Ewald levert preekstof ,Middachten, dat woord heeft voor ons een tooverklank' Christelijk Nationale Zendingsfeesten VANDAAG Vijftien preken over Daniël Voorbijganger Cursus over rol van christenen in „twee/derde wereld ZATERDAG 9 JULI 1977 ■■■HHHH KERK Trouw/Kwartet 7j 1 door A. J. Klei Ordentelijke kerkmensen zijn tegen polarisatie Een jaar of wat terug kenden zij 't hele woord niet en wisten zij dus ook nog niet dat polarisatie verkeerd was. maar opeens dook deze nieuwe zonde allerwege op Omdat ons geen moeite te veel is om de lezer te gerieven, legden wij in het begin steeds tussen haakjes uit dat polarisatie ..verharding van tegengestelde standpunten" betekende We zijn met deze dienstverlening gestopt toen gemeengoed was dat polarisatie niet deugt Wanneer iemand dingen beweert die je niet aanstaan, hoef Je maar tegen hem te zeggen dat-ie polariseert en hij houdt terstond zijn mond Ik besef opeens hoe weinig wij er eigenlijk bij stilstaan dat in de kerk het natuurlijk evenwicht aldoor hersteld wordt. Ik bedoel dit: aan de ene kant wordt het lijstje zonden korter omdat er steeds meer mag van thuis, van de dominee en van de priester, maar aan de andere kant komen er regelmatig nieuwe zonden bij. Voor fietsen-op-zondag krijg je niet meer op je kop. maar wee Je gebeente als Je polariseert Anders gezegd: vroeger mocht Je rustig voor Je standje opkomen maar diende de fiets op zondag in de schuur te blijven, maar nu is 't andersom. Het evenwicht bleef bewaard. Ook de zonde der polarisatie zal voorbijgaan, misschien heeft deze zonde z'n beste dagen ai gehad en is de tijd nabij, dat we gewoon hardop kunnen zeggen wat we ervan vinden, zonder dat we ons in allerlei genuanceerde bochten hoeven wringen uit vrees voor polarisatie. We zullen ons hierop geestelijk moeten voorbereiden. Helaas valt met geen mogelijkheid te zeggen welke nieuwe zonde er. met het oog op het natuurlijk evenwicht, voor in de plaats zal komen. Wie weet is de nieuwe levensstijl het wel en moeten we straks die steen weer weghalen uit de stortbak van de w c. De stof voor deze overdenking wordt me geleverd door een nieuwe orgelplaat van dr Ewald Kooiman: „Rondom J. 8. Bach II" met werken van Bach, Krebs, Johann Christoph Bach (zoon van Heinrich Bach en broer van Johann Michael) en Kimberger (KMK 1003, stichting Kerk Muziek. Esdoornhof 140, Kampen, prijs 23 gulden). Het kan zijn dat de heer Kooiman het vervelend vindt dat zijn spel ons aan 't preken zet, maar we zijn nu eenmaal een ernstige krant en we laten geen gelegenheid voorbijgaan om de mensen wat mee te geven. En het is niet anders: Kooimans spel bepaalt ons bij het naderend einde van de polarisatie. Zo ergens, dan heeft in de organistenwereld de polarisatie gewoed, ook toen dit woord er nog niet voor uitgevonden was. Speelde Je zus, dan wendde de éne groep (met aanhang) zich vol afkeer van je af. speelde Je zo, dan liep de andere groep op een drafje weg. In het éne kamp was het gebruik van de tremulant ontuchtig, in het andere zwoer men bij het gebibber. Niemand kon ongestraft een werk uit de zeventiende of uit de negentiende eeuw op zijn lessenaar zetten, want hij raakte in elk geval bij één der partijen uit de gunst. Maar inmiddels is een generatie van organisten opgestaan die zich geen van deze dingen aantrekt, en Ewald Kooiman behoort duidelijk tot hen. Hijzelf heeft me eens vermaakt met verhalen over zijn ontmoetingen met de gepolariseerde orgelwereld. Hij zou een concert geven in een stad, waar het organiserend comité met hem ventte als een stijlvolle tegenhanger van op de populaire toer zijnde organisten. Of dr Kooiman zijn programma even wilde opgeven? Niets vermoedend begon Ewald Kooiman op te sommen, hetgeen hij van plan was ten gehore te brengen en toen hij tot slot een algemeen bemind werk uit de vorige eeuw noemde, raakte gans het comité van slag. Na enige minuten was één der leden van 't gezelschap zover, dat hij hees kon uitbrengen: speelt u ook eh zoiets? Jazeker, antwoordde de heer Kooiman op montere toon, het ls een erg leuk stuk, vindt u niet? Maar daar had het comité nimmer over nagedacht, het stuk in kwestie was geliefd in het andere kamp, dus 't zou wel niks wezen. En bij een andere gelegenheid geschiedde het dat de registrant, aan wie Ewald Kooiman vroeg de tremulant open te trekken, verschrikt terugdeinsde alsof hem een oneerbaar voorstel werd gedaan. Nou klinkt het orgel net als bij(volgde de naam van een niet onvermaard, dit Jaar jubilerend organist), sprak hij verwijtend. Dan klonk het bij hem goed. was Kooimans laconieke reactie. In de gepolariseerde orgelwereld is de organist er voor de muziek der oude meesters, maar Ewald Kooiman laat horen (eerst op de twee platen in het eerste album „Rondom J. S. Bach" en nu weer op zijn nieuwe plaat) dat die muziek er is voor de organist. Hij bekreunt zich niet om de polariserende discussies van en over behoedzame stijlgetrouwen en vlotte romantici, en dit geeft het spel van Ewald Kooiman die onbevangen opgetogenheid, welke het zo levendig en boeiend maakt. Hij laat horen wat er in deze muziek èn in het magnifieke orgel van de Bovenkerk te Kampen zit. Ik heb indertijd al een relaas gedaan over dr Kooimans naspeuringen naar muziek van tijdgenoten en leerlingen van Bach, ik volsta nu met ook deze plaat aan te bevelen. Er staan (op het concert van Bach/Vivaldi na) dingen op die je nergens elders aantreft. En de toelichtingen op de hoes zijn ook nu zeer zorgvuldig en ter zake doende. En aldus heeft het orgelspel van dr Ewald Kooiman onze aandacht gevestigd op de aanstaande aftocht van de polarisatie; zo heeft hij ons preekstof geleverd. Intussen moet hij natuurlijk niet denken dat hij thans profeteert vanaf de orgelbank. Tenslotte: de aandachtige lezer zal het niet zijn ontgaan, dat ik naliet namen te noemen van dominees, priesters of organisten. Dit deed ik om polarisatie te voorkomen. Het orgel in de Bovenkerk te Kampen. Na 1860 kwam in Nederland het organiseren en vieren van .zendingsfeesten" in zwang. Steeds meer .zendingsvrien den" stroomden daarheen om samen een dag te beleven van onderlinge verbondenheid in liefde tot en actie voor de ver schillende genootschappen van „uit- en inwendige zen ding", zoals dat toen heette. Men hoorde er spreken over de roe- ping van de christen tot evangelise rende arbeid in de wereld, dichtbij en veraf, men werd er geïnformeerd over de voortgang van het werk en in nieuwe geestdrift gebracht Het was een blij en op verheven doel gericht christelijk samenzijn, waarbij kerke lijke grenzen voor een keertje niet meer golden Bovendien een heerlij ke dag uit. in de vrije natuur. De Hernhutter-broeders en zusters in Zeist waren met deze zendingsda- gen vooraan gegaan, maar daar kon men weldra de toestromende menig te niet goed meer herbergen. Nu werd een nieuw comité opgericht voor wat aanvankelijk genoemd werd het „Algemeen Evangelisch Nationaal Zendingsfeest". welke naam in 1874 werd gewijzigd in „Christelijk Nationaal Zendings feest". De eerste voorzitter was de bekende voorman van de inwendige zending, ds Ottho O. Heldring van Hemmen-Zetten. Landgoederen Voor het vinden van geschikte terrei nen was men aangewezen op de landgoederen van adellijke families. In 1883 werd het eerste Zendings feest gehouden te Wolfheze, op het landgoed van Baronesse van Brakell Doorwerth. Dit achtte men gunstig gelegen in verband met het feit dat de zojuist aangelegde Rijnspoorweg er langs liep. Even dreigde er nog stagnatie, omdat men nog toestem ming moest verkrijgen van de offi ciële instanties Maar aangezien de wet ..godsdienstige en besloten" sa menkomsten toestond, verleende het parket van de rechtbank te Arn hem vergunning en werd politiehulp aangeboden. Dat de autoriteiten toch nog nerveus beducht waren voor ordeverstoringen door „kwaad willigen". blijkt uit het feit dat bij dit eerste Zendingsfeest de militairen in oun kazernes geconsigneerd bleven, een heel cordon van politiebewaking werd opgesteld tussen Arnhem en Wolfheze en zelfs een uitkijk op de toren van de Eusebiuskerk werd neergezet om van verre mogelijk on raad te kunnen signaleren. Niets ver ontrustends geschiedde er echter, la ter lezen wij in de verslagen dan ook niets meer van zulke rigoureuze voorzorgsmaatregelen. Voor het eerst In 1968 werd het Zendingsfeest voor het eerst in het bos van MIDDACH- TEN gevierd. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wlbautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/OOR DRECHT: Postbus 948 Westbtaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel. 05200-17030 door dr. I. H. Enkfaar Deze foto is genomen op het Zendingsfeest dat in 1931 op Middach- ten gehouden werd. Op het spreekgestoelte van links naar rechts: ds. J. D. van Arkel uit het naburige Ellecom, dr. J. Lammerts van Bueren, die de openingsrede hield en ds. J. Rauwes, zendingsdi- rector. De enige jaarlijkse massale zendingsdag die we nog ken nen, is die van de gereformeerde zendingsbond in de hervormde kerk; 4 augustus a.s. is het weer zover. Nog zestien malen zouden volgen, t,w. in 1869, 1874, 1877, 1885, 1891. 1894. 1897, 1900, 1904, 1909, 1914 en na de lange pauze van de eerste wereldoorlog en volgende Jaren nog maals in 1925, 1928. 1931, 1934 en 1937 Meer dan de ook fraaie landgoederen In het westen en midden des lands, waar de andere Jaren het Zendings feest gehouden werd, lag Mlddach- ten het organiserend comité na aan het hart. Telkens weer wordt in de program ma's en verslagen de lof van Mid- dachten luid bezongen Middachten ligt ons het naast aan het hart (1874). Dat schone landgoed met zijn vrien delijke heuvelen, statige bosschen. heerlijke wandelingen en geschikte spreekplaatsen (1874). Middachten' geen naam is inniger aan ons Zen dingsfeest verbonden (1925i. Mid dachten dat woord heeft voor ons een tooverklank <1928) Aanvanke lijk kon men tussen de ochtend- en middagspreekbeurten door. onder geleide, de mooiste uitzichtspunten al wandelend bezoeken Dankbetuigingen In het bijzonder putte men zich uit in dank- en eerbetuigingen aan de familie Bentinck, die zo gul en gast vrij de gronden van Middachten voor de Zendingsfeesten open stelde. Dat waren aanvankelijk Karei A. T. Graaf Bentinck (1792-1864) en zijn echtgenote Caroline M. E. Ch. C. L. Gr af ln zu Waldeck und Pyrmont (1826-1899). Tot op hoge leeftijd ontving zij ons met de haar zoo eigene vriendelijk heid. Hoewel van vorstelijken bloe de, nicht van onze Koningin-Moeder, was zij in haar omgang zeer gemeen zaam. en ons Zendingsfeest heeft veel aan haar te danken gehad" (1897) Het Bestuur was in 1899 vertegen woordigd bij haar begrafenis. Haar zoon. Wilhelm C. Ph. O Graf von Bentinck und Waldeck-Limpurg 11848-1912) en zijn echtgenote Maria C. Barones van Heeckeren van Was- senaer (1877-1912) zetten de hoogge waardeerde traditie voort. Verschil lende malen sprak Graaf Bentinck het welkomstwoord uit, of ging hij voor in het slotgebed. „Dat doet het harte goed, wanneer ook de jongere leden van onze oud-adellijke ge slachten zich den Christus en zijn Gemeente niet schamen!" (1885). Ook hun zoon, William F. Ch. H. Graaf van Aldenburg Bentinck (1880-1958) bood vanaf de twintiger Jaren de zo dankbaar aanvaarde en genoten gastvrijheid ln de prachtige bossen van Middachten. Aan sprekers geen gebrek. Soms wel zestien op één dag. Meteen de eerste keer reeds (in 1868) traden o.a. een vijftal bekende figuren als spreker op: dr. Ph. J Hoedemaker van Veen- endaal. later een der eerste hoogle raren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam (tot 1887), de Afgeschei den prof. A. Brummelkamp van Kampen. J. L. van 't Lindenhout van de weesinrichting te Neerbosch, dr F L Rutgers te Brummen, één van de leiders der Doleantie en van- ai 1879 hoogleraar aan de V U., en ds. J van Dijck Mzn van Doetin- chem. Zo kon men in de loop der jaren een Dit voorjaar kregen wij een nummer toegestuurd van de „Mededelingen" van de oud heidkundige kring „Rheden- Rozendaal". Daarin stond een fraai opstel van dr. I. H. Enklaar (hervormd emeritus zendings predikant en oüd-directeur van het Hendrik Kraemer-instituut te Oegstgeest) over de Christe lijk Nationale Zendingsfeesten op Middachten. Met toestem ming van de schrijver en van redacteur E. J. Kruijswijk Jan sen van de „Mededelingen" (adres: Hogestraat 7, Dieren) nemen we dat artikel van dr. Enklaar iets bekort over. Vijf cent groot en gevarieerd aantal hooglera ren, predikanten, zending-leraren, zendingsdirectoren en werkers on der Israël, in de inwendige zending en bij het Bijbelgenootschap beluis teren. Ten slotte noem ik alleen nog de naam van dr. H. Colijn, die op het laatste Zendingsfeest dat op Mid dachten werd gehouden, sprak over: „De geestelijke behoeften van Indië". Muziek en zang Muziek en zang hadden een groot aandeel van de feestvreugde. In 1891 verscheen de Bond van Christelijke Zangvereenigingen met een koor van meer dan duizend zangers. Ver der lezen we o.m. van het Christelijk Fanfarecorps van Ellecom en (1909) het zangkoor „Halleluja" van Velp o.l.v directeur A. W. Nijenhuis Het aantal bezoekers was niet ge ring. In 1874 was dat tot bijna 10 000 gestegen, in de loop der jaren bleef het op die sterkte vrijwel constant. Op het terrein in het bos had men. op enige afstand van elkaar, met de nummers 1 tot 5 gemerkte palen in de grond geslagen als ontmoetings- DE GOEDE WEG J In de geschiedenis van de opwekking van het dochterje van i, Jairus (Markus 5) is een tussenspl De overste van de synagoge heeft 6 Jezus gevraagd om met hem mee' e gaan. Jezus gaat. Een schare drinj s tegen hem op. En dan begint Markus te vertellen van die vrouv j- „die twaalf jaar aan bloedvloeiing ia! l punten, waarvoor men met elkaar afspraken kon maken. De bezoekers konden de gewone treinen nemen en dan vanaf station De Steeg naar de ingang wandelen. De meesten kwamen echter met de speciaal ingelegde feesttreinen. Dat was me een vroegertje! Om maar een paar vertrektijden te noemen: Amsterdam 5.35; Rotterdam 5.45; Leiden zelfs 3.45, Heerenveen 4.30; enz. Dit alles in 1868. Later kon men op iets behoorlijker tijd vertrekken, maar voordat men 's avonds laat weer thuis was, had men wel een lange dag achter de rug. In de trein mocht men niet zingen zo werd voorgeschreven als men aan een der tussenstations stil hield. Bij Middachten waren aar weerszij den van de spoorbaan speciale, lan ge perrons aangelegd. Vooral in de namiddag was het dan zaak de dui zenden vertrekkende passagiers al lemaal weer in him eigen feesttrein terecht te doen komen. Het valt op dat wat men te betalen had voor de in de cantines verkoch te 'mondbehoeften' (eenvoudige, maar goede waar; men kwam im mers niet 'om te gasten en te bras sen') tientallen jaren lang voor de zelfde prijs te krijgen was: 5 (vijf) cent voor een kop koffie of een gebo terd broodje, dat gold evengoed voor 1868 als voor 1914. Tot 1937 toe bleef de basisprijs van de bonnen voor consumpties 5 cent per bon, al waren de totaalprijzen uiteraard intussen wel wat gestegen. Abrupt zijn de grote Zendingsfees ten geëndigd ten gevolge van de tweede wereldoorlog. Werden ze in de aanvangsjaren bespot, al spoedig verkregen zij burgerrecht. Zo zijn zij driekwart eeuw lang een gewaar deerd en geprezen verschijnsel ge weest in christelijk Nederland, waar tienduizenden elkaar vonden in blij de geestelijke verbondenheid, geïn spireerd door een gemeenschappe lijk doel. Wie vandaag door het Mlddachter- bos heen wandelt, denke nog maar eens terug aan de massale Zendings feesten die daar vroeger zo vaak en zo geslaagd gehouden werden. Het boek der waarheid door ds D. K. Wielenga JDzn. Uitgave Oosterbaan en Le Cointre te Goes. 208 blz„ 17,90. Vijftien preken over het bijbelboek Daniël in de lijn van de nuchtere oude gereformeerde traditie (G. Ch. Aalders). ff ie zich alleen voor Daniël interesseert vanwege de „voorspel lingen", zal teleurgesteld worden, omdat de meeste „voorspellingen" in ff ielenga's verklaring zien op his torische gebeurtenissen, die inmid dels al gepasseerd zijn. VI aar Daniël predikt bovenal Gods blijvend ko ningschap over de wereld en zijn blijvende trouw over zijn kerk. Daarin ligt de echte actualiteit van dit bijbelboek geleden had." Haar ziekteverhau* wordt kort verteld. De medische stand kom er niet best af. Ze heefl 1' veel geleden van veel dokters, 't Heeft haar ook handen met geld gekost. Geen baat, eerder achten) j dan vooruit. Een triest beeld. Het t beeld van een harde wereldn Sommigen weten iets van de therapie uit die tijd te vertellen. Wilde pogingen om een kwaal te j bedwingen. Je ziet haar met het vi verdriet doorgroefd gelaat zich do de menigte heen bewegen. Ze mo« bij die man van Nazareth zijn. Er staat dat ze van Hem gehoord heé „Wat er van Hem verteld werd." Verbluffende wonderen. Genezingen waar alle hoop was opgegeven. Zij iszo'n vrouw. Wie geeft er nog wat voor haar leven? Zou die man 't aankunnen? Met bevend hart werkt ze zich door al i mensen heen. De honger naar leve staat op haar gezicht. Ze heeft alle opzij gezet. Want strikt genomen mag ze hier helemaal niet zijn. Zei onrein. En dan zo maar onder de mensen, waar iedereen iedereen aanraakt. Ze maakt de hele wereld onrein met haar onbesuisd gedrag Maar dat telt voor haar niet. Ze wil leven. Eindelijk leven. Eindelijk ai van die donkere kwaal in haar lichaam. Een kwaal die haar sloopi en ontoonbaar maakt. We horen n) dat er iemand bij haar is. Geen viei vrienden zoals bij die verlamde jongen al eerder. Alleen worsteltu zich door de mensenberg heen. Het beeld van een mens. Maar wel op de goede weg. Dat wil Markus zeggen.. De richting is goed. Dat is het hoopvolle. Het is de enige richting die goed is. De enige beweging die uitzicht biedt, ook al weet ze het ni niet en ziet ze het nog niet. NED. HERV. KERK Beroepen: te Vlaardingen. G. Zoni berg, te Heerde Te Willige-LanJ rak: C. v.d. Valk, kand. te Goudi Aangenomen naar Amsterdam (p torale verzorging Flevohuis): N. J E. Boomer te Helmond; naar Rot dam-Delfshaven: (pastorale ven ging ziekenhuis Dijkzicht): A. i Klaauw studenten predikant te F terdam. Bedankt voor Veenendaal (toez.):> Binnenkamp te Maarssen. Geref. kerken vrijg. Beroepen te Heerde en Wapenvel J. P. v.d. Wal, kand. te Groning die bedankte voor Assen Z. (mi predikant voor Brazilië); te Ow schie-Schiedam in combinatie nl Pernis: M. A. de Niet, kand. te Gl ningen. BAPT. GEM. Beroepen te Scheveningen: W. Hl seis te Lemmer. Ds. J. J. Kalma Samengesteld door ds. J. J. Kaïn hervormd emeritus-predikant, i als gezamenlijke uitgave van de h| vormde gemeente te Leeuwarden i de Fryske Akademy, is verschen( „De Nederlandse hervormde meente Leeuwarden; gebouwen I mensen". Aanleiding tot het mak! van dit overzicht van wat er gesch ven is over de gebouwen, predikt ten en gemeenteleden van de h vormde gemeente ii> de Frie hoofdstad was het gereedkom) van de restauratie van de Grote- Jacobijnerkerk. OEGSTGEEST Aan het Hendi Kraemer Instituut te Oegstgef het gemeenschappelijk institu van de hervormde en gereformeel zending voor de opleiding en v ming tot werkers in zending en i relddiakonaat, wordt van 16 s tember a.s. tot 1 april 1978 een ve tiendaagse cursus over „De rol v kerken en christenen in de tw derde wereld" gehouden. Deze cursus is bestemd voor oudé jaars studenten zowel van i theologische als van andere facull ten en hogescholen en voor jon leraren maatschappijleer, godsdii stonderwijs e.d. Geboden wordt algemene oriëntatie aangaande i rol van kerken en christenen I aanzien van de politieke situatie,) ontwikkelingsproblemen en de reldgodsdiensten Er zal worden gewerkt met een sé inleidingen en gesprekken met I trekking tot Afrika, Latijns Am ka, Azië en Nederland, en wel om veertien dagen van vrijdagmld( 16 uur tot zaterdag 13 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2