Stellingwervers >p de )res /oor taal Verzet tegen aantasten polder Somber boek van generaal Close moet ernstig worden genomen Waarde natuur tegenover harde guldens „Groot Koninkrijk" dreigt met havenslib volgespoten te worden Leger van Warschau-pact kan in 48 uur aan de Ruhr staan VTEU fcRDAG 11 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet PHS I5 oor Jan Sloothaak ^pLVEGA „We meugen an- ?evinen dat ok Stellingwarvers hfcuven in een Nederlaans gotende God, zoas de Room- h dislange heur Latiense God idden". Deze hartekreet staat een onlangs verschenen rap- van de Stellingwarver eversronte, die zich sterk lakt voor het in ere herstel- terl| van de streektaal. Ook de ntofrk zou daar wat meer aan ien doen, zo vindt de ronte. It „Stellingwarfs" wordt gespro- n in een deel van Friesland. Op de jolen wordt het Fries na 1980 ver- icht. In Oost- en West-Stellingwerf Mtt zijn veertigduizend bewoners irdt echter geen Fries gesproken. l streektaal in deze twee gemeen- n is veel meer verwant aan het Iksisch zoals dat in W est-Drente en i kop van Overijssel over de tong lt. Daarom vindt de schrie- irsronte dat de provincie Friesland >or de beide Stellingwerven onthei lig moet geven voor de verplichting rles te leren. In de plaats daarvan toet het Stellingwerfs komen. ie tijd dat de Stellingwerven ooit tn eigen boerenrepubliek vormden, voorbij. „Sinds 1500 horen we latkundig bij Friesland", zegt de er J. W. Nijholt, secretaris van de ellingwarver Schrieversronte en leger leraar aan de mavo in jlvega. afwijkende taal in het zuidooste- eid Pte deel van Friesland betekent gens de heer Nijholt allerminst, T de Stellingwerven, zich niet lis voelen in Friesland. „Integen- el, behalve staatkundig hebben i ook gevoelsmatig veel meer con- Et met Friesland". De Stellingwar- Schrieversronte is er op uit om Ie Friese gezindheid te stimuleren. len tikkeltje eigenbelang zit daar pk wel bij, want waar heeft men ïnslotte meer oog voor zaken als -Jgen cultuur en taal dan in Fries- md. Omgekeerd heeft Friesland de stellingwerven tot nu toe niet in de u laten staan. De Schrieversronte jgt behalve van de gemeenten ook h drieduizend gulden subsidie van provincie en speciaal voor het ïllingwerver cultuureigene bekos- t het ministerie van CRM een rklozenproject. In de „Molenhoe- te Oosterwolde zijn in het kader dit project twee jonge werklozen vaste dienst. dorpen Btstellingwerf met Oosterwolde hoofdplaats en »V eststellingwerf t Wolvega, met in totaal een 26 ■pen, moeten zo omstreeks het 800 bevolkt zijn geweest door Saksische stanHet boerenre- >liekje ging later weliswaar deel naken van Friesland, naar het ef daarvan toch ook altijd min of er gescheiden. De Tjongervallei mde een natuurlijke barrière. De naar Friesland voerde door een ierbergzaam moerasgebied en de ie weg zoals die vroeger een ver ding naar Heerenveen vormde, akt duidelijk dat er een onne- dse tocht nodig was om de be- skelijk korte afstand te over- ggen. riviertje de Tjonger zelf maakte k deel uit van die barrière en het ^tnt een bijzonder strakke llgrens. Aan de zuidkant ervan n feekt men het Stellingwerfs en to tig n eter verder, aan de noord- ht, wordt volop Fries gesproken. is weliswaar beïnvloeding ge lest, maar het taaleigene is toch il bewaard gebleven. In het verle- n werden de zaken wat dit betreft >u*hun beloop gelaten. Vijf jaar gele- n kwam daar echter verandering ie Toen werd de Stellingwarver je prieversronte opgericht. idsdien is er veel losgekomen. Er ichenen boeken in het 8tel- erfs, er kwamen toneel- en ca- etgroepen die zich van deze ïektaal bedienden en de stichting iO.jBllingwerver Omroep (SOS) werd bericht om op 'es voorbereid te i: zelfs de mog .^kheden van een ile omroep. Het pedagogisch ad- bureau van de Fiyske Akademie ook bereid in te spelen op dit et-Friestalige gebied, aldus de «r Nijholt. an universiteit Hangrijk voor de nieuwe ontwik- lling was dat enkele mensen zich fledig inzetten voor de streektaal, e man die in feite de stoot gaf was enk Bloemberg, die vijf jaar gele- »n tijdelijk leraar in Wolvega was i die nu nog gelegenheid krijgt van ft Nedersaksisch instituut en het des Instituut van de Groningse —diversiteit om zich te verdiepen in ft Stellingwerfs. De schrie- l \v .Curie Putterehoe!: recht tc-"rrvendecl HOEKSCHE ÏIAAIQ I 1 Irooll roninltri jlc door Hans Schmit J. W. Nijholt versronte maakt zich overigens wel zorgen over de mogelijke opvolging van Bloemberg en diens onder zoekswerk, omdat hij binnenkort af studeert. Een ander die de zaak erg stimuleer de was David Hartsema, de man die indertijd voor Lenny Kuhr het liedje „De Troubadour" schreef waarmee ze op een songfestival furore maak te. Deze leraar aan de Pedagogische Akademie te Heerenveen, zelf Gro ninger zanger, musicus en compo nist, heeft onder meer geholpen bij het opbouwen van het Stellingwerf- se cabaret. In die vijf jaren dat de schrie versronte bestaat, is er onder de mensen zelf veel los gemaakt. In de zesentwintig dorpen draaien zeker een honderd vrijwilligers mee aan een project dat al enkele jaren loopt: het maken van een Stel lingwerfs woordenboek. Verder werken een 26 schrijvers mee aan het maken van een Stellingwer- fse almanak en voor de „import" bestaat er inmiddels een cursus om zich de Stellingwerfse streektaal ei gen te maken. De meer georganiseerde aanpak komt volgens de heer Nijholt vooral ook tot uiting in het door Henk Bloemburg verzamelde en uitgege ven werk van wijlen H. J. Bergveld, de „classicus" van het Stellingwerfs. „Wat Gysbert Japicx is voor de Frie zen, is Bergveld voor ons," aldus de heer Nijholt. Om het Stellingwerfs verder een kans te geven heeft de schrieversronte nu een aantal voor stellen gedaan, onder meer dat de gemeenteraden van beide gemeen ten alsook de gemeenten en provin cie samen, commissies instellen voor de Stellingwerver cultuur en taal die plannen moeten ontwikke len en voorstellen. Om meer finan ciële armslag te krijgen hoopt men op extra inkomen, zowel door bij dragen uit de bevolking als over heidssubsidies. Dat geld is nodig' gunning tot opspuiting wordt aange- PUTTERSHOEK Tot aan de jaren zestig kon de Oude Maas nog alleszins doorgaan voor een „groene rivier": langs de stroom tussen de Hoeksche Waard, Rutten en IJsselmonde lagen veertien buitendijkse graslandpolders, die door de getijdeverschillen van tijd tot tijd onder water liepen, terwijl langs de rivier ook vele rietgor zen en grienden lagen. Van de veertien grasgorzen zijn er inmiddels twaalf verdwenen: bijna driehonderdvijftig hectaren van deze gronden zijn met slib opgespo ten of bebouwd. De laatste grasgors van enige omvang is de 122 hectaren grote polder Groot Koninkrijk tus sen Puttershoek en 's-Gravendeel. En wanneer deze laatste gemeente, gelegen op de noordoostpunt van de Hoeksche Waard, haar zin krijgt, zal binnen afzienbare tijd ook Groot Ko ninkrijk onder een metersdikke laag havenslib zijn verdwenen. Die dreigende vernietiging, waar voor de plannen uit de jaren vijftig dateren, kwam onlangs weer een stapOe) dichterbij, toen de gemeen teraad van 's-Gravendeel met grote meerderheid besloot bijna elf hecta re van de polder te verkopen aan een scheepssloperij uit Krimpen a/d IJssel voor opspuiting met slib. Te gen de tien voorstemmers stonden in de 's-Gravendeelse raad twee tegen stemmers: de socialist De Man en het AR/CH-raadslid Van Driel, die meende dat reeds te veel natuurge bied aan economische belangen is opgeofferd en erop wees dat de ont luistering nu ook het noordoostelijk deel van de Hoeksche Waard dreigt te treffen. Hoewel zij in de raad duidelijk geen bijval vonden, bestaat er in de Hoek sche Waard wel degelijk belangstel ling voor het behoud van de polder: de milieugroep Hoekse Waard Alarm en de werkgroep Redt Groot Ko ninkrijk verzetten zich al geruime tijd tegen de industriële plannen en zullen zonder twijfel, zodra een ver- i-f. ;-Jy Een blik op de polder Groot Koninkrijk langs de Oude Maas tussen Puttershoek en 's-Gravendecl. Het beeld van de polder is onlangs al aangetast door het snoeien van een rij schietwilgen (op de voorgrond van de foto). Enkele van de wilgen zijn nog blijven staan, omdat daar een paar boomvalken in nestelden. Op de achtergrond de industrievestigingen aan de andere zijde van de Oude Maas. voor het bekostigen van werkkrach ten op het gebied van onderwijs, wetenschappelijk werk, publiciteit, het woordenboekproject enz. „Tot nu toe is alles vrijwilligerswerk, maar dat kan zo niet doorgaan," aldus de heer Nijholt. vraagd, tot in hoogste instantie be zwaar aantekenen. Een eerder be zwaar van de milieugroep tegen de plannen om slib voor de aanleg van de Kiltunnel tussen Dordrecht en 's-Gravendeel onder de Dordtse Kil in Groot Koninkrijk te spuiten, heeft ertoe geleld dat door de ontsta ne vertraging een andere plaats voor opspuiting is gevonden. Industrie De polder Groot Koninkrijk werd al in 1956 door de gemeente 's-Graven deel aangekocht voor de vestiging van industrie, omdat de vlasindus trie in dit gebied dreigde te verdwij nen. In 1968 werd de bestemming van de tweehonderd jaar oude pol der vastgelegd: zeehavenindustrie op eenderde van de polder. Inmid dels is voor bijna de gehele polder een industriële bestemming vastge legd. Maar in de loop der jaren toon de de industrie weinig belangstelling voor dit toekomstige vestigingster rein, en dat is zo verwonderlijk niet. Er liggen immers in de omgeving nog honderden hectaren industrieterrein opgespoten, waarvoor al evenmin ge gadigden zijn te vinden, getuige het industrieterrein Moerdijk. Boven dien behoeft de industrie in 's-Gra- vendeel, dat nog geen achtduizend inwoners telt, niet naar elders uit te wijken; de gemeente beschikt over nog zo'n dertig hectare industrieter rein. Dat Groot Koninkrijk dan toch moet worden opgespoten hetgeen strookt met de industriële bestem ming lijkt vooral een financiële zaak: het behoud van de polder kost geld (tenzij de polder wordt verkocht aan Staatsbosbeheer, de provincie, CRM of Het Zuidhollands Land schap), terwijl opspuiten geld ople vert. De gemeente 's-Gravendeel heeft al besloten van een deel van de opbrengst een zwembad te bouwen. Tegenover harde guldens laat de waarde van de natuur en het behoud daarvan voor latere generaties zich moeilijk in cijfers vastleggen. Leen Preesman, bulten zijn dagelijkse journalistieke werk onder meer in specteur van de Vogelwet, is één van degenen die heeft geprobeerd de waarden van Groot Koninkrijk vast te leggen. Zijn bevindingen spreken door M. H. von Meijenfeldt De volken van West-Europa zullen op den duur het slachtoffer worden van de Russische expansiedrift, wanneer zij niet op korte termijn hun conventi onele militaire inspanning verbeteren. Dat is de mening van de Belgische generaal R. Close zoals ik die vond in zijn onlangs uitgegeven boek Europa Weerloos?" Close is uitermate bezorgd over de afnemen de defensiebereidheid binnen de NAVO, waardoor de militaire Inspanning van de or ganisatie steeds verder achterraakt op die van het Warschau-Pact. Hij wijst onder meer op de groeiende achterstand voor wat betreft aantallen militairen en wapensystemen, op de teruglopende paraatheid van de ge vechtseenheden en op de ongunstige opstel ling van een deel van de operationele NAVO- strijdmacht (onder andere het Nederlandse legerkorps) waardoor In crisistijd (te) grote afstanden moeten worden afgelegd om de oorlogsopstellingen te bereiken. Wij doen ge woon te weinig en wat wij doen is niet altijd even doelmatig. Eén van de oorzaken van deze ongunstige ontwikkeling is dat de leden van de NAVO nog altijd aan nationale politieke, militaire en economische belangen de voorkeur geven bo ven het algemene belang van een verzekerde veiligheid. Een gemeenschappelijke defensie vraagt eenheid van denken en handelen op het gebied van het gebruik, uitrusting en instandhouding van strijdkrachten en daar mankeert nog te veel aan. De jaarlijkse ver spilling die optreedt door het naast en niet met elkaar werken, wordt geschat op rond elf miljard dollar. In 48 uur Een analyse van de huidige militaire toestand brengt de schrijver tot de conclusie dat het Warschau-Pact in staat is om door middel van een verrassingsaanval in korte tijd (48 uur) een groot deel van West-Duitsland, met inbegrip van het Ruhrgebied, onder controle te krijgen, zonder dat de NAVO daar veel tegen kan doen. Het pact verschaft zich daar mee een passend onderpand voor onderhan delingen met de rest van de vrije wereld over bijvoorbeeld de demilitarisering van de Bondsrepubliek. Deze militaire gijzelingsac tie kan worden uitgevoerd door onder andere in Oost-Dultsland en Tsjechoslowakije gele gerde pantserdivisies, luchtlandingseenhe den en door sabotagegroepen die optreden in het achterland van de NAVO. Dat de NAVO in een dergelijk conflict atoom wapens zal gebruiken, acht generaal Close terecht hoogst onwaarschijnlijk. Immers, het Warschau-Pact heeft zijn doelen bereikt voor dat de politieke leiding van de NAVO (lees de Amerikaanse president) een besluit terzake heeft kunnen nemen. Wat de organisatie ver der weerhoudt om tot Inzet van massavernie tigingswapens over te gaan, is: de mogelijk heid dat ln het operatiegebied ook de eigen bevolking wordt getroffen en het Russische antwoord op een NAVO-atoomaanval. „Euro pa was jaren lang tevreden met de Ameri kaanse bescherming die gewaarborgd werd door het monopolie van het superwapen en het nucleaire schild. Deze gerustellende situa tie behoort tot het verleden sedert de thermo- nucleaire pariteit werkelijkheid is geworden. Immobilisme en een wederkerige verlamming van de nucleaire arsenalen van de supermo- gendheden zijn daarvan het gevolg". Conclusie Hier is maar één conclusie mogelijk: de NA- VO-atoomwapens kunnen het Warschau-Pa- ket er niet meer van weerhouden om een militaire operatie met een beperkte doelstel ling tegen West-Europa te beginnen. Een ver mindering van de conventionele defensie-in spanning verlaagt dan ook niet de atoom- drempel, zoals velen ln politiek Nederland nog steeds geloven, maar lokt een militair conflict uit Sinds Rusland beschikt over een atoomwapenmacht die gelijkwaardig is aan die van Amerika, is en blijft de atoomdrempel hoog; wat wij op conventioneel militair ge bied ook doen. Onze conventionele defensie-inspanning moet dan ook niet worden verbeterd om zoals de heer H. J. Neuman schrijft in Trouw van 3 juni (Podiumpagina) de rol van kernwapens terug te dringen, maar om een aanval van de Warchau-Pact strijdkrachten op West-Europa te voorkomen. Voor het te rugdringen van de rol van kernwapens in de NACO-strategie hebben de Russen zelf al gezorgd door de ontwikkeling van een krach tige kernwapenmacht. Het is mijn inziens de hoogste tijd dat wij bij ons denken over het vraagstuk van het bezit en gebruik van kernwapens ons uitgangspunt meer dan tot nu toe zoeken in de politiek- strategische werkelijkheid. Dat betekent on der meer dat wij de goedkope, maar militair onbruikbare Amerikaanse atoomwapens moeten vervangen door conventionele mili taire middelen. De vraag is of wij daar de financiële middelen voor beschikbaar willen stellen. Generaal Close meent dat West-Europa in elk geval in staat is om een meer verantwoorde defensie inspanning te leveren. Onze hulpbronnen zijn niet gering en onze technische, financiële en economische mogelijkheden overtreffen in meer opzichten die van Amerika en Rusland. De volgende cijfers (periode 1975-1976) maken duidelijk dat onze defensie-inspanning op die van beide andere grootmachten achterblijft. Europa van de Negen: bruto-nationaal pro- dukt 836 miljard dollar defensie-uitgaven 42 miljard dollar. Voor Amerika en Rusland zijn de cijfers respectievelijk; 1038-93 en 612- 104. Huis en haard Bij de bespreking van wat kan worden ge daan om de Europese defensie te verbeteren, trof het mij dat ook Close veel waarde hecht aan de organisatie van een goede territoriale verdediging. Een „huis en haard verdediging" over de gehele diepte van het NAVO-gebied en opgebouwd rond kernen van anti-tankwa pens en luchtverdedigingsmiddelen, is een effectief middel om vijandelijke pantserspit- sen af te remmen en te stoppen en om lucht landingseenheden en sabotagegroepen uit te schakelen. Voor de mogelijkheden die hier liggen zou ook in Nederland meer aandacht moeten zijn. Somber „Europa weerloos?" is een boeiend en uitste kend geschreven boek. Maar het verhaal is somber en weinig geruststellend. De schrijver geeft een heldere analyse van de huidige politiek-strategische situatie en behandelt uitvoerig relevante ontwikkelingen op allerlei gebied. Daarmee heeft hij zijn boek niet al leen interessant gemaakt voor politici en mili tairen, maar ook voor anderen die belangstel ling hebben voor de toekomst van Europa en zich betrokken voelen bij het veiligheidsbe leid. Generaal Close is bepaald geen koude oorlog profeet. Integendeel, hij ziet wel degelijk de kwalijke gevolgen van de voortgaande wa penwedloop. Maar hij meent toch een realist te moeten zijn die zijn ogen niet sluit voor de dreiging van een expansief Warschau-Pact. Zijn realisme blijkt onder andere uit zijn analyses, die hem tot de conclusie brengen dat een succesvolle verrassingsaanval op West-Europa mogelijk is. Ik acht zijn betoog A op dit punt geloofwaardig en vind dat wij Aantastingen hem in zijn conclusie volstrekt serieus moe ten nemen. duidelijke taal en een wandeling van enkele uren door Groot Konink rijk, een rustig gebied waar de in dustrie echter nadrukkelijk de hori zon beheerst en ook nog wel eens de stilte geweld wil aandoen, bevestigt veel van zijn ervaringen. Enkele cijfers: de afgelopen vijf jaar zijn er ruim 110 soorten vogels waar genomen, waaronder zeldzame als de purperreiger, visarend, boom valk, smelleken en ruigpootbuizerd De polder telt 32 soorten broedvo- gels, waaronder de zomertallng, de ransuil en de slobeend. Vande grut to zijn er in de poler dit Jaar achttien broedparen ook van algemenere vogelsoorten neemt het aantal broedparen toe. De polder telt 155 plantensoorten, waaronder tenmin ste 25 soorten waterplanten. Ook de beschermde zwanebloem komt er voor. hoewel het begrip beschermd vrij beperkt is: u en ik mogen hem niet plukken, maar wél besluiten hem met enkele meters slib te be dekken. Verder tellen de opmerke lijk schone sloten enkele bijzondere insekten en tenminste tien verschil lende vissoorten. Met de conclusie dat het een uit natuurwetenschappelijk oogpunt waardevol gebied betreft, staat Leen Preesman niet alleen. Staats bosbeheer heeft in de Jaren zestig al vanwege de waarde van het gebied een bezwaarschrift ingediend tegen de industriële bestemming, dat ech ter op formele gronden werd afgewe zen (te laat ingediend!). De Provin ciale Planologische Dienst plaatste het gebied in het streekplan Zuid- Holland Zuid op de ontwerpkaart van natuurwetenschappelijke com missie var. de Natuurbeschermings- raad de polder te behouden. Volgens Leen Preesman, die al zo'n tien jaar in het gebied waarnemin gen verricht, is de voorgenomen op spuiting helemaal niet nodig. Hij wijst op de algenoemde honderden hectaren industrieterrein die leeg staan en op het feit dat 's-Graven deel zelf ook nog ruimte heeft. En: „Ook de werkgelegenheid is geen argument: de werkloosheid is in de Hoeksche Waard een van de laagste ln het land; nog geen twee procent. Ook heeft de polder nog een belang rijke waterstaatkundige functie, bij extreem hoog water kan de polder als boezem fungeren en water op vangen dat, als de polder is opgespo ten, elders zijn weg moet vinden" Overigens, door de nadruk die hij legt op de mobilisatie van de morele factoren en de relativering van het belang van atoomwa pens, passen de militaire maatregelen die hij ter verbetering van de Europese defensie voorstelt geheel ln een politiek beleid dat streeft naar enerzijds militaire geloofwaardig heid, anderzijds wapenbeheersing en wapen vermindering. Tenslotte, de schrijver gelooft dat, gezien de huidige verhoudingen tussen oost en west, een verrassingsaanval op dit moment on waarschijnlijk is. Maar hij zegt er direct bij dat de politieke omstandigheden snel kunnen veranderen. Wat zal er gebeuren wanneer Breznjew en Tito van het politieke toneel verdwijnen of wanneer het communisme in Italië en Frankrijk verder oprukt? Het advies dat ons wordt aangereikt is dat wij er verstan dig aan doen deze ontwikkelingen militair goed voorbereid af te wachten. Te hopen is dat wij dit advies bij de formulering van het nationale defensiebeleid voor de komende vier Jaren, ter harte zullen nemen H. M. von Meijenfeldt is generaal-majoor van de Koninklijke Landmacht. De Nederlandse vertaling van het besproken boek is verschenen bij de uitgeverij Standaard. Het gebied langs de Oude Maas is sinds de jaren zestig ernstig aange tast en te vrezen valt dat wanneer het eerste puntje van Qroot Konink rijk wordt afgeknabbeld, de in meer dan twee eeuwen gegroeide en ont stane grasgorzen, grienden en riet gorzen snel definitief verdwenen zul len zijn. Leen Preesman: „De achter uitgang is snel gegaan, de aantastin gen zijn talrijk. Naast de twaalf grasgorzen die zijn verdwenen, is door een bochtalsnljding ook de Krabbepolder verdwenen en een twintig hectare groot rietgors, met een reiger- en een roekenkolonie. Het Duivelseiland ln de kruising Oude Maas-Dordtse Kil ls opgespo ten, Klein Koninkrijk is volgespo ten. Bovendien is door de sluiting van het Haringvliet de getijdebewe ging (nu afkomstig van de Nieuwe Waterweg) gehalveerd. En dan dreigt ook nog Groot Koninkrijk te verdwijnen en zijn er plannen de vaarweg te verbeteren, zodat ten minste de helft van het griend bij de polder zal sneuvelen. Ook de andere grasgors die nog over is. de Geertrui- da Agathapolder van 31 hectare bij Heinenoord, wordt bedreigd door een bochtalsnljding. En dat terwijl de Oude Maas de belangrijkste zoet- watergetljdenrivier van West-Euro pa is".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15