ffectengiro kan in ijaar van start gaan eel tankers in lotteballenvloot Ikzo in garnalen Diervoeding in blik bevat geen echt vlees Liften volgens afspraak •bereidingen worden al getroffen iblemen bij pijpleidingenfabriek b iapnk geeft acht ij oen aan -.ïfectie-industrie Ontslag bij metaalfabriek Weinig animo voor aandeel eigen bedrijf Brazilië houdt vast aan minimumprijs voor export koffie Uit onderzoek blijkt: Mening over reclame (12) De mensen van Amro King Street, London. VAK G 5 JULI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 13 n onzer redacteuren ERDAM Het ligt in de lijn van de verwachtingen, dat de ellectengiro in het najaar van an gaan, nu de Wet giraal effectenverkeer door de Staten-Qeneraal is aanvaard en in het Blad is verschenen. De effectenbranche heeft inmiddels een begin gemaakt met de hting van cliënten en met de voorbereidingen om de desbetreffende fondsen in het giraal r te brengen. giraal effectenverkeer heeft nt-effectenbezitter niet meer 1945 is het aantal effecten in id gestegen van 20 miljoen ot niet minder dan 80 miljoen De traditie wil dat de bewaar- nk of commissionair In effec- sr effectencliënt de nummers stukken in zijn administratie nt. Dat betekent dus, dat van miljoen effecten, die soms in tijd vele malen van eigenaar ;elen, de nummers moeten geadministreerd. Een uiterst ntensief karwei. iitie wil eveneens dat, bijvoor bij koop en verkoop, de be- ir van de verkoper de stukken aagt door toezending van de in aan de bewaarder van de Er is weinig fantasie voor no- i zich een grote en dagelijkse van pakjes en pakketten et- voor te stellen, van de ene rder naar de andere. voor vervanging t voorgaande zal het duidelijk at in ons land het traditonele systeem rijp was voor vervanging door een moderner en minder oms lachtig systeem. Die vernieuwing is mogelijk geworden nu de Wet giraal effectenverkeer door het Parlement is aangenomen. Een stuk van die arbeidsintensieve behandeling van effecten kan nu tot het verleden gaan behoren, zo constateert de Ver eniging voor de Effectenhandel in een brochure „Giraal effectenver keer van start". Overigens is het zo, dat giraal effec tenverkeer in de wet niet dringend wordt voorgeschreven. De mogelijk heid tot bewaren van effecten op de oude manier blijft aanwezig. In het kader van het komende girale effectenverkeer Nederland loopt hiermede niet voorop; andere landen als Duitsland, Frankrijk, België, Zwitserland en Oostenrijk kennen dergelijke regelingen al langer zal een centrale instelling worden opge richt, het Nederlands Centraal Insti tuut voor Giraal Effectenverkeer (Necigef). Dit instituut zal tot taak krijgen ervoor te zorgen, dat het gira le effectenverkeer goed functioneert. ■£)EN (Reuter) Op het -blik ligt ongeveer zes pro van de wereldkoopvaar- >ot ongebruikt, omdat er voldoende lading te ver in is. Een jaar geleden was procent van de vloot op- Dat heeft de Britse [voor de scheepvaart giste- ieegedeeld. iaar geleden lagen er schepen te wachten van in totaal Ejniljoen ton draagvermogen *>Een jaar geleden was de ©ver ft tonnage toegenomen tot 50,6 in. Op dit moment zijn schepen Sgd die met elkaar over 34,6 miljoen ton draagvermogen be schikken. De landen die het zwaarst getroffen zijn door de slapte in de scheepvaart zijn Liberia, Noorwegen, Zweden en Griekenland. In Liberia zijn 135 schepen van in totaal 9,7 miljoen dwt opgelegd, in Noorwegen 69 sche pen van 8,9 miljoen dwt, in Zweden 22 schepen van vier miljoen dwt en in Griekenland 108 schepen van 3,4 miljoen dwt. De ongebruikte tonnage bestaat voor het grootste deel uit tanksche pen. De raad voor de scheepvaart wijst erop dat alleen al vorige maand tankschepen zijn opgelegd van bij elkaar 5,5 miljoen dwt. fllfijc INBERGEN (ANP) Badger pijpleidingenfabriek in het Zevenbergen afsto- overleg met de vakbon- HAAG Minister Pronk van IP ikkelingssamenwerking heeft miljoen gulden bestemd voor «I nanciering van plannen om de irlandse confectie-industrie gezond te maken. Het gaat hier name om bijdragen voor de lering van de zogenaamde Ka- rtgeling en het Actieplan voor de ectie-industrie. Dit is gisteren ndgemaakt door het ministerie ontwikkelingssamenwerking. aderregeling is sinds vorig jaar sracht. Het doel van de regeling ondersteuning en bespoediging 3e herstructurering van de con- l/jMndustrie door middel van #w1eten en subsidies. De uitvoe- de regeling is in handen van Nederlandse herstructurerings- ischappij (Nehem). ictieplan voorziet in steun voor die ge zijn op plannen van afzon- jke ondernemingen. De bedoe- van het actieplan is te bereiken in 1980 de confectie-industrie —bedrijfstak is die voor langere levensvatbaar is. Het bedrag __>cht miljoen gulden is ongeveer rocent van het bedrag dat in il door de overheid bestemd is de financiering van deze plan- De beweegredenen van minis- Tonk om deze bijdrage te leve- taat in verband met het feit dat ot 25 procent van de Neder- «;e invoer van confectie af- ;tig is uit ontwikkelingslanden et het feit dat de snelle vermin- g van de werkgelegenheid in de ectie-industrie voor een deel te ïn is aan die invoer uit ontwik- igslanden. den heeft de Nederlandse directie van het Amerikaanse concern mee gedeeld, dat er momenteel onder handeld wordt met een gegadigde over de orderportefeuille en het per soneel. Eerder werd al bekend dat over de bedrijfspanden te Zevenbergen met een ander bedrijf wordt onderhan deld. Dat zou komen omdat het be drijf dat wel belangstelling heeft voor het werk van Badger geen inte resse heeft in de bedrijfspanden te Zevenbergen. De pijpleidingenfabriek van Badger heeft op dit moment 12 tot 15 man in vaste dienst, terwijl ook nog onge veer 130 140 mensen (voornamelijk lassers en pijpfitters) op karweicon- tract werken. Volgens directeur O. Koene beraadt men zich bij Badger al een jaar over de toekomst van de Zevenbergse vestiging. ROTTERDAM (ANP) Me taalbedrijf Rademakers gaat voor 35 van de 261 werknemers van de vestiging in Rotterdam (Rademakers Aandrijvingen) ontslag aanvragen. Deze maatregel wordt noodzakelijk geacht omdat de investeringsbe- reldheid zowel in Nederland als in het buitenland is achtergebleven. Met de ondernemingsraad en de vakorganisaties worden besprekin gen gevoerd. Het is waarschijnlijk dat ook de overheid im het overleg wordt betrokken. HOOGEVEEN In verband met reorganisatie is voor elf van de tach tig medewerkers van de Ruma-rub- berfabriek in Hoogeveen een ont slagvergunning aangevraagd bij het gewestelijk arbeidsbureau. CNGELO Bij het zeezoutbedrijf van Akzo Zout Chemie in Macau razilië), worden sedert enige jaren proeven genomen met het kweken n garnalen. De eerste onderzoekfase en een onderzoek naar de Dnomische haalbaarheid van het project zijn nu afgesloten. iordat de definitieve beslissing valt of het project verwezenlijkt kan irden, moet nog onderzoek verricht worden in een proefbedrijf met vers van één en vijf hectaren. Indien deze onderzoekingen positieve {uitaten opleveren, kan het eerste deel van de gamalenkwekerij ini B0 in produktie worden genomen, aldus Akzo Zout Chemie Neder- id. vraag naar garnalen is de laatste jaren in de gehele wereld sterk -genomen. Dit heeft vrijwel overal geleid tot overbevissing, achter- tgang van de aanvoer en sterke stijging van de prijzen. De investe- Igskosten voor de produktiefaciliteiten zijn voorlopig geraamd op 3 iljoen Daarnaast is tot 1980 voor onderzoekwerk ca. 2 miljoen kroot het individuele, met nummer vast gelegde eigendom van bepaalde stukken. Er komt nu per fondssoort een gemeenschappelijk effectende pot, een verzameldepot. De cliënt- effectenbezitter krijgt mede-eigen dom voor een evenredig deel van de gezamenlijke hoeveelheid effecten van dezelfde soort in dat verzamel depot. Geldverkeer Het beste kan het girale effectenver keer worden vergeleken met het gi rale geldverkeer. Daar wordt in plaats van met contanten te beta len, door de bank-, resp. giroinstel lingen op grond van een overboe kingsopdracht een bedrag afge boekt van de rekening van mijnheer A en bljgeboekt op die van mijnheer B. Iets dergelijks vindt ook plaats bij het giraal effectenverkeer. Er is ech ter een belangrijk verschil: in plaats van de particuliere effectenbezitter is het de Instelling waar de effecten bezitter zijn stukken in bewaring heeft gegeven, die een effecten-reke ning heeft bij het Centraal Instituut. De aangesloten banken en commis sionairs in effecten (de bewaarders) houden daar op hun naam en per fondssoort een effectengirorekening aan. De effectencliënt ontvangt straks in geval van koop niet alleen een aan koopnota. Tevens krijgt hij van zijn bank of commissionair een kennis geving van bijschrijving, zodat hij kan vaststellen dat de levering heeft plaatsgevonden en dat hij mede eigenaar is geworden in het desbe treffende vereameldepot van de aangekochte soort effecten. Komen er op de stukken, die zich in het verzameldepot bevinden, divi denden tot uitkering dan wel verval len coupons, dan geschiedt de admi nistratieve verwerking daarvan cen traal door het Necigef. De deelne mende banken en commissionairs krijgen uit de centrale pot op basis van hun inbreng daarin datgene wat hen toekomt ter verdere afrekening met hun cliënten. Voor giraal effectenverkeer komen straks in aanmerking de officieel ter beurze van Amsterdam genoteerde aandelen, voor zover het onderling verwisselbare stukken betreft (dus geen aandelen op naam) en obliga ties, niet lotend of lotend voor zover het uitlotingssysteem aan bepaalde eisen voldoet. Dow Chemical Nederland TERNEUZEN - Hoewel een op de vier personeelsleden van Dow Chemical Nederland vo rig Jaar op voordelige voor waarden een aandelenbe- lang in het „eigen" bedrijf kocht, lag de belangstelling toch nog beduidend lager dan bij de collega's elders in Euro pa en in Amerika. Dit blijkt uit het sociaal jaarverslag van Dow Chemical, een internatio naal werkend Amerikaans che misch bedrijf. Vorig jaar steeg, dank zij een betere voorlichting over het aandelenplan en de mogelijk heid te betalen uit de premies paarregeling, het aantal deel nemers in ons land van 9 pro cent tot 23 procent. In de ande re Westeuropese landen liep het aantal op van 23 procent tot 41 procent. Toch bleef het Canadese Dow- personeel het meest aandelen- „minded" (54 procent van het personeel kocht op voordelige voorwaarden aandelen Dow Chemical), gevolgd door het Amerikaanse personeel (51 procent). RIO DE JANEIRO (REUTER) - Het is uitgesloten dat Brazilië in de tweede helft van dit jaar koffie zal verkopen voor minder dan 3,20 dol lar per pound (omgerekend onge veer 17,40 per kilo), de voor leve ring in juli en augustus vastgestelde minimumexportprijs. Dat heeft de directeur van het Braziliaanse Kof- fie-Instituut (IBC), gezegd. Hij wees erop, dat Brazilië in de eerste helft van dit jaar bijna 8,4 miljoen zakken (van zestig kilo) kof fie heeft uitgevoerd. De regering had zich ten doel gesteld maar zes mil joen zakken uit te voeren. Dat bete kent, dat er voor export in de tweede helft van het Jaar nog maar circa 3,5 miljoen zakken over zijn. In Juli en augustus zal zeer weinig koffie wor den uitgevoerd. De rest van het jaar zal Brazilië zoveel koffie verkopen als nodig is om in de vraag te voor zien. De koffie-export heeft Brazilië in de eerste helft van 1977 2,15 miljard dollar opgeleverd. Ds eerste helft van het vorige Jaar bedroegen de inkomsten uit koffie maar 825 mil joen dollar. Tot de meest ergerlijke spotjes op de Ster rekende ik tot voor kort de reclame voor honde- en kattevoer. Kreten als „veel vlees' voor een krullende staart voor de hond of glanzende snorharen voor de poes of onzin van soortgelijke strekking gingen mij zelfs door merg en been als ik me televisiebeelden van kreperende mensen uit verre landen voor de geest haalde, of dacht aan kranteberichten over mensen in landen als Engeland en Zweden die afgelopen winter van pure honger honde- en kattevoer moesten eten. en waarvan het resultaat in het blad „Koopkracht" wordt samengevat onder de titel „Bot in blik". Met de be„spot"telliJkheden over honde- en kattevoer heb ik het nog wel moeilijk, maar veel minder. Dat komt door het onderzoek dat drs. M. J. M. van de Broek van de Rijksuniversiteit in Utrecht naar de bestanddelen van honde- Het blijkt dat de inhoud van veel van die blikjes weinig of niets met vlees van doen heeft. Honde- en kattevoer in blik bevat in doorsnee hoofdzakelijk daarnaast ook wel vlees. Maar dat is niet dat, wat het publiek doorgaans onder vlees verstaat. De heer Van den Broek onderzocht in 1973 en 1975 een aantal willekeurig gekozen bllkprodukten en de nevenbestanddelen in de verschillende merken. Hierbij kwam naar voren dat deze diervoeding veel plantaardig materiaal bevat en weinig spiervlees. Wat voor vlees doorgaat is in het algemeen long, bindweefsel, bloedstolsel, uier en meestal fijngemalen botten. Opvallend was, dat de so ja-brokken van een bepaald merk sterk op brokken rundvlees leken. Meer in het algemeen op de etiketten vaak méér suggereren dan met de werkelijke inhoud overeenkomt. Voor diervoeding in blik bestaat nog geen speciale wettelijke regeling. Er ligt in de vleeskeuringswet en in de destructlewet wel wat vast, maar een voorschrift waarin duidelijk staat wat er in dief voeding wel en niet mag worden verwerkt, ontbreekt nog. Het blad „Koopkracht" zette de bevindingen keurig in een tabelletje, waarbij nog moet worden opgemerkt dat de voedingswaarde van deze diervoeding bulten beschouwing werd gelaten. Merk volgens etiket hoofd bestanddelen Neven bestanddelen A.H. Puur vlees Spier Lever, long, huld/cutaan sUjmvUes, bindweefsel, plantaardig materiaal, botdelen. Catty Hapklare brokjes Plantaardig materiaal Spier, bindweefsel, lymfold weefsel, botdelen. Chappl Rundvlees brokken Plantaardig materiaal Spier, huld/cutaan, sUjmvUes, bind weefsel. lvmfpod weefsel, botdelen, Flora Hapklare brokken Plantaardig materiaal Spier, bindweefsel, lever, huid/ cutaan sUjmvUes, botdelen. Kitekat vlees lever Sojaeiwit, long plantaardig mat. Uier, speekselkUer, spier, bind weefsel, lever, voormagen, kraak been, botdelen. Kitekat vlees vis Plantaardig mat. spier Long, uier, huid/cutaan sUjmvUes, bindweefsel, botdelen, kraakbeen. Loyal Complete voedlne Plant. mat. huid/rutaan Spier, bindweefsel, bloedstolsels, botdelen. Purina Eiwitmenu Soja eiwit Long, huld/cutaan slijmvUes, uier, spier, botdelen. Aan zo maar liften zitten nogal wat onzeker heden. Het kan wel eens lang duren, voordat er ie mand stopt die Jouw kant op gaat en die Je wil mee nemen. Bovendien moet Je maar afwachten of de liftgever geen bijbedoelin gen heeft. Dit laatste punt geldt natuurlijk ook voor de automobilist. Zoals een lifter maar moet afwach ten bij wie hij of zij in de auto stapt, zo moet een liftgever of Uitgeefster maar afwachten wie hij of zij in de auto krijgt. De Consumentenbond, die het liften in de Consu mentengids van deze maand aansnijdt, wijst op de mogelijkheid volgens afspraak te liften. Dat be tekent redeUJk goedkoop reizen, gecombineerd met wat meer zekerheid over reisduur, bestemming en reisgezelschap. Dat kan door Ud te worden van de Llft-Service in Diemen (postbus 133; telefoon 020- 991515), welk bureau al bijna tien Jaar bemiddelt tussen lifters en Uitgevers. Het lidmaatschap van LiftrService is een tientje per jaar. Voor dit bedrag bemiddelt deze Uftcentra- le de eerste 500 km gratis (niet binnen ons land). Dat betekent bijvoorbeeld dat Iemand die nfet verder dan Parijs wil, geen cent méér betaalt. WU men ver- W. Philipscn (machine-bankwerker): In vele gevallen wordt er van het produkt de grootste onzin cn onwaar heid verteld om het aantrekkelijk te maken. Voor dc tv wordt het er in gehamerd als een soort hersenspoeling. Het is voor mij onbegrijpelijk, dat het voor weldenkende mensen nog effect kan hebben. Maar de massa schijnt nog dommer te zijn dan ik (Bijeengebracht door FHV/ BBDO). der weg, dan komt er 5,- per 500 km bij, dit tot een maximum van 15.-. Gaat de reis bijvoorbeeld naar Lissabon (zo'n 2300 km) of Teheran, dan betaalt men inclusief het üdmaat- schapsgeld nooit méér dan 25.-. Het nadeel van liften via Llft-Service is, dat men niet op staande voet kan vertrekken. Het voordeel is, dat men vrij snel voor weinig of geen geld op de plaats van bestemming komt, zonder erg bang te hoeven zijn voor nare er varingen onderweg. Lifter en Uftgever staan met naam en toenaam geregi streerd en maken bij voor keur vooraf kennis. ADVERTENTIE- Het financiële wereldcentrum de Gty van Londen herbergt nu ook een eigen Amro vestiging. Met een Neder' landse directie, t.w. de heren Drs. M. Sinke en Mr. D. W. van Leeuwen, resp. General Manager en Ass. General Manager, alsmede een staf van Britse en Nederlandse medewerkers, die allen op hun eigen specialistische terrein reeds hun sporen verdienden. Amro Bank streeft ook in het buiten land naar een zo efficiënt mogelijke dienstverlening voor haar cliënten. Who's who in Arnro King Street: 1. Drs M.Sinke 2. Mr, D.W.van Leeuwen 3. B.G Townscnd 4. AS.Witton 5. M.C. Ballard 6 J. R. Ruibridge 7. GH. Tipping 8. Mei.I.de Lijster 9. W. F.Schilleman 10. Mei. N.Turfboer II.Mevr. M Harrison 12.K.P. Browne Vandaar dat we nu naast onze talrijke buitenlandse affiliaties een eigen kantoor in de Gty van Londen hebben geopend. Amro Londen, een interessante gesprekspartner voor Nederlandse ondernemingen met belangen in Engeland. Uw eigen Amro Bank kan u snel in contact brengen met Amro King Street. Amro Bank, 29-30, King Street, London EC2V 8EQ England. Tel. (01) 6068833. Telex 887139.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13