I Molukkers boos over 'faciliteitenwet' Vakantie de schaduw EVERSUN Verbouwen. De tekening van een lezer Ai iCongres-commissie hakt sin Carters energieplan J/kdt 'kunt^lMa. J) j y Commentaar Hoop 'Wordt als Nederlander behandeld' valt niet lekker Goed beschermd bruint beter. Warm en onweer Strandweer gymmen boven de afwasteil niet samen eigenaardig vriendschap bedbank RIJDAG 10 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet [n de naoorlogse jaren is de West- juitse Kirchentag, die om de twee jaar werd gehouden, steeds een bij zonder gewichtige gebeurtenis in (iet Duitse kerkelijke leven ge weest. In de eerste jaren bij het terugvinden van de morele kracht van Duitsland, vervolgens bij het vasthouden van de Duitse saamho righeid, ook al gingen Oost- en West-Duitsland ieder zijn eigen weg en later, tijdens de periode van de toenemende polarisatie van de. Westduitse maatschappij, had de kerk in de KiTchentag een werktuig om de beste evangelische krachten te mobiliseren. In de jaren zestig dreigde de Kir chentag aan de spanning ten onder te gaan. Twee jaar geleden deed de leiding van de Kirchentag een wan hopige poging over de tegenstellin gen heen te komen door actiegroe pen massaal de gelegenheid te ge ven, hun zorgen en hun hoop aan de tezoekers van de Kirchentag door te vertellen. Deze opzet is gelukt. Meer dan zestigduizend mensen, meest zeer jeugdigen, hebben dege nen links en rechts van de Kirchen tag ongelijk gegeven, die meenden dat de kerk ofwel zich in cellen moest opdelen, dan wel moest on derduiken in de vroomheid der vaderen. De agressieve toon van de laatste Kirchentagen heeft plaats gemaakt voor begrip en bereidheid tot luiste ren, ook bij de jongeren. De oorza ken van deze herleving van de Kir chentag zijn uiteraard heel verschil lend. Misschien vinden veel Duit sers, zoals de VW van West-Ber- lijn zo graag ziet, een reis naar deze stad de moeite waard. Hoewel vast en zeker heel wat jon geren gekomen zijn om eens ie mand anders te ontmoeten (en waarom zouden zij dat niet mogen) rijst het vermoeden dat er iets aan de hand is dat op een nieuwe gene- ratiegolf lijkt, die heen is over de teleurstelling van diegenen, die in de jaren zestig de universiteiten bevolkten en met die universiteiten vergeefs trachtten de kerk en de wereld radicaal te hervormen. Die nieuwe generatie ziet weer wat in geduldig overtuigen en heeft, ondanks alle reden tot wanhoop, een nieuwe hoop gebracht. Maar kennelijk biedt het Evangelie in deze situatie aanknopingspunten voor een nieuwe benaderingswijze. Deze kan men wellicht omschrijven met het afscheid van de houding, die men ook in ons land wel kent, en waarbij men zegt: ze redden het ook wel zonder mij. Men trekt zich wat aan van de problemen en dat is hoopvol als een eerste stap. door Jan Kuijk AMSTERDAM Sinds 1 januari van dit jaar worden de Molukkers in Nederland (voor zover zij niet de Nederlandse of Indonesische nationaliteit hebben) voor de wet beschouwd als Nederlander. Zij hebben dus niet de Nederlandse nationaliteit, maar verder zijn zij (stemrecht en dienstplicht uitgezonderd) juridisch gezien niet te onderscheiden van de Nederlanders. Dat betekent dat onze sociale wetgeving op hen van toepassing is, maar ook dat zij bijvoorbeeld een vaste aanstelling kunnen krijgen bij de overheid of kapitein ter koopvaardij kunnen worden. Dat klinkt mooi en redelijk en deze „faciliteitenwet" (waarvoor reeds in 1955 werd gepleit) is vorig jaar tot stand gekomen in gestaag overleg met de vertegenwoordigers van de Molukken zelf. Toch blijkt de nog geen half jaar oude wet nu reeds een bron van teleurstelling en frustratie te zijn voor heel wat Molukkers. Er lopen er warempel al rond, die dit nog geen duizend woorden tellende wetje aanwijzen als één van de oor zaken van de gijzelingen in Onnen en Bovensmilde. Overdreven natuurlijk, maar zo'n uitspraak vormt wèl een aanduiding hoe gevoelig de Molukkers reageren op alle regelingen, die de Nederlan ders voor hen bekokstoven. „Er is geen kolonialer departement dan het ministerie van CRM", zegt een Molukker, die mede zijn taak en op dracht vindt in het gesprek namens de Molukkers met datzelfde minis terie. Bezwaren Feitelijk gezien berusten de Molukse bezwaren op tijdelijke moeilijkhe den bij de toepassing van de wet en vooral ook op een misverstand over de strekking van de wet. Wat het eerste punt de tijdelijke moeilijkheden betreft het volgen de. Op grond van deze wet kunnen de Molukkers sinds 1 januari 1977 beschikken over hetzelfde donker blauwe paspoort als alle Nederlan ders in plaats van het rose paspoort van de statenlozen. Alleen is in dat blauwe paspoort de aanduiding „Ne derlandse nationaliteit" doorgekrast en vervangen door een stempel: ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter) Een Amerikaanse Congres-commis sie heeft gisteren flink gehakt in de plannen van president Carter tegen verspilling van energie. Het plan om via belastingmaatre gelen de verkoop van grote auto's tegen te gaan is goeddeels ontkracht. De belastingvoorstellen van Carters energieplan werden deze week be handeld door een vaste commissie van het Huis van Afgevaardigden. Deze commissie voor „procedures en middelen" beoordeelt alle belasting plannen voordat ze in het Huis zelf in behandeling komen. Met zeer ruime meerderheid heeft deze commissie nu het voorstel verworpen om ko pers van kleine auto's (energie-be- spaarders) te belonen met een terug gave van belastinggeld. Opvallend was de grote meerderheid waarmee dit gebeurde: 31 tegen 5 stemmen. Het voorstel om kopers van grote auto's (energie-verspillers) te be straffen met een heffing vond de commissie evenmin aanvaardbaar. Uiteindelijk werd met 24 tegen 13 stemmen een verwaterde versie van Carters plan aanvaard. De heffingen zijn daarin sterk verlaagd en boven dien is vastgelegd dat ze pas in 1979 mogen worden ingevoerd. De verhoudingen in de commissie wijken meestal niet ver af van de verhoudingen in het gehele huis. De woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, gaf gisteren toe dat het erg moeilijk zal worden Carters ener gieplan door het Congres te krijgen. Maar hij verzekerde dat de president nog geheel achter het hele pakket van maatregelen staat dat hij heeft ingediend om het energieverbruik in de Verenigde Staten af te remmen. De eerste dag in de zon en meteen verbrand. Dat overkomt u dit iaar niet meer. Dank zij Eversun. Het enige anti zonnebrand middel, dat uw huid écht beschermt. Van binnenuit, met het biologische bestand deel Guanin. En de stof d-Panthenol zorgt voor natuurlijke pigmentvorming, dus snel bruin worden. Eversun, bij apo theker en drogist. „wordt als Nederlander behandeld" (of woorden van gelijke strekking niet alle provincies en gemeenten gebruiken dezelfde aanduiding en ook dat ligt al weer niet lekker). Aan de grens merkten de Molukkers echter dat bijvoorbeeld de Duitse douane zo'n afwijking van het gewo ne Nederlandse paspoort maar vreemd vond en het zekere maar voor het onzekere nam en düs de Molukkers niet doorliet. Op de Indonesische ambassade ble ken de nieuwe paspoorten zelfs een hele nieuwe politiek te hebben inge luid. Was het in het verleden voor een Molukker een koud kunstje om in zijn rose paspoort een visum te krijgen om eens een kijkje te kunnen nemen in Indonesië het blauwe paspoort blijkt opeens een niet te nemen barrière. Erger en dieper zit het met het mis verstand. De Molukkers hebben na melijk de indruk dat op grond van deze wet de Molukkers in de derde generatie (dat zijn de kleinkinderen van de mannen en vrouwen die hier in de Jaren vijftig kwamen) automa tisch door de geboorte op Neder lands grondgebied de Nederlandse nationaliteit krijgen. Dat is juist, maar het heeft niets met deze wet te maken. Deze zaken wor den namelijk geregeld in de uit 1892 daterende wet op het Nederlander schap. Pas dit kleine wgtje tot rege ling van hun positie heeft de Moluk kers kennelijk de ogen geopend voor deze al tientallen Jaren oude consequentie van een langdurig ver blijf als vreemdeling in Nederland. ,En nu bij de Molukkers In de tweede of derde generatie het vraagstuk van „de identiteit" zich aandient, blijken sommige Molukkers in een schemerige positie als „statenloze vreemdeling" een betere bescher ming van die identiteit te zien dan in een automatisch toegekend Neder landerschap. Dat zit hier en daar zo hoog, dat er Molukkers zijn die zelfs een wijzi ging bepleiten van de wet op het Nederlanderschap. Daarbij zou voor de Molukkers een uitzondering moe ten gemaakt van de bepaling over het automatisch Nederlander-wor den in de derde generatie. Nog geen actueel probleem voor de Nederlandse regering, maar dat Is waarschijnlijk alleen een kwestie Nati°C&( ïïWM^&Iiandelcl ing. Geboorteplaats Lieu de naiuance Place of birtb Geboortedata Date de naistaoce Date w birtb van tijd. In elk geval is duidelijk, dat het scheppen van zo'n uitzonde ringspositie ten behoeve van de Mo lukkers voor Nederland een moeilijk te slikken pil zal zijn. Nederland heeft immers in 1961 al het verdrag van New York onderte kend tot het Internationaal tegen gaan van statenloosheid. Op grond van dit verdrag wordt op het ogen blik gewerkt aan een nieuwe wet op het Nederlanderschap, waardoor de weg naar het Nederlanderschap voor vreemdelingen wordt verge makkelijkt. Die nieuwe wet en de ondertekening van dat verdrag mag worden gezien als een uitvloeisel van het (zelfs in de grondwet neergelegde) beginsel, dat Nederland moet meehelpen de internationale rechtsorde te bevor deren. Als nu kennelijk de overgrote meerderheid van de wereld de sta tenloosheid als een kwaad kent en als zelfs ln de universele verklaring van de rechten van de mens is vast gelegd dat „ieder recht heeft op een nationaliteit" dan is het voor een Nederlandse regering natuurlijk wel moeilijk om voor het oog van de wereld willens en wetens uitzonde ringen te gaan scheppen. Het argument daartegen van de Mo lukkers is overigens van een over rompelende eenvoud. Inderdaad, zeggen zij, ieder heeft een recht op een nationaliteit. Maar waar staat dat iemand verplicht is een nationa liteit te hebben, zoals Nederland ons nu wil opdringen? Als gezegd: het probleem zit nog ondér de oppervlakte. Maar laat nie mand zich verbazen als het vandaag of morgen opeens in het volle licht van de actualiteit staat. (ADVERTENTIE) Hier een muur weg. daar er een bij. Maar waar moet nu de gasboiler? Of mag hij daar wel staan? Duizend en één vragen. Stel ze eens aan ons, wij denken graag en gratis met u mee. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Een spook waart door Europa Warmere lucht ls zoals gisteren in deze rubriek al verwacht werd, vanuit het zuidoosten ons land binnengedrongen. In de loop van gistermiddag werd het in grote delen van het land 20 tot 22 gra den, in Limburg en oost-Brabant zelfs 23 tot 25 graden. Doordat een depressie ten westen van Bre- tagne (999 millibar) en een andere kem boven noord-Frankrijk de aanzuiging veraorgt en van een hogedrukgebled boven de rand staten (1022 millibar) weinig „duwwerkzaamheden" te ver wachten zijn, is het weer in ons land nogal onstandvastig. In de loop van de middag werd onweer waargenomen in Roosendaal, Me- liskerke en Almkerk, plaatselijk met felle ontladingen. Gistermiddag om één uur was het in Berlijn 22, in Parijs en Nancy 23 graden. Dit waren toen de voor posten van een imposant en uit gebreid gebied met zomerwarmte ln geheel oost- en zuidoost Euro pa. De grens verliep gistermiddag, om één uur (20 graden Celslus ruwweg van midden-Spanje vla zuid-, midden, en noordoost- Frankrijk, zuid- en oost Duits- Land, de Poolse noordkust en zo verder door de randstaten heen tot ver binnen de poolcirkel. Sta tions rondom de Witte Zee meld den bij een zon, die daar niet meer ondergaat 's nachts, temperatu ren tot 23 graden. In Polen en west-Rusland werd het 26 tot 29 graden, ook Joegoslavië excel leerde met kwikstanden tot 30 graden in verschillende regio's. De sterkste regens deden zich gis termiddag voor in het uiterste noordwesten van Frankrijk: Brest 14 millimeter in zes uur tijd, Alengon 10 millimeter. Het hele gebied van de Golf van Biscaye via west-Frankrijk, Bel gië en Nederland tot over Dene marken wordt in de hogere ni- veau's gecontroleerd door een strakke zuid-zuidwestelijke circu latie, die met de hoogte vrij be langrijk in snelheid toeneemt. Bo ven Ukkel had de wind op vijf kilometer hoogte een snelheid van 80 kilometer per uur, zeven kilometer: 100, negen kilometer: 130 en 10,5 kilometer: 140 kilome ter per uur. Dit ls bevorderlijk voor de activering van onweers buien, die als het ware naar boven en naar voren uitgerekt worden. De regen in west-Frankrijk hing samen met een koufront, dat in de loop van vandaag ons land met de sterke zuid-zuidwestelijke hoogte-winden zal bereiken en. passeren. Voor het front uit zal het zomers warm zijn met vrijwel overal 20 tot 25 graden, erachter wordt het iets minder warm bij zuidwestelijke wind: 20 tot 22 gra den en het ziet ernaar uit dat dit weertype tijdens het weekend zal heersen. De kans op een regen- of onweersbui houdt dan aan, voor namelijk later op de dag. De koufront-passage van van daag in de middag en avond doet de kans op onweer ook flink toenemen. In de hogere niveaus treffen we een markante trog-uit zakking aan die zich ten westen van de Britse eilanden in zuidelij ke richting tot de Golf van Bis caye uitstrekt. Aan de oostzijde daarvan is, zoals eerder gezegd, de zuid-zuidwestelijke circulatie heer en meester. Aangezien het hogedrukgebled boven de rand staten zich duidelijk in westelijke richting over 8candlnavië uit breidt, zou het einde van de nu ingetreden vrij warme tot warme weerstoestand weieens niet direct in zicht kunnen zijn. Eerst droog met zonnige perio den, later toenemende bewolking met opkomende regen of on weersbuien. Matige, af en toe vrij krachtige wind uit zuidoostelijke richtingen. Voor het front uit tem peratuurstijging tot 22 a 25 gra den. Verdere vooruitzichten in het weekend iets minder warm: 19 tot 21 graden bij zuidwestelijke wind, later weer krimpend. Amsterdam regen ia De Bilt zwaar bew. 21 Deelen half bew. 21 Eelde regenbui 19 Eindhoven zwaar bew. 24 Den Helder regen is Rotterdam regen 19 Twente half bew 21 Vlisslngen zwaar bew. ia Zd. Limburg hcht bew. 2& Aberdeen hcht bew j2 Athene onbewolkt 29 Barcelona onbewolkt 24 Berlijn hcht bew. 25 Bordeaux half bew 22 Brussel zwaar bew. 23 Frankfort half bew 24 Geneve zwaar bew. 2, Helsinki zwaar bew. ,6 Innsbruck zwaar bew. 27 Klagenfurt onbewolkt 28 Kopenhagen geheel bew. 15 Lissabon regenbul 15 Locarno geheel bew. 17 Londen regen Luxemburg zwaar bew. 22 Madrid half bew. 24 Malaga half bew. 21 Mailorca half bew. 24 Münchcn half bew. 21 Nice zwaar bew. 21 Oslo half bew Parijs regenbul 20 Rome zwaar bew. 22 Spilt zwaar bew. 25 Stockholm half bew I8 Wenen zwaar bew. 27 Zürich hall bew. 28 Casablanca hcht bew. 22 1st. an boel onbewolkt 32 Tunis onbewolkt 27 Hoogwater zaterdag II Juni. VUsslngen 11.11-23.38. Harlngvllctslulzen 11.14-2317 Rotterdam 0.21-13.15. Schovenlngen 12.00. IJ muiden 0.21-12.55 Den Helder 3.24-16.14. Harllngen 6.13-1845. DeltUjl 8.46-20.57. „Een broodmager lijf hoeft nog geen mooi lijf te zijn. Je bent gebo- ren met een bepaalde beender- strtictuur die je niet kan verande ren. Of die nou wel of niet beant woordt aan je schoonheidsidealen. We hebben een hersenspoeling on dergaan en geloven dat we er alle maal uit moeten zien als een man nequin of een fotomodel. Vel over been. Maar dat is helemaal niet waar." Aldus Nicole Ronsard, die in New York een schoonheidssalon leidt en er door haar werk van overtuigd is geraakt dat elke vrouw er goed uit kan zien als ze maar echt wil. Mèt haar eigen figuur, „met alles waar mee ze geboren is". Daar moeten vrouwen van profiteren, zegt ze, want „jij bent jij. Jij bent uniek". Mevrouw Ronsard weet dat vrou wen wel graag een goed figuur wil len houden net als veel mannen trouwens maar als het er op aankomt daar iets voor te doen, zijn ze niet thuis. Niemand heeft tegenwoordig tijd voor gymnas tiekclubs, maar dat is geen excuus, vindt de Amerikaanse. Ze bedacht een methode waar niemand onder uit kan: gewoon op elk moment van de dag je spieren oefenen, waar je ook bent, wat je ook doet: op kantoor, in de keuken, in de auto, telefonerend, typend, lezend, tv- kijkend, aan de schoonmaak of ln het bad. Ze heeft haar methode opgeschreven en dat is het boekje „Fit zonder fratsen" geworden. Vrijwel alle oefeningen zijn van te keningen vooralen (van Anna Marie Magagna) en mede daardoor ls het geen saai instructieboekje ge worden. „Fit zonder fratsen" is vooral op jonge vrouwen gericht, die (nog) een redelijk figuur hebben en dat door een aangeleerde, alledaagse routine kunnen houden. Er staat in wat Je dan wel moet doen, maar ook wat je beslist moet laten. Klei ne dingetjes maar: Je moet niet ln je stoel hangen, niet op één voet staan, niet krom over de afwasbak gebogen staan, niet met Je benen over elkaar zitten. Wel bijvoorbeeld zo veel mogelijk uitrekken, net zo goed bij het bedden opmaken als op kantoor of in de auto. „Uitrek ken Is de beste manier om jong en lenig te blijven", zegt mevrouw Ronsard, en dus moet dat op de duur automatisch gebeuren bij het aankleden, bij de schoonmaak, voor de klas, op de fiets, kortom: c overal. In het boekje, een uitgave van H. Meulenhoff, Baarn, en in de winkel 17,50, komen alle lichaamsdelen die snel „uit vorm" zijn, in aparte hoofdstukjes aan de orde. Ook de meest doeltreffende sporten en goede voeding worden in het kort behandeld. En de ondertitel van 'Fit zonder fratsen" „een eenvou dige manier om in vorm te blijven" zegt het al: de methode is niet geschikt voor vrouwen die nu al 25 kilo te zwaar zijn; die zullen naar andere wegen moeten zoeken. Het wijnverbruik van de gemiddel de Nederlander is ln de laatste tien jaar meer dan verdrievoudigd, het treingebruik ls echter afgenomen, waaruit volgt dat bij de gemiddel de Nederlander wijntje en treintje niet samen gaan. Een stelling van de pas in Gronin gen gepromoveerde dr J. A. L. Mertens. Een van de veel voorkomende fou ten: op één voet staan. Althans vol gens Nicole Ronsard (zie ook: gym men boven de afwasteil) die zegt dat deze manier van „hangen" het li chaam uit zijn evenwicht brengt. Er mag dan veel gemeenschappe lijk geregeld zijn in onze Europese Gemeenschap, op het gebied van drankvergunningen en -voorschrif ten is het nog een warboel. In de meeste landen moet de verkoper uiteraard een vergunning hebben om die te bemachtigen moet hij hier en daar, ook in ons land, aan bepaalde voorwaarden over zede lijk gedrag voldoen en de koper mag er mee doen wat hij wil. Behal ve we willen niet „natuurlijk" zeggen, omdat dat zo hatelijk klinkt, maar het woord ligt wel voorop de tong ln België. Daar heeft de overheid de, laten we voor zichtig zeggen, hoogst eigenaardige situatie geschapen, dat sterke dranken niet verkocht mogen wor den voor gebruik ter plaatse. Niet alleen een hele fles niet, maar ook niet een enkel glaasje. Dat verbod geldt voor alle voor het publiek toegankelijke plaatsen, dus behal ve ln stationsgebouwen, treinen, winkels en warenhuizen ook in ca- fé's en restaurants. Koopt of krijgt een Belg in een café een borreltje, dan zal hij het glas er bij moeten nemen om het slokje thuis te kun nen nuttigen. Een dronken Belg ln een café zou dus vrijwel niet voor kunnen komen, maar ze hebben er ai iets op gevonden: overal zijn „besloten clubs" als paddestoelen uit de grond gerezen, waarvan de eigenaars kunnen zeggen dat ze er geen „openbare gelegenheid" op nahouden. En reken maar dat ln dat soort café's menig glas gevat ■wordt. „A=45, H*3, 8, 13, 26 (s, e, f) 0= clerk". De man bij wie deze code- gegevens horen, is 45 Jaar, verza melt ansichtkaarten, houdt van muziek en lezen, is geïnteresseerd ln godsdiensten, is van beroep kan toorbediende en woont in Spanje. Hij wil met een buitenlander met zo'n beetje dezelfde liefhebberijen corresponderen en heeft daarom zijn advertentie laten plaatsen in het achttiende nummer van „The Newsseeker", dat pas uit is. Dat ls een jaarlijkse gestencilde uit gave van de in 1960 opgerichte We reld Correspondentie Club „De Vriendschapsband", die op deze manier de oorlog wil uitbannen. Want „als alle mensen uit alle lan den vriendschap met elkaar sluiten is er geen mogelijkheid meer voor oorlog". Alle mensen ln alle landen zijn Intussen nog niet bereikt, maar het zijn er toch al heel wat. Zeker enige honderden van alle leeftijden staan met naam en toenaam ln het blad, waarin het verzoek is opgeno men hun exemplaar in hun land door te geven en op leestafels neer te leggen, zodat aangenomen mag worden dat een veelvoud van die honderden „The Newsseeker" met zijn vele correspondentie-adressen ln handen krijgt. Behalve de groep Nederlanders die aan het leggen van zulke vriendschapsbanden meedoet, staan er namen ln uit praktisch alle landen in West- en Oost-Europa (alleen Finland. Alba nië. Liechtenstein, Monaco en An dorra hebben we zo gauw niet kun nen ontdekken), het Midden- en het Verre Oosten, Australië, Nleuw- Zeeland, de Verenigde Staten, Ca nada en Zuid-Amerika. Bovendien staan er advertenties in van ge lijkgerichte clubs van overal. Het blad blijft, zolang de voorraad strekt, verkrijgbaar. Wie 4 over maakt op postgiro 366341 t.n.v De Vriendschapsband ln Badhoeve dorp, krijgt het thuisgestuurd. Hoe ie gratis lid kunt worden en zeil in het volgende nummer een advertentie plaatsen, staat daar al lemaal in. Inderdaad: meer dan één fabrikant in Nederland blijkt bedbanken te maken, al zullen het wel weer ande re modellen zijn dan de deze week in deze hoek genoemde produkten van een Rotterdamse fabrikant. Ook ln Rotterdam zetelt het Bouw centrum, dat d la minute de namen van wel zeven Nederlandse firma's in bedbanken kan leveren. Wie er meer van wil weten, kan het Cen trum van maandag tot en met vrij dag overdag telefonisch om inlich tingen vragen (010-116181), of zelf naar Weena 700 in Rotterdam stappen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5