Christelijke middenstanders wijzen memorandum niet af Compromis over grondpolitiek Zweeds geld CNV achter lijn Den Uyl over de werkloosheid uit Holland Toeristen voor 40 mille gedupeerd Rheden overweegt om wegen af te sluiten NS-Kriskraskaart gratis 2 dagen langer geldig. NCOV schaart zich niet onder andere werkgevers ANWB ontdekt geknoei met autobanden 286 Mensen honderd jaar of ouder dOlMD betaalkaart 's Nachts vrij voor militairen Reactie op voorstellen formateur Tegen nachtelijke aanrijdingen met wild eerst m'n Qcudlfadi^e Indonesië-reis ging de mist in postgiro en J rijkspostspaarbank Aanklacht Directeur reisbureau aangehouden Gewaarschuwd Voorwaarden ■VRIJDAG 8 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze sociaal-econo- redactie jmische DEN HAAG Het NCOV (Christelijke midden stand) ziet verschillende positieve punten in de nieuwste voorstellen van kabinetsformateur Den Uyl. Dit blijkt uit een persbericht van het NCOV. Daarin staat niets over een to- 'tale afwijzing van Den Uyls voorstellen, zoals is geschied op een persconferentie door mr. Van Veen namens de geza- menlijke organisaties van i werkgevers, waaronder het NCOV. Het NCOV organiseert voor een belangrijk deel kleine re ondernemers. conferentie van de werkgevers, en ook niet op de hoogte was van wat mr Van Veen mede namens het NCOV van plan was te zeggen. Het NCOV had daardoor al een eigen reactie in de vorm van een persbe richt gereed gemaakt. De NCOV- woordvoerder ontkent niet het ster ke verschil in teneur tussen dit pers bericht en de negatieve uitlatingen van Van Veen. „Het persbericht be vat in elk geval ons standpunt. Een communicatiestoornis kan soms z'n nut hebben," aldus de woordvoerder. Onteigeningen Eigen reactie Desgevraagd deelt een NCOV- woordvoerder mee dat het NCOV „door een communicatiestoornis" niet was uitgenodigd voor de voorbe reiding van de gezamenlijke pers- Positief „Van positieve betekenis" noemt het NCO V-pers bericht het principe om uitsluitend de koopkracht van de lonen te handhaven. „Een verheu gend voornemen" ziet het NCOV in de suggestie van Den Uyl om te laten bestuderen of er alternatieve grond slagen zijn te bedenken voor de hef fing van sociale premies dan uitslui tend over de bruto lonen. „Een steun in de rug" acht het NCOV de toezegging in Den Uyls memorandum dat er meer ruimte voor ondernemingswinsten moet ko men. Het plan om extra premies te geven aan kleinere investeringsplan nen kan „het kleinbedrijf een betere kans bieden." „Een stap vooruit in de formatie" vindt het NCOV de negatieve ont- wikkelingsschade bij onteigeningen. Maar daarbij wijst het NCOV op soms grote schades die winkeliers ondervinden wanneer niet zijzelf maar wel terreinen in hun buurt wor den onteigend. „Er wordt vaak door de gemeenschap onrecht bedreven tegen minderheden," aldus het NCOV hierover. Bij het nieuwe wets ontwerp over onteigeningen zou ook aan dit soort indirecte schades aan dacht moeten worden besteed. KNOV De andere centrale organisatie van de middenstand, het KNOV, steunde deze week, tijdens de persconferen tie van de werkgevers, bij monde van voorzitter Perquin volledig de totale afwijzing van Den Uyls „memoran dum" zoals vertolkt door mr Van Veen Vanuit onder meer de PvdA is tij dens de verkiezingscampagne be weerd dat de organisaties van de middenstand de middenstanders niet goed zouden vertegenwoordi gen, met name niet de kleintjes. Deze aantijging werd toen door Per quin krachtig bestreden. In het Gelderse Bredevoort is gistermiddag een beeld onthuld van Hendrikje Stoffels, de levensgezellin van Rembrandt, die haar jeugd daar doorbracht. Na de onthulling poseren beeldhouwster Truus Doodeheefver en Hendrikje Stoffels geen familie van de bekende vrouw, maar de jongste Stoffels van het dorp. De onthulling van het beeld geschiedde door mevrouw Geurkink, de oudste inwoonster van Bredevoort gekleed in oud-Achterhoekse kledij. DEN HAAG - Er wordt in Neder land door zeker enkele tientallen bedrijven geknoeid met autoban den. Dat heeft een onderzoek van het ANWB-weekblad Autokampi oen uitgewezen. Het gaat hier om autobanden die door de fabrikanten op de markt worden gebracht voor uitsluitend het langzame verkeer en herkenbaar zijn aan het opschrift „max. 100 km. per uur" Uit het ANWB-onderzoek ls nu gebleken, dat deze banden soms als gewone banden worden verkocht. Dit gebeurt dan vaak door middel van lokadvertenties waarin ze tegen afbraakprijzen van 80 tot 100 gulden worden aangeboden, ter wijl een gewone band 250 tot 300 gulden kost Om het opschrift „100 km per uur" voor de koper verborgen te houden, wordt dit soms weggeschuurd, m andere gevallen worden de banden zo aangebracht, dat het opschrift aan de binnenkant van de band te recht komt en voor de koper dus alleen zichtbaar is wanneer hij zijn auto op de brug zet. Volgens de Autokampioen is het rij den op deze banden met hogere snelheden dan 100 km. per. uur le vensgevaarlijk omdat de kans be staat. dat het loopvlak loslaat. Het blad raadt kopers dan ook aan goed op te letten, zeker wanneer het gaat om zeer voordelige aanbiedingen (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Neder land telt momenteel 286 inwo ners die honderd jaar of ouder zijn. Het zijn 208 vrouwen en 78 mannen. De oudste in ons land is met haar 107 jaar (geboren 13 december 1868) mevrouw C. La- fors in Steenbergen. Zij woont in een bejaardentehuis in haar woonplaats. De op een na oudste is ook een vrouw. Het is de 106-jarige me vrouw C. C. Doorman-Post in Amsterdam (geboren 30 decem ber 1869). Derde op de ,,opoe"- ranglijst der alleroudsten is de eveneens 106-jarige mevrouw G. Hurenkamp-Bosgoed in Voorst (Gld). Zij is geboren op 5 janua ri 1870. De oudste inwoner van Neder land is tot nu toe de Rotterdam se mevrouw J. Hordijk geweest. Zij overleed op 25 september 1975 als 108-jarige. Volgens de meeste recente ge gevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek wordt de ranglijst van boven honderdja rigen verder gevormd door twee vrouwen (geboren 1870), zes vrouwen (geboren 1871). De mannen komen pas yanaf de lichting 1872 aan bod: zes in getal en vijf vrouwen. Verder acht mannen en negen vrouwen (geboren 1872); 16 mannen en 37 vrouwen (geboren 1874); 14 mannen en 44 vrouwen (gebo ren 1875) en 34 mannen en 103 vrouwen (geboren 1876). Vervolg van pagina 1 Zo niet, dan wordt de PvdA lijn gevolgd: de centrale over heid mag dan vla een algemene maatregel van bestuur (kabinets besluit) maximum-prijzen voor landbouwgronden vaststellen. Landbouwgrond mag dan alleen nog maar overgedragen worden via de grondbanken-nieuwe-stijl. Van Thijn zei gisterenmorgen in alle vroegte ervan overtuigd te zijn dat na een jaar proberen op de CDA- manier zal blijken dat de prijzen niet echt gematigd zijn. Van Agt toonde zich daar echter wel optimis tisch over. Beide heren waren op dit punt ui terst vriendelijk tegen elkaar. Van Agt over de visie van Van Thijn: „Als hij gelijk krijgt heeft hij ook gelijk. Van Thijn liet zich in zelfde bewoordingen uit en voegde eraan toe: „Dogmatiek is ons vreemd in deze formatie". Tijdstip De prognoses van PvdA en CDA over het tijdstip waarop eventueel de meer vergaande PvdA-aanpak een feit zal kunnen worden lopen overigens sterk uiteen. In de PvdA gaat men ervan uit dat dat al over ruim twee jaar zou kunnen zijn. Bin nen het CDA denkt men echter dat de invoering van de PvdA-aanpak een zaak zal worden van het kabinet na het eventueel te vormen tweede kabinet-Den Uyl. en derhalve weer ADVERTENTIE postgiro chèquespostauxnéerlandais' carte de paiement 9234567 TH G LUCASSE» 08 STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE S een zaak voor de volgende kabinets formatie. Van Agt sloot gisteroch tend weliswaar niet uit dat het te vormen kabinet de directe prijsbe- heersing nog op de valreep van de vierjarige regeringstermijn zou kun nen uitvoeren, maar in brede CDA- kring ziet men de directere greep van de overheid op de markt van landbouwgronden nog in een ver verschiet. Dat komt onder meer ook omdat vele details van het wetsontwerp nog door het volgend kabinet moe ten worden uitgewerkt, hetgeen tijd zal vergen. Over de eventuele invoe ring van een maximum-prijs werd wel afgesproken dat dit slechts ge leidelijk, over een periode van vele, wellicht tientallen, jaren zal kunnen gebeuren om grondbezitters niet te confronteren met plotselinge waar dedaling. Verder komen er uitzonde ringen: familieleden of pachters van een boer of agrarisch grondbezitter krijgen voorkeursrecht als zij de grond willen kopen. Over de landbouwkundige toetsing zei Van Agt dat wat hem betreft in het wetsontwerp mag komen staan dat landbouwgrond alleen mag wor den verkocht aan mensen die het voor agrarische doeleinden willen gebruiken of aan institutionele be leggers die het voor dat doel ver pachten. AMSTERDAM Staatssecretaris Van Lent (defensie) heeft volgens de Vereniging van dienstplichtige mili tairen (WDM) tijdens een gisteren gevoerd overleg toegezegd de nacht permissie voor militairen te zullen vrij geven. Dat betekent dat in de toekomst militairen niet meer voor midder nacht in de kazerne behoeven te zijn teruggekeerd. Ook zullen militairen die dichtbij hun woonplaats zijn ge legerd de nacht thuis kunnen door brengen, indien zij de volgende mor gen op tijd op het appèl verschijnen. Aan de nieuwe regeling, die nog moet worden uitgewerkt, zullen be perkingen kunnen worden verbon den wanneer de dienst dat vergt. De nieuwe regeling zal een uitzonde ring maken voor kazernes waar mili tairen worden opgeleid. De WDM noemde de nieuwe regeling een aan zienlijke verbetering van de be staande situatie. Een woordvoerder van het ministerie van defensie kon gisteravond het bericht van de WDM ontkennen noch bevestigen. 1 7 8 9 Met het 8-daagse Kriskras- abonnement kunt u evenzoveel dagen door Nederland treinen waar heen u wilt. Voor f 63,(le klas f 94,50). En bovendien rijdt u voor half geld op alle interlokale buslijnen. Dat is dat. Maar niet in de maand juli. Want dan mag u er van de NS nog 2 dagen aan vast plakken. Gratis voor niks.lODagen dus. Met 2 weekends. En precies in de vakantiereizentijd. Moeten we nog meer zeggen?Snel naar't loket. DEN HAAG De christelijke vakcentrale CNV is het eens met de hoofdlijn die formateur Den Uyl heeft uitgezet om uit de werkloosheidscrisis te komen. Het CNV acht het Juist om te streven naar behoud en wellicht enige uitbreiding van collectie ve voorzieningen (overheid, sociale uitkeringen) RHEDEN Alleen al In de gemeente Rheden aan de zuidelijke Veluwezoom zijn de laatste zeven jaar bijna honderd stuks grof- en klein wild bij aanrijdingen betrokken geweest. Nog afgezien van de gevallen die onbekend zijn gebleven. Het betreft ongeluk ken met vier wilde zwijnen, zesenveertig reeën, vierendertig vossen en dertien dassen. Het gemeentebestuur van Rheden heeft dit laten weten naar aanleiding van vragen, die van de zijde van het CDA gesteld waren met betrekking tot de wildschade in deze gemeente. De vragen betroffen overigens met name de wilde zwijnen, die een zoda nige problematiek vormen, dat be gin 1976 een zwart wild beheersad- viescommissie is ingesteld, welke tot taak kreeg de minister van land bouw en visserij te adviseren inzake de stand van het wilde zwijn op de Veluwe. De ongevallen vonden zowel op ver- keers- als op recreatiewegen plaats. Vrijwel alle ongelukken gebeurden bij duisternis. Volgens burgemeester en wethouders van Rheden is de meest afdoende maatregel ter bevei liging van het verkeer op de recrea tiewegen, die vaak bochtig, smal en hellend zijn, afsluiting voor alle rij- verkeer tussen een half uur na zons opgang. Een dergelijke ingrijpende verkeersmaatregel zou een novum in Nederland zijn. Slechts gedeputeer de staten van Gelderland zouden hiertoe kunnen besluiten. Burgemeester en wethouders van Rheden zeggen de zaak ln de com missie verkeersaangelegenheden aan de orde te zullen stellen. Afhan kelijk van de opvattingen die zij daar te horen krijgen, zullen zij hun standpunt nader bepalen. Dit in tegenstelling tot het streven om via forsere bezuinigingen bij de overheid nóg meer ruimte te schep pen voor verbetering van bedrijfs winsten. Volgens het CNV is het thans „niet gewenst alles te zetten op de ene kaart van investeringen in de particuliere sector (be drijfsleven)". Dit staat in een reactie die de ver bondsraad van het CNV gisteren heeft uitgegeven na de nieuwste voorstellen van de formateur. Het i CNV wijst erop dat ook bestedingen in de collectieve sector „een belang rijke bron van werkgelegenheid is". Een gevaar van bezuinigingen is bo vendien dat een drastische beper king van koopkracht zou kunnen ontstaan, wat ook weer tot verlies van werkgelegenheid kan lelden. On der bepaalde voorwaarden is het CNV daarom bereid mee te werken in de richting die Den Uyl voor ogen staat. Het CNV „betreurt" dat de gezamen lijke werkgevers nu al „nee" hebben gezegd tegen de plannen van Den Uyl. „De werkgevers bemoeilijken daardoor het zo noodzakelijke over leg al bij voorbaat," aldus de verkla ring van de CNV-verbondsraad. Voorwaarden Enkele voorwaarden van het CNV zijn: i Er moet, met het oog op handha ving van de koopkracht, zekerheid komen wat er niet belastingen en sociale premies zal gebeuren. Wie niet meer werkt of kan wer ken, mag niet het slachtoffer worden van extra bezuinigingen. Ook voor werknemers met iets hoger dan modaal Inkomen (rond 29.000 per jaar bruto) moet voorlo pig de koopkracht gehandhaafd blijven. De werkgevers moeten met de vakbeweging komen tot afspraken over omzetting van winst ln werk. Er moet meer zekerheid komen over een alle groepen omvattend in komensbeleid. Werknemers moeten meer invloed krijgen op Investeringen. Ambtenaren mogen niet de dupe worden van eenzijdige bezuinigin gen die de overheid hen oplegt Werknemers moeten per onderne ming gaan meebeslissen over richt lijnen voor „incidentele" loonstij ging (promoties en dergelijke). ADVERTENTIE nrvfpn i het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer „Probeer jij de penalty maar eens goed te nemen Zoekt u uw vakantierust in Zweden? Laat die rust dan niet verstoren door te weinig geld op zak. Neem wat betaal kaarten van de postgiro mee. Elk postkantoor in Zweden geeft u er 400 zweedse kronen per kaart voor, op vertoon van uw nieuwe giropas en uw geldig paspoort. Trevlig semester! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Met de arrestatie door de Haagse politie van de 28-jarige reisbureau-directeur M. M. N. is opnieuw een schandaal in de reiswereld aan het licht gekomen. Voor zover thans is na te gaan heeft hij in totaal 30 vakantiegangers voor in to taal 40.000 gulden gedupeerd door de mensen voor een re tourvlucht naar Indonesië wel 1600 gulden te laten beta len, maar daarvoor geen tic kets af te leveren. De man dreef zijn in de Haag se Boreelstraat gevestigd bu reau onder de naam Wisata- Bali en diende zich aan als Indonesië-expert Dit bu reau, dat al sinds eind 1975 bestaat, ging enkele maan den geleden failliet, maar dat verhinderde N. niet na de fail lissementsuitspraak normaal door te gaan De zaak kwam aan het licht toen begin deze week elf va kantiegangers gepakt en ge zakt op Schiphol stonden en daar te horen kregen, dat hun tickets niet klaar lagen. Ze hebben toen direct bij de Haagse politie aangifte ge daan. die daarop de in Delft wonende directeur arres teerde. Deze bleek voor vijf van de elf toeristen nog tickets in huis te hebben, voor de reste rende zes was er echter niets meer (vier van hen zijn toen door het kopen van een nieuw ticket alsnog ver trokken). Bij het nagaan van de boe ken van N. bleek, dat deze nog aan 24 anderen tickets had verkocht zonder dezete leveren. Volgens de Haagse politie is dit waarschijnlijk nog aan lang niet alle 24 ge dupeerden bekend, zodat de komende dagen meer aan klachten kunnen worden ver wacht. De gearresteerde heeft in middels verklaard de door zijn klanten betaalde rels- sommen niet ten eigen bate te hebben aangewend, maar deze te hebben gebruikt voor het betalen van vroegere schuldeisers. Volgens de poli tie staat nog niet vast of de schade zich tot 40.000 gulden zal beperken. De mogelijk heid bestaat ook dat hij de al betaalde verzekeringspre mies heeft verduisterd. Het onderzoek is nog gaande Volgens directeur drs. G Couvreur van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus was Wisata-Bali niet aangesloten bij de ver eniging. „Het is een droevige zaak, al hadden de mensen dit van tevoren kunnen ver wachten. We hebben al zo vaak gewaarschuwd tegen praktijken van dit soort bu reaus. die er met lokprijzen steeds opnieuw in slagen klanten te trekken". Volgens de ANVR is het re gel, dat wanneer een reis wordt geboekt, bij de reserve ring slechts 10 procent wordt betaald en de rest pas drie weken voor vertrek als ook de tickets klaar liggen Dat al gelijk de volle reissom moet worden betaald ls ongebrui kelijk en moet al gelijk arg waan wekken bij de klant". Dat N. zijn praktijken kon uitvoeren, had hij vooral te danken aan het feit, dat hij zijn bureau bij het faillisse ment eerder dit jaar niet op hief en ook niet van naam veranderde. Daardoor wist hij de sinds 25 november vo- ng jaar geldende vestigings beschikking te omzeilen Daarin worden aan na die datum opgerichte reisbu reaus vestigingseisen ge steld, met name ten aanzien vn de kredietwaardigheid Wordt een bureau opgericht zonder aan die eisen te vol doen. dan doet de ANVR daarvan aangifte bij de eco nomische controledienst Omdat Wisata-Bali met was aangesloten bij de ANVR kan door de gedupeerden geen beroep worden gedaan op het garantiefonds van deze vereniging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3