Ho Tsji Minhstad is nog steeds Saigon Martelingen doen Israël geen goed Grote verschillen tussen Noord en Zuid Vietnam N BUITENLAND Een stille, maar wat bete- re straat in Saigon (offid- eel Ho Tsji Minhstad) en een kenmerkend stads beeld in Hanoi, waar het krioelt van de fietsen. [et verschil tussen (vroeger) Noord- en Zuid-Vietnam is nog eds te zien aan de twee hoofdsteden. Saigon (of Ho Tsji h-stad, zoals het nu eigenlijk heet) lijkt een westerse stad iet zeer druk verkeer vooral opgelapte Amerikaanse sleeën i blauw-gele Renault-taxi's, waarvan het portier met een luwtje sluit. In Hanoi krioelt het van de driehonderdtachtig end fietsen, waartussen de paar auto's met levensgevaar- snelheden hun weg zoeken. ime mag dan gelijkheid in- iouden: de zeldzame automobilist Hanoi voelt zich heer en meester het verbaast alleen maar dat [jn wagen op de motorkap niet ïeds vier fietsertjes heeft met een arsstreepje erdoor. Langs de lat zitten jongetjes met een fiet- »mp te wachten op een band voor een paar centen lucht in worden gepompt. Wat je want windhandel. Ook fietsen //ji, gerantsoeneerd (zoveel per ge- /I JI ja) en een goede kost al gauw HJ\[ fskele maandsalarissen. Er rijdt in >i één tram, die van ellende uit valt, maar waarvoor de n nog steeds een vergoeding Verder zijn er de fietstaxi's, alleen voor ouderen bestemd iden zijn en voor zwaar beladen insen, wat niet waar is. aigon kent nog steeds een bloei- nd uitgaansleven, zij het dat er. ier en daar wat dorre plekken be- innen te vallen. Er zijn uitsteken- 'gse> t restaurants waarvan de drijven- e eetgelegenheid in de Saigon fi ler nog steeds de beste krab ser- eert (eten met stokjes „handigde" aan(j a een paar dagen weer redelijk: :ven. laar krab, nee) en uit bars en clubs klinkt nog steeds luid westerse mu ziek. De borden van de Coca Cola Company zijn nog lang niet overal verdwenen, hoewel de drank zelf niet meer te krijgen is. In Hanoi zijn de schaars voorziene restau rants op de vingers van één hand te tellen en er is één nachtclub, waar een gitarist speelt en waar koffie kan worden gedronken. Maar toen wij er de laatste avond naar toe wilden, was de club gesloten omdat er gewit werd. De beste uitgaansmogelijkheld is hand in hand ook veel mannen slenteren rond het meer of met een boek aan het water gaan zitten. Want Hanoi is behalve puriteins ook leergierig. Als wij 's avonds laat met een Franse collega een van de twee Westerse Journalisten in Hanoi door de stad rijden, schiet dertig meter voor de auto plotseling een schim omhoog: een jongen die bij het licht van een straatlantaarn lag te leren omdat het licht thuis al uitgevallen was. En tegen de schemering zitten op de dijkjes tussen de rijstvelden rond de stad tientallen jongeren met een boek voor hun neus. In Saigon lopen veel vrouwen in snel gesneden spijkerbroeken, of in ao dai, de lange ragfijne tunieken met een split opzij. In Hanoi dra gen vrijwel alle vrouwen een wijde, vormeloze zwarte broek. Straathandel en bedelarij bestaan nog steeds in Saigon, er is een bloeiende zwarte markt (waar niet trekkende sigaren voor woekerprij zen te krijgen zijn) en een levendige handel in dure elektronische arti kelen en fotospullen. Ook in Hanoi worden op straat groenten en fruit aan de man gebracht, en dat in het socialistische Noord-Vietnam. Bur gemeester Ti an Duy Huang vindt die kleinhandel iets voor ouderen. De Jongeren moeten met de han den werken werk is er altijd wel en degenen die dat niet doen zijn „parasiteurs", zegt de burge meester. Er zijn heel wat parasiteurs in Ha noi. Van oudsher vertelt de bur gervader is Hanoi een stad van klein-negotle. Op het ogenblik moet Hanoi het vooral hebben van de industrie, in tegenstelling tot Saigon dat tijdens de oorlog vol met mensen liep maar zelf nauwe lijks iets voortbrengt. Loco-burge meester (ofwel vice-president van het Volkscomité, zo heet dat daar) Le Quang Chanh, vertelt dat van de vier miljoen inwoners in 1975 er 1.1 •miljoen geen werk hadden. Inmiddels zijn zevenhonderddui zend mensen naar nieuwe economi sche zones gegaan; op het ogenblik wonen er nog 3,5 miljoen mensen in Saigon, waarvan er vierhonderd- Nico Kussendrager duizend geen werk hebben. De meesten wonen er in de allerbelab berdste omstandigheden, in arm zalige krotten tussen stinkend water. Of gewoon op straat: vlak voor mijn hotel had een heel gezin vader, moeder, kinderen huis vesting gevonden op wat oude mat ten. Wie 's avonds laat door Saigon loopt, krijgt de vieze smaak van de erfenis van de vorige regeringen in zijn mond: pure armoede en ellen de uiten zich pas in het duister van de nacht Dan zien we ook de enige kennelij ke oorlogsinvaliden,, die volgens de regering voor het merendeel zijn overgebracht naar aangepaste so ciale werkplaatsen. Ook halfbloe den kinderen van Vietnamese moeders en Amerikaanse vaders lopen bedelend op straat. Volgens de Vietnaroezen worden ze behan deld als alle andere kinderen, maar het heeft er veel van dat ze met de nek worden aangekeken. Wie door het laagje vernis in Sai gon heenkijkt, ziet dat de welvaart slechts schijn is; de grote meerder heid is er nog steeds veel slechter af dan in Hanoi, hoe arm die stad ook is en hoe beperkt de hulsvesting. Zo is er voor buitenlandse diploma ten geen woonruimte; de drie man sterke staf van de Nederlandse am bassade werkt, net als die van de meeste andere landen en internati onale instellingen, in een paar ka mers in het Thong Nhat Hotel. De schaarste is nog steeds groot, zowel in Saigon als in Hanoi. Levensmid delen zijn er op de bon. Zodra er een winkeldeur opengaat, verdrin gen de mensen zich er met hun roze bonkaarten. We zagen dat gebeu ren voor een zaak waar net wat meel was aangekomen. Vooral aan het volksvoedsel rijst bestaat een groot tekort; per persoon is niet meer dan 13 tot 20 kilo per maand beschikbaar, wat veel te weinig is. Op papier zijn Noord- en Zuid-Viet nam herenigd, maar uit de twee zo verschillende stadsbeelden wordt duidelijk dat ze nog steeds niet één zijn. Ho-Tsji-Minh-stad is nog steeds Saigon, Hanoi is nog steeds het Hanoi van Jaren her. Eenheid wordt niet geschapen door een vlag, het herstellen van de spoor verbinding en de weg tussen noord en zuid en het openen van een luchtlijn. Toen wij van Saigon naar Hanoi vlogen hadden de Vietname- zen voor vertrek van alles het toes tel binnengesleept: van versterkers tot naaimachines, van translstorca- dlo's tot bromfietsonderdelen, van kleine tv-toestellen tot ventilators. De Vietnamezen die vanuit het noorden naar Saigon gaan, mogen even aan „luilekkerland" ruiken en nemen er van mee wat ze kunnen. De Vietnamese regering is nogal huiverig voor die zuidenwind over het noorden. Het zou een „ongezon de" behoefte aan luxe kunnen scheppen, die de socialistische op bouw in de weg staat. Uit het noorden blaast er ook een wind naar het zuiden, een politieke wind. Tienduizenden noordelingen zitten in het zuiden op de politieke en economische sleutelposten om dat het.kader" van de vorige rege ring vertrokken is of niet ver trouwd wordt. Vice-presidenten van volkscomité's uit het noorden werden de presidenten in het zui den, onderdirecteuren van boven de 17e breedtegraad kwamen daar beneden op de hoogste stoel. De Vietnamese regering zal op moeten passen dat Zuld-Vietnamezen zich niet opnieuw gekoloniseerd gaan voelen. Ook al om die reden gaat het „communistisch" maken van Zuid-Vietnam met de grootste om zichtigheid. Binnen de regering is de Invloed van Zuid-Vietnam gering. In het kabinet zitten slechts twee minis ters van de voorlopige revolutionai re regering van Zuid-Vietnam, die zich tijdens de oorlog met steun van het noorden verzette tegen de oude regering in Saigon. Een van die twee bewindslieden is mevrouw Blnh; in de voorlopige revolutionai re regering minister van buiten landse zaken, bekend van de PariJ- se onderhandelingen over vrede in Vietnam en op het ogenblik minis ter van onderwijs in het verenigd kabinet Volgens haar is er helemaal geen sprake van een geringe invloed van het zuiden in het nieuwe Vietnam. Het gaat niet aan nog langer te spreken over noord en zuid, zegt mevrouw Blnh. „Dit is geen verzoe ningsregering, maar de regering van een herenigd land. Ik wil u verzekeren dat het praten over het noorden en zuiden heeft afgedaan. Er is één Vietnam met één regering, en daarin is plaats voor geschikte mensen die geliefd zijn bij het volk". Zaten er dan in de voorlopi ge regering slechts twee mensen die geschikt waren en geliefd bij het volk? Mevrouw Blnh kijkt dui delijk vermoeid, laat de tolk de tolk en zegt in het Frans: „U bent be hept met een vooroordeel en u heeft de rol van de voorlopige revo lutionaire regering niet goed begre pen. ZIJ vertegenwoordigde het volk van Zuid-Vietnam in de strijd tegen de Amerikaanse bezetters. Nu is Vietnam herenigd en één, voor altijd". n enkel land ter wereld kan «huldigingen van het mar- van politieke gevangenen egulnaar op zich laten zitten. and it er in tientallen landen en apnDral landen met militaire of cistoïde dictaturen de men- irechten met voeten worden reden is geen geheim meer. 1 is het zo dat men vaak in el aarzelend tegenover «huldigingen van martelin- staat, die niet met bewij- „hard" kunnen worden ge- ikt, juist omdat oppositie iepen in vele landen vaak argument van overdreven ^gegeven voorbeelden van schending van de mensen- hten gebruiken om het heer- ide regime in een kwaad [licht te stellen. vele jaren worden onder meer de tëlische politie en veilighelds- nst beschuldigd martelpraktij- toe die vrij- pro-Israël werden geveegd argumenten als het „kleine Is- dat alleen maar streeft naar een van zijn bestaansrecht, volk dat zoveel door de heen geleden heeft zou tot praktijken niet in staat en de verwijzing naar de „libera- Israëlische bezettingspolitiek 1967. 1 iderzoek weken geleden publiceerde het Britse zondagsblad de vier krantenpagi- neerslag van een onder- rtjf maanden duurde, van Poep Journalisten naar de vraag in Israël politieke gevangenen gemarteld. Eerder hadden organisaties zoals de Naties en Amnesty Inter- zich kritisch uitgelaten over van politieke gevan- Het „Insight-team" 8unday Times was echter de eerste groep die een langdurig onder zoek in Israel en de bezette gebieden zelf instelde. Tijdens hun onderzoek voerden de Britse journalisten urenlange ge sprekken met 49 Palestijnen, die in Israël in hechtenis waren genomen; 22 van hen hadden geen bezwaar dat hun getuigenissen met naam en toe naam openbaar zouden worden ge maakt. Gebaseerd op deze gesprek ken komt de Sunday Times tot de volgende conclusies: De Israëlische veiligheids- en ge heime diensten mishandelen Arabie ren die in hechtenis zitten. Een deel van de mishandeling is slechts primitief: onophoudelijk slaan bijvoorbeeld. Maar ook geraffi neerdere technieken zoals elektri sche schokken, marteling en opslui ting in speciaal gebouwde cellen worden gebruikt. Het bestaan van het apparaat om dergelijke praktij ken uit te voeren en de hoge organi satiegraad ervan haalt Israël uit de categorie landen waar incidentele wreedheid wel eens voorkomt en plaatst Israël duidelijk in de rij van landen waar gemarteld wordt. Martelingen vinden plaats in ten minste zes centra. Alle Israëlische veiligheidsdien sten zijn hierbij betrokken. Martelingen zijn zo systematisch georganiseerd dat zij niet als de uit spattingen van een aantal brute poli tieagenten die de voorschriften over treden van de hand kunnen worden gedaan. Martelingen lijken drie doelen te dienen. In de eerste plaats natuurlijk het verkrijgen van informatie. Het tweede doel, dat even belangrijk lijkt te zijn, is om mensen ertoe te bewegen „veiligheids"-overtredin* gen toe te geven waaraan zij zich wei of niet schuldig hebben gemaakt. De verkregen bekentenis wordt dan ge bruikt als het belangrijkste bewijs stuk in het proces. Ten derde wil Israël de Arabieren in de bezette gebieden ervan overtuigen dat pas sief gedrag het veiligst voor ze is. Commentaar? In een hoofdartikel geeft de Sunday Times toe dat zij de Israëlische au- Felicia Langer toriteiten weliswaar op de hoogte heeft gesteld van de publicatie van hun bevindingen maar niet om com mentaar hebben gevraagd. Dit wordt hen verweten in een deze week officieel door Israël gepubli ceerde reactie op het onderzoek. Als redenen om de Israëli's niet van tevoren om commentaar te vragen geeft de Sunday Times op: „Ten eerste is de meerderheid van de be schuldigingen bekend bij de Israëli sche autoriteiten en/of bij de recht banken die deze beschuldigingen van de hand hebben gewezen onder omstandigheden die wij onbevredi gend vinden. door James Dorsey Ten tweede waren een aantal Ara bieren bereid om bij naam genoemd te worden, anderen zijn bereid om zich alleen aan een internationaal tribunaal bekend te maken en een paar zijn zelfs bang om dat te doen. Ten derde, om eerlijk te zijn, zijn wij niet bereid om nieuwe verklaringen te aanvaarden, waarin wordt gesteld dat er geen greintje waarheid zit in de beschuldigingen." De beschuldigingen van de Sunday Times hebben uitsluitend betrek king op de praktijken in de onder vragingscentra, waar tot nu toe nog geen enkele onafhankelijke instan tie een onderzoek mocht instellen. Wel mag het Rode Kruis de gewone gevangenissen bezoeken. Daarom stelt de Sunday Times: „Gedurende vele Jaren heeft Israël met succes zich verzet tegen onderzoeken van buitenaf in deze zaken en met name van degenen die beschuldigingen van martelingen wilden nagaan. Het werd hierbij geholpen doordat velen die onderzoek deden bevooroor deeld en partijdig waren, bijvoor beeld de mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties, die her haaldelijk Israël en Zuid-Afrika aan valt, maar die een verpletterend stil zwijgen bewaart over Oeganda." Antwoord In het officiële Israëlische antwoord op het onderzoek van de Sunday Times wordt gewezen op talrijke te genstrijdigheden, halve waarheden, onjuistheden en valse beschuldigin- en veroordeeld werden. Volgens de Israëlische verklaring ligt de uitleg voor de beschuldiging misschien in de hoop deze de betrokken Palestijn van beschuldiging van verraad van zijn Palestijnse broeders zal vrij waren. Bijzonder fel haalt de Israëlische verklaring uit naar de Israëlische advocaten, Felicia Langer en Leah Tsemel, die in het onderzoek van de Sunday Times als getuigen worden genoemd. ZIJ zouden de aanzet tot het onderzoek hebben gegeven. Bo vendien noemt de verklaring hen advocaten „die er een gewoonte van hebben gemaakt te beweren dat de bekentenis van hun cliënten tegeno ver de politie onder dwang tot stand is gekomen. Ook plegen deze advo caten klachten te uiten over slechte behandeling van hun cliënten, maar als de politie een onderzoek instelt en verzoekt om getekende verklarin gen van de cliënten of ander bewijs materiaal dan blijven deze advoca ten in gebreke," aldus de Israëlische verklaring. Hoewel het Juist is dat Langer en Tsemel nogal gauw beschuldigingen over marteling van hun cliënten ui ten, wil dit niet altijd zeggen dat hun 'aanklachten bij voorbaat on juist zijn. Immers, gezien het feit dat hardhandig optreden de Israëlische politie en veiligheidsdiensten niet vreemd is, dienen dergelijke be schuldigingen ook als een Juridische tactiek tijdens processen. Leah Tsemel gen. Het ministerie van buitenland se zaken ln Jeruzalem verwijt de Britse krant dat deze zorgvuldig af gezien heeft van het vermelden van de misdaden waaraan de betrokken personen zich schuldig hebben ge maakt De beschuldigingen over martelingen worden „vervormde verbeeldingen van een zieke geest" genoemd. De verklaring wijst op het feit dat martelen in Israël een bij de wet verboden misdrijf is. Jeruzalem herinnert aan het feit dat politieoffi cieren die zich in het verleden aan excessief geweldadig optreden schuldig hebben gemaakt vervolgd Verdediger Maar professor Joram Dinsteln, hoogleraar in het Internationale recht aan de Universiteit van Tel Avlv, voormalig Israëlisch consul in New York en de door de Israëlische regering goedgekeurde voorzitter van de Israëlische afdeling van Am nesty International doet nog een schepje bovenop de Israëlische ver klaringen. Dinsteln, die zich voorna melijk als propagandist en verdedi ger van het Israëlische beleid ln de bezette gebieden opwerpt, meent dat een beklaagde al schuld bekent, wanneer hij beruchte advocaten als Langer en Tsemel voor zijn verdedi ging in dienst neemt. Naar zijn zeg gen zijn de schrikbarende verhalen van Palestijnen. die in Israël zeggen gemarteld te zijn, niets meer dan „vervormde verbeeldingen van een, zieke geest". Hoe kun Je dan verkla ren dat getuigenissen van Palestij nen, die nauwelijks de kans hadden om hun verhalen met elkaar af te spreken, identiek zijn? Dat moet dan zeker het gevolg zijn van „een Arabische samenzwering, een goed opgezette propagandacampagne". Mensenrechten Vele onafhankelijke waarnemers zijn al Jaren van het feit overtuigd dat in de Israëlische ondervragings centra de mensenrechten met voe ten worden getreden. Het bewijs voor een dergelijke overtuiging is echter nauwelijks te leveren tenzij de Israëlische regering het openlijk toegeeft of leden van het Israëlische veiligheidsapparaat bereid zijn om een boekje open te doen. Binnen de Israëlische politie zijn mensen bezig met een intern onderzoek. Tot nu toe echter wilde niemand publieke lijk zijn mond open doen. Zo ook niet de Israëli die een logboek had bijgehouden van gebeurtenissen in een ondervragingscentrum ln de be zette gebieden. Lange tijd aarzelde hij of hij mij niet zijn logboek ter inzage zou geven. Uiteindelijk om redenen van persoonlijke veiligheid besloot hij zijn kennis voor zich te houden. Terecht stelt The Sunday Times ln haar hoofdartikel dat het beschuldi gen van Israël van martelpraktijken geen aanval op het bestaansrecht van de staat Israël is. „Het tegen deel is waar. Israël moet in vrede leven met de Arabieren. Het lijkt zich niet bewust te zijn van de diepe kracht van het gevoel tegen de voortgezette bezetting... Op den lange duur is een rechtvaardige vre de essentieel voor Israël en enige vorm van fundamentele waarheid is een voorwaarde daarvoor Martelin gen van de kant van Israël (net als terrorisme van de kant van de Pales tijnen) ondermijnt de waarheid, is een hindernis op de weg naar vrede en verzwakt dus Israêl's vooruitzich ten op overleving" il-lERDAG 9 JULI 1977 T rouw/Kwartet13 Een paar weken geleden ging de grens van het verenigde Vietnam voor het eerst voor vijf Nederlandse journalisten open. Trouw-redacteur NICO KUSSENDRAOER was één van hen. Vandaag zet hij zijn serie over dat land voort, ter wijl het volgende artikel (over de Nederlandse hulp) dinsdag verschijnt. Voor gaande verhalen stonden af gelopen zaterdag, dinsdag en donderdag ln de krant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13