DUJARDIN VIEUX meesterlijk zacht Over vooroordelen en 'wilden' Lentetemperatuur normaal Van der Stoel: geen vertragingstactiek Minister in Griekenland beloond Voningen blijven Inhaal-prik tegen mazelen NVSH ontslaat dertien mensen verlanglijstje van onderwijs Nieuwe boeken Ja strenge winter in noordoosten van Amerika: BINNENLAND Trouw/Kwartet ATHENE Minister Van der Stoel voelt niets voor het Franse idee om uitbreiding van de Europese Gemeenschap te vertragen. De Fransen menen namelijk dat eerst het landbouwbeleid moet worden hervormd, voordat tot uitbreiding van de gemeenschap kan worden overggegaan. Voor Griekenland, dat sinds vorig jaar onderhandelt over de voorwaar den tot toetredsing, zou dit naar de mening van Van der Stoel een grote vertraging opleveren. Griekenland rekent er nu op in 1980 de tiende lidstaat van de EG te zijn. De heer Van der Stoel Is in Grieken land op uitnodiging van de Griekse regering. De Grieken hebben de heer Van der Stoel onderscheiden met het grootkruis ln de orde van de Fenix. Dat gebeurde vanwege de verdien sten van de Nederlandse bewinds man voor het herstel van de demo cratie in Griekenland. Verder heeft de universiteit van Athene hem gistermiddag een ere doctoraat verleend. Ingekort Overigens is de duur van het bezoek van minister Van der Stoel in afwij king van deoorspronkelijke bedoe- loing sterk ingekort in verband met de gijzelingen in Nederland. In zijn rede voor de universiteit van Athene zei de heer Van der Stoel onder meer dat Grlekenlanand, ove- Jr welks toetreding hij geen twijfels koestert, een belangrijke bijdrage kan leveren in de voortdurende dia loog tussen oost en west. Hij meende dit op grond van de positie van Grie kenland in Europese en in het Mid dellandszeegebied. Wat betreft de onderhandelingen over de toetreding van Griekenland, zag de heer Van der Stoel twee grote problemen. Ten eerste de bestaande economische verschillen, en voorts ook de interne zwakheid van de EEG. Daar komt nu bij dat alle negen lidstaten te lijden hebben on der grote werkloosheid en inflatie. Problematisch is ook de besluitvor ming in de EEG die steeds moeilij ker wordt, bij iedere uitbreiding van de gemeenschap. Maar, de bewindsman verzekerde zijn gehoor ervan overtuigd te zijn dat de problemen zullen worden op gelost. In elk geva,l zal Van der Stoel al het mogelijke doen om* tot een oplossing bij te dragen. Het Nachtwachtgilde polderdistrict TielerWaard heeft een nieuw plan voor de Ikverzwaring in de gemeente Herwijnen ingediend, waardoor 52 ikhuizen, die aanvankelijk gesloopt zouden moeten worden, ispaard kunnen worden. Volgens het nieuwe plan waarover hnenkort de inspraakprocedure begint zal er een geheel Den Uyl kriiert leuwe dijk worden aangelegd, die links van de steenfabriek nidden) zal komen te lopen, ongeveer van rechts onder op de foto lar linksboven. Voor dit nieuwe project zullen slechts 8 huizen isloopt behoeven te worden. door J. G. A. Thijs Van een verslaggever DEN HAAG Een grote groep kinderen zal een inhaalprik te- I gen de mazelen krijgen. Het gaat om kinderen van vier en j van negen jaar oud, die nog geen mazelen hebben gehad, en die niet eerder zijn ingeënt. Staatssecretaris Hendriks heelt tot deze inhaalprik beslo ten, omdat deze kinderen, als ze op latere leeftijd mazelen krijgen (b.v. bij bezoek aan het buitenland) aanzienlijke risi co's lopen. Want zo onschuldig als de kinderziekte lijkt, is ze niet. Volwassenen kunnen er lelijk aan toe zijn als ze besmet raken en de risico's zijn dan niet onaanzienlijk. De inenting gebeurt tegelijk met de prik tegen difterie, te tanus en kinderverlamming in het jaar dat het kind vier, of negen wordt. IDe heer Hendriks heeft tot de maatregel besloten omdat vo rig jaar de prik tegen mazelen in het landelijke programma werd opgenomen. Daardoor zal evenwel het mazelvirus steeds minder voorkomen. Een aantal oudere (niet in geente) kinderen zal daardoor niet de natuurlijke mazelen krijgen. Het zijn deze kinderen die later risico's kunnen lopen. Vandaar de inhaal-prik, Van een verslaggever DEN HAAG Twaalf personeelsle den van de NVSH in Den Haag en één in Rotterdam krijgen ontslag. Van vijf medewerkers van de afde ling Amsterdam worden de arbeids contracten niet verlengd. De NVSH zal de ontslagen spoedig aanvragen, De vakbond van de betrokkenen (ABVA) is op de hoogte gesteld, al dus een woordvoerder van de NVSH in Den Haag. Ooizaken van het ont slag zijn geldgebrek en het uitblij ven van subsidies, zei hij. In een verklaring zegt de NVSH dat haar verenigingsraad met vrijwel al gemene stemmen heeft gekozen vóór een beleid waarbij zoveel mo gelijk, vrijwilligers de werkzaamhe den verrichten. Onlangs (de gijzelingen in Drente waren net begonnen) vertelde iemand voor de radio dat hij erg geschrokken was toen hij zag dat een auto waarin donker gekleurde mensen zaten, ergens aangehouden werd en dat de inzittenden met de handen omhoog naast de auto moesten gaan staan. Waar gaan we heen als we zo met onze „donkere" landgenoten omgaan, vroeg hij zich af. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De Nederlandse fe deratie van onderwijsvakorganisa ties (NFO) heeft bij kabinetsforma teur Den Uyl een aantal verlangens op tafel gelegd voor de komende kabinetsperiode. De belangrijkse eis is meer geld voor het onderwijs. Met name in haar commentaar op de laatste onderwijsbegroting heeft grijpelijk dat een aantal mensen uit de NFO geconstateerd dat de voor- net Noorden zijn ongerustheid uitge- Sindsdien is er heel wat keren alarm geslagen omdat mensen met een donkere huid zich op verdachte wij ze langs spoorbanen of in de buurt van stations zouden ophouden. Al die meldingen bleken achteraf on juist, maar ze zijn wel tekenend voor de sfeer die de gijzelingen geschapen of bevorderd hebben, en het is be- rang voor het onderwijs in het rege ringsbeleid is komen te vervallen. De NFO pleit voor een verkleining van de groepsgrootte. Voor de groep leerlingen van vier tot acht jaar zou den er maximaal 24 leerlingen en bij de negen- tot twaalfjarigen maxi maal dertig leerlingen in een klas moeten zitten. „De wens kon jaren lang niet vervuld worden door ge brek aan leerkrachten. Nu de werk loosheid toeneemt, pleit de NFO voor snelle realisering van deze wens". Simpkins „Ik wil voor vanavond vast een bed be spreken sproken heeft over onze verhouding tot minderheidsgroepen in het alge meen. Multatuli Het horen öf lezen van dergelijke berichten doet je weer eens beseffen hoe diep sommige vooroordelen ge worteld zijn, ook die tegenover min derheden zoals mensen met een don kere huid in onze samenleving. Dat ls geen nieuwe constatering: ruim een eeuw geleden, in 1861, schreef Multatuli (ln zijn „Minnebrieven") al dat het uitroeien van één vooroor deel meer waard is dan het bedenken van tien nieuwe stelsels. Sedert 1861 ls er weliswaar heel wat veranderd, het Nederlandse koloniale rijk is ver dwenen en iedereen weet nü wel dat we destijds in een verkeerde verhou ding leefden met de bevolking van een aan de andere kant van de aard bol gelegen eilandenrijk dat vele ma len groter was dan ons land. Maar erg snel is dat besef nu ook weer niet gegroeid: ruim zestig Jaar nadat Mul tatuli zijn geciteerde uitspraak neer schreef, constateerde Colijn (die toen al eens minister-president ge weest was en het nog een paar maal worden zou) na een reis door Java en Sumatra dat de „houding van den Inlander en het verkeer met Europe anen" gewijzigd was. In zijn in 1928 verschenen boek „Koloniale vraag stukken van heden en morgen" schreef de a.r. leider: „Soms over schrijdt die op zichzelf geenszins af te keuren grootere vrijmoedigheid echter de grenzen van het geoorloof de en leidt ze tot onbeschaamde vrij postigheid en brutaliteit." „Wilden" Enige jaren eerder, in 1920 had in het kerstnummer van het christelij ke weekblad De Ster een stuk ge staan dat iets liet zien van een toen wel meer voorkomende houding (al •moeten we ervoor oppassen niet te veel te generaliseren) tegenover ge kleurde mensen. In een buitenlands overzicht ln het blad werden „ont zettende onthullingen over zeden misdrijven van gekleurde Fransche soldaten" gemeld ln het Duitse (na de vrede van Versailles door de geal lieerden bezette) Duitse Rijnland. Geconstateerd werd dat „wilden uit het donkerste van Afrika naar de oevers van de Rijn gesleept worden" om daar „een blank natie te bewa ken". „Het leven en de gezondheid van de leden ener blanke cultuurna tie zijn overgeleverd aan het onver stand en de wildheid van een zwar ten barbaar", aldus de overzicht schrijver, die ook memoreert „de onzegbare scha3e die Frankrijk het geheele blanke ras aandoet door een bende wilden uit de binnenlanden van Afrika los te laten op de blanke vrouwen, meisjes uit het Rijnland". Da Costa Dat mag allemaal, ook voor de tijd waarin het geschreven werd, uitzon derlijk cru klinken, een zeker superi oriteitsgevoel tegenover „donkere" mensen was veel minder uitzonder lijk. Je zou het zelfs kunnen aflezen uit wat de theoloog prof. dr. J. H. Bavinck in 1908 schreef, nadat hij een (tweede) reis naar Amerika ge maakt had: „Negers zijn zeer gloed vol, pathetisch, hebben een warm hart, maar hebben gebrek aan wils kracht, worden gemakkelijk verleid, zijn zinnelijk". En wie in de Jaren tussen beide wereldoorlogen de school bezocht heeft, kan zich mis schien nog wel verhalen herinneren over Indië, dat onmogelijk zelfstan dig kon worden omdat de mensen er nog lang niet rijp voor waren. Nu moet Je voorzichtig zijn met het afzetten van de manier waarop de mensen vroeger redeneerden tegen onze eigen tijd, waarin zo veel meer informatie beschikbaar is. Nog ver der ln de geschiedenis teruggaande, tot 1823, zou Je bijvoorbeeld Isaac da Costa kunnen citeren, die als 25- jarige jongeman in zijn „Bezwaren tegen de geest der eeuw" schreef dat de afschaffing van de slavernij be hoorde „tot die hersenschimmige menschlijke wijsheid die de Al macht wil vooruitloopen en niets zal richten ten goede maar veeleer ein deloos veel ten kwade". Da Costa heeft het ook over „de Neger" wien de door Hem (=God) bepaalde orde aan de naar lichaam en ziel verre boven hem verheven blanken heeft dienstbaar gemaakt". Maar om Da Costa recht te doen zou je er een massa andere uitspraken tegenover moeten zetten, zoals je dat eigenlijk ook bij Colijn zou moeten doen, al was het alleen maar de constatering dat hij er in het genoemde boek ook begrip voor toonde dat de Europese invloed in Indiëniet langer groeien de was. De paar hierboven weergegeven ci taten uit „vroeger tijden" zouden natuurlijk met talloze aan te vullen zijn; wie ervan houdt in oude tij dschriftjaargangen te snuffelen weet dit maar al te goed. Maar mis schien blijkt er toch al uit dat de huidige moeilijkheden, indien die op verschil ln huidkleur terug te voeren zouden zijn (wat hoogstens ten dele waar ls) niet helemaal nieuw onder de zon zouden zijn. Het kinder kunst- en vlieg^yerkboek door Phyllis Fiarotta. Uitg. Lui- tlngh, Laren (N.H.), 144 pag. flink formaat, prijs 19,90. Royaal geïl lustreerd boek met creatieve knut- sel-ideeën voor kinderen. r Hans de Jong mijn laatste „Weer-woord" 5 maart voor de NCRV-tele- sie heb ik gezegd een gemid- "ild te zachte lente te verwach- n óf een voorjaar met gemid- ild normale temperatuur. Die ognose is dit jaar uitgeko- *n: gelet op het etmaaltem- ratuurgemiddelde van De lt; dat met 8.6 graden Celsius 1st normaal was. tuurlijk, de marge was zeer ruim, aar wat wil je wanneer het gaat om n seizoenprognose, iets waar de «te meteoroloog gemakkelijk op n afknappen, wanneer hij zich er al aan waagt. In feite was het dan ook een „trend", zeker niet meer, al kan ik me een beetje voorstellen dat gerenommeerde weeramateurs zwaar het voorhoofd rimpelden, toen ze mij dat zo plompverloren hoorden zeggen. Nu was de uitspraak niet zo maar een schot in het donker. Om na te gaan wat er waar is van de bij een deel van het publiek heersende op vatting, dat een strenge winter in de Verenigde Staten ons te staan komt op een ijzig-koude staart in het voor jaar, zijn eerst de tien strengste win ters over het tijdvak 1900-1966, waar genomen op het Blue Hill Observa tory, zestien kilometer ten zuiden van Boston, in Massachusetts, op een rijtje gezet. wijking van de gemiddelde et- aaltemperatuur van maart, april mei in Nederland (De Bilt) na de in strengste winters van 1900-1966 de Verenigde Staten (Boston). *AR MAART APRIL MEI 04-1.2 1.9 -0.3 05 1.0 —1.2 0.5 07 -0.2 -0.2 +0.1 16 —0.5 1.0 +0.7 18 -0.3 +0.5 1.5 20 +2.4 1.5 +0.5 23 1.6 0 -2.0 34 -0.1 +2.5 -0.3 36 1.6 —1.6 +0.6 48 1.8 +2.2 +0.3 i zacht normaal 6 y% 70% 60% Dat gebeurde op basis van de „severity index": een maatstaf voor de strengheid van de winter, op een bepaalde manier berekend uit het totale aantal ijsdagen met maxi mum-temperatuur onder nul graden Celsius en dagen met vijftien centi meter of meer sneeuw op de grond. (Weatherwise-magazine, april 1967). -. - Deze tien strengste winters deden 8®n ts trouwens niet hoger. Zich voor tn 1904, 1905, 1907, 1916, 1918, 1920, 1923, 1934, 1936 en 1948. met de tien strengste winters ln het noordoosten van de Verenigde Staten? Antwoord: De karakterisering vari eerde van „slap" tot „aan de koude kant". Vraag: Hoe gedroeg de temperatuur zich in de Nederlandse voorjaren, volgens op de tien strengste winters in Boston en omgeving tussen 1900 en 1960? Antwoord: In zeventig procent van de gevallen was de meteorologische lente (maart, april, mei) ln De Bilt aan de zachte kant. In één geval was de negatieve afwijking zo klein (- 0.1 gr. C.), dat het seizoen als normaal mocht gelden. Conclusie: In acht van de tien geval len volgde op een (zeer) strenge win ter in het noordoosten van de Vere nigde Staten, ln ons land (De Bilt) een voorjaar met normale of boven normale gemiddelde temperatuur. Dat was mijns Inziens een statistisch voldoende sterk verband om een be scheiden. sobere seizoenprognose op te baseren. Het trefpercentage van de weersverwachtingen „voor mor- weer na voorafgaande strenge win ters in Noord-Amerika. Deze percen tages liggen voor het merendeel te laag om iets uit te kunnen afleiden. Dit Jaar was maart duidelijk „warm" en gaven april en mei beide kouder weer. Wat dit betreft was de verhouding, ten dele relatief, ook zo in 1936, 1923, 19210 en 1905. Tot zover deze rekening en verant woording. Ook al is er niet zo veel eer mee te behalen, toch blijft het in ieder geval een aardige „Spielerei" wat met name de weeramateurs (en enkele beroepsmensen) zullen kun nen aanvoelen, die meewerken aan de maandvoorspelllngswedstrljd ln het blad „Weerspiegel". Gemiddelde temperatuur ln maart, april en mei ln Nederland (De Bilt) na de tien strengste winters van 1900-1966 ln de Verenigde Staten (Boston) Patricia de zwanenprinses, sprookjes van Boud van Doorn. Uitg. Omni- boek, Den Haag, 63 pag., prijs 12,90. De tekeningen zijn van Win ston D. Harms. Vertel eens een verhaaltje, samenge steld door Thea Beekman. Uitg. Cantedleer, De Bilt, 349 pag., prijs 12,90. Een fors boek voor zeer wei nig geld, boordevol verhaaltjes, ver sjes en plaatjse, bijeengebracht door een bekend schrijfster van kin derboeken. Om uit voor te lezen en te laten leen. Sprookjes voor alle kinederen, de be kendste en meest geliefde sprookjes naverteld door Lea 8mulders en zeer royaal geïllustreerd door Gyo Fuji kawa. Uitg. Cantecleer, De Bilt, 93 pag., groot formaat, prijs 12,90. Zeer royaal boek voor zeer lage prijs. Geknipt voor een eerste kennisma king met o.m. Klein Duimpje en De Prinses op de erwt (en minder alge meen bekende sprookjes). Twee Veluwse jongens in oorlogstijd door A. van Voorst. Spannend jon gensboek, spelend ln de tweede we reldoorlog, 150 pag., prijs 11,90. Het Franse meisje Gertrude door J. Wind. Roman voor oudere jeugd (en voor volwassenen) over een liefde in de Franse tijd, 199 pag., prijs 19,50. Beide uitgaven van de vrije gem. geref. uitg. De Vuurbaak, Gro ningen. Kap'tein Konnie en zijn vrienden op een geheim spoor, en Kap'tein Kon nie en zijn vrienden op zoek naar olie, door Rolf Ulrici. Uitg. Westfriesland, Hoorn, ong. 120 pag., prijs per stuk 9,50. Twee nieuwe delen van de door A. D. Hildebrand uit het Duits vertaalde jeugdserie over kap'tein Konnie. Cowboy Jim door Sigrid Heuck, spannend cowboyverhaal voor wat jongere kinderen, uit het Duits, 104 pag., prijs 13,90. Flok de kuifmees door V. M. Demetz; uit het Duits vertaald en ln de Dolo mieten spelend verhaal met een kuifmees in de hoofdrol, 72 pag., prijs 11,25. Beide uitgaven van Westfriesland, Hoorn. Het land Narnia, deel IV, met twee afleveringen van deze reeks: Het neefje van de tovenaar, en De laat ste strijd, door C. S. Leiwis, Uitg. Westfriesland, Hoorn, 234 pag., prijs 19,90. Laatste van in vier delen verschenen reeks van acht verhalen. Beleef uw huis, een boek met ideeën en adviezen voor het inrichten van de woning door H. Uylenburg. Uitg. Ideeboek, Amsterdam. 132 pagina's met 30 kleurenfoto's en 120 tekenin gen. Prijs 29,50. AO-boekje 1667: Ethiopië, door A. M. Heldt. Uitg. Stichting IVIO, Le lystad. 20 blz. 1,75. Een theorie over rechterlijke beslis singen, met bijdragen van H. F. M. Crombag, J. L. de Wijkerslooth en M. J. Cohen. Uitg. Tjeenk Willink. Groningen, 155 blz. Iets anders ls of zo'n kale seizoenver wachting wel praktisch nut heeft. Vraag: Vallen de tien strengste win- Voor de lente minder dan voor de ters ln Boston samen met de tien winter, dunkt me, gesteld, dat er ook strengste ln Nederland op basis van voor dat seizoen zulke verbanden te waarnemingen in De Bilt, verwerkt vinden zouden zijn. Jaar 1904 1905 1907 1916 1918 1920 1923 1934 1936 1948 Temperatuur 8.5 8.1 8.3 8.8 8.9 9.8 8.2 9.1 8.6 9.8 Afwijking +0.1 in het vorstgetal van F. IJnsen te Stiens? Antwoord: Nee, in geen enkel geval. Vraag: Hoe was dén het karakter van de Nederlandse winters gelijktijdig Een uitsplitsing over de maanden afzonderlijk geeft aan, dat de kans op een zacht of normaal-getempera tuurd weertje ln maart en mei 60%. in april 70% is. Uiteraard ook nu Normaal 70% te zacht gemiddelde (8.4) 80% te zacht of normaal 1901-1930) In aanwezigheid van de Koningin en prinses Beatrix, prins Bernhard en prins Claus is ln het Concertgebouw van Haarlem het tweehonderdjarig bestaan gevierd van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9