!x-gegijzelden krijgen itkering van regering Veel beuken nu nog dood door droogte Formatie Gevangenen 2 dagen per week naar huis tderen duizend, ouderen drieduizend gulden =jn als theelicht Mariniers niet debet aan dood van twee gegijzelden in trein Demirel heeft weer regering in Ankara Water bij Eist wordt ontvet Proefneming in Roermond: Pensioenrechten aantal politici minder gunstig Den Uyl en Van Agt Briefwisseling over VAD leidt niet tot uitweg chits houdt op Pipings in Wis spreekuur Eeuwenoude bomen kregen vorig jaar te grote klap lnerhalf jaar tegen "lïnehandelaren Ook invloed van storm Deense vissers vragen steun „Geweld noodzaak bij aanhouding van zendamateurs" JISDAG 20 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet R H s 3 HAAG (ANP) De regering heeft besloten om „onverplicht" een geldelijke tegemoetko- „wegens ondergaan leed" beschikbaar te stellen voor hen die bij de gijzelingen in december ,j°ln Wijster en Amsterdam en in mei/juni in De Punt en Bovensmilde enkele dagen of weken hun vrijheid zijn beroofd. Deze tegemoetkoming in de immateriële schade die de ex- zifelden hebben geleden is een uitkering ineens van 1.000 voor elk der gegijzelde schoolkinde er. tn 3.000 voor de overige gegijzelden. Aan de nabestaanden van de bij de gijzelingen komen onschuldige slachtoffers, voorzover echtgenoot of bloedverwant in de eerste graad, tegemoetkoming van 3.000 eveneens worden aangeboden. Het ministerie van justitie heeft termiddag bekend gemaakt. ring heeft met haar besluit king willen geven aan „de :ns van medeleven en solida- die bij haar en, naar zij aan- bij het gehele Nederlandse itaan met betrekking tot de (ving en het leed" dat de ex- tlden en hun familieleden heb- ''"idergaan. De centrale beleids tere te unlngsgroep ten behoeve Je nazorg van ex-gegijzelden ;J), Ingesteld naar aanleiding act &bzelln8en 'n Amsterdam en T, had de regering op de wense- van een financiële uitkering in als een „erkenning van het ie leed". jfd onderscheid bepalen an de hoogte van de Z. 'jngen is geen onderscheid ge- 'j naar de bijzondere omstan- len waaronder de gijzelingen unt uitgevoerd, ook al omdat het k is daarin de persoonlijke aarop ieder slachtoffer de be- van de gijzeling heeft erva- a beleefd tot uitdrukking te Wel is onderscheid ge- 'J®; naar de leeftijd van de ex- .,*Mden. De ex-gegijzelden die ,jde van de gijzelingen de leef-' ^n veertien Jaar hadden bereikt sct een uitkering, als zij of hun IJke vertegenwoordigers daar- jjs stellen, van 3.000 en de "^kinderen in Bovensmilde en ".rdam, die minder lang van 'Hijheid zijn beroofd, een uitke- an 1.000. verplicht °°&ering vindt de hoogte van de ringen aan de ex-gegijzelden en billijk", gezien tegen de 3 nura uitkering die volgens de jorlopige regeling schadefonds Halsmisdrijven kan worden uit- In totaal krijgen 241 ex-gijzelaars en de nabestaanden van de zes omgeko men gijzelaars in de treinen bij Wijs ter en De Punt en het Indonesische consulaat-generaal 503.000 gulden. Drieduizend gulden krijgen de 52 gij zelaars in de trein bij De Punt en de nabestaanden van twee omgekomen gijzelaars, de vijf onderwijzers in de school in Bovensmilde, de 32 gegijzel den in de trein bij Wijster en de nabestaanden van drie daar omgeko men gijzelaars, en 33 gegijzelde vol wassenen in het Indonesisch consu laat-generaal in Amsterdam en de nabestaanden van een man die om kwam toen hij uit een raam sprong. Duizend gulden gaat naar elk van de 111 gegijzelde kinderen in de school in Bovensmilde en de acht kinderen van het Indonesische schooltje in het gebouw van het consulaat-generaal in Amsterdam. gekeerd voor levenslange invalidl- tei£.of vergelijkbare gevallen. De regering stelt nadrukkelijk dat het hier gaat om een onverplichte uitkering, omdat zij niet aansprake lijk gesteld kan worden voor schade diff de slachtoffers van de gijzelin gen of derden hebben geleden. Het ministerie van justitie heeft in het verleden, ook zonder dat hiertoe een wettelijke verplichting bestond, in dien daarom was verzocht de mate riële schade aan goederen van ex- gegijzelden vergoed, die het recht streeks gevolg was van op hun be vrijding gerichte overheidsmaatre gelen, aldus het ministerie. Bescha digde kledingstukken, weggeraakte voorwerpen en dergelijke werden aan slachtoffers vergoed. Het minis terie van justitie wijst erop dat de ex-gegijzelden, los van de uitkering it Zwitserse Bazel zitten mensen op een terras van een café thee wordt geserveerd, die verwarmd wordt door zonne- ie. De zonne installatie is aan de voorkant van het café ^wd. ineens, een beroep kunnen doen op het schadefonds geweldmisdrijven. Voor de tegemoetkoming wegens ondervonden leed komen niet de mensen in aanmerking die op de dag waarop de gijzelingen begonnen, al in vrijheid werden gesteld. Ook niet degenen die niet daadwerkelijk ge gijzeld zijn geweest, zoals de passa giers in het achterste treinstel in Wijster, aldus Justitie. Van de tege moetkoming zijn ook uitgesloten zij die bij eerdere gijzelingsacties be trokken zijn geweest. Aan de hier bedoelde ex-gegijzelden zijn volgens het ministerie van justitie voorzover zij materiële schadeclaims hadden ingediend, al aanzienlijke bedragen uitgekeerd. Onderzoek wijst uit: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De twee gegijzelden die de bevrijdingsactie van de inzit tenden van de gekaapte trein bij De Punt niet hebben overleefd, zijn niet door mariniers gedood. Het onder zoek heeft uitgewezen dat de 20- jarige mejuffrouw J. Monsjou vrij wel zeker is getroffen door een kogel die van buiten de trein tijdens de inleidende acties is afgevuurd door het terreurteam. Toen de mariniers de trein binnendrongen, moet de vrouw al overleden zijn. De 40-jarige M. van Baarsel is door een Molukker doodgeschoten toen hij tijdens de beschieting opstond omdat hij ademnood kreeg. De ka per die het dodelijke schot afvuurde werd vrijwel meteen er na door een marinier in borst en maag gescho ten. Het ministerie van Justitie heeft gisteren een officiële lezing over de dood van de twee gegijzel den gegeven. Daarin wordt gezegd dat „het vermoeden bestaat dat een van de twee slachtoffers door vuur van buiten de trein" is gevallen. Deze officiële uitspraken zijn van belang als de schuldvraag aan de orde komt. Dat kan met name een rol gaan spelen bij het uitkeren van verzekeringsgelden. ANKARA (Reuter) Volgens welin gelichte kringen in de Turkse hoofd stad Ankara is de Turkse regerings formateur 8oeleiman Demirel erin geslaagd een coalitieregering te vor men. Al enige tijd onderhandelde Demirel, die leider is van Turklje's op een na grootste partij, de Gerech- tigheidspartij, met de moslemse Na tionale Reddingspartij van Nece- mettin Erbakan, en de Partij van Nationale actie van Alpaslan Tur- kesj. De grootste moeilijkheid bij de onderhandelingen vormde de verde ling van de ministersposten. Het water in de omgeving van Eist is na de brand in een vrieshuis ,,botervet" geworden. Gisteren is men begonnen met het ontvetten, dit zal naar verwachting zeker een maand in beslag nemen. ROERMOND/DEN HAAG (ANP) In de open gevangenis Te Roer in Roermond begint vandaag een experiment met uitbreiding van het verlof voor gedetineerden. Een jaar lang mogen de gedetineerden twee dagen per week naar huis in plaats van één weekend per maand, zoals tot nog toe. De proef houdt in dat in Te Roer gedetineerden geplaatst worden die in Roermond en omgeving wo nen. Het voordeel daarvan is on der meer dat een werkkring die voor een gedetineerde gevonden wordt, na afloop van zijn gevan genschap voor hem behouden kan worden. Een commissie, waarin zitten ver tegenwoordigers van het open baar ministerie, van de reclasse ring en van de directie gevange niswezen, gaat bekijken of de uit breiding van het verlof na de proefperiode gehandhaafd kan worden en of ook voor de andere open gevangenissen een dergelij ke regeling mogelijk is. Er komt ook een experiment in een half-open gevangenis en in een gevangenis voor langgestraf ten. Zo denkt men eraan om de gedetineerden in de half-open ge vangenis Bankenbosch in Veen- huizen één keer per maand een weekend verlof te geven. Een proef daarmee begint in het na jaar. Wat meer voorbereidingstijd meent de justitie nodig te hebben met een proef in een gevangenis voor langgestraften. Aan de proefnemingen ligt de gedachten ten grondslag dat het in stand houden of opbouwen van contac ten buiten de gevangenis de aan passing van de gevangenen aan de maatschappij na afloop van de straf kan vergemakkelijken. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Vanaf 8 juni j.l. is er een eind gekomen aan de gunstige pensioenrechten van Kamerleden en ministers. Vanaf die datum zul len deze politieke ambtsdragers, net als ambtenaren veertig dienstjaren moeten werken om een normaal pensioen van zeventig procent van het salaris te verwerven. Tot nu toe konden politieke ambtsdragers in twintig jaar een volledig pensioen opbouwen. Andere politieke ambtsdragers, wet houders en provinciale gedeputeer den, kunnen nog een jaartje door gaan met hun snelle pensioenop bouw. Voor hen zal de wetswijziging pas volgend jaar gaan gelden, als hun huidige ambtsperiode afloopt met de verkiezingen voor provincia le staten en voor de gemeenteraden. Al opgebouwde pensioenaanspra ken zullen door de wetswijziging niet worden aangetast Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ex-formateur Den Uyl en de CDA-fractleleider Van Agt hebben maandag in wederzijdse brieven geprobeerd de openlijke me ningsverschillen over de gang van zaken rond de vermogensaanwasde- ling, die tot een einde leidde van de formatiepoging Den Uyl. uit de weg te ruimen. Beide heren plegen met hun feitenopsomming per brief echter de meningsverschillen nog niet te kunnen overbruggen. Daarop is gisteren verder mondeling contact tussen Den Uyl en Van Agt gevolgd. Daarbij is afgesproken naarbulten verder geen mededelin gen over de inhoud van de brieven te doen. Den Uyl zal in zijn nog toege zegde bijlage op de eerdere brief aan de Koningin over zijn formatiepo ging naar verwachting niet meer op de VAD-zaak ingaan. Hij was dat eerder wel van plan, omdat hij zich gegriefd voelde door de beschuldi ging van Van Agt, niet de hele waar heid over de VAD-breuk te .hebben gesproken. Na de briefwisseling met Van Agt en mede op grond van het advies van zijn adviseurs, dat het niet zinnig is, nu een persoonlijke welles-nietes- strijd met de CDA-fractieleider aan te gaan, ziet hij er echter vanaf, in de bijlage nog over de VAD te spreken. De bijlage, die vandaag verwacht wordt, zal uitsluitend gaan over de wél bereikte akkoorden in de forma- tieweken tot nu toe. betreffende de grondpolitiek en de ondernemings raden. VER (ANP) De Drentse arts dr. L. D. Broekema uit 'er die bij toneelmin- erre een zekere faam heeft itieforven door zijn regie van dvcespeare-stukken die Jaar- d in Diever worden opge- heeft nu ook aan be- igdheid gewonnen bij de lalpeerders op de zes cam- vaP die het Drentse plaatsje geis. ct. Broekema heeft een busje reschaft waarmee hij dage de campings afrijdt. Al M<aar houdt de arts spreek- en°P de campings, maar de tatfnmodatie was eigenlijk tkéSeschlkt. vond de arts. De najiitgerust met apotheek en lufzoektafel, is beter ge- narft voor onderzoek van zle- icampeerders. aldus dr. kema. ARNHEM (ANP) De eeuwenoude beukenlanen op het landgoed Hagenau bij Dieren bieden een troosteloze aanblik. Veel kapitale beukenbomen staan schraal in het blad. Grote zijtakken liggen afgebroken en overal begint de schors los te laten. Volgens de boswachter van het landgoed zullen deze statige reuzen, die zo'n 250 Jaar geleden zijn geplant, geveld zijn. Andere deskundigen zeggen dat in ons land tienduizenden beuken hetzelfde lot ondergaan. Niet de ouder dom, maar de droogte van vorig jaar heeft de bomen parten gespeeld. (ANP) De officier van ^bij de rechtbank ln Arnhem. ae L. de Haas. heeft gisteren jpjtwee Arnhemmers wegens in heroïne gevangenisstraf 'fcgjan anderhalf jaar met aftrek. afmen worden ervan verdacht pand in de Arnhemse heroïne te hebben ver- apl. De hard drugs werden door van de twee uit Amster- Qgfiaald. Ter zitting verklaarde ifri hen dat het om slechts aa grammetjes ging, maar de ieI van justitie zei daar geen van te geloven. Uitspraak j 2 augustus. Volgens adjunct-houtvester van Staatsbosbeheer, lng. H. Verheul, hebben de beuken vorig Jaar de doodklap gekre gen. Oorzaken zijn de Janua- ristorm en de grote droogte van de zomermaanden. „De storm bezorgde veel bo men een beschadiging aan het wortelstelsel. De wortels knapten of scheurden ln. Door deze beschadiging krijg Je schimmels ln het wortel stelsel, met als gevolg dat het gaat aftakelen. De opname capaciteit van het water wordt dus beperkt. In hetzelf de Jaar krijgen we te maken met twee onvoorstelbaar dro ge maanden, een dubbele ramp dus," aldus lng. Verheul. Vooral de eeuwenoude beu ken hebben de dubbele klap niet overleefd. Boswachter W. van Voorst van het land goed Hagenau zegt dat dat eind vorig Jaar al te zien was, omdat de beuken eerder dan normaal het blad lieten val len. Dit Jaar is het blad opval lend klein. Een derde oorzaak van de massale beukensterfte Is vol gens boswachter Van Voorst, dat 1976 een „beukenjaar" was. „Eens ln de zeven of acht Jaar dragen de beuken beukenootjes. De takken van de bomen hier hingen op de grond van de zware ladingen nootjes. Zo'n boom heeft dan natuurlijk nog meer water nodig." Monument Op veel plaatsen is nu al door het gebladerte heen te kij ken. „Als Je door een beuk naar boven kijkt, mag Je de lucht niet kunnen zien." Vol gens Van Voorst zijn de kapi tale beukenlanen die het landgoed Hagenau nu nog tot een monument maken, binnen afzienbare tijd ver dwenen. Volgens lng. Verheul van Staatsbosbeheer zijn beuken gevoelige bomen. Een beuk die in de volle zon komt te staan, bijvoorbeeld omdat zijn „buurman" omwaait, verbrandt. De schors laat los en binnen twee Jaar moet de boom worden geveld omdat het hout „gaat slapen" en de boom anders vanzelf omvalt. Het publiek zal de komende Jaren ln Nederland veelvul dig arbeiders zien die schijn baar gezonde beuken vellen. Dat zijn dan echter steeds dode bomen, waar de „slaap" ln zit. Het hout ls zijn veer kracht kwijt en kan dan zo afbreken. Aangezien dat ge varen kan opleveren voor het verkeer worden zulke bomen geveld. „Vlakwortelaar" De beuk komt ln Nederland vooral voor op de betere leemhoudende zandgronden in Twente, de Achterhoek en de Veluwezoom. In tegenstel ling met de elk en de populair ls hij een „vlakwortelaar", dat wU zeggen dat het wortel stelsel niet diep in de bodem doordringt. De populier en de elk zoeken met hun wortels het water dieper op. Volgens lng. Verheul hebben de beu ken op de Veluwe ook erg te lijden onder de algehele wa teronttrekking aan de bodem voor de drinkwatervoorzie ningen. 81nds 1911 ls het wa terpeil op de Veluwe volgens hem enkele meters gezakt. Bosbouwdeskundlgen zien geen enkele mogelijkheid om massaal uitdrogen van de beuken ln de toekomst te voorkomen. „Water geven ls een druppel op de gloeiende plaat, als Je bedenkt dat een enkele beuk op een warme dag 500 liter water verdampt. Dat betekent 25.000 liter per hectare beukenbos per dag. Daar ls niet tegen te sproei en." aldus lng. Verheul. Tienduizenden Staatsbosbeheer heeft nog geen exacte Inventarisatie gemaakt van de stervende beukebomen ln Nederland. Men neemt aan dat het er tienduizenden zijn. In En schede wordt het aantal vol gens rayonchef van de plant soenendienst H. J. Bekkers op meer dan honderd ge schat. De rentmeester van het landgoed Twickel bij Del den. Ir. C. Brunt, schat dat in het dertig hectare grote park rond kasteel Twickel zeker tweehonderd beuken op ster ven staan. Het zijn, volgens hem, meest beuken tussen de honderd en tweehonderd Jaar oud. De boswachter van landgoed Hagenau telt er meer dan honderd. HIJ vreest echter dat dit aantal zich zal verdrievoudigen. Ook beroemde oude beuken moeten eraan geloven. In het buurtschap „De Drie" (ge meenste Ermelo) staan vijf tien beuken die meer dan driehonderd Jaar geleden zijn geplant. Het ziet er volgens hem naar uit dat zij de droog te niet hebben overleefd. Niets aan te doen De mens kan volgens lng. Verheul geen enkele invloed uitoefenen op deze ontwikke ling. Midden ln de bossen valt de sterfte nog wel mee. Vooral de beukenlanen, die vaak vrij ln het landschap liggen, zijn het meest kwets baar voor storm, zonnebrand en dergelijke. Hoewel Staats bosbeheer volgen* lng. Ver heul meer plant dan kapt, ziet het er naar uit dat Neder land ln de komende jaren heel wat van zijn oude karak teristieke beukelanen zal ver liezen. Vervolg van pagina I Terlouw had aanvankelijk Van Agt als Informateur voor een CDA/VVD- kabinet willen voorstellen, maar kwam daarop vrijdag terug tijdens zijn bezoek aan de Koningin. „Ik vind dat Je met het staatshoofd een gesprek over de problemen moet voeren en Je niet moet beperken tot formele standpunten." zei Terlouw gisteren, zonder overigens inhoude lijk enige mededeling te willen doea Ruppert Het advies van Van Thijn om de christen-democraat Ruppert als in formateur de VAD te laten oplossen om zo de terugkomst van Den Uyl als formateur voor te bereiden, is in CDA-kring niet al te best gevallea Men herinnerde er daaraan, dat Ruppert bij de formatie van het eerste kabinet-Den Uyl samen met de socialist Burger „enig ruw werk" ten aanzien van de christen-demo craten heeft verricht. Van Thijn maakte gisteren duidelijk dat ter oplossing van de problema tiek van de VAD van de PvdA geen concessies meer te verwachten zijn. Desgevraagd bevestigde hij, dat de door hem aanbevolen CDA infor mateur dus met name het CDA tot toegeeflijkheid zou moeten bewe gen. De vraag is. hoe hard deze stel- lingname zal blijken te zijn, indien beide partijen onder leiding van een informateur werkelijk weer rond de tafel komen te zitten. Van Thijn wijst in ieder geval een eventuele informateur uit PvdA-kring niet zo stellig meer van de hand als vorige week. Wordt zo een man eventueel tezamen met een CDA-informateur benoemd, dan zal de PvdA-fractle zich daarover nog eens moeten bera den, zei Van Thijn gisterenmiddag. Onwil Van Thijn nam ook afstand van de eerdere PvdA-stelling dat in de breuk over de VAD, de VAD zelf niet zozeer belangrijk is geweest als wel de volgens de PvdA gebleken onwil van het CDA de vakbeweging vol doende te vriend te houden om de noodzakelijke inkomensmatiging te slikken. De PvdA vindt het nu vol doende als alleen de vermogens- aanwasdeling zelf via een CDA-ln- formateur geregeld wordt, ten einde de weg voor Den Uyls voortgezette formatie weer vrij te maken. Van Thijn vond het gisteren jammer, dat Van Agt bij diens weigering een CDA/WD-combinatie uit te probe ren, de mogelijkheid van samenwer king met de WD niet definitief heeft uitgesloten. Hij noemde de duidelijke voorkeur die Van Agt je gens de PvdA heeft uitgesproken, echter toch „een nieuw politiek sig naal". Vorige week zei Van Thijn nog dat pas van een nieuw politiek feit sprake zou zijn, Indien Van Agt de WD definitief zou afzweren. Van een onzer verslaggevers HANSTHOLM - Deense vissers hebben hun regering om financiële steun verzocht gedurende de perio de dat in de Noordzee niet op haring mag worden gevist. De voorzitter van de Deense vissersbond meende, dat de meest redelijke oplossing voor zowel de EG ais geheel, de vissers en de vislndustrie ls. dat de gemeenschap uit eigen middelen fi nanciële steun verstrekt. Voor Nederlandse vissers, die even zeer worden gedupeerd door het ver bod op de haringvangst, bestaat een Rijksgroepsregeling Zelfstandigen. Op deze regeling kan een visser aan spraak maken als hij buiten eigen schuld (zoals door het vangstverbod het geval ls) in financiële problemen komt. Dergelijke regelingen bestaan niet in landen als Groot-Brittannië en Denemarken. Het verbod op de haringvangst in de Noordzee dat door de ministers van landbouw van de EG is ingesteld, brengt twee- tot drieduizend arbeidsplaatsen in de visverwerken- de industrie in Noord-Duitsland in gevaar, zo heeft een woordvoerder van de Westduitse organisatie van de vislndustrie dinsdag gezegd. Minister Van Agt: DEN HAAO (ANP) Minister V«n Agt (justitie) heeft toegegeven dat bij de arrestatie van enige illegale zendamateurs in Oirsbeek „enig ge weld" moest worden gebruikt. In antwoord op schriftelijke vragen vanuit de Tweede Kamer schrijft hij dit toe aan verzet, gepleegd door twee van de vier arrestanten. Vol gens de minister is niet gebleken dat de opsporingsambtenaren bij de aanhouding en overbrenging van de verdachten onrechtmatig zijn opge treden. Evenmin bleek dat het ge bruik van geweld onevenredig was, aldus de bewindsman. „Mijn schoolrapport Ik zal nooit een grote carrière behoeven te maken

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3