NV wil internationale ctie tegen de apartheid Huidige democratie voldoet niet meer Strenge normen bij CRM-telling Ook premies voor bedrijven buiten probleemgebieden' deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd Bij Tienertoerkaart dagkaart kado. Kent u de beste stekkies van Nederland? Pater Bernard Clap kan niet bemiddelen J s Vakcentrale keert zich tegen boycot 'Geen speciaal recht voor minderjarige Burgemeester A. Lems op congres: Principe-akkoord over CAO van bioscoop-personeel Ree tweemaal door raam gesprongen Zuidmolukkers: waarheid moet nu maar gezegd Meester-arts van de ziel Spanje kiest J. Dusbaba, in galanterieën 11,1 Weekblad 3NDER0AG 9 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet I an onze sociaal-economische redactie JTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond zal tijdens de Anti-Apartheidsconferentie in Jenève voorstellen met een gezamenlijk plan van actie de zwarte werknemers in Zuld-Afrika te iteunen in hun strijd voor vakbondsrechten en vrije onderhandelingen over arbeidsvoorwaarden. i Op deze conferentie, die deze week is belegd door werknemersvertegen woordigers die deelnemen aan de jaarlijkse bijeenkomst van de Inter nationale Arbeidsorganisatie (IAO) is het CNV vertegenwoordigd door algemeen secretaris A. Hordijk. Vol gens het CNV moet het plan van actie er op zijn gericht dat: de zwarte vakbonden door de werkgevers worden erkend als geko zen vertegenwoordigers van de werk nemers; de zwarte vakbonden hun werk kunnen doen als wettige onderhan delaars over arbeidsvoorwaarden, ontslagkwesties klachtenprocedu res, tewerkstelling en arbeidsom standigheden; tegen zwarte werknemers geen strafmaatregelen (ontslag, weigeren van promotie) worden genomen op ;rond van hun activiteiten als lid of eider van een vaikbond; er een eind komt aan de onrecht vaardige achterstelling in beloning van zwarte werknemers. Het CNV is ervan overtuigd dat de internationale vakbeweging met zo n program dat nog met andere punten kan worden uitgebreid de zwarte bevolking daadwerkelijk kan helpen ln haar strijd voor een beter en menswaardig bestaan. Wèl moe ten dan zoveel mogelijk organisaties van werkgevers en werknemers uit de hele wereld er daadwerkelijk iets aan willen doen. Organisaties van werkgevers moeten er bij hun leden, die belangen hebben in Zuid-Afrika, sterk op aandringen dit program van actie in praktijk te brengen. Vakbon- den in allerlei landen zullen op die ondernemingen druk moeten uitoe- (enen om te bereiken dat dit ook K werkelijk gebeurt. Dat vereist een *2 sterk geconcentreerde en goed ge- coördineerde aanpak door de inter nationale vakbeweging. ting bestaat niet alleen tussen de zwarten en hun bonden onderling, maar ook buiten Afrika tussen bij voorbeeld vakbonden die hetzelfde doel hebbeh: steun geven aan de strijd van de zwarten in Zuid-Afri ka." Het CNV waarschuwt met klem te gen het gevaar dat dit verschil zou kunnen leiden tot conflicten tussen deze bonden. Het effect van interna tionale acties zou erdoor worden ge schaad. De zwarten in Zuid-Afrika zullen meer gebaat zijn met interna tionale activiteiten waarover wèl- overeenstemming bestaat en waar voor een gezamenlijk plan van actie kan worden vastgesteld", aldus het CNV. Risico's In zo'n program is naar het oordeel van het CNV voor een boycotactie geen plaats omdat er in Zuid-Afrika zo verschillend over wordt gedacht en omdat de risico's niet kunnen worden overzien. Een boycot is vol gens het CNV niet verantwoord zo lang de zwarte bevolking in Zuid- Afrika daar zelf niet met eèn duide lijke meerderheid om vraagt „Op zijn minst zal moeten worden afge wacht wat de resultaten zullen zijn van de pogingen, die ln Zuid-Afrika worden gedaan om in een nationale bijeenkomst van vertegenwoordi gers van de zwarte bevolking uit te maken welke strategie zij zelf kiezen in hun strijd voor democratie", aldus de vakcentrale. Het CNV wijst er ook op dat tiendui zenden werknemers in westerse lan den werken bij ondernemingen die ook vestigingen hebben in Zuid-Afri ka. Zij kunnen een belangrijke rol spelen door er bij hun werkgevers op aan te dringen een duidelijk en on dubbelzinnig standpunt in te nemen tegenover de apartheid en zich daar naar ook te gedragen in Zuid-Afrika. n Boycot TtPt. CNV voi Het CNV verwacht van een dergelijk internationale aanpak meer resul taat dan van boycotacties of een 'isolatie van Zuid-Afrika. Het CNV itekent hierbij aan dat er door de zwarte bevolking heel verschillend wordt gedacht over de gevolgen van een boycot. „Zeer vele zwarten, die toch al sterk onder uitbuiting en onderdrukking te lijden hebben, vre zen dat hun lot daardoor nog aan zienlijk zou worden verslechterd". Zij hebben een CNV-delegatie, die onlangs Zuid-Afrika heeft bezocht, gewaarschuwd dat een boycot juist een voor de overgrote meerderheid van de zwarten rampzalige gevolgen zal hebben. „Dit verschil van opvat- Van onze Haagse redactie DEN HAAO - Meer bedrijven bui ten de „probleemgebieden" Limburg en noorden des lands krijgen recht op de premies die minister Lubbers (economische zaken) voor investe ringen beschikbaar stelt. Lubbers heeft gisteren nieuwe regels voor premieverlening bekend gemaakt. Daarmee werkt hij de plannen uit, die hij begin dit jaar in de nota regionaal-economisch beleid heeft ontvouwd. De overheid geeft een bijdrage (pre mie) tot een kwart van het bedrag, dat gemoeid is met een investering in één van de twee genoemde gebie den, waar de werkloosheid zeer groot is. Soms werd, bij de oude regels, ook een investering bulten die gebieden „beloond". Deze incidentele toepas sing wordt nu omgezet in een norma le toepassing. Het premiepercentage is voor een aantal gemeenten tien procent lager o.m. Zwolle, Venlo, De venter. Voor Den Bosch, Nijmegen, Twente gemeenten en andere geldt Van een onzer verslaggevers ASSEN Eén van de regelmatige bezoekers van het tot perscentrum ingerichte gebouw De Open Half is pater Bernard Clap geweest, die voor deze gelegenheid op eigen kos ten uit het Zuidfranse Valli Guières naar Assen was gekomen. Enkele dagen lang probeerde hij de aanwe zige journalisten duidelijk te ma ken, dat een door hem gevoerde be middeling met de kapers vruchten kon afwerpen. Hij bood zijn dien sten trouwens aan aan het beleidste am, maar dat wilde niets van zijn aanbod weten. Pater Clap ziet niets in (als het zover zou komen) ingrijpen van mariniers. ,,Dan zou ons niets anders resten dan het tellen van slachtoffers", zegt hij. Als hij toestemming zou hebben ge kregen om eerst naar de school en later naar de trein te gaan, zou pater Clap dat niet hebben willen doen als officiële bemiddelaar, maar als vriend. Hij was bereid om in de trein te blijven en met de Zuidmolukkers te praten. Ook wilde hij wel met de kapers het land verlaten, wanneer de regering dat zou hebben toege-t staan. Het ging hem er uiteindelijk om de „vijandelijke" houding te doorbre ken en zonder geweld, „maar met liefde", de zaken tot een goed einde te brengen. Over de politieke kanten van de zaak wenste hij zich niet uit te laten, want daar is hij, naar eigen zeggen, geen expert in. de 25- procent-norm wel. Een tweede wijziging, die Lubbers bekend heeft gemaakt, betreft de regel, dat alleen „totale projecten" voor vestiging of uitbreiding van een bedrijf voor premies in aanmerking komen. Het gaat hierbij om investe- JOIIJTCrCn ringen in gebouwen en bedrijf sul t- rusting. Zulke investeringen moeten van betekenis zijn voor de werkgele genheid. Lubbers wil nu ook uitzon deringen op de regel mogelijk ma ken. Dat gebeurt wanneer een be drijf een bijdrage levert aan een be tere structuur van de bedrijfstak, waartoe het behoort. Die bijdrage moet bovendien een gunstige in vloed hebben op de sociale-economi- sche situatie in een bepaalde streek. Onderzoek toont aan: Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er bestaat onder de Nederlanders slechts geringe behoef te om minderjarigen na de verlaging van de meerderjarigheidsgrens tot 18 Jaar speciale rechten toe te kennen. Dit blijkt uit een onderzoek dat het instituut voor toegepaste sociologie uit Nijmegen heeft verricht ten be hoeve van het ministerie van jus titie. Wel blijkt uit het onderzoek dat er behoefte is aan een aantal algemene regelingen waar met name ook jon geren voordeel van zullen hebben. Gedacht wordt hier aan regelingen in verband met het ongehuwd sa menwonen, het buitenshuis gaan wonen, het aanvragen van een pas poort en de school- en beroepskeuze. (ADVERTENTIE) Simpkins „Laten we nog een uurtje zoekbrengen ten behoeve van de reke ning (ADVERTENTIE) Met de Tienertoerkaart kun je 8 dagen per spoor heel Nederland door. Voor maar f 39,--. En koop je'm in juni, dan krijg je er ook nog's een dagkaart bij. Da's helemaal mooi. Kun je je vriend, vriendin, broerof zus ook's een dagje mee de trein in nemen. En Nederland in. De Ticncrtoerkaart geldt t/m 19 jaar.Bij't loket even een bewijsje meebrengen waaruit ie leeftijd blijkt. Plus een pasfoto. En niet dringen. Nu voor n bescheiden prijsje bij elke V2 liter Sonnema Berenburg: een unieke viswaaier. Met 144 pag.s viswetenswaardigheden. Over de beste stekkies, dobbers en aas, zoet- en zoutwatervissen. Daarom: snel naar de slijter voor 'n goed begin van het nieuwe visseizoen. Tijdelijk Vi liter Sonnema Berenburg met unieke viswaaier. j.i Van onze parlementsredactie EINDHOVEN Het staat wel vast, dat de huidige representatie ve democratie, de democratie via vertegenwoordigers die om de vier jaar worden gekozen, niet meer voldoet. Dit zei drs A. Lems, burgemeester van Schiedam, gisteren in Eindhoven op een tweedaags congres van de vereniging van Nederlandse gemeen ten, waar hij een betoog hield over het thema 'besturen en meebesturen'. Het is nodig dat de representatieve democratie aangevuld wordt door het meebesturen van de burgers, al dus de heer Lems. Onder meebestu ren verstond hij 'het op een of andere manier betrokken worden in het be sluitvormingsproces van de overheid zonder de eindverantwoordelijkheid te dragen'. „Besturen die niet passend reageren op de behoefte van de burgers om mee te denken, mee te weten en eventueel mee te beslissen, riskeren het gevaar van een uitbarsting of het zich afwenden van de burger van de lokale democratie", zo waarschuwde hij. „Bovendien voorkomt deelname van de burgers aan het bestuur ver der wantrouwen in de overheid". Wantrouwen In zijn betoog wees de heer Lems er ook op dat er de laatste Jaren niet alleen sprake is van veel wantrou wen tussen overheid en burgers maar ook binnen de kring der be stuurders zelf, met name tussen raadsleden en colleges van B. en W. Voor dit laatste wantrouwen had hij weinig goede woorden over. „Moest vroeger een raadslid heel duidelijk maken dat een wethouder het niet goed deed, tegenwoordig moet de wethouder zelf bewijzen dat hij het zo goed doet. Op zichzelf is deze omkering van de bewijslast niet zo erg, ware het niet dat het wantrou wen een mentaliteit werd". „Op ba sis van dit wantrouwen zijn vele dagelijkse bestuurders gesneuveld, zonder dat hun opvolgers tot betere prestaties kwamen". Het nadelig effect van het wantrou wen zag de heer Lems nog versterkt doordat veel raadsleden tegenwoor dig maar een korte zittingsduur heb ben. Hierdoor moeten telkens weer nieuwelingen wegwijs gemaakt worden. „Een goede bestuurder gaat stapje voor stapje vooruit om de samenle ving die gestalte te geven, welke deze op grond van zijn overtuiging en zijn verkiezingsbeloften behoort te hebben. Dat is een kwestie van middellange termijn. Slachtoffers Al die vedergewichten die ln een Dr. A. Lems periode van vier Jaar de samenle ving wel eens naar hun hand zullen zetten, deze hemelbestormers tas ten de maatschappij meer aan dan zij beseffen. Het is heel tragisch te moeten zien dat de burgers die dii soort lieden gekozen hebben tevens hun slachtoffers zijn". „Daarbij komt nog", aldus de heer Lems, „dat raadsleden die het 'hin derlijk volgen' in hun vaandel schrijven een verschijnsel dat zich vooral sedert 1970 voordoet nogal eens ln tegenspraak komen met hun opvattingen omtrent de participatie van de bevolking. De lage opkomst bij de raadsverkiezin gen in 1974 zou ook wel eens door het optreden van dergelijke elites verklaard kunnen worden". Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Bij iedere omroep komen grote verschillen naar voren tussen het aantal leden, dat men zelf heeft geboekt en de resultaten van het onderzoek naar het ledenbe stand die het ministerie van CRM heeft laten verrichten. Bij de omroe pen spreekt men dan ook van bijzon der strenge normen van het minis terie. BIJ CRM onthoudt men zich tot nu toe van enig commentaar. De VARA en de VPRO, die onder de rode streep zijn geraakt Volgens de CRM- cijfers, hebben een gesprek aange vraagd met minister Van Doorn van CRM over de voor hen zo ongunstige uitslag van de telling. De VPRO zal ook nog verzoeken of de eigen ac countant de gegevens van de Dienst Omroepbijdragen en van het depar tement kan controleren. De VPRO, bij monde van algemeen directeur Frans te Smit noemt de uitslag een complete verrassing, te meer daar het ledenaantal continu een stijgende lijn vertoont. Voor het eerst in haar bestaan is de VPRO naar eigen zeggen boven de 150-dui- zend leden gekomen. Deze omroep zei op 31 december 154.272 leden te hebben, maar gaf aan CRM op 144.530 leden. De telling namens het ministerie wijst echter uit dat gere kend moet worden op een bestand tussen de 84 duizend en 89 duizend geldige leden. Zelfs bij de meest gun stige uitkomst van 89 duizend wordt niet voldaan aan de eis van 100.000 leden om een c-omroep te blijven. De VARA gaf 31 december te kennen 520.000 leden te hebben, gaf na af trek aan CRM op 488.821. De CRM- telling weest echter tussen de 342.000 en 361.000 geldige leden aan (waar CRM twee getallen opgeeft wordt rekening gehouden met een statistische afwijking van 1.9 pro cent naar boven en naar beneden). Om A-omroep te blijven moet wor den voldaan aan het getalscriterium van 400.000. Verbaasd Ook bij de VARA toonde men zich stomverbaasd. Uit de cijfers van CRM bleek dat er een afvalspercen- tage van 28 procent is bij deze om roep. Bij de vorige CRM-telling in 1970 was dat 12.2 procent. Bij de VPRO is het afvalspercentage dit keer liefst 40 procent. De socialisti sche omroep stond in 1970 na de NCRV op de beste plaats. Daaruit mag al blijken dat niets zo verander lijk ls als de ledenaantallen van de omroepen. Want de NCRV staat nu dicht bij de rode streep. Zelf telde de omroep 488.166 leden en gaf aan CRM op 474.588. Maar CRM telde geldige leden tussen de 390.000 en 405.000. De NCRV onthoudt zich van enig commentaar. Van VARA- voorzitter A. H. Kloos kon geen re actie worden verwacht, omdat hij met vakantie was. Maar het staat wel vast dat een ledenwerf-actie op touw wordt gezet. De Vara heeft net zijn rozen-actie achter de rug, die 40.000 leden opleverde. Insiders ver moeden wel dat deze campagne wel eens leden kan hebben bezorgd die voor de omroep geen zoden aan de dijk zetten, omdat ze zelf geen om roepbijdrage betalen. UTRECHT Onderhandelaars van de voedingsbonden FNV en de NW- bond Mercurius en werkgevers uit het bioscoopwezen hebben dinsdag alsnog een principe-akkoord kun nen afsluiten voor een CAO voor dit Jaar. Deze CAO-onderhandelingen hebben zich tijdenlang voortge sleept en leidden onder andere tot de aankondiging van acties, zoals het uitdelen van vlugschriften bij de filmtheaters. Grootste grief van de bonden was dat het loon in het bio scoopbedrijf grotendeels nog onder het minimumloon-niveau lag. Volgens een woordvoerder van de bonden is het minimumloon nu vastgesteld als basis voor de belo ningsstructuur. De collectieve ar beidsovereenkomst heeft betrek king op 3.500 werknemers, betrok ken bij 430 bedrijven. Behalve een prijscompensatie plus Initiële loons verbetering voorziet de CAO tevens ln een toeslag van 50 pet plus een halve vrije dag voor het werken op feestdagen. Het wekelijks aantal werkuren is teruggebracht tot veer tig en er komen extra vakantieda gen voor oudere werknemers. De eis van het bioscooppersoneel, dat diensten tijdens nachtvoorstel lingen zouden worden aangemerkt als overwerkt, is niet ingewilligd. Wel werd bepaald, dat werknemers ouder dan zestig Jaar niet meer voor nachtvoorstellingen worden ingezet, zo hebben de bonden meeged.eld. WAALRE In het Brabantse Waal- re is gisteren een ree dwars door een achterraam van een woning ge sprongen, de hulskamer doorgelo pen en door een raam aan de voorzij de weer naar bulten gesprongen. De bewoners, het echtpaar Van Balen, lag op dat moment nog op bed en werd door glasgerinkel gewekt. De ree, die vermoedelijk werd opge jaagd door een hond, is spoorloos. De schade aan de woning bleef be perkt tot de twee kapotte ramen. Beide omroepen hebben een Jaar de tijd om op de vereiste sterkte te komen. De VPRO is gisteren al ge start met advertenties in de kran ten. terwijl een extra-telefoonlijn is opengesteld om nieuwe abonnees op te nemen. De zomermaanden vor men echter niet de gunstigste tijd voor ledenwerfacties. Als mogelijke verklaring van het verschil tussen de telling van CRM en de omroepen wordt bij de VPRO geopperd dat er een percentage is dat de omroepbij drage wel heeft betaald, dat er ver schillen zijn in de voorletters voor de familienaam. Verder wordt er gespeeld met de gedachte dat personen van 18 Jaar en ouder wel VPRO-lid zijn, maar geen gezinshoofd, zodat ..ze slacht offer zijn van het huis-manskies-, recht", zoals dat nu nog bestaat, waarvan verwacht wordt dat dat zal worden opgeheven als de Kamer de omroepwetswijziging over ontkop peling aanneemt. Frans de Smit. „Maar daar zullen we nu niet mee rekenen, zoals de wet er nu is, moe ten we er tussen de 19.000 en 20.000 leden bij krijgen". Uit de gegevens van CRM blijkt verder dat alle ande re omroepen minder geldige leden hebben dan zij meenden te kunnen opgeven. De AVRO publiceerde op 31 decem ber een ledenaantal van 782.323. Gaf aan CRM een aantal van 764.368 op en blijkt na de telling tussen de 518.000 en 549.000 geldige leden te hebben. Daarmee blijft de AVRO de grootste omroep. Voor de TROS was het cijfer 705.000. CRM telde er tus sen de 501.000 en 527.000. De KRO- cljfers zijn 584.494, opgave aan CRM 562.600, na telling 408.000 tot 429.000. De EO publiceerde eind de cember een ledenaantal van 155.000, gaf aan CRM op een aantal van 142.000 en blijkt na telling 105.000 tot 111.000 geldige leden te hebben. (ADVERTENTIE) Nederland kan niets voor de Zuidmolukkers doen. Een harde waarheid die hun nu onverbloemd moet worden aangezegd, ook al betekent dat het uitzicht op een chaotische toekomst. P van der Eijk: „Er is voor de regering nauwelijks een mogelijkheid een goede weg in te slaan, want die lijkt niet voorhanden." De zin van het leven - déérnaar is Carl Gustav Jung op zoek geweest Een aloude vraag, waarop bij lege kerken en volle wachtkamers van psychiaters het individu in zichzelf het antwoord moet vinden. Pety de Vries-Ek, vertaalster van Jungs werk, verklaart zijn populariteit. In Baskenland „het kerkhof van de Spaanse hervormingen" gaat de vrijheidsstrijd voort De parlementsverkiezingen van volgende week dreigen door de Basken zelfs geheel te worden geboycot Corine Spoor over Suarez beloften en het Baskisch wantrouwen „Allez". hijgde Raymond Goethals.' „nee Gitan?" Jan Mulder over een zigeunerli|ke voetballer, spelend zonder viool maar met de allure van een dinosaurus, die steeds wel iets te verhandelen heeft Johnny Dusbaba. Anderlechts nieuwe voorstopper Bon voor proefabonnement 5 Weken da Ti|d véot S galden. naam adiet >kall Zonder postragel renden een de tijd Antwoordnummer 6 Amtterdam Betaling na ontvangt! van acceplQnó. Overal la koop I 2,25 Ovarii la koop I 2.25 l^^bonntmintvn lil 020 - 72 31 04 F

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9