5 bisschoppen kapittelen het NKV over visieprogramma loyce Trisier met reconstructie /an The spirit of Denishawn' I II plamenco-feest et Paco Pena Amsterdam bezorgd over toekomst werf NDSM [eer aandacht voor encyclieken Bisschoppen erg laat, zegt NKV 11 Nieuwe boeken 'Iran krijgt van VS kerncentrale' Vissterfte door onzuiver water rond Nijkerk Familie ontvoerde Fiat-directeur zet manifest in krant Snelle groei van rij-op/rij-af verkeer IDAG 21 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet RHS 9 i onze sociaal-economische actie -ECHT De Nederlandse hoppen blijken zich maar [geilpi ten dele te kunnen vinden het visieprogram van het „Een visie ter visie". Ook Vinn| aankondiging van NKV- ;renprzitter Wim Spit dat het tijd dt om eens te gaan denken ,«,er een volledige fusie tussen dZv en NW blijkt bij de bis- Leidjioppen niet in goede aarde 3a*«vallen. er 'de1lvoorzichtige bewoordingen spre- "erH zij de voorkeur uit voor de voort- ?**png van de federatieve samen- jking van NKV en NW, boven sel volledige fusie. Daarnaast wor- B er vraagtekens gezet bij de in- Bd van het NKV-visleprogram. een brief over het vorige week Rnltief vastgestelde visieprogram en de bisschoppen suggesties voor b nieuwe redactie. Zij nodigen het tV uit zijn maatschappij-analyse g eens uit te diepen en daarbij ponder gewicht toe te kennen aan christelijke kijk op de samenle- ltg, zoals neergelegd in de docu menten die de kerk heeft uitgevaar digd. Encyclieken „Door de bank genomen," schrijven de bisschoppen, „heeft de kerkelijke mening over sociale en economische vraagstukken, zoals die te vinden is in .Rerum Novarum' van 1890, ,Qua- dragesimo Anno' van 1930 en ,Octo- gesima Adveniens' van 1970 te wei nig handen en voeten gekregen." In deze grote sociale encyclieken staat, zoals bekend, de verzoening, het soli- darisme en het gemeenschappelijk belang tussen werkgevers en werk nemers centraal. In „Een visie ter visie" zegt het NKV evenwel dat gemeenschappelijke be langen en harmonie een fictie zijn als het gaat om de gewenste economi sche orde, de doeleinden van de on derneming en de eigendoms- en zeg genschapsverhoudingen. „Feitelijk zijn er belangentegenstellingen, ook tussen werkgevers onderling." Verder zegt het NKV dat het zich weliswaar nadrukkelijk wil laten in spireren door het evangelie „vooral voor zover het als een maatschappe lijk bevrijdende en veranderende kracht werkzaam is," maar het ka- AMSTERDAM - Het NKV be treurt het late tijdstip waarop de Nederlandse bisschoppen hun reactie op het NKV-visie- program „Een visie ter visie" kenbaar hebben gemaakt. Het visieprogram van het NKV is vorige week in een hoofdbestu- renvergadering van het NKV vastgesteld. „Gedurende de afgelopen twee jaar hebben zeer vele organisa ties, partijen en individuen van de gelegenheid gebruik ge maakt om ons visieprogram te kritiseren. Veel van die kritiek is in de definitieve versie van 'Een visie ter visie' terecht ge- komen. We vinden het daarom jammer dat de bisschoppen eerst nu met hun waardevolle bijdrage komen," aldus een woordvoerder van het NKV. Over de voorkeur van de bis schoppen voor een federatieve samenwerking tussen NW en NKV boven een fusie zei de woordvoerder dat ook het NKV vindt dat de federatieve samenwerking verder moet uitgroeien, voordat aan de aangesloten bonden en de le den de vraag kan worden voor gelegd of er een volgende stap kan worden gedaan. Met de aanbeveling van de bis schoppen om duidelijke sa menwerkingsverbanden aan te gaan met katholieke onderwijsorganisaties weet het NKV geen raad. In het ver leden hebben de katholieke onderwijzersorganisaties steeds geweigerd zich bij het NKV aan te sluiten. tholieke geloof wordt niet meer ge zien als een organisatiebeginsel. Voor wat het NKV betreft is de tijd dat zijn leden automatisch confessi oneel stemden er er ook toe wer den aangezet definitief voorbij. Bij de vaststelling van het visiepro gram vorige week wees Wim Spit er nog eens op dat de vakbeweging ondergeschiktheid wil bestrijden. „En als die strijd een klassenstrijd wordt genoemd ln ons visieprogram dan gebeurt dat niet omdat wij ons zouden laten leiden door dogmatisch marxisme, maar dan is het een feite lijke beschrijving van de maatschap pelijke werkelijkheid. En Juist de mensen die zeggen zo gesteld te zijn op harmonie en samenwerking zou den zich moeten realiseren, dat dit alleen bereikbaar is ln maatschappe lijke verhoudingen waar de menselij ke gelijkwaardigheid in de praktijk gestalte krijgt," aldus Spit. In hun brief houden de bisschoppen het NKV voor dat de tegengestelde opvattingen tussen werknemers en werkgevers over de fundamentele feilen van het economisch bestel geen van de partijen ontslaat van de plicht wegen tot overleg te zoelen. De bisschoppen delen de mening van het NKV dat conflict en strijd structurele veranderingen te weeg kunnen brengen. Zij tekent hierbij echter aan dat beheersing van con flicten aparte aandacht verdient. „Opdat geweld wordt voorkomen en wederzijds respect behouden blijft. Conflictbeheersing kan de positieve functie van het conflict zelf bevorde ren," aldus het episcopaat. 'Toch waardering Behalve kritiek spreken de bis schoppen ook hun waardering uit voor „Een visie ter visie". Het pro gram geeft volgens hen een brede kijk op de maatschappelijke en eco nomische ontwikkelingen en getuigt van zorg, moed en visie. Dat het NKV zich van harte aansluit bij die stroming in het christendom welke het opneemt voor de armen, machtelozen en onmondigen, wordt door de bisschoppen toegejuicht. Zij wijzen er evenwel op dat de navol ging van Christus meer telt dan al leen maar een maatschappelijk as pect en zij vraagt in dit verband aandacht voor de geestelijke waar den in de christelijke traditie. Vervolgens beveelt het episcopaat het NKV aan duidelijke samenwer kingsovereenkomsten te sluiten met de katholieke onderwijsorganisa ties, méér aandacht te besteden aan de Jeugdwerkloosheid en krachtiger de nadruk te leggen op de scholing van ondernemingsraadsleden en zich te bezinnen op een nieuwe ar beidsethiek. Waar het gaat over multinationale ondernemingen vragen de bisschop pen bijzondere aandacht voor con tacten met de internationale chris telijke vakbeweging. In het naden ken daarover zou de bisschoppen conferentie graag op een of andere manier betrokken worden. De bisschoppen stemmen van harte ln met de opvatting van het NKV dat fundamentele gelijkwaardig heid als uitgangspunt voor het inko mensbeleid moet gelden. In aanslui ting op haar vastenbrief van 1973 over welvaart, verantwoordelijkheid en versobering onderschrijven zij het pogen onaanvaardbare inko mensverschillen terug te dringen. Tot besluit nemen de bisschoppen notie van het feit dat het NKV zijn belangen verbonden wil zien met die van anderen. Zij zou graag zien dat het NKV deze gedachte uitwerkt en in zijn visieprogram met name de Derde Wereld het volle pond geeft. „Als men werkelijk wil 'doorstoter- naar de oorzaken van de tekorten', zoals 'Een visie ter visie' zich uit drukt, dan zal men ons falen tegeno ver de Derde Wereld niet buiten beschouwing mogen laten. Want wij geloven dat God heden ten dage vooral vanuit de Derde Wereld tot ons spreekt," aldus de bisschoppen. JL. Dor Hans W. Ledeboer MSTERDAM Het schan- was nog even groot als een of vijftig geleden: tussen ilaus klonk net als toen ge- ;t en boe-geroep, mensen lie- in precies als eertijds boos de houwburg uit, in de pauze's zelfde heftige discussies over i tistieke waarden of onbenul. Éi st al die herrie completeerde """The spirit of Denishawn", heel zorg- ïldig gereconstrueerd door de nerikaanse Joyce Trisier Dance >mpany, die in het kader van het 'Hand Festival er mee naar ons id kwam. In het weekeinde was dit 'gramma te zien in de Amster- imse Stadsschouwburg, vanavond komt het in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag, woensdagavond komt het ln Rotterdam. Zo'n reconstructie is heel moeilijk. Meer dan vijftig jaar geleden vorm den Ruth St. Denis en Ted Shawn hun „Denishawn" en wat „Denis hawn" bracht was niet meer of min der dan een verkenning van een to taal nieuw dansgebied. Uit die tijd stamt de uitdrukking dat het klas- siek-academische ballet opgesloten zit in een mooie kristallen kom, maar dat degene die zich als danser volle dig wil ontwikkelen, die meer wil dan de precies voorgeschreven passen en bewegingen van dat academische ballet, uit die kom moet stappen in het totale niets. In dat niets moet hij zelf alles maken, iedere pas, iedere beweging. Zeker, er was al een voorbeeld van Isadora Duncan. Er waren dansmo- tleven te over uit allerlei exotische culturen en degenen die de moed hadden zelf het nieuwe „niets" in te gaan zeiden, dat dans de oudste cul turele uiting van de mens is. Maar om van dat alles iets te maken dat geschikt Is voor theaterwerk bete kende proberen, doen, pionieren, vallen, opstaan en discussiëren. Uit dat werk van Isadora Duncan, Ruth St. Denis, Ted 8hawn, Lily Green, Mary Wigman, Rudolf von Laban, de Rotterdamse Corrie Hartong en an deren is gegroeid hetgeen wij nu kennen als „eigentijds ballet". Zon der die pioniers geen Martha Gra ham, geen Jose Llmon, geen Lucas Hoving, geen Nederlands Dans-The- ater. Voor degenen die dit alles zelf heb ben meebeleefd is „The spirit of De nishawn" op de door John Schlenk speciaal daarvoor gearrangeerde pi anomuziek boelend, een mooi stuk tot leven gekomen „Jugendstil". Voor anderen, die deze worsteling niet hebben ervaren kan „The spirit of Denishawn" een artistiek even onverteerbare zaak zijn als voor de balletmeester van enige tientallen jaren terug, die zich hevig veront waardigd afvroeg of die dansers op het toneel „de was gingen op hangen". Nauurlljk bevredigt dit soms wat onbeholpen aandoende pioniers werk de toeschouwer van nu niet zonder meer, en een aantal mensen dat voor een behoorlijk bedrag een Holland-Festivalkaartje heeft moe ten kopen om het te zien heeft wel licht alle reden zich..,,bekocht" te gevoelen. Het programma bood overigens een fi Beeld uit „The spirit of Denishawn" heel goed overzicht van het rijke „Denishawn"-terreln. Om te begin nen de les in „bewegingsexpressie" of, zoals sommigen bescheiden zei den: „ritmische gymnastiek". Dan demonstraties ln ijle Grieks aan doende: chitonachtige gewaden, die vijftig Jaar geleden op zichzelf al voor de nodige schandalen zorgden omdat de decente „body-stocklngs", die de danseressen nu onder dat ne veligs dragen, toen nog niet beston den. Natuurlijk ontbreekt de humor niet in het programma en het slot met een enorme lap uiterst lichte zijde als wolk of als golvend zeewater is precies het goede einde van een avond, die veel mensen het verlan gen zal wekken, zelf eens lekker mee te mogen doen in plaats van op een schouwburgstoel er naar te blijven kijken. Dinsdag 21 juni AMSTERDAM Stadsschouw burg 20.15 uur: Ned. Dansthea ter AMSTERDAM Mickery 20.30 uur: Vox Populi, Vox Dei AMSTERDAM Concertge bouw 20.15 uur: Nederlands Kamerorkest AMSTERDAM Sonesta Koe pelzaal 20.15 uur: Pro Cantione Antiqua DEN HAAG Kon. Schouwburg 20.15 uur: The Joyce Trisier Dansecompany DEN HAAG Ned. Congresge bouw 20.30 uur: Internationaal Koorfestival DEN HAAG Diligentia 20.15 uur: Paco Pena en zangers DEN HAAG Remonstrantse Kerk 20.15 uur: Recital Doro thy Dorow ROTTERDAM Schouwburg 19.30 uur: Ned. Operastichting „Axel" ROTTERDAM Pelgrimskerk 20.15 uur: Nederlands Kamer koor. >or Ber Huising ^STERDAM Holland Festival heeft het best getroffen met groep Paco Pena, die de volle Kleine Zaal van Amsterdams >ncertgebouw laaiend kreeg. Iedereen werd, voor zover hij het niet was, aficionado, zoals een enthousiasteling voor flamenco et. co Pena, lang al bekend als een tuoos gitarist, kwam met twee ngers, een zangeres, nog een, heel ede, gitarist, en dan nog een extra or „palmero", het ritmische hand klap. Hij legde, in het Engels, uit t de flamenco eeuwen geleden met me en zang is begonnen, zonder iren nog. En zo begon ook het ogramma. De Zigeuners in Anda- :ia (en nergens anders) namen de klore van daar, met Moorse, Jood- Gregoriaanse invloeden, over en aakten er flamenco van. Hoe dat ïg kregen wij dus, in het kort, te ren en daarbij hield Paco Pena :h met zijn gitaar alleen bij de geleiding, zodat we een solo moes- missen. Misschien vond hij dat f te virtuoos. Maar we kregen wel meest Zigeuner-achtige, canto jondo (diepe zang, ook wel grande genoemd) die we hier niet zoveel horen omdat wij, niet-zigeuners, toch niet zo diep meevoelen en beter reageren op het opzwepende, lichte re werk. Volgens het programma was het Manuel Soto die het deed, maar de zanger was nog vrij Jong, en om vangrijk, en de bijnaam Barrilito (tonnetje) was gegeven aan Francis co Garcia Lopez. Wie het dan ook was, hij begon, zonder begeleiding, vervoerd, met de ogen gesloten aan een aangrijpende „martinetes", alsof hij ver weg en lang geleden in de brandende zon zijn smart stond uit te zingen. Daarop volgden een eenza me soleares en een wat minder dra matische tientos. Daarbij konden wij Paco Pena ook Paco Pena bewonderen, want die liet zijn gitaar, improviserend, meezingen, antwoor den, omspelen. Later kregen wij van dezelfde zanger nog een malaguenas ook en toen konden wij beluisteren dat de andere gitarist Jose Carmona ook niet mis is. Barrilito heeft, voor canto jonda een tamelijk heldere en hoge stem, maar die huivert wel en komt bijna verscheurd en verscheu rend over. De andere zanger heeft meer dat schorre, en bovendien een levendige voordracht ook. Het lichte, meest vrolijke deel buierias en zo werd toevertrouwd aan Angelita Vargas, een felle, met temperament, die uit het ritme bijna vanzelf tot dansen kwam, al is zij geen danseres, en met opgenomen, wijde en lange rokken, aan het slot telkens uitbarste in een meeslepend voetengeroffel. Door de aanvurende stemming in de zaal, en de fles op tafel aquardiente zou ik zeggen, en zo hoort het ook kregen deze flamencoartisten er zelf een gewel dig plezier in. En dan zit het goed. Een feest dat maandagavond nog in Rotterdams Doelen te beleven viel, en dinsdagavond nog in den Haags Diligentia wordt gegeven. ank voor de blijdschap. 69 translu- eke verhalen. Paraproza III van ust Gils. Uitg. Bezige Bij, Amster- un. 176 bladz. - 21.50 j uitgeverij Spectrum te Utrecht het dertiende deel van de grote >ectrum encyclopedie verschenen, t deel begint met MIJNBOUW en idigt met ONTDEKKINGSREI- £N verdeeld over 539 pagina's met el illustraties voornamelijk in eur. eel 3 Landendocumentatie 1976, n uitgave van het Koninklijk In- ituut voor de tropen te Amster- im gaat over Nigeria 64 pagina's, e schrijver is dr K. L. Roskam. ktbal 76/77 door Hans Molenaar, [ereldtitel en Europa Cup Voetbal- W>per 1977. Uitg. De Boekerij, Parn. 154 blz - 24.50 (paperback; fb. 28.50) |0-boekje 1668: Turkije (oen, Tur- lie nu door J. Nijenhof; nr 1669: [*gie, door H. Kooger. per deeltje p blz - 1.75 nieuwe werkelijkheid, existentie en situatie van de mens in gemeen schap met Christus, Schrijver: dr Lewis B. Smedes. Uitgave: Wytse Benedictus, Hilversum. 244 blz - 29.50 De televisiereportage „Wernher von Braun. .één van de 118" is nu bij uitgeverij Strengholt te Bussum in boekvorm verschenen. De uitspra ken en foto's zijn van Klaas Jan Hindriks, Rudolf Spoor en Ferial Roelse. 75 blz - 19.90. Na 31 decem ber 1977 zal de prijs 29.50 be dragen. René Descartes, Over de methode, vertaling en inleiding van Th. Ver beek, Uitg. Boom, Meppel, Amster dam 1977, 128 blz., 19.50; linnen band 28,-. Dit boek is een vertaling van Descartes' Discours de la métho de, dat in 1637 bij Jean Maire te Leiden verscheen. O. D. Duintjer (hoogleraar wijsbe geerte aan de Universiteit van Am sterdam), Rondom Regels. Wijsgeri ge gedachten omtrent regel-geleid ge drag, Uitg. Boom, Meppel, Amster dam 1977, 144 blz. 19.50 R. C. Kwant en S. IJsseling, Filoso feren - gangbare vormen van wijsge rig denken, Uitg. Samson, Alphen aan den Rijn 1977, 180 blz., 22.50 W. J. Ouweneel, Jeugd in een ster vende eeuw Het loi van jonge men sen in een evolutionistische kuituur, Uitg. Buij ten en Schipperheijn, Am sterdam 1977, 210 blz., 15,90. E. Schuurman (hoogleraar reforma torische wijsbegeerte ln Delft en ln Eindhoven), Techniek: middel of mo loch, een christelijk-wijsgerige bena dering van de crisis in de technisch- wetenschappelijke cultuur, Uitg. J. H. Kok, Kampen 1977, 136 blz. 15,90. Wonen met de wereld, werkgroep over leven. Uitg. Spectrum, Utrecht. Het onderzoek werd verricht aan de academie van Bouwkunst te Rotter dam van 1973-1976. De onderzoek groep bestond uit W, v.d. Akker, P. Bennebey, R. Foqué, F. Masten broek, J. v. Middelkoop, F. Muller, J. Trapman. 211 blz. - 9.50 Nieuwe tochtjes, John Jansen van Galen en Steye Raviez. De „tocht jes" verschenen eerder in afleverin gen in de „Haagse Post". Uitg. Rap. Amsterdam 55 blz. 13.50 De moord op Idi Amin door L. Wat- kins een Fleet Street journalist. Uitg. Dap Reinaert, Zele (Belg.) 208 blz. - 295 belg. francs. Oh, gelukkige eenzaamheid, door Ben Haveman. Bekroond met de prijs voor de dagbladjournalistiek 1976. Voorwoord van Koos Postema. Interviews en foto's verschenen eer der in De Volkskrant. Uitg. Rap, Amsterdam 193 blz - 22.50 Onze hersenen, deel in de serie van Time Life, Amsterdam: het mense lijk gedrag. 176 blz - 34.50 TEHERAN (UPI) Iran en de Ver enigde Staten zullen „op zeer korte termijn" een overeenkomst sluiten over de bouw van door de VS gele verde kerncentrales ln Iran. Dit ls bekendgemaakt door het officiële Iraanse persbureau Pars. De centrales zijn bestemd voor vreedzame doeleinden, aldus Pars. Iran is ondertekenaar van het non- proliferatieverdrag dat beoogt de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. „Wij hebben al geruime tijd geleden nadrukkelijk verklaard niet van plan te zijn atoomwapens te produ ceren en dat wij ons eigen beleid hebben om de vijand te weerhouden van agressie," aldus de Sjah van Iran volgens Pars. WIJKLIJN: Deze scheepvaart- onderneming stelt een onveranderd dividend van 10 procent voor over 1976. NLTKERK (ANP) - De rioolwater zuiveringsinstallatie in Nijkerk is al enkele Jaren belangrijk overbelast. Daardoor treedt Jaarlijks bij warm weer vissterfte op. In het stilstaande water wordt het gezuiverde afvalwa ter geloosd. De afgelopen dagen zijn door zuurstofgebrek en door een hoog ammoniak gehalte grote aan tallen dode vissen boven komen drijven. Het bestuur van het zuive ringsschap Veluwe, eigenaar van de installatie, ls gisteren in een spoed vergadering bijeengekomen om maatregelen te bespreken. Volgens een woordvoerder van het schap wordt het water slecht gezui verd doordat de installatie te klein is. Het slecht gezuiverde afvalwater bevat bovendien veel fosfaten waar door sprake is van sterke algengroei. Om het zuurstofgehalte te verhogen overweegt het schap tijdelijk een beluchtingsinstallatie aan te bren gen. Ook wordt getracht de hoeveel heid fosfaten terug te brengen. Een uitbreiding van de Installatie, de capaciteit moet worden verdub beld, staat na 1979 op het schema. De leiding van het zuiveringschap sprak gisteren ook over een mogelij ke vervroeging van de capaciteits uitbreiding, aldus de woordvoerder. PARIJS (DPA) De ontvoerders van de ruim twee maanden geleden verdwenen 58-jarige Franse Fiat directeur Luchino Revelll- Beaumont hebben in zes kranten een advertentie over een volle pagj- na geplaatst, die gisteren is gepubli ceerd. Deze door de familie van de ontvoerde betaalde advertentie be vat een soort politiek manifest. Een „comité voor de eenheid van de soci alistische revolutionairen" beschul digt erin de leiders van de wereld van uitbuiting. De advertentie ls gericht aan de „Europese, Noordamerikaanse en Japanse arbeiders", alsmede tot de bevolking van de derde wereld. De advertentie ls afgedrukt door de Franse avondbladen „France Soir" en „Le Monde" en door een krant ln Italië, ln Spanje, in Mexico en in Argentinië. Revelli-Beaumont werd op 13 april in Parijs op straat ont voerd. De ontvoerders hebben een lossom van 10 miljoen franc geëist. In brief aan moederconcern: AMSTERDAM (ANP) Het gemeentebestuur van Amsterdam is ongerust over de toekomst van de scheepswerf NDSM in Amsterdam. Ze schrijft dat in een brief aan de raad van bestuur van het moederconcern Rijn-Schelde-Verolme in Rotterdam. Het gemeentebestuur zegt met name verontrust te zijn over een passage in het verslag van een bespreking, die de raad van bestuur heeft gevoerd met de vakverenigingen. Daarin wordt gezegd dat „indien in de loop van 1978 op basis van de markt- en kostenontwikkeling bij de NDSM een negatieve ontwikkeling wordt geconstateerd, overgegaan zal moe ten worden tot een afbouw van de scheepsbouwactlvitelt bij de NDSM. Derhalve", aldus het verslag, „zullen bij de NDSM geen investeringen van wezenlijke omvang in de scheepsbouwoutillage plaatsvinden, alvorens duidelijkheid bestaat omtrent de toekomst van deze bouwplaats". Volgens het Amsterdamse gemeen tebestuur ls het stellen van deze ei sen voor 1978 volstrekt niet haal baar. „Immers ook de beleidscom missie scheepsbouw ln Den Haag is tot nog toe steeds ervan uitgegaan, dat een opleving in de scheepsnieuw- bouw niet eerder dan in 1980 is te verwachten. In de periode daaraan voorafgaand zouden overcapaciteit en verliezen op orders moeten wor den opgevangen door rijkssteun", al dus het gemeentebestuur. Op grond daarvan noemt Amster dam het standpunt van RSV onbe grijpelijk. Sluiting van de nieuw- bouwsector van de NDSM zal desa streuze gevolgen hebben, zegt de ge meente: „Hierdoor zou een onmisba re pijler voor de economische struc tuur in de Amsterdamse regio verlo- ren gaan". ROTTERDAM In tegenstelling tot het overige zeevaartverkeer heeft het rij-op/rij-af transport zich in de afgelopen zes jaar snel ontwik keld. Dit is onder meer het gevolg van het toegenomen wegtransport en de behoefte aan een snelle afhan deling van het goederenverkeer over zee. Doordat de vrachtwagens met hun lading het schip binnen kunnen rij den en bij aankomst snel kunnen verlaten, valt de tijdrovende over slag van goederen in de vervoerske ten weg. Uit een rapport van de Noorse be vrachters Fearnely en Egers blijkt, dat de wereldvloot van rij-op/rij-af schepen is gegroeid van 141 met een tonnage van 484.000 in juli 1970 tot 536 met een tonnage van 2.347.000 per 1 januari van dit Jaar. Vorig jaar werden in totaal 61 nieuwe schepen met een tonnage van 374.000 ton aan de vloot toegevoegd. Dit is meer dan in elk voorafgaand Jaar. De order portefeuille met dit soort schepen steeg het afgelopen jaar van 139 met een tonnage van 898.000 tot 210 met een tonnage van 1.582.000. Simpkins „Je hebt ge lijk: hij decla meert uit Ro meo en Ju lia

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9