'ost-Duitsland leeft 'Helsinki' schijnbaar na Europa kijkt begerig naar kruis-raket Helft Spanjaarden heeft nog geen keus gemaakt Z-Afrika voorbereid op rellen rond Soweto Peres wijst coalitie met Begin af NAVO zet studie voort longaarse leider bij de paus Palestijnse commando's slaags Spanje in de roes van eerste verkiezingen in veertig jaar J)wangadoptie' wordt niet ongedaan gemaakt Twonderbaarlijke kruis-raket gelanceerd door een vliegtuig van de Amerikaanse marine. één onzer redacteuren NAVO-landen gaan door urgét hun studie naar de vraag org de Amerikaanse kruis-raket 5 Huise-missile) moet worden issigevoegd aan de bewapening 'gaÏEuropa. Volgens het persbu- au Reuter is daartoe besloten een bijeenkomst van acht jnisters van defensie in de jnadese hoofdstad Ottawa. s(lë acht ministers vertegen- "a ordigen de leden van de zo- rk ïaamde nucleaire plangroep imr b de NAVO. Daartoe behoort spfpmenteel ook Nederland, tfar 'f~T. NAVO-ministers willen dat het "Jderzoek naar de bruikbaarheid PF de kruis-raket over een maand Mrier klaar is. Een beslissing over aanschaf van dit wapen zou dan dit jaar kunnen worden lomen. Jver militair gezien is de door de renigde Staten ontwikkelde kruis- icet een juweeltje. Het zijn betrek- ijk kleine en goedkope wapens thans in vergelijking met de grote Ir Jategische raketten) en bieden zeer l Sel mogelijkheden. Ze kunnen wor- o n gelanceerd vanaf de grond, van- schepen en vanuit vliegtuigen. Ze >g kunnen gewone explosieven en atoombommen vervoeren over een grote afstand. Het grootste voordeel is dat ze zeer laag kunnen vliegen en daardoor bijzonder moeilijk op te sporen en te bestrijden zijn. Door de zeer verfijnde besturingstechniek kan de kruisraket met grote nauw keurigheid naar zijn doel worden ge leid. In de bewapeningswedloop met de Sowj et-Unie is deze raket momen teel één van de sterkste troeven van de Verenigde Staten. Bezwaren Door de grote wendbaarheid en doel matigheid is de kruisraket erg bruik baar bij een eventuele oorlog in Eu ropa. Over de toepassingsmogelijk heden in Europa is door de Verenig de Staten een rapport opgesteld dat aan de andere NAVO-landen is over handigd. Vanuit politiek oogpunt bestaan er al ernstige bezwaren tegen verdere ontwikkeling van de kruis-raket. Om te beginnen is het ding al funest gebleken voor de onderhandelingen over beperking van bewapening tus sen de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie. De Russen beschouwen de kleine raket als een bedreiging van het strategisch evenwicht tussen beide grote mogendheden. Zij vin den daarom dat de kruis-raket moet worden opgenomen in een nieuw ak koord over beperking van de strate gische bewapening (een zogenaamd SALT-akkoord). De Amerikanen houden echter vol dat de kruis-raket alleen maar voor tactische doelen geschikt is. Zij proberen de invloed van de kruis-raket op de strategische krachtsverhoudingen tussen oost en west zoveel mogelijk te kleineren. Meer in het algemeen wordt ge vreesd dat de kruis-raket een nieu we stimulans zal worden voor de bewapeningswedloop. Volgens het Britse standaardwerk „Jane's Wea pons Systems" werkt de Sowjet- Unie al druk aan een soortgelijk wapen. Verder zal er zonder twijfel worden gezocht naar een wapen om de kruis-raket te kunnen bestrijden. Mocht de raket op grote schaal wor den opgeslagen in Europa, dan zal het Oostblok daar waarschijnlijk re den in zien de conventionele bewa pening te versterken. Op wat lange re termijn kan de kruis-raket ook binnen het bereik komen van aller lei landen in de rest van de wereld. Een land als Iran bijvoorbeeld, dat er een zeer moderne luchtmacht op na houdt, zal zeer waarschijnlijk ook belangstelling hebben voor dit wapentuig. Vanwege deze bezwaren zal aan een beslissing over de kruis-raket bin nen de NAVO nog wel enige touw trekkerij vooraf gaan. Op dit mo ment is er echter een duidelijke druk om de NAVO-bewapening uit te breiden. Het idee dat het Oost blok momenteel een overwicht zou hebben vindt steeds meer ingang. De kans dat de kruis-raket in het arsenaal van de NAVO zal worden opgenomen is daarom vrij groot. fe Hongaarse partijleider Janos Ka- betrokken land en de karakteristieken [(fear, die gisteren een driedaags bezoek lagan Rome afsloot, heeft zich in posi- zin uitgelaten over het Eurocom- rennunisme. Kadar verklaarde dag com- partijen die ijveren voor wocialisme in een kapitalistische sa menleving het recht en de plicht heb ben een weg te zoeken die rekening ■ejoudt met de geschiedenis van het m van het volk. De Hongaarse partijlei der was daarvoor als de eerste politi cus uit Oost-Europa zonder staat sambt ontvangen door paus Paulus de zesde. De paus heeft daarbij gezegd dat deze ontvangst het eindpunt was van veertien jaar van spanningen tus sen de heilige stoel en Hongarije. JOHANNESBURG (Reuter AP) - De Zuidafrikaanse politie zal de pa trouilles in het zwarte woonoord So weto bij Johannesburg opvoeren met het oog op te verwachten onge regeldheden ter gelegenheid van de verjaardag van de grote rellen van vorig Jaar 16 juni. Generaal David Kriel, hoofd van de oproerpolitie zei gisteren dat de politie „op alles voor bereid is". Vorig jaar braken in Soweto grote rellen uit die leidden tot demonstra ties tegen de regering van met name de zwarten in heel Zuid-Arika. De demonstraties werden door de Zuid afrikaanse politie bloedig neergesla gen en alleen al rond Johannesburg, Pretoria en Kaapstad vonden meer. dan 500 mensen de dood. Woensdag gebruikte de politie traangas om een groot aantal zwarte studenten en Gitel Avrv (Reuter) De Israëli- nifche arbeiderspartij heeft gisteren aanbod van kabinetsformateur ichem Begin om deel te nemen een regering van nationale een van de hand gewezen. Partijvoorzitter Shimon Peres zei 'jren nadat hij met de Likoed- 'eiider Begin gesproken had, dat zijn irtij het aanbod had afgewezen inwege „zeer ernstige verschillen" Issen beide partijen over de betrek- ngen met de Verenigde Stater) en fer eventuele onderhandelingen lteet de Arabische wereld, ijt, voegde er aan toe dat beide ijen wel hetzelfde dachten over de vestiging van een Palestijnse staat op de westelijke door Israël bezette Jordaanoever. „Dat is onmo gelijk", aldus Peres. Het belangrijkste verschil tussen de arbeiderspartij en Likoed is dat de laatste onder geen enkel beding de westelijke Jordaanoever wil ontrui men en dat de laatste bereid is terri toriale concessies te doen in ruil voor erkende veilige grenzen. Onderhan delaars van Likoed hebben gisteren ook overleg gepleegd met de demo cratische hervormingspartij, Dash, van prof. Jigal Jadin, die uit de laat ste verkiezingen sterk naar voren gekomen is. Na het overleg werd bekend gemaakt dat beide partijen een commissie hebben gevormd om tot een gemeenschappelijk stand punt te komen over vragen betref fende de buitenlandse politiek en defensie. De commissie komt van daag voor het eerst bijeen. Gevraagd naar de kans dat zijn par tij zich zal aansluiten bij een coali tieregering onder leiding van Likoed antwoordde Jadin: „Zolang wij er mee instemmen verder te praten be staat er een kans". Begin heeft onlangs Jadin tegen zich in het harnas gejaagd door oud-mi- nister van defensie Mosje Dajan voor te stellen als de nieuwe minster van buitenlandse zaken. scholieren in Soweto te verspreiden. De studenten probeerden toen al een demonstratie te houden ter nage dachtenis van de onlusten en de do den van vorig jaar. Bij de ongere geldheden werd een bus in brand gestoken en twee andere bussen met stenen bekogeld. De studenten zon gen vrijheidsliederen en zwaaiden met demonstratieborden. Alle bus sen die dienst deden in het gebied van Soweto werden buiten dienst gesteld. Bij de rellen zouden geen gewonden gevallen zijn. Ook werd er geen melding gemaakt van arresta ties. BEIROET (Reuter, UPI) In de Zuidlibanese havenstad Sidon zijn gevechten uitgebroken tussen riva- .liserende Palestijnse commando's Leden van het op Syrië georënteer- de Al Saika commando en leden van het zogenaamde afwijzingsfront (dat geen enkele regeling met Israël wil en waarin het Volksfront van George Habasj een grote rol speelt) gingen elkaar gisteren te lijf met raketten en automatische wapens. De gevechten speelden zich vooral af in de oude binnenstad van Sidon. Gisteren werd gemeld dat eenheden van Al Saika oprukten naar de stad Tyrus en waarnemers menen dat ook daar de gevechten spoedig zul len losbreken. Inmiddels heeft het Palestijnse persbureau Wafa laten weten dat Israëlische artillerie een aantal Zuidlibanese dorpen, die in handen zijn van linkse moslems, zwaar be schoten heeft. Volgens Wafa zijn daarbij veel gewonden gevallen. door Herman Amelink MADRID De bewoners van Madrid moeten wel ziende blind en horende doof zijn als ze nu nog niet weten dat er volgende week woensdag ver kiezingen zijn. Affiches schreeuwen het van de muren en luidsprekerwagens doen horen en zien je vergaan. De muren van metrostations zijn werkelijk behangen met grote en kleine posters van politieke partij en. Premier Suarez staat je met de handen in de zakken of diep in Je ogen te kijken. Felippe Gonzales, de lijsttrekker van de Spaanse socialistische arbeiderspartij (PSOE) komt met een koffer in de hand juist uit de trein. Zoals zijn gezicht op de affiches staat, maakt hij steeds een charmante indruk, zo verzekerde mij iemand die dat kan beoordelen. Kleinere, minder be kende partijen kunnen niet vol staan met het afdrukken van het portret van hun leider. Hoe kleiner ze zijn hoe meer informatie staat er op de affiches van deze groepen. Luidsprekerwagens Door Jde straten van Madrid rijden met grote regelmaat schetterende luidsprekerwagens die, veelal on verstaanbaar leuzen over de voor het eerst sedert veertig jaar stem gerechtigde menigte uitbraken. Uit andere auto's komen hele wolken strooibiljetten zodat er 's avonds een complete politieke sneeuw op straat ligt. „Democratie" is de leuze die de campagne van de meeste politieke partijen beheerst. De Unie van het Democratisch Centrum (UCD), waarin sociaal-democraten, libera len, Volkspartij en een christen de mocratische groepering samenwer ken met premier Suarez als lijsttrekker gaat wel het verst. „Het centrum is de democratie", staat er met grote letters op haar biljetten. Het biljet van de Socialis tische Volkspartij (PSP) die onder leiding van de hoogleraar in het staatsrecht Enrique Tierno Gal- van, stelt het minder scherp: onder een lijst van namen op dit biljet volstaat men met de mededeling dat dit mensen zijn die op een demöcratische manier willen rege ren. De affiches van de Spaanse Communistische Partij (PCE) roe pen me toe dat de democratie voor alle mensen is. Honderdvijftig partijen De partijen rechts van het centrum zijn duidelijk minder verslingerd aan de democratie. De Volksallian tie (AP) een combinatie van partij en die nog oog hebben voor de „verworvenheden" van de dicta tuur, legt er de nadruk op dat „Spanje" het enige is dat van be lang is. De reactionaire Franco- aanhang verenigt in de Fuerza Nueva (Nieuwe Kracht) van Blaz Pinar houdt het op „God, Vader land en Gerechtigheid". Voor het eerst sinds 1936 gaan de Spanjaarden weer beleven wat de mocratie is. Ze zullen een keus kun nen doen uit meer dan honderdvijf tig partijen. Niet al deze partijen doen in alle kiesdistricten mee. Zo moet de Madrileen zijn keuze ma ken uit zesentwintig groeperingen die een appèl op hem doen. Dat is echter nog een respectabel aantal als je eenenveertig jaar lang geen keus hebt gehad, en ook zonder dat. De opiniepeilingen maken duide lijk dat de Spanjaarden de keus maar moeilijk vinden. Achtenvijf tig procent van hen zegt nog niet te weten op wie ze hun stem zullen uitbrengen. Voor een klein deel is deze onwetendheid wellicht nog te verklaren uit de angst die er ten tijde van Franco bestond voor het geven van een politiek oordeel. De belangrijkste ooreaak is wel oner varenheid met het democratisch proces. Er is in de afgelopen veertig jaar een generatie opgegroeid die nog nooit de gang naar het open stemhokje heeft gemaakt. Volgens de laatste door het week blad Cambio 16 gehouden opinie peiling zegt zeven procent van de kiezers niet naar de stembus te zullen gaan. Veertien procent weet nog niet of ze gaat stemmen. De opiniepeilers zijn zo slim ge weest aan de achtenvijftig procent die nog geen keus gemaakt hebben te vragen tot welke groepering ze zich voelen aangetrokken. Op grond van deze resultaten komen ze tot het volgende resultaat: rechts (Volksalliantie en Fuerza Nueva) tien procent; centrum (UCD, Christendemocraten en soci aaldemocraten) dertig procent; links (socialisten en communisten) éénendertig procent. Napraten in café De overige kiezers, negenentwintig procent, heeft zich nog geen poli tiek oordeel gevormd. Tot hen be hoort ook de eigenaar van een ca feetje waar wij onlangs nog wat napraatten na een bezoek aan een politiek forum. Hij zei: „Meneer ik werk honderd uur per week, ik heb geen tijd om over politiek na te denken." Zijn houding is kenmerkend voor veel Spanjaarden. Ze worden ge confronteerd met sterk stijgende prijzen die het leven duur maken. De prijs van koffie, ook hier een nationale volksdrank, is deze week opnieuw sterk gestegen. Vooruitlo pend op de stijging plunderden de Spaanse vrouwen de winkels, zodat je stad en land moet aflopen om nog een pak koffie te bemachtigen. Toch speelt de economische crisis (galopperende inflatie en een te kort op de betalingsbalans) maar een marginale rol in de verkiezings strijd. De campagnes van de mees te partijen spitsen zich toe op de vormgeving van de Spaanse demo cratie. De Cortès die op 15 juni wordt gekozen zal zich in de eerste plaats bezig houden met de formu lering van een nieuwe grondwet. Daarin moeten tal van politieke zaken geregeld worden, zoals de verhouding van regering en parle ment, de mate van autonomie (on afhankelijkheid) van de regio's en formulering van de juridische en sociale grondrechten van de bur gers. Het zal wel tot de volgende verkiezingsstrijd duren voor dat de regeling van de economische kwes- De biljetten van de Unie van het Democratisch Centrum: ties het belangrijkste onderwerp „Het centrum is de democratie" van de campagne wordt. oor J. den Boef Set de nadering van de conferentie in Belgrado, waar de Liealeving van het slotakkoord van Helsinki 1975 over veiligheid, menwerking en de mensenrechten in Europa aan de praktijk oet worden getoetst, heeft ook Oost-Duitsland moeite gedaan i in de landen van West-Europa een gunstiger stemming te reken ten opzichte van wijze, waarop in de DDR met de aiensenrechten wordt omgesprongen. Een aantal schrijnende «tóatregelen, zoals de „dwangadoptie", wordt echter niet onge- ^an gemaakt. igin vorige maand liet de Oostduit- ambassadeur in Londen de Britse lering weten dat zijn land alle "Stduitse aanvragen voor huwelij- i met Britse staatsburgers had ewilligd. In Oost-Berlijn bleek, nog tenminste drie andere West- ,l ropese landen soortgelijke mede- "ingen van DDR-zijde hadden ge- gen en dat in het algemeen was Jleken. .dat de Oostduitse autori- ïn bereid waren om problemen in menselijke sfeer, die soms onop- baar leken, te regelen. De in dit 'band genomen stappen onttrok- r> zich om begrijpelijke redenen b de publiciteit. k kele maanden geleden werd nog figenomen dat ongeveer 300 Oost- tsers naar een Westeuropees land v est-Duitsland niet meegerekend) Ij den vertrekken. Het zou voorna- bjk om mensen gaan die in het welijk willen treden, maar ook om personen die familie in de betrokken Westeuropese landen hebben en zich daarbij willen voegen, waartoe zij het recht mensen te hebben op grond van het ook door de DDR getekende slotakkoord van Helsinki. Het is niet bekend of ook in deze laatste gevallen meer toeschietelijk heid is betracht, mede omdat de betrokken Westeuropese landen er de voorkeur aan geven, regelingen achter de schermen af te werken. Tussenkomst Tot voorkort deed men in de DDR alles om de Oostduitse mannen en vrouwen ervan te weerhouden om door middel van een huwelijk aan een uitreisvisum naar het Westen te komen. Er komen nogal wat aanvra gen voor zulke huwelijken voort uit vakanties, die in andere Oosteurope- se landen worden doorgebracht, waar ook toeristen uit westelijke lan den verblijven. Een meisje uit Wis- mar ontmoette in Polen een Britse student en gaf bij haar terugkeer in de DDR te kennen dat zij met de jongeman wilde trouwen. In twee jaar tijd werden drie verzoeken zon der meer van de hand gewezen. Zij verloor haar baan als kindervereorg- ster en mocht haar verloofde zelfs niet voor enkele dagen laten overko men. Ten einde raad diende zij vori ge zomer een verzoek in om naar Engeland te mogen emigreren. Aan deze vraag werd pas negen maanden later voldaan, nadat Briste politici die de DDR bezochten voor haar tussenbeide waren gekomen. Het paar is nu gehuwd en woont in Enge land. Tussen de DDR en West-Duitsland liggen de zaken veel moeilijker. Wel iswaar mogen heel wat Oostduitsers naar de Bondsrepubliek vertrekken als zij daar familie hebben, maar de belangstelling voor de zgn „familie hereniging" is zo groot, dat men in de DDR al geruimte tijd van alles in het werk stelt om de emigratiestroom af te dammen. De methoden, die men in Oost-Berlijn aanwendt, hebben al tot ernstige diplomatieke menings verschillen met Bonn aanleiding ge geven. Aangezien de regering van West-Duitsland het niet tot een ver dere verslechtering van de relaties tussen de beide Duitse staten wil laten komen, streeft zij er naar de behandeling van het grote probleem van de mensenrechten zo weinig mo gelijk in het openbaar te doen ge schieden. Deze op zichzelf begrijpe lijke houding kan bij de betrokke nen echter het gevoel doen postvat ten, dat zij aan het lijntje worden gehouden. Afschrikken Dit laatste is met name het geval bij degenen die één of meer kinderen moesten achterlaten, toen zij de DDR mochten of moesten verlaten. Zij hadden een beroep op de West- duitse regering gedaan, nadat smeekbeden aan de DDR-autoritei- ten niets hadden uitgehaald en ook opvolging van het „advies" om over hun zaak te zwijgen, geen zin meer had. In Bonn heeft men aanvanke lijk veel moeite gedaan om de here niging van kinderen en ouders te bewerkstelligen. Het was echter te vergeefs, omdat de DDR in haar weigering volhardde blijkbaar om ontevredenen onder de eigen bevol king af te schrikken om ook naar het Westen te gaan. Er zijn ongeveer 30 gevallen van „Zwangsadoption" (gedwongen worden om kinderen ter adoptie af te staan) bekend. De christen-demo craten, die als oppositiepartij min der omzichtig te werk hoeven te gaan, hebben deze „gevallen" in on derzoek, maar ook zij wachten nog met publikaties. Alleen de in de do cumentatie van de in Frankfort ge vestigde „Gesellschaft für Men- schenrechte" genoemde zaken en het geval-Grübel zijn tot dusver in de openbaarheid gebracht, blijkbaar omdat zij als hopeloos worden beschouwd. De Frankfortse organisatie heeft alle officiële stuk ken gepubliceerd, waaruit gevolg trekkingen gemaakt kunnen worden. De vijf „gevallen" hebben betrek king op Ota en Jeanette Grübel, thans resp. 8 en 6 jaar oud, Jacqueli ne Pohle, thans 8 jaar oud, Ina en Jan Kupka, thans resp. 13 en 3 jaar, Swetlana Schütze, thans 9 jaar oud en Aristoteles Alexander Demitrius Püschel, die thans 10 jaar oud is. De adressên van de kinderen Grübel en Püschel zijn niet bekend. Die van de anderen kunnen opgevraagd wor den bij het gemeentebestuur van Leipzig (Jacqueline Pohle), dat van Rostock (Jan Kupka) en de Jeug draad van Stassfurt (8wetlana Schütze). Alleen van Ina Kupka is bekend dat zij verblijft in kinderte huis Jenny Marx in Rerik. Geen resultaat Otto en Barbare Grübel probeerden met hun kinderen Ota en Jeanette via Tsjechoslowakije naar Oosten rijk te vluchten. De vlucht mislukte en het echtpaar Grübel verdween in de gevangenis. In mei 1975 werden ze uit de DDR gezet met achterla ting van de kinderen nadat ze door West-Duitsland waren „vrijge kocht". Alle pogingen om de kinde ren terug te krijgen, zijn op niets uitgelopen. Soortgelijke ervaringen heeft de moeder van Jacqueline Pohle, die in 1973 vergeefs probeerde met haar kind te vluchten. Zij belandde in een gevangenis en haar kind verdween in een kindertehuis. In Juli 1974 werd zij uit de DDR gezet met de toezegging dat Jacqueline zich later bij haar zou mogen voegen. Het kind kwam niet, alle inspanningen van de moeder ten spijt. De moeder van Aristoteles Püschel vluchtte in 1968 uit de DDR, nadat haar toestemming geweigerd was om met de vader van haar kind te trouwen. Pogingen om ook Aristote les naar WestrBerlijn te halen, mis lukten. In 1969 werd hij bij de groot ouders vandaan gehaald en naar een kindertehuis gebracht en In 1972 werd bij gerechtelijk vonnis be paald, dat het kind ter adoptie aan de moeder zal worden onttrokken. Aristoteles zou slnsdien bij pleegou ders zijn ondergebracht. Friedlinde Kupka bezocht ln 1961 haar in Rostock levende moeder en kwam tot de ontdekking dat zij niet naar West-Duitsland mocht terug keren, waar zij sinds 1959 woonde. ZIJ werd als „republiekvluchtellnge" behandeld en toen in 1964 haar dochter Ina werd geboren, werd zij gedwongen de vader van het kind te verlaten, omdat hij lid van de Volks marine was. Pogingen om de DDR te mogen verlaten liepen om niets uit, totdat zij in 1975 werd uitgewe zen, met achterlating van haar dochter Ina en haar in 1974 geboren zoon Jan. Vóór haar uitwijzing bracht zij 10 maanden in de gevan genis door. Dieter Schütze was ln 1968 uit de DDR gevlucht en probeerde later ook zijn vrouw en drie kinderen over de grens te brengen, hetgeen mis lukte. De ouders verdwenen in de gevangenis en de kinderen bleven bij de grootouders. In 1971 werd het echtpaar uit de DDR gezet met de toezegging dat de kinderen hen zou den volgen. Later bleek, dat dochter Swetlana toen al aan een ander echtpaar was toegezegd, dat haar wilde adopteren. In 1974 werd Swet lana bij gerechtelijk vonnis aan haar ouders ontnomen. De twee ou dere kinderen konden toen naar West-Duitsland vertrekken. Dit gebeurt ln een land waarvan de grondwet zegt dat „huwelijk, gezin en moederschap onder de bijzonde re bescherming van de staat staan" (artikel 38) en dat de „rechtsple ging beschermt de vrijheid, het leven ln vréde, de rechten en de waardigheid van de mensen" (arti kel 90). De werkelijkheid ls helaas anders, ondanks het slotakkoord van Helsinki dat de DDR zo gretig heeft ondertekend, niet vanwege de bepalingen over de rechten van de mens, maar omdat het de laatste hindernis naar Internationale erken ning wegnam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7