Kunstenaarsreacties op het Chassidisme Vier fotografen exposeren in VU praktijkdocente L£ Improvisatiewedstrijd in Haarlem: Jan Raas won Werknemers stellen overlevingsplan op DIREKTRICE Geschiedenis' van het drinkglas waarnemend direktrice vrije universiteit Bij wolspinnerij Swabo in Tilburg Oost-Duitsland rijker dan Groot-Brittannië Small Press Festival II Oiakonesseninrichting Bejaardenverzorgings tehuis "H ippoly tushoes" gediplomeerd A-verpleegster sekretaresse/ notuliste amsterdam ZATERDAG 9 JULI 1977 Trouw/Kwartet AMSTERDAM „Chassied getekend", beeldende kunst geïnspireerd door het chassidlsme, ls het thema van een tentoonstelling, die van 15 Juli tot 1 september gehouden wordt ln de Dritt en Obenne Sjoel, Nieuwe Amstelstraat 3, georganiseerd door het Joods Historisch Museum Het chassidisme is een stroming in het jodendom, die in de 18e eeuw in Oost-Europa ontstond Zoals ook ln de christelijke kerken in die tijd keerde men zich af van een ln de loop der eeuwen verstarde belevingswe reld van het geloof en zocht men nieuwe, emotionele uitingsvormen. De relatie tussen God en mens, met als middelaar de rabbijn werd tot stand gebracht door een wisselwer king tussen een vreugdevol leven waarin ruimte is voor zang. dans, extase en een messlaanse toekomst verwachting. De tentoonstelling wil geen beeld geven van de chassidlstische bewe ging, zoals die tot op heden bestaat, maar laat werk zien van 20e-eeuwse kunstenaars, die ieder op hun eigen wijze gereageerd hebben op de chrassidistische belevingswereld. Piet Klaasse tekende hun aanhan gers ln Jeruzalem. H. N. Werkman, Nicoline Nieuwenhuis en Lidy Goos- sens illustreerden hun verhalen, Guillaume le Roy trachtte op ab stracte wijze de inhoud van een ver telling vorm te geven. De naïeve schilder Shalom van Safed, zelf chas sied, tekende zijn eigen belevingswe reld. Hoewel voor het grootste ge deelte in reproduktie zullen tekenin gen van Marc Chagall zijn jeugd in Vitebsk, het dagelijks leven van de grootste chassidlstische groep in Eu ropa laten zien. Een gouache van zijn hand zal de expositie aanvullen. door Jac. Kort HAARLEM En zo zijn we dan gekomen tot datgene wat de kern is van de Haarlemse Orgelmaand 1977: De Improvi satiewedstrijd. Want het moge waar zijn, dat er deze maand binnen Haarlems veste nog heel wat Interessante orgelcon certen worden gegeven en dat er nog een Zomeracademie wordt gehouden, waaraan on geveer 70 organisten uit alle werelddelen behalve Afrika deelnemen, de improvisatie is hier toch wel de kern van de zaak. Deze kunst van het tegelijkertijd ontwerpen en uitvoeren van een mu ziekstuk. was zo'n dertig jaar gele den ernstig in verval. César Franck was er beroemd om, evenals Mare Dupré, zijn landgenoot. Hier te lande waren het Hendrik Andrlessen, Cor Kee en Albert de Klerk, die op dit gebied tot bijzondere prestaties kwamen, maar zij waren toch wel uitzonderingen. Thans is het zo, dat deze kunst weer in tal van Europese landen en in Amerika onderwezen wordt, iets waarop men in Haarlem terecht wel enigszins trots is. Omtrent de vier uitgekozen deelne mers heb ik u in mijn verslag van gisteren reeds ingelicht. Het zijn in alfabetische volgorde Kees van Eer- sel (1944, Vlaardingen), Holger Hant- ke (1951, Lübeck), Martin Haselböck (1954, Wenen) en Jan Raas (1942, Amsterdam). De volgorde waarin zij optreden wordt door loting bepaald en is ge heim. Voor hun optreden krijgt ieder van hen een thema, dat zij geduren de 15 minuten mogen overdenken, waarna hun optreden begint. Dit jaar zijn deze thema's gemaakt door de Weense organist Anton Heller, die in 1952 zelf dit concours won en thans als docent aan de Zomeraca demie fungeert. De beoordeling geschiedde door een internationale jury: de Fransman Guy Bovet, de Zweed Anders Bon- derman (zelf in 1965 winnaar) en de enige niet-organlst in dit gezelschap: Ton de Leeuw. De kandidaten, die gespeeld bleken te hebben in de volgorde Haselböck, Raas, van Eersel en Hantke, moes ten over het eerste thema een Pass- aglia maken en over het tweede (een chromatische reeks) een improvi satie. Door het feit, dat Jan Raas ook dit maal de winnaar bleek te zijn (een beslissing, die algemene instemming vond bij het publiek) is deze Amster dammer in het bezit gekomen van het Positief, dat gebouwd is door Flentrop te Zaandam. Edouard Boubat: „Nazaré, Portugal, 1956. AMSTERDAM Vier internatio naal bekende fotografen in het Ex- posorium van de Vrije Universiteit dit keer: de Fransman Edouard Bou bat, Bill Brandt uit Engeland, de Amerikaan Ralph Gibson en de Ne derlander Aart Klein. Ze behoren niet tot een groep: hoe wel er een samenbindend element is, vertegenwoordigen ze ieder een eigen richting binnen de kunstfoto grafie. Het werk van Boubat is menselijk en vaak vrolijk. Jaques Prévert noemde hem vanwege zijn vele har monieuze beelden uit vele wereldde len eens een „vredesjournalist". Brandt hanteert daarentegen een meer enerverende en geconcentreer de vormentaal. Zijn naakten uit de jaren vijftig die op de expositie ge toond worden, zijn sculptureel van opvatting. Ralph Gibson houdt zich bij voor keur bezig mèt het mysterieuze en het tijdloze en de foto's van Aart Klein tenslotte zijn het meest gra fisch van opvatting. De tentoonstelling kwam tot stand in samenwerking met de Galerie Fi- olet te Amsterdam. Dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur. AMERSFOORT Glas is een ze gewild verzamelobject. Niettege staande de schaarste en vaak ui zonderlijk hoge prijzen die voor ou glas van topkwaliteit worden gebi den is de (Engelse vestiging vai Cinzano er de laatste Jaren toch l geslaagd een collectie op te bouwe van grote allure. Tot 8 augustus zijn in het Museui Flehite, Westsingel 50, Amersfooi meer dan 130 stukken te zien, die d ontwikkeling van het drinkglas t< nen van de tijd rond het begin va onze jaartelling tot in de 19e eeui Geen „gewone" glazen, maar glazei waaraan de opdrachtgever en ko pers de hoogste kwaliteitseise stelden. Zo is er op deze tentoonstelling ee 18e eeuws Engels glas, waarvan no maar twee soortgelijke exemplare bekend zijn. Er zijn ook glazen ui de Romeinse en vroeg-Christelijk tijd en daarnaast wordt een belanj rijk deel van de expositie ingen< men door Venetiaanse glazen - Venetië is nóg een wereldberoemi glascentrum en hun Westeurope se navolgers. Het is fascinerend te zien hoe me steeds wist te variëren in de vormen De versieringen op de glazen vor men een hoofdstuk apart. Jachtta frelen, familiewapens, spreuken ei afbeeldingen ter gelegenheid vai geboorte, huwelijk of andere feeste lijke gebeurtenissen. Of glazen me een duidelijke politieke boodschap De tentoonstelling zal in ons lam alleen maar in Amersfoort te ziei zijn. In het najaar zullen de glazen ii het Victoria and Albert Museum k Londen getoond worden. FINANCIEN EN ECONOMIE TILBURG (ANP) De 130 werknemers van de wolspinnerij Swabo in Tilburg hebben samen met de industriebonden NKV/NW en de Unie BLHP een plan opgesteld, om de werkgelegenheid van de al jarenlang in onzekerheid verkerende wolspinnerij zoveel mogelijk te behouden, De laatste jaren zijn bij Swabo, ondanks overheidssteun, aanzienlijke verliezen geleden. Het plan van de werknemers voor ziet in de oprichting van een nieuwe spinnerij samen met het bedrijf De Wijs uit Golrle, waar ruim zeventig mensen werken. Een investering van 21,5 miljoen zou een Jaarwinst van 2.2 miljoen garanderen, alsmede werk voor 166 man. Gedwongen ont slagen zijn naar de mening van de Swabo-werknemers niet nodig. De overblijvende veertig arbeidsplaat sen zullen door natuurlijk verloop vanzelf verdwijnen. Alternatief Er is nog een ander plan, opgesteld door mr. J. Meijer, een van de belangrijkste aandeelhouders van de spinnerijen Brakat uit Deume en Mefil in België. Dat plan beoogt het behoud van werkgelegenheid voor honderd man bij een investering van 21 miljoen. Volgens Meijer zal zijn plan leiden tot een winst van een Doorffêdr&Itld miljoen gulden per jaar. Tilburgse textielindustrie te begelei den) en het ministerie van Economi sche Zaken duidelijk gekozen heb ben voor het plan van mr. Meijer. Verdijsseldonk vermoedt dat de be langrijkste reden daarvoor is, dat het ministerie in dat geval zelf niet de gehele investering behoeft te doen. De NKV-districtsbestuurder Verdijs seldonk zei vrijdagmiddag tijdens een persconferentie dat de stichting „Wolcon" (die destijds werd opge richt om de herstructurering van de Verdijsseldonk had geen goed woord over voor het beleid van Economi sche Zaken sinds 1974. „Dat jaar heeft het ministerie een reorganisa tie doorgedramd, waardoor' 43 man op straat kwamen te staan. Dat was niet nodig, want er was voldoende werk voor iedereen. Sinds die tijd is het ziekteverzuim onder de Swabo- werknemers erg hoog". De vakbondsman toonde zich niet erg optimistisch. „Ik geef het plan van de werknemers weinig kans. Mo gelijk dat politieke druk de minister nog tot andere gedachten kan bren gen. Als het plan van de heer Meijer wordt gerealiseerd verwacht Verdijs seldonk niet, dat de Swabo-werkne mers daaraan zullen meewerken. Ontslag zal dan voor hen de enige overblijvende mogelijkheid zijn, zo zei hij. ZORICH (AP) Uit de lijst van de 49 rijkste landen ter wereld, samen gesteld door de Union Bank van Zwitserland, blijkt dat Oost-Duits land Groot-Brittannië vorig Jaar voorbij gestreefd is. Aan de top staat nog steeds Koeweit met zijn olierijkdommen. Daarna komen achtereenvolgens Zwitserland, Zwe den, Canada en de Verenigde Sta ten. Nederland staat op de twaalfde plaats. De stand van de landen is gebaseerd op het bruto nationaal product tegen marktprijzen per hoofd van de bevolking. Dat zegt niets over de verdeling binnen elk land van de rijkdom of de armoede. UTRECHT Op zaterdag 20 augus tus zal van 11.00-22.00 uur voor di tweede maal in „Hedendaagse Kunst", Achter de Dom 14, een Small Press Festival georganiseerc worden. Het succes van het eerste festivaf dat in 1976 gehouden werd, gaf di doorslag tot het besluit dit Jaar di manifestatie opnieuw te houden. Ook dit keer Zijn een 25-tal kleini vrije tijds drukkerijtjes/uitgeverij tjes uit het hele land uitgenodigd .De deelnemers zullen de gelegen heid krijgen om hun persoonlijke niet-commerciële uitgaven, waaronl der boeken, tijdschriften en gedich tenbundels aan het publiek te pi senteren. De tentoonstellingsruimte van hel museum krijgt het aanzien van een marktpleintje. Iedere deelntmer krijgt een stand toegewezen, et wordt een drukpersje opgesteld dat de bezoekers kunnen gebruiken en tenslotte zullen dichters en schrij vers voorlezen uit eigen werk. Voor de KINDERAFDELING van ons ziekenhuis vragen wij voor spoedige indiensttreding een De taak bestaat uit het geven van praktijklessen en het begeleiden van leerling-verpleegkundigen. Voor deze funktie gaan onze gedachten uit naar een gediplomeerd verpleegkundige die belangstelling heeft voor het opleiden van leerlingen. Ervaring op dit terrein strekt tot aanbeveling doch is niet vereist. Salariëring is afhankelijk van opleiding en ervaring. Inlichtingen omtrent deze funktie worden gaarne verstrekt door het hoofd van de Verpleegdienst, Zr. H. C. Sandberg, telefoon 070-264141. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afdeling Personeelszaken. Postbus 2900. Den Haag. onder vermelding van de letters VDP. HET BEJAARDENCENTRUM „NEBO" te Bameveld zoekt voor de verzorging van haar bejaarden een Het tehuis telt 90 bedden, terwijl er 15 zelfstandige woningen bij het centrum behoren. Er wordt gezocht naar iemand die organisatorische kwaliteiten bezit en leiding kan geven aan 30 personeelsleden. Het bezit van diploma A of B verpleegkundige sfrekt tot aanbeveling. Leeftijd boven de 35 jaar. Godsdienst Ned Herv. op G.G. Inlichtingen worden gaarne gegeven door de huidige direkthce, mevr. H. v. d. Hooft-Boor. telel 03420-2645 Sollicitatie, binnen veereen dagen na verschijning van dit blad. te richten aan de secretans van bovengenoemd bejaardencentrum, dhr. C. A. de Leede, van Hoogendorplaan 44 te Bameveld. Wegens huwelijk van de huidige waarneemster wenst het bestuur van het BEJAARDENCENTRUM „NEBO" te Bameveld in kontakt te treden met gegadigden voor de funktie van Het tehuis biedt huisvesting aan 80 bejaarden, waarvan de verzorging in handen is van ongeveer 30 personeelsleden. Van de waarneemster wordt verwacht in staat te zijn de huidige direktrice bij haar werkzaamheden te assisteren, en bij diens afwezig heid haar diensten waar te nemen. Het bezit van diploma A of B verpleegkundige strekt tot aanbeveling. Godsdienst Ned. Herv. op G.G. Het salaris en de overige arbeidsvoorwaarden zijn konform de C.A.O. voor de bejaardentehuizen. Inlichtingen worden gaarne gegeven voor de directrice mevr. H. v. d. Hooff-Boor. telef. 03420 - 2645. Sollicitatie te richten aan de sekretaris van bovengenoemd bejaardencentrum, Fdhr. C. A. de Leede, van Hogendorplaan 44 te Bameveld, binnen veertien dagen na verschijning van dit blad. Hiplolytuslaan2 - Middelstum vraagt met spoed een met belangstelling in en gevoel voor het werken met bejaarden. Door ziekte en het aanstaande vertrek wegens huwelijk van een medewerkster is spoedige indiensttreding voor ons erg belangrijk. In ons huis verblijven momenteel 101 bejaarden met een gemiddelde leeftijd van 83 jaar, die bij ziekte, door regelmatig plaatsgebrek in de ziekenverpleging, veelal op hun kamer verpleegd moeten worden. In verband met eventuele waarneming van het hoofd verpleging en verzorging is het noodzakelijk zich in Middelstum of direkte omgeving te vestigen, waarbij wij u natuurlijk behulpzaam zullen zijn om geschikt woonruimte te vinden. De salariëring geschiedt volgens de C.A.O. voor bejaardentehuizen en wordt vastgesteld naar dienstjaren en ervaring. Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan de direkteur H. v. Raalte, die u eventueel ook telefonisch nadere inlichtingen kan geven. Tel. 05955-1670. Binnen het centraal direktie-sekretariaat van ons ziekenhuis komt per 1 september de funktie vakant van ten behoeve van het bestuur en de totale direktie. De werkzaamheden liggen voornamelijk in het kader van vergaderingen en besprekingen en omvatten o.a.: het opstellen van bijlagen t.b.v. bestuurs- of kommissievergaderingen; het opstellen van agenda's; het notuleren en maken van verslagen; het maken van korte samenvattingen van verslagen voor bredere verspreiding; het bijhouden van het direktie-archief. Voor deze afwisselende funktie zoeken wij een ervaren sekretaresse, die over een goede stilistische vaardigheid beschikt. Een middelbare schoolopleiding en een sekretaresse-opleiding zijn vereist. Salaris afhankelijk van ervaring nader overeen te komen. Salarisgrenzen van f 1.728,- tot f 2.449,- (maximaal). De premie AOW/AWW is voor rekening van het ziekenhuis. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afdeling Personeelszaken, Dr. C. A. van Heesweg 2 te Zwolle, onder vermelding van nr. 7732. SOPHIA-ZIEKENHUIS ZWOLLE Bij de Faculteit der Rechtsgeleerdheid, vak groep Internationaal en Buitenlands Recht, ont staat per 1 september a.s. een vacature voor een wetenschappelijk (hoofd)medewerker (m/v) internationaal privaatrecht en privaatrechtelijke rechtsvergelijking Zijn taak zal bestaan uit. het verzorgen van een gedeelte van het onderwijs in beide vakken, die zowel in de kandidaats- als in de doctoraalfase worden gegeven, het verrichten van wetenschappelijk onder zoek; bestuurlijke/organisatorische werkzaamhe den. Kandidaten met ervaring op deze vakgebieden genieten de voorkeur. Aanstelling in vaste dienst is op termijn niet uitgesloten Voorts bestaat bij de vakgroep een vacature voor een wetenschappelijk medewerker (m/v) voor de halve werktijd recht der Europese organisaties De taak zal hoofdzakelijk bestaan uit het verrich ten van onderzoek in het kader van het project van de vakgroep "Harmonisatie van wetgeving in het kader van de Europese organisaties". Aanstelling zal geschieden in tijdelijke dienst voor max. 4 jaar. Voor beide functies wordt instemming met de doelstelling van de Vrije Universiteit verlangd Voor inlichtingen kan men zich wat betreft de eerste functie wenden tot mevrouw Prof dr D Kokkini-latndou, telefoon: 020 -548 54 05 of (privé) 020 - 44 15 85. en wat betreft de twee de functie tot Prof.mr R H. Lauwaars. telefoon 020 - 548 54 04 of (privé) 035-12 684 Sollicitaties te richten aan de Dienst Personeels zaken, Vrije Universiteit. De Boelelaan 1105. Postbus 7161. Amsterdam, binnen 14 dagen na verschijnen van dit blad. onder ver melding van vacaturenummer 111- 2177

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 18