Veer toekomst voor iroodbezorging aan huis Kans voor speciaalzaak in kantoorboekhandel Verdere herverdeling niet zonder risico's Prijsstijging huizen is niet gezond meer Shell tegen Eilandsraad Curasao Nederland en Italië bekrachtigen „vangnet" Wolcon en bonden niet eens over reorganisatie idien voortekenen niet bedriegen „Premie" boven feitelijke waarde Harde klappen Ogem vergroot bouwactiviteit leffing van 18 miljoen per jaar Machinefabriek ziet ;joekomst in nieuwe Warmtewisselaars 1 inel praten over ontinentaal plat 1 'en ezu el a/An til len Gelderse boeren niet eens met overheidsbeleid Dit jaar minder appels en peren Geen beperking van kaasproduktie Zware concurrentie van warenhuizen Inkomensbeleid onder de loep (2) DAG 8 JULI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 13 RHS 15 |i een onzer redacteuren (STERDAM Indien de voortekenen niet bedriegen krijgt de broodbezorger weer een kans in niet al te verre toekomst. „Het is mijn vaste overtuiging dat de broodbezorging weer volop in de i komt," zo meent de heer J. M. Bartelsman, extem adviseur van de Stichting Herstructurering todbakkerij. leen interview, dat „Samenwer- g", orgaan van de voedingsbond V, met hem had, merkt hij op dat genoeg signalen uit de markt zijn i de toekomst van de broodbezor- g met vertrouwen tegemoet te |dit verband noemt hij o.a. de gende punten: ieen onder consumenten gehou- i onderzoek is gebleken dat 66 leent van de ondervraagden de jodbezorging aan huis wil handha- (op het platteland zelfs 83 pro- »t). Van de Jongeren beneden de 35 r vindt 64 procent, dat de brood- [orging niet mag verdwijnen; i lancering van brood als merkarti- is een mislukking gebleken, o.m. i dat de consument een „merk- j od" gemakkelijk vereenzelvigt t „fabrieksbrood". en vervolgens t „lange aanvoerlijnen", „minder s" e.d. -ostbaar warenhuizen en supermarkten, «j nu brood in een „bedieningsafde- Mg" verkopen ontdekken dat dit son kostbare zaak is. In sommige jjjlrenhuizen en supermarkten is het ooDod dan ook al duurder dan in de gorging; !so t dalend aantal winkels, waardoor ««er dorpen en meer woonwijken leider voorziening voor dagproduk- iooft komen, verhoogt de vraag naar 'Ü*rs, thuisbezorgd brood. En voor service wil het publiek best meer len dan in de winkel; ij de bakkers wordt een begin van herwaardering geconstateerd de eigen bezorgdistributie; broodverkopers willen hun graag blijven uitoefenen; de overheid geeft geleidelijk meer blijk van belangstelling voor het handhaven en uitbreiden van de be- zorgverkoop (werkgelegenheid, leef baarheid van dorpen en woonwijken enz.). Volgens de heer Bartelsman haken de Stichting Herstructurering Broodbakkerij en'haar Commissie Bezorging in op deze signalen. „We ontplooien talrijke activiteiten om de broodbezorging weer de plaats te geven die haar toekomt. Deze activi teiten zijn vooral toegespitst op drie grote projecten: wijkverdichting, op bouw nieuwe wijken en rijdende broodboetieks. Het project wijkver dichting beoogt door colportage in bestaande wijken een grotere klan tendichtheid te bereiken. Nieuwe wijken Verder is een experimentele actie opgezet voor de opbouw van nieuwe wijken, d.w.z. wijken, waar niet (meer) bezorgd wordt (opnieuw) in de bezorging te betrekken. De resulta ten van dit project varieerden van „teleurstellend" tot „zeer goed". De fieer Bartelsmah is erg enthousi ast over het succes van de rijdende broodboetieks, waarmede men de „warme bakkerswinkel" voor de deur van de klant wil brengen. Er is een speciale formule voor bedacht, die o.a. inhoudt dat er in elke rijden de broodboetiek een snijmachine aanwezig moet zijn. Voorgesneden brood doet nl. eerder aan een massaprodukt denken. De snijmachine werkt sterk stimule rend op de broodverkoop. Hoe sneller de broodbezorging in ons land weer de plaats krijgt die zij verdient hoe liever het de heer Bar telsman is. „Een goed georganiseer de broodbezorging, waaruit de ver kopers zich een redelijk inkomen kunnen verschaffen vervult in vele opzichten een uiterst belangrijke so ciale functie. Niet alleen uit een oog punt van werkgelegenheid (er zijn op dit moment zo'n 3500 arbeidsplaat sen mee gemoeid) maar ook met het oog op kwetsbare groepen als bejaar den, zieken, invaliden enz. die de deur vaak niet uit kunnen." UTRECHT De recente prijsstijgingen van woningen staan niet meer in een redelijk verhouding tot de stijging van de bouwkosten. De huidige gang van zaken, waarbij de prijsstijging van koopwoningen de Inflatie en de inkomensgroel vér te boven gaat, kan onmogelijk tot in lengte van dagen doorgaan. Deze waarschuwing geeft drs A. W. F. J. Bakermans van de stafgroep „Studiedienst" van de Centrale Ra bobank in Utrecht, die op basis van de gegevens over het eerste kwartaal rekening ermee houdt dat ook voor het lopende Jaar gerekend moet wor den op een prijsstijging voor nieuwe en bestaande koophuizen met ge- middeld vijftien tot twintig procent. Tempering Aanvankelijk was er noe sorake van enige „inhaal" prijsstijging, maar op het ogenblik hebben we duidelijk te maken met een vooruitlopen op toe komstige kostenstijgingen. Dit bete kent, dat de gemiddelde hulzenko per nu al méér voor zijn woning moet betalen dan de feitelijke nieuwbouw- waarde, aldus de heer Bakermans. t>e broodbezorging heeft de laatste jaren harde klappen te verduren gekregen. Maakte deze bezorging in 1969 nog 64 procent van de totale brooddis tributie uit, in 1976 was daar nog maar ongeveer 22 procent van over. Dit jaar (en misschien zelfs nog wel langer) zal er spra ke zijn van een verdere daling. PARIJS (Reuter) Nederland en Italië hebben het zogeheten „vangnet-akkoord" van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) officieel bekrachtigd. ROTTERDAM (ANP) In het stre ven van OGEM de internationale positie te versterken, is een minder heidsdeelneming verworven in Be ton- und Monierbau in Düsseldorf. De transactie is tot stand gekomen door overneming van aandelen Be ton- und Monierbau van Ruetgers- werke in Frankfort, welke onderne ming overigens bleef deelnemen in Beton- und Monierbau. De an zet in 1977 van de totale Ogem-bouwgroep (Nederhorst inbe grepen) is ca. 1.6 miljard. De on zet van de Beton- und Monierbau groep -beloopt in 1977 ongeveer DVf 1,6 miljard. Vergelijking van indexcijfer* (1966 >100) Jaar Bouw Koop Bruto kosten prijzen lonen 1965 100 100 100 1966 106 102 111 1967 107 104 118 1968 113 115 125 1969 127 120 136 1970 141 131 149 1971 160 142 165 1972 174 157 186 1973 194 181 208 1974 219 207 238 1975 237 244 268 1976 257 305 292 infLLEMSTAD (ANP) Volgende week vrijdag dient in Willem- ad het kort geding, dat Shell Curacao en Curacao Oil Terminal rebben aangespannen tegen de Eilandsraad van Curacao. Met dit vangnet wordt een fonds van 20 miljard SDR (bijzondere trek kingsrechten op het Internationale Monetaire Fonds) bedoeld, waaruit financiële hulp kan worden verleend aan leden van de OESO (club van 24 rijke industrielanden), die met een ernstig tekort op hun betalingsba lans kampen. Met Nederland en Italië is het aantal landen dat het akkoord heeft be krachtigd op achttien gekomen. Dat betekent, volgens de OESO, dat het vangnet in werking kan treden zon der goedkeuring van de Verenigde Staten. Sommige landen met name Frankrijk hebben het be sluit tot deelneming aan het fonds wel al parlementair en administra tief verwerkt, maar de documenten nog niet getekend. Italië heeft toegezegd van het totale bedrag van 20 miljard SDR (bijna 57,5 miljard gulden) zeven procent voor zijn rekening te zullen nemen. Nederland heeft een bijdrage van drie procent beloofd. Dat wordt op basis van de huidige koers van een SDR ongeveer 1,724 miljard gulden. Zestien andere landen hebben sa men ruim de helft van het totale bedrag aangeboden. Tijdens het overleg over de vorming van het vangnet, in april 1975, is UTRECHT (ANP) De vak bonden en de Stichting Wolcon zijn het niet eens over de her structurering van de Tilburgse wolspinnerijen Swabo en De Wijs. Volgens de Wolcon, een afgesproken dat het fonds in wer- organisatie die enige jaren ge king kan treden als landen die sa- leden werd opgericht om de men 90 procent van het bedrag ver- noodlijdende wolspinnerij- schaffen de overeenkomst formeel branche door te lichten ZOUden hebben bekrachtigd, of als vijftien ongeveer 100 van de in totaal rering en dat de spincapaciteit in de regio Tilburg zal worden geconsoli- deerd. „Over consolidatie van de Bedrogen werkgelegenheid wordt echter met geen woord gerept," aldus Verdijs- seldonk. Hij heeft de indruk dat begin april, met name in de gebieden waar de woningen het duurst zijn (Utrecht en de Randstad), enige tempering van de prijsstijging leek op te treden Dit wordt echter nauwelijks veroorzaakt door een toename van het aanbod, maar veel meer door het afhaken van potentiële vragers. „De eerste tekenen van de wal die het schip gaat keren, komen hier in zicht." Vooral jonge gezinnen zullen in de nabije toekomst problemen gaan on dervinden. venvacht hij. De afgelo pen jaren konden deze moeilijkhe den nog worden uitgesteld door de bereidheid een groter deel van het inkomen te gaan verwonen, dit ge koppeld aan de uitbreiding van de financieringsmogelijkheden. Groei- hypotheken, hypotheken tot hon derd of meer procent van de aan- koopkosten en verstrekt op basis van de inkomens van man en vrouw te zamen. zijn geen uitzondering meer. In deze gevallen hoeft slechts een „kink" of ..kind" in de kabel te komen om problemen te krijgen. Zeker op dit punt van de financie- ringsmogelijkheden zijn thans de grenzen bereikt; in sommige geval len al overschreden, aldus de heer Bakermans landen die samen tenminste 60 pro cent bijdragen dat hebben gedaan. VS afwijzend Eilandsraad nam eerder dit jaar ee wetten aan, waardoor Shell lortaan belasting moet betalen lor het gebruik van de olie-over- ghaven in Bullenbaai en voor de njogenoemde horizonvervuiling door olie-opslagtanks die het beeld van 'l t eiland ernstig ontsieren. Met **ze beide heffingen is een gezamen- bedrag van zo'n 18 miljoen gul- 95C ROTTERDAM (ANP) De machi- jsefabriek Breda heeft een nieuw regenerator ontwikkeld waar ssan het bedrijf grote verwachtingen ®^eft. Een regenerator is een specia- «00 warmtewisselaar die warmte- |$ergie uit de uitlaatgassen van mo- 4 3iren en gasturbines zo veel n oge- k terugwint. Die uitlaatgassen i«ïbben gewoonlijk nog een tempe ruur van 500 graden. Door een 3«*el daarvan nog nuttig te gebrui- wordt het rendement van de 2$stallatie verbeterd. 3 ijot nu toe gebruikte regeneratoren 3 icdden volgens Breda het bezwaar l'lpt door de grote temperatuur schommelingen tijdens bedrijf de <$vensduur beperkt was en de be- 2»«ouwbaarheid twijfelachtig. In het euwe type is niet alleen een goede 9 ooarmteo verdracht nagestreefd, 'j aar ook een lange levensduur. Het «oirste exemplaar is al afgeleverd en J-J Drdt in oktober in gebruik gesteld es een gastransportstation in West- ®%itsland. Midden volgend jaar brdt een veel groter exemplaar in Mffbruik genomen in een compres- rstation van de Nederlandse Gas- 1 nie in Onnen. Bij de machinefa- fiek Breda werken ongeveer 350 'ensen. 0 9 l 1 in een onzer verslaggevers 5 2 EN HAAG De gesprekken over grens in het zeegebied tussen lezuela en de Nederlandse Antil- moeten zo snel mogelijk worden rtgezet. Dit gezamenlijke stand- it formuleren Nederland en Ve- lela in het communiqué dat is jegeven na een bezoek aan ons nd van de Venezolaanse minister 3 in buitenlandse zaken, dr. Ramon 3 Icovar Salom. e grensbepaling is een gevoelige o lak omdat in het betreffende zee- 0 ïbied naar alle waarschijnlijkheid ie zit. In verband hiermee is Vene- 4 lela weinig geneigd om aan te ne- en dat de grens midden tussen zijn 1st en de eilanden loopt. Het ziet "rder de aanwezigheid van de Be- lenwindse Eilanden op „zijn" itinenteel plat als een hinderlijke :tor waarvoor een regeling moet len getroffen. den (13 miljoen Antilliaanse gul dens) per jaar gemoeid. Shell meent dat deze wetten in strijd zijn met de bij de vestiging van het bedrijf door de centrale regering van de Nederlandse Antillen aan het be drijf verleende belastingvrijdom voor tien jaar. Volgens de Eilands raad van Curagao echter kan de tankbelasting niet worden aange merkt als grond- of onroerendgoed- belasting en dus niet valt onder de verleende belastingvrijdom. In de dagvaarding wordt opschor ting gevraagd van de verordeningen totdat beslist zal zijn of en in hoever re de eilandsraad bevoegd is met deze wetten af te wijken van die belastingvrijdom. IHC HOLLAND: In de sector klein-baggermaterieel is een aantal opdrachten geboekt met een totale waarde van ongeveer twintig miljoen gulden. De belangrijkste daarvan zijn orders van de aannemingsmaat schappij Van Oord Utrecht in Odijk en van een Griekse onderneming. De orderportefeuille is door deze op drachten met zo'n 20 miljoen ge stegen. VAN GELDER: Als alles naar wens verloopt kan maandag, veer tien dagen eerder dan was gepland, de nieuwe verwerkingsinstallatie voor oud papier bij de vestiging van Papierfabrieken Van Gelder Zonen in Wormer in produktie worden genomen. De nieuwe installatie heeft een capa citeit van drie ton per uur, hetgeen betekent dat 18.000 ton oud papier per jaar kan worden verwerkt. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De Gelderse Maat- schappij van Landbouw is van me ning dat van het bedrag van 87'/» miljoen gulden, dat de regering ex tra beschikbaar stelde voor de boe ren, zoveel mogelijk moet worden besteed aan directe lastenverlich ting. De regering wil voor dit doel 35 miljoen gulden aanwenden. De ove rige miljoenen zouden gebruikt moeten worden voor structuurmaat regelen: het stimuleren van tank- melken en de verbetering van be drijfsgebouwen. Doordat Brussel dit voorjaar de landbouwprijzen te laag vaststelde, komen de Nederlandse boeren er samen volgens hun berekeningen driehonderd miljoen gulden aan te kort. Van boerenzljde werd toen aangedrongen op BTW-compensa- tie. Hier Is door de regering niet aan tegemoet gekomen. Wel stelden zij een aanvulling in het vooruitzicht van 87'/j miljoen gulden. De Gelderse Maatschappij van Landbouw is van oordeel dat dit bedrag te laag is. Bovendien be hoort het niet gesplitst te worden. Het dient voor honderd procent te worden gebruikt voor directe lasten verlichting. Structuurmaatregelen hebben het bezwaar dat maar een beperkt aantal agrariërs er gebruik van kan maken. Van een tankmelk- regellng, zoals die vorig Jaar gold, hebben bijvoorbeeld slechts drie honderdzesendertig Gelderse boe ren kunnen profiteren. De Verenigde Staten zien nog steeds niet veel in het OESO-fonds voor hulpverlening aan industrielanden die met betalingsbalansmoeilijkhe den kampen, aldus een zegsman van het Amerikaanse ministerie van fi nanciën. De Amerikaanse regering vestigt haar hoop in de eerste plaats op het zogenoemde Witteveen-fonds van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Dit wordt met onge veer hetzelfde doel in het leven ge roepen, met dien verstande dat het ter beschikking van alle leden van het IMF staat. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dit jaar zullen er minder appels en peren wor den geplukt dan vorig jaar. De oögst van appelen zal elf pro cent lager uitvallen en die van peren negentien procent. De matige appelproduktie (zo'n 340 miljoen kilo) is het gevolg van de droogte vorig jaar en de zware nachtvorsten van een maand of vier geleden. Met name de Cox Orange is hierdoor getroffen. De produk tie hiervan zal maar iets meer dan de helft zijn van de hoe veelheid, die vorig jaar uit de boomgaarden kwam De perenoogst zal naar schat ting 105 miljoen kilo zijn. Te gen de achtergrond van het uitstekende jaar 1976 met een produktie van 130 miljoen kilo en rekening gehouden met de normale op- en neergang van de oogst, valt de produktie van peren echter mee. 204 werknemers moeten af vloeien. De vakbonden vinden echter een inkrimping met 40 arbeidsplaatsen genoeg. Volgens districtsbestuurder A. J. Verdijsseldonk van de Industrie bond NKV zouden Swabo en De Wijs naar de visie van de Wolcon op moe ten gaan in één nieuw te stichten bedrijf in Tilburg. De Belgische spin nerij Mefil voelt er veel voor het nieuwe bedrijf te gaan runnen. De vakbonden hebben geen bezwaar te gen de komst van de Belgen maar wel vinden ze dat er met minder ontslagen kan worden volstaan. In een communiqué van de Wolcon staat dat het ministerie al in grote lijnen akkoord is met de herstructu- DEN HAAG (ANP) Er komt voor lopig geen produktiebeperking van kaas. De Commissie Prijsbeheersing heeft overigens niet unaniem besloten af te zien van een regule ring in de kaasmakerij. Op 8 augus tus gaat de commissie zich opnieuw beraden over een eventueel produk- tieplafond. Tot midden juni was de kaaspro duktie ongeveer zes procent groter dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. De goede binnen landse afzet en de export hebben echter gezorgd voor voorraden die voor de tijd van het Jaar normaal zijn. De situatie op de Westeuropese kaasmarkt is ook gunstiger dan de commissie verwacht had. Het ver bruik is gestegen en de prijzen zjjn iets gestegen. Hoewel het zeker nog een tiental jaren zal duren voordat het verzadi gingspunt wordt bereikt, kurmen mensen die nu een huis kopen bedro gen uitkomen. Zij betalen nu een „premie" boven de feitelijke waarde van hun woning en het is nog maar de vraag of zij over tien tot vijftien jaar bij eventuele verkoop deze „pre mie" weer zullen terugkrijgen. Als het vraagoverschot verdwijnt en het verzadigingspunt wordt bereikt, zal de herbouwwaarde weer actueel worden. Indien deze lager uitkomt dan de marktwaarde van de jaren voordien, behoren reële en wellicht zelfs nominale prijsdalingen tot de mogelijkheden. Daarom ook waarschuwt hij tegen het overhaast en ondoordacht kopen van een tè duur huis in de gedachte dat de prijsstijgingen toch zullen blijven voortduren Want in dat ge val zou de waardevastheid van de woning in de toekomst wel eens kun nen tegenvallen. Hoe sterk de koopprijzen van wonin gen de afgelopen tien jaar zijn geste gen in verhouding tot de bouwkos ten en de brutolonen, blijkt uit bij gaande tabel. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor speciaalzaken op het gebied van de kantoor boekhandel is de komende jaren een wat beter rendement te verwachten dan voor winkels die zowel boeken als kantoor- en schrijfbehoeften verkopen. De omzetgroei zal in de speciaalza ken echter wat geringer zijn dan in de gemengde kantoorboek handel. Deze prognose is naar voren geko men uit een onderzoek dat het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf (EIM) heeft verricht op verzoek van enkele beroepsorga nisaties, die met de kantoorboek handel te maken hebben. Er was zeker aanleiding tot zo'n on derzoek want het aandeel voor de kantoorboekhandel op de markt voor kantoorbehoeften daalt al vele jaren. Namen deze winkels in 1965 nog 54 procent van alle leveringen Bedrijven van schrijfwaren, papier, schrijfma chines, nietmachines etc. aan parti culieren voor hun rekening, in 1970 was hun aandeel al gezakt tot 45 procent en in 1975 zelfs tot 35 pro cent. Deze ontwikkeling hangt voor al samen met de sterk toegenomen concurrentie van warenhuizen die in vijf jaar hun aandeel met 7 procent konden vergroten Ook de liberalisa tie van de vestigingswetgeving heeft de positie van de kantoorboekhan del waarschijnlijk aangetast, zo con stateert het EIM. De realiteit is nl dat zaken als pennen, papier en een voudige telmachines tegenwoordig ook in grotere supermarkten te koop zijn. Het mag bekend verondersteld worden dat het inkomensbeleid yan de algelopen vier jaar duidelijk gericht was op het verkrijgen van een geringere inkomensongelijkheid in Nederland. Naast het opkrikken van de laagste inkomens werd ook gemikt op het sterker belasten van de hogere inkomens. In cijfers gemeten lijkt dit beleid vruchten te hebben algeworpen. Kijkt men naar de jaren 1973 t/m 1977, dan steeg het reëel besteedbaar inkomen van de minimumloner ge middeld per jaar met ruim 4(en de AOW'er zelfs met 5%) tegen degene even boven het minimumloon met 3%, de modale loontrekker ging met 2'/,% vooruit, de tweemaal modale inkomenstrekker met nog geen 1% en de viermaal modale inkomens trekker bleef over deze periode ge middeld constant. Vergelijkt men deze cijfers met die uit de periode 1967-1972 dan ziet men een duidelij- keversnelüng van de nivelleringspo- litiek. Immers de getallenlij was toen: 2%. 3%. 22% en 1%. Boven dien moet men hierbij verdisconte ren dat de groeivoet in de tweede periode duidelijk lager lag, namelijk slechts 2'l,% gemiddeld per jaar te gen 57,% in de eerste periode Wil men het inkomensverdelingsbe- leid voor de komende jaren nog ver der aanscherpen, dan is in ieder ge val duidelijk dat er spanningen kun nen optreden. Welke mogelijke risi co's kan dit ten gevolge hebben? Beleidsrisico's Reeds in de afgelopen jaren is er kritiek geuit op het gevoerde inko mensbeleid. Ik spreek nu niet over kritiek vanuit partijpolitieke inzich ten, maar over waarschuwingen van de zijde van economen, met name met het oog op verstorende neven gevolgen. Ik memoreer prof. Stevers, die gewe zen heeft op het bevorderen van de afwentelingsinflatie door het ge voerde beleid. Verder heeft prof. Heertje het gebruik van bepaalde inkomensherverdelende instrumen ten gekoppeld aan de toenemende omvang van de zwarte sector in de Nederlandse economie. Ook mag vermeld worden de stelling van prof. Goedhart dat de hoge marginale druk van de collectieve uitgaven niet alleen de inflatie versterkt heeft, maar eveneens de materiële overheidsuitgaven (vooral de over heidsinvesteringen) qua volume heeft uitgehold In de laatste Jaren. Meerderen schrijven de hoge stij gingspercentages van het zoge naamde incidentele loon in de laat ste jaren toe aan de neiging te ont snappen aan de enge limieten van machtigingswet, loonbeheersing en egaliserend inkomensbeleid. Ten slotte zijn er talrijke economen, die zoals prof. Driehuls meent, de infla tie als één van de hoofdschuldigen voor de toegenomen werkloosheid aanwijst. Niet mis Bovenstaande lijst van risico's en gevaren is niet mis. Ik meen dat het de hoogste tijd is om het te voeren Inkomensbeleid te heroverwegen te gen de achtergrond van voornoem de risico's. Het op de toer gaan van aansprekende partij-politieke the ma's in een benarde economische situatie is immers onverantwoord. Het is daarom zaak na te gaan, welke sociale of economische gren zen gesteld zijn aan het herverde- lingsbeleid. Dit temeer omdat, zoals prof. Douben recentelijk aangaf, de gevolgen van het gevoerde inko mensbeleid veelal pas na enige tijd merkbaar worden. Er is als het ware sprake van een cumulatie van ef fecten. Mijn stelling is dat op het ogenblik de uitspraak: „minder ruimte, dan sneller herverdelen" het grote ge vaar in zich bergt van niet-beoogde schadelijke neveneffecten. Wat schiet men er mee op, als men een gelijkere verdeling tot stand brengt ten koste van een grote werkloos heid (en veelal Juist van de betrok ken lagere inkomenstrekkers)? In een derde en laatste artikel wil ik nader ingaan op dit beieidsdi-, lemma. Het eerste artikel in deze serie werd geplaatst in de krant van gisteren. Duidelijk moet een onderscheid wor den gemaakt tussen leveringen aan particulieren en aan bedrijven. Op laatstgenoemde markt is de kan toorboekhandel altijd al minder sterk geweest maar vooral in de Ja ren zestig is de positie daar nog verder achteruitgegaan. Betrok het bedrijfsleven in 1965 nog 20 procent van al zijn kantoorbehoeften in de winkel, in 1970 was dat aandeel naar schatting gekrompen tot 12 procen- t,op welk peil het sindsdien is blijven staan. Producenten, maar vooral ook importeurs van buitenlandse pro- dukten leveren het leeuwedeel aan de bedrijven. Al in 1974 was de toestand zodanig dat tweederde van alle speciaalza ken een positief economisch rende ment had en slechts een derde van de boek- en kantoorboekhandel. De laatste jaren is het rendement in de eerste categorie verslechterd, in de tweede niet. Dat komt doordat des- peciaalzaak kon overschakelen op een hoogwaardiger assortiment waardoor grotere marges mogelijk waren. Het EIM komt tot de conclusie dat gezien de wenselijkheid van betere bedrijfsresultaten een behoorlijke ondernemerskwaliteit nodig is. Het is aan te bevelen zegt het EIM dat bij de opleiding zo selectief mo gelijk te werk wordt gegaan bij de inschrijving en het examineren van toekomstige kantoorboekhandel ren. Voor al gevestigde ondernemers vindt het EIM het wenselijk om aan vullingscursussen meer dan tot dus ver te richten op verbetering van het ondernemerschap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15