Nodig is: wereldforum fvuor alle minderheden Namen omgekomen en bevrijde gijzelaars =su I ,NDAG 13 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet nog even kijken de bevrijde gijzelaars naar de zwaarbeschadlgde trein Straaljagers gieren over de trein 0 Omringd door familieleden verlaat een van de bevrijde gijzelaars het Een gewonde Zuidmolukse kaper wordt het ziekenhuis in Groningen m omie Krhval in te luiden ziekenhuis in Oroninaen binnenoedraaen binnengedragen j. Ch. Mantouw over politieke oplossing Molukkenprobleem: fan een onzer verslaggevers IEL Een gesprek over de vraag: „hoe nu verder?" met L. Ch. (Jantouw de Molukse co-voorzitter van de zogenaamde com- issie-Köbben, die vorig jaar werd ingesteld na de kaping van de jrein in Wijster en die haar opdracht zó interpreteert, dat op een Jooizichtige wijze ook de politieke aspecten van het Molukken probleem kunnen worden afgetast, nadat het jarenlang eigenlijk Uleen maar als een probleem van maatschappelijke en sociale torg was beschouwd. Het is zaterdagmorgen, nog maar net vijf Jur na het ingrijpen van militairen bij de trein en de school. n.jwij zijn nu op het moeilijke punt, jbFgt Mantouw. Hoe moeten we ver ier? Laat ik voorop stellen, dat nie- rvfaand geen Zuidmolukker en geen rfederlander nu tot de orde van de lag kan overgaan, alsof er niets ge- urd is. Wij moeten lering trekken lit deze gebeurtenissen, want zo k&n i niet en zo mig het niet. sar dat is negatief geformuleerd, loe dat positief te zeggen? Ik meen lit de woorden van Den Uyl te mo- -j Sn opmaken dat in elk geval de Aiimte tot ontplooiing van de Zuid- nolukkers niet zal worden afge- emd. ik wil het weer positief formu- eren: er zal binnen de regels die in [ederland voor de hele samenleving ijn gesteld ruimte moeten worden geschapen voor politieke ontplooi- ngsmogelijkheden voor de Moluk- eis. Deze mogelijkheden dienen te gorden gegarandeerd, want het af- 1 luiten van die mogelijkheden zou anleiding kunnen geven (zeg maar [erust: zal aanleiding geven) tot het Verhogen van de spanning. iuimte 1 )e Nederlandse samenleving als [e dominante samenleving zal de jMSuidmolukkers die ruimte moeten Dfeeven. Ik geloof dat binnen het on- lerwijs een mogelijkheid moeten worden geschapen om binnen het schoolsysteem, naast het Neder landse onderwijs, de Zuidmolukse jongeren die cultureel-historische vorming over eigen achtergronden aan te reiken, waardoor deze jonge ren bewuster gaan worden, zich ze kerder gaan voelen. Onzeker De jongeren zijn onzeker en deze onzekerheid over de invulling van de eigen identiteit is één van de oorza ken, dat de gesprekken zo vaak stok ken. Een Nederlander kent dat niet. Die heeft van huis uit zijn eigen zekerheden over zijn eigen identiteit en cultuur-historische achtergron den en op grond daarvan kan hij een goeie Amerikaan of Canadees wor den. Hij heeft geen moeite zichzelf te zijn en voelt zich gelijkwaardig. Zekerheid De Zuidmolukse jongeren moet de zekerheid worden aangereikt. Daar om moet ruimte gecreëerd wor den. Het mag geen vraag meer zijn: zal en kan daar ruimte voor ge creëerd kunnen worden? Dat hoofd stuk is al afgesloten. Het funeste van dat gebrek aan ze kerheid is, dat het gesprek stokt, terwijl dat gesprek juist serieus zou moeten beginnen. Het gaat om de politieke ontplooiingsmogelijkhe den van de Zuidmolukkers. Dat is iets wat inherent is aan elk mens. Ook de Nederlander heeft daaraan behoefte en net zomin als dat bij hem mag worden geremd, mag dat gebeuren bij de Zuidmolukkers. Het gaat om dingen die hem wezenlijk beroeren. En dan mag het natuurlijk niet zo zijn, dat de ene partij tegen de ande re zegt: Jouw gevoelens en jouw op vattingen zijn niet zo belangrijk. Kijk naar wat mij beroert, dat moet Je als belangrijk ervaren. Als Je het op die manier doet, krijg Je geen gesprek geen dialoog, maar een monoloog. Vierde wereld Ik wil ook nog wel wat vooruitlopen op dat gesprek. Ik geloof dat wij die politieke ontplooiingsmogelijkhe den van de Zuidmolukkers moeten zien in het licht van wat dan wel de „vierde wereld" wordt genoemd. De vierde wereld: U kent het begrip. Dat heeft te maken met de na-weeën van de dekolonisatie. De grenzen van de nieuwe, gedekoloniseerde staten zijn steeds samengevallen met de grenzen van de oude kolonia le administraties. Kennelijk is men ervan uitgegaan, dat deze koloniale eenheid er altijd geweest is. Maar dat is een grote vergissing. Dat dwangmatig bij el kaar houden van verschillende be volkingsgroepen, dat heeft bijge dragen tot het afsluiten van de ui tingsmogelijkheden van volkseen heden. De Koerden zijn daarvan een goed voorbeeld. In dit licht moet het Zuidmolukse oprobleem bekeken worden en daarbij moet de vraag gesteld worden: wat kunnen wij in ternationaal doen? U vraagt welke taak Nederland daarbij heeft. Nou kijk Nederland loopt voorop als het om tolerantie gaat, om zijn grenzen open te zetten voor mensen die het elders moeilijk hebben. Nederland zegt daarbij: deze mensen, deze groepen hebben het recht uit te dragen hetgeen zij belangrijk vinden en wij willen hun daarvoor een huls bieden. Zo zou Nederland internationaal ook voorop moeten lopen als het om de zaken van de vierde wereld gaat. Dan moet Je niet redeneren: Neder land is maar klein. Iedereen moet groot zijn in wat hij kan bijdragen aan het totale gebeuren in de we reldsamenleving. Er zou moeten komen een internati onaal forum van minderheden een soort Unites Nations of minority groups, waar het onbehagen kan worden geuit en stoom kan worden afgeblazen. Dat zou bijdragen tot het uitbalanceren en het tot rust brengen van de internationale sa menleving. Geen seperatisme Ik preek niet het seperatisme. Waar ik als RMS-er van uit ga, dat is mij voorbehouden. Maar ik vind wel dat die mogelijkheid moet worden ge creëerd. Alle landen zouden daar winst bij hebben. Ik kan mij voor stellen dat in een dergelijke situatie de onderlinge samenwerking beter zou uitkristalliseren. U meent dat mijn gedachten op dit punt aansluiten bij die van Nijmeeg se Jongeren van de Pattimura-gToep. Er is wel enig verschil, dacht ik. Ik ga er vanuit, dat de RMS een recht matige zaak is, mede deel heeft aan mijn identiteit. L. Ch. Mantouw 50 jaar, Zuidmolukker en aanhanger van de RMS, woonachtig in Tiel, getrouwd met een Neder landse, vader van drie kinderen, lid van de Nederlandse Her vormde Kerk en werkzaam als maatschappelijk werker bij het ICCAN, het interkerkelijk op- bouworgaan. Van een verslaggever ASSEN - ctie tegen de gekaapte trein kwamen de volg/«de agiers om het leven: de veertigjarige M. van Baarsel uit Eist de negentienjarige mej. J. M. O. Monsjou uit Groningen Je zou het zo kunnen zeggen: het feit, dat ik het feit van de RMS onderstreep, betekent dat ik tege lijk de beperkingen onderstreep die andere minderheden op hun weg ontmoeten. Ik keer het echter niet om. Ik ga niet als die Pattimura- jongeren van algemene naar het bijzondere. Ik ga juist van het bij zondere: de RMS uit. Wat op korte termijn moet gebeu ren? Van belde kanten zal een ope-. ning naar elkaar moeten worden ge maakt. Stel Je eens voor dat in Bo- vensmilde een onderwijzer, die ge gijzeld is geweest nu de School straat oversteekt en op bezoek gaat bij een Zuidmoluks gezin dat is dan een voorbeeld van hoe wij naar elkaar toe moeten groeien. U vreest dat zulks alleen maar sym bolische waarde heeft, maar zoiets heeft ook een geweldige praktische waarde. Men is daar in de Zuidmo lukse samenleving erg gevoelig voor. De Zuidmolukse samenleving zit immers geweldig in de knoop en voelt zich nog steeds buiten de Ne derlandse samenleving staan. En verder: de Nederlanders moeten minder dan in het verleden met dat vingertje beschuldigend naar de an der wijzen. De volgende passagiers werden uit de trein bevrijd: M. J. van der Aa (30), Beneden- Leeuwen P. R. Blankert, 19, Heemskerk B. Boevink, 29, Uchelen Marijke Bos. 21, Zwolle A. L. Bramer, 24. Kampen Mej. R. Brinkman, 18, Hooghalen Mej. H. Bruins, 19, Zwolle (gewond) J. W. B. Cuppen, 46, Helvoirt Marijke Drost, 22, Zwolle (gewond) A. J. Dijkman, 51, Eindhoven J. W. A. Fakkert, 36, Deventer De heer Flapper, 29, Zwolle J. Franken, 35, Den Bosch Mej. J. M. Fransen, 25, Meppel (gewond) J. T. V. M. Geusgens, 36, Dieren G. J. Hogervorst, 29, Berkel en Ro denrijs J. C. Hoogenboom. 23, Montfoort C. J. Huibregtse Bimmel, 29, Bunnik Mej. L. Hulnink, 21, Groningen J. W. Huismans, 30. Apeldoorn M. Hustinx, 23, Groningen J. W. A. Koelma, 23, Hilversum A. M. H. Kroon, 28. Zwolle M. Kuiper, 38, Bathmen Mej. W. Loman, 29, Groningen Mej. W. Maan, 18, Hoogland Mej. H. Maat, 16, Dalfsen (gewond) A. H. Meulman, 50, Enschede (gewond) C. V. Nijmeijer, 25, Rotterdam Mej. R. C. M. Oostveen, 23, Gronin gen. (gewond) J. M. Oude Elberink. 52. Utrecht D. P. Pot. 20, Groningen P. J. Putker, 17, Waddinxveen P G. M. de Ruyter, 27, Utrecht mej. I. Rijstenberg, 18. Winzum F. A. H. Schager, 20, Zwartsluis mevr. S. Sein-Rose, 48, Zwolle J. Slachter, 22, Eindhoven R. M Smit, 18, Woerden J. H. Soetevent, 18, Coevorden Mevr. H. Stokvis-Kraai, 31, De Wijk B. van der Struik, 48, Heiloo H. J. Tiemersma, 20. Driebergen A. Tomas, 58, Assen A. J. Twigt, 33, 't Harde Mej. J. W. Wiegers, 19. Assen Mej. J. Winkeldermaat, 21, Gorssel R. W. J. Woudenberg, 32, Hoogland E. S. K. Yong, 29, Amsterdam. School De hamen van de vier vrijgeko men onderwijzers uit de school in Bovensmllde zijn: E J. van der Vliet (36) uit Bovens- milde (hoofdonderwijzer), A. H. Weijnholt (25) uit Assen. Mevr. S Abbink-Vos (35) uit Bo- vensmilde, Mevr. G. J. Harkink (23) uit Assen. ASSEN De „groep plaatsvervan ging gegijzelden op basis van ge weldloosheid" verklaarde zaterdag de gewelddadige beëindiging van de gijzeling te betreuren. De heer E.A. Huisman, de initiatiefnemer van de groep, zei het een treurige zaak te vinden dat bij de actie acht mensen levens verloren gegaan zijn. De groep heeft haar standpunt be kendgemaakt in een telegram aan het beleidscentrum In Assen en aan het crisiscentrum ln Capelle aan de IJsseL

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5