lader brand illa Menten leidt zich Ooievaarsdorp raakt te dicht bevolkt Van Agt opdracht weigert Koningin Ramp tijdens vakantie levert problemen op HARINGVISSERS UITGEVAREN Brandstichter gebukt onder oorlogsverleden Trein uit Brussel deels ontspoord: niemand gewond Hulpverleners te laat bij oefening Regering wil meer inzicht krijgen in gedrag consument eerst m'n ycudlGuSjfie 'opeten..! j Vogelbescherming op zoek naar filialen" Fabriek verspreidt giftige dampen na lek in leidingen bAG 19 JULI 1977 BINNENLAND O Trouw/Kwartet M een onzer verslaggevers iRICUM BIJ de politie in Rotterdam heeft zich gistermid- n de 53-jarlge G. P. van S., zonder vaste woon- of verblijf- ?Jts,gemeld. De man wist zo veel details over de brandstich- Vin de villa van Menten in Blaricum te noemen.dat er geen lel aan bestaat dat hij de brand beeft gesticht. Van S. zou itfr psychiatrische behandeling zijn geweest. Mp ie vertelde kapitein Bordewijk, 'Utfflcier recherchezaken van de 6 politie In het district Amster- ge ons gisteravond bijna 24 uur 1% villa „De Horn" van de van igsmisdaden beschuldigde Pie- lOfenten aan de Vliegweg in Blari- ïl door brand zwaar was bescha- Reeds tijdens de brand, rtot gistermorgen vroeg duurde, *3 de politie de vrij gave restan- lövan een Molotov-cocktail. Het :tiel, dat volgens kapitein Bor- Jk door iedereen die handig is, it zonder gebruik van een boekje, elkaar kan worden geknutseld, Itj zondagavond tegen elf uur op o(rieten dak van Menten's villa s old. en de bovenste dfe van de villa brandden geheel jtyeel waardevolle kunstvoorwer- zijn verloren gegaan. De Men- |j«hadden hun huls tot aan de nok 'tstouwd met kunst Op de zol- lagen veel aquarellen opgesla- ïhDie zijn allemaal verloren ge- j. „Maar ondanks de nare om- dlgheden is er nog heel wat weg- t^pt," aldus kapitein Bordewijk. lat in veiligheid brengen van de Jitaris werd mevrouw Menten, %p het ogenblik van de brand ing thuis was. geassisteerd J gasten die zondagavond bij H op bezoek waren en buurtbewo- l Ook Blaricums burgemeester rouw Le Coultre hielp ijverig w belangrijk deel van de bezittin- 1 van de Mentens was niet in de aanwezig. Ruim vierhonderd e4ken van Mentens collectie, die e4ei 1976 de aanleiding vormde tot onderzoek naar mogelijke oor- emisdrijven toen Menten ze ;rie laten veilen zijn op een ekende plaats opgeborgen. Op t stukken is beslag gelegd door laustitie en het veilighuis Sotheby c van Waay in Amsterdam, dat grote vordering op Pieter Men- "zegt te hebben. In het huis dat fljten in Ierland heeft is ook nog ■nodige op het gebied van kunst -wezig. erstuur iuw Meta Menten was geheel ituur. Zij zocht eerst haar toe- it in het tegenover de villa ide koetshuls waar haar tuin- woont. Spoedig ging zij ook in zoveel mogelijk van de inven- te redden. Tegen omstanders luwde ze: „Ze hebben hun zin igen." Toen mevrouw Menten n gegeven ogenblik weer met schilderij naar buiten kwam en enige nieuwsgierigen werd uit- tnolden raakte zij zo geëmotio- rd dat zij een van de toeschou- 8 tegen de schenen schopte uit- .jend: „Ga van mijn paadje af." "1 politieman kalmeerde de verhlt- (emoederen. Ir de omvang van de schade was «ravond nog niets te zeggen. Vol- s een woordvoerder van de Blari- ase brandweer, die werd geassis- rd door de brandweerkorpsen uit en, Hilversum, Huizen en Bus- l, is het grootste deel van Men- kunstcollectie gespaard geble- i De villa kan worden gerestau- Pfd, al zal dat een lieve cent gaan ^Jten. De vraag is in hoeverre Men- j tegen brand is verzekerd. nlnten 'rustig' nter Menten (78) is maandagoch- fl in het gevangenisziekenhuis in tevenlngen, waar hij wegens sui- tiekte verblijft van het gebeurde tennis gesteld. Op verzoek van de sterdamse officier van justitie, Habermehl, werd hij eerst on- idig gehouden van het nieuws, zijn Instructies moesten artsen Wen er voorzichtig op voorberei- IMr. Habermehl vertelde later de dag dat Menten de zaak „rus- had opgenomen. Piitein Bordewijk verwees giste- ond de geruchten die de ronde len, dat de brand op twee plaat- zou zijn gesticht, naar het rijk fabelen. „Daar hebben we geen tele aanwijzing voor. Het vuur zich, aangewakkerd door de echter heel snel verspreid over rieten dak." blussen van de brand is enigs- vertraagd, omdat Meta Menten streek was, dat zij de sleutel de afgesloten bovenverdieping kon vinden. In haar handtas zij tientallen sleutels zitten. Zij de Juiste niet tevoorschijn ha- De brandweer heeft daarop om lurhaard te bereiken enige deu- ingetrapt iwaking 1 huis van de Mentens zal de lende dagen doorlopend worden 'y aakt, vooral omdat zich daarin I een deel van de inventaris be- DJit. De afgelopen maanden werd jjvilla regelmatig in de gaten ge iden. Een vaste bewaking was iter volgens de plaatselijke poll- hiet te realiseren. In mei beklaag- tóenten zich er over dat pogingen fden ondernomen zijn huis in Hnd te steken. Een politie-onder- atk wees toen uit dat kinderen a)or de grap" vuurpijlen hadden ^•schoten „De brandstichting nu k*el een beetje professioneler in •ar gezet We zien geen enkel band tussen belde zaken," meent 4*er Bordewijk. De geredde kunstschatten zijn voor lopig in het koetshuis van de villa opgeslagen. Ze zullen zo snel moge lijk naar elders worden overge bracht waar een betere bewaking mogelijk is. Tegenover rechercheurs van de rijk spolitie heeft de man verklaard dat hij per auto naar Blaricum was gere den. Hij had een fles bij zich, die hij onderweg bij een benzinestation heeft laten vullen. De lont deed hij er later in. Na in Blaricum nog wat te hebben rondgereden en gelopen heeft hij omstreeks kwart over tien zondagavond de brandbom op het dak van de villa „De Hom" gewor pen. Daarna is hij snel naar zijn auto gegaan en weggereden zonder het resultaat van de brandbom af te wachten. Tegenover de rechercheurs ver klaarde hij gebukt te gaan onder een oorlogsverleden. Hij zou 'ander half jaar in het concentratiekamp Dachau hebben gezeten. Twee Jaar geleden zou hij een poging hebben gedaan brand te stichten in een uit geverij in Ridderkerk, waar Hitiers boek „Mein Kampf" zou worden ge drukt. Voorts zou de man onder be handeling van een psychiater zijn geweest. Hij maakte een geestelijk labiele indruk, aldus Bordewijk. Van S. moet als een oorlogsslachtof fer worden beschouwd. Na zijn daad is de man naar een vriend in Zuid- Holland gegaan waar hij regelmatig verbleef en daar heeft hij gistermor gen in de kranten het resultaat van de brandstichting gelezen. Zo ziet de zwaar geteisterde villa van Pieter Menten er op het ogenblik uit. Meta Menten brengt een haar dierbaar voorwerp in veiligheid. Vervolg van pagina 1 dracht onder alle omstandigheden en in alle tijden zou afwijzen", zei de CDA-fractievoorzltter, die daarbij nog eens benadrukte onder de huidi ge omstandigheden een grote voor keur voor samenwerking met de PvdA te hebben. Teleurstelling PvdA-fractievoorzitter Ed van Thijn zei gisteravond in „Achter het Nieuws" van de VARA .teleurges teld' te zijn door de houding van de heer Van Agt. „Het is treurig dat de feiten door hem in twijfel worden getrokken. Ik heb er met mijn neus bovenop gestaan. Ik heb de indruk dat Van Agt een prachtige solo heeft gereden, maar in het zicht van de finish de verkeerde afslag heeft ge nomen en dat is een grote tragedie". Naar Ed van Thijn stelde moet de verkiezingsuitslag worden erkend als „een politieke realiteit" en dat betekent volgens hem dat er een tweede kabinet-Den Uyl moet komen. Standpunt PvdA Het is momenteel niet bekend, of de PvdA-fractieleider Van Thijn zijn partij blijft ontraden een eventuele opdracht om als informateur de VAD-zaak te lijmen, te aanvaarden. Van Thijn nam dit standpunt in, voordat Van Agt de CDA/WD-for- matie-opdracht weigerde. Van Thijn voelt in ieder geval niets voor het advies dat de D'66-fractieleider Ter louw gisteren aan de Koningin uit bracht. Terlouw heeft, vooruitlo pend op Van Agts weigering, voorge steld een commissie van wijze man nen, afkomstig uit PvdA, CDA en D'66, in te stellen voor een studie hoe de VAD-hobbel te nemen en de ontstane onderlinge wrevel over de breuk weg te nemen. Nog vóórdat Terlouw dat advies gistermiddag aan de Koningin uitbracht, wist hij echter al, dat de PvdA er niets voor voelde. Van Thijn zou ook al zijn partijgenoten ontraden in een der gelijke informatie-commissie zitting te nemen. Ook Van Agt reageerde gisteravond negatief op het voorstel-Terlouw. Gisteravond zei Terlouw ons echter desgevraagd, van plan te zijn de commissie van wijze mannen van daag opnieuw aan de Koningin te gaan adviseren. Zoals eerder gemeld, is er tussen ex- formateur Den Uyl en de CDA-leider Van Agt onenigheid ontstaan over het preciese verloop van de onder handelingen over de VAD. Den Uyl was van plan in een bijlage op zijn eerdere verslag aan de Koningin hierop terug te komen, maar zijn adviseurs raadden hem af, hierover een persoonlijke strijd met Van Agt te gaan voeren. Van Agt op zijn beurt zei gisteravond nog wèl op de meningsverschillen te willen terug komen: „Ik ga Den Uyl een fijne brief schrijven", aldus Van Agt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij een ontspo ring van de twee achterste rijtuigen van de trein Brussel-Amsterdam gisteravond tussen het Belgische Wildert en Essen zijn geèn gewon den gevallen. Het treinverkeer met België en Frankrijk is als gevolg van de ontsporing echter vertraagd. Eerst was helemaal geen treinver keer mogelijk, later op de avond kon men één spoor gebruiken. De trein uit Brussel was om twee minuten over vijf uit Brussel-Zuid vertrokken. In de ontspoorde rijtui gen, die niet kantelden, zaten tien tallen passagiers die ter plaatse overstapten in de nog in het gareel staande rijtuigen. Met veertig minu ten vertraging kwam het restant van de trein in Roosendaal aan. Daar konden de treinreizigers ge bruik maken van de trein die van Amsterdam op weg was naar Brus sel, maar die niet verder kon rijden en daarom rechtsomkeert maakte. Van een onzer verslaggevers OOSTERBEEK Mocht zich met de kerncentrale Dode- waard een ongeluk voordoen, dan is niet te hopen, dat dit in de vakantietijd gebeurt. Uit een gisteren gehouden rampoe fening bleek althans, dat veel hulpverleners van de eerste lijn, die toen met vakantie waren, hun plaatsvervangers onvoldoende instructies hadden gegeven, met het gevolg dat sommigen later dan nodig was op de commandoposten aankwamen. Die posten bevonden zich in de ondergrondse BB-bunker in Oosterbeek en een centrum aan de Arnhemse Schelmseweg. Met opzet had commissaris van de Koningin in Gelderland mr. Geertsema als commandant van de oefening het tijdstip van negen uur 's morgens, midden in de va kantietijd uitgekozen „omdat", zoals hij zei, „de centrale ook in de vakantie normaal doordraait en er dus ook in die periode onge lukken kunnen gebeuren." Zijn conclusie: het Instrueren van plaatsvervangende hulpverleners zal verbeterd moeten worden. Daarnaast zijn ook andere feiten aan het licht gekomen. In het rampendraaiboek is bepaald, dat de alarmcentrale van de rijkspoli tie in Nijmegen via een code noodzakelijke hulpverleners van de staf thuis of op hun werk waar schuwt. Voor zover die mensen nog thuis waren, leverde dit wei nig problemen op. Maar moeilij ker werd het wanneer de code werd doorgegeven aan de telefo nisten van bedrijven of instellin gen waar zij werkten. Soms werd het alarm als een grap opgevat en dienovereenkomstig beantwoord. „Laten we zeggen," aldus meester Geertsema, „Dat de code luidde „hier schijnt de zon," dan kregen wij als antwoord „nou bij ons re gent het hoor." Althans iets in die geest, want de echte code kunnen wij natuurlijk niet bekend ma ken. De dames bleken soms hele maal niet op de hoogte van de procedure. Wellicht dat ook hier de vakantie parten speelde, en dat veel telefonisten door uit zendkrachten werden vervangen, maar het mag natuurlijk niet voorkomen." Voorts bleek er aan de communi catie tussen de meetwagens, die in het gebied rond de kerncentra- len metingen verrichtten, en de centrale-posten nogal wat te ha peren. „Ook daarin zullen verbe teringen moeten worden ge bracht," aldus mr. Geertsema, die overigens meende dat deze feiten in de praktijk snel zouden zijn opgevangen. De oefening Dodewaard was de tweede die tot nu toe is gehouden. Met de vorige „oktober vorig Jaar" verschilde zij in die zin, dat nu ook het verplaatsingselement een rol speelde. Dat wil zeggen, dat de gewaarschuwde hulpverle ners zich ook daadwerkelijk moesten begeven naar hun pos ten. Bij de vorige oefening werd alleen maar nagegaan hoe lang het duurde, voordat zij gewaar schuwd waren. Tientallen In totaal ging het hier om enkele tientallen mensen, leden van twee commissies: de maatregelencom missie waarvan de kern bestaat uit mr. Geertsema, ir. C. J. van Daatselaar, kernfusie-adviseur van de minister van sociale zaken en dr. A. M. F. op den Kamp van de sector straling van het ministe rie van volksgezondheid, en de technische commissie. De eerste commissie heeft als taak maatregelen te treffen op grond van door de technische commissie verzamelde gegevens, onder meer over het weer (wind richting en -snelheid, neerslag en stralingsintensiteit). Daarbij wordt nauw samengewerkt met het KNMI en lokale meteorolo gen. Aan de hand daarvan be paalt de maatregelencommissie wat gedaan moet worden, welke gemeenten gewaarschuwd moe ten worden en waar men eventu eel moet worden geëvacueerd. In het proefgeval van gisteren waren dit behalve Dodewaard Valburg, Eeuwijk, Kesteren en Druten (ge meenten die vast op de lijst staan) ook Heteren en Eist. Hoewel zich bij de communicatie tussen beide commissies weinig problemen hebben voorgedaan, acht mr. Geertsema het wel nood zakelijk te onderzoeken of het niet beter is beide commissies in één commandopost onder te brengen. In echte rampgevallen zal het waarschijnlijk sneller wer ken mogelijk maken. Een aantal visserschepen is in de namiddag gisteren vanuit Umuiden uitgevaren op weg naar de visgronden bij de Hebriden om daar op haring te gaan vissen. Hier gaat de bemanning, bepakt met plastic zakken, aan boord van één van de schepen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering heeft in principe besloten tot oprichting van een stichting voor onderzoek ten behoeve van de consument. De rege ring is van mening, dat het hoe langer hoe meer van belang wordt inzicht te krijgen in factoren, die invloed hebben op het keuzegedrag van de consument en in de gevolgen daarvan voor de totale maatschap pelijke ontwikkeling. In het beleid van de stichting, die de regering voor ogen staat, zullen de bestaande consumentenorganisa ties Consumentenbond en Konsu- menten Kontakt een belangrijke stem krijgen. De financiering van het nieuwe apparaat en van de uit te besteden onderzoeken zal groten deels met overheidsgeld geschieden. (ADVERTENTIE) GROOT-AMMERS (ANP) De ooievaarskolonie in het Lekdorp Groot-Am- mers (bij Gouda) kampt met een bevolkingsoverschot. De vogelfamilie telt ruim honderd leden en dat is teveel voor het ooievaarsdorp „Het Liesveld", vindt de vogelbescherming. De vereniging is op zoek naar filialen. Eén plek is al gevonden: het Friese Beetsteizwaag kan straks tien tot vijftien jonge ooievaars inschrijven. Maar dat is niet genoeg. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels heeft vijf filialen nodig om „Het Liesveld" af te helpen van de overbevolking, en vol gens projectleider C. A. J. Wijnaendts van „Het Lies veld" gaat dat niet zomaar. Er moeten complete dorpen worden ingericht; de vereni ging streeft daarbij naar een evenwichtige leeftijdsop bouw met vogels van enkele generaties. Vogelbescherming voert overleg met de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders om de ooievaar in de polders te introduceren. In het scho ne polderland is terrein ge noeg waar ooievaars kunnen wennen. In de omgeving moet huisvesting komen: nesten op palen of daken waar Jonge echtparen, onder dak kunnen vinden, als ze over gezinsuitbreiding denken. Lege plekken Ruimte is niet het grootste probleem voor vogelbescher ming. Er zijn veel „lege plek ken" op de kaart van Neder land, plekken waar vroeger ooievaars de zomer door brachten. In 1939 waren er nog 310 bewoonde nesten, waar dat jaar 823 Jongen wer den grootgebracht. Dit Jaar kwamen in ons land zes ooie vaars tot broeden. Zij kregen samen achttien jongen. Het merendeel kroop uit het el in Groot-Ammers. Beheer der A. Smits en zijn vrouw begonnen acht Jaar geleden met veertig Noordafrikaanse en Oosteuropese vogels. Jaarlijks krijgt de gestaag groeiende kolonie („ooie vaars zijn erg familieziek", zegt beheerder Smits) be kijks van twintigduizend be zoekers. Met entreegelden en de bijdragen van 2.500 „vrienden van het ooievaars- dorp" blijft „Het Liesveld" financieel op de bee a De middelen hebben echter ontbit>ken om het dorp te helpen aan een voorlichtings centrum (kosten ongeveer twee ton) en de inrichting van een aantal filialen gaat ook al boven de begroting van de vogelbeschermers. Er zal ongeveer een ton nodig zijn om vier of vijf nieuwe dorpen in te richten, zegt di recteur C. de Bruin. Hij hoopt- dat de najaarsactie van het Wereld Natuur Fonds een succes wordt en de verwach te vijftig miljoen gulden op brengt. Het fonds heeft de vogelbescherming honderd duizend gulden toegezegd, als de actie slaagt. Dan komt het moeilijkste nog voor de vogelbescher mers. Zullen de jonge ooie vaars kunnen wennen in hun nieuwe woonplaatsen? Zul len ze 's winters wegtrekken of achterblijven? Verhuiskosten Niet elke ooievaar is van huis-uit een trekvogel. De Noordafrikaanse ooievaars hebben nooit lange afstan den afgelegd om de simpele reden dat de warmte nooit het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Een plastic- fabriek in Bergen op Zoom heeft de afgelopen maanden grote hoeveel heden schadelijke dampen ver spreid. Volgens een woordvoerder van General Eelectric Plastics is door lekken in de leidingen van een nieuwe fabriek de afgelopen negen maanden 600 ton benzeen ontsnapt Benzeen is een vluchtige vloeistof die als oplosmiddel en grondstof in de chemische Industrie op grote schaal wordt gebruikt. Het komt ook in autobenzine voor. De damp is giftig. Met het opstarten van de betreffen de fabriek werd in september vorig Jaar begonnen. Dat de Installatie de eerste maanden wat kinderziekten vertoont, is gebruikelijk. Maar de moeilijkheden bij General Eelctrlc Plastics zijn ongewoon van duur en omvang. Een aantal bewoners van het ooievaarsdorp GrootrAmmers ver te zoeken was. Hun kin deren in „Het Liesveld" heb ben misschien geen enkele „trekdrang", omdat dat vol gens biologen niet erfelijk hoeft te zijn. Gaan ze in de winter toch naar Afrika, dan blijft het de vraag of ze in het voorjaar daarna terugkeren naar hun Liesveld-filiaal. De vereniging voor Bescher ming van Vogels heeft echter een behoorlijke ervaring met ooievaars opgedaan in Groot- Ammers en het is onwaar schijnlijk dat zich veel pro blemen zullen voordoen na de verhuizing. Het grootste probleem blijft voorlopig het bijeenkrijgen van de verhuis kosten. „Zou ik dc modder niet eerat laten opdrogen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3