Nederland heeft Molukkers nooit eigen republiek beloofd' Verlies Shell Chemie Premier Evertsz: gevoelig verlies Automobilist rijdt in op voetgangers: 2 kinderen gedood in Molukse in Culemborg Informatie. fgevaardigde ronde tafelconferentie beticht ir Manusama van geschiedvervalsing: Raffinaderij dicht bij rode streep Positieve reactie van Smildenaren op voorstellen enquête' prezen Hop»*1 Actie Geuldal heeft al 1,3 miljoen gulden opgebracht JANI DAG 20 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet een onzer verslaggevers HAAO „Nederland heeft nooit onafhankelijkheid aan de ibonezen beloofd en Ir Manusama verstrengelt waarheid met ;ri#gens. Dat leidt bij onze jongens tot een explosie". Dit zei de ter L. Polhaupessy zaterdagmiddag op een conferentie van t^idmolukkers In Den Haag. (haupessy was afgevaardigde na* tns Ambon op de ronde tafelconfe- in 1949, warbij Nederland de over Nederlands-Indië ht grdroeg aan Indonesië. Hij be- ïuldigde ir Manusama, president Tplporam n de RMS, ervan zich aan ge- ie liedvervalsing te hebben bezon- heid om via overleg met de Indonesi sche regering een zelfstandige repu bliek der Zuidmolukken te bewerk stelligen. jd door de indruk bij de Zuidmo- ordfkers te wekken dat Nederland in Sent verleden zelfstandigheid aan de publiek der Zuidmolukken heeft n ojoofd. Op de vraag of hij ir Manu- ïeltjna erkent als president van de IS, zei hij cynisch: „Natuurlijk in ik iemand als hij zich als zoda- uitgeeft. Lou de Palingboer gaf ook voor God uit, dus erkende >u de Palingboer als God". (haupessy zei te spreken namens 't a groep van ongeveer 500 Ambone- i uit geheel Nederland. Teruggrij- pd in de historie van de tot stand- ming van de Republiek der Vere rde Staten van Indonesië, betoog- Vof hij dat ir Manusama destijds eft gekozen voor de Indonesische (ïheidsstaat en voor de mogelij k- „Wat men nu niet meer weet is dat ir Manusama bewust koos voor Indo nesië. Op een uitnodiging van de Nederlandse regering om deel te ne men aan de ronde tafelconferentie waar kon worden opgekomen voor het zelfbeschikkingsrecht van de Molukkers, antwoordde Manusama telegrafisch: „Wij hoeven niet te ko men want Mohammed Hatta (minis ter van buitenlandse zaken van In donesië) vertegenwoordigt ons", al dus Polhaupessy. Hij betoogde verder dat hij in die tijd de Nederlandse regering onder ogen heeft gebracht dat het Molukse volk zelf liever met Suriname en de Antillen in het koninkrijk nieuwe stijl zou zijn opgenomen, waarna het te gelegener tijd de onafhankelijk heid zou hebben kunnen verwerven. „Manusama koos echter voor Indo nesië, dus moet hij nu niet voortdu rend overal zondebokken zoeken", aldus Polhaupessy die zei dat hij de tijd nu rijp acht om de Ambonezen en de Nederlanders te confronteren met de historische waarheid. „Niets beloofd" „De historische vervalsing van Ma nusama en onze andere leiders zit hierin dat hij heeft beweerd dat Ne derland dertig jaar lang heeft be weerd dat Nederland ons iets heeft beloofd, terwijl niets is beloofd", al dus deze voormalige vertegenwoor diger van Ambon op de ronde tafel conferentie. „Het is thans de taak van de Nederlandse regering om ir Manusama de vraag te stellen: Wan neer hebben wij dat aan u beloofd: Polhaupessy trachtte op de confe rentie van zaterdag aan te tonen uit de stukken van de RTC-overeen- komst dat de deelstaten van de Ver enigde Staten van Indonesië welis waar voor de overeenkomst van Renville konden onderhandelen over zelfbeschikkingsrecht, maar dat daarna slechts een zekere mate van zogeheten intern zelfbeschik kingsrecht, binnen de Indonesische eenheidsstaat mogelijk was. Pol haupessy beschuldigde achtereen volgens Indonesië ervan vanaf Java dezelfde vorm van kolonialisme te bedrijven als Nederland als kolonia le staat had gedaan, Nederland er van destijds te lichtvaardig te zijn omgesprongen met het zelfbeschik kingsrecht van de Ambonezen en de Molukse leiders, onder wie ook ir. Manusama ervan „de door de eeu wen heen hooggehouden nationali teit van de Ambonees in vijf Jaar tijd van 1945 tot 1950 te hebben veranderd in respectievelijk eerst die van Molukker, daarna Oostindo nesiër, dan Indonesiër, tenslotte Zuidmolukker en nu RMS-er". Polhaupessy verweet vervolgens mi nister Van Doorn buiten hem om met president Soeharto van Indone sië te hebben gesproken, wat uit mondde in een regeling waarbij slechts Ambonezen boven de 55 Jaar naar Ambon mogen terugkeren. Hij zei tijdens een bezoek aan Indonesië uit gesprekken met regeringsfunc tionarissen daar te hebben gecon cludeerd dat er ook wel andere mogelijkheden zijn. Desgevraagd merkte hij op dat er geen verzetsbeweging is op de Mo- lukken maar dat Javanen de Moluk- ken gaan bevolken. „Ik heb Soehar to niet gevraagd die Javanen weg te halen, maar alleen een beetje voor ons op te schuiven", aldus Polhau pessy. „Wij zouden onze Jongeren L. Polhaupessy: Weinig vertrouwen in Molukse leiders. moeten inzetten voor de opbouw van ons land", verwoordde hij, hier mede een oplossing zoekend voor de oplossing van de Zuldmolukse pro blematiek. „Alles wat op Ambon moet worden gedaan moet echter door onszelf worden opgeknapt, want ik heb weinig vertrouwen in de Nederlandse regering". Hij meent dat in gesprekken met de Indonesische regering veel meer te bereiken is dan in die met de Neder landse regering. Niettemin zou de Nederlandse regering voldoende geld en garantie moeten verstrek ken aan Molukkers die vanuit Ne derland terug willen naar hun vader land indien daarover met Indone sië een akkoord zou zijn bereikt om daar een bestaan te kunnen op bouwen. ADVERTENTIE !r EN HAAG Shell Ne erland Chemie werkt et verlies en bij Shell m ïderland Raffinaderij is dait situatie niet rooskleu- X al wordt voor dit jaar ^n kleine winst ver dicht. Dit heeft de direc- aan de ondernemings- ad meegedeeld tijdens e gebruikelijke informa- Klein deel e over de gang van anft eerste kwartaal 1977 van ,nriell Nederland Chemie is nog wtft een redelijk resultaat afge- »ten, maar de resultaten van resterende negen maanden D Jrden enigszins bezorgd tege- gepet gezien. Dit ligt niet zozeer t de geproduceerde en ver- chte hoeveelheden, maar p.n de lage verkoopprijzen. betjt name de prijzen op de polypro- leenmarkt zijn zeer laag. De on- meming is sinds 1975 meer gaan a%open, maar gezien de prijzensi- ,initie verwacht de directie dat 1977 een verlies zal worden afgeslo- 'W1j. De verkochte hoeveelheden stij- 'eei trouwens nauwelijks meer. Dit is 1 gevolg van de omstandigheid, de in 1976 begonnen verbetering I opzichte van 1975 in de economie lpi Europa niet dooreet. tmber j probleem, waarmede Shell Che- Nederland kampt, geldt volgens "irectie voor de gehele chemische Ook uit Duitsland worden berichten ontvangen. Op markten voor chemische lukten treedt een verzadiging op, op andere markten keert men weer terug naar het gebruik van na- tuurprodukten (katoen in plaats van kunstvezels). Rubberplantages, mits goed be stuurd, kunnen relatief goedkoop natuurrubber produceren. De sinds 1975 sterk gestegen olieprijzen heb ben de produktiekosten van iso- preenrubber erg verhoogd waardoor de winstgevendheid van dit produkt achterblijft. ging van de Arabische olieprijzen per 1 juli met vijf procent. Twee net In gebruik genomen fabrie ken van Shell Nederland werken maar op een klein deel van de capa citeit Daardoor zijn de inkomsten laag, terwijl de vaste kosten moeten worden doorbetaald. Dat betekent, dat deze fabrieken in 1977 een groot verlies zullen lijden. Het verlies, dat Shell Nederland Chemie dit Jaar zal lijden, komt voorts enerzijds door dat de grondstofkosten en de loon kostenstijging niet in de verkoop prijs van de eindprodukten zijn door te berekenen en anderzijds doordat een aantal fabrieken sterk onderbe last is. In 1976 boekte de onderneming een „bescheiden" winst, nadat in 1975 een verlies was geleden. Olieprijzen Bij Shell-Nederland Raffinaderij wordt dit Jaar wel een winst ver wacht, maar die zal klein blijven. Het bedrijf zal dicht bij de rode streep blijven en er hoeft maar wei nig te gebeuren, of er zal verlies worden geleden. Ooreaak van de niet rooskleurige gang van zaken is de „nogal ongun stige" prijzenontwikkeling op de markt voor olieprodukten. De som bere verwachtingen omtrent het re sultaat over dit jaar zijn mede geba seerd op de aangekondigde verho- ASSEN (ANP) Het anonieme voorlopige Comité bevolking Bo- vensmllde heeft een enquête onder de nlet-Molukse bevolking van hft dorp gehouden. Van de 700 uitgege ven formulieren kwamen er onge veer 500 terug. Ongeveer 95 procent van de ondervraagden zou positief gereageerd hebben op de voorstel len die in de enquête waren gedaan, maar zouden daarop ook talrijke aanvullingen hebben geuit. Die voorstellen waren: de Molukkers moeten op den duur tussen de Nederlanders in het dorp worden gehuisvest; goed poltle-optreden met wapen- zoekingen is nodig; hulp van plaatselijke en landelij ke overheid is nodig om de contac ten tussen Molukse en niet-Molukse bevolking te herstellen. De aanvullingen varieerden volgens het anonieme comité van „er moet een NIPO-enquête komen" tot de wens naar een burgemeester met ruggegraat. Het voorlopige comité heeft dinsdag 14 juni een voorlopig rapport uitgebracht aan leden van de Tweede Kamer. De resultaten van deze enquête zal men aanbieden aan de speciale Kamercommissie voor Zuidmolukse aangelegen heden. Informatie, nuchter en objectief over aardgas en zijn toepassingen. In 12 brochures. Voor u, als u vragen of problemen hebt. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) Vervolg van pagina 1 De andere drie zetels van Aruba gaan naar de PPA (de Arubaanse patriottistische partij), die met Evertsz' NVP, de Frente Obrero en de vertegenwoordigers van de bo venwindse eilanden de huidige rege ringscoalitie vormt. Boycot Op de bovenwindse eilanden deden zich geen wijzigingen voor. Opval lend is wel, dat met name op Saba en Sint Eustachius zoveel kiezers het lieten afweten. Op Saba kwam maar achttien procent op (er werden niet meer dan 118 stemmen uitgebracht) en op Sint Eustachius 52 procent (goed voor 315 stemmen). Zowel op Sint Eustachius als op Saba (met respectievelijk 1.363 en 991 inwonders) was een actie ge voerd om de verkiezingen te boycot ten als bewijs van vereet tegen Sint Maarten, dat met zijn ruim 10.000 inwoners en zijn grotere welvaart sterk domineert in het gezelschap van de twee andere bovenwindse ei landen. Commentaren Boy Rozendal heeft onmiddellijk na het bekend worden van de uitslag laten weten dat hij erop rekent de nieuwe premier te worden. Betico Croes zag in de uitslag een duldelijke- bevestiglng van de al eerder in maart door het Arubaanse volk gedane uit spraak over de onafhankelijkheid. Croes zei regeringsverantwoordelijk heid te willen dragen, om dan met Nederland een dialoog te kunnen beginnen tot vaststelling van een datum voor de onafhankelijkheid van althans het eiland Aruba. Minister De Gaay Fortman (Antilli aanse zaken) is verrast over de winst die de Curacaose Democratische Partij van Rozendal heeft behaald. .Blijkbaar is meneer Rozendal erin geslaagd om de mensen die zich en kele Jaren geleden van de Democra tische Partij hebben afgescheiden, weer tot de partij te doen terugke ren', zei de minister in een commen taar op de verkiezingsuitslag. VAALS (ANP) Twee kinderen uit het Zuidlimburgse Vaals zijn het afgelopen weekend om het leven ge komen door een ernstig verkeerson geval. Een onverzekerde auto, be stuurd door iemand zonder rijbe wijs, reed zaterdag in Vaals op een groep voetgangers in. Het achtjarig meisje I. Schêfer was op slag dood. Het driejarige meisje A. Horbach overleed zondag in een ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen. De automobilist haalde bij een flau we bocht een bromfietser in en ver loor daarbij de macht over het stuur. Bij vergeefse pogingen zijn auto weer in het rechte spoor te krijgen botste hij tegen een gepar keerde auto. Door deze botsing vloog de auto schuin over de weg en reed daar in op een groep voetgan gers, die op weg was naar een feest- markt. De twee kinderen werden daarbij geschept en tegen de muur van een woning gedrukt. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's in Diemen raakte de 28-jarige S. R. Mangalle uit Amster dam gistermorgen zo ernstig ge wond, dat hij later in een ziekenhuis overleed. De oorzaak van het onge val is niet bekend. In zijn woonplaats Schagen is zater dagmiddag de 52-jarige. P. J. van der Fluit om het leven gekomen bij een verkeersongeval. Met zijn auto raak te hij door onbekende ooreaak in de berm. Daarna schoot hij de weg over en botste hij tegen een boom De negenjarige Maria Slagter uit Lutjebroek is zaterdagmorgen voor haar ouderlijk huis verongelukt toen zij van een uitrit de straat op fietste en onder een auto kwam. De 48-jarige Joh. Rlkmanspoel is gis teravond in zijn woonplaats Ootmar- sum om het leven gekomen toen hij lt€in een onzer verslaggevers ULEMBORG Enkele tientallen jonge Zuidmolukkers heb- i in de nacht van vrijdag op zaterdag in hun woonplaats lemborg urenlang slag geleverd met de plaatselijke politie, die versterking uit Utrecht en Nijmegen moest vragen. Een jonge $idmolukker, die met een stuk hout een politieman te lijf wilde werd gearresteerd. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. 1 ongeregeldheden begonnen om fceveer half drie 's nachts, na af- jp van een feestje van de sociale (ADVERTENTIE) mm '«irt academie, waarop ook Zuidmoluk kers aanwezig waren geweest. De Zuidmolukse feestgangers gooiden in een winkelstraat in het centrum links en rechts stenen door etalage ruiten en ruiten van woningen. Bij de komst van een handvol plaatselij ke politiemannen, die door gedu peerden waren gealarmeerd, trokken de Zuidmolukkers zich terug in de Zuidmolukse woonwijk Ter Weide, die zij begonnen te barricaderen. De politie, die daar versterking kreeg, loste waarschuwingsschoten, waar bij niemand gewond raakte. Tegen half negen zaterdagmorgen keerde de rust in de Culemborgse wijk weer terug. Volgens de politie is voor hon derdduizend gulden schade aange richt. Op de foto: Gewapende politieman nen houden een gemaskerde Zuid molukker in het oog. met zijn fiets een voorrangsweg wil de oversteken en gegrepen wera door een personenauto. In de gemeente Withem is gister middag de 81-jarige H. Hooghoudt uit Utrecht bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De man reed mee in een auto waarvan de be stuurster geen voorrang verleende aan een andere auto. De 24-jarige R. Kerlen uit Nieuwer- kerk aan den IJssel is gistermiddag in Bodegraven met zijn motor veron gelukt. De Jongeman moes: plotse ling afremmen voor een voor hem rijdende personenauto die afremde, raakte in een slip en kwam daardoor op de linkerweghelft terecht waar hij werd overreden door een tegenligger. lADVERTENTIEI VALKENBURG (ANP) De in maart begonnen actie van de Stich ting Limburgs Landschap en van de Vereniging tot behoud van natuur monumenten in Nederland, met als inzet twee miljoen bijeen te brengen voor het veilig stellen van drie bij zondere projecten in het Geuldal heeft een goed verloop. De actie Geuldal heeft tot nu toe ruim 1 3 miljoen gulden opgebracht, zo heb ben beide organisaties zaterdag la ten weten. Tevens hebben zij 10.000 nieuwe leden geboekt. In het kader van de actie hebben z.J aan alle gemeentebesturen vai Zuid-Limburg schriftelijk gevraagd om de sterk vervuilde rivier de Geul met zijtakken te zuiveren en er op toe te zien dat die rivieren schoon blijven. In het Natuurhistorisch Mu seum van Maastricht is een speciale tentoonstelling ingericht, gewijd aan het stroomgebied van de Geul vanaf de oorsprong in België tot aan de uitmonding in de Maas. Deze expositie blijft tot 15 september geopend. „Wat zullen we hem het eerst vertel len? Dat ik de autoradio kapot heb gemaakt, of dat u een deuk in het spatbord hebt gereden?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3