het KNMI alleen gegevens van Leeuwarden binnenkrijgt en daar was het on weer niet bijzonder heftig. In Zuid-Holland wil het de laatste dagen toch ook maar sterk rege nen. Na de 30.3 mm van Peter- Paul Hattinga Verschure ln Rot terdam-centrum (bevordering neerslag intensiteit door indus triële afval condensatieker- nen?), meldde gisterenmorgen Marcel Ter Stege ln Papendrecht zich nogmaals met 22 mm regen water. waarmee hij zijn hoeveel heid over twee etmalen op schroefde tot ruim 44 mm. Dat is ongeveer de helft van wat er nor maal ln de hele jull-maand valt. Niet Zuidoost- maar zuidwest-Ne derland heeft de afgelopen dagen dus de meeste neerslag gekregen. Inmiddels gaat het spel van re genbuien en zonnige momenten door, zoals het goed Hondsdagen- weer betaamt. Dit bij middag- temperaturen van 17 tot 20 gra den. Een front was gisteravond tot over Oost-Engeland genaderd en had ook voor ons regen in petto^ die vanmorgen aanvanke lijk zal voortduren. Daarna volgt weer een ruggetje van wat hogere druk, maar dat kan niet verhinde ren, dat er hier en daar nog buien tot ontwikkeling komen. Wat ver- derweg op de oceaan komt een gebied met bredere zonnige perio den naderbij, dat binnenkort in Zuid-Engeland hogere tempera turen zal veroorzaken. Ook ln ons land zal dat later in de week en vrij gunstige uitwerking hebben, ook al zal het kwik bij ons door het tussenliggende Noordzee-wa- ter niet al te ver oplopen. Het is opvallend hoe vroeg dit jaar de spreeuwen zwermen. Al enkele weken terug vielen veel mensen ln de vooravond die snel zwenkende, zwarte wolken op. Als ik mij goed heb laten voorlichten, gebeurt deze voorbereiding op het uitvliegen naar zuidelijke oor den, doorgaans in augustus. Het Brabants Nieuwsblad brengt er een bijdrage over. waarin het hoofd van de plantsoenendienst in Roosendaal de situatie in zijn stad vervelend, maar niet veront rustend noemt. „Vroege komst van spreeuwen wil wel eens sa- van |lst«ren 17 uur menhangen met de vroege oogst tijd van allerlei gewassen." zegt hij. Strandweer Vandaag eerst slecht, later over gang naar vrij goed strandweer. Eerst regen, daarna een bui. ver volgens wat meer opklaringen. Wind ruimend naar west tot noordwest, tijdelijk krachtig. Luchttemperatuur 17 graden, zee water rond 16 graden. Verdere vooruitzichten: eerst nog een bul, daarna zonniger. 31 •r donderdag 21 juU. VUulngen 5 5S- I8.J4 HartagvUeUlulzen 6 03-18 18 Rotterdam 8 02-20.08 Scheveningen 6 53 19 16 Umuiden 7.33-19.58. Den Helder 11.48- Harllngen 2 13- 14.00. Delfzijl 3.87-16 01. redactie van Loes Smit eigenlijk eerst eens naast eten zetten om te kunnen en, of Amerikaanse vrou- ht zoveel slordiger uitzien ipese. In elk geval heeft Alphonso Hunley, een merikaanse militair in It, er schoon genoeg van ouwen van "zijn' in West- J gelegerde jongens er zo ilsze nudoen: in doorkijk- - in beha's zonder iets er in volgens de kapitein "Srte shorts, op douchesan- >3 tennisschoenen zonder n afgeknipte, rafelige spij- en. alleen in onderjurk of ipelden in zonder sjaaltje 4n, Per brief hebben de e«de opdracht gekregen er minstens zo uit te zien -^ropese vrouwen. Qehoor- d' niet. dan zwaait er wat: manschappen zullen bij de *n de legerwinkels gepos- a<ien om de vrouwen die er ley's maatstaven niet net jes genoeg uitzien, tegen te houden. Ook hun mannen trouwens, als die overhemden aan hebben met zulke korte mouwen dat hun oksels te zien zijn. En aan Amerikaanse kin dertjes die op blote voeten lopen en/of met bloot bovenlijfje heeft de kapitein ook een hekel; net als de honden moeten ze bulten blijven. Want. schrijft Hunley in zijn order, „de leden van de Amerikaanse krijgsmacht en hun gezinnen weer spiegelen in hun manier van kleden nu eenmaal het prestige van de Verenigde Staten". Een visite kaartje dus, dat volgens de kapi tein door krulspelden danig ont sierd wordt. Kapitein Hunley heeft bijval gekre gen van Judith Moulton, de 27- jarige vrouw van een Amerikaanse officier die in Neurenberg gelegerd is. In het legerblad Stars en Stripes windt zij zich er over op, dat de mannen ln het Amerikaanse leger zich wél behoorlijk moeten kleden of er anders worden uitgeschopt; „maar aan de vrouwen doet nie mand wat". De vrouwen, gaat ze verder, komen hier aan in de over tuiging dat ze heel wat aantrekke lijker zijn dan hun Europese zus ters, „maar die kleden zich tenmin ste altijd aan als ze de straat op gaan. Het doet ons land geen goed als de Europese vrouwen Ameri- kaansen zo gekleed zien". De ver slaggever vulde zijn interview met mevrouw Moulton nog aan met de mededeling, „dat de aanblik van te dikke, slordig geklede, krulspel den-dragende. norse vrouwen van Amerikaanse militairen de mythe van de schoonheid van de Ameri kaanse vrouw aan diggelen heeft geslagen." Judith Moulton vindt overigens dat zijzelf weer een beetje goed maakt wat haar landgenoten ver knoeien: ze is mannequin en werkt voor verscheidene modehuizen in Neurenberg en omgeving. Dit evenwijn heeft het best naar i'n zin in de dierentuin van Moskou. Vooral met zijn oppasser heeft het dier een uitstekende verhouding en een intiem moment als dit is dan ook geen uitzondering. Wie wat ouder ls zal zich nog best de muntjes ter waarde van een hal ve cent herinneren, maar de twee Maastrichter broertjes Tommy en Bertje, 11 en 8 Jaar oud, weten daar natuurlijk niets meer van. Ze had den in een uitverkoopsetalage ln hun woonplaats een zilveren ring met een hartje zien staan, waar voor de winkelier „2 x7> cent" vroeg. De broertjes die de ring in bun verbeelding al aan moeders vinger zagen, holden naar huls. pakten een cent en zaagden die keurig middendoor. Die twee halve centen legden ze opgetogen voor de verkoopster op de toonbank neer. Die wist niet goed wat ze er mee aan moest en legde de jongens uit dat het eigenlijk twee originele „halfjes" moesten zijn. „Nooit ge zien". zeiden de broertjes. De win keljuffrouw haalde de baas er bij, en die vond. schrijft De Limburger, de oplossing van de broertjes Tom my en Bertje zo slim gevonden, dat hij de ring voor hun twee halve centen omruilde. Het is wéér ln Friesland gebeurd, alleen ditmaal niet in Stavoren, maar in Harllngen. Het was ook geen vis die het verloren voorwerp boven water bracht, maar een man die met een schepje wonnen aan het zoeken was. Bovendien is dit jongste terug gevonden voorwerp heel wat langer onder water ge weest dan dat van het 8taverse vrouwtje. Om aan alle raadsels een eind te maken: het gaat om de trouwring van de nu 85-jarige me vrouw Van der Schootrvan der Vel de uit Harllngen, die haar ring ln 1937 bij het zwemmen verloor. Vol gens de Leeuwarder Courant had den weliswaar allerlei mensen haar destijds ijverig helpen zoeken slager Wiersma was zelfs met een sigarettenblikje aan het graven ge gaan maar de ring werd niet gevonden. Pas nu het echtpaar in tussen 63 Jaar getrouwd is, heeft de Harlinger Anton 8cheffer het verlo ren kleinood bij eb tussen de wor men op zijn schepje aangetroffen. Jean 8tapleton. in „AU in the fami ly" het Uefhebbende sloofje Edith dat slaafs achter haar kortzichtige, heerszuchtige echtgenoot Archie Bijzonder smakelijk, wat Je ln Gro ningen kunt eten: doperwten uit blik met een vet rupsje er bij, brood met een stukje ijzer, een diepvries- hapje met vlees en een stalen moer, een flink brok leverworst met een tand van het varken er nog in en een loempia gevuld met groenten, stukjes vlees, kruiden en een heuse mensentand. Dat zijn althans com binaties, die de Groninger provinci ale keuringsdienst van waren het vorige kwartaal aantrof. Natuurlijk zijn er ook wel echt lekkere hapjes zonder zulk soort pittige toevoegin gen in Groningen te krijgen: van de klein 1900 partijen voedsel die de keurmeesters onder de loep namen, ging 70 procent vrijuit. aandraaft. Is ln het werkeUJke le ven ln Amerika een soort Dolle Mina. Volgens het blad Mix heeft ze zelfs reclamespots voor de radio gedaan, waarin ze haar seksegeno ten opriep het mannen-Juk af te werpen .Als ik ln het echt een afschuwelijk type als Archie Bun ker zou tegenkomen was hij nog niet met me klaar", moet deze an dere Edith gezegd hebben „Als ik hem dan onder handen heb geno men. zal hij zelf op een gehaktbal lijken".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5