JZuidmolukkers willen I weer rust in Smilde Lewitsj leeft nog in 'geestelijk getto' Akkoord over ondernemingsraad Uiterlijk augustus beslissing over Oosterschelde-dam Minister telde 138.500 boten Na ongeregeldheden vanwege arrestaties Enkele tonnen schade bij fabrieksbrand Drijvend eiland in Amsterdam moet verdwijnen ld Polio-patiënt na zeven iasr uit ziekenhuis Den Uyl verontrust over Frans-Duits nucleair akkoord Den Uyl vertrouwt op oplossing van visserijconflict Conferentie in Oxford ter ere van Russische geleerde Regering: voor zeven gebieden sectorraden Vrouw in eigen woning gewurgd ZATERDAG 9 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een on2er verslaggevers ASSEN De rijkspolitie in Smilde heeft gistermorgen van de Zuidmolukse gemeenschap ensra Smilde de toezegging gekre un gen dat zij ernaar zal streven mee een groepje jonge ordever- drini stoorders in de hand te houden. Het groepje Zuldmolukkers, T0U® bestaande uit een aantal jon- diaa! Be"5 van nog geen Jaar, che heeft de afgelopen dagen aan heeft leiding tot moeilijkheden in s 't Smilde gegeven. ;eld twee Zuldmolukkers waren aange houden, werden In de nacht van dinsdag op woensdag stenen en een molotov-cocktall gegooid en werden er barricades opgeworpen. Een en ander concentreerde zich In het ge bied dat aan de Zuidmolukse wijk grenst. Tot verontwaardiging van een aan tal Nederlanders, trad de politie pas op een zeer laat tijdstip op. Met twee overvalwagens reed de politie toen, na overleg met burgemeester P. de Noord, de Zuidmolukse wijk binnen. De ordeverstoorders hadden zich bij de komst van de politie al uit de voeten gemaakt. Volgens een woord- k,„„ «uvwii BCiiiaani:. «jigciio ctii «uuiu- Y dinsdag In verband met de voerder van de rijkspolitie in Assen Het treinkaping bij De Punt en de gijze- zol alsnog worden getracht ze te ach- ling In een school in Bovensmilde terhalen. Over het polltle-optreden hebben de vijf fractievoorzitters In de gemeen teraad van Smilde schriftelijke vra gen aan de burgemeester als hoofd van de politie gesteld. Zij willen we ten of het Juist is dat een Inwoner van Bovensmilde urenlang op de po litie moest wachten, nadat de ruiten van zijn huls waren ingegooid en er een molotov-cocktall op zijn balkon was geworpen. Ook vragen zij waar om opgeworpen versperringen niet onmiddellijk werden verwijderd. In de vragen van de fractievoorzit ters is er ook sprake van dat de politie van hogerhand te horen zou hebben gekregen dat niet mocht worden opgetreden. De stafofficier in algemene dienst van de rijkspoli tie in Assen, kapitein Brink, zei ons gisteren desgevraagd dat de politie aanvankelijk eigener beweging een afwachtende houding had aangeno men. ZIJ wilde, door op te treden, de spanningen, waarop overigens niet gerekend was, niet vergroten. Boven dien, aldus de heer Brink, dreigde er in het begin geen direct gevaar voor de veiligheid van goederen of perso nen. In overleg met de burgemeester rukte de politie later in de nacht toch uit. Ook na dinsdagnacht deden zich in Smilde ongeregeldheden voor. De politie in Smilde heeft daarover don; derdagavond gesproken met een de legatie van Zuldmolukkers. Na het donderdagavond gehouden overleg in eigen kring liet de delegatie de politie gisteren weten dat ernaar ge streefd zou worden verdere moeilij kheden te voorkomen. De delegatie bevestigde het vermoeden van de politie, gebaseerd op eigen waarne mingen en op getuigenverklaringen, dat slechts een groepje Jonge Zuld molukkers op relletjes uit is. Volgens de heer Brink is de meerderheid van de Zuldmolukkers in Smilde daar evenmin van gediend als de Neder landers. De politie heeft de delegatie laten weten dat de surveillance in de Zuid molukse wijk, die een paar dagen achterwege was gebleven, weer her vat wordt. In de nacht van donder dag op vrijdag is het in Smilde rustig gebleven. ROTTERDAM BIJ een brand in een plasticfabrlek in Rotterdam- Overschie gisteravond is voor enke le tonnen schade aangericht. De brandweer was het vuur binnen een uur meester. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel is een vijftigtal postduiven om het leven gekomen. Door de brand wer den drie hallen van de fabriek in as gelegd. Over de oorzaak is nog niets bekend. AMSTERDAM (ANP) - Burge meester Polak van Amsterdam heeft gisteren „anti-spijker magiër" Robert Jasper Orootveld in een brief gesommeerd zijn uit afval op gebouwde drijvende eiland „tand des tijds" te verwijderen uit de Oos- terburgergracht in de Hoofdstad. Zonder vergunning is het bouwen van vlotten in de Amsterdamse wa teren niet toegestaan, schrijft Polak aan Orootveld, die vorige week ook al een gemeentelijke aanschrijving ontving zijn eiland af te breken. Jasper Orootveld is nu van plan zijn geheel spijkerloze vlot via het IJs- selmeer naar zijn ouders in Fries land te zeilen. „Als ik daar tenmin ste toestemming voor krijg", zegt hij. Orootveld wil zich „met alle mogelijke middelen" verzetten te gen de sloop van het aan elkaar geknoopte vlot, waar hij de afgelo pen zeven Jaar aan gewerkt heeft. Hij heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen. Burgemeester Polak liet Orootveld in zijn brief nog weten bereid te zijn tot een gesprek, maar pas nadat het vlot is verwijderd en Orootveld „bij een eventuele volgende gelegenheid een vergunning heeft aangevraagd". B en W moeten immers voorkomen, aldus Polak, dat „de Amsterdamse grachten dichtslibben met woonbo ten en vlotten, waardoor het beeld van de stad nog verder zal worden aangetast dan nu reeds het geval is". Om dit „ernstige gevaar" tegen te gaan is drie Jaar geleden een strenger vergunningenstelsel inge voerd. „Wie in de grachten iets wil bouwen kan dus weten, dat hij daar voor eerst een vergunning moet heb oid bSSup?datSTvJS'm hem Robert JasPer Grootveld en zijn drijvende eiland, dat door B is zijn „met rottend, drijvend en en W van Amsterdam wordt gezien als uitwas en aanstootge- zeilbaar eiland" een kunstwerk. „Er vend. Op het eiland staan Grootveld en zijn vriendin. Zij willen groeit zelfs al gras op", zegt hij trots, hun eiland nu „vestigen" in Friesland. van de ondernemingsraad moet wor den uitgebracht in een •overlegver gadering', dus in aanwezigheid van de directie. Deze regeling komt dus alleen te gelden wanneer men zelf Vervolg van pagina 1 Ondernemingsraden Ook over de nieuwe wet op de onder nemingsraden zijn gisteren afspra- t ken gemaakt. Er ligt al een wetsont- geen eigen regeling afspreekt in het werp, dat in behandeling was bij de bedrijf. Tweede Kamer toen het kabinet in maart viel. Het nieuwe kabinet zal, De bevoegdheden van de onderne- zo is nu afgesproken, geen wijzlgin- mlngsraden zullen voorts ook wor gen op dit wetsontwerp dulden, dier den uitgebreid tot adviesrecht over 'de kern' ervan aantasten. Hieronder 'belangrijke investeringsbesiissln- wordt nu ook gerekend het wljzlngs- K^n, onderzoekopdrachten en finan- voorstel-Roolvink (CDA). Deze wilde clële deelnemingen'. Verder komt er uit de wet schrappen dat een direc- een betere regeling voor de rechtspo- tiebeslult twee weken moet worden sitie van leden van ondernemingsra- opgeschort als de ondernemingsraad den: ontslagbescherming, openbaar- ertegen in beroep gaat bij de specla- heid, eigen financiële pot voor de le rechter voor dit soort zaken. Die raad. verantwoordingsplicht tegeno- ?nve ning (mi Ov ie ir Oi Onder grote belangstelling werden gisteren tijdens de kaasmarktdag in Alkmaar vijftig schapen gescho ren. Dit gebeurt elektrisch, wat voor de dieren een kleinere kans op verwondingen betekent. Boven dien gaat alles veel sneller. opschortende werking van zo'n be roep wordt dus In elk geval inge voerd Voorts is afgesproken dat werkne mers in bedrijven met minder dan 100 personeelsleden 'in beginsel een gelijkwaardig recht op medezeggen schap' zullen krijgen als de grotere bedrijven die zonder meer onder de 'wet ondernemingsraden' vallen ver achterban, faciliteiten voor scho ling en onderling beraad. Een afzwakking van het wetsont werp zit in de afspraak Inzake het beoogde recht van de ondernemings raad om in beroep te gaan tegen een ongewenste benoeming van een di recteur. Bezien zal worden of dit beroepsrecht nodig is, wanneer een maal de nieuwe raden van commis- Nlet afgesproken is dat er een apart sarissen in functie treden. Dlrecteu- end Van onze parlementsredactie DEN HAAG Eind 1975 lagen in ons land 138.500 zeil- en motorboten. Dat blijkt uit de resultaten van een enquête die het ministerie van CRM tl in 1976 onder alle Nederlandse ge meenten gehouden heeft. Gevraagd werd een opgave te doen van het botenbestand en de ligplaatsen. Ver reweg de meeste van deze vaartui gen (zo'n 70 procent) lagen in de traditionele watersportprovincies tget zuid- en Noord-Holland, Friesland stit« en utrecht, neei n Uit de inventarisatie blijkt voorts en dat er in ons land ongeveer 730 Jach- 6 51 thavens zijn en 148 min of meer als n v* Jachthaven functionerende bedrij- vl ven. Het aantal ligplaatsen in de 730 t* havens is nagenoeg 68.000, het aan tal boten hierin ruim 88.000, zodat er van enige overbezetting sprake is. ude Verdeeld over de provincies komen an we ook ten aanzien van het aantal cull Jachthavens bij Noord- en Zuld-Hol- jos land 'en Friesland uit voor wat het lsdi< grootste aantal daarvan betreft. Wel dt is het zo dat in die provincies waarin ide pas de laatste Jaren de Jachthaven- ui I bouw op gang gekomen is (Limburg, tie, Zeeland) een veel groter ligplaatse- ie na an tal per haven aangetroffen wordt. n s« In Friesland, zo blijkt uit de enquête, et zijn de meeste aan het water gelegen tweede woningen te vinden, meestal onti gecombineerd met de ligplaats voor ïidd een boot. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Indien er in augustus geen nieuw kabinet is, zal het nu demissionaire kabinet-Den Uyl voor stellen doen over de uiteindelijke vorm van de Oosterscheldedam. Er moet nog een beslissing worden ge nomen over de grootte van de ope ningen in de doorlaatbare dam, waarbij het probleem is dat alleen de kleinste doorstroomopenlng binnen de financiële afspraak blijft. Een gro ter doorstroomprofiel is duurder, maar heeft het voordeel dat het ge- tijdeverschil groter wordt en de na tuurlijke waarde beter gehandhaafd blijft. wetje zal komen voor deze kleinere bedrijven. Formateur Den Uyl had dat wel voorgesteld. Verder zullen kxok overheidsbecu.j ven en Instellingen ais TNO. SER, produktschappen, onder de wet on dernemingsraden worden gebracht. Een uitzondering geldt instellingen waar 'dienstencommissles' bestaan op grond van de ambtenarenwet. Dit punt was 'totaal onomstreden', aldus PvdA-fractielelder Ver. Tljn die gis teren de resultaten van het overleg kwam meedelen aan de pers. Premier Den Uyl zei gisteren na af loop van de wekelijkse ministerraad TnarhPlirt dat het kabinet er ernstig rekening mee houdt dat er in augustus nog geen nieuw kabinet is. De beslissing over de Oosterschelde moet in die maand worden genomen, omdat an ders de werkzaamheden stagneren. Over de kabinetsformatie zei forma teur Den Uyl dat de situatie nu, zes weken na de verkiezingen, niet zoda nig is dat „we kunnen zeggen: wat schieten we geweldig op. Niettemin is een flink aantal hobbels ge nomen." Verder ts overeengekomen dat de nieuwe 'overlegvergaderingen' (on dernemingsraad overlegt met direc tie) bij toerbeurt zullen worden voor gezeten door de directeur en de voor zitter van de ondernemingsraad (een werknemer). Bedrijfsleiding en on dernemingsraad zullen het recht krijgen zelf een andere procedure te regelen voor de overlegvergaderin gen over directionele plannen die de ondernemingsraad afkeurt. Het wetsontwerp bepaalt nu nog dat in zul!» gevallen het definitieve advies ren worden immers benoemd door d* commissarissen, en die zullen in de naaste toekomst over dit soort 7?ken toch al overleg moeten plegen met de ondernemingsraad. 'Een be roepsrecht voor de ondernemlngs- raau zou dan wellicht minder zinvol zijn', aldus Van Thijn. Van een onzer verslaggevers STAPHORST Deze week heeft de vijftienjarige Roelofje Mussche als laatste van de polio-patiënten uit Staphorst, die zeven Jaar geleden in verschillende plaatsen werden opge nomen, het ziekenhuis verlaten. Roelofje Mussche, die al die tijd verpleegd werd in Ziekenzorg in En schede. zal verder worden behan deld in een revalidatiecentrum te Den Haag. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlandse re gering heeft met enige verontrus ting kennis genomen van het Frans- Duitse akkoord betreffende de bouw van snelle kweekreactoren. Dit zei premier Den Uyl gisteravond op zijn persconferentie na afloop van de wekelijkse ministerraad. Volgens de premier zal Nederland binnen de Europese Gemeenschap ook uiting geven aan die verontrus ting. „Wij hebben het gevoel, dat Nederland, voor wat het kernener giebeleid betreft, binnen de Europe se Gemeenschap niet veel steun ont vangt, met uitzondering misschien van Denemarken en Engeland", al dus Den Uyl. Binnen de Europese Gemeenschap gaat men duidelijk voort op het oude patroon van het uitbreiden van de omvang van de nucleaire programma's en de opwer kingsfabrieken. Zelf heeft de Neder landse regering tot bevriezing van het snelle kweekreactorprogramma besloten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Den Uyl belooft niet, dat het EG-visseriJover- leg op 18 Juli in Brussel onvermijde lijk tot mislukken gedoemd is. „De K.ans, dat de visserijorde ui de Euro pese Gemeenschap hersteld wordt, lijkt reëel aanwezig" aldus de premier De minister-president zei gistera- geschrokken te zijn van de hoge boetes, die Britse rechters op gelegd hc' _an twee Nederland se vIsscïs, die het Engelse visserij verbod overtreden hebben. Indirect wees Den Uyl het verwijt van de rechters van de hand. dat de Neder landse regering mede schuldig zou zijn aan die overtreding: „Nederland heeft geen toestemming gegeven voor het vissen in de Engelse zone". Nederland zal geen initiatieven ne men om uit „Brussel" financiële steun te krijgen voor de Nederland se visserij. „De visserij heeft zich zelf al tot Brussel gewend", aldus drs. Den UyL Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Wanneer maandag In Oxford de wetenschappelijke conferentie ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van professor Benjamin Lewitsj begint, is het theoretisch nog mogelijk dat het feestvarken daarbij aanwezig zal zijn. Erg waarschijnlijk is het niet. Lewitsj probeert al sinds 1972 de Sowjet-Unie te veriaten, bij voorkeur richting Israël. De Russische autoriteiten maken er een punt van, hem dat niet toe te staan. De conferentie in Oxford dient onder andere om duidelijk te maken dat dat onbehoorlijk is. Het geval-Lewltsj is er êên uit honderden en niet eens het meest schrijnende, zegt prof. dr. H. B. G. Casimir, presi dent van de Koninklijke Ne derlandse Academie van we tenschappen en Ud van de Oxfordse congrescommissie. Hem konden de autoriteiten niet van zijn Inkomen bero ven, anders een routinemaat regel als iemand een uitreis visum aanvraagt. Als corres ponderend lid van de Sowjet- academle van wetenschap pen een betaalde poslUe kan Lewitsj alleen worden af gezet door tweederde van de academieleden, bij schrifte lijke stemming. Dat heeft men kennelijk niet aange durfd. Het Is maar één keer gebeurd: met Molotow na diens politieke val. Maar verder is Lewitsj niets bespaard gebleven. Zijn leer stoel werd opgeheven, zijn medewerkers overgeplaatst. Zijn collega's schuwen con tact, zijn werk wordt niet meer gepubliceerd en verwij zingen ernaar door anderen ontmoedigd. „Ik leef in een geestelijk getto", schrijft hij zelf. Maar het systeem kan nog meer. In 1973 wordt zijn zoon Jewgeny van straat op gepakt en hoewel medisch afgekeurd alsnog ln het 8owJet-leger Ingelijfd met als standplaats Noord-81berlê. Toch geen visum Onder andere hierdoor neemt de IntemaUonale druk uit wetenschappelijk kringen op de autoriteiten in Moskou gestaag toe. In tactvolle ge sprekken achter de schermen laat onder andere de Britse Royal 8oclety merken dat een onbekommerde viering van het 250-Jarig bestaan van de Russische akademie van wetenschappen niet wel mo gelijk zal zijn wanneer de af- faire-Lewitsj niet geregeld is. Het lijkt te lukken. In 1974 krijgen de belde zoons van Lewitsj een uitreisvergun ning en hijzelf de toezegging dat hij uiterlijk eind 1975 weg mag. Het Jubileumfeest van de akademie verloopt in 1975 stijlvol en tamelijk vlekke loos. Maar de buitenlandse gasten hebben hun hielen nog niet gelicht of Lewitsj krijgt te horen dat hij toch geen visum krijgt. Offlclëlre reden: „Volgens in lichtingen van de akademie van wetenschappen bent u op de hoogte van geheime gegevens'.Dat was aantoon bare onzin. Een speciale com missie van de academie had al ln 1974 vastgesteld dat de kennis die Lewitsj had opge daan toen hij van 1946 tot 1950 betrokken was bij een atoomenergieproject. niet meer van betekenis was. 8lndsdlen waren al zijn on derzoekresultaten hij is theoretisch fysisch-chemicus r in de open literatuur gepu bliceerd. Prestigeverlies De Internationale actle-Le- witaj draalt weer. Eenentwin tig universiteiten hebben hem officieel uitgenodigd voor gastcolleges. Maandag begint ln Oxford zijn verjaar dagscongres. Een niet onge bruikelijk eerbetoon voor ge leerden van formaat - en dat is Lewitsj. Het is alleen de gewoonte dat zo iets door landgenoten van de Jarige wordt georganiseerd. Maar Lewitsj Is door zijn Russische collega's wetenschappelijk dood verklaard. Zijn geval is niet het enige, niet eens het meest schrijnende. Maar Juist door zijn wetenschappe lijk Internationale formaat leent het zich ah brandpunt voor internationaal protest waarvan de actievoerders ho pen dat het ook de naamlo zen ten goede zal komen. Want de 8owJetrautoritelten zijn wel degelijk gevoelig voor druk, ook als dat niet direct blijkt. En tenslotte hebben zij niets te verliezen dan een stuk prestige dat zij zelf in de waagschaal hebben gesteld. De actle-LewitsJ is geen aanval op de Sowjet- Unle, aldus dr. A H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Nederlandse hervorm de kerk, het gaat alleen om de kwaliteit van de Internati onale ontspanning die oost en west zeggen na te streven Van onze redacteur weten schappen DEN HAAG De regering wil voorlopig voor zeven aan dachtsgebieden sectorraden instellen, advieslichamen die het wetenschappelijk onder zoek zo goed mogelijk moeten afstemmen op de behoeften van de samenleving. In zo'n sectorraad overleggen verte genwoordigers van de over heid, van de onderzoekers en van de gebruikers van onderzoekresultaten. Een sec torraad brengt advies uit aan de betrokken ministers), die verantwoordelijk is voor het door hem gefinancierde onder zoek. Voor een aantal andere aandachts gebieden is de situatie nog niet dui delijk genoeg om nu al een sector raad in te stellen of voor te bereiden, zo blijkt uit een nota van minister Trip over dit onderwerp, die gisteren de ministerraad passeerde en bin nenkort aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. De Nota sector raden wetenschapsbeleid legt er op nieuw de nadruk op dat de Instelling van sectorraden een geleidelijk pro ces zal zijn, bij voorkeur door het ombouwen van bestaande adviesor ganen. Op drie terreinen bestaat al iets dat op een sectorraad lijkt en het nu officieel kan worden, landbouw, ont wikkelingssamenwerking en bouwen en wonen. Voor vier andere sectoren worden werkgroepen Ingesteld die zo'n raad gaan voorbereiden. Het gaat om energie-onderzoek, industri- eel-technologisch onderzoek, onder zoek op het gebied van gezondheids zorg en defensie-onderzoeke Met name ln de sectoren milieu en sociale wetenschappen moeten eerst nog samenhangen en afbakeningen nader worden verkend voordat een sectorradenstructuur kan worden in gevoerd. Extra bijdrage Klacht afgewezen tegen tandarts UTRECHT (ANP) Een afdelings- raad van de Maatschappij Tand heelkunde heeft een klacht afgewe zen tegen een tandarts die zijn fondspaUênten een bijdrage van 25 gulden per half Jaar vroeg voor een behandelingspakket dat verder ging en hem dus meer tijd kostte dan de ziekenfondsen toestaan. Volgens de afdelingsraad mag een tandarts inderdaad tegen betaling andere verrichtingen naast die uit het ziekenfondspakket doen. Het gevraagde bedrag werd als beslist niet buitensporig gezien. Secretaris A. H. Slotboom van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen was het daar desgevraagd mee eens. Mair de VMZ vindt, ln tegenstelling tot t'e afdelingsraad, dat de extra betaling niet als voorwasrde mag worden gesteld voor het bieden van hulp. Een tandarts die medewerker van een ziekenfonds is, is volgens zijn overeenkomst verplicht om ie dere paUënt te helpen, ook als die geen „extra"s wiL Directeur A. J. Poot van het zieken fonds 8paameland in Haarlem heeft met de betrokken tandarts intussen een regeling in deze zin getroffen. Er had overigens bij het fonds nog geen enkele verzekerde geklaagd. De klacht bij de afdelingsraad was in gediend door een maatschappelijk werker, die vond dat de tandarts in strijd met zijn beroepsethiek han delde. Van een onzer verslaggevers AM8TERDAM De politie heeft in een woning aan de Alblasstraat ln Amsterdam-Zuid het stoffelijk over schot van de bewoonster van dat pand aangetroffen. Sectie heeft uit gewezen dat zij door wurging om het leven is gebracht Het lijk van het slachtoffer, de 58- Jarige mevrouw J. Sluyters-Heytel. werd geheel verpakt ln plastic zak ken op haar bed aangetroffen. Bu ren hadden de politie gewaar schuwd. omdat er ln het trapportaal een ondragelijke stank hing. Vol gens een woordvoerder van de poli tie heeft het lijk minstens tien da gen ln de woning gelegen De echtgenoot van het slachtoffer is spoorloos. Omwonenden hebben verklaard dat zij de man ruim een week geleden voor het laatst hebben gezien. Hij zei toen dat zijn vrouw weg was. De politie heeft om opspo ring van de echtgenoot verzocht „Ellen Is al met Gerard uit. Kom binnen, dan eten we samen de bon-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3