Kantoor Westraven veilig Grondpolitiek Suarez Stagnatie bij toename van Nederlandse export Hoge koffieprijs ontwricht coöperaties Politie waakzaam Vervoersfederatie weet niets van ongehinderd lossen Chileens koper Mbuma- ziekenhuis in Rhodesië gesloten Rapport TNO: Geen enkel risico meer Bericht Handelsveem niet bevestigd Lager geschoold personeel wordt meest gezocht Britse boete erg zwaar Minder doden bij bedrijfsongevallen Forse stijging verwacht van sociale premies Concurrentie buitenland erg groot Latijnsamerikaanse boer vindt winst belangrijker dan solidariteit eerst m'n §oudKuü§e opeten..! DINSDAG 5 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze parlementsredactie UTRECHT Het omstreden Rijkskantoorgebouw Westra ven in Utrecht is nu veilig. De duizend ambtenaren, die in het nieuwe knatoorgebouw naast een tankopslagplaats moeten gaan werken, lopen geen op merkelijke risico's meer. Dat heeft het bureau explosieveilig heid van TNO geconcludeerd in een eindrapport over de risico's, die de nieuwe kantoren lopen voor het er naastgelegen tankpark. TNO meent dat er in het laatste Jaar voldoende veiligheidsmaatregelen in en rond het tankpark zijn genomen. „Door de getroffen maatregelen kan wor den gesteld dat de veiligheid van het in het kantoor werkzame, alsmede van het zich op het terrein in de omgeving bevindende personeel, in hoge mate veilig kan worden ge steld," aldus de slotconclusie van TNO. Het instituut beveelt overigens nog wel enkele nadere studies aan, maar die zijn vooral bedoeld om de vaak Ingewikkelde alarmprocedure, die nu is overeengekomen, te vereenvou digen. Een van de aanbevolen nieu we studies betreft het mogelijk splintervrij maken van de ruiten. Er is nauwelijks risico meer dat de rui ten barsten als gevolg van een even tuele explosie, maar toch meent TNO dat er nadere proeven met de ruiten gedaan moeten worden. Het gebruik van op de ruiten geplakt folie, zoals eerder was aanbevolen om versplintering te voorkomen, wordt door TNO niet als nuttig ge zien. Er kunnen dan nog steeds splinters glas in de werkruimte vlie gen met eventuele verwondingen als gevolg. Het is de bedoeling dat het rapport op 18 Juli wordt besproken in de bijzondere personeelscommissie van de diensten die nog in het gebouw moeten trekken: Staatsbosbeheer en de cultuurtechnische dienst Bij de ambtenarenbonden en het personeel is wat Irritatie ontstaan over de haast die men nu maakt. Zij stellen dat het midden in de vakantietijd erg moeilijk is om overleg te plegen met de betrokken ambtenaren. Voor het blok Het omstreden kantoorgebouw kwam ruim een Jaar geleden gereed. De duizend ambtenaren die erin moesten weigerden: men vond de ligging van het gebouw te gevaarlijk. In overleg met de dienstcommissie werd TNO ingeschakeld, die sugges ties deed voor verbeteringen. Die suggesties waaronder een alarme ringsregeling door het KNMI bij voor het tankpark gevaarlijke weersom standigheden werden de afgelopen maanden uitgewerkt. In maart be trokken de eerste vijfhonderd amb tenaren (van verkeer en waterstaat) de onderste verdiepingen van het gebouw. De andere vijfhonderd ambtenaren, van Staatsbosbeheer en de cultuurtechnische dienst, ble ven weigeren. Zij vonden dat de voor de Rijksgebouwendiensten verant woordelijke minister Oruijters de ambtenaren voor het blok zette, door hen aan te zeggen voor 1 maart Jl. naar Westraven te verhuizen, in afwachting van studies over de noodzaak van het aanbrengen van splintervrij glas. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De vervoersfede- ratle NW/NKV heeft geen en kel bericht gekregen over onge hinderd lossen in Milaan van twee Italiaanse vrachtwagens met Chileens koper. Dit zei gisteren bestuurder Jan Schroër van de vervoersfederatie naar aanleiding van een bericht van Handelsveem in Rotterdam, dat Ita liaanse vrachtwagens wel zijn gelost en dat de actie van de Italianen niet tegen Chili was gericht, maar be doeld was om het eigen vervoer te bevorderen. De Italiaanse werknemers weiger den zes Nederlandse vrachtwagens met Chileens koper te lossen, waar op deze het afgelopen weekeinde in Nederland terugkeerden. Een deel van de wagens ontsnapte aan het escorte van de transportbonden en het Chill-comité en het is momenteel niet bekend waar het koper is geble ven. Na de mededeling van Handels veem liet de vervoersorganisatie NOB-Wegtransport weten dat de Ita- Vervolg van pagina 1 Het huidige belastingstelsel leidde tot grote onrechtvaardigheden en bevoordeelde de hogere inkomens groepen in Spanje. Tegemoetkoming Suarez besluit sociaal-democraten te benoemen op de economische sleutelposten wordt gezien als een tegemoetkoming aan de socialisten en communisten in Spanje, die gro te invloed hebben bij de vakbonden. Deze zullen zeker niet meegaan met een versobering in Spanje als de arbeiders daarvoor het gelag moe ten betalen. Anderzijds hebben soci alisten en communisten geprobeerd de vakbeweging ertoe te bewegen de economische overgang in Spanje van dictatuur naar democratie niet te verlammen. De socialisten zijn niet opgenomen in de nieuwe regering hoewel zij met bijna één derde van de stemmen vlak achter Suarez' Democratisch Unie van het Centrum eindigde. Bij de vorming van zijn nieuwe rege ring heeft Suarez zijn pogingen voortgezet de militairen verder van het politieke toneel te verdringen. De afzonderlijke ministeries voor le ger, luchtmacht en marine zijn op geheven. Luitenant-generaal Manu- eal Gutierrez Mellado blijft echter als vice-premier voor defensie. Ook minister van buitenlandse za ken Marcelino Oreja houdt zijn post. Dit wordt gezien als een aan wijzing dat Spanje wil blijven aan stevenen op het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap. ADVERTENTIE lianen kennelijk met twee maten meten en dat de organisatie nog maar weinig geloof hecht aan een boycotactie tegen Chili. Jan Schroër van de vervoersfedera tie NW/NKV zei het mogelijk te achten dat Handelsveem in Rotter dam in zoverre gelijk kan hebben, dat deze twee vrachtwagens enige tijd geleden in Milaan zijn gelost en dat door dié gebeurtenis de Italiaan se transportarbeiders en leden van het Chili-comité attent zijn gewor den op de invoer van Chileens koper. Over de beschuldiging dat de Neder landse vakbondsmensen en de leden van het Chili comité zich voor het karretje van de Italianen hebben la ten spannen, die alleen maar hui eigen vervoer zouden willen bevoor delen. zei Schroër dat „er natuurlijk altijd mensen zijn die onze acties verdacht willen maken, maar dat onze Italiaanse collega's geen enkele aanleiding hebben gegeven tot der gelijke gedachten." „Ik wil daar nog aan toevoegen", aldus Jan Schroér, "dat ik het onmo gelijk acht via zo'n boycot alle Invoer uit Chili effectief stop te zetten. Zo'n Chlli-boycot kan voor ons slechts een proces van hinderen en van be wustwording Inhouden; dat is het uiterste dat wij kunnen bereiken. Aan een blijvende boycot zal lede reen mee moeten den en dat ls een onmogelijkheid. Materieel en ook Ju ridisch zien wij terdege onze beper kingen." In het bestuur van de vervoersfede ratie is deze zaak gisteren aan de orde geweest, waarna gistermiddag de vergadering van de federatleraad aan de Chili-boycot was gewijd. Ook de federatieraad kwam tot de con clusie dat een algemene boycot van Chili niet haalbaar is. De FNV heeft wel besloten in Euro pees verband te güan bekijken hoe boycot-acties effectiever kunnen worden aangepakt. Hiervoor zal bij het Europees verbond van vrije vak verenigingen de vraag worden opge worpen hoe dergelijke acties zijn te coördineren. Voorts zullen de Juridi sche haken en ogen nader worden bezien en zullen de bij de FNV aan gesloten bonden onderling uitzoe ken hoe zij elk een beter gebruik kunnen maken van de mogelijkhe den actie te voeren tegen goederen uit een land waar de mensenrechten met voeten worden getreden. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Ongeveer de helft van de vacatures in be drijven betreft personeel met een lagere beroepsopleiding. Dit blijkt uit een steekproefon- derzoek dat het Centraal Bu reau voor de Statistiek in de tweede helft van Vorig Jaar heeft gehouden. Eind oktober 1976 waren er 88.000 vacatures die, volgens het betrokken bedrijf of instel ling, moeilijk te vervullen ble ken. Dit cijfer uit het speciale onderzoek ls overigens anders dan het cijfer dat het ministe rie van sociale zaken maande lijks geeft in het overzicht van de arbeidsmarkt Eind oktober meldde dit ministerie dat er bij de arbeidsbureaus 55.000 vaca tures stonden ingeboekt. Hier bij moet wel worden opge merkt dat bedrijven niet ver plicht zijn hun vacatures op te geven bij de arbeidsbureaus. Voor rond 43.000 van de 88.000 moeilijk vervulbare vacatures zochten de bedrijven mensen met lagere beroepsopleiding, meestal lts. Naar verhouding blijken de tekorten aan ar beidskrachten met lagere en middelbare beroepsopleiding het grootst. Uit het onderzoek valt verder op dat er veel vacatures waren in de bouw. Deze bedrijfstak telde 6,4 moeilijk vervulbare vacatures per duizend werkne mers. Voor alle bedrijfstakken samen was dit cijfer 2,7 vaca tures per honderd werkne mers. Grote bedrijven hebben aanmerkelijk minder moeilijk vervulbare vacatures dan klei nere bedrijven. Als verklaring wordt genoemd dat grote be drijven meer mogelijkheden hebben om openvallende plaatsen van binnenuit op te vullen. Het onderzoek geeft ook een indruk van het grote verschil in werkgelegenheid tussen het westen van het land en de rest. In het westen waren er per honderd werklozen 67 vacatu res. In de provincies Gronin gen en Limburg waren er maar twintig vacatures per honderd werklozen. Vervolg van pagina 1 Treinreizigers namen alleen al op het baanvak Zwolle-Meppel, ruim twintig kilometer, tenminste zes po litieauto's waar. Er werd niet meege reden, maar wel stapten op sommi ge stations marechaussee's in om de wagens te inspecteren. Spoorwegre- Vervolg van pagina 1 Voorlopig zal driekwart van de Ne derlandse vissersvloot aan de wal blijven. De reders hopen dat op 18 en 19 Juli de landbouwministers van de EG-landen Engeland er toe kun nen bewegen alsnog haringvangst op de Noordzee mogelijk te maken. Ook hebben de reders enige hoop gevestigd op een nieuwe ontwikke ling in het visserijgeschil met Ier land. Gisteren heeft de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, het Europese Hof van justitie in Luxemburg gevraagd voor het eind van deze week uit spraak te doen inzake de klacht die de commissie tegen Ierland heeft ingediend. De commissie in Brussel wil dat de Ierse regering haar visse rijmaatregelen zo wijzigt dat deze niet discriminerend meer zijn. Dat betekent dat de speciale Ierse visse rijmaatregelen worden opgeschort, hetgeen voor de Nederlandse vissers van groot belang is. Somber De heer Parlevllet meent dat niet de Nederlandse regering, maar de EO met een financiële vergoeding voor de reders over de brug moet komen, omdat niet alleen de Nederlandse vissers door het Engelse verbod wor den getroffen. De reders zijn uiterst somber over de situatie waarin zij momenteel verkeren. Er zijn geen superwinsten gemaakt, waardoor in moeilijke tijden niet uit reserves kan worden geput. Vorige maand al hebben de reders werktijdverkor ting voor vijf- tot zeshonderd men sen aangevraagd. Het Britse dagblad Times schreef gisteren in een commentaar over het visserij geschil dat het eenzijdige verbod op de haringvangst in de Noordzee door de beste motleven ls ingegeven en dat de Schotse visse rij-Industrie er bijna even zwaar door wordt getroffen als de Neder landse visserij. „De Nederlanders zijn razend en dat is bijzonder spij tig, gezien de vriendschap die nor maliter tussen Groot-Brittannië en Nederland bestaat," aldus de Times. chercheurs bekeken de gezichten door langs de trein te lopen. IJsselbruggen Er zijn ook geruchten geweest dat Zuidmolukkers iets van plan zouden zijn met één van de IJsselbruggen bij Zwolle. Diverse gebouwen geno ten gisteren eveneens extra bewa king. Niet bekend is gemaakt, welke dat waren. Er zou onder meer het gasstation te Vllsteren (Ommen) toe behoren. In Staphorst, waar kort geleden volgens anonieme tele foontjes de hervormde kerk gevaar liep té worden overvallen, was ook extra politie op de been. Het gerucht ging dat er gisteren, 4 Juli, iets zou gaan gebeuren, omdat dat een bijzondere dag voor de Zuid* molukse gemeenschap zou zijn. Een representant van de Badan Persatu- an, zei gisteren echter dat de vierde Juli een gewone dag is. Er valt dan voor Zuidmolukkers niets te vieren of te herdenken. De tips over acties zouden ontvan gen zijn door de Centrale Recherche Informatie Dienst in Den Haag. Vol gens de heer W. A. C. Vos, commissa ris van de gemeentepolitie te Zwolle, heeft men op een gegeven ogenblik zoveel informatie „dat Je moet be sluiten iets te doen". Dat was giste ren het geval. Hij hoopte dat er ook een preventieve werking van uitgaat. Vervolg van pagina 1 Het CDA wil eerst op deze manier proberen, de grondprijzen te tempe ren. lukt dat niet dan zou alsnog over een meer actieve prjjsbeheer- sing, zoals de PvdA die nu al wenst in te voeren, gepraat kunnen wor den. De CDA-fractie meende voorts, dat Den Uyl met name ten aanzien van het voorkeursrecht van de cen trale overheid om als eerste grond te kopen, te gedetailleerde voorstellen heeft gedaan. Het CDA vindt, dat de onteigeningswet, de prijs die de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse stichting Mbuma- zending heeft bericht uit Rhodesië ontvangen dat de staf van het zen dingsziekenhuis te Mbuma op ad vies van de districtscommissaris het besluit heeft genomen het zieken huis te sluiten. De Europese staf, onder wie de Nederlandse vepleeg- ster Jantien van 8aane uit Middel burg is thans in Ingwenya.een zen- dlngspost op vijftig kilometer van Bulawayo. Mbuma ligt ruimt twee honderd kilometer ten noorden van Bulawayo in een stamgebied waar de onrust de laatste maanden sterk is toegenomen. DEN HAAG (ANP) - Er zijn in het afgelopen Jaar in ons land meer be drijfsongevallen gebeurd dan in 1975, maar er zijn daarbij minder mensen om het leven gekomen. Het aantal bedrijfsongevallen bedroeg 98.426 tegen 92.924 in 1975. Het aan tal doden bedroeg 130 tegen 140 in 1975, zo blijkt uit de opgaven van het directoraat generaal van de arbeid. De meeste ongevallen (42.344 tegen 39.760 in 1975) kwamen voor in de industrie, gevolgd door de bouw- en installatiebedrijven (26.976 tegen 26.167). Vorig Jaar kwamen bij ongevallen ln de industrie 31 mensen om het leven (in 1975: 48), in bouw- en installatie bedrijven 40 (37), in de sector han del, horeca en reparatiebedrijven 19 (14) en in de transport-, opslag- en communicatiebedrijven 34 (31). In andere bedrijfstakken kwamen zeer kleine aantallen dodelijke ongeval len voor. overheid voor onteigende grond moet betalen, wèl zeer gedetailleerd moet worden geregeld, omdat daar over het kabinet in maart is geval len, maar voor de rest meent het CDA dat hoofd afspraken, waarover later geen misverstanden kunnen ontstaan, voldoende zijn om de grondpolitiek vast te leggen. Het voor midden vorige week al aan gekondigde tweede Memorandum van de kablnetsformateru over de sociaal-economische problematiek, is nog steeds niet verschenen. Bin nen het CDA heeft dit tot enig wan trouwen geleld, gezien het gerucht dat Den Uyl de inhoud van dit stuk eerst zal bespreken met enkele PvdA-deskundigen. In CDA krlngen meent men dat een kabinetsforma teur alle drie de formatiepartners gelijk zou moeten behandelen en dat Den Uyl wat dat begreft niet helemaal aan de vereisten voldoet De CDA-fractielelder Van Agt heeft tot nu toe echter kritiek op dit punt zonder meer van de hand gewezen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De sociale premies zullen waarschijnlijk op 1 Januari van volgend Jaar fors omhoog moe ten gaan. Mr. Klok, deskundige bij het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW), verwacht stij gingen die samen zullen neerkomen op 1,5 4 2 procent van het premie plichtig loon. Deze stijging moet worden verdeeld over werkgever en werknemer. Gezien de hoog blijvende werkloos heid verwacht mr. Klok een stijging van enkele tienden van procenten voor de WW-premie. De premies WAO en AAW (arbeidsongeschikt heid) zouden 0,3 d 0.7 procent om hoog moeten. Voor de ziekenfonds premie wacht een stijging van een half procent, en voor de AWBZ (ziek tekosten verpleeginrichtingen e.d.) een stijging van 0,35 procent. Mr. Klok verwacht niet veel van lastenverlichtingen waarbij de over heid premiestijgingen voor haar re kening neemt. Dergelijke uitgaven voor de overheid zouden moeten kunnen worden terugverdiend door dat de economische groei erdoor wordt bevorderd. Deze weg lijkt ech ter versperd door de nieuwste som bere economische voorspellingen en de aanhoudend hoge werkloosheid. „Onafwendbaar" acht de NCW-des- kundige het dat nu de sociale uitke ringen worden losgekoppeld van het minimumloon en van de overige lo nen. Ze zouden alleen nog moeten worden verhoogd voor prijsstij- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Nederland zal dit Jaar nauwelijks meer expor teren dan vorig Jaar. De Neder landse bedrijven zullen daar mee niet meedelen in de groei van de wereldhandel van 7 pro cent dit Jaar. BIJ het Christelijk Werkgeversverbond (NCW) vindt men dit nieuwste gege ven „erg teleurstellend." In maart nog dacht het centraal planbureau dat de Nederland se export dit Jaar met 4,5 pro cent zou kunnen groeien. De Invoer naar Nederland zal dit Jaar wel blijven stijgen, namelijk met 3 4 procent. Deze cijfers duiden op een versterkte voortzetting van de trend dat Nederlandse produkten op de internationale afzetmarkten worden verdrongen door produkten uit an dere landen. Deze trend deed zich trouwens ook al op de binnenlandse markt voor. Geen van de omringende landen heeft over de afgelopen maanden zulke teleurstellende exportcijfers, zo vertelde drs Wijffels van het NCW gisteren op een persconferenUe. Een aantal landen beleeft ook wel een AfZetCriSlS geringere exportgroei dan de wereld handel groeit, maar niet zoveel min der als Nederland. De Duitse export daarentegen lijkt volledig met de wereldhandel mee te groeien. Drs Wijffels wist niet wat de oorzaak van de onverwacht tegenvallende export zou kunnen zijn. HIJ veron derstelde dat het het gevolg ls van de verslechtering van de con^irrentle- poslUe van Nederlandse uedrtjven vergeleken met het buitenland. (Daarbij speelt, naast hoge loon- en prijsstijgingen, met name de voort durende waardestijging van de gul den een rol). Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De verdiensten van de kleine koffieboeren zijn aanzienlijk groter geworden door de sterk gestegen prijzen van de koffie. Hun onderlinge solidariteit wordt door de prijsstijgingen echter aangetast. De boer kan op het moment van de oogst een hogere prijs krijgen voor zijn koffie dan die, welke hij enige maanden tevoren was overeengekomen met de kofflecoöperatles. Dit werkt ontwrichtend op deze coöperaties, die ook de lange-termijnbelangen van de koffieboeren voor ogen hebben. het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer De Latijnsamerikaanse kof fieboer verkoopt zijn produkt op termijn. Enkele maanden voor de oogst maakt hij een afspraak met een koffiehan delaar, een opkoper of een coöperatie, dat hij een be paalde hoeveelheid koffie te gen een bepaalde prijs zal leveren. Wanneer de koffie prijs stabiel is, valt er weinig bezwaar tegen een dergelijke procedure te maken. In tij den van neergaande prijzen is het voor de koffieboer al leen maar aantrekkelijk om zulke afspraken te maken. In tijden van sterk stijgende prijzen is het voor de koffie boer hoogst onaangenaam om zijn produkt onder de prijs aan de afnemer te moe ten leveren. De Guatemalteekse koffie- coöperatie Fedecocagua heeft op een ernstige manier ervaren hoezeer de stijgende koffieprijzen ontwrichtend werken op de eigen organisa tie. De boeren die hadden af gesproken koffie te leveren aan deze federatie onttrek ken zich aan hun verplichtin gen en verkopen hun produkt tegen hogere prijzen aan op kopers die langs de boerderij en trekken. De Fedecocagua, een Guatemalteekse koffie- coöperatie die opgericht is om de belangen van de kleine koffieboeren te verdedigen tegen de koffiehandelaars, heeft hierdoor onvoldoende koffie binnen gekregen om haar contracten te kunnen nakomen. De Fedecocagua heeft nu maar de helft gele verd van de contractueel overeengekomen hoeveel heid met de Stichting Ont wikkelingssamenwerking (80S), een Nederlandse orga nisatie die zich gespeciali seerd heeft ln de aan- en ver koop van goederen die be trokken worden van de gewo ne man ln de derde wereld. De stijging van de koffieprij zen wordt veroorzaakt door een aantal factoren dat volle dig bulten de koffieboeren omgaat De belangrijkste oorzaken zijn al enige tijd bekend: de vorst in Juli 1975 ln Brazilië, die een groot deel van de koffleoogst vernietig de; de plantenziekte ln Mid den-Amerika; de aardbeving in Guatemala; de droogte ln Colombia; de politieke situa tie ln Angola, maar evenzeer de politiek van de koffie ex porterende landen om het aanbod kunstmatig laag te houden doQr het aanleggen van voorraden. Een belangrijke oorzaak van de prijsstijging ls ook de ver hoging van de ultvoerbelas- tlng, die varieert van 15 tot 45 procent afhankelijk van de hoogte van de prijs. Hoe duurder de koffie des te ho ger de uitvoerrechten. Nederland Maar ook ons eigen land pikt een boontje mee van de prijs stijgingen. De Importbelas ting op koffie is weliswaar verlaagd van zeven naar vijf procent, maar de prijsstij ging Ls zo groot dat de op brengst voor de Nederlandse regering aanzienlijk is toege nomen. In Juli 1975 ontving de Nederlandse staat 25 pro cent per kilo koffie, ln april van dit Jaar was dit al 71 procent, ondanks de verla ging van het tarief. Het is duidelijk wie het meest profiteren van de gestegen koffieprijzen: de grote plan tagehouders die de prijs van hun produkt zagen verdrie voudigd zonder dat daar hoe genaamd gestegen loonkos ten tegenover stonden; de ex porterende en Importerende landen; de multinationals en kofflespeculanten. Maar ook de kleine Guate malteekse koffieboer is erop vooruitgegaan, dit ln tegen stelling tot zijn Colombiaan se collega. Het ls echter ern stig de vraag of de bij de Fedecocagua aangesloten boer, die zijn koffie tegen een hogere prijs verkocht heeft aan een langstrekkende op koper, zich daarmee op den duur niet ln de vingers snijdt Zijn gebrek aan solidariteit levert hem op het moment veel geld op maar keert zich op den duur tegen hem, wan neer de conjunctuur zich weer tegen hem keert. Bestaansminimum Deze houding van de Guate malteekse boer hoeft echter niet W verbazen. Hij leeft vrijwel voortdurend op de rand van het bestaan en heeft een geschiedenis van uitbuiting achter zich. De so lidariteit die nodig is voor het tot stand brengen van een lotsverbetering vergt het no dige inzicht dat eerst ln een proces van Jaren te verwer ven ls. De bedoeling ls nu dat het voorllchtlngswerk van de Fe decocagua geïntensiveerd wordt en tegelijkertijd gede centraliseerd waardoor het dichterbij de mensen komt te staan. De kleine boeren van Guatemala moeten ervan doordrongen worden dat ze er niet op vooruitgaan door te profiteren van elke op vlamming van de koffieprijs maar dat ze veel meer heb ben aan een blijvende verbe tering van hun positie. De 8tlchtlng Ontwikkelings samenwerking wil hieraan een bijdrage leveren door een gegarandeerd goede prijs te betalen, op die prijs wat voor uit te betalen voordat de kof fie geleverd wordt, hulp te bieden aan het rampenfonds dat na de aardbeving werd opgericht, door het leveren van kennis en door te funge ren als buffer ln moeilijke si tuaties. Adres van de Stichting SOS: Halsstraat 19. Kerkrede Een algemene afzetcrisls ziet dra Wijffels niet zitten. Voor „socialisa tie van de vraag" of een consumptle- beleid gericht op behoeften waarin de overheid zou moeten sturen, ziet de NCW-secretaris dan ook geen en kele reden. Hij wees op recente cij fers van de Nederlandsche bank. Die laten zien dat de aankoop van duur zame consumptiegoederen de laat ste paar jaar niet achterblijft bij de totale consumptie. Andere westerse landen vertonen eenzelfde beeld. Volgens de NCW-secreatirs ls er nog volop behoefte waarop bedrijven kunnen Inspelen. Wijffels herinnerde aan de sterke groei van het con sumptief krediet de laatste jaren. Het consumptieniveau ln een land als de Verenigde Staten ligt nog ver boven dat van Nederland, dat op zich weer ver boven dat van bijvoor beeld Engeland ligt. „De vraag ls alleen of we ln die nog aanwezige behoeften zullen voorzien met pro dukten van eigen bodem, of met buitenlandse produkten," aldus drs Wijffels De see ln stereo

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3