Scheveningse visser n beroep tegen boete Wendt inkomensmatiging aan voor werkgelegenheid" Tamaela-jongeren willen duidelijkheid Den Uyl wil alleen prijscompensatie weede zaak komt vandaag voor 'Alles plakt als t binnen zo warm is'. Formateur Den Uyl in tweede memorandum: Zuidmolukse groep eist „volledige verklaring" van regering Gewelddadig einde kaping afgekeurd Grondpolitiek Reactie vakbeweging ■3ENSDAG 6 JULI 1977 BINNENLAND 9 Trouw/Kwartet in een onzer verslaggevers 3ERDEEN/SCHEVENINGEN De Scheveningse schipper 'Nico de Niet van de Scheveningen ■n. „Maria" is gisteren in beroep gegaan tegen de boete die de rechtbank in Aberdeen hem d aandag oplegde wegens vissen op haring binnen de Britse 200 mijlszone, waarvoor een ngstverbod is afgekondigd. Nadat het beroep was aangetekend, heeft de treiler koers gezet naar jderland. ADVERTENTIE Die benauwde lucht, die hitte binnen, dat hoett tegenwoordig helemaal mei meer Een zaak die met z'n tijd meegaat heeft airconditioning En een zaak die bovendien waar voor z'n geld wil. kiest Carrier Bel Nedairco, de importeur van Carrier apparatuur Rijndijk 141 - Hazerswoudo, tel (01714) 9010' Schipper de Niet werd veroordeeld tot ongeveer 110.000 gulden boete, terwijl de visuitrustlng en de vangst in beslag werden genomen. Vandaag moet in Lerwick een tweede Neder landse schipper, Arie Jonker van de Katwijk 39 „Johanna", voorkomen wegens overtreding van het vangst verbod. Het ministerie van landbouw en vis serij heeft gisteren ontkend dat een van de Nederlandse deelnemers aan het mislukte EG-overleg over de vis serij in Brussel zou hebben gevraagd dat overleg te stoppen. Het ministe rie reageerde hiermee op uitlatingen van de Britse visserijminister Silkin, die maandagavond voor de televisie zei dat, hoewel de Britse voorzitter van de vergadering vorige week het EG-overleg heeft afgebroken, enkele uren eerder een Nederlandse deelne mer om stopzetting had gevraagd. Dat stopzetten leidde tot boze reac ties van minsiter van der Stoel (bui tenlandse zaken) en van premier Den Uyl. De laatste sprak van een „onverhoedse daad, op een moment dat een compromis in de maak was". ring of afkeuring zal komen van de Britse maatregel. Het valt te ver wachten dat de Europese parlemen tariërs het zullen betreuren dat de ministers van landbouw en visserij niet tot een besluit konden komen. Anderzijds heeft het Europese parle ment herhaalde malen de Europese commissie gesteund bij voorstellen ter bescherming van de visvoorra- den. De Engelsen zeggen ook om redenen van bescherming het vangst- verbod te hebben afgekon digd. Voor een gesprek met de voorzitter van de Nederlandse Redersvereni ging, N. Parlevliet, zie pagina 5. Gisteravond ontving koningin Juliana op Huis ten Bosch in Den Haag de Venezolaanse minister van buitenlandse zaken dr. Escovar Sa- lom en zijn echtgenote. Hier de Koningin en dr. Escovar Salom op het bordes van Huls ten Bosch. nr. 1 ter wereld in airconditioning. Prijzên „Mam, ia dit de zonnebrandcreme?" De Nederlandse haringvloot ligt f®iu definitief stil door de vangstbe- perkingen. Hier de Scheveningse haringschepen in de thuishaven. Het Britse vangstverbod heeft de haringaanvoer aanzienlijk gestag neerd en de preizen aan de kar met gemiddeld een kwartje doen stijgen. Op het ogenblik schommelt de prijs van een nieuwe haring tussen 2,25 en 2,50. Zijn er in het afgelopen weekeinde en maandag nog enkele treilers met haring binnengelopen, gisteren was de aanvoer nihil. Ook de komende dagen wordt geen nieu we aanvoer verwacht. De haring die de laatste dagen nog is aangevoerd, is voor een groot deel opgeslagen in vrieshuizen. Deze partijen zullen pas later op de markt worden gebracht, hetgeen tot gevolg zal hebben dat de prijzen voorlopig niet zullen dalen. Debat Het Europees parlement zal vana vond de Europese commissie (het dagelijks bestuur van de EG) onder vragen over de Britse visserij-maat regel. Het ziet er overigens niet naar uit dat er van de zijde van het Euro pese parlement een officiële verkla- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Formateur Den Uyl doet in zijn tweede „memo randum" voor de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 geen uitgebreide voorstellen voor 'socialisatie van de vraag'. Wel „verdient ernstige overweging" of een extra inkomensmatiging niet nuttig aangewend zou kunnen worden voor extra werkgelegenheid in de „kwar- talre sector" (welzijnswerk, en dergelijke), zo schrijft Den Uyl Er is in discussie gekomen of de overheid niet Juist meer zou moeten kunnen uitgeven in plaats van te bezuinigen. Dat meerdere zou dan werkgelegenheid kunnen opleveren, door namelijk te voldoen aan be hoeften in de samenleving waar „de markt" (het particuliere bedrijfsle ven) niet op Inspringt. In zijn mondelinge toelichting stelde Den Uyl gisteren echter dat uitbrei ding van de „kwartaire sector" zal moeten worden betaald door elders te besparen, bijvoorbeeld op de alge mene salarissen van ambtenaren. Anders zou er extra Inflatie kunnen ontstaan en „krijg je niet een gezon de marktsector". Draagvlak Ook PvdA-minlster Dulsenberg heeft gepleit, onlangs nog in „Trouw", voor een gezonde en vol doende omvangrijke marktsector van particulier bedrijfsleven. Die sector moet namelijk het draagvlak zijn waaruit de middelen moeten worden opgebracht om de meeste overheidsuitgaven en sociale uitke ringen te financieren. Den Uyl stelt in zijn 'memorandum' voor om op korte termijn te laten uitzoeken in hoeverre een extra in komstmatiging zou kunnen dienen als betaalmiddel voor extra ambte naren. De formateur vindt dat ei" niet in kan worden berust dat ener zijds behoeften onbevredigd blijven, terwijl anderszij ds grote aantallen mensen geen werk hebben". Overi gens betekent 'socialisatie van de vraag' in de ogen van Den Uyl niet persé dat de overheid zelf meer zou kunnen doen. In zijn toelichting sprak de formateur over 'beheersing van de vraag' en over het Engelstali ge begrip 'demand management'. In zijn memorandum betoogt Den Uyl voorts dat Inkomensmatiging en beperking van collectieve uitga ven op zich niet voldoende zijn om voldoende werkgelegenheid te ver krijgen. De werkloosheid heeft een complex karakter, en 'de batterij van maatregelen die daartegen in stelling moet worden gebracht, vraagt een zorgvuldige opstelling". Koopkrachtverlies Zo waarschuwt Den Uyl voor koop krachtverlies als te wild Inkomens en sociale uitkeringen zouden wor den gematigd. De afzet voor het bedrijfsleven zou dan verder kun nen inzakken. Niettemin schrijft Den Uyl onverbloemd dat 'terwille van de werkgelegenheid meer ruim te zal worden gemaakt voor onder nemingsinkomen', in de verdeling van de nationale koek over collectie ve uitgaven, inkomens en bedrij fswinsten. Den Uyl waarschuwt ook dat hogere winsten niet zouden moeten lelden tot versnelde uitstoot van arbeid door vervanging van mensen door machines. Toch pleit Den Uyl niet meer voor afremming van technolo gische vernieuwing. „Het kan voor een land met een open economie als het onze niet de bedoeling zijn in dat proces af te haken. Veeleer zal in een aantal bedrijfstakken met het oog op internationale concurrentie een sterkere innovatie nodig zijn". „Dat zal dan moeten worden gecompen seerd door bijvoorbeeld arbeidsin tensieve programma's voor energie besparing zoals warmte-isolatie", al dus de formateur. Anderhalf jaar voor overvaller ALKMAAR (ANP) De rechtbank in Alkmaar heeft de 29-Jarige J. F. R. O. veroordeeld tot anderhalf Jaar gevangenisstraf. Hij pleegde op 21 maart met een ander een overval op een postagentschap in Alkmaar, waarbij de twee door afpersing 5.715 gulden in handen kregen. Vervolg van pagina 1 Den Uyl zelf somt ook een serie bijkomende maatregelen op: de „In cidentele loonsverhogingen" (pro moties en dergelijke) moeten wor den teruggedrongen, „anders is dit beleid tot mislukken gedoemd. Dan wordt de loonmatiging getorpe deerd en ondermijnd." De forma teur wil snel een commissie van on afhankelijke deskundigen laten uit zoeken hoe die incidentele loonstij gingen, ook bij de overheid zelf, kun nen worden bedwongen. Er moet „een alle inkomens omvat tend inkomensbeleid komen," met „een extra offer" voor de hogere inkomens. „Voor de lagere inko mens zit er over de hele kabinetspe riode misschien nog een verbetering (in, koopkracht) in", aldus Den Uyl voorzichting. De „kaderwet inko mensvorming" en de „wet open baarheid Inkomens" zullen spoedig tot stand moeten komen. De koppeling tussen netto mini mumloon en de minima van de soci ale uitkeringen, ook de bijstand, moet worden gehandhaafd. „Daar kies ik onverbiddelijk voor, want dat is een scharniervoorwaarde", zei Den Uyl in zijn toelichting. De vermogpnsaanwas-deling (VAD) moet snel worden ingevoerd. Er moeten „regelingen" komen voor bestemming en besteding van de ondernemingswinsten die door de loonmatiging weer kunnen groeien. Den Uyl sprak gisteren over „een duidelijke gespecificeerde invul- 7an een onzer verslaggevers AMSTERDAM Aanhangers van de Zuidmolukse leider Tamaela hebben zich leln open brieven tot de Nederlandse regering gewend. Terwijl mevrouw Pepelina jfSahureka, minister van buitenlandse zaken in het Tamaela kabinet, verleden Jsiceek nog even in Nederland, in de hoop een persoonlijk gesprek met Den Uyl te te&ebben, zich vooral tegen het Nederlandse beleid in het algemeen keert, .beschuldigen de Tamaela-jongeren de Nederlandse regering van „pure moord" 3>ij de militaire ingreep in Drente enkele weken geleden, ig Wat was de Inhoud van de gesprekken van de twee con tactpersonen dr. Tan en me vrouw Somoukil met de ka pers? Waarom wordt de in houd van deze gesprekken geheim gehouden? In een op 19 juni gedateerde, maar nu pas ontvangen brief n*van de Jongeren van de De- ?"»an Partij Revolusionair Si- J0Wa-Lima. wordt de geweldda dige beëindiging van de Zuid molukse acties ten zeerste af gekeurd. De jongeren eisen van de Nederlandse regering K%en „volledige verklaring" ;7Van de volgende punten: jji Wie waren de twee bemid delaars die door „onze RMS eraden werden genoemd door de Nederlandse re ge werden afgewezen? -rW Waarom heeft de regering jUe namen niet bekend ge- t^naakt en waarom waren zij stals bemiddelaars onaan- ijkaardbaar? Verder willen de Jongeren we ten waar de regering bleef met beloftes die in het begin van de gijzelingsacties wer den gedaan toen de kinderen uit de school eenmaal vrij gelaten waren. Zij doelen hiermee op de belofte van een vrijgeleide voor de ka pers als er een land van be stemming zou zijn gevonden. Ook in de brief van mevrouw Sahureka wordt gesproken over niet gehouden Neder landse beloftes. Zij meent dat Nederlandse rechters de in 1950 uitgeroepen RM8 Ju ridisch hebben erkend, en verwijst naar het feit dat de toenmalige RMS-regertng haar gebied „vanaf 25 april 1950 de facto en de Jure on verstoord geregeerd heeft tot de militaire agressie van de Indonesische troepen". Door steun aan de Indonesische troepen speelde de Neder landse regering echter „een actieve en beslissende rol bij de agressie tegen de soeverei ne Republiek der Zuid Mo- lukken." Bovendien zou Ne derland de Zuidmolukse sol daten opzettelijk hebben ver hinderd om hun republiek te verdedigen. Deze soldaten werden bedrogen door hen onmiddellijk na hun aan komst in Nederland te ont slaan uit de KNIL. Samenzwering In de afgelopen 27 jaar waar in, aldus mevrouw Sahureka, de Nederlandse regering de Zuidmolukkers tegen hun wil dwong om in ballingschap te leven, bleef Nederland met Indonesië samenzweren te gen de Zuidmolukse onaf hankelijkheidsstrijd. Me vrouw Sahureka constateert dat vooral de Zuidmolukse jongeren vastberaden zijn om de strijd voort te zetten en dat minstens één land, na melijk Benin, de „Zuidmo lukse strijd onder leider schap van onze president Z.E., Generaal Izaac Tamaela ondersteund." Volgens me vrouw Sahureka zijn „betaal de Indonesische agenten" die de „ware nationalistische ge voelens van de radicale Zuid molukse Jongeren misbruikt hebben de werkelijke opsto- kers van de recente geweld dadige acties in Holland met het uiteindelijke doel om de Zuidmolukse strijd in een kwaad daglicht te stellen en vooral om het vredig bestaan tussen Nederlanders en Zuid molukkers te verstoren." In haar brief vraagt mevrouw 8ahureka Den Uyl dringend om de volgende „fundamen tele politieke rechten van de Zuidmolukkers te voldoen." Zo wil zij dat Nederland de RMS-striJd onder leiding van Tamaela erkend nu ook een ander land, Benin, dat ook gedaan heeft. Verder vraagt zij Den Uyl om de Nederland se bevolking met valse infor matie over de RM8 niet meer te „misleiden" en om „minis ters en vooraanstaande figu ren te beletten Iedere keer als ze van Indonesië terugkeren Intimiderende, minachtende en bedriegelljke publieke verklaringen en uitlatingen over de RMS-striJd te maken zonder enige aanleiding of re den daartoe." Manu8ama Ook wil mevrouw Sahureka dat Nederland ophoudt met pogingen om Zuidmolukkers tegen hun wil in Nederland te integreren of te assimileren. Verder mag Nederland de RMS-striJd niet meer hinde ren of onderdrukken. En ten slotte dringt zij bij Den Uyl aan om geen contact meer te houden met RMS-kabinet van Tamaela's rivaal Manu- sama. Deze zou namelijk „zo wel controle als gezag en res pect reeds grotendeels verlo ren hebben bij de meerder heid van de Zuidmolukse ge meenschap in Nederland en die vooral ook nooit erkend kunnen worden als leiders vanwege hun laksheid en ver zuim in hun plichts- en ver antwoordelijkheidsbesef ten opzichte van het Zuidmoluk se volk in Nederland." ling" van de winstbestemming. De formateur acht dat „beslissend" voor de „vertrouwensbasis" die no dig is om de Inkomensmatiging te doen slagen. Regelingen Den Uyl noemt in zijn memorandum als regelingen: £8nelle Invoering wet Investerings rekening (gerichte premies voor in vesteringen), verbreding van loonoverleg tot „arbeidsplaatsen overleg en werkge- legenheidsoverleg op het niveau van de bedrijfstak en het bedrijf. De werkgevers moeten Insteken op nieuwe vormen van overleg en me- debeslissen over produktle, investe ringen en winstbestemming". Ondernemingsraden moeten ad viesrecht krijgen over „belangrijke investeringsbeslissingen". Er moeten controlemechanismen komen op steun aan individuele be drijven in financiële nood. Er moeten wetten komen om fu sies Inhoudelijk te laten toetsen door de overheid, en om de bestaan de fusiecode een wettelijke grond te geven. Den Uyl erkende dat hij voor zijn plannen heeft geput uit nota's van industriebond NW (vijf Jaar voor kwaliteit), van FNV (vier Jaar voor uit) en van CNV (sociale groei). „Ik heb die hand gepakt", vertelde Den Uyl in zijn toelichting. „Dit beleid is niet uitvoerbaar zonder medewer king van de werknemers-vakbewe ging". In de huidige regeringsplannen staan binnen de één-procentsopera tie voor de komende twee Jaar nog belastingverhogingen tot twee mil jard gulden op stapel. Den Uyl wil daarvan één miljard gulden op 1 januari aanstaande laten ingaan. De tweede helft van de verhogingen zou achterwege kunnen blijven als in derdaad de komende twee Jaar wordt afgezien van verhoging van CAO-lonen en ook de Incidentele loonstijgingen „strikt beperkt" wor den, tot in elk geval minder dan 1,5 procent Bij loonmatiging hoeft de overheid immers minder uit te ge ven aan salarissen voor ambtena ren. Den Uyl ontkende in zijn mon delinge toelichting niet dat deze suggestie iets heeft van een stok achter dè deur. Toch wees hij erop dat open over de feiten en mogelijk heden kan worden overlegd met vakbeweging en werkgevers. De for mateur wil op korte termijn bezien of alle 64-Jarigen in de gelegenheid kunnen worden gesteld vervroegd met brugpensioen te gaan. Dat zou netto 166 miljoen gulden gaan kos ten, en de werkloosheid kunnen ver minderen met 4500 manjaren. BIJ enkele bedrijfstakken lopen al expe rimenten met vrijwillig vervroegd pensioen. De SER zou advies moe ten worden gevraagd over uitbrei ding voor beneden-64-Jarigen. Den Uyl wenst voorts een spoedig besluit om Jongeren van zestien tot achttien Jaar meer aan het onder wijs te laten deelnemen. Dat zou de werkloosheid kunnen verminderen. Er is al een trend naar meer onder wijs, maar het Centraal Planbureau voorzien zonder speciale maatrege len dat die trend naar beneden buigt Vervolg van pagina 1 Bij de prijsmatiging van landbouw gronden ligt de tegenstelling princi piëler. Het CDA denkt de prijzen te kunnen matigen door de kopers kring te beperken tot landbouwers en wil eigenlijk pas als blijkt dat dit niet lukt verder in de richting van de voorstellen van de PvdA gaan. Deze PvdA wil de prijzen beheersen mede door de overheid direct via de grond bank prijsbeheersend op de kopers markt te laten opereren. In de nacht van maandag op dinsdag bereikten formateur Den Uyl en de drie fractievoorzitters overeenstem ming over belangrijke delen van de te voeren grondpolitiek, waaronder de fel omstreden wijziging van de onteigeningswet. Over die wetswijzi ging werd tot in de details vastge legd hoe het wetsontwerp zal lulden dat het nieuwe kabinet aan de Twee de Kamer zal voorleggen. Zoals be kend viel het kabinet-Den Uyl in maart J.l. omdat na wekenlang inten sief vergaderen CDA en PvdA geen compromis konden vinden. Oplossing De ooizaak van de kabinetscrisis is nu opgelost, meldde PvdA-fractle- - voorzitter Van Thljn dinsdagmorgen om half zes. na afloop van het nach telijke beraad op het Catshuis. De fractievoorzitter van het CDA Van Agt onderstreepte dat en voegde er aan toe: als er op die avond van de 22ste maart ook een compromis als dit was geweest, was het kabinet niet gevallen. Het compromis werd mogelijk om dat zowel PvdA als CDA maandag nacht op verscheidene punten wat toegaven, waardoor er een als geheel voor belden aanvaardbare wetstekst uit voortkwam. Van Thijn sprak zelfs van een „sterk verbeterde, logi- j sche wetstekst". Van Agt noemde als oorzaken voor het feit dat nu plotse- ling wel overeenstemming mogelijk was over iets waarop een kabinet moest vallen: „We hebben een aantal maanden afstand kunnen nemen van de problemen, en bovendien wa ren we na het langdurige praten in maart allen in onze posities vastgelo pen. Nu was het met vier mensen veel makkelijker praten dan toen met zestien ministers. Veranderingen Het akkoord over de onteigenings wet brengt een aantal essentiële ver anderingen in het oorspronkelijke wetsontwerp van het kabinet Den Uyl. In de eerste plaats is er een belangrijke bepaling aan toege voegd dat onteigenden behalve de gebruikswaarde van hun grond ook negatieve ontwikkelingsschade zo wel in de vermogens- als in de inko menssfeer kunnen krijgen (wens van het CDA), dat is de schade die men lijdt in het zicht van de onteigening door niet meer te Investeren. Verder zijn er een aantal correcties op de gebruikswaarde geschrapt, met name is nu vastgelegd dat bij de bepaling van landbouwgronden niet meer van alternatief gebruik van die grond kan worden uitgegaan als dat in strijd is met geldende bestem mingsplannen ter plekke (wens PvdA). Bovendien is er een extra bepaling gekomen waarin staat dat een onteigende ofwel een beroep kan doen op de negatieve ontwikke lingsschade, ofwel op de andere cor recties, maar niet op beide tegelijk, verder is ook afgesproken dat niet alleen eigenaren, maar ook huurders en pachters eventueel een beroep op negatieve ontwikkelingsschade kunnen doen. Tenslotte komt er ook een bepaling van het wetsontwerp waardoor ook projectontwikkelaars eventueel onteigend kunnen worden. Voorkeursrecht Het wetsontwerp dat voorkeurs recht van gemeenten regelt bij aan koop van onroerend goed wordt aangevuld met een artikel dat de minister van volkshuisvesting het recht geeft om in gemeenten gebie den aan te wijzen waar het voor keursrecht moet gelden. Overeenstemming is er ook over het feit dat er een geheel nieuw wetsont werp moet komen dat het voor keursrecht regelt van de centrale overheid bij de aankoop van sommi ge gronden. Daarbij wordt onder meer aan natuurgebieden gedacht Niet werd afgesproken voor welke gebieden zo'n voorkeursrecht moet gelden, waardoor het volgende kabi- net dat moet uitzoeken. Meer over de grondpolitiek onze pagina economie. De ideeën van Den Uyl over de nood zakelijke loonmatiging zijn van de zijde van de vakbeweging vrij positief beoordeeld. FNV-loondeskundige Bode noemde de gedachte van Den Uyl, twee jaar lang geen verhoging van de CAO-lonen, „niet bij voorbaat onbespreekbaar". De heer De Graaf, tweede voorzitter van het CNV, noemde het „niet on gunstig" dat Den Uyl daarbij spreekt over behoud van de koopkracht en het stelsel van de prijscompensaties. Zo wel Bode als De Graaf gaven gistera vond een zeer voorlopige reactie op het memorandum van Den Uyl, waar van zij slechts via de TV op de hoogte waren. Bode en De Graaf benadruk ten, dat de vakbeweging de noodzaak van loonmatiging zeker inziet „In de huidige werkgelegenheidssituatie kunnen we geen bokkesprongen ma ken", aldus De Graaf. Bode vroeg zich af, of koopkrachthandhaving „over de hele linie wel aanvaard baar is", „er zijn wellicht groepen voor wie een stukje verbetering van die koop kracht nodig U". Bode en De Graaf onderstreepten Den Uyl's opvatting dat loonmatiging door de werkgevers „gehonoreerd" moet worden met meer beslissings recht voor werknemers over produk- tie, investeringen en wenstbestcding. FNV en CNV zullen in de komende dagen hun standpunt over bet memo bepalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3