Krottenbewoners in verzet tegen toeristenindustrie i tussen twee werelden Stenen tijdpe/k is leerzaam Kenmerkfilm over Colombiaanse havenstad Bomans' „Erik" A als musical van scholieren AOW-regeling voor Surinamers Kareltje Knetter en de toverbubbel WOENSOAG 13 JUU 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet4 k, TV-COMMENTAAR De VARA voert ons vanavond naar een land. waarover wij weinig te horen krijgen: Papoea Nieuw Guinea. Sinds 16 september 1975 is het een onafhankelijke staat, samengesteld uit de vroegere Australische kolonie, een mandaatgebied dat een Duitse kolonie was in het noordoostelijke deel van het eiland plus de omringende eilandengroepen. Er leven misschien wel meer dan zevenhonderd stammen (want ze 2ijn nog niet allemaal ontdekt door brengers van Westerse beschaving) en het wemelt er van aparte talen en zeer uiteen lopende zeden en gewoonten. Van de in de binnenlanden levende stammen zegt men. dat zij nog in het stenen tijdperk verkeren. Dit is niet helemaal waar. omdat zij zijn uitgerust met pnma bij len uit een moderne ijzerwinkel.Als zij geen behoefte hebben aan krijgshaftige uitmondteringen. kunnen zij zich zeer wel gedragen in westerse kledij en daarbij behoort ook hst polshorlBovendien zijn ze vertrouwd met de verworvenheden van de blanke samenleving: vleigtuigen, auto's, geweren en zo meer. Er hoeft maar weinig te gebeuren, of de dicht bij de natuur levende stamgenoten reageren prunair; dus instinctief en overeenkomstig oeroude ongeschreven wetten. Voor Je het goed beseft, er er een complete Jungle-oorlog aan de gang. Het Belgische echtpaar Etienne en Patricia Verhaegen zat er met filmcamera's tussenin, toen de Mendlbowstam in het Centrale Hoogland vlakbij de grens met Irian Barat (vroeger Nederlands Nieuw-Guinea) het aan de stok kreeg met de Embianken. door Ton Hydra ASTERIX IN HISPANIA Het begon als een ordinaire nizie over een stuk land Maar toen de nog altijd dienstdoende AustraLsche politiemannen even niet keken, hadden de twee stamhoofden hun krijgers al gemobiliseerd. Op het uitdelen van wapens hoeven ze daar niet te wachten, zodat ze onmiddellijk op elkaar konden Inhakken. Als de film begint, zijn er reeds doden gevallen. Voor de rauwe taferelen kwamen de Belgische cineasten net te laat of zij lieten die uit esthetische overwegingen buiten hun film. De na het eerste treffen telkens weer oplaaiende gevechten zijn voor de aan geweld op de buis gewende kijker niet bloedstollend. Ik signaleerde hier en daar pretlichtjes in de ogen van woest uitgedoste krijgens Een grimas en soms een olijke lach wekten de indruk, dat zij het geknok nog eens dunnetjes overdeden voor de camera. Misschien had de Australische Oom Agent net luidkeels geroepen, dat het uit moest zijn met de oorlog, want vrijheid betekent ook voor Papoea's niet dat ze hun gang kunnen gaan. Er is hun al heel wat verboden. Daarvan geeft de film een treffend voorbeeld. Als uitvloeisel van de stammenvete is een jongetje gedood. De medicijnman wordt geroepen om met magische krachten enkele vijanden uit wraak te vernietigen. Daartoe maakt hij in een boom een soort uitzendpost. Een jong varken wordt opgetakeld om enkele lichaamsdelen voor het ritueel te leveren. Vroeger at de magiër in de boom het varkenshart rauw op. maar dat mag niet meer. en daarom doet hij nu maar alsof. Zo is de bezweringskunst natuurlijk ook niet meer. wat ze geweest is; de film laat althans geen resultaat zien. ADVERTENTIE! 'n winkel vol kleur Een krottenwijk in Cartagena Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Cartagena is een van de vijf grootste steden van de Zuidamerikaanse staat Colombia. Deze havenstad ls zeer gunstig gelegen en de overheid heel tplannen om die omstandigheid uit te bulten ten gunste van de ontwikkeling van het land. De bedoeling is namelijk van deze stad een groot toeristencentrum te maken. Voor rijke Amerikanen Is Cartagena maar enkele uren vliegen en daarvan wil de Colombiaanse regering profiteren. Van onze radio en tv redactie HILVERSUM - De NOS-rubriek „Van Gewest tot Gewest" zal vana vond geheel gewijd zijn aan de op voering van een musical naar het boek „Erik of het klein insekten- boek" van Godfried Bomans,- die door een groep van zestig leerlingen en leraren van het Baams Lyceum ter gelegenheid van de 58ste diesvie ring in april ls gemaakt en uitge voerd. Jan Borst, leraar Nederlands, be werkte het verhaal en een muzikaal team bestaande uit de muzieklera ren Hans Lijnartz, Jos Bus en leer ling Bartjan van Ettekoven schreef de muziek. Er werd een musical orkest gevormd uit klassieke en popmuzikanten, hetgeen de feest vreugde slechts verhoogde. De de cors en kostuums werden verzorgd door de handvaardigheids- en te kenklassen. De musicalgroep is volledig bij de NOS-opnamen betrokken geweest, zodat de musicalregie als school voorstelling overeind is blijven staan zonder dat het door nadrukke lijke aanwezigheid van een camera ploeg tot televislegebeuren werd ge deformeerd. Ook de Interviews, die een beeld geven van het vele voorbe reidende werk, werden afgenomen door leerlingen van het lyceum (19.04 tot 19.55 uur. Nederland 1). Deze ontwikkeling gaat ten koste van de 400 000 bewoners van de stad die door de armoede gedwongen zijn om in krottenwijken te wonen. Deze mensen zitten de toeristenindustrie danig in de weg omdat ze zo ontsie rend zijn voor de omgeving. DEN HAAG Surinamers in Ne derland. Suriname of de Antillen die na het onafhankelijk worden van Suriname de nationaliteit van dat land aangenomen hebben houden hun rechten op overgangsmaatrege len In het kader van de AOW Hier toe verschijnt eerstdaags een aantal maatregelen in het 8taatsblad. De maatregelen komen er op neer dat Surinamers die na hun 59ste levensjaar zes Jaar onafgebroken in Nederland gewoond hebben of die vanaf 1 januari 1957 onafgebroken verzekerd zijn geweest, recht heb ben op een overgangspensioen. Dit is hetzelfde recht dat Nederlanders in het buitenland hebben. De krotbewoners laten het er echter niet bij zitten en komen steeds feller in verzet tegen de plannen van de overheid. Ze werken actief aan de verbetering van hun omstandighe den door zelf waterleiding aan te leggen, elektriciteit af te tappen en ze leggen dijkjes aan om te voorko men dat de krottenwijken steeds weer onder water lopen. Een filmploeg van Kenmerk, de ac tualiteitenrubriek van de IKON, heeft een bezoek gebracht aan Car tagena en filmde al de^ ontwikke lingen. Ze brachten onder meer een bezoek aan het eiland Baru in de baai van Cartagena, dat hoogst aan trekkelijk is voor de projectontwik kelaars. Onder aanvoering van een aantal priesters weigeren de bewo ners van dit eiland hun grond te verkopen. Om het verzet van de el- landbewoners te breken deed de ma rine een onlangs een overval op het eiland en arresteerde drie priesters, een non en een burger. Ze werden na hun arrestatie gemarteld. De Kenmerk-film die „Deviezen en de armen" heet wordt vanavond uit gezonden om half acht op Nederland 2. Speciaal vandaag De TROS vertoont vanmid dag De Kleine Kolonel, een van de succcsfilms van Shirley Temple. Ned. 1/15.45 Na het derde deel van Daudi roekt werk, volgt Kenmerk roet een film over het toerisme in Colombia onder de titel „devie zen en de armen". De prachtige baai waarin de havenstad Carta gena ligt wordt in snel tempo omgetoverd tot een toeristische trekpleister, met name voor Amerikanen, maar er is echter een onaangename bijkomstig heid; de aanwezigheid van meer dan honderdduizend mensen in dit gebied, die hier in zeer kom mervolle omstandigheden le ven. Een groep priesters is erin geslaagd deze mensen het besef bij te brengen dat ze ook rech ten hebben en zich niet hoeven te laten opzijzetten. Ned. 2/19.04 In Van Gewest tot Gewest: leerlingen van het Baarns Ly ceum spelen een zelfgemaakte musical naar „Erik, of het klein insektenboek" van Godfried Bomans. Ned. 1/19.04 Oud-wielerkampioen Arie van Vliet wordt geportretteerd in Markent. Ned. 1/19.55 Een kwestie van prestige is een documentaire over de Men dlbowstam die in het centrale hoogland van Nieuw-Guinea in oorlog is met de Embianken. Ned. 2/21.15 In de schaduw van de mees ters kan men luisteren naar composities van Josef Fiala. Hilv. 4/13.00 In het Theatercafé „De Sui- kerhof' speelt de Russische pia nist Joeri Jegorof. Hilv. 1/23.00 Radk^vandaag HILVERSUM I (298 m en FM Kanalen). TROS 7 00 Nieuws 7 02 (S) Ontbijt soos lichte en populair klassieke muziek (7.30 Nieuws 7 41 8 29 Aktua ochtendeditie 8 30 Nieuws S 34-8 45 Gymnastiek voor de huis vrouw 10 00 (Si Een oude hit in nieuwe snit. 10 30 Nieuws 10 33 (S) Pierewaaien, licht programma II 45 (S) Cafe-chanUnt Lied jes en muziek uit de goede oude Ujd 12 26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 11)0 Nieuws- 1141 (Si Aktua II 1100 (Si Hoogte punten uit musicals. 13.30 (S) Sport na sport Voor jongens en meisjes 14.00 (S) Specialiteiten a la carte, muzikaal wenspro- gramma 15 00 (S) Als dat zou kunnen Ver- .'«kplatenprogramma (1530 Nieuws) 16 30 S- Kernpunt gesprekken OVER HEIDSVOORLICHTING 17 20 Uitzending van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. TROS: 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Aktua-magazine 18 30 Nieuws. 18 41 (S) Big-Band-Festival 1977, 19 00 (S) Muziektnptiek. van zeven tot tien met om 19 00 (S) Jazz-sir. 20 00 (S) Eight o'clock special en 21.00 (S) Kruis en mol. 22.00 (S) Een mondje Frans muziek en informatie uit Frankrijk 22 30 Nieuws 22 40 (S) Aktua III. 23 00 (S) Coulissen, kunstmagazine. 23 58-24 00 Nieuws HILVERSUM 11 1482 m en FM-kanalenL VARA 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 7 20 De cirkel gesloten, muziekpro gramma. (8 00 Nieuws. 8.11 Dingen van de dag. actualiteiten, reportages en achter gronden Aarts!. VARA» voettocht, repor tage) 9.35 Waterstanden. 9 40 Jan Go rissen met zijn elektronisch accordeonorgel 10 00 Zl maakt radioweekblad. 1100 Nicuwa 11.03 De VARA feliciteert, verzoekplaten- programma 12.00 Haarlem, één van de elf. gevarieerd programma. 1300 Nieuws. 13 11 Dingen van de dag. AanalVARA'» voet tocht reportage. 13.40 Een middagje Stoom radio. jeugdherinneringen en informatie. 16 00 Nieuws. 16 03 Paniek op Ganymedes. hoorspelscne. 16.45 Lichte grammofoonmu- ziek 17 00 Mctrpole Orkest. 17.35 RVU.: Huwelijk, gezin en maatschappij. 17.55 Me dedelingen SOS- en politieberichten. 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen van de dag. 18.25 (S) Tussen start en finish: sport en muziek. 19.30 (S) Brassband Magazine. 20.00 Nieuws 20 05 VARA klassiek Omroep Or kest oJv Francois Huybrechts klassieke muziek 21 35 (S) Een hoofd van steen, hoor- speL NOS 22.30 Gamma van Alpha en Bèta. nieuws uit de wereld van wetenschap en technologie 23.00 (S) Met het oog op mor gen, met om 23.05 Actualileitenoverzicht Radio tv 23 10 De krant van morgen. 23.20 Den Haag vandaag. 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan yoga. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalenL KRO 7.02 (S) Drie op je boterham. 9 03 (S) TV vandaag 19.04 Van gewMt tot gewest 19 55 Mart art spcwl 21A0 NCRV: Spet zonder grtnran van \M 23.15 NOS: Journaal NEDERLANDH 18.30 NOS: Tour do Franco, filmvarsiag 18.55 Journaal 19.04 IKON louw worold. worold. 19.29 Kanmort. suliafcRaa ■rtormaborubrtok jaOO NOS: Journaal 20.25 90CUTERA: Eon vtjf-minutenfilm van hot LogordooHota 20.30 VARA: Vortovingsöjd. tv-Nm 21.15 Eanki Mm 22.15 NOS: Journaal 74: Kareltje Knetter begon nu toch langzamerhand een beetje nieuws gierig in het rond te kijken. Wat een rare stad was dat toch. dat Hum- buksk. Het was een grote stad, dat was waar. Maar de huizen Karel tje vond het maar een vreemde boel. Oude vervallen krotten stonden ver moeid tegen elkaar geleund en zo te zien heerste er niet veel levensvreug- de in Humbuksk. „Moeten we nou nog ver lopen, meneer Istletof?" vroeg hij op een gegeven moment. „Kunnen we dan niet beter met de tram gaan?" „Met de tram?" vroeg Opopol verbaasd. „Er rijdt hier geen tram. Wat moeten we hier nou met een tram? Er gaat immers toch nooit iemand het centrum in? Dat is nou een van de dingen, die jullie steden in het westen zo deca dent maken. De mensen gaan daar bij hopen het centrum in om te winkelen en om op caféterrasjes kof fie te gaan zitten drinken. Een schandó&l! Weet je wat dat dage lijks aan manuren en loon kost? En wou je me soms wijsmaken, dat die koffiedrinkers en winkelaars pro- duktief zijn voor de staat?" „Gooi het maar in mijn pet," zei Kareltje. En nauwelijks had l)ij dat gezegd, of zijn oog viel op de ingang van een ondergrondse spoorbaan. Een heuse ondergrondse spoorbaan! „O, wat leuk!" zei Kareltje. „Kunnen we dan dóór misschien mee verder rijden?" „Nog niet," legde Opopol trots uit. „Je ziet wel, dat de deur afgeslo ten is, hè? De tunnels moeten name lijk nog gegraven worden, vat je? De rails moeten nog gelegd. De wagens moeten nog worden gemaakt, maar het begin is er! En dat stemt alle Barreberiërs tot grote verheugenis. Wij zijn immers een rustig en vredig volkje. Wij hebben de tijd. Voor deze ondergrondse bijvoorbeeld hebben we een tachtlg-jaren-plan. In 't jaar 2037 hopen we de eerste lijn te ope nen. Mooie gedachte hè? Ja ja. er zullen niet veel landen zijn, waar de regeringen zó ver in de toekomst vooruit kijken!" Toen liepen de twee wandelaars weer door en Opo pol wees Kareltje op een héél groot bouwwerk, dat opdoemde boven de stulpen en hutten. „Kijk", zei hij en zijn stam daalte tot een eerbiedig gefluister. „Daar heb je nu het Pa leis van de Vrijheid! Daar woont onze dictator, Sjokolai Marse- pynski ol FERD'NAND '1W ^YP, O FIB Pep-pp-drie. 11.03 (S) All you need; Jazz op klompen. 12.03 (S) Drie tussen de middag. NOS 14 03 (S) Radio Tour de France. (18.03 De vacaturebank.) 19.02 (S) Nationale Hit parade. 21.02 (S) Langs de lijn: sport en muziek. 22.55 Mededelingen. 23.02 (S) NOS- Jazz. 0.02 (S) Take it easy. 2.02 (S) Dat wordt weer nachtwerk. 4.02-7.00 (S) De achter nacht HILVERSUM IV (FM-kanalenL NCRV. 7 00 Nieuws. 7.02 Het levende woord 7.08 (S) Te Deum Laudamus: gewijde muziek. 7.30 (S) Preludium. 9.00 Nieuws. 9.02 (Si Missen voor de Bergkerk in Eisenstadt. 10.00 (S) Orkest palet 11.25 (S) Platenmeuws 12 00 (S) Piano werken uit de Romantiek. 12.30 (S) Zangersportret: Karin Oskar, sopraan. An ton Trommelen, tenor met het Promenade- orkest: operetteconcert. 13.00 (S) In de scha duw van de meesters Werken van Josef Fiala. 14 00 Nieuws. 14.02 (S) Een uur na tuur. 15.00-17.00 (S) Louis: Roman musical. Carpentier. 33 Hij was nu ook een ervaren chauffeur, die vrachtwagens en motorfietsen feil loos door koolvelden kon loodsen, zelfs midden in de nacht zonder licht. In het kamp deden geruchten de ronde, dat er binnenkort een groots offensief te verwachten was. dat de moffen over de Rijn terug zou jagen, maar Smut hoopte heimelijk, dat die niet al te veel haast zouden hebben. Hij had niets geen zin weer een brave kweker te worden en hij zich voor bij te tekenen, als de Duit sers verslagen waren. Ergens zou er toch nog wel moeten worden ge vochten tegen vijanden van Enge land. misschien tegen Arabieren of kannibalen. Hij genoot in zekere zin van zijn huidige leventje. In dit op zicht was hij niet de enige van de mensen uit het Sorreldal. Tachtig kilometer ten zuiden van het kamp, waar Smut zich nieuwe methodes eigen maakte om te do den. verwierf de Goliath van Bide- ford, die een tijd lang heer en mees ter was geweest op De Benedenste Vallei officiële erkenning van zijn vaardigheden. Jems kracht als ge- wichtheffer bleek van onschatbare waarde. Die kracht was voor het eerst aan de dag getreden, toen hij had voorkomen, dat een oplegger met munitie van de glibberige weg was geslipt en in een ravijn was gestort eenvoudig door hem tegen te houden. Hij had hem net niet weer op de weg kunnen trekken, maar dat was hem wel gelukt, toen anderen de lading hadden gelost. Dit verhaal ging als een lopend vuurtje door het kamp en bezorgde Jem de faam die eens Slmson had gehad onder de Israëlieten. Hij sjouwde ijzeren stut ten naar de loopgraven, die voor drie anderen te zwaar waren. En wat nog wonderlijker was: hijJeek onkwets baar te zijn. Anderen gooiden hun last neer, zodra er kogels door de lucht sulsden en zochten dekking, maar Jem liep rustig door; de enige dekking die hij zocht werd geleverd door de last die hij droeg. Daardoor werd hij een soort talisman voor zijn compagnie. Jem had nooit hoge ei sen gesteld aan het leven; hij was allang tevreden, als hij genoeg te eten had. een beetje vriendelijk werd behandeld en erkend werd als de sterkte man ter wereld. Dit alles viel hem hier bij Béthune ten deel en daardoor leek het hem onwaarschij nlijk dat hij uit eigen beweging naar De Benedenste Vallei zou terugke ren en weer de onmogelijke taak op zich zou nemen te waken over de deugdzaamheid van zijn twee vrou wen. Toch verlangde hij soms naar R. F Delderfield ..De Boekerij, Baarn' de stilte van het dal. maar hij miste Cis en Vi minder dan hij gedacht had. Al bij al gaf hij toch de voor keur aan zijn huidige leventje. II Smut genoot van de oorlog en Jem vond hem niet onplezierig, maar heel anders was het gesteld met Will Codsall, die als eerste uit het dal vrijwillig dienst had genomen. Hij lag nu bij het AlbertkanaaL waar heen hij en die paar andere overle venden van de vrijwillige landstorm waren overgebracht na vier maan den strijd in noordelijker sectoren. Will had alle ellende van de moderne oorlog al ervaren voor één van zijn buren het Kanaal was overgestoken. In oktober 1914 was de groep uit Paxtonbury naar het front gestuurd om de lacunes op te vullen, die er na de eerste slag om Ieperen waren geslagen in de rijen van het beroeps leger. In de kortste keren had Will de groep van zestig uit Paxtonbury ge reduceerd gezien tot een stuk of twaalf uitgeputte mannen, die geen enkele hoop meer koesterden. Voor een man die het nooit over zijn hart had kunnen verkrijgen zelfs maar een nest jonge poesjes te ver drinken, had Will zich kranig gehou den. Hij had zeker twaalf Duitsers neergeknald en was er menigmaal met de bajonet op los gegaan, maar dat was gebeurd voor hij na een aanval in de buurt van Rue de Bols was blijven staan bij het lijk van een Duitse korporaal, die hij een uur te voren in een gevecht van man tegen man met zijn bajonet had doodge stoken. Toen hij die daar had zien liggen, waren ineens alle oude herin neringen bij hem boven gekomen. HIJ zag weer. hoe zijn vader meer dan twaalf jaar geleden in een vlaag van woede over de heerszucht van zijn moeder haar onthoofd had met een zeis en daarna zichzelf had opge hangen. Op dat moment was hij er nog in geslaagd de herinnering te verdringen, maar het duurde niet lang, of de geest van zijn vader Mar tin begon hem te achtervolgen. Hij begon zich hoe langer hoe meer met zijn vader te identificeren. (wordt vervolgd) Horizontaal 1. kaarsdrager, 2. vlaktemaat-zul- ver-neon (afk), 3. balk-soort kabel jauw. 4. plaats in N.Br.-godin van de aarde-steensoort. 5. sprookjesfi guur-pers. voornaamw.-jagersroep, 6. zwaardvis-snljwerktuig-voeg- woord, 7. voorzetsel-wier-vrouw van Jacob, 8. opening van een fuik-ge- hoororgaan-bid(Lat), 9. droogoven- soort kers. Verticaal 1. onwelluidend lawaai, 2. oorlogs- god-tijdpêrk-scheik. element, 3. be drog (barg.)-zware zoete wijn-soort bijl, 4. werpanker-dwaas-jongens- naam, 5. lof-water in Utrecht-kleef stof, 6. kleur-intemationale trein-ra- dlo omroep(afk.), 7. plaatsje onder Oramsbergen-waterplant-prul, 8. jongensnaam-buitenhaven-muziek noot, 9. gewestelijk. 2 3 4 S 5 7 8 9 Oplossing Horizontaal: 1. matras-alt 2. aria-al- rio 3. Ier-tram-er 4. Saar-op-adé 5. el- nis-even 6. las-ene-Eem 7. idem-are na 8. tor-ore-Oer 9. eloge-roge Verticaal: 1. m ais-elite 2. are-ala-dol 3. tiran-sero 4. rat-riem-Og 5. Aa-ros- nare 6. slap-eer-er 7. arm-avé-ego 8. lied-een-eg 9. toren-mare

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4