Zijlstra bepleit nullijn voor collectieve sector |a jaren weer winst KLM rotectionisme bedreigt handel ABN Bank Robeco Energieverbruik groeit even hard als economie Hotel in de lucht Vraag onze man in Manchester. ten belang ;ker wil Fransen bij consortium Super F 28 EG-commissie praat over bezuiniging. Industrie deed meer in april Britse inflatie 17,5 procent Werkloosheid in Duitsland daalt FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet p 17 - RHS 21 Van een onzer redacteuren UTRECHT Volgens dr. J. Zijlstra lijkt het onontkoombaar, dat de collectieve sector (Overheidsuitgaven) de komende jaren op de nullijn wordt geplaatst. Dit betekent, dat de collectieve uitgaven wel mogen stijgen, maar niet meer dan de stijging van het nationale inkomen. Het betekent ook, dat belasting- en premiedruk niet meer zullen kunnen stijgen. de algemene vergadering van itrale Rabobank herinnerde C. G. A. Mertens van de m Beheer er aan dat dit jaar jaar geleden de eerste land- Iperatie in ons land werd op- Dat was in het Zeeuwsvlaam- tburg waar in 1877 een coöpe- aan- en verkoopvereniging jericht onder de naam „Wel eigen belang". Deze conclusie („die met politkeke voorkeur niets te maken heeft") is volgens dr. Zijlstra, president van De Nederlandsche Bank, onontkoom baar als men ernst wil maken met de inflatiebestrijding. De heer Zijlstra zei dit in een voordracht voor de algemene ledenvergadering van de Centrale Rabobank. Hij had het toen over de relatie tussen rende menten, inflatie, investeringen en werkgelegenheid. Zoals bekend houdt het kabinet-Den üyl nog steeds vast aan de 1%-norm t.a.v. de collectieve sector. Volgens Zijlstra ijlen lonen en kos ten vooruit op de prijzen, hollen de rendementen uit, verlammen zij de. investeringslust en tasten daarmee' de werkgelegenheid aan. De rende menten van bedrijven staan al jaren onder druk en de achterstand zal voor een niet onaanzienlijk deel moeten worden ingehaald. Hij meent daarom, dat bij een produkti- viteitsstijging van 37a procent (waar door als er niets aan de hand is het reëel beschikbaar inkomen met 37, procent kan stijgen) de helft zal moeten worden besteed om de ren dementen van ondernemingen wat op te vijzelen, terwijl de andere helft toch al op gaat aan incidentele ver beteringen (bij bijv. promotie). Een algemene reëele loonsverbetering zit er dus voorlopig niet in, vindt dr. Zijlstra. Hij waarschuwt, dat als de rendementen niet verbeteren over een aantal jaren de werkloosheid dichter bij de 300.000 dan bij de 200.000 zal liggen. Volgens dr. Zijlstra kan niemand ga randeren, dat een verbetering van de rendementen aanstonds leidt tot een aanwijsbare verbetering van de werkgelegenheid. Het mag na ver loop van tijd wel worden verwacht, mits de internationale conjunctuur voldoende gunstig is. Hij noemde het onverstandig als men (de vak bonden) de ondernemingen van ar beidsbesparende produktiemetho- den zou weerhouden. „Daarmee zou den we zo ver achter komen in onze internationale concurrentiepositie, dat de totale werkgelegenheid niet gebaat, maar geschaad zou worden." Ook dr. Zijlstra vindt, dat de auto matische prijscompendatie, zoals hij nu nog wordt gehanteerd, op de helling moet. Hij zei: „de wens tot handhaving van de koopkracht van het loon is begrijpelijk en juist, mits zij wordt verstaan als handhaving van de in de Nederlandse onderne mingen verdiende koopkracht". Volgens dr. Zijlstra kan men rustig .stellen, dat een uit het buitenland komende prijsstijging van 1 procent via de loonkostenstijging de prijzen met het dubbele van het aanvanke lijke percentage zal doen stijgen. „Er zit iets onredelijks in om het bedrijfsleven te belasten met loon kosten die hun oorsprong vinden in de stijging van prijzen van geïmpor teerde goederen." Inflatie Dr. Zijlstra vindt het grootste te overwinnen kwaad nog steeds de inflatie. „Wanneer dit niet lukt is geen werkelijk economisch herstel mogelijk. Een zwakker wordende gulden zou deze toch al zo moeilijke opgave onoplosbaar maken. Daar om moet van de kracht van de gul-- den, ook al is deze in niet geringe mate gebaseerd op de tijdelijke aardgasbonanza, worden geprofi teerd om dit land verre te houden van het lidmaatschap van de club der zwakken, om ons te kunnen blij ven scharen in het gelid der ster ken," aldus de president van De Nederlandsche Bank. De angst voor een terugkeer naar toestanden als in de dertiger jaren deelt dr. Zijlstra vooralsnog niet. „De dertiger jaren hoeven niet terug te keren, maar als de landen hun toevlucht zouden nemen tot het wa pen van de invoerbeperking (zie el ders op deze pagina) zou ik deze stelling niet zonder meer durven vol houden." De heer Zijlstra merkte nog op, dat ondanks de vele sombe re geluiden die hij in de afgelopen jaren heeft laten horen, een sombere toekomst geen noodlot is. „Als aan essentiële beleidsvoorwaarden wordt voldaan komen wij eruit," zo zei hij. Ir Lardinois Ir. P. J. Lardinois, voorzitter van ofc hoofddirectie van de Centrale Rabo bank bepleitte dat boeren die te maken krijgen met grondonteige ning met voorkeursrecht voor ge meenten zoveel krijgen dat ze een gelijkwaardig stuk grond in dezelfde streek kunnen kopen. Ir Lardinois sprak in dit verband van de „inte grale vervangingswaarde". De heer Lardinois vond het belangrijk de grondpolltiek te halen uit de sfeer van de zg. maatschappijhervormen- de maatregelen. Die term had zijns inziens wel dertig jaar geleden ge bruikt mogen worden De destijds ingevoerde regels hadden nl. ten ge volge dat sindsdien de Nederlandse overheid bouwgrond heeft weten te krijgen tegen de laagste prijzen van Europa. De Rabo-topman zei voorstander te zijn van ee minimum aan bescher ming tegen inflatie voor de kleine spaarder, een opmerking die ir. Lar dinois plaatste als vertegenwoordi ger van de grootste spaarorganisatie van Nederland. Hij deelde mee dat begin deze week de mijlpaal van 30 miljard gulden aan toevertrouwde spaargelden bij de Rabobanken is overschreden. De bescherming van de spaarder zou volgens ir. Lardinois moeten be staan uit een belastingvrijstelling voor inkomens uit spaartegoeden tot een zeker bedrag. Hij acht het onrechtvaardig dat belasting moet worden betaald hoewel van een reële spaaropbrengst al geruime tijd geen sprake is. Al sinds vele jaren wordt de sterke stijging van over heidsuitgaven en loonkosten in be langrijke mate op de spaarders ver haald, aldus ir. Lardinois. '■//.{filveen De KLM heeft in het afgelopen (op 31 maart geëindigde) boekjaar weer winst kt. Nadat jaren achtereen verlies was geleden in 1975-'76 nog 18,6 miljoen kwam er )76-'77 een winst van 77,1 miljoen uit de bus. De winst is in mindering gebracht op het uit jaren resterende verliessaldo dat nog ƒ111 miljoen bedraagt. Voor de aandeelhouders, die ar geleden voor het laatst dividend kregen, schiet er ook dit jaar niets over. zet steeg in het afgelopen ir van 2,31 tot 2,5 miljard de beladingsgraad toenam ,3 tot 55,2 procent. pultaat is ondermeer positief >ed doordat de afschrijving iegtuigen over een langere pe- jwordt uigesmeerd. Zo is de ingstermijn voor de Boeing voor de Douglas DC 10-30 1 van 12 tot 14,5 jaar, over- istig de verwachting over de :he levensduur. Op de ver- t vliegtuigen is een boek- a 4,9 miljoen gerealiseerd. ^•FOKKER wil de Franse overheid en de vliegtuigindustrie in Frankrijk betrekken bij de ontwik keling van het Super F 28 vliegtuig, zo is door president-directeur A. Bu- ley van Fokker-VFW International in Parijs bekendgemaakt. Reden om de Fransen bij het project te betrek ken is dat de ontwikkelingskosten wel tot 500 miljoen gulden kunnen oplopen zodat het aantal partners vergroot moet worden. Naast Fokker zitten ook Short Brothers and Har- land uit Belfast en Messerschmidt uit Hamburg al in het consortium. De Fransen zijn geïntersseerd en de heer Buley meende dat zij via dit project een werkelijk Europees vliegtuig kunnen steunen. ADVERTENTIE ziet basis voor beter beursklimaat (J' ihet tussentijds bericht per eind april 1977: Economisch herstel zet door. Overheidstekorten worden teruggeschroefd. Inflatie onderkend als grote boosdoener. Bedrijfsresultaten en -dividenden aanmerkelijk verbeterd. Kapitaalsinvesteringen komen langzaam op gang. Beleggingspolitick blijft gericht op sterke landen: Amerika. Japan en Duitsland. Amerikaanse portefeuille door termijntransacties verder afgedekt tegen valutarisico. 534.000 nieuwe aandelen uitgegeven in eerste vier maanden van 1977. waarvan 400.000 als bonus. U ontvangt het le tussentijds bericht 1977 door een envelop met uw naam en adres te zenden aan: kohkco. Antwoordnummer 1957 (465) 3000 VB Rotterdam Bellen kan ook: 010-65 07 11. toestel 157. het fundament van uw vermogen Tot nu toe zijn alleen VFW-Fokker en het Nederlands Lucht- en Ruim tevaart Laboratorium (NLR) betrok ken geweest bij de studies voor de Super F28. Het NLR heeft daartoe in staat gesteld door overheidsgel den van ca. 25 min windtunnel beproevingen uitgevoerd. Geen van de andere partners is tot nu toe betrokken geweest bij de studies, maar tijdens de consortium-verga deringen zijn zij volledig op de hoog te gehouden, aldus de heer Buley. De Super F 28 van Fokker zal aanzien lijk groter worden dan de huidige versies van de Fokker F 28, waarvan de grootste plaats biedt aan 85 pas sagiers. De huidige romp van de Fokker F 28 kan verder ontwikkeld worden tot een capaciteit van 130 passagiers. In deze grootte en de daarvoor be-, staande markt komt volgens de heer Buley ruimte vrij omdat de Douglas- en Boeingfabrieken zich hieruit te rugtrekken met het groter worden van hun varianten van de DC-9 en de Boeing 737. VAN NELLE sinds kort een on derdeel van het Amerikaanse Stan dard Brands, meent dat men on danks een teruggang in de winst van 11,6 min tot 7,3 min niet ontevre den mag zijn. De sterke prijsstijgin gen van de grondstoffen noopten Van Nelle door de waarderings1 grondslagen tot aanzienlijke winst onttrekking voor toevoeging aan het reservefonds. Dit had wel een ongunstige invloed op de winst, maar het eigen vermogen onderging hierdoor een versterking, zo wordt in het jaarverslag gezegd. De omzet steeg vorig Jaar van 745 miljoen tot 811 min. Het waardebeloop van het aan deel ROBECO was in de eerste vier maanden van 1977 opnieuw zeer rus tig. Na uitkering van een bonus van drie eenderde pet ter waarde van 6, was de waarde op 1 mei 183 tegen 187 aan het begin van het jaar. Robeco gaf ruim 534.000 nieu we aandelen uit, waarvan 400.000 in de vorm van een bonus. Het vermo gen nam toe van 4.339 min tot 4.404 min. EDUARD GOUDSMIT (juweliers) zag in 1976 de omzet aan derden stijgen van 22,2 min tot 24,0 min. Het saldo van de winst nam toe van 330.000 tot 398.000. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 5 tot 6 pet. BRUSSEL Het energieverbruik in de Europese Gemeenschap zal dit jaar waarschijnlijk even hard stijgen als de economie zal groeien. In beide gevallen verwacht de Europese Commissie 3,5 procent groei. Het gasverbruik zal vermoedelijk 10 procent omhoog gaan, het olieverbruik 1 procent en het verbruik van vast brandstoffen zal ongeveer gelijk blijven. De Europese Commissie heeft dit op papier gezet om er volgende week in de Europese ministerraad over te kunnen praten. De Commissie wil tot veel forsere bezuinigingen komen op het stuk van het energieverbruik. Vorig jaar, zo blijkt uit het docu ment van de commissie, is van ener- giebezuiginging in de EG weinig of niets terechtgekomen. Terwijl het bruto nationaal produkt van de eg toen steeg met ongeveer 4,5 pet. nam het energieverbruik met ongeveer 4,7 pet toe. Er werd, vergeleken met 1975, zo'n 5,5 pet meer aardolie, een 5 pet meer vaste brandstoffen en 7,5 pet meer gas verbruikt. De elektrici- teitsproduktie gaf een nagenoeg nor male stijging met 8 pet te zien De produktie van elektriciteit van nu- claire oorsprong steeg met 11 procent. De interne produktie van ruwe aard olie in de gemeenschap verdubbelde van 11 miljoen tot 22 miljoen ton. Dit jaar wordt trouwens opnieuw een verdubbeling verwacht tot 44 mil joen ton, hetgeen de invoer van ruwe aardolie met 5 pet zou kunnen ver minderen. De 22 miljoen ton die de E6 vorig Jaar produceerde maakte ongeveer 4 pet van het verbruik uit. Op de hoogste verdiepingen van dit 175 meter hoge gebouw in aanbouw komt een hotel. Op het ogenblik wordt gewerkt aan een enorme glazen koepel met een hoogte van 25 meter die als dak dient van het hotel. De nieuwe toren staat in Lyon en lijkt sterk op de Tour Montparnasse in Parijs, na de Eifeltoren het hoogste bouw werk in die stad. DEN HAAG De industriële pro duktie in ons land (de bouwnijver heid niet meegerekend) is volgens de jongste berekeningen van het CBS in april een kleine twee procent gestegen tegenover maart en een kleine drie procent ten opzichte van april 1976. Het hoeveelheidsindex- cijfer van de gemiddelde dagpro- duktle, gecorrigeerd voor seizoenbe weging, bedraagt voor april j.l. 118 tegen 116 voor maart j.l. een 115 voor april 1976. De aprilproduktle lag bijna drie pro cent boven het jaargemiddelde van 1976 en bijna negen procent boven het jaargemiddelde van het reces siejaar 1975. LONDEN In Groot-Brittannië waren de prijzen eind april 17,5 pro cent hoger dan een jaar tevoren. Van maart op april stegen de prijzen één procent. Dat heeft het Britse ministerie van werkgelegenheid be kendgemaakt. Economen in dienst van de Britse regering verwachten dat de inflatie niet voor de komende herfst zal ver minderen. Tot die tijd zal hij op of boven het huidige peil liggen. Ver wacht wordt dat de onderhandelin gen tussen regering en vakbonden over vrijwillige beperking van de loonstijging er niet gemakkelijker op zullen worden nu de prijsontwik keling blijkt tegen te vallen. Eind juli loopt het akkoord tussen rege ring en vakbonden over de loonstij ging af. De regering wil het akkoord verlengen. In maart waren de lonen in Groot- Brittannié 11,6 procent hoger dan een jaar tevoren. De prijzen stegen in dat jaar echter 16,7 procent. Zo wel regering als vakbonden houden er ernstig rekening mee dat het ver schil tussen prijsstijging en loonstij ging de komende maanden nog gro ter zal worden. NEURENBERG Het aanta. werklozen in WestrDuitsland Is voor het eerst in een half jaar weer bene den het miljoen gekomen. Blijkens gegevens van het bureau voor ar beidszaken waren er half mei 946.500 mensen zonder werk, 92.700 of 8,9 procent minder dan in de voorafgaande maand. Het werloos- heidspercentage daalde van 4,6 tot 4.1. Tot verrassing van velen heeft het bestuur van de Westduitse centrale bank besloten de kredietbank te verruimen met bijna vijf miljard mark. Een woordvoerder van de Bundesbank deelde na afloop van de bestuursvergadering mee dat de reserves die de banken tenminste bij de centrale bank dienen aan te houden, op 1 juni met vijf procent worden verlaagd. Dat verruimt de liquiditeit van de banken met 2,3 miljard mark. Verder worden de herdisconterings- contlngentén van de banken het hoogste bedrag waarvoor de Bun desbank wissels koopt met 2,5 miljard mark verhoogd. (ADVERTENTIE) YORK De overal in de wereld te bespeuren-toenemende ig tot protectionisme vormt een ernstige bedreiging voor de U. In weerwil van beloften om de handel vrij te houden, 1 de grote handelstanden toch beperkingen in op de invoer scherming van hun eigen industrie. lenigde Staten, Westeuropese en Japan aanvaarden nieuwe ende maatregelen onder druk I eens de vakbonden en dan ét bedrijfsleven, die aandrin- actie ter behoud van de werk- Iheid en de winsten. Het ge- bende Britse weekblad „The list": „er is een sterke protec- :he stroom in de lucht te ;n en op de grond tekenen éeds meer tarief- en non-tari- [renzen af. Een bedenkelijk aantal landen wil de invoer èlen ter bescherming van de landse industrie en voorko- an nog grotere werkloosheid". fonistische maatregelen heb- dusverre steeds de vorm ge- van invoercontingenten of - n. Maar thans slagen de grote Bnaties er steeds meer in door van onderhandelingen te ko ot „vrijwillige" overeenkom- beperking van de uitvoer ere landen. Gevreesd wordt, nieuwe maatregelen vergel- ties van handelspartners je- aar zullen uitlokken, waar- proces op gang zou worden t dat de wereldhandel ern- kunnen aantasten. En min der wereldhandel betekent minder produktie en minder werk. Campagne De Verenigde Staten hebben kort geleden met Japan een overeen komst bereikt, waaronder dit land zijn uitvoer van kleuren-tv's naar de VS met 40 procent zal beperken. De Japanners beschuldigen de Ameri kanen nu van „buitensporige zelfver dediging". De machtige staalindus trie in de VS voert nu een campagne om dezelfde soort bescherming te krijgen tegen Japanse en Europese invoerprodukten. De VS hebben ook overeenkomsten weten te bereiken met Zuid-Korea en Taiwan ter af remming van hun uitvoer van schoenen. Ook de EG kent zijn invoerbeperkin gen, zoals bijvoorbeeld voor Japanse kogellagers. Die invoer heeft, vol gens de EG, geleid tot het verlies van 5.000 arbeidsplaatsen in Europa. De EG heeft ook met succes een cam pagne gevoerd om Japan zover te krijgen de staaluitvoer naar Europa te beperken. Daarnaast wordt ge tracht bescherming voor vele indus trieën te vinden on verdere toene ming van de tot recordhoogte geste gen werkloosheid te voorkomen. Met Japan wordt nu onderhandeld over de verdeling van de wereldscheeps- bouwmarkt. Dan zijn er nog West-Duitsland en Japan, die veelal worden afgeschil derd als de voornaamste veroorza kers van spanning op het gebied van de wereldhandel. Dit komt door hun sterke exportgerichtheid. Maar ook deze landen kennen protectionisti sche maatregelen. Japan bijvoor beeld, dat zijn overschot op de han delsbalans in 1976 opvoerde tot een record van tien miljard dollar, heeft de invoer van Zuidkoreaanse zijde- produkten beperkt. Zowel Ameri kaanse als Europese fabrikanten stellen dat Japan hun goederen af weert door gebruik te maken van een systeem van constant veranderende standaardeisen ten aanzien van pro- dukten en het hanteren van een ge sloten afzetapparaat. Japan bekijkt intussen of het de invoer van be werkte landbouwprodukten uit de EG kan vergroten als compensatie voor het overschot in de handel met de EG. Recessie Deze verdere ontwikkeling in de richting van protectie vindt plaats ondanks het feit dat de leiders van de zeven westelijke landen op de recente economische top in Londen duidelijk beloofden haar te bestrij den. De leiders van de VS, West- Duitsland, Japan, Frankrijk, Enge land, Italië en Canada beloofden plechtig „nieuwe vaart" te zullen brengen in de huidige ronde van handelsbesprekingen in Genève ter verlaging van tarieven en voorko ming van nieuwe handelsbelemme ringen. Maar de meeste leiders kam pen ondanks deze beloften met hard nekkige werkloosheid, veelal hoge en in sommige gevallen recordinfla tie en andere effecten als nasleep van de ernstige economische reces sie die de wereld na de oorlog heeft doorgemaakt. Een belangrijke oorzaak van het toe nemen van de tegenstellingen in de wereldhandel is dat de industrielan den steeds meer moeten uitvoeren om de grotere aankopen van olie goed te maken. De Amerikaanse olie-invoer nam vorig jaar bijvoor beeld met 24 procent toe. De nieuwe beschermingsmaatrege len missen ook hun uitwerking niet op ontwikkelingslanden zoals Singa pore, Hongkong, Taiwan en Zuid- Korea, die voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van de uitvoer van schoeisel en textiel naar industrie landen. Als gevolg van een overeen komst ter beperking van de Zuidko reaanse uitvoer van schoenen naar de VS die onlangs tot stand kwam zijn volgens Zuidkoreaanse medede lingen al veel kleine schoenfabrieken gesloten. De heer C.E. Dinandt. Direkteur van het ABN kantoor in Manchester. Nederlander, zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. Meer dan 200 in totaal. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Dinandt uitstekend is ingevoerd in Manchester. Een nuttig gegeven. Want zoals u ongetwijfeld weet, is Manchester een belangrijke industriestad van Engeland en het economisch centrum van de "North West". Vooral de staal-, chemische en textielindustrie zijn sterk ontwikkeld. Een interessant gebied dus met vele mogelijkheden. Raadpleeg de heer Dinandt: Algemene Bank Nederland, 61, King Street, M2 4 PD, Manchester. Telex: 668469. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Vijzelstraat 32, Amsterdam. Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel.: 020-293823. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21