garter presenteert zijn beleid als een wasmiddel Italië wordt links en rechts yan sanering afgehouden P president zoek naar internationale erkenning F°- Fel verzet tegen regering van communisten en christen-democraten iRTfrlDAG 11 JUNI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet loor Rimmer Mulder dmmy Carter blijft de wereld (erbazen. Hij is kennelijk 'ast besloten iedereen er zo «iel mogelijk van te overtui gen dat met zijn komst naar iet Witte Huis geheel nieuwe ijden zijn aangebroken voor imerika en de rest van de rereld. )e eerste vier maanden van zijn (residentschap hebben tenminste en opeenstapeling gebracht van lltspraken die bemoedigend, hoop gevend en hartverwarmend, dan rel verwarrend, aanvechtbaar en Evaarlijk worden bevonden, maar e met elkaar gemeen hebben dat nogal afwijken van wat de alge- open acht jaren uit Washington verd vernomen. Het resultaat is liet uitgebleven. Werd Jimmy Car- eind vorig jaar nog vaak afge- Jaan als een Jan Doedel die pinda's rerkocht of als een onbetrouwbare slimmerik met stichtelijke praatjes en de streken van een Richard Nixon, nu mag hij zich zelfs verheu gen in de openlijke sympathie van onverdachte progressieven als Joop den Uyl en Jan Terlouw. Dat bewijst op zijn minst dat presi dent Carter de kunst om zichzelf te verkopen als de nieuwe leider van de vrije wereld wel verstaat. Overal moet nu zo langzamerhand wel de overtuiging zijn gegroeid dat Jim my Carter met het presidentschap heel andere plannen heeft dan zijn directe voorganger Gerald Ford. Of die plannen ook zoveel beter zullen ditpakken is vraag twee. —Iferwarrend oorlopig blijft zijn buitenlandse olitiek vatbaar voor veel misver- anden. Ga maar na. Carter zegt at hij zo snel mogelijk een nieuw kkoord wil met de Sowjet-Unie over beperking van de kernbewa pening. Ondertussen stoot hij de 8owlet-lelders trefzeker voor het hoofd met herhaalde betuigingen van steun voor Russische anders denkenden. Hij zegt dat hij veel hartelijker omgang met de wester se bondgenoten wil maar gaat prompt West-Dultsland en Brazilië de les lezen over hun handel in kernenergie. Hij zegt dat de landen van de derde wereld voortaan weer op de Verenigde Staten kunnen re kenen maar doet niets wezenlijks om de Noord-Zuid-conferentie in Parijs van mislukking te redden. Hij dreigt regimes die de mensen rechten schenden met sancties, maar maakt daarop onmiddellijk uitzonderingen voor landen die wat met de veiligheid van de VS te maken hebben. Dat levert een ver warrend beeld op. „Hij blijft enkele prachtige dingen zeggen," schreef het Britse dagblad The Guardian over Carter. „En zijn binnenlands publiek houdt daarom van hem. Maar zijn geestdriftige fanclub overzee moet zich nu beginnen af te vragen wanneer, hoe en óf het alle maal wel voor elkaar zal komen." Systeem Toch blijkt er in Carters optreden op het wereldtoneel tot nu toe wel degelijk systeem te zitten. Al die flinke verklaringen en hele en halve gebaren, die met elkaar in strijd lijken, passen in een plan de cam pagne dat vanaf zijn installatie in uitvoering is. De sleutel tot dit plan wordt aangereikt door Zbig Brze- zinski, directeur van de nationale veiligheidsraad en als zodanig Car ters dagelijkse adviseur voor bui tenlands beleid. In een vraagge sprek met het weekblad US News and World Report antwoordt Brze- zinski op het verwijt dat Carters buitenlandse politiek „in alle rich tingen lijkt te vliegen": „Bijna alles wat de president heeft gedaan op het terrein van buitenlandse zaken sinds januari is het resultaat van een wel doordachte planning, waar over hij zelf de supervisie nam di rect na de verkiezing. Bijna alles wat we hebben ondernomen ik zou zelfs willen zeggen alles wat we hebben ondernomen maakte deel uit van een plan voor de eerste negentig dagen van de (nieuwe) re gering, dat zijn climax moest krij gen in de topconferentie in Londen. En ik geloof dat dit plan zeer syste matisch is uitgevoerd." Campagne Brzezinski verklapt direct daarna welke visie achter dit plan zit: „Het is onze mening dat we nu in een fase van de geschiedenis zijn waar in de Verenigde Staten opnieuw het creatieve proces moeten aan pakken van de opbouw van een nieuw wereld-systeem. Daarbij moet rekening worden gehouden met het totale effect van alle veran deringen die zich in de afgelopen vijftien tot twintig Jaar hebben voorgedaan: het verschijnen van een groot aantal nieuwe staten, de buitengewoon snelle dekolonisatie, de opkomst van nieuwe sociale en politieke aspiraties, de verdubbe ling van de wereldbevolking". Met andere woorden: het oude in ternationale systeem, zoals dat ontstond na de Tweede Wereldoor log heeft afgedaan. Er zal iets nieuws moeten komen en de Vere nigde Staten kunnen daarbij weer de richting bepalen. Met dat laat ste sluit de wetenschapsman Brze zinski aan bij de idealist en politi cus Carter. Ook Carter vindt dat Amerika de wereld nog steeds iets te bieden heeft. In zijn verkiezings campagne heeft hij bijna tot verve lens toe belijdenis gedaan van zijn vaste geloof in de Amerikaanse waarden en principes. Dat was pre cies waar hij zich kon afzetten te gen zijn Republikeinse tegenstan ders. Niet met vuile streken van de CIA, diplomatieke slimmigheden en ander heimelijk gedoe, maar met trouw aan de eigen democrati sche beginselen zouden de Verenig de Staten zich staande kunnen houden. „Ik zal ervoor zorgen dat u er weer trots op kunt zijn een Ame rikaan te zijn," beloofde kanidaat Carter. Dit vaste geloof in Amerika's goed heid blijkt nu de hoeksteen te moe ten worden van de buitenlandse politiek van president Carter. Zijn rede van 22 mei in Indiana, door hem zelf beschouwd als een stuk met historische waarde, staat er bol van. Geen angst „Ik geloof dat wij een buitenlandse politiek kunnen hebben die demo cratisch is, die is gebaseerd op onze fundamentele waarden Ik heb een vast vertrouwen in ons eigen politieke systeem. Omdat wij weten dat democratie werkt, kun nen wij de argumenten afwijzen van leiders die mensenrechten aan hun volk onthouden. Wij hebben vertrouwen dat het voorbeeld van de democratie overtuigend zal zijn Wij hebben de overtuiging dat democratische methoden de meest effectieve zijn. en daarom worden wij niet verleid onfatsoen lijke taktieken te gebruiken Wij zijn overtuigd van onze eigen kracht Wij zijn overtuigd van de goede geest van ons eigen volk Na zichzelf zoveel moed te hebben ingesproken durfde deze Sint Joris de draak van het communisme na tuurlijk wel aan: „Met vertrouwen in de eigen toekomst, zijn we nu vrij van die onzalige vrees voor communisme, dat ons er eens toe bracht iedere dictator te omarmen die die vrees met ons deelde." In diezelfde rede hekelde hij even ver der op zelfs het anti-communisme dat zolang bepalend is geweest voor Amerika's handelen: „Wij be streden vuur met vuur, er nooit aan denkend dat vuur beter met water is te bestrijden. Deze benadering faalde met Vietnam als beste illus tratie van haar intellectuele en mo rele armoede." Het mag allemaal wat hoogdra vend en zalvend klinken, maar het is de retoriek die Carter nodig heeft om aan te geven hoe hij zich wil onderscheiden van Henry Kissin ger, de grote profeet van het vorige tijdperk. Kissinger was in wezen een zwartkijker, die er ten diepste van overtuigd was dat de wereld niet deugt en dat jc daarom al tevreden mag zijn als je het ergste (een atoomoorlog bijvoorbeeld) kunt voorkomen. Daartegenover plaatst Carter nu het geloof dat uiteindelijk toch het recht zal zege vieren. Weinig gezag Maar bij het uitdragen van dit nieuwe idealisme stond Carter voor het probleem dat Kissinger een we reldwijd gezag genoot. Kissinger had acht Jaren de gelegenheid ge had aan zijn reputatie te bouwen, terwijl Carter voor de buitenwereld een volslagen onbekende was. Wil de de nieuwe president iets kunnen uitvoeren van zijn eigen grootse ideeën, dan moest hij allereerst proberen wat erkenning te verove ren als leider van de westerse we reld. Daarvoor was die campagne nodig waarover Brzezinski sprak in het eerder aangehaalde vraagge sprek. Carters buitenlands beleid is tot nu toe vooral een propaganda campagne geweest voor persoonlij ke erkenning in de internationale arena. De nieuwbakken leider moest zichzelf zo snel mogelijk een eigen profiel verschaffen. Daarom werd er zoveel nadruk gelegd op dat nieuwe, dat wat de huidige re gering onderscheidt van de vorige. Dat is geheel volgens de regels van de reclame. Een fabrikant die een nieuw wasmiddel moet verkopen zegt ook dat er nu iets heel anders op de markt is gekomen en praat er zo weinig mogelijk over dat zijn produkt voor misschien wel 99 pro cent gelijk is aan alle andere was middelen. Carter lijkt er nu wel in geslaagd te zijn de internationale erkenning te verwerven die hij nodig heeft. In hoeverre zijn buitenlands beleid nu werkelijk van dat van Kissinger zal verschillen, moet de komende vier jaren nog blijken. Zijn slogan dat het goede altijd zal zegevieren over het kwade klinkt mooi, maar is natuurlijk niet zo praktisch. In Amerikaanse televisie-films klopt het wel. Daar gaan de schurken tenslotte altijd ten onder. Maar Carter zal toch niet in televisie films geloven? door J. den Boef 3 Italië krijgt geen kans om tot ichzelf te komen. Het wordt VJgchtervolgd door het verte len, waar de neo-fascisten log altijd naar terug verlan- !en. Maar het zit vooral ge- fangen in het heden, waarin :ve ïltra-linkse krachten volgens eigen beweringen uit zijn op 'ernietiging van het gehele el lolitieke en sociale systeem 'an Italië en politieke avontu riers van uiterst rechts, (die al dj/rerontrust zijn door toene mende samenwerking tussen shristen-democraten en com- nunisten) in de verleiding tunnen komen om de macht itlAe grijpen. r- ultra-linkse elementen, waar het thans om gaat, zijn georgani seerd in de „Rode Brigades", die fcich al geruime tijd bezighouden pet het plegen van aanslagen en het ontvoeren van rechters, politie officieren. zakenlieden en politici en zich thans ook tegen de nieuws media hebben gekeerd. In de afge lopen weken waren drie journalis- In Rome is het proces begonnen tegen een groep Italianen die ervan wordt verdacht een aandeel te hebben gehad in de mislukte staatsgreep van 1970 in Italië. Voor de bank met verdachten ligt de ernstig zieke kolonel Luciano Berti. ten de mikpunten van de mannelij ke en vrouwelijke schutters. Vlak voor de studio in Rome werd Ro berto Rossi, hoofdredacteur van het Eerste tv-journaal, aangevallen door twee mannen en een vrouw, van wie de laatste 18 schoten op hem afvuurde, die hem in de benen troffen. In Milaan werd ïndro Montanelli, de bekende hoofdredacteur van H Giomale Nuovo neergeschoten door een man en een vrouw. In Genua werden schoten afgevuurd op Vittorio Bruno, adj.-hoofdredac- teur van het gematigd progressieve r.-k. blad Secoio XIX. In Florence werd de auto van twee verslagge vers van het behoudende r.-k. blad La Nazione in brand gestoken. En in Milaan moest een vrachtwagen van het blad Corrière della Sera, die kranten vervoerde, het ontgel den. De auto brandde geheel uit Voor al deze misdadige activiteiten eisten de „Rode brigades" de „eer" op. In een „boodschap" kondigden zij nog meer aanslagen aan. Persvrijheid De persvrijheid is in gevaar geko men en als zij verdwijnt, wordt een zware slag toegebracht aan wat er nog aan democratie is overgeble ven in een land dat al overwoekerd wordt door geweld, inflatie en cor ruptie. Nu zeggen de meeste Jour nalisten nog dat zij zich niet zullen laten intimideren, maar er kan snel een tijd aanbreken, waarin zij zich nog wel eens-zullen bedenken voor dat zij over zaken schrijven, waar mee zij zich in moeilijkheden kun nen brengen. In Milaan gaf een verslaggever toe dat hij de aandui ding „Pers" van zijn auto had ver wijderd en een nieuwsfotograaf in Rome zei, het een idee ter navol ging te vinden. Op enkele splintergroepen na zeg gen alle politieke partijen, van de christen-democratische tot de com munistische, dat de aanslagen ge richt zijn tegen de persvrijheid als steunpilaar van de democratie en niet tegen de individuele journalis ten, die er bij betrokken waren. De Italiaanse pers bevindt zich overi gens al geruime tijd in moeilijkhe den, die ook in andere Westeurope- se landen niet onbekend zijn. Er zijn financiële moeilijkheden ont staan door het teruglopen van het lezersbestand, maar ook door de weigering van de regering om nood zakelijke prijsverhogingen toe te staan. Er zijn nogal wat Journalis ten zonder werk gekomen en zij die nog werk hebben, moesten met minder verdiensten genoegen nemen. Bij verschillende dagbladen, die van eigenaar veranderden, hebben zich grote moeilijkheden voorge daan, ook als hoofdredacteuren werden benoemd die door de redac ties niet op prijs worden gesteld. Mogelijk mede onder invloed van de verkiezingswinst die de commu nistische partij in de afgelopen ja ren heeft behaald, is bij de voor naamste Italiaanse bladen een ten dentie naar links waar te nemen. Op zichzelf is dit geen opvallend verschijnsel, omdat de nog niet of ficieel bekrachtigde toenadering tussen christen-democraten en communisten, die in het parlement gestalte heeft gekregen, moeilijk als een verschuiving naar rechts kan worden gezien. Verkeerde keelgat Nu is het Juist deze toenadering, die de uiterst linkse groeperingen in Italië in het verkeerde keelgat is geschoten. Al voordat PCI-leider Enrico Berlinguer met zijn „Histo risch compromis" de christen-de mocraten samenwerking op rege ringsniveau aanbood, namen deze groeperingen een vijandige hou ding aan tegenover de communis ten, die zij toen reeds veel te gema tigd vonden, niet alleen in het par tijpolitieke, maar ook in het soci aal-economische vlak. Het „Histo risch compromis" en de bijzonder consequente wijze, waarop Berlin guer nog steeds naar verwezenlij king ervan streeft, beschouwen de groepen als „verraad aan de arbei dersklasse". Dat een niet te verwaarlozen deel daarvan bij de algemene verkiezin gen van een jaar geleden de PCI belangrijke stemmenwinst deed boeken, deed de vijandschap van de ultra-linkse splintergroepen al leen maar toenemen. Men kwam niet tot het inzicht dat men voor een verkeerde zaak vocht, omdat die door de kiezers was afgewezen, maar besloot blijkbaar de weg van het geweld te kiezen om te verijde len. dat de versterkte PCI werkelijk met de christen-democraten gaat samenwerken. Aanvankelijk heeft deze vijandige houding bijgedra gen aan de verwarring, die geruime tijd binnen de PCI heeft bestaan. De jongste gewelddaden zullen eer der een averechts effect hebben. Overigens staat verwezenlijking van Berlinguers „Historisch com promis" nog niet voor de deur. De christen-democraten, die in de af gelopen weken met de PCI en ande re partijen afzonderlijk gesproken hebben over een nieuw program voor het minderheidskabinet van hun partijgenoot Oiulo Andreotti. schuiven het voor hen levensgrote probleem nog altijd voor zich uit. Zij doen dat in de wetenschap dat de communisten Italië niet met een langdurige kabinetscrisis willen opschepen en het op het ogenblik evenmin wenselijk vinden om na een Jaar al weer op vervroegde ver kiezingen aan te sturen. Niettemin groeit er in de praktijk een vorm van samenwerking, die moeilijk weer ongedaan gemaakt kan worden. Het is deze groei, die toenemende onrust veroorzaakt bij uiterst rechts, met name bij de neo-fascis- ten, temeer waar zich in hun gele deren een scheiding der geesten heeft voltrokken, als gevolg waar van bij een deel hunner de radicali teit is toegenomen. Het forse ver lies bij de verkiezingen van vorig jaar, als gevolg van de tendens om op één van de grote partijen (De- mocrazia Cristiana of PCI) te stem men, zal aan deze ontwikkelingen niet vreemd zijn geweest. De moge lijkheid dat zij met de hulp van duistere figuren in de leiding van strijdkrachten, politie en veilig heidsdienst naar de macht zullen grijpen, is minder groot dan nog enkele Jaren geleden het geval was. Uitgesloten is zij echter niet. Het is dan ook goed dat pas zes en een half jaar na dato dezer dagen het proces is begonnen tegen meer dan 70 Italianen, die mede plichtig worden geacht aan een mislukte staatsgreep in december 1970. Neo-fascisten, van wie ver schillende nauwe contacten onder hielden met de destijds in Grieken land aan het bewind zijnde kolo nels, wilden in Italië een militaire dictatuur vestigen om te voorko men dat de communisten door middel van een staatsgreep de zwakke regering (links van het cen trum) ten val zouden brengen. Lei der van het komplot was prins Ju lio Valerio Borghese, die enkele ja ren geleden in den vreemde zou zijn overleden. Met tientallen anderen was hij er na de mislukte poging tot staats greep in geslaagd naar het buiten land te ontkomen, vermoedelijk met door leden van de veiligheids dienst verstrekte vervalste docu menten. Zij die nog voortvluchtig zijn, worden bij verstek berecht. Het is van groot belanf dat de rol van deze veiligheidsdienst (de mili taire inlichtingendienst) nu eens goed uit de doeken wordt gedaan. Om te voorkomen dat het aandeel van de dienst onder de tafel wordt geveegd, heeft het Constitutionele Hof bepaald dat leden ervan zich niet zonder meer mogen beroepen op hun zwijgplicht, met het excuus, dat er staatsgeheimen op het spel zouden staan. Tip geheime dienst Volgens de aanklacht waren de sa menzweerders van plan om het mi nisterie van binnenlandse zaken (van waaruit het gehele politieap paraat in Italië kan worden gediri geerd) en de studio's van radio en tv te bezetten. Ook zouden zij van plan zijn geweest om waterlei dingsinstallaties met radioactief afval te besmetten, als de staats greep niet snel genoeg tot resultaat zou hebben geleld. De coup werd echter in de kiem gesmoord, door dat naar wordt aangenomen Borghese via de veiligheidsdienst een tip kreeg, dat er onraad was. Beweerd wordt dat de tipgever ge neraal Vlto Mlceli was, destijds hoofd van de veiligheidsdienst en thans neo-fascistisch lid van de Ka mer van afgevaardigden. De achtergronden van het kom plot, waarbij volgens een der aan geklaagden (Remo Orlandini, een naaste medewerker van Borghese) ook Richard Nixon als president van de Verenigde Staten zou zijn betrokken, zullen nu mogelijk aan het licht worden gebracht. Niet uit gesloten is dat het resultaat van het proces gevolgen zal hebben voor figuren, die thans nog op be langrijke posten zitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21