peen samenvoeging van of f shore-industrie" Uitstel beslissing invoering kernenergie mogelijk Verkoop Europese luchtbus vordert We winkelen te weinig met de bus Boeken nog steeds goedkoop verkocht Aandacht gevraagd voor middelgrote boer Maxis in hoger beroep Bij zuiniger elektriciteitsverbruik Activiteitenniveau wordt aanzienlijk lager S&kin'hun0'^™ In totaal 43 exemplaren besteld mtabiliteit grafische industrie niet ongunstig Wensen Landbouwschap voor formateur Dienstbetoon aan publiek kan beter Subsidie bij boer in trek iifERDAG 11 JUNI 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 27 an enn onzer verslaggevers r OTTERDAM RSVH, IHC-Holland en De Groot, Zwijndrecht zijn tot de conclusie gekomen at een volledig samenvoegen van hun offshore-industrie (booreilanden, etc.) geen oplossing is oor de problemen van deze bedrijfstak in Nederland. opzichte van de voornaamste con currerende landen tenminste zou handhaven. Zorgen heeft men ook over de toenemende protectie van de eigen nationale industrie van landen rond de Noordzee. Lage niveau het verleden is nl. gebleken dat en industrie voor buitengaatse ob- •cten slechts voldoende bezetting ón bieden in combinatie met alge- lene scheepsbouw. Dat schrijft mr. rs. H. Langman, oud-minister van conomische zaken en leider van het jcsprek tussen de drie ondernemin- jen. De aanzet tot het onderzoek frerd vorig jaar gegeven door minis- er Lubbers en het feitelijke onder- oek werd verricht door het organi- Btie-adviesbureau McKinsey. Deelsamenwerking ISV. IHC en De Groot hebben wel esloten te streven naar samenwer- ang op deelgebieden. Ook zou die menwerking betrekking moeten ibben op kant-en-klaarprojecten. b ondernemingen beraden zich af- inderlijk wat de resultaten van het ideizoek voor invloed op hun eigen jsitie zullen hebben. De deelne- lers aan het onderzoek zijn tot de tsom gekomen dat de marktver- it begin van de tachtiger jaren on- jnstig zullen blijven. De huidige ivercapaciteit bij de producenten an off-shore-constructies wordt nog erder ongunstig beïnvloed door de mvangrijke overcapaciteit bij de rotere scheepsbouw. De laatste Ja- fen hebben de meeste Nederlandse idernemingen op het gebied aan incurrentiekracht ingeboet. Zon- r her-oriëntatie zal deze positie de Komende jaren alleen nog maar ver- plechteren, aannemende dat de Ne derlandse gulden zijn waarde ten De drie ondernemingen verwachten dat de komende vijf jaar gerekend moet worden op een aanzienlijk la ger niveau van activiteiten in de off-shore dan in de laatste 2 tot 3 jaar het geval was. Hierbij zijn de mogelijkheden voor vaste construc ties (produktie-eilanden) voorname lijk gemaakt bij De Groot relatief gunstiger dan voor drijvende con structies zoals boorschepen. Handhaving van een zekere activi teit op het gebied van de drijvende constructies zal op zijn best moge lijk zijn door acceptatie van sterk verliesgevende orders in de komen de jaren. Al willen de drie ondernemingen dan geen samenvoeging van hun bouwplaatsen, een onderlinge afba kening en specialisatie vinden zij wel gewenst om een goed afgestem de en gerichte marktbenadering door de Nederlandse producenten te bevorderen. De ondernemingen zeg gen, dat integrale samenvoeging van hun off-shore-actlviteiten in een nieuwe vennootschap onder deze omstandigheden geen mogelijkhe den biedt tot verbetering van de commerciële positie en of verster king van de werkgelegenheid. An derzijds eisen de gegeven marktomstandigheden van elk van de bedrijven een selectief beleid, ge richt op specialisatie en een flexibe le en slagvaardige instelling, reke ning houdend met hun aan de off shore verwante activiteiten. Iran een onzer verslaggevers ROTTERDAM Hoewel de gemid- lelde rentabiliteit in de grafische industrie ten opzichte van diverse 1 andere bedrijfstakken niet ongun- V sttg afsteekt, zit niettemin een aan- 1 tal bedrijven In een uiterst moeilijke I positie. I Directeur-generaal van Industrie van het ministerie van Economische Zaken, de heer J. A. M. Molkenboer, zei dit in een rede voor de algemene J ledenvergadering van het Verbond Grafische Ondernemingen. Hij zei voorts dat door de technolo gische ontwikkeling een sterke scheiding te verwachten valt In soorten van grafische bedrijven. Naast grote zullen slechts kleine, naast ambachtelijke slechts indus trieel gelelde bedrijven kunnen be staan. Overgangen en tussenvor men zullen tot positie-keuze worden gedwongen. Bovendien zal de tendens tot specia lisatie in bepaalde groepen produk- ten worden versterkt, hetgeen te vens een voorwaarde kan worden geacht voor het voortbestaan van de middelgrote en grote onderne mingen. Direct samenhangend met de tech nologische ontwikkeling noemde de !heer Molkenboer de toename van de produktiecapacltelt, die onvermij delijk voortvloeit uit de vernieuwing van apparatuur. Hij acht dan ook een betere capacUeltsbeheersing in de toekomst en een grotere onder linge afstemming van de investerin gen, van groot belang. Ook van groot belang, zei hij, ls het niveau van het management in de grafische bedrijven te verhogen en aandacht te schenken aan een zorgvuldig werkgelegenheidsbeleid. AMSTERDAM Van de Airbus, het vliegtuig waaraan lucht vaartindustrieën in vijf Europese landen meebouwen (waaron der Fokker) zijn opnieuw vijf exemplaren verkocht. De Franse binnenlandse luchtvaartmaatschappij Air Inter heeft twee van deze „wide body" vliegtuigen besteld nadat ze er eerder al drie hadden gekocht. De Air France heeft aangekondigd er ook twee te bestellen, terwijl het vijfde toestel naar de Lufthansa gaat. Die had er al zes besteld. Air France heeft bovendien nog een intentieverklaring afgegeven voor de aankoop van nog eens drie luchtbus- sen. In totaal zijn nu 43 luchtbussen verkocht, terwijl er nog optie is geno men op 22 exemplaren. Daar zijn nog niet bij inbegrepen de vier machines die zijn verhuurd aan Eastern Airli nes, de grootste binnenlandse lucht vaartmaatschappij van de Verenig de Staten. Of deze verhuur een en tree betekent op de Amerikaanse markt is niet bekend. In het enige weken geleden gepubliceerde Jaar verslag van Fokker-VFW schreef de directie nog dat door een negatieve beslissing van Western Airlines de hoop de bodem werd ingeslagen dat de Airbus op korte termijn voet zou kunnen zetten op de Amerikaanse markt. Airbus Industrie, het samenwer kingsorgaan van de deelnemende Europese Industrieën heeft met de Amerikaanse motorenfabrieken Ge neral Electric en Tratt and Whitney overeenkomsten getekend voor ster kere versies van de bestaande moto ren voor de Luchtbus. MU ZEELAND (exploitant van de Hoek van Holland-Harwich-lijn) houdt er rekening mee dat het resul taat over 1976 niet zal worden geëv enaard als de koers van het Pond zo laag blijft. Het passagiersvervoer vertoonde In de eerste vier maanden een stijging ten opzichte van dezelf de periode ln 1976. Die ontwikkeling van een onzer verslaggevers DEN HAAO Het Landbouwschap heeft formateur Den Uyl aandacht gevraagd voor de „middengroep" van agrarische be drijven. In een wensenlijst voor de formateur doet het Land bouwschap voorstellen om bedrijven, die niet tot de sterkste behoren en evenmin potentiële afvallers zijn, voldoende be staansmogelijkheden te bieden. De samenhang tussen winkelen en openbaar vervoer houdt de deskundigen al jaren bezig. „U hebt aan de bus een boodschap" was de titel van een rapport dat destijds werd geschreven in opdracht van de Noord-Zuidhollandse Vervoers maatschappij. Een beeld van de binnenstad van Haarlem. Met name voor deze middengroep pleit het landbouwschap voor struc tuurmaatregelen (die de concurren tiekracht van de Nederlandse land en tuinbouw moeten vergroten), voor een verbeterd sociaal beleid en een voor agrariërs aantrekkelijker belastingstelsel Voorzitter drs P. Bukman zegt geen tegenstander te zijn van minimum- inkomensgaranties (waarvoor KNBTB-voorzltter Schouten deze week een lans brak), maar meent dat de regering met uitbreiding van en kele sociale regelingen al een eind op de goede weg zit. Bukman denkt hierbij aan tijdelijke aanvullingen op inkomens en speciale tegemoet komingen voor agrariërs in geval van calamiteiten (zoals grote droogte). Daarnaast moeten meer agrariërs een beroep kunnen doen op betaal bare hulp van een bedrijfsverzorger, onder meer bij arbeidsongeschikt heid. Wijziging Het landbouwschap meent dat een ingrijpende wijziging van het belas tingsysteem nodig ls, waarbij reke ning gehouden wordt met de dubbe le functte, die het Inkomen van een agrariër heeft: enerzijds voor zijn ei gen bestedingen, anderzijds voor de voortzetting van zijn bedrijf. Het Landbouwschap bepleit een lager belastingtarief voor dit tweede deel van het inkomen. Overigens erkent het landbouwschap, dat inwilliging van deze wens leidt tot soortgelijke eisen van andere zelfstandigen, met name middenstanders. Tenslotte wil het Landbouwschap dat het nieuwe kabinet de forse prij sstijgingen van agrarische grond gaat beteugelen. Daartoe moet het aanbod van grond vergroot worden, door de uitgifte van landbouwgrond in de IJsselmeerpolders en door drooglegging van de Markerwaard. Ook moet de regering bekijken hoe de vraag naar agrarische grond kan worden afgeremd. Niet in de laatste plaats moet de overheid terughou dend zijn bij het bestemmen van agrarische grond voor andere doe leinden. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Winkeliers die parkeerkosten vergoeden aan het winke lend publiek zouden er aan kunnen denken ook het trein- of buskaartje van hun klanten te vergoeden. Dat is eèn van de mogelijkheden om de mensen weer het openbaar vervoer in te krijgen. zet waarschijnlijk echter niet door want de grote toeristenstroom brak vorig jaar pas na die eerste vier maanden los. VAN HEEK-SCHOLCO (textiel) begon 1976 hoopvol na de terugval in 1975, maar zag het verlies uiteinde lijk stijgen van 463.000 in 1975 tot 787.000 in het afgelopen jaar. Dit kwam door de ongunstige resultaten in de spinnerij. De omzet nam overi gens toe van 66,3 tot 72,8 miljoen. Voor 1977 ziet de directie weinig ver betering. Veel hangt af van over heidsmaatregelen. BRAAT BOUWSTOFFEN zag de omzet in het eerste kwartaal met 14 procent groeien en acht de kans reëel dat de omzet dit Jaar boven de 100 miljoen komt. De winst zal dit jaar waarschijnlijk een verdere stij ging te zien geven. In het afgelopen jaar nam de winst toe van 463.000 tot 821.000 en de omzet van 81 tot 92 miljoen. RUYS BELEGGING boekte 0.50 (was 0.37) miljoen winst en zal het dividend van 25 tot 27 procent ver hogen. FUGRO-CESCO, een geotech- nisch Ingenieursbureau gaat een om vangrijke luchthavenstudie verrich ten in Tanzania. Deze studie kost 2.35 miljoen welk bedrag wordt be kostigd door het ministerie van ont wikkelingssamenwerking. De Luchtbus, produkt van vijf Europese vliegtuigindustrieën. De gedachte ls afkomstig van prof. dr. L. Bak, directeur van de afdeling planologie van het Centraal Insti tuut voor het midden- en kleinbe drijf en werd onlangs weergegeven in het weekblad Detailhandelsbulletin. Prof. Bak vindt dat nodig eens ge analyseerd moet worden of het open baar vervoer wel voldoende rekening houdt met de vervoerswensen van het winkelend publiek. Daarbij is in de eerste plaats te denken aan de ligging van de halteplaatsen ten op zichte van de winkelconcentraties. Liggen die haltes wel optimaal voor de grootste stroom van de huis waarts kerende (dus bepakte en be laden) bezoekers? Dienstregeling Een andere belangrijk punt vormt de dienstregeling van vooral het in terlokale busverkeer. Als men er van uitgaat dat het winkelen op door-de- weekse dagen vooral gedaan wordt door huisvrouwen, is het een gege ven dat de winkeltijd in hoofdzaak ligt tussen 9 en 12 uur *s ochtends en 2 tot 5 uur in de middag. De dienstre geling en ook de routes van de bus sen kunnen echter best een hinder paal zijn waarbij prof. Bak denkt aan de veel voorkomende omweg routes van interlokale bussen. Meni ge buslijn maakt zoals bekend vrij lange omwegen in dorpen om zoveel mogelijk passagiers op te kunnen pikken. Voor reizigers uit de verst afgelegen dorpen is een busreis op die manier een langdurige onderne ming. In dat verband suggereert prof. Bak het Inzetten van speciale winkelbussen, uitgevoerd als snel- dienst. Nog een andere mogelijkheid om het winkelen per openbaar vervoer aan te moedigen ligt naar de mening van prof. Bak in de tariefstelling. Het is een bekend feit dat de mensen graag met zijn tweeën of vieren gaan win kelen als de winkelconcentratie ver van het huis verwijderd is. (Door gaans in een middelgrote of grote stad, red.) Gaan die twee of vier mensen samen in een auto, dan zijn de kosten veelal lager dan wanneer ze allen een trein- of buskaartje moe ten kopen, zeker, wanneer bij dat autorijden uitsluitend met de benzl- nekosten rekening wordt gehouden. Openbaar vervoer zou concurrerend moeten zijn, vindt prof. Bak, die daarom pleit voor een differentieel tarief tijdens de winkeluren. Ook de gedachte van een restitutie door de winkelier aan de klant past in die tariefstellingspolitlek. Weinig bemoedigend Aanleiding tot al deze opmerkingen zijn cijfers die voor het openbaar vervoer verre van bemoedigend zijn. Van de 530 miljoen lokale winkelbe zoeken, afgelegd dus in de plaats waar de koper woont, geschieden er slechts 30 miljoen per tram bf bus. De overige komen op rekening van de auto en fiets of bromfiets terwijl er uiteraard ook vele tientallen mil joenen bezoeken te voet worden af gelegd. Want ook de gang naar de winkel op de hoek ls nu eenmaal gerangschikt in de categorie „lokaal bezoek". Bij de interlokale bezoeken is de situatie wat beter, 50 miljoen van de 120 miljoen bezoeken vinden per openbaar vervoer plaats maar het totale resultaat is toch dat slechts 12 procent van de kopers per trein, bus of tram komt. Prof. Bak heeft berekend dat als de winkelende automobilisten massaal overstappen op het openbaar ver voer, dit 7 a 8 miljard reizigerskilo meters rijker zou worden. Deze ver voersvraag zou zich voornamelijk concentreren op tijdstippen buiten de spitsuren en daarom een belang rijke bijdrage leveren tot de verbete ring van de bezettingsgraad. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het zelfbedieningswarenhuis Maxis in Muiden gaat in hoger beroep tegen het vonnis, dat de president van de rechtbank in Amsterdam onlangs heeft gewezen in het kort geding over de prijzen van boeken. Het geding was tegen Maxis aange spannen door de „Vereniging ter be vordering van de belangen des boek handels", vier uitgevers en een boe- kenimporteur. De reden was, dat Maxis boeken met ca 15 procent korting op de door de uitgevers vast gestelde prijs verkocht. De president overwoog ln zijn vonnis dat het in het algemeen wel verbo den is boeken beneden de vastgestel de prijs aan te bieden maar dat dit wel is toegestaan als de detaillist de boeken in het buitenland (hier Bel gië) koopt. Maxis, aldus de rechter, heeft echter niet kunnen aantonen, dat al de aangeboden exemplaren inderdaad ln het buitenland waren gekocht. Juist tegen dat aantonen gaat Maxis in beroep. Maxis vindt dat het ten onrechte de bewijslast krijgt toeges choven. Als sommige goedkoop aan geboden boeken niet in het buiten land zijn betrokken dan moeten de eisers dat maar bewijzen, aldus het warenhuis. Bagage Een probleem is dan echter nog niet opgelost al wijst prof. Bak met zijn optimale plaatsing van de haltes wel in de goede richting en dat is de bagage. Hij stelt echter ook vast dat de indeling van trams en bussen nauwelijks aan het meenemen van pakjes en dozen tegemoet komt. Het zg. „one-stop-shopping" per open baar vervoer is vrijwel onmogelijk. Deze manier van winkelen houdt in dat men eenmaal per week de dage lijkse behoeften voor het hele gezin in een supermarkt koopt. Aangezien een gezin van vier personen echter een pakket gebruiksartikelen consu meert van 60 tot 80 kilo, is dat per tram of bus nauwelijks te doen. Maxis heeft voorts besloten een klacht in te dienen bij de Europese commissie in Brussel. Het bedrijf acht het concurrentiebeperkende optreden van de Nederlandse boeke nuitgevers ln strijd met het EG-ver- drag waarin een vrij handelsverkeer verplicht wordt gesteld. Volgens Maxis heeft het vonnis praktisch niets aan de feitelijke situ atie veranderd, het warenhuis kan doorgaan en doet dat ook met de verkoop van Nederlandse boeken onder de vastgestelde prijs, aange zien, aldus Maxis, deze boeken recht streeks van buitenlandse leveran ciers worden betrokken. MIDDELBURG De economische politierechter in Middelburg, mr. J. van 't Hof, heeft achttien Zeeuwse vissers, die vorig jaar de regels voor vangstbeperking voor tong en schol hebben overtreden, ontslagen van rechtsvervolging. Hij achtte de over treding van de beschikking over de vangstverdeling wel bewezen Van een verslaggever DEN HAAG Gisteren is in Groningen en Overijssel de aan melding voor het doen uitvoe ren van particuliere cultuur* technische werken alweer ge sloten. De reden is dat (binnen een paar dagen) alles wat de regering daaraan in die provin cies wil uitgeven, al was aange vraagd. Binnen enkele dagen zullen nog wel meer provincies volgen, zo voorspelt het ministerie van Landbouw. In herinnering kan worden gebracht, dat vanaf af gelopen maandag boeren in ze ven provincies subsidie konden aanvragen voor het doen uitvoe ren van cultuurtechnische werken. De subsidie, voor het hele land S 10 miljoen, is beschikbaar ge steld door de minister van Soci ale Zaken. Deze rijksbijdrage maakt deel uit van het extra- werkenprogramma 1977-1 ter be vordering van dc werkgelegen heid. De werken die de overheid hiermee wil helpen financieren, zijn de aanleg van toegangs- en bedrijfswegen plus bijbehoren de kunstwerken, erfverhardin- gen, vectunnels cn open opslag plaatsen. De subsidie gaat tot dertig pro cent van de totale kosten. Voor Groningen en Overijssel waren de nu volgeboekte maximum- subsidiebedragen resp. 1,2 miljoen en 0,9 min., zodat er in Groningen voor 4 min. en in Overijssel voor 3 min. aan werk wordt uitgevoerd. Dc provincies die nici mogen meedoen zijn Noord- en Zuid- Holland, Utrecht en Zeeland. Van een onzer redacteuren ROTTERDAM Mogelijke bespa ringen op het elektriciteitsverbruik zijn zeker niet verwaarloosbaar en dragen er in belangrijke mate toe bij, dat een beslissing over de invoe ring van kernenergie kan worden uitgesteld. Dit levert dan tijdwinst op voor diepgaande bezinning op mogelijke oplossingen van het ener gievraagstuk. Uitstel wordt mede gerechtvaardigd door het feit dat er op dit moment ln Nederland een grote overcapaciteit aan elektrisch vermogen bestaat. Tot deze conclusie komt drs. F. Vlieg een scheikundige aan de Rijksuniversiteit te Groningen, in een artikel ln Economisch Statistische Berichten van deze week. In dit artikel beperkt hij zich tot besparingen op het directe huishoudelijke elektrici teitsverbruik. Alvorens in te gaan op de diverse besparingsmogelijkheden, beziet de heer Vlieg het elektriciteitsverbruik van enkele huishoudelijke apparaten. Hij con stateert dan een gTOte spreiding tussen de - diverse merken en typen van een bepaald apparaat (koelkast, diepvriezer, wasauj to maat, droogtrommel en afwasmachine). De spreiding bedraagt in veel gevallen 25 tot 50 procent van de gemiddelde waarde van het jaarlijkse gebruik. „Noodzakelijk" De heer Vlieg onderscheidt diverse soorten bespartngsmogelijk: Zuinigheid. Als ledereen ln 1985 werkt met het op de markt zijnde zuinigste appa raat, terwijl verder geen beperkingen plaatsvinden, zal het gemiddeld Jaarlijks gezlnsverbruik op 3.800 kWh bedragen. Dit ls maar 30 procent meer dan ln 1975. Als er helemaal niets zou gebeuren, zou gebeu ren, zou het gezlnsverbruik met 50 procent in 1985 zijn gestegen. Lagere penetratiegraden, dat wil zeggen het beperken van de afzet van sommige apparaten die veel elektriciteit verbruiken en niet „noodzakelijk" zijn, zoals diepvrie zers, afwasmachines, droogtrommels, sola ria, air-conditioning, enz. Als de penetra- tiegraden van dergelijke apparaten voor '1985 worden beperkt, zal het gemiddelde Jaarlijkse gezinsverbruik in 1985 3.250 kWh bedragen, of maar 10 procent meer dan in 1975. Technische verbeteringen. Vaak kunnen die worden aangebracht ter verbetering van het rendement van het apparaat. Te denken valt aan verbeterde Isolatie van koelkasten en diepvriezers, aan grotere efficiency als ontwerpcriterium bij de fa bricage van lampen, enz. Substitutie. BIJ sommige apparaten kan electricltelt als energiebron vervangen worden door aardgas. Voorbeelden: was automaat, afwasmachine, elektrisch for nuis, elektrische heetwaterapparatuur, enz. Als er technische voorzieningen, zoals boven genoemd, worden getroffen, terwijl verwarming van voedsel en water uitslui tend met aardgas gebeurt, dan zal het gezlnsverbruik ln 1985 rond de 2.100 kWh liggen, of 29 procent minder dan ln 1975. Er staat wel een toename van het aardgasver bruik tegenover met ongeveer 6 procent ten opzicht van het aardgasverbruik ln 1975. Levensstijl Wordt, aldus drs. Vlieg, bij de technische verbeteringen en het overstappen op aard gas bij de verwarming van voedsel en water, ook nog een lagere penetratiegraad gevoegd, dan zal het gezinsverbruik aan elektriciteit ln 1985 gemiddeld 1.750 kWh bedragen, een afname met liefst 41 procent ten opzichte van 1975. Drs. Vlieg merkt hierbij op, dat een dergelijk beleid geen enkele vermindering van de groei ln le vensstijl betekent. Iedereen zou nog de apparaten kunnen aanschaffen die hij be geert, zij het dan dat die apparaten, wat energieverbruik betreft, geoptimaliseerd zouden zijn. De situatie zou vergelijkbaar zijn met ei sen, die ten aanzien van veiligheid van elektrische apparaten en geneesmiddelen gesteld worden. „Energetisch dure" appa raten zouden niet meer op de markt ge bracht mogen worden. Zeer gering Met betrekking tot de bezuinigingsmaat regelen, die genomen kunnen worden, denkt de heer Vlieg aan: Voorlichting om de consument ervan te overtuigen dat de elektriciteltskosten wel belangrijk zijn en in veel gevallen zelfs hoger dan de aanschafkosten. HIJ verwijst naar een onderzoek ln Groningen, waaruit bleek dat de (elektriciteits)prijsbewust- heid en -gevoeligheid zeer gering ls. Een directe confrontatie tussen consu ment en zijn elektriciteitsrekening. BIJ de huidige meterschattingen gaat dit vrijwel geheel verloren, wat niet bijdraagt tot een grotere prijsbewustheld en -gevoeligheid „De oude guldensmeter was vanuit bespa ringsoogpunt een beter systeem", zo merkt de heer Vlieg tussen haakjes op. Een wettelijke maatregel waardoor de producent van elektrische huishoudelijke apparaten verplicht wordt de consument in te lichten over het elektriciteitsverbruik van zijn produkt. Dit kan via een verplicht label met elektriciteitsverbruik op elk ap paraat (deze maatregel ls al van kracht in de VS). Hierdoor krijgt de consument de mogelijkheid om het elektriciteitsverbruik als keuzecriterium te gebruiken bij de aan schaf van een apparaat. Een zuinlgheldskeur. d.w.z. een elek trisch apparaat krijgt een bewijs van zui nigheid wanneer het elektriciteitsverbruik beneden een bepaald maximum ligt. Eventueel kan de ombouw van bestaan de apparaten worden bevorderd door het geven van premies. De geleidelijke afschaffing van elektri sche apparaten voor verwarmingsdoeleln- den (voedsel, water). Gewijzigde tariefstructuur. Een moge lijkheid is wellicht een combinatie van een progressieve en een gedifferentieerde ta riefstructuur. De eerste zou ertoe kunnen bijdragen dat de consument overschakelt •op aardgas bij de verwarming van voedsel en water, terwijl een gedifferentieerde ta riefstructuur kan leiden tot een gewijzigd gebruikspatroon van diverse apparaten. De heer Vlieg vermeldt nog. dat de sociale klassen, die bij een progressieve tarief structuur de zwaarste lasten krijgen te dragen tevens de meest draagkrachtlgen zijn. Gedifferentieerd BTW-tarief. Een hoger btw-tarief voor minder noodzakelijke ap paraten, die veel elektriciteit verbruiken, zoals elektrische fornuizen en heetwater apparatuur, afwasmachines, solaria, etc.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 27