Portret van boer die met de ontwikkeling meedoet i L Personalia Aantasting Hembrug wil 45 man kwijt Geen uitspraak in Nederlands-Iers visserijcnflict DINSDAG 21 JUNI 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet :isi 1 TV-COMMENTAAR j door Ton Hydra 1 Ook mensen die kerkbodes vullen, dienen na te denken voordat ze Iets neerschrijven. Zij vooral behoren zich al te vragen ol ze met hun epistels iemand zouden kunnen kwetsen. Hierbij laat ik de hervormde classis Bommel weten, mij gegriefd te voelen door hetgeen, blijkens de pagina twee van maandag, is gepubliceerd in „Ome Kerkbode". Ik wist niet hoe ik het had. De plek waar onder mijn ordentelijk dak een radio- en en televisietoestel staat, zou een van de plaatsen zijn waar ik niet thuishoor! Het staat er letterlijk. Zo een vreemde aantasting van het gezinsleven heb ik nog nooit gelezen. En de mij onbekende schrijver maakt het nog erger: „Hij verklaart het bezitten van radio en televisie tot een zondigen tegen het eerste gebod. Ik begrijp wel wat hij bedoelt, maar de wijze waarop hij zich uit, lijkt een miskenning te zijn van de boodschap uitdragende taak die NCRV, IKON en EO al zoveel jaren uitvoeren. Radio en televisie op zich zijn geen vreemde goden. Via deze media zijn waarschijnlijk meer mensen met het evangelie en met christelijk denken en wandelen in aanraking gebracht dan door alle kerkdiensten bij elkaar. In tegenstelling tot de meeste kerkgebouwen staan radio- en televisiezenders alle dagen open. De scribent van de Bommeler kerkbode moet maar eens de dagen gaan turven waarop, over een heel Jaar genomen, de omroepen niets uitzenden dat het hart verwarmt en de geest verrijkt. HIJ zal menig streepje kunnen zetten, want de mogelijkheden om iets op te steken zijn er dagelijks vele malen. Kijkers en luisteraars bepalen echter zelf of zij dit verlangen dan wel afwijzen. Veel mensen lezen rotboeken; dit zou echter niemand ertoe kunnen brengen om het verschijnsel boek als zodanig te rubriceren onder de afgoden. Nee, het probleem ligt niet bij de communicatiemiddelen maar bij de mensen en de manier waarop zijer gebruik van maken. Het lijkt mij overigens ireëel, wanneer we gaan verondersellen, dat volwassen kerkgangers in slaap sukkelen omdat ze de avond tevoren tv hebben gekeken. De Nederlandse uitzendingen eindigen op een behoorlijke tijd. Ik ga meestal tegen twee uur 's nachts naar bed en omstreeks zeven uur roffelt een van de honden mij met zijn voorpoten wakker. Dat gaat alle dagen zo en al jaren achtereen, maar zelfs geeuwen is er niet bij. Voortijdige drang tot dommelen ontstaat door gebrek aan zuurstof en doordat hetgeen tot onskomt ons te weinig interesseert. Dat laatste kan aan ons liggen, maar evengoed aan de „afzender" Het is een bekend verschijnsel dat veel kijkers inslaap sukkelen bij buisvertoningen waarvoor zij geen Interesse hebben, maar dat zij tot diep in de nacht actief kunnen blijven wanneer een uitzending wel hun belangstelling heeft. Misschien moeten voorgangers die zich ergeren aan knikkebollende gelovigen wat vaker de hand in eigen boezem gaan steken. Wellicht mankeert er iets aan de golflengte erop en de kracht waarmee zij uitzenden. En daartegen helpt een kop koffie niet. „Al weten we geen raad met de melk, we gaan door" Nieuwe ambassadeurs Binnenkort is de benoeming te verwachten van jonkheer mr. J. A. Beelaerts van Blokland tot ambassadeur in Boe dapest. Mr. Beelaerts was tot voor kort Nederlands ambassadeur in Koeweit. door Riet Diemer HILVERSUM Met het ge filmde portret van boer Cor uit het Betuwse Acqouy vanavond op het scherm als onderdeel van de reeks boerenprogram- ma's die de KRO op het ogen blik uitzendt wordt een beeld gegeven wat het eigenlijk wil zeggen als een boer „met de ontwikkelingen meedoet", zo als Cor het zelf noemt. In één jaar tijd vermeerderde zijn melkproduktie met 20.000 liter. Cor „Wat ze in Brussel (EEG) uitzoe ken moeten ze zelf maar weten Maar wij moeten zoveel mogelijk produce ren." Op de vraag of er dan niet teveel melk komt la het antwoord: „Ja, maar alle boeren denken aan hun eigen Inkomen. Je kan het niet ln evenwicht houden." Achterhaald beeld Uit een snelle berekening blijkt dat de kostenstijging van zo n 7,5 pro cent en een melkprijsverhoging van 4.4 procent waarvan de melkver- werkende Industrie haar deel nog vraagt toch een nadelig saldo op levert van zo'n 4 procent. „Al weten we geen raad meer met de melk, we moeten gewoon door", bekent Cor. De melkoverschotten zijn voor de veevoer producerende Industrie wel reden om de EEG te verzoeken een deel van de melk te mogen gebrui ken voor verwerking van veevoer. De melk terug naar de koe! De moderne boer moet grote lenin gen sluiten. Zelf verdient hij aldus de Informatie van KRO-ziJde niet meer dan het minimumloon. Cor Tetterode (41) volgde van lieverlee zijn vader op in het bedrijf er, hij heeft het uitgebreid, net zoals Mans- holt het indertijd propageerde. Hij heeft nu zeventig stuks melkvee, dertig stuks fokvee. Het programma „Cor, een boer geschilderd ln Ac qouy" van regisseur André Truyman is duidelijk het tegenovergestelde van de drie kleine boeren een ln Hongarije, een in de Peel en een in Ierland over wie de KRO-televisie vorige week een film uitzond. Cor is de overbuurman van regisseur Truyman. De laatste heeft de vergro ting van het boerenbedrijf de afgelo pen Jaren van dichtbij meegemaakt, bijvoorbeeld de bouw van een nieu we stal. Het beeld van de boer als landman met het pijpje en het zijden petje, zoals de stedeling dat mis schien nog zou kunnen hebben, blijkt allang achterhaald te zijn. Maar dat wisten we ook al van Paul van Vliets impressie van het leven op de boerderij. Het is aardig om nu een verslag thuisbezorgd te krijgen van hoe het dan wel toegaat in deze „plattelandsindustrie". De ongetrouwde boer Cor „Voor je privé moet Je als Je zo'n bedrijf draai ende wilt houden niets overhebben en voor je bedrijf alles." Gelukkig voor hem ziet hij zijn werk als zijn hobby. Hij runt alles in z'n eentje en dat betekent dat hij een duizend poot moet zijn. Zeven dagen van de week wordt er gewerkt: melken, fok ken en veredelen, cursussen volgen, gras maaien en inkuilen, stallen uit mesten, land bemesten, de kwaliteit en hoeveelheid van de melkproduk tie opvoeren en administratie bij houden. Boer Cor uil Acqouy poserend voor schilder Dick. Dan is er de zorg voor het Jongvee. De hoeven moeten worden gekapt, de hoorns afgezaagd anders blijven de koeien in de struiken of aan het afrasteringsdraad vastzitten. Dat af zagen van een hoorn gaat in de film nogal drastisch. De zaag snijdt de hoorn tot aan het leven af. Resul taat: veel bloed. Tegenwoordig wor den de koppen van de jonge koeien direct ingesmeerd met zalf zodat de hooms niet meer kunnen groeien. Realisme Gevoelig voor alle geluiden rond de boerderij weet Cor middenin een ge sprek dat er gekalfd moet worden. BIJ het filmen van het „kraambed" van de Klazina 34 blijkt een flink brok realisme te zijn weggelegd. Het kalf moet er „opzij" uit, dat wil zeg gen met de keizersnee. Hoewel dit filmgedeelte niets aan duidelijkheid te wensen overlaat, moet de kijker elders in de film wel eens gissen waarover het gaat Cor zelf: „Een hele zorg aan Je lijf zo'n bedrijf. Maar ik kan wel wat hebben. Ik ben gehard." Cors oudere buurvrouw weet te vertellen, dat het toch voor de moderne boer wel wat gemakkelijker is dan vroeger. „Veel moderner, gerieflijker zou ik zeg gen." Een andere buur is de schilder Dlck Stapel, die tijdens de filmperio de Cor op het doek zet. Cor is over het algemeen niet voor een gat te vangen, maar op de vraag van schil-, der Stapel: waarom ben Je boer ge worden komt hij niet verder dan dat zoiets van vader op zoon gaat. Vraag van André Truyman tenslotte: „Waar zijn deze boeren mee bezig. Is er eigenlijk wel perspectief?" ZAANDAM De Hembrug werktui gen in Zaandam wil 45 man van de 250 man personeel ontslaan. Het be drijf heeft gisteren bekend gemaakt dat dit nodig is, om te komen tot een noodzakelijke nieuwe opzet van het produktenpakket. Er zijn besprekingen over vervan gende werkgelegenheid voor het personeel, dat moet afvloeien, in de streek. In de ondernemingsraad en met de vakbondsbestuurders is overleg gaande. RADIO-EN TELEVISIEPROGRAMMA^ - Radio vandaag HILVERSUM I (298 ra cn FM kanalen) AVRO 07 00 Nieuws 07 02 (S) A VRO-klok (07 30 Nieuws 07 41 Radiojournaal) 08 30 Nieuws 08 36 Gymnastiek voor de huis vrouw 08 45 De groenteman 08 50 Morgen wijding 09 00 (Si Gevarieerd, klassieke mu ziek NOS 09 30 Spiegel Van Delgie 10 00 Radio La-.vniiipapegaai. kinderprogramma 10 10 Arbeidsvitaminen, ver/oekprogram- m.i (10 30 Nieuws 10 3310 35 Radiojour naal» II 30 (Si Rondom twaalf, gevarieerd programma 12 20 Mededelingen toot land en tuinbouw 12 30 Nieuws 12.41 Radiojour- nutil 12 55 Knipperlicht, verkcersmaga/Ine 13 25 Beursplein 3 13 30 n Middagje AVRO Murtfk informatie en service (15 30 Nieuw-, 15.33 Radiojournaal) 17 00 Voor gemaakt (door ons gekraakt kin derprogramma OVERHEIDSVOORLICH TING 17 20 Di Nederland* Antilliaanse kt- terkunde AVRO 17.30 Nieuws 17 32 Radi ojournaal. 17 45 Toppers van toen P P 18.19 Uitzending van DS'70. AVRO 1830 Nieuwe. 18 41 Per Saldo. Zakelijke bespie gelingen. 18 55 „Happy and Glorious Het LiKcren jubileum van Koningin Elizabeth. NOS 19 15 (S) Accoord. Kroniek van ama teuristische muziekbeoefening. AVRO: 20 00 (S3 Concert in de Oranjerie te Roer mond 21.00 De avonturen van de gezusters Wu-meyer. vervolgverhaal. 21.35 (S) Want zonder kunnen wij niet. Lichte muziek. 22 30 Nieuws 22.40 Radiojournaal. 22.55 (S) Serenade in blue 23 55-24.00 Nieuws HILVERSUM II <402m cn FM-kanalen)- KRO 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnas tiek 7 20 Het levende woord 7.25 Badinene klassieke muziek. 7 54 Overweging. 8 00 Nieuws 8.11 Aclualiteitenmagazine. 3.30 Aubade klassieke muziek 9 00 De letter M (1) 9 30 Scheepspraat 9.35 Waterstanden. 9.40 De letter M (2) rubrieken 10 30 School radio 11.30 Ouder worden we allemaal, bi-jaardcnprogramm,! 12 00 Vijf lellen na nu OVERHEIDSVOORLICHTING 12 49 Nederland cn de derde wereld. 13.00 Nieuws 13.11 Actualiteitenmagazine 13.40 Vreemdeling in mijn Vaders Huis: herinne ringen van missionarissen. 14.00 Schoolra dio 15.00 ln de wachtkamer 16 00 Nieuws. 16 03 Spreekuur NOS: 17.00 Het zal mijn tijd wel duren programma over milieu en grondstofaangelegenheden. 17.20 (S) Euro- light 17.40 Informatie uit de regio. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. KRO: 18.11 Actualiteitenmagazine 18 30 (S) Op vleu gels pianomuziek. 18.50 Verkenning: infor matief programma 19.00 (S) Bel Canto op de zomeravond 19.30 Kerk in meervoud: over liturgie, kerkopbouw en missie 20 00 Nieuws NOS: 20.05 (S) Holland Festival 1977 Pro Cantione Antiquatln de pauze: Religieuze liederen: interviews.) 23.00 (S) Mei het oog op morgen 23.05 Actualiteiten- overzicht Radio-Tv: 23.10 De krant van mor gen. 23 20 Den Haag vandaag; 23 52 Even ontspannen voor het slapen gaan yoga. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III M45m en FM-kanalen) VARA (7 00-8 00 Actualiteiten via Dingen - TV vandaag NEOERLANOI 18.45: NOS; Barbapapa 18.05: KRO: KRO"S werektercus 19 45 Pnv* voo* twee bt-ispet 2135: NOS Journaal 21.50. KRO: Co* een btw gesctukJetd >n Acquoy famreportage 22 50 NOS: Journaal 18-45: NOS: Kortweg mtormatie over komende Holland Festival evenementen 18.55 Journaal 19.05: AVRO: AVRO sToppop presenteert de Nationaio Hitparade 20.25: AVRO: GtobsviHe. tv-sene 21.15: Televizw* Magazine 21.55 Colombo, politieserie 23.10: NOS: Den Haag vandaag 2X25: Journaal KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL Sir Richard Sykes, de nieuwe Britse ambassadeur in Nederland, is in ge zelschap van zijn echtgenote giste ren in Den Haag aangekomen. Hij zal binnenkort zijn geloofsbrieven aan de Koningin aanbieden. LUXEMBURG Het Europese Hdf van Justitie in Luxemburg zal mor gen hoogstwaarschijnlijk niet met een uitspraak komen inzake het Ne derlands-Ierse visserijgeschil. De Europese Commissie, het „dage lijks bestuur" van de EG in Brussel, heeft gisteren na overleg met de nieuwe Ierse regering, het hof ver zocht de verdere behandeling van het Nederlands-Ierse visserij geschil „een paar weken" uit te stellen. Dit heeft de woordvoerder van de Euro pese Commissie bekendgemaakt. Het verzoek hangt samen met het optreden van de nieuwe Ierse rege ring die, onder leiding van premier Jack Lynch, aan het bewind Is geko men na de Ierse verkiezingen van vorige week. Bij die verkiezingen behaalde de Ierse „Fianna FalTpar- tij („strijders voor de vrijheid") een grote overwinning. Het opbrengen van een aantal Ne derlandse vissersschepen door de Ierse autoriteiten, een aantal weken geleden, leidde tot de procedure bij het Europese Hof van Justitie. Die procedure was aanhangig gemaakt door de Europese Commissie, die van mening was dat de Ieren, die een voor andere landen „verboden visserijzone" hadden ingesteld, ge handeld hadden ln strijd met de Europese verdragen. De Ieren willen niet dat schepen van meer dan 33 meter lengte en met een vermogen van meer dan 1100 pk, vissen in een zóne rond Ierland die loopt tot 50 en hier en daar zelfs tot 100 mijl. 56De club Alarik had zijn krachtige naam ontleend aan koning Alarik en de ontwikkelden onder onze lezers weten natuurlijk wel dat de geduch te koning Alarik heerser is geweest over de niet minder geduchte West- goten. Ja ja, en zo geducht was Bulle Peesje ook. Ennet had deze brute kerel zijn clubshirt op zijn plaats gekregen, toen hij plotseling een ge heimzinnige stem hoorde, die hem door het open venstertje iets toe- smiespelde. Bulle keek op en zag toen een hand, die verleidelijk wap perde met een bankbiljet van hon derd gulden. „Dit is voor Jou, Bulle," smiespelde die stem. „Dit is voor jou, als je Verbaasd stak Bul le toen zijn forse kop door het ven stertje naar buiten. Voor honderd gulden wilde hij namelijk wel iets riskeren. „Wat mot ik dan doen?" vroeg hij begerig aan de jongeling, die voor hem stond en kennelijk de eigenaar was van de honderd gul den. „Je moet de midvoor van B.E.R.O.L. uitschakelen," siste Keesie Schavelings. „Aha, ik snap hem!" grinnikte Bulle, die een intel ligent stopperspil was met een fijn ontwikkeld gevoel voor de situatie. „Die is dan zeker in jouw plaats opgesteld, hè? Nou, wees gerust; c makker! Voor een meier ken je wat verlange. Voor de rust een beetje licht kneuswerk en dan nade rust de meer ernstige blessures. Zou dat vol- doende zijn?" „Mij een zorg," ze}er Keesie. „Als je hem maar uitscha-, n kelt. En stel me niet teleur Bulleta, 5) Het geld is namelijk me eige premie®' van de vorige week!" „Je ken opkl me rekenen," antwoordde Bulle zelftfd verzekerd. „Ik gebruik een fijne tac- d tiek as het anbrenge van zwaar li chamelijk letsel anbetreft." FERD'NAND van de dag) 7.02 (S) Gesodemeurders. 9.03 (S) Pep-op-drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de Sportwereld. 12.03 (S) VARA's zoekplaatje. 14.03 (S) Spitsbeeld. (il4 45 Engels popnieuws. 15.45 Bericht uit New York). 16.03 (S) LP Top 2C en de tip LP. 17.03 (S) Alfred Lagarde. NOS 18.03 Dc vacaturebank. 18.10 NOS-maal VARA: 19.02 (S) Popreconstructie. 20 02 (SI Nashville. 21.02 (S) Popdonder. 23.02 (S! Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht drie-draai, 2.02 (S) Peter Holland. 5.02-7.0C (S) Truck. niLVERSUM IV (EM-kanalen) TROS: 7.0C Nieuws. 7.02 (S) Capriccio: kamer- en or kestmuziek 9.00 Nieuws.Ak9 30 (S) Van heinde en verre. 10.00 (S) Opus tien tot twaalf. 12.00 (S) Intermezzo 13 00 (S) De meest verkochte „klassieke tien" 13.30 (S) Koren en korpsen. Week van dc koorzang operafragmenten. 14 00* Nieuws 14.02 (S) Om het bock. 14.03 <S) Guitariteiten. 15.00- 17 00 fS) Belcantorium. ZU zelden het niet, maar toen de profes sor vertrokken was, maakte Paul er toch wel een opmerking over tegen James. Die zei: „Zelfs als de kanon nen uit zichzelf afgaan, blijven wij er bulten, neem dat van me aan. Wij zouden er zelfs niet ln betrokken kunnen worden, al zouden wij het willen. De pacifistische groep in het kabinet zou onmiddellijk en bloc aftreden en wij zouden de steun van Labour verliezen. Dat zou verkiezin gen betekenen en tegen die tijd zou de zaak al lang zijn afgelopen. Let liever op de kwestie Ulster, die is veel dringender, want daar gaan zij vechten als dat zelfbestuur voor de rest van Ierland er door komt. Er zijn heel wat Tory-parlementsleden, die de Noordleren opjutten. Ik kan woest worden, als ik zie, hoe zij tegen de suffragettes van leer trek ken, maar rustig toelaten, dat idio ten als Carson openlijk opstand pre diken." Toen hij eindelijk in bed lag, pieker de Paul niet over Duitse agressie en Russische stoomwalsen, maar over vrouwen als Grace, die zoveel voor hun overtuiging over hadden en die nu door de Ierse kwestie naar de achtergrond werden geschoven. Na de oorlog beweerden historici, dat het neerschieten van Frans Fer dinand in Serajewo een golf van angst door de wereld had doen gaan, maar Pail wist wel beter. In het dal drong het nieuws nauwelijks door. De meesten lazen alleen de streek- krant. Die had wel een rubriek „bui tenland", maar er was nauwelijks iemand die daar aandacht aan schonk. Behalve de professor was er maar één man, die er zich van be wust was, dat dit schot de deur van het Europese wapenmagazijn had geopend: Horace Handcock. Zijn af keer van de Duitsers dateerde uit de tijd, waarin de keizer had besloten een vloot op te bouwen, die zou zijn opgewassen tegen de Britse. Hij placht voortdurend te waarschuwen tegen de gevaren die uit Potsdam dreigden. Hij liet geen gelegenheid voorbijgaan om dit te doen, tot ver maak van de andere bewoners van het dal. Hij wist zoveel bijzonderhe den van de Duitse herbewapening en van de plannen van Von Moltke. dat je bijna zou gaan denken, dat hij alle geheime stukken van de Duitse rijkskanselier kreeg toegezonden. Hij was er ook van overtuigd, dat Duitse onderzeeboten geregeld hele horden spionnen in Engeland aan land zetten. Hij vertrouwde geen R. F. Delderfleld „De Boekerij, Baarn" enkele vreemdeling. In het dal kon hij er zo al twee aanwijzen: de Duit se professor en zijn zoon. Het had geen zin hem er op te wijzen, dat de professor niets wilde weten van het Duitse militarisme en er zelfs voor was gevlucht. Wacht maar; zodra de Duitse vloot tweemaal zo sterk was als de Britse, zou wel blijken dat zij spionnen waren. Dan zou op een ochtend hun huis in Coombe Bay verlaten zijn, want dan waren zij heimelijk opgehaald door een on derzeeër om te voorkomen, dat zij het slachtoffer zouden worden van een bombardement door de Duitse marine. Dat bombardement zou worden gevolgd door een landing van hele legioenen van de Wehr macht. De enige die het een beetje benauw* kreeg door de sombere voorspellin gen van Handcock was zijn vrouw want die moest er zelfs in bed naai luisteren. Gelukkig was zij van na ture optimistisch en zij hield zich zelf voor, dat het nog wel tientallecï jaren kon duren, voor de Duitser- vloot op volle sterkte was, zodat zi, het niet meer zou beleven. En aangeu- zien zij geen kinderen hadden, hoel de zij zich eigenlijk helemaal geellü zorgen te maken. En toch werd ooi\J Handcocks aandacht in de kritiek) maanden afgeleide door de muiteri van de Cullagh. Pas toen hij hoordi van het Oostenrijkse ultimatum aal Servië drong dit tot hem door el toen was het te laat om de streek i| het geweer te brengen. I Het zou hem toch niet gelukt zijn want eind juli had iedereen het zi druk met de oogst, dat men zelfs hèJ_ streekblad niet meer las. Op de da(T" waarop de tsaar aller Russen ziju. mobilisatiebevelen tot in de versti^ gehuchten van zijn uitgestrekte rij) liet aanplakken, was iedereen bezfe op zijn akkers en trok niemand zic|| iets aan van de dringende telegrair men, die alle. regeringen aan andere regeringen stuurden om t vrede te redden. Wordt vervo Even puzzelen Vul in; 1-2. bijna loodrecht, 2-3. beweegbare inrichting van een hijskraan, 1-4. slang, 3-4. geroosterd brood, 3-6. aanwas, 4-5. scheepsruimte, 5-6. meer in Finland. Bij juiste oplossing leest men in de dikomrande hokjes de naam van de beschermgodin der paarden. Oplossing vorige puzzel: Hor. 1 steek, 5. aster, 9. stengel, 11. op, 13. egaal, 14. pn. 15. elan, 17. aloë, 19. put, 20. ere. 22. Est, 23. vlag, 24. prei, 25. Lia, 26. ore, 28. sta, 30. eest, 32. stip, 33. er, 34. regel, 37. e.p. 38. maretak, 40. stamp, 41. staal. Vert. 1. sloep, 2. es, 3. eten, 4. keg, 5. aga, 6. sela, 7. t.l. 8 renet, 10, naar, 12. pluvier. 14. positie, 16. atlas, 18. leest, 20. ego, 21 Epe, 25. Leens, 27. rage, 29. appel, 31. tram, 32. slat, 35. Erp, 36. ets, 38. ma, 39. ka.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4