Minister Lubbers verdedigt investeringsrekening Geluidshinder overschrijdt vaak normen Bij Nutricia geen gedwongen ontslagen Te veel bemoeienis van overheid gevaar gezondheidszorg Gesprek in Luxemburg over werkloosheid Kabinets- formatie Bonden achter reorganisatieplan Derde Nederlandse hartluchtbrug op til Nationale Ziekenhuisraad in brief aan Den Uyl: Lange rij voor Polak eerst m'n §oudKuS§e opeteru Onderzoek Consumentenbond naar verkeerslawaai VERZOEK AAN ONZE ABONNEES Vrouw aangehouden na brandstichting DINSDAG 28 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers LUXEMBURG Minister Lubbers en FNV-voorzltter Wim Kok hebben op de EG-conferentie van ministers van financiën economische en sociale zaken het i wetsontwerp investeringsrekening (WIR) krachtig verdedigd tegen kritiek uit de kring van de Europese commissie. De WIR kan van groot belang zijn voor het ontwikkelen van een krach tig werkgelegenheidsbeleid, zelfs op Europese schaal, zeiden Lubbers en Kok op de conferentie die ook werd bijgewoond door vertegenwoordi gers van werkgevers en werknemers. Onderwerp van gesprek tijdens de eendaagse bijeenkomst was de groei en de stabiliteit van de economie en de werkgelegenheid. Belave Lubbers en Kok namen van Nederlandse zij de ook deel minister Duisenberg van financiën, de NKV-er Van Greuns- ven en VNC-voorzitter Van Veen. Het is de derde maal dat deze zoge heten „tripartite" conferentie wordt gehouden, een samenkomst die oor spronkelijk was bedoeld om het nati onale beleid van de negen EG-lidsta- ten wat meer op elkaar af te stemmen. Nederland greep deze keer de gele genheid aan de WIR. het wetsont werp dat onder meer steun inhoudt voor zowel winstmakende als ver liesgevende bedrijven in zwakke re gio's. aan de andere delegaties uit te leggen. Lubbers deed in het kader van de WIR-uiteenzetting een klemmend beroep op de Europese commissie en de andere landen met meer ver beeldingskracht op te treden in een geest zoals de tweede helft van de jaren zeventig past en niet met de geest zoals die leefde in de tweede helft van de jaren vijftig (toen het oprichtingsverdrag van de EG werd getekend). Ook FNV-voorzitter Kok hanteerde deze benadering: „Naar mijn me ning dient de Europese commissie dan ook veel meer dan tot nu toe dergelijke nieuwe beleidsinstru menten op hun bruikbaarheid voor het ontwikkelen van een Europees werkgelegenheidsbeleid te toetsen, in plaats van met gefronsde wenk brauwen een fantasieloze en niet meer bij de problemen van deze tijd passende interpretatie van de mede dingingsbepalingen van het Verdrag Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Bij de op handen zijnde reorganisatie van de Nutricia-bedrijven zullen geen gedwongen ontslagen vallen, zo heeft de directie meegedeeld. Wel zal de totale personeelsbezet ting in twee jaar met ongeveer 130 verminderen. Omdat echter in die periode het natuurlijk verloop groter zal zijn dan 130 man, verwacht de directie ongeveer vijftig mensen te moeten aan trekken. van Rome te overwegen, of althans die Indruk te wekken. Zowel minister Lubbers als zijn Bel gische collega Geens betoogden dat de werkloosheid niet wordt opgelost als de economie weer zal aantrek ken. Lubbers stelde, dat het duide lijk is dat „wij niet kunnen oproeien tegen een afzwakkende wereldeco nomie. Maar ook als de wereld eco nomisch wat sterker zou aantrek ken, dan blijven naar onze mening fundamentele factoren de werkgele genheid nadelig beïnvloeden, zoals de geringe rendementen in samen hang met de hoge arbeidskosten". Geen besluiten Besluiten vielen er niet in Luxem burg, daar was de eendaagse ont moeting ook niet voor bedoeld. Het aftasten van eikaars mening stond voorop. Zo waren werkgevers en werknemers het er wel over eens dat er meer geïnvesteerd moet worden maar zij verschilden van mening over de manier waarop. De werkne mers zagen weinig in overheidsplan- nlng. De Britse minister van financiën He- aley, die de vergadering voorzat, concludeerde na afloop dat de Euro pese Commissie moet bekijken of er geen mogelijkheden zijn de werk loosheid te bestrijden door ver vroegde pensionering, korter wer ken en een langere leerplicht. Ook zou de EG-commissle moeten bestu deren of in de dienstensector en bij de overheid niet meer mensen zou den kunnen werken. Volgens Healey waren alle deelnemers aan de confe- renUe het er over eens dat de Ge meenschap zich zou verdedigen te gen „mogelijk desastreuze" import uit bepaalde landen buiten de EG. Hoewel Healey hier geen bijzonder heden bij gaf, zeiden ingewijden dat hij hier staal uit Japan en textiel uit Oost-Europa en Zuid-Oost Azië mee bedoelde. AMSTELVEEN (ANP) De derde Nederlandse hartluchtbrug, georga niseerd door de Hartpatiëntenvere niging kan in september gaan wer ken. Gisteren werd hierover over eenstemming bereikt met de ziekte kostenverzekeraars. Nadat patiën ten voor open hartoperaties al ruim een jaar naar Houston, Texas, kun nen en al tien maanden naar Genè- ve, komt daar nu als derde mogelijk heid Londen bij. Behalve de kortste is de derde lucht brug ook de goedkoopste. De kosten voor reis, operatie en verblijf zullen tussen 17.000 en 20.000 gulden lig gen. Voor een operatie in Nederland, waar de capaciteit nog steeds onvol doende is, werd destijds een stan daardtarief van 25.000 afgesproken. Volgens de medisch adviseur van de hartpatiëntenvereniging prof. dr. P. J. Kuijpers, ligt het in de bedoeling, in het Londense St. Anthony's and Grace Hospital te beginnen met tien Nederlandse patiënten per week. Later wil de vereniging dit uitbrei den tot twintig. De kabinetsformatie gaat verder. Formateur Den Uyl sprak gisteren met de fractievoorzitters van het CDA, de PvdA en D'66. Van links naar rechts Den Uyl, Terlouw (D'66), Van Agt (CDA) en Van Thijn (PvdA). Van een onzer verslaggevers UTRECHT Teveel overheidsbemoeienis met de gezondheids zorg brengt die zorg ernstig in gevaar. Die waarschuwing heeft de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) laten horen in een brief aan MpiQip Vpronfrplllkt kabinetsformateur Den Uyl. De NZR wijst erop, dat de eerste J verantwoordelijkheid voor de gezondheidszorg niet ligt bij de overheid, maar bij besturen en directies en werkers van instel lingen. Wanneer arbeidsplaatsen komen te vervallen, zal elders binnen de Nutri- cia-groep, een zo mogelijk gelijksoor tige functie worden aangeboden. Twee Nutricia-bedrijven zullen wor den gesloten, nl. Geertruidenberg, waar de verwerking van zilveruien en augurken wordt overgebracht naar de vestigingen in Etten-Leur en Baarland en ten tweede Zwolle waar vandaan de azijnproduktie naar Die- men gaat. De vakbonden zijn niet ontevreden over de reorganisatieplannen, omdat zo zegt het blad WIK van de Industriebond NW Nutricia is teruggekomen op haar plan de pro- duktie van sauzen bij Luycks in Am sterdam stil te zetten. Ook het plan om de produktie van kremia (kunst slagroom) weg te halen uit de fabriek in Den Dolder zal niet worden uitge voerd. In het directie-communiqué staat dat tegen 1 Januari 1980 zal worden bekeken of het bedrijf in Diemen kan worden gecontinueerd, dit tegen de achtergrond van de gang van zaken bij verschillende produkten zoals sauzen, kremia, margarine en mogelijk nieuwe pro dukten. Volgens WIK is dit het resultaat van overleg tussen de bonden en Nutri cia over het door het concern (in Nederland 2.500 werknemers) begin dit jaar uitgebrachte reorganisatie- rapport. De bonden hebben in het overleg er bij de directie op aange drongen minder op winstgevendheid en meer op behoud van werk te let ten. In het rapport was gezegd dat een jaarwinst van 13 miljoen gulden het abosolute minimum wordt geacht. Bonden en kaderleden kunnen zich verenigen met het plan, het vervaar digen van vloeibare produkten te concentreren in Zoetermeer. Ook met het voornemen om poedervor- mige produkten over te brengen naar Cuyk zijn ze het eens. De Amsterdamse burgerij kon maandagavond in het Stede lijk Museum kennismaken met burgemeester Polak en zijn echtgenote. In een lange rij schuifelde men naderbij voor de eerste kennismaking. HAAFTEN De zestienjarige Wil- ma van Tuljl uit Zaltbommel is gis termorgen in een ziekenhuis in Den Bosch overleden aan de gevolgen van een motorongeluk in Haaften (Gld). Het meisje probeerde zondag avond de motorfiets van haar vriend, die zelf achterop zat Hij raakte licht gewond. Volgens de rijkspolitie reed het meisje met ongeveer tachtig kilome ter per uur in op een wielrijdster, de vijftienjarige N. de Wildt uit Beesd. Zij is zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis in Den Bosch. De NZR herhaalt nog eens de wens, dat één bewindsman verantwoorde lijk zal zijn voor het overheidsbeleid op het hele gebied van gezondheids zorg. Het is niet goed, dat ook andere departementen dan volksgezond heid (zoals CRM en sociale zaken) bij dat beleid betrokken zijn. In het beleid moet een belangrijk punt zijn. dat de vraag naar dure ziekenhuisdiensten wordt beperkt: „iedere mogelijkheid daartoe moet worden aangegrepen.'' De NZR denkt hierbij aan meer kortdurende medische behandelingen (poliklini sche behandeling, dagbehandeling) en een betere regeling van tarieven en honoraria. De instellingen en wer kers in de gezondheidszorg mogen er geen financieel belang bij hebben, dat een patiënt bijvoorbeeld in een ziekenhuis behandeld wordt, terwijl er andere goede en goedkopere mo gelijkheden zijn. Tenslotte wil de NZR dat de over heid iets doet aan de salariëring van verpleegkundigen In overheidszie kenhuizen liggen de salarissen veelal aanzienlijk hoger dan in particuliere instellingen. Dat betekent, aldus de NZR. een moeilijke positie van die particuliere ziekenhuizen op de ar beidsmarkt. Ook mogelijke samen werking tussen overheids- en parti culiere ziekenhuizen wordt erdoor bemoeilijkt. Regio's willen 'volwaardig bestuur' Van onze Haagse redactie DEN HAAG Over de nieuwe pro vinciale indeling van ons land moet snel zekerheid komen. Die wens heeft kabinetsformateur Den Uyl te horen gekregen van vijf regionale besturen. Het gaat om de besturen V. van het openbaar lichaam Rijn mond, het samenwerkingsorgaan agglomeratie Eindhoven, en de ge westen Breda, Gooi en Vechtstreek en 's-Gravenhage. De „vijf" spreken zich niet uit voor of tegen de 25 mini-provincies die minister De Gaay Fortman (binnen landse zaken) voor ogen staan. Zij wensen „een volwaardig regionaal bestuur" in plaats van de „huidige grote provincies met beperkte ta ken". De vijf hopen, dat het nieuwe kabinet bij de reorganisatie van het binnenlands bestuur een belangrij ke rol toebedeelt aan de regionale besturen. (ADVERTENTIE) het vers gebraden lOminuten haantje van Herman Kramer Will u bij het overmaken van uw abonne mentsgeld via giro en bank uitsluitend gebruik maken van de stortingsacceptgi rokaart welke u wordt toegestuurd? Dat voorkomt misverstanden, en onze administratie kan uw betaling sneller ver werken. Voor u en onze administratie is het nog eenvoudiger als u ons machtigt het abon nementsgeld automatisch van uw giro- ol bankrekening te laten afschrijven. U behoeft slechts op de achterzijde van de acceptgirokaart in „machtigingsruim- le" uw handtekening te plaatsen De machtiging, die u te allen tijde weer kunt herroepen gaat dan in na de penode die op de kaart is vermeld Dank voor uw medewerking. De directie Van een verslaggever DEN HAAG Het verkeerslawaai is op veel plaatsen groter dan de autoriteiten vaak willen toegeven. De Consumentenbond, die opnieuw een onderzoek heeft ingesteld naar de geluidsbelasting kwam op ruim twintig plaatsen tot de slotsom dat de normen van het wetsontwerp op de geluidshinder drastisch waren overschreden. Op een aantal plaatsen krijgen omwonenden zelfs vier maal het geluld te verduren dat de gezondheidsraad toelaatbaar acht. De plaatsen met een vier maal te grote belasting, zijn Den Haag, Eskamplaan, Lel den. Morsweg, Amsterdam, Pieter Calandlaan en Wad denweg. Enschede, Gronau- straat, Leidschendam, Prins Bemhardlaan, Maassluis. P.C. Hooftlaan, Middelburg, Koepoortstraat. Overveen, Waldeck Pyrmontlaan, Rot- terdam-IJsselmonde. Konin ginneweg. Rotterdam-Om moord, G.B. Shawplaats, Val kenburg aan de Rijn, Hoofd straat en Zutphen, Graaf Ot- tosingel. Het spreekt vanzelf dat er meer van die lawaaiige plaatsen in Nederland zijn, maar de genoemde zijn uit dit onderzoek naar voren gekomen. Mogelijkheden De Consumentenbond noemt een aantal mogelijkheden om het geluidsprobleem op te lossen. Een van die moge lijkheden is dat de minister kan verbieden te rijden met voertuigen die boven de la- waalgrens zitten. Daarover moet op Europees niveau een beslissing vallen. De Consu mentenbond meent echter dat de situatie in Nederland zo nijpend is dat de overheid best alvast maatregelen kan nemen. Voorts noemt de bond als mogelijke maatre gelen: snelheidsbeperkingen op de bewuste routes, het iso leren van huizen of het plaat sen van geluidwerende schermen. De bond zegt dat gemeente besturen het dikwijls niet zo nauw nemen. Als een sterk voorbeeld wordt een geval in Leidschendam genoemd waar een school aan de Prins Bemhardlaan veel hinder van lawaai ondervond en dat ook liet weten aan het ge meentebestuur. De gemeente antwoordde dat de geluids hinder in vergelijking met soortelijke omstandigheden niet buitensporig kon worden genoemd. De gemeente was niet bereid medewerking te verlenen aan het treffen van maatregelen. Maar metingen van de Consumentenbond toonden aan dat er wel dege lijk buitensporige geluidshin der was. Bussen Volgens de Consumenten bond is een interdepartemen tale commissie, die bperking van het lawaai van autobus sen moest onderzoeken, in middels gereed gekomen met Vervolg van pagina 1 Ter voorbereiding van zijn financi eel- en sociaal-economische voorstel len ontvangt Den Uyl vandaag en morgen vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers Vanoch tend ontvangt Den Uyl voorzitter Van Veen van het VNO en voorzitter De Wit van het NCW. Morgenoch tend komen FNV-voorzitter Kok en een plaatsvervanger van de CNV- voorzitter. de heer De Graaf of de heer Van der Meulen. Gisteravond hebben Den Uyl en de drie fractievoorzitters (Van Thijn, Van Agt en Terlouw) een begin ge maakt met de bespreking van de voorstellen van Den Uyl over de grondpolitiek. Die besprekingen worden vanmiddag voortgezet Diner Den Uyl en de fractievoorzitters kwamen gistermiddag om vijf uur bij elkaar op het ministerie van alge mene zaken in Den Haag Zij ver trokken vandaag om half zeven naar het Catshuis, om daar gezamenlijk te dineren. Veel tijd voor de grond- polltlek-besprekingen bleef er daar door niet over. Duidelijk werd wel. dat het vinden van een compromis over deze nu al maandenlang om streden zaak niet eenvoudig zal zijn. De voorstellen die Den Uyl vorige week deed. blijken voor het CDA niet licht verteerbaar, en bovendien wenst men op veel punten nog op heldering. Zoals bekend valt het voorstel Den Uyl in drie onderdelen uiteen: een regeling van de wijziging van de onteigeningswet (de oorzaak van de kabinetscrisis), en twee nieu we voorstellen voor het tegengaan van de sterke prijsstijgingen van landbouwgronden en van onroerend goed, dat laatste vooral in stadsver nieuwingsgebieden. „Oud voorstel" Wat betreft de regeling van de ontei geningswet wordt bij het CDA ge steld dat het voorstel Den Uyl (bij onteigening wél vergoeden van ne gatieve ontwikkelingsschade en ook nog enkele andere corrigerende ex tra's) in feite een oud voorstel is, dat in de weken van de dreigende kabi netscrisis ook ter tafel is geweest. Den Uyl zelf noemt zijn voorstel een nieuwe gedachte, die bovendien veel recht zoo doen aan de CDA-wensen. Over de twee nieuwe grondpolltlek- voorstellen van Den Uyl is men het er bij het CDA algemeen over eens dat zowel de landbouwgronden als het onroerend goed in stedelijke ge bieden problemen vormen Men vraagt zich echter af of de oplossing die Den Uyl aanduidt de Juiste is. Erkend wordt overigens dat de for mateur in zijn voorstellen tamelijk vaag is gebleven, waardoor er zeker over een uitwerking te praten valt. Indien de fractievoorzitters vanmid dag tot een vorm van overeenstem ming komen over de grondpolitiek. wordt dat resultaat donderdag in de CDA-fractle besproken. De fractie van de PvdA vergadert vandaag. Woensdagmiddag en donderdag lig gen de formatie-werkzaamheden praktisch stil. Den Uyl is dan naar de Europese top ln Londen. AMSTERDAM (ANP) - Na een he- vlge ruzie met haar benedenburen, die eerst nog door tussenkomst van de politie werd gesust, Is gisteren de 39-jarige mevrouw W. A B. uit Am- sterdam-Zuid wegens het in brand steken van de zolderverdieping van het pand gearresteerd. een deel van het onderzoek. Het onderzoek had betrek king op de standaard-stads bus, die in veel gemeenten wordt gebruikt. De commis sie adviseert over te schake len van dieselmotoren naar motoren die op LPG lopen. De geluidshinder wordt daar door tien decibel minder. Dat komt erop neer dat het la waai met de helft vermindert. De Consumentenbond meent dat het goed zou zijn als de overheid ook alle andere soorten bussen en voertuigen die in Nederland rijden, on derzocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3