Bewoners Leidse Morssingel moeten panden ontruimen Moigen gesloten. Vaste aanstelling geweigerd aan samenwonende onderwijzeres 'Stadsapotheek was kostenbesparend' 3 I Situatie Rijswijkse Lege warme steigers Lindelaan ondraaglijk Gastgezinnen gevraagd voor Noordierse kinderen Jongen verongelukt Leiden wil panden aan Langegracht de BONNETERIE Bij protestants-christelijke school in Delft HUISHOUDELIJKE KRACHT typiste Giezen LOGOPEDIST(E) LEIDSTER OF LEIDER LEIDSTER OF LEIDER DINSDAG 5 JULI 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 6 Van een onzer verslaggeefsters LEIDEN De strijd tussen de bewoners van de Leidse Morssingel en de gemeente wordt maandag 25 juli a.s. beslecht Op die datum moeten de bewoners van de panden Morssingel nos. 3 t/m 9 en no. 11 hun woning ontruimd hebben. De gemeente Leiden heeft dit, mid dels een advocaat. In een schrijven laten weten, waarbij tevens wordt opgemerkt, dat mochten de bewo ners hierover andere gedachten heb ben. de hulp van de politie wordt ingeroepen. Voor het gebied, waar dit rijtje uit 1830 stammende huizen staat, is mo menteel een ontwerp-bestemmings- plan ontwikkeld, dat voorziet in de bouw van 120 flatwoningen. Dit plan is tot op heden alleen nog maar besproken in de gemeenteraadscom missie voor ruimtelijke ordening, die op 12 mei Jl. werd gehouden. Het merendeel van de raadsleden kon zich toen verenigen met de plannen van b. en w. om de grond langs de singel In erfpacht te geven aan de aannemingsmaatschappij Neduco, die de flat-woningen zal bouwen. Voordat dit echter kan gebeuren moeten eerst de panden gesloopt worden. En hiertegen verzetten de bewoners zich. Zij zijn van mening dat de panden, waarvan een aantal al dichtgespijkerd is, best gerestau reerd kunnen worden. De gemeente Leiden heeft al eerder dit Jaar (op 11 maart) laten weten dat de huizen ontruimd moesten wor den, en wel vóór 1 mei. De bewoners konden toen gedaan krijgen, dat de eerder beloofde opzeggingstermijn van drie maanden werd aangehou den. Dit hield in dat de bewoners voor 11 Juni Jl. hun blezen gepakt moesten hebben. Zij zijn toen blij ven zitten. Maar zoals het er nu uit ziet, zullen zij hun huizen toch moe ten verlaten. De bewoners zijn echter niet van plan zonder meer weg te gaan. In een schrijven van hun advocaat aan de gemeente laten zij weten, dat zij eerst willen zien dat alle procedures worden afgehandeld, voordat er be sloten wordt tot ontruiming en sloop. Zij doelen hiermee op de twee bezwaarschriften, die zij hebben in gediend, één bij de gemeente Leiden en één bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. In hun brief halen zij tevens aan, dat de „aanzegging tot ontruiming in strijd Is met het raads besluit van 7 februari 1973, waarbij bepaald werd, dat panden eerst mo gen worden gesloopt wanneer er zeer gegronde redenen zijn om aan te nemen, dat de werken voor welk doel de panden gesloopt worden, binnen drie maanden na de sloop worden aangevangen." Hierbij halen de be woners aan, dat de gemeenteraad zich over het ontwerp-bestemmings- plan nog niet heeft uitgesproken. De gemeenteraad van Leiden ls momen teel met reces, zodat deze zaak niet eerder dan september weer bespro ken kan worden. Tevens hebben de bewoners een brief gestuurd aan de rijksdienst voor monumentenzorg, met de vraag het gebied, waarin in de Morssingel ligt op de monumen tenlijst te zetten als „beschermd stadsgezicht." Als argumenten hier voor voeren zij aan, dat „de panden rond 1880 gebouwd zijn in de z.g. eclectische neo-renaissancestijl, een stijl, die in Lelden steeds minder wordt aangetroffen en dat de stijl van de woningen aan de Morssingel goed overeen stemt met het aan de overzijde gelegen Museum voor Vol kenkunde, een monument, dat on langs geheel gerestaureerd is." De monumentenraad komt niet eerder dan 12 augustus a.s. bijeen, zodat een uitspraak ook niet eerder te ver wachten valt. De bewoners willen nu eerst op deze uitspraak en van de gemeenteraad en Gedeputeerde Sta ten wachten, om daarna alsnog te praten over sloop. Mocht blijken dat dan alsnog voor sloop wordt beslo ten. zijn de bewoners bereid hun woning te onruimen. „Wij willen al leen dat eerst deze procedures ge rechtelijk worden afgewerkt, voor dat deze panden worden gesloopt," aldus een woordvoerder van de be woners. Een woordvoerster van de gemeente was van mening dat er aan het be sluit tot ontruiming echter niet meer te tornen valt. RIJSWIJK De grens van het men selijk toelaatbare is wat betreft de Lindelaan reeds ver overschreden door een ongelimiteerd verkeers aanbod dat alle perken te buiten gaat. Aldus een brief van bewoners van zoals ze het zelf noemen „verkeersriool de Lindenlaan" aan de gemeenteraad van Rijswijk. De bewoners wijzen de gemeente raad op het feit dat men dagelijks geconfronteerd wordt met geluld-, Van een onzer verslag geef sters ZOETERMEER Turtntip meisjes en twintig jongens uit het Noordierse Bel/ast en om geving komen van 4 t-7n 25 augustus naar Nederland. Zij zullen dan drie toeken lang te gast zijn bij gezinnen in Zoe- iermeer. Al enkele jaren komen Noord ierse kinderen voor vakantie naar Nederland, waar rooms- katholiek en protestant dan samen gaan. Iets wat in hun eigen land nog steeds een on mogelijke zaak is. Op allerlei manieren wordt geprobeerd om deze kinderen de nodige ontspanning te be zorgen. De Zoetermeerse voor bereidingen voor dit samenle- vingsopbouw-project zijn in volle gang en daarbij hoort ook het zoeken naar gastgezin nen. Iedere Zoetermeerder, die in deze drie weken aan twee Jongens of meisjes gastvrij heid toil verlenen, kan contact opnemen met mevr. Borgen- van de Werve, Berglaan 7, tel. 212536 of met mevr. Kooyman- den Boef, Tyberg 65. tel. 213017 in Zoetermeer. VAALS (ANP) De dertienjarige Ralf Zlmmermann uit Vaals is gisterochtend in zijn woonplaats om het leven gekomen. Toen hij met zijn flets wilde oversteken, is hij op een bus gebotst. Hij was meteen dood. LEIDEN Het bureau Grondzaken van de gemeente Lelden voert mo menteel onderhandelingen met de firma Berk en de Shell met de be doeling om de panden op de hoek van de Langegracht en de Volmolen gracht over te nemen. De gemeente Leiden wil de panden, die In slech- testaat verkeren, voor verdere afta keling behoeden. Mocht de gemeen te er In slagen de panden in gemeen- tebezlt te krijgen, dan ligt het voor de hand dat de monumentale pand jes in oude staat hersteld zullen worden. De onderhandelingen verlopen ech ter niet al te soepel: de pandjes zijn eigendom van de firma Berk. die ze een tiental Jaren geleden verwierf. Bedoeling van de firma was om er samen met Shell een bezlne- en ser- vicestation te beginnen. Zover is het nooit gekomen, het station aan de Langegracht is bij de oliemaat schappij van het prioriteitenlijstje afgevoerd. Tussen de firma Berk en de oliemaatschappij is indertijd echter wel een twintigjarig huurcon tract afgesloten, waar de Leidse fir ma zich aan wenst te houden. Ge volg is dat Shell huur betaalt en onderhoudsplichtig is voor pandjes waar het niets mee wenst uit te richten Zowel de firma Berk als Shell zijn niet erg te spreken over de huidige situatie, maar kunnen el kaar nog niet vinden in een compro mis Pas als de onderhandelingen afgerond zijn, kan de afdeling Grondzaken van de gemeente Lei den zich wat actiever in de strijd werpen. Verwerving van de monu mentale pandjes is voor de gemeen te bovendien zo Interessant omdat men ook eigenaar is van het aan grenzende pand van Krantz. Dit alles heeft inmiddels geleld tot een conflict tussen enerzijds de school en anderzijds de onderwijze res en een aantal ouders. Deze laat- sten zijn het niet eens met de school leiding en hebben hun kind van school genomen. ZIJ vinden, dat in de school het geloof te fanatiek wordt beleden. De onderwijzeres ls teleurgesteld door de hele gang van zaken. Ze zegt niet in te zien, dat zij niet christelijk zou zijn. „Ik ga haast iedere zondag naar de kerk en ik had samen met mijn verloofde besloten volgend Jaar te trouwen. Wij kunnen het nu finan cieel nog niet opbrengen en boven dien ben ik er emotioneel nog niet aan toe. Op een gegeven moment bood de school een renteloze lening aan en de oudercommissie had de trouwerij al bijna geregeld, maar ik was er nog niet aan toe." aldus Ida Sallé. „Wij hebben er nog over nage dacht er op in te gaan, maar we kwamen samen tot de conclusie dat het belachelijk was te gaan trouwen, op het moment dat het hoofd, het bestuur en de oudercommissie dat wilden." Volgens het hoofd van de school is het samenwonen niet de enige reden. Hij stelt, dat er in het verleden ook al conflicten zijn ge weest. In een aantal brieven stelt hetzelfde hoofd echter, dat Ida Sallé een goede onderwijzeres is en dat het hier om een zuiver principiële zaak gaat Hij zegt hierover: „Het was van ons allemaal een daad van naastenlefde om de problemen rond de trouwerij te helpen oplossen. De trouwdag had hun haast geen cent gekost Maar toen kwam de aap uit de mouw. Het bleek dat ze ons alle maal belogen had. Wij zijn het ver trouwen in haar kwijt. In deze situa tie was een vaste aanstelling niet verantwoord." Statuten Het bestuur en de oudercommissie verwijzen naar de statuten. Daarin staat: „De stichting ls in het nastre ven van haar doel gebonden aan de Bijbelse Boodschap, zoals deze tot ons komt in Jezus Christus als Ver losser en Zaligmaker." Op grond hiervan zou, volgens het bestuur en de oudercommissie Ida Sallé niet op de school te handhaven zijn. Eén van de leden van de oudercommissie zegt hierover: „Het was voor ons een bezwaar als ze pas over een jaar zou trouwen. Dit punt staat misschien niet zo duidelijk in de statuten, maar op een gegeven moment zeggen wij. dat het niet meer binnen het geheel past." Ida Sallé heeft inmiddels een andere Het boekje beantwoordt hiermee de vraag hoe het Haags stadsbestuur er toe kwam een stadsapotheek te stichten. De apotheek had in het eerste Jaar van zijn bestaan aller minst te klagen over belangstelling: de apotheker en zijn gezel verwerk ten in het ruim huls aan de Grote Markt, gelegen tussen het Groot en het Klein Boterhuls, niet minder dan 13.000 recepten. Aanvankelijk voor zag de stadsapotheker slechts de be- ADVERTENTIE Volgende week donderdag. 14 juli. begint om 9 uur de seizoen opruiming. Om alles goed Ie kunnen voorbereiden is de Bonneterie morgen 6 juli de hele dag gesloten -Gravenstraat/Builenhol Den Haag- WASSENAAR De steigers zijn leeg, de bouw ligt stil. Als bouwvakker was je nu ook goed bruin geworden op de bouwstellingen van deze nieuwe flats ln Wassenaar. Maar „bakken" is nog altijd prettiger op een strand in zuidelijker streken, op een bootje op een Hollandse plas of op een terras aan de Scheveningse boulevard. Deze foto is genomen in het park bij Kasteel Oud-Wassenaar, waar de laatste fase in afronding is I van een bouwprojekt van zeer luxe service-flats. stank- en verkeersoverlast. De brief bevat tevens het verzoek om deze problematiek in bespreking te bren gen tussen Vertegenwoordigers van de gemeente Rijswijk en bewoners van de Lindenlaan, vergezeld van leden van het buurtschap Oud-Rijs- wijk. Eerder al belegden de veront ruste bewoners een vergadering. Aanleiding daartoe was het tien mil joen project ter verbetering van de woon-, leef- en verkeerssituatie in een aantal Rijswijkse wijken. De bewoners kwamen op die vergade- j ring tot de conclusie dat zij, wonen de langs een doorgaande verkeers weg, door dit project lelijk in de 1 steek waren gelaten. Van onze correspondent DELFT De Delftse onderwijzeres Ida Sallé heeft, na twee jaar lang les te hebben gegeven op de protestants-christelijke Prinses Marijke basisschool ln Delft, geen vaste aanstelling gekregen. Dit omdat zij samenwoont met haar verloofde en, volgens het hoofd van de school, om nog een paar andere redenen. aanstelling gekregen op een andere openbare basisschool. Zij en haar verloofde zijn hier erg blij mee, vooral omdat ook de verhouding met de overige onderwijzers en onderwij zeressen de laatste tijd was verslech terd. Een punt, waar zij over valt, is het feit, dat de school geprobeerd heeft alles stil te houden tegenover de ouders. „In hoeverre mag een bestuur nog besluiten nemen, als die niet door de ouders onderschreven worden, dat vraag ik mij nu af," aldus Ida, die hiermee doelt op het feit, dat vrijwel alle ouders van de kinderen uit haar klas het niet eens zijn met het beleid van de school. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „De verzorging van de armen was toevertrouwd aan de kerken, de tekorten werden aangevuld door de Magi straat. De kosten liepen echter zo hoog op in 1748 zelfs 10.000,dat de Haagse Overheid overwoog zelf deze taak ter hand te gaan nemen. Men nam een besluit: ter besparing van de kosten werd in 1749 een eigen „Stadsapotheecq" opgericht. Eerste apotheker was Pieter Chataigné. Nog steeds, meer dan 225 jaren later, is besparing van kosten één van de gronden van het bestaansrecht van de Apotheek Haagse ziekenhuizen." Al dus een boekje over de werkzaamheden van de stadsapotheek dat onlangs is verschenen. Het boekje is bestemd voor nieuw personeel van de apotheek en voor op bezoek zijnde farmaceuten uit binnen- en buitenland. woners van het „Armhuis" en de schoolmeesters van de stadsscholen van geneesmiddelen. Later, ln 1893, werd de eerste Haagse Polikliniek opgericht en de voorschriften van de geneesheren mochten worden aan geboden aan de Gemeenteapotheek. Een gelijkluidend veizoek van de regenten van het R.K. Ziekenhuis van de H. Johannes de Deo werd twee Jaar later door b. en w. van Den Haag ingewilligd. In het begin van de twintigste eeuw groeide de stads apotheek nog verder uit. De apo theek, inmiddels via de Houtmarkt 21 verhuisd naar een pand in de Prinsestraat op de hoek van de Mo lenstraat, kreeg een groeiende taak toebedeeld en ontwikkelde zich on der apotheker A. H. Schirm tot een farmaceutische dienst van de ge meente. Het gebouw aan de Prinse straat raakte ook al spoedig overbe volkt en daardoor werd het nood zaak om een vijftal ultdeelposten ln verschillende wijken van Den Haag op te richten. De Gemeenteapotheek leverde onderwijl aan armenpatiën- ten. „Hierdoor groeide nog intenser de samenwerking tussen de Ge meenteapotheek en de Haagse zie kenhuizen en het gevolg daarvan was dat na de tweede wereldoorlog vrijwel alle ziekenhuizen ln Den Haag er toe over gingen de farma ceutische verzorging aan de Ge meenteapotheek op te dragen. Den Haag werd daardoor de eerste stad in Nederland waar de oude stadsapo theek uitgroeide tot centrale zieken huisapotheek." aldus de brochure. De Gemeenteapotheek vestigde zich in 1971 na het gereedkomen in het Leyenburg-complex en werd ln '74 omgedoopt tot Apotheek Haagse Ziekenhuizen. Begon de Stadsapo theek met precies één apotheker en gezel, inmiddels werken er 135 mede werkers mee aan de Apotheek. Jeugdhuis Vliet en Burgh, uitgaande van de Stichting „Het Leger des Heils" zoekt op korte termijn voor haar ge zinshuis in Nootdorp een voor 10 uur per week. Sollicitaties telefonisch 070-861212 of schriftelijk aan de direkteur, Oosteinde 102, Voorburg. GEMEENTE RIJNSBURG Ter gemeente-secretarie is binnenkort plaats voor een ervaren Het salaris kan nader worden overeengekomen, terwijl voor deze functie een goede rechtspositieregeling van De werktijden zijn variabel. Sollicitaties kunnen binnen 10 dagen worden ingezonden aan de burgemeester, p/a Kerkstraat 30, Rijnsburg. ZAKENFLITSEN Parketvloeren Leveren en leggen van alle soorten parket v a. f 17 - per m2. Uw oude vloeren weer als nieuw door mach. schuren en lakken. Ook event, reparatie. Modu Parket Hardenbroekstr. 156, Oen Haag, tel. 070-296608 Oe secretaris van ons bureau (in bezit van urgentiebowijs) zoekt voor zo spoedig mogelijk in Leiden zolder/ etage huur lot 350 per maand. Opknap pen geen bezwaar. Aanbiedingen tel. 071-133043 (overdag), 071-121922 ('s avonds). Ons nieuwe adres: KALKHOVENWEG 30. ALPHEN A/D RUN, TEL. 01720-22288 autoradiateuren, accuraat, snel, billijk. Zoekt u een woning, kamer ol flat in Leiden ot omg.7 Bel dan tel. 071- 123675. Ook rullen. WON. BURO De Sleutelstad HOGEWOERD 105, LEIOEN Openlnfl«tl]den van 10-19 uur. Rep. KUNSTGEBITTEN v.d. Waalsstr. 44, Leiden. Telefoon 071-125566. GEOPEND VAN 8-17 UUR OF VOLGENS AFSPRAAK GRASZODEN I en grond ook zakken grond in elke hoeveelheid leverbaar. F. Philippo, Margrietstr. 5, Leiden, tel. 071-126414. De_grootste sortering butaangas apparatuur Gaecomforen, verlichting, koelboxen-kasten, kachels, olleverllchtlng, transistor TL, water pompen, fitting materiaal. Slang, Chemische toiletten Groot la onze eortertng tuinmeubelen DÉ SPECIAALZAAK voor Leiden en omstreken. Camping Gasshop Holverda Beatrixstraat 21-23 Lelden, tel. 071-126534. DATSUN DEALER graszoden direct van onze kwekeri|. 3,25 per m2, tuinaarde en mest in zakken, alles franco thuis, v.d. Meer, graszo den, Noordwijk. Tel. 01719-13939. Gevraagd mei of zonder overname Flat, Woningen en Kamers in Leiden en omg. won. buro DE SLEUTELSTAD HOGEWOERD 105, LEIDEN tel 071-123675 Openingstijden van 10-19 uur. Uitknippen Geldleningen voor elk doel Financieringen - Persoonlijke leningen - Hypotheken Rijks Erkend Bedrijf Bemiddelaar Aether, Ba. 05550 Hammarskjóldlaan 213, lel. 070-935693. UITKNIPPEN T V -reparaties bij u thuis, ook 's avonds, vooral prijsopgaaf schrrfteltjko garantie. Financiering - persoonlijke lening mogelijk. Levering van (zo mogelijk) etektnsche artikelen. U wordt gehaald en gebracht Rl|ka-Erkend B*dri|« Aether, Bs 05550. Hammarskjóldlaan 213 - Tel. 070-935893. GEMEENTE DE LIER OPENBARE BEKENDMAKING BESTEMMINGSPLAN De burgemeester van De Lier maakt bekend, dat gedeputeerde staten der provincie Zuid-Holland bij besluit van 25 mei 1977, no. B21682 heDben goedgekeurd de bij raadsbesluit van 15 december 1976 vastgestelde tweede herziening van het be stemmingsplan Dorp-Zuid. Het besluit van gedeputeerde staten ligt met ge noemd bestemmingsplan met ingang van 6 juli 1977 gedurende één maand ter gemeentesecreta rie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Daar niemand zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad en tot gedeputeerde staten heeft gewend, is niemand bevoegd gedurende bovenge noemde termijn bezwaren in te dienen bij de Kroon. De Lier, 5 juli 1977 De burgemeester voor noemd, M. Paats Jeugdhuis Vliet en Burgh uitgaande van de Stichting „Het Leger des Heils" zoekt per 1 september 1977 wegens vertrek van de huidge logopediste, voor haar project „Het Jonge Kind" een voor 4 uur per week. Taakomschrijving: onderzoek en advies t.b.v. indiv. kinderen indiv. behandeling deelname aan teamoverleg over indiv. kinderen als hij/zij hiermee bemoeienis heeft deelname aan teamoverleg i.v.m. project verloop (maandelijks 1-17? uur) Tijdsbegroting: 7? dag per week waarin: wekelijks gesprek met 1 groepsteam onderzoek en behandeling deelname teamoverleg. Sollicitaties schriftelijk te richt aan de directie van het Jeugdhuis, Oosteinde 102 te Voorburg. HERVORMDE STICHTING VOOR KERKELIJK SOCIALE ARBEID (K.S.A.) te 's-Gravenhage. In verband met een komende vakature zoeken wij voor onze A-instelling een full-time voor de hulpverlening aan bejaarden, langdurig zieken en gehandicapten. Tol het takenpakket behoorl o.m, het beoordelen van aanvragen om hulp, bepaling van de financiële draag kracht, begeleiding van de bejaardenhelpsters, onderhou den van kontakt met de kliënten alsmede het verzorgen van de daaruit voortvloeiende administratie. Het eventueel verrichten van werkzaamheden binnen het kader van de alpba-hulpvertening behoort eveneens tot de mogelijkheden. Voorts zoeken wij ter versterking van onze afdeling alpha- hulpverlening een tweede met een op de alpha-hulpvertening afgestemde taakop dracht. Voor beide functionarissen Is vereis! het diploma maat schappelijk werk, diploma M.B.O. (S.D ot Akte N XII, N XIX, N XX. Salaris volgens rijksregeling, Minimum leeftijd 23 jaar. Schriftelijke sollicitaties voor beide funkties gelieve men te richten aan de directeur van de A-instelling, Swee- linckplein 71. Den Haag. De sollicitaties worden behandeld door een kommissie, 'waarin leid(st)ers en directie vertegenwoordigd zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6