Moskou vaag over Euro communisten Betrekkingen Moskou-Cairo blijven slecht Nieuwe partij in Rhodesië Export van de apartheid naar Bolivia Regering-Carter wil militaire hulp voor Libanon Zambia eist 2,5 miljard van oliemaatschappijen [talianen terug van bezoek Auto rijdt in op leden Ku Klux Klan New York Times: President Sadat in interview: Amerikaanse Senaat wil neutronenbom Zwitserse politie slaat betoging tegen kerncentrale uiteen IAANDAG 4 JULI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet5 HOSKOU/ROME (UPI, Reuter) De Sowjet-Unie wil een open- Daar debat met de Europese communistische partijen over het .Euro-communlsme" vermijden en is bereid hun verlangen naar &en onafhankelijke politiek te erkennen. Tegelijkertijd echter waarschuwt Moskou voor „rechts opportunisme" en het ontkennen van de klasse- strijd. De twee boodschappen waren vervat in een verklaring die werd Uitgegeven na afloop van het bezoek van enkele Italiaanse communisti sche leiders aan de Sowjet-Unie en in een Instemmend aangehaald artikel uit Rude Prawo. De Italiaan Giancarlo Pajetta liet in Rome weten dat er harde woorden tijn gevallen over Tsjechoslowakije, de Sowjetrussische dissidenten en de aanval van Moskou op de Spaan se communistenleider Santiago Car- rillo. Pajetta zei dat de gesprekken bijzonder „open" waren geweest wat in het Jargon betekent dat er op enkele punten overeenstemming bestond. De Italiaanse communisten hebben de Sowjetrussische inval in Tsje choslowakije veroordeeld en staan welwillend tegenover dissidenten in de Sowjet-Unie. De aanval op Carril- lo werd volgens Pajetta uitgelegd door Moskou als kritiek op delen van een boek van de Spanjaard en zeker niet als een aanval op de Spaanse communistische partij of andere communistische partijen in Europa. De belangrijkste gesprekspartner van Pajetta één van de meest invloedrijke Italiaanse communis ten in de Sowjetrussische hoofd stad was partij-ideoloog Mikhail Soeslow. In de Sowjetrussische ver klaring na afloop van het gesprek wordt gezegd dat de bijdrage van iedere communistische partij aan de gezamenlijke internationale zaak onlosmakelijk is verbonden met het zoeken naar een eigen beleid. De Sowjetrussische verklaring werd gis teren afgedrukt in het partijblad Prawda. Verkeken Volgens zegslieden van de Italiaanse delegatie heeft Moskou zich verke ken op de gevolgen van de aanval op communlstenlelder Carrillo. Wat be doeld zou zijn als een aanval op Carrillo wordt door de Europese communisten nu gezien als kritiek op hun politieke keuze en hun be reidheid samen te werken met ande re partijen binnen het westerse de mocratische systeem. Volgens de Italiaanse zegslieden heeft Moskou gezegd wel gedwon gen te zijn Carrillo te gispen omdat deze in zijn boek felle kritiek had geuit op de Sowjet-Unie. De Italia nen zouden daarop hebben laten weten dat er een gesprek over de verschillen van mening tussen Sow- Jet- en Eurocommunisten aanvaard baar is, maar dat de toon van de kritiek van Moskou zoals ver woord in een artikel in het blad Nieuwe Tijden hen niet aanstaat. Pajetta zei dat de manier waarop de Sowjetrussen van leer zijn getrok ken niet bevorderlijk ls voor de dis cussie binnen de communistische beweging. Volgens de zegslieden zijn de Itali aanse communisten het niet in alle opzichten met Carrillo eens, maar zullen zij hem toch verdedigen als Moskou de Spanjaard als een ketter in de ban doet. De Sowjetrussen zijn vooral gebelgd over de mening van de Spaanse communistenleider dat het socialisme in de Sowjet-Unie verworden is en dat de Sowjet-Unie niet kan worden beschouwd als een socialistisch land. Moskou zou be reid zijn een eigen beleid van de Euro-communisten te accepteren, maar weigerden kritiek van hen op de Sowjet-Unie te aanvaarden. In tegenstelling tot deze niet on vriendelijke geluiden staan artike len in het Tsjechoslowaakse partij blad Rude Prawo en in de Prawda van professor Vadim Zagladin, één van de Russische vertegenwoordi ger, bij het gesprek met de Italiaan se communisten. Rude Prawo schrijft dat de communistische top conferentie in Berlijn iedere politiek die de arbeidende klasse onderge schikt maakt aan het kapitalisit- sche systeem heeft afgewezen. Dit kan worden gezien als een duidelij ke aanval op de Euro-communisten die immers binnen dat systeem toe nadering zoeken tot andere partijen. Met name in Italië waar de machtige cummunlstlsche partij bereid is tot samenwerking met de christen-de mocraten. Professor Zagladin meent dat het „Imperialisme" probeert de interna tionale communistische beweging te verdelen. „Onze vijanden probe ren de communistische partijen te gen elkaar op te zetten." LOESAKA (Reuter) Zambia eist 2,5 miljard gulden schadevergoeding van acht grote oliemaatschappijen die geweigerd zouden hebben het land van olie te voorzien. Volgens de Sunday Times of Zambia heeft minister van justitie Malnza Choha een brief gestuurd aan de oliemaatschappijen, waarin hij hen ervan beschuldigt Zambia te hebben uitgesloten van levering om voorraden te kunnen opbouwen in Rhodesië. Dat zou zijn gebeurd voordat dit land in 1965 zich eenzijdig onafhankelijk verklaarde van Groot-Brittannië. Deze handelwijze heeft grote schade toegebracht aan de Zambiaanse economie, aldus de minister in zijn brief die deels is afgedrukt in de Sunday Times of Zambia. Hij beschuldigt daarin de maatschappijen verder van het ontdui ken van de sancties tegen Rhodesië en roept hen op hun invloed te gebruiken om de embargo's te handhaven en de blanke minderheidsrege ring van premier Ian Smith ten val te brengen. Tijdens een bijeenkomst van de Ku Klux KI an in Plains, de geboorte plaats van de Amerikaanse presi dent Jimmy Carter, zijn zaterdag avond dertig mensen gewond ge raakt toen een man met grote snel heid met een sportwagen inreed op een tribune waar ongeveer 250 le den van de KI an waren verzameld. De man schreeuwde verwensingen aan het adres van de KI an, gaf vol gas en reed op de mensen in waar bij hij er tientallen raakte. De Ku Klux KI an is een extreem rechtse club die zich verzet tegen de bur gerrechten van gekleurden en Amerika mooi blank wil houden. In een waas van bizarre geheimzinnig heid verbrandde de Klan vooral in het verleden houten kruisen, daar bij gekleed in witte gewaden en met lange puntmutsen op het hoofd. Meerdere malen werden zwarten door de Klan gemolesteerd en vermoord. De Klan heeft veel van haar aanhang verloren. Ook zaterdagavond werden er als van ouds kruisen verbrand in een pro cessie die gericht was tegen de poli tiek van president Carter. Vooral de zwarte Amerikaanse vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, Andrew Young, die van zijn hart geen moordkuil maakt, moest het ontgelden. De avond was georganiseerd door Bill Wilkinson, de „keizerlijke tove naar" van de Klan. Volgens het gemeentebestuur had hij toestem ming gevraagd voor een muzikale show en die ook gekregen. Daarom kon men niet ingrijpen toen bleek dat het weer een racistische verto ning werd, aldus woordvoerders van het gemeentebestuur. Ze zei den verder dat de Klan in Plains geen aanhang had. De (blanke) jongeman werd direct gearresteerd. Ook een lid van de Ku Klux Klan is gearresteerd. Hij was met een pistool op de auto gesprongen, toen die zich in de tri bune boorde en heeft waarschijn lijk geschoten. Op de foto krijgt één van de gewonden eerste hulp. WASHINGTON, BEIROET (Reuter, AFP, UPI) De rege ring van president Jimmy Car ter stelt alles in het werk om het Congres over te halen 100 miljoen dollar uit te trekken voor militaire hulp aan Liba non, zo heeft gisteren de New York Times gemeld. Het blad zegt dat mensen die nauw betrokken zijn bij het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en de Senaat, hebben laten weten dat de regering op deze manier haar goede wil tegenover de Libanese re gering van president Elias Sar kis wil laten blijken. De gelden zouden ge bruikt moeten worden voor de leve ring van lichte wapens voor een in- fanterlemacht van ongeveer 3500 man. Volgens de New York Times is enige omzichtigheid geboden om pro-Israëlische leden van het Con gres niet te alarmeren. Deze zij bang dat militaire hulp aan Arabische lan- den gebruikt kan worden tegen de staat Israël. De geregelde Libanese strijdkrachten liggen nog volkomen uit elkaar. Veel militairen sloten zich bij verschillende particuliere leger tjes aan die bijna 20 maanden lang elkaar te vuur en te zwaar bestreden tot vorig Jar november een Arabi sche vredesmacht in het land werd BEIROET CAIRO (Reuter, UPI, AP) Er is geen verbetering gekomen in de betrekkingen tussen Egypte en de Sovjet-Unie. Dit heeft de Egyptische president, Anwar Sadat In een interview met het Libanese blad Ousbouh El Arabl laten weten. Sadat zegt dat de ontmoeting in Moskou, begin Juni, tussen zijn mi nister van buitenlandse zaken Ismail Fachmi en diens Russische collega Andrei Gromlko „in het geheel niets heeft opgeleverd". Het bezoek aan Moskou had volgens Sadat „ook geen nieuw element toegevoegd" aan een oplossing van de twee be langrijkste problemen die tussen Moskou en Cairo bestaan. Deze twee problemen zijn het leveren van on derdelen voor en het vervangen van Russlche wapens die tijdens de okto- beroorlog van 1973 zijn verloren ge gaan, en het uitstel in de afbetaling van Egyptische schulden aan de Sowjet-Unie. Het interview met Sadat spreekt eer dere berichten tegen als zou minister Fachmi met de Russische leiders zijn overeengekomen dat Moskou de levering van Russische onderdelen aan Egypte toch zou hervatten. Ontvoering gestationeerd. Syrische troepen ma ken het overgrote deel uit van deze vredesmacht. Deze macht had tot taak de weder zijdse rivalen te ontwapenen, een taak waar ze tot nu toe nog niet ln geslaagd is. Nog steeds wordt er in Libanon, in het zuiden tussen falan- gisten en linkse moslems en PalestlJ- In Cairo hebben gisteren gewapende leden van een fanatieke moslem groepering de vroegere Egyptische minister van Wakfs (subsidiëring van religieuze groeperingen) Mo hammed Hoessein El Zahabl, ont voerd. De man werd in zijn huis in een van de buitenwijken van Cairo opgepakt. Dit heeft de politie van Cairo bekend gemaakt. Een onbe kende man belde later correspon- nen, in verschillende steden tussen Palestljnen onderling, hevig gevoch ten. In het zuiden worden falangis- ten en christelijke Libanezen door Israël gesteund. Het Palestijnse persbureau Wafa meldde zaterdag dat een gezamenlij ke strijdmacht van Israëli's en falan- gisten het Libanese grensdorp Ya- rira bestormde. Israëlische militai ren noemden deze berichten „pure fantasie". Ooggetuigen zelden dat er in het gebied drie Israëlische gepant serde voertuigen bij de aanval op het dorp betrokken waren. Verder had men Israëlische hefschroefvliegtui- gen gezien. Inmiddels heeft het Libanese minis terie van buitenlandse zaken ont kend dat Israël via de Amerikaanse ambassade ln Beiroet een waarschu wing aan Libanon had gericht. Israël zei de regering in Beiroet te hebben gedreigd met militair ingrijpen ln Zuid-Llbanon als het aantal PalestiJ- nen in die buurt toeneemt. denten van buitenlandse persbu reaus in Cairo op en zei dat de ont voerde binnen 24 uur zal worden gedood, tenzij de regering 30 gevan genen van een orthodoxe moslem- groep vrijlaat en bijna anderhalf mil joen gulden als losgeld betaalt. Het ultimatum loopt vandaag om 12 uur af. Volgens de man zullen er meer ontvoeringen volgen „omdat wij veel vijanden hebben. We zullen alle gij zelaars een voor een doden tot onze eisen zijn ingewilligd". Volgens de onbekende is El Zahabl ontvoerd omdat hij artikelen heeft geschreven waarin hij kitlek uit op de Moslem gemeenschap. De afgelopen twee Jaar hebben de Egyptische autoritei ten Jacht gemaakt op leden van de orthodoxe gemeenschap. De groep beschouwt alle nlet-leden als ketters en streeft naar afzondering van de beschaving ter voorbereiding van een campagne die de staat zou moe ten dwingen zich aan te passen aan haar uitleg van de islam. WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse Senaat heeft met het kleinst mogelijke verschil het geld voor de produktie van de neutronen bom op de begroting laten staan. Het nieuwe kernwapen doodt men sen voornamelijk door radioactieve straling ln plaats van door de schok golf van de explosie. Na drie uur debat achter gesloten deuren een zeldzaamheid werd het amendement van de Republi keinse senator Hatfield om het (geheime) bedrag uit de begroting van het bureau voor energieonder zoek ERDA te schrappen, verwor pen met 43 tegen 42 stemmen. Hoofdbezwaar van Hatfield was dat het nieuwe wapen, te gebruiken als artilleriegranaat of als lading voor de Lance raket, het onderscheid tus sen conventionele en kernwapens verder zou vervagen. De zuidelijke Democraat Stuart Stennis vond de neutronenbom Juist een geweldige verbetering, om dat het gebruik minder slachtoffers onder de burgerbevolking zou ma ken. Op zijn voorstel werd het be grotingsbedrag bevroren tot presi dent Carter verklaart dat Invoering van het nieuwe wapen ln het natio nale belang is. Hij neemt de beslis sing waarschijnlijk in oktober. OLTEN (Reuter) Met rubberko gels, traangas en de wapenstok heeft de Zwitserse politie zaterdaga vond een einde gemaakt aan een demonstratie van ongeveer vijfdui zend mensen, die protesteerden te gen de bouw van een kerncentrale ln Goesgen bij Olten. Vanuit heel Zwit serland waren daarvoor duizend po litiemannen naar Olten gedirigeerd. Vorige week hadden al 2.500 mensen de wegen naar de kerncentrale in aanbouw geblokkeerd. De centrale moet over anderhalf jaar in gebruik komen. Bij de botsing zijn minstens drie gewonden gevallen. SALISBURY (UPI) In Rhodesië wordt deze week een nieuwe partij opgericht, die rechts zal staan van de Rhodesische front partij van eerste minister Ian Smith. Oprichter is Ian Sandeman die sa- Frost, bij de bekendmaking van zijn men met elf andere parlementsleden vertrek uit de Smith' partij, dat hij verzet heeft aangetekend tegen de niet van plan is de politiek te veria- blanke minderheidsregering van ten. Ook liet hij weten niet te zullen Smith. Zij hebben het Front verlaten toestaan dat „mijn land wordt over- omdat de regering te toegeeflijk is gedragen" (aan de zwarte meerder- tegenover de verlangens van de heid). zwarte meerderheid. Smith heeft zich bereid verklaard de Eén van de twaalf ontevredenen is macht geleidelijk af te staan aan de de voorzitter van de Rhodeslsiche zwarten, maar over de manier waar- FrontpartlJ. Des Frost, van wie ove- op dat moet gebeuren en hoe snel, rigens niet bekend is of hij tot de bestaan diepgaande verschillen van nieuwe partij zal toetreden. Wel zei mening tussen blank en zwart. Na dat een conferentie over een nieuwe grondwet voor Rhodesië vorig Jaar ln Genève mislukte omdat partijen het niet eens konden worden over de vorm van een overgangsregering, reist nu een Brits-Amerikaanse vre desmissie door zuidelijk Afrika. Juist deze week zal deze missie op nieuw overleg voeren in de Rhodesi sche hoofdstad Salisbury. De zwarte leider Robert Moegabe liet op de topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) ln Libreville (Gabon) weten dat hij bin nenkort een ontmoeting zal hebben met de Britse minister van buiten landse zaken David Owen. HIJ sloot echter bij voorbaat een oplossing van de kwestie-Rhodesië door over leg uit en zei dat eerst zijn eigen guerrillastrijders de feitelijke macht in Rhodesië moeten hebben overge nomen, wil een gesprek mogelijk zijn. De commandant van het Rhodesi sche leger, luitenant-generaal John Hickman, meent dat het moreel op het ogenblik laag is ln Rhodesië en zal moeten worden opgevijzeld. Vol gens hem zullen de zwarten de „be langrijkste slag hebben gewonnen" als zij Rhodeslës wil om aan te vallen en zich te verzetten hebben gebro ken. De toenemende spanningen in het zuidelijk deel van Afrika zijn er de ooreaak van dat steeds meer blanken uit dit deel van de wereld weg willen. Verscheidene landen van Zuid- fcmerika hebben zich inmid dels bereid getoond een deel iran deze mensen op te vangen. In Bolivia hebben de plannen poor de overkomst van blanke tolonisten uit Rhodesië, Nami bië en Zuid-Afrika het meest ïoncrete vorm gekregen. De onrust in het zuidelijk deel van Urika maakt steeds meer blanken n dat deel van de wereld ongerust tver de toekomst Hun bevoorrechte >osltie wordt bedreigd door het iteeds sterker wordende zwarte natl- inallsme. Vele blanken zijn dan ook >ezig het schip te verlaten voordat iet echt begint te stormen. Vorige reek bekend geworden cijfers laten ien dat het aantal vertrekkenden iet aantal Immigranten ln Rhodesië teeds verder overtreft legln dit jaar verschenen er berich- en ln de Boliviaanse pers dat er ln le tweede helft van dit jaar 150.000 ilanken uit zuidelijk Afrika naar Bo- Ivia zouden uitwijken. Deze volks- 'erhulzlng zou actief gesteund wor- len door de Boliviaanse regering. Seen beslissing >e Boliviaanse regering heeft bij Donde van de staatssecretaris voor rnmigratie, dr. Guido Strauss Ivano- ic, begin mei van dit jaar ontkend lat er een beslissing zou zijn geval- tn over dekomst van 150.000 blan- door Herman Amelink ken uit Rhodesië, Namibië en Zuid- Afrika. In de door Guido Strauss uitgegeven verklaring wordt ter toe lichting gemeld dat Bolivia niet in staat is een dergelijk groot'aantal immigranten ordelijk te verwerken Het staat overigens wel vast dat de Boliviaanse regering wel serieus overweegt blanke kolonisten uit zuidelijk Afrika te halen. In een in middels bekend geworden brief van staatssecretaris Guido Strauss aan Generaal Ju an Lechin Suarez, de Boliviaanse minister van planning en coördinatie, gedateerd november 1976, staat na een uiteenzetting van de situatie in zuidelijk Afrika en de behoeften van Bolivia, de aanbeve ling: „Men zou officiële voorstellen moe ten doen aan de regeringen van de Bondsrepubliek, Nederland en aan het ICEM (internationaal comité voor Europese migratie), waarin men zich akkoord verklaart om 30.000 fa milies op te nemen met de bedoeling deze mensen in te zetten voor de kolonisatie van gebieden in de omge ving van Rurrenabaque, in de pro vincie Balllvian van het Beni-depar- tement. Aan deze nieuwkomers zou men het maximum aan faciliteiten moeten toekennen die voorzien zijn in de immlgratiewet, alsmede andere voordelen die het aanbod voor de emigratie des te aantrekkelijker maken". Bescheidener Ook al ontkent de staatssecretaris van immigratie definitieve plannen voor de immigratie van 150.000 blan ken uit Zuid-Afrika overwogen heeft hij het kennelijk wel. Onder invloed van de golf van kritiek die in Bolivia ontstond op de plannen van de regering, heeft Strauss moeten inbinden. Toch heeft hij zijn plannen zeker niet opgegeven. Ze zijn alleen wat bescheidener geworden. Vorige week maandag verklaarde de staats secretaris in een interview dat Boli via ongeveer 6000 buitenlandse boe rengezinnen kan opvangen. HIJ voeg de daaraan echter toe dat over een eventuele migratie nog niet gespro ken is met andere regeringen Verder verklaarde hij dat de immi granten moeten worden gestuurd door delanden waar ze oorspronke lijk vandaan komen, daarbij kenne lijk aan West-Dultsland, Groot-Brit- tannlë en Nederland denkend. De financiële steun is nodig voor de overtocht maar tevens om aan elk immigranten gezin een stuk land van 50 hectare te kunnen geven. Dunbevolkt Waarom is Bolivia zo geïnteresseerd ln deze immigratie? Bolivia is een groot maar zeer dunbevolkt land. Grote delen van de tropische laag vlakte zijn vrijwel onbewoond hoe wel deze gebieden te denken valt onder meer aan de buurt van Rurre nabaque. ten noordoosten van La Paz zeer vruchtbaar zijn. Op zich is het niet zo'n vreemde gedachte dat een land probeert een dergelijk gebied ln exploitatie te brengen. Een voorname Impuls voor de plan nen van de regering is een onlangs bekend geworden onderzoek naar het bevolkingsaantal in Bolivia. Er bleken ln het land maar 4,7 miljoen inwoners te zijn in plaats van de 6,5 miljoen die men er had gehoopt. In zijn verklaring van begin mei bracht de staatssecretaris van immigratie dit argument ook met zoveel woor den naar voren. De vijf buurlanden van Bollviazullen in het Jaar 2000 bijna 300 miljoen mensen tellen, ter wijl Bolivia zelf er in dat Jaar hoog stens 10 miljoen heeft. Er zijn men sen nodig om de industriële en agra rische activiteiten op te voeren. Bo vendien moet er een sterke koop krachtige binnenlandse markt ko men voor de produktie van de indu strie. BIJ elkaar lijken dit goede, steekhou dende argumenten voor de immigra tie van blanken uit Zuid-Afrika. In een brief van een groep priesters, gepubliceerd op 18 mei in Precensia, de rooms-katholleke krant die zich nog enigszins zelfstandig tegenover de militaire regering durft op te stel len, geven zij echter een aantal argu menten tegen de immigratie die er niet om liegen. Tegenargumenten Om te beginnen wijzen de priesters erop dat de regering van plan is blanke mensen uit Zuid-Afrika ln de gebieden van Benl en 8anta Cruz te vestigen, maar dat dit gebied oor spronkelijk bestemd was voor de boeren van de dichtbevolkte hoog vlakte. De priesters prikken heen door het argument van de regering om de immigratie te verdedigen met de langzame groei van de bevolking. ZIJ wijzen erop dat de regering, onder protest van de kerk, grote campag nes heeft opgezet voor geboortenbe- perking. Deze campagnes richten zich vooral op de Indianen. Nog vori ge maand verklaarde Erna Obleas, de weduwe van de vroegere populai re Boliviaanse president Juan Tor res, dat er een plan bestaat voor sterilisatie van de Indiaanse minder heden. Volgens Ema Obleas wordt deze campagne voorbereid om plaats te maken voor de 30.000 blan ken uit zuidelijk Afrika. Ook uit andere bronnen is bekend dat de Boliviaanse autoriteiten vaak onder dwang steriliseren. Zo worden bijvoorbeeld Indiaanse vrouwen die in verband met een bevalling ln een ziekenhuis worden opgenomen, te gen hun wil of zonder dat ze erin gekend worden gesteriliseerd. Het argument dat er meer blanke immi granten moeten komen om de bevol king op peil te houden is dan ook erg doorzichtig. Voorts vreest men van de overkomst van ,de blanken een verscherping van de rassentegenstellingen. Ook op het ogenblik is het niet alles pais en vree. De genoemde priesters ha len als voorbeeld van de discrimina tie van de Indianen in Bolivia een regeringsambtenaar aan die de Indi anen eens beesten noemde omdat ze meer comsumeren dan produceren. De komst van Zuldafrlkaanse blan ken zou de tegenstellingen alleen nog maar verscherpen, zo betogen de priesters. Bovendien verwoorden de priesters de angst van veel Bolivlanen dat de blanken uit zuidelijk Afrika hen zul len overvleugelen, waardoor Bolivi aanse boeren gedwongen zullen wor den als landarbeiders te werken op de landgoederen van de blanken. Ex port van de apartheid noemt men hun overkomst naar Bolivia. De nati onale integratie, een beter samenle ven van de verschillende bevolkings groepen, die de regering Banzer zegt te bevorderen, wordt er alleen maar twijfelachtiger door. Het meest cynisch ls wel de gedachte dat men de blanke Zuidafrikanen nodig heeft om zich te verzekeren van een toenemende binnenlandse afzetmarkt Op dit punt zijn er best andere mogelijkheden. De arbeiders in de tinmijnen zullen wel geen be zwaar hebben tegen een groter aan deel ln de winst van de tinmijnen, waardoor hun koopkracht kan wor den vergroot om van de koop kracht van de Indianen maar te zwijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5