1 ^Ontwikkeling neutronenbom :aat door CD A-opvatting over verdeling overwinst verbaast FNV-top Papier 'Let Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Rotterdam laat Brazilianen links liggen Koffie eind augustus ruim vijftig cent goedkoper Trouw ^Beslissing Carter Kans op uitroeiing van wilde dieren liet ouderwijs vrcinjjf Uitgave trouw/kwartet b.v. - hoofdredacteur j. tamminga - directeur ing. o. postma - postbus 859 Amsterdam abonnement 14,82 imaandi- 44,45 (kwartaal) - 175.60 ijaari PESETA NU GOEDKOPER fqo Zonnig begin van 24ste Apeldoornse Vierdaagse Marine staat er nu alleen voor Vakbond vraagt zich af waar solidariteit is gebleven Keizerin Farah in Washington Voorspelling op basis huidige gegevens: HÉT WEER Aparte balie op d£ Schiphol voor EG-passagiers Zonnig Toeristen hadden weinig hinder van veerbotenstaking EG: VS moeten in ILO blijven Trouw Hapklare informatie Weikomstvoordeel hoort bij u. - Trou w j ufe&L T inn PAGINA 5: 35STE JAARGANG NR 10188 WOENSDAG 13 JULI 1977 Advertenties voor deze zaterdagse rubriek moeten uiterlijk donderdag (Ie post) in ons bezit tijn Inlichtingen tel020-913456 1st 794 OSTOIRO 660000 BANK NED.CRED.BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X11000 losse VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.80, LUXEMBURG FRS 13. WASHINGTON, BRUSSEL (Reuter, UPI, AP) De Amerikaan- president Jimmy Carter heeft gisteren gesteld dat voort moet Worden gegaan met de ontwikkeling van de omstreden neutro nenbom. Hij heeft nog niet besloten of het wapen in de militaire niddelen van de VS zal worden opgenomen. De commandant- Éuropa van de NAVO-strijdkrachten, generaal Alexander Halg neeft zich voorstander getoond van opneming van de bom in het NAVO-wapenarsenaal. )arter zei gisteren in een boodschap lan het Congres, dat hij nog niet had >eslist over het gebruik van de bom naar dat hij het raadzaam achtte im met de ontwikkeling ervan door e gaan. Volgens de president zal de jroduktie van de neutronenbom de verdragen over de beperking van de strategische kernwapens niet in de weg staan. Carter is van mening dat het proces om het aantal kernwa pens in de wereld te verminderen gewoon door kan gaan. Over de bom zelf zei hij: „De vernietigende wer king is zodanig dat ermee minder achade wordt toegebracht dan met andere vergelijkbare wapens". De leider van de Democraten in de Amerikaanse Senaat Robert Byrd voorspelde gisteren dat de uitspra ken van de president een steun in de 'rug zijn voor de voorstanders van ihet project. De leiders van de tegen standers van de neutronenbom ver klaarden dat onjuiste informatie wordt gegeven over de gevolgen van een neutronenbomexplosie. „Ze laat een dodelijke radio-actieve wolk 'achter", aldus senator Mark Hat- field. De leider van de republikeinen in de Senaat, John Rhodes, is voor stander van de bom en meent dat ze «n geloofwaardig afschrikkings- inlddel is tegen agressie uit het oost- ÏSfblok. De uitlatingen van de president ko- men aan de vooravond van het de- "ifbat in de Senaat over de verdeling van het fonds voor nieuwe wapen systemen. De voorlichter van de pre sident waarschuwde zijn toehoor- ders dat Carter zich het recht voor behoudt alsnog van mening te ver anderen als een volgende maand gereed te komen onderzoek nieuwe feiten aan het licht zou brengen. J Voor zijn toespraak in het Witte w Huis overlegde de president met zijn deskundigen voor nationale veilig heid. beid verkeert over hoe de NAVO een eventuele aanval zal beantwoorden. Maar we laten ook niets na de even tuele aanvaller er zeker van te doen zijn dat bij een aanval niet slechts aangevallenen, maar .ook aanvallers het slachtoffer zullen zijn, aldus de Amerikaanse generaal. AMSTERDAM Spanje heeft zijn munt, de peseta, gedevalu eerd (in waarde verminderd). Reizigers, die naar Spanje gaan, hoeven vandaag nog maar 3,01 voor 100 peseta's te betalen. Zaterdag j.l. was dat nog 3,71 gulden. Zij zijn nu dus 70 cent voordeliger uit. Voor meer bijzonderheden zie de pagina Economie. PAGINA 3: Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In tegen* stelling met hetgeen bij een buitenlands vlootbezoek ge bruikelijk is, heeft het Rotter damse gemeentebestuur het opleidingsschip Custodio De Mello van de Braziliaanse ma rine, dat sedert gisteren tot 17 juli in de Parkhaven ligt, met ijzig stilzwijgen ontvangen. B en W hebben doen weten af te zien van iedere vorm van represen tatie en elk gebaar van gastvrij heid: geen officiële bezoeken aan boord, geen deelname aan recep ties ter gelegenheid van dit bezoek. Zelfs stelt de gemeente Rotterdam geen bussen beschikbaar aan de bemanning voor een tocht door ons land en ook een eventueel optreden van de aan boord aanwezige kapel ln de stad ls nadrukkelijk ont raden. B en W beseffen dat er ten aanzien van buitenlandse vlootbezoeken een internationale gedragscode geldt. Er kunnen zich echter, aldus B en W van Rotterdam, gevallen voordoen waarin zij zich het recht voorbehouden aan deze schepen de gebruikelijke representatieve aan dacht te onthouden. Zo'n geval doet zich volgens B en W nu voor op grond van de conclusies ln het Brazlilè-rapport van Amnesty In ternational; volgens dat rapport worden ln Brazilië de rechten van de mens geschonden. Amnesty In ternational bepleitte een internati onale commissie van onderzoek. Het Rotterdamse gemeentebe stuur heeft zijn standpunt aan de ministers van buitenlandse zaken en defensie doen weten. In ant woord daarop verklaarden belde ministers dat zij de gemeentelijke autonomie op dit punt moeten er kennen. Ook hebben B en W van Rotterdam te kennen gegeven ln het vervolg te rekenen op enig vooroverleg tussen rijk en gemeen te als het gaat om vaststellen van vlootbezoeken. Vervolg op pagina 5 Korte tijd De Iraanse keizerin Farah brengt momen teel een bezoek aan de Verenigde Staten. Ze werd op het Witte Hui- sontvangen door Rosa- lynn Carter en op de Iraanse ambassade werd een maaltijd ter ere van de keizerin op gediend waarvoor ook de voormalige minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger (rechts) was uitgeno digd. In het midden de Iraanse ambassadeur in Washington, Ardes- jir Zahedi. NAVO-commandant Haig zei giste ren in Brussel dat de strijdkrachten van het Atlantisch bondgenoot- :hap in betrekkelijk korte tijd met de nieuwe bom kunnen worden uit gerust. De neutronenbom kan ge bruikt worden door de iun Europa geïnstalleerde Lance-raketten en door het 155-mm geschut. Generaal Haig sprak er zijn verba zing over uit dat de debatten rond de neutronenbom de laatste tijd zo zijn toegenomen. Er wordt al sinds de jaren zestig aan dit wapen gewerkt. Vorig jaar werd de idee om de NA- VO-kerknwapens te moderniseren met de neutronenbom door de minis ters van defensie goed ontvangen. In antwoord op vragen zei generaal Halg dat naar zijn mening het Invoe ren van het nieuwe wapen niet van invloed zal zijn op de Salt-besprekin- gen (het gesprek over het verminde ren van kernwapens). De Russen doen niet anders dan wij. Ook zij vernieuwen en moderniseren hun kernwapenarsenaal, onlangs nog met het invoeren van de mobiele „ss- x-20"raketten, aldus Haig. Wij doen niet anders dan plannen opstellen om er voor te zorgen een eventuele aanvaller in onzeker- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De FNV-top re ageert verbaasd en sterk afwij zend op de nieuwe ideeën van CDA-fractieleider Van Agt over de vermogensaanwas-de- ling (VAD). Men vraagt zich af waar de gedachte van christe lijke solidariteit is gebleven. Dit verwijt betreft vooral het CDA-voorstel om geen maxi mum te stellen aan het VAD- geld dat een werknemer van een winstmakend bedrijf per jaar zal kunnen verwerven. Als bij een bedrijf VAD wordt gehe ven uit overwinst, wil de CDA-fractie de helft daarvan binnen het bedrijf laten. De werknemers zouden zelf maar moeten uitmaken hoe dit ver- mogensgeld wordt verdeeld, bijvoor beeld via een regeling opgesteld door de ondernemingsraad. Het wetsont werp inzake de VAD wil het indivi duele VAD-deel binden aan een maximum, neerkomend op ruim 1000 gulden per jaar per werknemer. In de CDA-gedachten verdwijnt dit maximum „uit het beeld", aldus mr Van Agt gisteren na de vergadering van de CDA-fractie. De andere helft van de VAD-op- brengsten wil het CDA niet per sé ten goede laten komen aan alle werknemers gezamenlijk. De voor keur gaat uit om alle Nederlanders ervan te laten meeprofiteren, door deze gelden te stoppen in het fonds waaruit de AOW wordt betaald. Van Agt vindt het „een zeer verdedigbare DEN HAAG De formatie-onder handelingen in het Catshuis over de Vermogensaanwasdeling verliepen gisteravond laat uiterst moeizaam. In de loop van de besprekingen tussen formateur Den Uyl en de fractievoor zitters van PvdA, CDA en D'66, die tot in de nacht voortduurden, werd duidelijk dat de tegenstellingen moei lijk overbrugbaar zijn. Formateur Den Uyl legde gisteravond nieuwe voorstellen over de VAD voor aan de fractievoorzitters naar aanleiding van de maandag gehouden eerste discus sieronde. Die voorstellen wierpen bij de fractievoorzitters veel problemen op. Bij het sluiten van deze editie werd niet verwacht, dat de onderhandelin gen over de VAD nog vannacht zou den worden afgerond. Formateur Den Uyl wil nog wel deze weck het formatie-overleg afronden over het fi nanciële, sociale en economische be leid. Daarbij wil hij ook tot definitie ve afspraken komen over de vermo gensaanwasdeling en de investe ringsrekening. De formateur heeft daarvoor een om vangrijk werkprogram uitgeschreven. Hij komt met de fractievoorzitters van CDA, PvdA, en D'66 deze weck iedere dag een of twee maal bijeen. Uit de omgeving van Den Uyl kon men gisteren vernemen dat hij beseft met deze tijdsaanduidingen verwach tingen te wekken. Het eerste overleg van deze week, op maandagavond, was vruchtbaar geweest en al bijna meteen in de sfeer van de oplossingen gekomen", zo werd gezegd. Het optimisme van de formateur werd enigszins weersproken door PvdA-voorman Van Thijn, die zei dat er maandagavond nog slechts in eer ste ronde verkennend overlegd was. CDA-fractievoorzitter Van Agt erken de dat er grote tegenstellingen zijn, maar wilde niets „onoverbrugbaar" noemen. „Zolang we overleggen zijn we bezield van de gedachte dat alles overbrugbaar lijkt," zei hij, verwij zend naar het feit dat vorige week over de grondpolitiek „ook een paar bruggen zijn geslagen die niet voor mogelijk werden gehouden". redenering om te zeggen dat zo'n waarin ook de opbrengst van de be- wlnstmakend bedrijf tot dat mooie vriezing van de kinderbijslag voor resultaat kan komen door toedoen het eerste kind zit. Dit fonds is be- van alle Nederlanders, en niet alleen stemd voor achtergebleven pensi- door toedoen van alle werknemers." oenvoorzieningen voor nlet-ambte- Een andere mogelijkheid is volgens HJk® wérknemers. het CDA dat de collectieve helft van de VAD wordt gestopt in het fonds Vervolg op pagina 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De koffie prijzen zullen rond eind augus tus over de gehele linie met vijftig tot zestig cent dalen, zo verwacht koffiebrander, J. Slob, directeur van de Verenig de Levensmiddelenfabrieken in Bolsward. Droog en zonnig, maar in het noordwesten en noorden wol kenvelden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Maximum-temperaturen van 17 graden Celsius op de Wadden tot 27 graden in het zuidoosten van het land. Morgen en overmorgen: Voor namelijk droog met wolkenvel den en later meer zon. Vooral in het binnenland koeler. Zon op: 05.36 onder: 21.55 maan op: 04.05 onder: 20.06 Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Om de stroom va kantiepassagiers vlotter te kunnen afhandelen, heeft de Koninklijke Marechaussee op Schiphol een scheiding aangebracht bij de pas poortcontrole van passagiers uit EG-landen en passagiers uit andere landen. Het gaat hier om een proef, die tot eind augustus zal duren. Het experiment houdt in, dat in de piekuren twee van de vier bezette balies in aankomstbal-zuid bestemd zullen zijn voor de controle van reizi gers met een paspoort van een van de EG-landen. De twee balies zullen duidelijk door borden herkenbaar zijn. De koffiebrander houdt ten aanzien van zijn voorspelling echter enige slagen om de arm. Voor een koffie prijsverlaging rond eind augustus is nodig, dat de hamstervoorraden bij grossier, detaillist en consument zijn verdwenen en het verbruik in norma le banen is beland. Belangrijker is nog. dat de wereldmarktprijzen op het huidige relatief lage niveau blij ven tot 15 augustus, wanneer in Bra zilië de vorstperiode afloopt. Hoewel de wereldmarktprijzen van koffie al geruime tijd dalen is de consumentenprijs op peil gebleven. Dat komt doordat in de periode van regelmatige koffieprijsverhogingen grossiers, detaillisten en consumen ten hun voorraden van normaal één maand hebben opgevoerd tot drie maanden. Als die voorraden verdwenen zijn en de omzetten van de koffiebranders een normaal aanzien krijgen, dan zullen de koffiebranders snel door hun duur ingekochte voorraden heen zijn en tot prijsverlaging over gaan. Dat zal, zo wordt verwacht, eind augustus zijn. Van een onzer verslaggevers De minister van economische zaken HOEK VAN HOLLAND Hoewel er kan de koffiebranders verplichten gisteravond nog geen aanwijzingen hun prijzen te verlagen, mits een waren die duidden op een spoedige Overleg dergelijke prijsmaatregel ln overeen stemming is met het algemeen be lang. De koffiebranders kunnen in beroep gaan. De rechter moet dan beslissen of de prijsmaatregel van de overheid een daad was van goed dan wel onbehoorlijk bestuur. Intussen hebben al enkele grote su permarkten de koffieprijzen flink verlaagd. Geruchten als zouden deze supermarkten op de wereldmarkt partijen groene koffie tegen Inmid dels sterk verlaagde prijzen hebben- gekocht, die partijen bij koffiebran ders hebben laten branden en in een eigen-merkverpakking goedkoop ln de winkels hebben aangeboden, zijn volgens ingewijden niet juist. Die supermarkten laten, volgens hen, voor eigen rekening en eigen merk koffie branden uit de dure voorra den, daarbij het verlies van de lage consumentenprijs op de koop toene mend. BRUSSEL (Reuter, AP, ANP) De negen landen van de Europese Ge meenschap hebben de Verenigde Staten gevraagd niet uit de interna tionale arbeidsorganisatie ILO te stappen. Ook de negen hebben be zwaren tegen sommige gebruiken van de ILO maar menen desondanks dat een opzeggen van het lidmaat- Vorige week hebben de koffiebran ders met minister Lubbers van eco nomische zaken overleg gepleegd. Tijdens dat gesprek is. zo zei een woordvoerder van het ministerie, ge sproken over een eventuele prijsver laging, maar niet over de mate waar in. De koffiebranders hebben toen te kennen gegeven de prijzen te zullen verlagen op het moment, dat hun duur ingekochte voorraden uitgeput zijn en ze goedkoper ingekochte schap door de VS deze organisatie afloop van de staking op de Engelse veerboten St. George en St. Ed mund, zijn de honderden „vastgelo pen" toeristen ln de afgelopen dagen toch naar hun bestemming ge bracht. De meeste passagiers, die vanuit Hoek van Holland niet konden mee reizen, zijn via de veerdienst Oosten- de-Dover naar Engeland vervoerd. De Belgische veerboten bleken over voldoende ruimte te beschikken om het extra passagiersaanbod te kun nen verwerken. Vanuit Engeland is dezelfde werkwijze gehanteerd, eveneens zonder veel problemen. Zolang de staking voortduurt zal de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, die de dienst tussen Hoek van Hol land en Harwich onderhoudt, op hal ve kracht blijven draalen. Dit bete kent dat slechts met twee Neder landse schepen (de „Koningin Julia na" en de „Koningin Wllhelmlna") zal worden gevaren. Normaal wordt de zomercapacltelt versterkt door het Inzetten van de St. George en de St. Edmund. De stakers eisen een overwerkver goeding voor schepen die 's avonds laat in Engeland aankomen. In ver band met de zomertijd in Nederland komt hun een vergoeding krachtens het Britse nationale loonakkoord toe, zo menen zij. Inmiddels heeft ook het personeel van enkele vracht schepen die op België varen het werk neergelegd. In totaal liggen nu zeven Britse schepen werkloos aan de wal. voorraden moeten aanspreken. zou verzwakken. Driehonderd kilometer papierstapel is rijp voor op name ln het Rijksarchlet maar niemand heelt tijd om het uit te zoeken. Een verpletterende medede ling. Aangeboden door een krant die Je nog op kunt tillen en die van nature al zeer toegankelijk is. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro Betaalt per kwartaal. Opgegeven door: Adres: Plaats: Ik ontvang fraai naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummer* en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Q Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen. Te gebruiken als sierplaat of place-mat. In de originele kleuren en afwas- baar. De nieuwe abonnee krijgt een weikomstvoordeel. HIJ betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben -ontvangen) 6,55 minder voor de eerste termijn. 8chrljf op de open envelop: Trouw-Kwartet. antwoordnum mer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig, die betalen wij. Bellen kan ook: 020-913456, afdeling service.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1