Worsteling om een identiteit De tekening van een lezer Commentaar Joekomstvisie Het probleem wordt steeds schrijnender bij de Molukkers Minder warm Festiviteiten Leusden 1200 gestaakt hoe wordt het weer, moeder? fout slakkenhuis stuur een brief prins ERDAG 11 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet het laatste jaarverslag (over *176) van de Nederlandsche Bank dr. J. Zijlstra vier stellingen Iformuleerd met betrekking tot in de nabije toekomst te voeren '"eleid. een voordracht voor de leden van RABO-bank heeft de president at stellingen, over inflatie, rende- jenten en investeringen, begro- Igstekort en de geldhoeveelheid fog eens nader onder de loep geno- Vn en waar nodig geactualiseerd. loudelijk kan van de voordracht jrden gezegd, wat ook reeds over jaarverslag werd opgemerkt, uit de president het economisch fijjrspectief in iets fleuriger en lich- rVifre kleuren schildert dan hij vroe- gewend was te doen. tterlijk zei de president in zijn tBO-toespraak: ,,Ik heb in de ^gelopen jaren nogal eens sombere luiden laten horen. Théns heb ik behoefte aan om te zeggen dat ze sombere toekomst geen nood- Iet is natuurlijk verheugend deze jal uit de mond van de president fjm de Nederlandsche Bank te ho- want het zal de luisteraar in joge mate bemoedigen en wie heeft laar in deze tijd geen behoefte aan? >ch zal zo'n uiteenzetting ook wel ftagen oproepen met name bij hen pie persoonlijk zeer nauw betrok- 'p zijn bij de dagelijkse berichten fver bedrijfssluitingen, inkrimpin gen, saneringen, teleurstellende be- Irijfsontwikkelingen en ga zo maar ^ie deze tendensen op zich laat werken, zal misschien door de geplaagd worden of de presi- ient van de Nederlandsche Bank niet (evenals enkele deskundige «roonleden uit de Sociaal-Economi- jche Raad) wat te optimistisch ge- Bemd is. pat gevoel wordt nog sterker als len de voordracht van Zijlstra ver- ielijkt met een rede van Den Uyl fehouden in Eindhoven op 17 mei. )en Uyl sprak daar in zijn kwaliteit ■an „eenvoudig econoom uit Bui- ^nveldert" (een tuinstad van Am- jerdam, red.). P*'ie de inhoud van Den Uyls be- Loog vergelijkt met de voordracht van Zijlstra, ,,de homo-economicus uit Marlot" (een fraaie buitenwijk van Den Haag, red.) kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de toekomstvisie van beide deskundi gen toch wel diepgaand verschilt. Bij Zijlstra krijg je de indruk dat als de inflatie nu maar wordt bedwon gen, de rendementen (winsten) van de bedrijven redelijk herstellen, het begrotingstekort (van de overheid) binnen bepaalde grenzen blijft en de groei van de geldhoeveelheid afgestemd wordt op de groei van het nationale inkomen, de wagen wel weer in het goede spoor komt. Bij Den Uyl hoort men geheel an dere taal. „We zijn in de eindfase van het klassieke kapitalisme aan geland", is één van zijn conclusies. Zwaar tilt Den Uyl dan ook aan de verzadigingsverschijnselenafzet- problemen, energieschaarste, forse stijging van de wereldgrondstoffen- prijzen en de onvoorzien snelle da ling van de bevolkingsgroei. De president van de Nederlandsche Bank ziet deze problemen ook wel hij wuift ze zeker niet weg maar toch vormen ze geen integre rend deel van zijn betoog. Zijlstra stelt dat de jaren zestig met tijdelijk hogere groeicijfers als een uitzondering moeten worden be schouwd, maar dat bij een te ver wachten jaarlijkse groei van 37: pro cent een normaal economisch, fi nancieel en sociaal beleid kan wor den gevoerd. In tegenstelling tot Zijlstra lijkt het er veel op dat. Den Uyl nauwelijks nog groei kan bespeuren. Zo kriti- ceert hij oud-minister Witteveen die tot de optimisten kan worden gere kend en „ook nog geheel in het oude spoor zit", met zijn verwach ting van een terugkerende groei van 4 procent per jaar. Misschien kan, wat overtrokken, worden gesteld dat de gesignaleerde verstoorde economische ontwikke lingen bij Zijlstra voornamelijk van conjuncturele aard en bij Den Uyl in belangrijke mate mee worden teweeg gebracht door blijvende niet-economische veranderingen. Het is te hopen dat Zijlstra gelijk zal krijgen maar we vrezen dat Den Uyls somberder visie vooralsnog bewaarheid zal worden. door Johan ten Hove en James Dorsey In gesprekken met Molukkers ln Nederland valt regelmatig het woord identiteit. Met grote hartstocht wordt het bestaan van een eigen Molukse identiteit verdedigd. Een identiteit echter die voor verschillende groepen Molukkers iets anders betekent. Dit blijkt duidelijk aan de hand van een aantal naast elkaar gezette ge vallen: Een oudere Zuidmolukker, die het allemaal heeft meegemaakt, zelf aanhanger van het oude RMSideaal, getrouwd met een Nederlandse vrouw die al even fel voorstander is van een vrije republiek der Zuid- Molukken, zegt dat het onmogelijk is Je Molukker te voelen als Je het RMS-ideaal afwijst of op het tweede plan stelt. Zijn kinderen, die hij vrij heeft gelaten in hun keuze voor of tegen het RMS-ideaal zijn in de loop der tijd toch naar de RMS-kant over geheld, bezoeken de Molukse kerk en hebben Molukse vrienden. Voor deze Zuidmolukker is zijn identiteit de RMS, de verwezenlijking van de nationale aspiraties van zijn volk. Differentiëren tussen de verschillen de aspecten van identiteit natio naal, cultureel en sociaal kan hij niet. Een oudere vrouw, die zich al jaren geleden van het oude RMS-ideaal heeft afgekeerd, met vakantie op Ambon en Ceram is geweest, voelt zich wel degelijk Molukse en zal na haar pensioen naar Ambon vertrek ken, zegt: „Ik heb de RMS niet nodig om mij Molukse te voelen, net zoals de mensen op de Molukken zelf". Deze vrouw staat sterk in haar schoenen. Zij hoeft haar gevoel van identiteit niet van buitenaf beves tigd en erkend te zien. Zij is Molukse. Haar aspiraties zijn verwezenlijkt, haar Identiteitsgevoel blijft door de reacties van haar omgeving onbeïn- vloed. Afkomst Een Jonge Molukse vrouw, getrouwd met een Nederlander, die fervent voorstander was van de RMS-ge- dachte, maar die door haar hiervan afgebracht is. zegt: „Natuurlijk voel ik mij Molukse, ik ben Nederlandse van Molukse afkomst". Voor haar is identiteit meer een kwestie van cul turele verbondenheid, waarden en gevoelens dan van nationaliteit. Im mers zij is Nederlandse met een Mo lukse cultuurachtergrond. Een jonge Molukker, die het RMS- ideaal als zodanig niet meer belang rijk vindt, maar zich wel inzet voor de bevrijdingsstrijd van onderdruk te volkeren, dus ook het Molukse volk, en die getrouwd is met een Nederlandse vrouw zegt: „Ik ben Mo lukker, daar doet het RMS-ideaal niets aan toe of af. Mijn kind groeit op in Nederlandse omgeving, zal zich waarschijnlijk ook meer Nederland se voelen ondanks de Molukse trek ken. Ik zal haar zeker niet in het RMS-ideaal sterken. Tegen de tijd dat ze oud genoeg is zal ik haar van de geschiedenis vertellen en dan niet zoals het vaak door oudere Moluk kers aan hun kinderen verteld is. Zelf moet ze dan haar keuze bepalen. Het gevaar dreigt dat het kind later ln grote identiteitsmoeilijkheden komt en geconfronteerd wordt met het probleem van de dubbele loyali teit. De loyaliteit tegenover de Ne derlandse samenleving, de samenle ving waarin het als „Nederlandse" is opgegroeid en de loyaliteit tegen over de Molukse achtergrond, die of men wil of niet een stempel zal blijven drukken op haar opvoeding. Haar vader toont de trekken van een lid van een volk ln ballingschap met weinig verwachtingen van de toe komst, tenminste in enge nationale zin. Volgens hem moet het probleem in een breder, een universeel kader worden geplaatst. Het kader van een wereld met onrechtvaardige structu ren, een wereld waarin volkeren nog onderdrukt worden en waarin maat schappijen de culturele en nationale achtergronden van minderheden in feite niet als gelijkwaardig be schouwen. Integratie of assimilatie Aanhangers van het oude RMS- ideaal verwijten de Nederlandse overheid en de Nederlandse samen leving hartstochtelijk niets, maar dan ook niets van deze eigen Moluk se identiteit te begrijpen en Juist die maatregelen te nemen die deze iden titeit moeten ondergraven. Oeen goed woord heeft men over voor „een integratie-beleid met behoud van ei gen identiteit", om nog maar te zwij gen van maatregelen die gericht zijn op assimilatie (het volledig verdwij nen van Molukkers in de Nederland se samenleving). Integratie en assi milatie betekenen voor deze groep het loslaten van de droom van een toekomstige vrije republiek der Zuld-Molukken. Hun identiteit valt en staat met het koesteren van deze droom. Voor hen betekent het loslaten van deze droom het stuurloos raken, het los laten van hun houvast. Voor de RMS-getrouwen is Neder land niets meer dan een doorgangs huis. De uiteindelijke bestemming van de ongeveer 3.500 KNIL-solda- ten met hun gezinnen was en is nog steeds de Zuid-Molukken. Vanaf hun komst naar Nederland hebben zij zich steeds fel verzet tegen alles wet maar uitgelegd kon worden als een poging van de Nederlandse overheid hen ln de Nederlandse sa menleving op te nemen. Er ontstond een vicieuze cirkel. De Nederlandse overheid werd voor moeilijke pro blemen gesteld. Enerzijds was en is daar het verwijt van discriminatie van de minderheidsgroep Moluk kers, terwijl anderzijds de maatrege len om deze discriminatie te voorko men (assimilatie en integratie in de Nederlandse samenleving) niet wor den geaccepteerd. De uitzichtloosheid van een vrije republiek der Zuid-Molukken dwingt de Nederlandse overheid een oplossing te zoeken binnen de Ne derlandse samenleving. Maar hoe nijpender het probleem wordt, en hoe meer de Nederlandse overheid een dergelijk proces zonder moei lijkheden en zonder discriminatie wil doen verlopen, des te sterker voelen de Molukkers zich ln hun Identiteit aangevallen. Des te ster ker ook houdt men vast aan zijn eigen identiteit, des te sterker wordt het gevoel niet erkend te worden als Molukker, dus gediscrimineerd te worden en wordt ook het verzet te gen elke Nederlandse maatregel sterker. Gestold leven De RMS-aanhangers wilden en wil len de eenheid binnen eigen gelede ren handhaven, als volk geaccep teerd worden, hun eigen taal. zeden en gewoonten niet prijs geven, om dat ze zo snel mogelijk de tijdelijke verblijfplaats Nederland willen in ruilen voor de eeuwige op de Moluk ken. Hierbij kan de rol van hun geestelijke leiders moeilijk oversch at worden. Binnen de vroegere Am bonezenkampen en de laturen woon oorden en wijken van de Molukkers werd en wordt een cultuur en een leefpatroon gehandhaafd dat waar schijnlijk authentieker Moluks is en minder geëvolueerd is dan op de Molukken zelf. „In de woonoorden zie Je meer vrouwen in kebaja ge kleed dan op Ambon en Ceram zelf." Het leven op de Molukken van zo'n 25 Jaar terug is overgebracht naar Nederland en hier krampachtig vastgehouden zodat van een zekere mate van verstarring sprake is. Dit gestolde Molukse leven kan op zeke re hoogte met dat van het joodse leven in de Oosteuropese getto's van de vorige eeuw of met het leven van de Nederlandse kolonies in Canada en Australië worden vergeleken. De Nederlandse kolonies handhaven de levensstijl van de tijd dat zij het land verlieten. Met lede ogen wordt bij een bezoek aan Nederland, vaak opgemerkt dat de Nederlandse sa menleving is afgegleden naar een „bedenkelijk peil". De Zuidmolukse RMS-aanhangers in Nederland be schouwen zich als degenen die de vlam van de ware Molukse cultuur en aspiraties wakker houden. Net zoals dat vele Joden het Oosteurope se getto-jodendom toedichten dege nen te zijn die het Jodendom ln zijn ware zin ondanks alle hindernissen overeind hebben gehouden. Dringende vraag Dat de strenge Molukse opvoeding bij de in Nederland geboren Jeugd dikwijls tot grote moeilijkheden ge leid heeft, is niet verwonderlijk. Zij leeft in toenemende mate in twee werelden. De golf van verzet tegen de gevestigde orde en het gezag, van de Jaren zestig is ook aan haar niet voorbijgegaan. Daar komt nog bij dat de secularisatie ook de streng protestantse Molukse gemeenschap niet onberoerd heeft gelaten. Het zijn vooral deze jongeren, die wat hun werk en opleiding betreft afhan kelijk zijn van de Nederlandse sa menleving. zich zelf voor de vraag geplaatst zien wie en wat ze nu eigenlijk zijn. Een vraag die des te dringender wordt tijdens acties als in Bovensmllde en Ommen omdat dan deze vraag dreigt samen te val len met de vraag van vóór of tegen deze acties. Een genuanceerd antwoord op deze vragen wordt dan met name door de harde RMS-aanhangers niet geac cepteerd. Zij leiden immers aan het syndroom van de nationale eenheid, het zich als één man opstellen en het vooral niet bulten hangen van de vuile was. Je bent vóór of tegen de RMS, Je bent solidair met „onze jongens" ln de trein en de school of je bent het niet, Je bent Molukker of je bent het niet. Met andere woor den wie zich niet voor honderd pro cent stelt achter het nationale as pect van de Molukse identiteit, kan in feite geen Molukker zijn. RMS- aanhangers schelden door middel van deze acties het kaf van het ko ren. Genuanceerde antwoorden als „Ik ben Molukker, maar geloof niet in de RMS" of „Ik sta achter de RMS, maar ik geloof niet ln deze acties" worden niet meer gepikt Front-mentaliteit Het is niet verwonderlijk dat de soli dariteit onder Zuldmolukkers groter Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. HET WEER door Hans de Jong "MA$ *ET IETSJE MEER ZtiM. MEv'Rtk.w'? Vorige zomer waren er zeer hoge temperaturen en tot onweer kwam het niet. Dit Jaar is dat anders: Nauwelijks was het kwik boven 20 graden gekomen of er kwam wel onweer opzetten en hoe. (Maximum Groningen en Eelde gisterenmiddag 23.5 graden C.). In de loop van de middag trok een zone met on weersbuien over ons land van zuid naar noordoost. „Het was noodweer", aldus verschillende waarnemers die ook rukwinden van stormkracht registreerden. Op sommige plaatsen ontwor telden bomen, ondermeer ln Weert. De regenval was tropisch en er volgde een zeer abrupte temperatuurdaling, ln Kampen van 22 naar 16 graden. Op Kam pereiland werden takken van vijf meter lengte afgerukt. Daar viel 8 mm water in tien minuten tijd. Éde meldde 12 m, Melisker- ken 16 mm, Oostcapelle 21 mm. In de stad Groningen waren ook veel hagelstenen die uit een groene lucht vielen, er werd een rolwolk waargenomen en er was een bijzonder grote activiteit van de bliksem: Gemiddeld één per seconde. Al deze verschij nselen gebeurden vooral ln de na-middag en vooravond. Om 18.15 uur trok het slechtweer front over Oorredljk, richting Groningen en noord-Drente. In Zeeland was het noodweer omstreeks drie uur gaande. Mid delburg meldde een koufront passage waarbij in vijf minuten tijd 10 mm regen viel. „Het was nacht in de middag", aldus de waarnemer daar. „De regen viel uit een bruin-groene lucht, die de Engelsen pea-soup zouden noemen. Auto's reden met de lichten op". In Almkerk onweer de het tussen 15.55 en 16.10 uur met als dichtstbijzijnde ontla ding één met vier tellen verschil tussen bliksem en donder. Er was in de richting van de ooste lijke Biesbosch een zeer vuile lucht zichtbaar, met sterke winden. Boven 9.000 meter is de wind in west-Europa algemeen zuide lijk. Dit doet verwachten, dat ook in de eerste helft van vol gende week de temperatuur een gunstige Inslag zal behouden. Dit neemt niet weg dat de wis selvalligheid van het weertype behouden blijft. Dit weekeinde zullen we aanvankelijk voordeel ondervinden van een hogedruk gebiedje van 1018 mb dat zich gisteren snel boven zuid-Frank- rijk vormde en naar het noorden trok. Maar daarna volgen er weer nieuwe storingen zodat in het algemeen gezien de kans op plaatselijk regen of onweer blijft aanhouden met middagtempe- raturen die dit weekeinde in het binnenland niet veel hoger zul len worden dan 20 21 graden C. Bij zee zal het frisser zijn. In grote delen van Frankrijk was het gisterenmiddag bij zuid westen wind 15 tot 18 graden geworden, Brest zelfs 11 graden tegenover tegelijk Berlijn 30 graden. Ook donderdagavond heeft het stevig geonweerd en hard gere gend. Een post in Nijmegen bel de 24 mm door, ln noord-Lim burg moet toen plaatselijk 40 mm gevallen zijn evenals in Gel derland met hagel. In Nieuw- dorp, ln het midden - Sloege* bied, zijn donderdagavond door zware rukwinden tijdens een on weersbui bomen ontworteld. STRANDWEER Vandaag wat koeler met maxi maal 17 tot 18 graden C zeewa ter 12 tot 13 graden. Flinke zon nige perioden en een geringere kans op een bul. Wind uit rich tingen tussen zuid en west ma tig af en toe krachtig. Verdere vooruitzichten: Nieuwe storingen geven het weer een wisselvallig karakter, maar de temperatuur blijft op een vrij gunstig peil. HOOOWATER zondag 12 Juni. VUsslngen 12.11, HarlngvUeUlulzen 12 18. Rotterdam 1.29-14 19, Schevenlngen 0.40-13.18. IJmui- den 1.28-14.00, Den Helder 4 40-17 24. Har- llngen 7.27-19 55. Delfzijl 9.50-22 03. HOOOWATER maandag 13 Juni Vlltaln- gen 0.34-13.04, HarlngvUeUlulzen 0 47-13.12, Rotterdam 2 31-15 12. Scheve nlngen 145-14.19. Umulden 3.27-14.58. Den Helder 5.52-18 27. HarUngen 8.34-20.55, Delfzijl 10 48-22.59. is dan ooit. De frontmentaliteit van een volk in moeilijkheden, de be reidheid bestaande geschillen uit te stellen of zelfs te vergeten (het syn droom van de nationale eenheid) is sterk aanwezig. De keuze voor de RMS, met de zekerheid eindelijk weer eens te weten „waar Je aan toe bent" is voor velen aantrekkelijker dan de genuanceerde opstelling, die tot ln den treure uttgelegd moet worden, niet geaccepteerd wordt of zelf niet begrepen wordt. Het „weten waar Je aan toe bent" maakt de kwestie van de Molukse identiteit die bulten elke discussie staat tot een zaak van zwart of wit en be waart Je dan ook nog van de onze kerheid om in het „vijandelijke kamp" te worden geplaatst. Met het probleem van de identiteit hangt het probleem van de identifi catie samen. En ook hier is er sprake van een toenemend verschil tussen ouderen en Jongeren. De ouderen, met hun streng protestantse reli gieuze beleving hebben vaak het volk Israël als lichtend voorbeeld gezien. Moesten de Joden niet bijna twintig eeuwen Wachten op een eigen onafhankelijke staat? Wat zijn 27 Jaar vergeleken met twintig eeuwen Deze identificatie met het joodse volk, die tijdens bijeenkomsten ver sterkt wordt door het veelvuldig ci teren van het Oude Testament vindt bij veel Jongeren tegenwoor dig weinig weerklank Veel Jongeren vinden eigenlijk dat momenteel de strijd van het Palestijnse volk on een nationaal tehuis meer overeen komt met hun eigen strijd. Tenslot te, zo zeggen zij, is Jasslr Arafat er ir geslaagd door te dringen tot de Al gemene Vergadering van de Vere nigde Naties, iets wat de RMS tot op heden niet gelukt is. Van een onzer verslaggevers. LEUSDEN - Het overlijden van burgemeester mr. A.H. van der Post (52) van de Utrechtse gemeente Leusden. heeft de festiviteiten rond het 1200 Jarig bestaan van de stad voortijdig doen beëindigen. Mr. A.H. van der Post overleed donderdag in een ziekenhuis in Utrecht door opge treden complicaties na een operatie aan de halswervel. Donderdagavond besloot het stichtingsbestuur Leus den 1200 al om alle aangebrachte versieringen in de stad weg te halen. Het eeuwfeest begon op vier Juni en zou tot vandaag hebben geduurd. De heer Van der Post lag al vanaf 18 mei ln het ziekenhuis. Zelf was hij erevoorzitter van de Stichting Leus den 1200. Donderdagavond werden de festiviteiten, na de bekendma king van het overlijden van de bur gemeester al gestaakt. Gisteren wer den een popdrlve-in-show, het optre den van de Dizzy Men's Band en kinderfeesten voor de lagere scholen al afgelast. Vandaag vindt de ge plande braderie met 200 kraampjes geen doorgang en gaat ook de histo rische optocht, met tachtig praalwa gens, niet door. In hoeverre er van verschillende zij den schadeclaims bij het stichtings bestuur Ingediend zullen worden is vooralsnog niet vast te stellen. Ze ker kan men op een schadeloosstel ling op aanvraag van de aangetrok ken kermismensen rekenen en van een firma waaraan de horecavoor- zieningen waren uitbesteed. Zij mis sen een groot deel van hun inkom sten. Voor situaties als deze kan men zich doorgaans bij een verzeke ringsmaatschappij indekken Een levensverzekering voor mr. A.H. van der Post had de maatschappij ge weigerd. op grond van de slechte gezondheidstoestand van de burge meester. onder redactie van Loes Smit n ,.Het is in deze vaak sombere dagen een koud kunstje om zelf te voor- t spellen dat het morgen wel weer zal waaien en regenen. Zelfs al zou de weersverwachting voor morgen in- j, eens zonnig en warm zijn. dan nog zouden we het maar moeilijk kun- nen geloven. Iedereen heeft zo zijn -a eigen gedachten over het weer, en de wat De Bilt zegt „zal toch wel weer ald niet kloppen". Het mooiste zou zijn we allemaal zelf het weer kon- lls.den voorspellen Sommige mensen gebruiken daar foefjes bij. Met eeu- wenoude volkswijsheden achter de jhand komen ze er zelf wel, ook al is u al meermalen bewezen dat zulke voorspellingen in de meeste geval len niet uitkomen. „Kring om de zon. water in de ton", rijmden onze voorouders, maar daar klopte niets f van. evenmin als van „Aan het jgl Schijnen van de Maen, Cont Gij het weer verstaan". Of van deze iar ..Nieuwjaarsnacht schoon en klaar, .jlfheduidt een vruchtbaar jaar. Schijnt de zon op 't nieuwe jaar, het wordt een heel goed appeljaar waarvan Jan H. Pelleboer in zijn boekje „Volksweerkunde" vast- stelt, dat de voorspellende waarde nihil is. Die oude rijmpjes kunnen we dus maar beter vergeten, tenminste bij het voorspellen van het weer. Er is trouwens een veel betere en ook nog veel aardiger methode be dacht, waardoor de amateur-weer kundige zelf heel wat zinnigs over het weer van de volgende dag kan bedenken met behulp van een „weerwijzer". Een „weerschuif". zo als onze weerman Hans de Jong de papieren voorspeller noemt, is ei genlijk beter op z'n plaats. Het gaat om twee listig in elkaar schuivende kaarten, een dubbele met smalle gleuven en een enkele. Op de dub bele staan aan beide zijden kleu- renfotootjes van de meest voorko mende luchtypen, en daarnaast afgekort de windrichtingen De tweede, enkele kaart wordt tussen de dubbele geschoven. Trek je deze 'schuif' op en neer. dan zie je een sterretje voor de gleuf verschijnen. Dat sterretje schuif je tot naast de windrichting bij het plaatje van de wolkenlucht die het meest op de echte lijkt. Helemaal onderaan is dan de weersverwachting te lezen. Is de wind 's avonds bijvoorbeeld ruimend en zit de lucht vol steeds maar grotere en steeds meer stapel wolken. dan schuif je het sterretje op „Ru" bij het wolkenplaatje „Cu mulus congestus"; de bijbehorende weersverwachting luidt dan: kans op regenbui, maar bij afgeplatte wolkentop afnemende bewolking en geen neerslag. De plaatjes zijn in vier hoofdgroepen verdeeld: mooi weer/weersverbetering; weersverslechterlng; voorboden van slecht weer, en 'onweer, hozen, stormvlagen". Hoe alle wolkenfor maties ln (latljnse) vaktaal heten staat er overal bij, zodat de weer wijzer ook nog erg leerzaam is. Je kunt er bovendien van leren, hoe windrichting en windkracht vast te stellen zijn. Het risico is natuurlijk dat Je de lucht verkeerd beoordeelt en er het tegenovergestelde uit krijgt: een ongeoefend oog ziet nu eenmaal weinig verschil tussen de ene cumulus en de andere Maar wie nauwgezet de lucht bestudeert, moet er in grote trekken toch wel uit kunnen komen, zeker doordat Trouw/Kwartet-weerman Hans de Jong een heel belangrijke vinger in de pap gehad heeft bij de samen stelling van de wijzer. De weerwijzer is niet in de boek handel te krijgen. De Zwolsche Al- gemeene Schadeverzekering heeft 'm laten maken, eigenlijk als rela tiegeschenk, maar omdat de firma wel begreep dat er veel Interesse zou zijn voor iets belangrijks als het weer, zijn er nog enkele tiendui zenden exemplaren extra gemaakt. Zolang de voorraad strekt, kan le dereen de schuif bestellen: wie 7,25 overmaakt op postgiro 91305 van de Zwolsche Algemeene Scha deverzekering N.V., Oudenoord 33, Utrecht, en er duidelijk 'weerwij zer' bij zet, krijgt de privé-weerpro- feet thuisgestuurd. „Zolang de gemiddelde Nederlan der wèl het verschil weet tussen een Peugeot 104 en 304, maar geen on derscheid maakt tussen een kool- en pimpelmees, is er iets funda menteel fout in zijn opvoeding". Een van de laatste stellingen bij het proefschrift van de heer J. Gons. die vrijdag aan de Groningse universiteit het doctoraat in de wis kunde en natuurwetenschappen behaalde. De nieuwe dr. had er nog een heel aardige tussen: „Door de buitengewoon sterke groei van de prijzen van huizen is het bouven van een huls voor veel mensen overgegaan in het bouwen van een luchtkasteel.". Een creatieve oma in het Hongaarse dorp Uny heeft in de achtertuin van haar huis voor de kleinkinderen een enorm bouwsel neergezet. Ze heeft het werk in een slakkegangetje ge daan, want niet alleen heeft ze er uitsluitend siakkehuizen en lijm voor gebruikt, maar ze deed er ook drie jaar over om zo'n tienduizend van deze grote en kleine „bouwste nen" op te sparen en haar creatie op te leveren. Haar slakkenhuis is bo vendien geen fantasiegebouw. Het is een getrouwe kopie van de „halasz- béstya", de vissersbastei aan de Boe- da-kant van de hoofdstad Boedapest. Zonder dat er ooit een officiële aan klacht tegen hem is ingediend, wordt de nu 53-Jarige Ananas Mal- dana wegens zijn lidmaatschap van de communistische partij al achttien tot negentien Jaar ln Para guay gevangen gehouden. Inder tijd waren ook Antonio Maidana, Alfrede Alcorta en Julio Rojas sa men met hem gevangen gezet, maar hun straf is al vele Jaren gele den afgelopen. Ze zijn inmiddels vrijgelaten. Ananas Maidana is vol gens de laatste berichten die Am nesty International gekregen heeft, van het kamp Emboscada voor po litieke gevangenen overgebracht naar Investigaclones een politle-af- dellng ln Asunclón die. bekend staat als ondervragingscentrum waar gevangen gemarteld worden. In maart vorig Jaar waren alle vier de genoemde gevangenen ln een politlezlekrnhuts opgenomen. Vol gens een medisch rapport leden ze toen allen aan te hoge bloeddruk, maagzweren, aambeien, bloedar moede en andere kwalen, en boven dien waren ze bijna blind na meer dan tien Jaar geen daglicht gezien te hebben. Geen wonder, dat Am nesty zich zorgen maakt over wat Maidana nog aan gezondheid over heeft, vooral nu hij in het beruchte ondervragingscentrum terecht is gekomen. Het enige waarop in beleefde brieven aan de Paraguayaanse au toriteiten aangedrongen moet wor den, is de vrijlating van Ananas .Maidana na zo veel Jaren van ge vangenschap. De brief kan ln volgorde van voorkeur ln het Spaans, Frans of Engels, waarvan in de bij Amnesty International, 3e Hugo de Grootstraat 7. Amster dam, verkrijgbare brochure „Uw brief helpt een politieke gevange ne" uitstekende voorbeelden staan gestuurd worden naar: Exmo. Sr. Presidente de la Repübllca, Gene ral Alfredo Stroessner Palacio de Gobierno Asuncion. Paraguay. Hou maar eens vol dat iemand geen oosterse prins is, als die ln vol or naat bij Je binnen stapt. Vooral als hij zich van de weidse naam Mo hammed Bin, sultan van Aboe Dha bi, voorzien heeft, een nog echt be staande prinsenaam ook. In Londen is het een Jongen geluk zich een week lang als deze prins voor te doen. doordat niemand aan hem durfde twijfelen. Hij had een suite genomen ln een van de duurste ho tels, en kocht op rekening natuur lijk allerlei kostbare dingen. Zo had de „prins" bijna voor drie mil joen gulden Juwelen te pakken, maar hij zag van de koop af, toen hij merkte dat de juwelier hem met enige argwaan bekeek. „Prins Mo hammed" moest in allerijl de benen nemen, toen de chauffeur van zijn taxi een collega bleek te hebben die de echte prins ontmoet had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5