Adolfo Suarez leidde Spanje naar de democratie Miami kiest voor discriminatie van homofielen 1 Strijdkrachten in staat van paraatheid Gememebest-conferentie in kalme sfeer begonnen nsSowjet-Unie valt fel juit tegen Jimmy Carter DecoSol "3 Geweld bij Spaanse verkiezingen ar Fachmi bezoekt Sowjet-Unie Plaats van Idi Amin bleef leeg Soetendorp vraagt aandacht voor Russische joden Arrestaties in Zuid-Afrika Gebruikte studieboeken gooi je niet weg en nieuwe kosten een nap geld. 5 Premier is verslaafd aan de macht H bONDERDAG 9 JUNI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet 140SKOU (UPI, Reuter) De Sowjet-Unie heelt tot nu toe de felste aanval op de Amerikaanse president Carter gelanceerd. In twee door het officiële Russische persbureau Tass gepubliceerde jommentaren wordt gesteld dat men Carter nu als een bondgenoot van de „vijanden van de lontspanning" beschouwt. Bovendien beschuldigt men hem van pogingen de in 1975 gesloten koorden van Helsinki te ondermijnen. door Tass gepubliceerde com- ientaren houden verband met de trslagen van de regering in Was- igton aan het Amerikaanse Con- ïs over de implicaties van de ak koorden van Helsinki. Carter wordt po'van „grove verdraaiingen" in het e nj rapport beschuldigd. uraWaarnemers menen dat de Tass b commentaren tot een verdere ver- iniU slechtering van de betrekkingen tus- p H sen de Sowjet-Unie en de Verenigde n «Staten zouden kunnen leiden. De 7betrekkingen hebben al geleden on- p 4 (ADVERTENTIE) rolgordijnen. Ook van buiten attraktief. Bi) doe-het-zelf raken. woninginrichting en warenhui der het feit dat er geen vorderingen op het gebied van een nieuw Salt- akkoord tot nu toe zijn gemaakt. Met de gisteren gepubliceerde com mentaren is men tot nu het dichtst gekomen bij een oorlog van woor den met de Verenigde Staten. In felle bewoordingen uiten de com mentaren zich over het Amerikaan se regeringsrapport dat deze week aan het Congres werd aangeboden. In dit rapport worden de Oosteuro- pese landen gekritiseerd voor het feit dat zij tot nu niets gedaan heb ben om de humanitaire bepalingen van de Helsinki-akkoorden na te le ven. Volgens Tass is dit volledig onjuist. Meningsverschillen over uitleg van de akkoorden van Helsin ki zouden volgens Tass niet bestaan „als het Witte Huis zich serieus zou laten leiden door de doelstelling van de verwezenlijking van alle bepalin gen van het slotakkoord in plaats van opzettelijk te pogen de akkoor den van Helsinki te onderrrtijnen." In het tweede Tass commentaar wordt Carter van het „openlijk aan moedigen en gaande houden" van wat wordt genoemd „een door de burgelijke pers op touw gezette kwaadaardige publiciteitscampag ne" over schending van de mensen rechten in de Sowjet-Unie. „Een der gelijke houding kan alleen worden gezien als een nieuwe poging van inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van de Sowjet-Unie." Deze campagne zal volgens Tass niet tot een meningsverandering in de communistische wereld leiden maar zou een „averechts effect op de Amerikaanse-Russische betrek kingen kunnen hebben en zou de ontspanning als zodanig kunnen aantasten." In beide commentaren komt op nieuw naar voren wat in het verle den tegen de beschuldiging over schendingen van de mensenrechten in de Sowjet-Unie al naar voren is gebracht, namelijk dat de dissiden ten in Oost-Europa Amerikaanse of westerse agenten zijn. Politieke waarnemers zien de twee Tass com mentaren als een teken van Russi sche bezorgdheid over de perspec tieven van de conferentie van Bel grado die volgende week begint en die moet kijken in hoeverre de ak koorden van Helsinki warden nage leefd. Van één onzer redacteuren Bij de wet geregelde discrimi natie van homofielen is goed en moet blijven. Dat is de mening van een zeer ruime meerder heid bij een referendum in de Amerikaanse staat Florida. De volksstemming in Dade County (het gebied waar de stad Miami in ligt) van deze week ging eigenlijk over een kwestie die al uit de weg geruimd leek. Begin dit jaar nam het parlement van Florida een wettelij ke bepaling aan waarin iedere discri minatie van homofielen bij het ver strekken van woningen of banen werd verboden. Daarmee vervielen alle overjarige bepalingen tegen ho mofielen die in Florida nog beston den. Maar tegen dit verbod op discri minatie ontstond daarna een ware volksbeweging. De belangrijkste aanstichter van deze beweging is de 37-jarige Anita Bryant, die ooit haar lichamelijke kwaliteiten gebruikte om bekendheid (en geld) te verwer ven (ze was schoonheidskoningin), maar die nu al jarenlang strijd voert tegen het morele verval van de Vere nigde Staten. Zij heeft een sterke band met Florida; voor de televisie prijst zij het drinken van sinaasap pelsap uit deze staat. Voor haar actie tegen het discriminatie-verbod richt te zij een comité op onder de naam „Redt onze kinderen". Godslasterlijk De beweging sloeg aan en trok in het hele land veel publiciteit. Anita Bryant en haar aanhang hielden bij na hysterische pleidooien tegen de homofiele medemens. Homo's wer den afgeschilderd als een gevaar voor de christelijke natie, handlan Eén van de mensen die zich hadden ingezet voor gelijkberechtiging van homofielen in Miami wordt hier getroost na het bekend worden van de uitslag van het referendum. ger van de anti-Christ en een bedrei ging voor gezonde Amerikaanse schoolkinderen. Door hun nadrukke lijk beroep op de bijbel kregen de Bryant-mensen de steun van de bap- tistenkerk (erg invloedrijk in het zuiden van de VS) en veel rooms- katholieke geestelijken. Dat bracht kritische geesten er toe een sticker te verspreiden met het opschrift; „Doodt een homo voor Christus". Met deze actie slaagde Bryant er in het bestuur van Miami en omstre ken te dwingen het verbod op discri minatie aan een referendum te on derwerpen. Dow de grote aandacht voor deze zaak kreeg deze volks stemming al min of meer het karak ter van een groots opgezette opinie peiling waarbij zou kunnen worden vastgesteld of homofielen in de Ver enigde Staten nu wel of niet worden geaccepteerd als volwaardige bur gers. In het hele land ontstonden acties voor gelijkberechtiging van homo's. Dat leidde op veel plaatsen prompt weer tot tegenmaatregelen van aanhangers van Bryant Advertentie Ook Nederland droeg een steentje bij aan de openbare discussie: In het dagblad Miami Herald verscheen vorige week zaterdag een grote ad vertentie van enkele tientallen Ne derlandse politici en geestelijken waarin de bevolking van Florida werd opgeroepen tegen discrimina tie te stemmen. „WIJ in het land van Anne Frank weten waartoe vooroor delen en discriminatie kunnen lei den," zo begon de advertentie-tekst Het heeft niet zoveel geholpen: bij de telling van de stemmen bleek gisteren dat een grote meerderheid van de bevolking (ongeveer zeventig procent) wil dat het discriminatie verbod weer wordt ingetrokken. Alle oude regelingen die homofielen be nadelen zullen daarom in Miami weer van kracht kunnen worden. Homoseksuelen in de hele Verenig de Staten reageerden gisteren zeer teleurgesteld op de uitslag van het referendum in Florida. Anita Bryant heeft aangekondigd dat zij haar kruistocht tegen homofilie nu in an dere Amerikaanse plaatsen wil voortzetten. In verschillende grote steden bestaan verordeningen tegen discriminatie van homofielen. Naar schatting zijn er ongeveer twintig procent homoseksuele mannen en vrouwen in de Verenigde Staten. MADRID (UPI, Reuter) De Spaanse regering heeft gisteren alle verloven van de strijdkrachten en de politie ingetrokken als eerste fase van een operatie die bedoeld is om vrije en ordelijke verkiezingen op 15 juni te waarborgen. De bijna half miljoen militairen, pa ramilitair personeel van de guar dia civil en politiemannen zullen op de avond voor de eerste verkiezingen in Spanje in 41 jaar volledig paraat zijn. Regeringskringen zeiden dat de operatie voornamelijk gericht is te gen mogelijke extremistische rellen- schoppers. .lok in de afgelopen nacht zijn uit verschillende delen van Spanje inci denten gemeld. In Sevilla werd een MOSKOU (UPI, Reuter) De Egyp tische minister van buitenlandse za ken Ismail Fachmi is gisteren voor besprekingen met zijn Russische ambtgenoot in Moskou aangeko men. Het is de eerste keer in meer dan twee jaar dat Fachmi een be zoek aan Moskou brengt. Pogingen in het verleden, onder meer tijdens een ontmoeting in Sofia eerder dit jaar tussen Fachmi en de Russische minister van buitenlandse zaken, om de meningsverschillen tussen de beide landen op te lossen, leverden weinig resultaat op. Fachmi, die tot zaterdag in Moskou blijft, zal waar schijnlijk ook partijleider Brezjnjew ontmoeten. Tijdens de besprekin gen zullen naast de Egyptisch-Rus- sische betrekkingen ook de situatie in het Midden Oosten en de kansen op een hervatting van de Geneefse vredesconferentie ter sprake komen. plaatselijk hoofdkantoor van een Maoïstische beweging aangevallen. In Santiago de Compostela in het noordwesten werden twee brand bommen gegooid naar het gebouw van een gerechtelijke instantie waar bij een kleine brand ontstond. In een voorstad van Barcelona dron gen enkele personen een gebouw binnen dat in gereedheid werd ge bracht voor de verkiezingen. Daar werden stemhokjes in brand ge stoken. Zowel uiterst linkse als rechtse groe peringen verzetten zich tegen de ver kiezingen. In Baskenland, waar gis teren een nieuwe „pro-amnestie- week" is afgekondigd is het eerste dagblad in de Baskische taal in 40 jaar tijd verschenen, genaamd „De Roep". De militaire tak van de Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft gis teren de verantwoordelijkheid op geëist voor alle aanslagen die in de laatste tijd in de vier Baskische pro vincies zijn gepleegd. Dit werd ge daan in een boodschap die werd toe gezonden aan het in Bilbao verschij nende dagblad „La Gaceta del Norte". In de mededeling die bijzonderhe den verstrekte over de verschillende aanslagen, werd voorts „de huidige regering veroordeeld die geen enkel serieus plan heeft voor een algehele amnestie". Tenslotte werd gezegd dat „de ver schillende takken van de ETA hun actie zullen verscherpen tot algehele amnestie is bereikt." LONDEN (UPI, Reuter) Met veel mooie woorden over vrijheid en gerechtigheid is gisteren in Londen de grote conferentie van Gemenebest-landen begonnen. Het overleg, waaraan ruim dertig regeringen deelnemen, kan acht dagen duren. DEN HAAG De Sowjet-Unie is belangrijke onderdelen van de slot akte van de verklaring van Helsinki niet nagekomen. Dat heeft rabbijn Soetendorp gisteren gfesteld in een gesprek met staatssecretaris Kooij- mans van buitenlandse zaken in Den Haag. De rabbijn sprak daarin namens het Solidaritedtscomité met de Joden in de Sowje t-Unie. Hij heeft de staatssecretaris docu menten overhandigd, waaruit vol gens hem blijkt, dat niet meer uit reisvisa zijn verstrekt aan Joden, die de Sowjet-Unie uit willen. Culturele en religieuze rechten zijn er niet, en het leven van Joden, die hebben gevraagd om een uitreisvisum wordt volgens rabbijn Soetendorp nog steeds moeilijk gemaakt. Grote afwezige op deze eerste confe rentie-dag was de Oegandese presi dent Idi Amin. De plaats met het bordje Oeganda, recht tegenover voorzitter James Callaghan, de pre mier van Engeland, bleef leeg. Amin kwam ook nauwelijks voor in de redevoeringen die gisteren werden afgestoken. Alleen de premier van Papoea-Nieuw-Guinea, één van de jongste leden van de Gemenebest, refereerde even aan de wanorde in Oeganda en riep de Afrikaanse sta ten op daar iets aan te doen. Maar voorzitter Callaghan en de Zambi- aanse president Kenneth Kaoenda zwegen beiden over Amin en Oegan da. Vooral van Kaoenda, die eerder deze week nog flink uitpakte tegen Amin, was dat opvallend. Rhodesië Waar Callaghan en Kaoenda wel veel aandacht voor vroegen was de toe stand in zuidelijk Afrika. Geen van beiden had een goed woord over voor JOHANNESBURG (AP) - Een lei der van de Nationalistische Conven tie van Zwarten in Zuid-Afrika is deze week gearresteerd. Dit is giste ren door zijn organisatie bekend ge maakt. De gearresteerde is Mapapa George Wauchope. Hij was regio naal voorzitter van de Conventie. Hij had er net 297 dagen eenzame opsluiting opzitten. de blanke minderheidsregiems in Rhodesië en Zuid-Afrika. Callaghan merkte op dat de door de kortzich tigheid en onwil van de blanken in die beide landen de kans op een vreedzame machtswisseling steeds kleiner wordt. Maar hij zei dat Enge land bleef hopen op een oplossing door onderhandelingen. President Kaoenda van Zambia hield over hetzelfde onderwerp een vrij gematigde toespraak. Hij stelde vast dat Rhodesië (Zimbabwe in zijn woordgebruik) nog niet vrij is en dat het de plicht is van de Gemebest- landen om daar verandering in te brengen. Hij roemde de „edele prin cipes" van de Gemenebest. Als be wijs daarvan noemde hij het feit dat Zuid-Afrika uit de organisatie was gestoten wegens de apartheidspoli tiek. Lof had Kaoenda ook voor ko ningin Elisabeth die dezer dagen haar regeringsjubileum viert. Hij prees haar voor de wijsheid waarmee zij de aftakeling van het Britse we reldrijk had geleid. „Als de vorst de grote, wereldwijde en historische krachten van verandering had te gengewerkt, dan zou het rijk een gewelddadige dood zijn gestorven en zou deze gemenebest van staten nooit zijn geboren," aldus Kaoenda. (ADVERTENTIE) Daarom nog vóór de vakantie naar de Slegte, die van je koopt wat nog bruikbaar is (niet ouder dan zo'n 3 jaar) en je verkoopt wat je hebben moet (voor zover voorradig), 't Scheelt aanzienlijk (P in tijd en geld. De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte B.V.,Nieuwendijk 200, Amsterdam. Tel.: 020-23 2S 40, Coolsingel 83, Rotterdam, Tel.: 010-13 83 05. Spuistraat 9. Den Haag, Tel.: 070-63 97 12 Utrecht, Arnhem, Eindhoven, Enschede, Groningen, Leiden, Haarlem, Antwerpen. Gent. 72ti door Herman Amelink •dai Toen Adolfo Suarez elf maanden geleden van koning Juan Carlos de opdracht kreeg een nieuwe stal regering te vormen dacht iedereen dat de koning daarmee een grote politieke blunder beging. De algelopen elf maanden hebben deze vrees niet bewaarheid. Integendeel, Adolfo Suarez heeft met '"j zijn beleid alle politieke koffiedik-kijkers voor aap gezet Elf maanden geleden waren de ver wachtingen hooggespannen toen ko ning Juan Carlos premier Ar as Na varro de wildernis instuurde en raad plegingen begon voor de benoeming van een premier die het tempo van de politieke veranderingen eens wat zou moeten opvoeren. Verschillende namen van notoire hervormingsge- zinden deden de ronde. Groot was de teleurstelling toen Adolfo Suarez. de derde op het voordrachtslijstje van de Spaanse Kroonraad, door Juan Carlos benoemd werd. Adolfo Suarez was in de regering van Arias Navarro minister voor de Beweging (Movi- miento) geweest, de enige ten tijde van Franco toegelaten „partij". Op jeugdige leeftijd was Suarez al tot de Beweging toegetreden en leidde hij het politiek bureau van de Movi- miento in zijn provincie van her komst, Avilla. Door zijn bescherm heer, de falangist Herrero Tejedor. wiens privé-secretaris hij was, werd Adolfo naar de top van de beweging doorgeschoven. Een minder belo vend begin voor een op hervormin gen gericht beleid was vorig jaar juli nauwelijks denkbaar. Stap voor stap De politiek van de man die was afge- «chüderd als opportunist, baantjes jager en willig werktuig van rechts, pakte echter geheel anders uit. Een Onze redacteur buitenland Herman Amelink bevindt zich op het ogenblik In Spanje voor een aantal arti kelen over de komende ver kiezingen. Het eerste een portret van premier Suarez treft u hierbij aan. week na zijn optreden haalde hij een wetsvoorstel door het grotendeels onder Franco benoemde parlement, de Cortes, waarbij het verbod op politieke partijen werd opgeheven. Vanaf dat moment begeleidde hij Spanje stap voor stap op de weg naar de democratie. Hij diende een voorstel in ter hervorming van het Franquistische stelsel, dat hij op 18 november van het vorig jaar de oude garde in de Cortes door de keel wist te wringen. De Cortes zou in het vervolg gaan bestaan uit twee ka mers, een eerste kamer gekozen door de regio's en provincies en een twee de kamer samengesteld op basis van evenredige vertegenwoordiging. Op 15 december legde Suarez de voor stellen bij referendum voor aan het Spaanse volk en kreeg hij er een massale goedkeuring voor. Ook in de daarop volgende maanden liet de premier zich niet overhaasten. Als kenner van de gevoelens van de aanhangers van voormalige dictator, generaal Franco, en goed op de hoog te met de politieke emoties en gevoe ligheden binnen het let?er, realiseer de Suarez zich dat één l ersnelling te hoog in het tempo van de hervor ming desastreuze gevolgen zou heb ben. Begin dit jaar begon de premier besprekingen met de leiders van de verschillende oppositiepartijen, met uitzondering van de communisten. Heel geleidelijk voltrok Eich de feite lijke legalisatie van de communisti sche partij (PCE). Even zat de ille gaal in Spanje verblijv€nde leider van de PCE, Santiago Carrillo. in het gevang, maar hij werd op instigatie van de regering weldra vrij gelaten. De communistische partij kreeg en kele maanden de tijd om haar demo cratische gezindheid asin de Span jaarden te tonen, wat vorige maand uitliep op juridische erkenning door de overheid. Amnestie Met de vrijlating va* de politieke gevangenen volgde Suiïirez een soort gelijke koers. Enkele malen werd een gedeeltelijke, maar steeds verder gaande amnestie voor politieke ge vangenen afgekondigd. De oude Franco-aanhang en het leger konden ken fakkel van de democratie blij ven vasthouden. helemaal stellen. niet kandidaat mag Populariteit Adolfo Suarez: wantrouwen op deze manier langzamerhand aan de nieuwe tijd wennen. Het ziet er naar uit dat alle politieke gevange nen voor 15 juni, de dag van de eerste algemene verkiezingen sinds veertig jaar, hun cel verlaten zullen hebben. Een aantal van hen heeft zich weliswaar als erkend politiek vluchteling in het buitenland moe ten vestigen, maar wat verhindert de nieuw gekozen Cortes na 15 Juni een wet aan te nemen die het hen moge lijk maakt naar hun vaderland terug te keren? Premier Suarez is zich ervan bewust dat met de verkiezing van een demo cratisch parlement het democra tisch ontwikkelingsproces nog niet rond is. Er zullen een aantal poli tieke veranderingen moeten komen om een goed functioneren van de verse democratie mogelijk te ma ken. Zo zal er bijvoorbeeld" een dui delijke regeling voor het zelfbestuur van de verschillende regio's moeten komen. Ook zullen er structuren moeten worden ontwikkeld voor een goede opzet van het sociaal-econo misch beleid. Suarez is niet van plan de begeleiding van deze processen aan anderen over te laten. Ook na 15 juni wil hij de door hem aangesto- Na de legalisatie van de communis tische partij kondigde Suarez dan ook het al lang verwachte besluit aan dat hij zal meedoen aan de verkiezingen. De populariteit die hij zich in het jaar dat hij nu aan de regering is verworven heeft en de uiterst goede verstandhouing met de koning vormen een behoorlijke basis voor het te verwachten ver kiezingssucces van de premier. De kandidatuur van de premier lijkt vooral te zijn ingegeven om het in de 8paanse historie niet zo sterke poli tieke midden wat body te geven. Volgens opiniepeilingen mag de Unie van het Democratisch Cen trum (UDC) waarin de Volkspartij, de liberalen, de sociaal-democraten en een christen-democratische groe pering samenwerken en waarvan Suarez lijsttrekker is geworden, re kenen op ongeveer de helft van de stemmen. Daarmee hoopt Suarez te voorkomen dat de wagen die nu zo goed op weg is naar de bergtop van de democratie, alsnog achteruit zakt. Ergernis over de kandidatuur van Suarez bestaat er vooral bij de par tijen die het meest concurrentie van zijn kandidatuur vrezen. De socialis tische leider Felipe Gonzales ver klaarde dat Spanje geen politieke Heiland nodig heeft. Het gebruik van democratie en vrijheid is de enige ware redding, zo betoogde hij. De rechtse Volksalllantle van Fraga probeerde aan te tonen dat de pre mier zich volgens 4e wet eigenlijk Geen campagne Suarez is er zich van bewust dat hij met zijn kandidatuur het gevaar loopt politieke emoties op te roepen die zich tegen hem zouden kunnen keren en ook tegen de regering als overheid. Om dat te voorkomen heeft hij aangekondigd zelf niet ac tief een campagne te voeren. Verder beloofde hij geen gebruik te maken van de middelen die een regering ten dienste staan om flink aan de weg te timmeren. Suarez laat zijn zaken binnen de UDC waarnemen door Calvo Sotelo, de onlangs afgetreden minister van openbare werken, die erin geslaagd is een aantal medestanders van de premier hoog op de kandidatenlijst te krijgen ten koste van de In de UDC samenwerkende partijen. Een echte campagne heeft Suarez echter nauwelijks nodig. Door wat hij doet in het binnenland en door zijn bui tenlandse reizen komt de premier al zo vaak in het nieuws dat zijn naam aan geen enkele Spanjaard onbe kend kan blijven. Adolfo Suarez, die met zijn 44 jaar de Jongste premier van Europa is, zal zich na 15 juni niet alleen op het vertrouwen van de koning kunnen beroepen, maar ook op een vertrou wen in een democratisch gekozen parlement Op 13 Juni zal de premier zich 's avonds via de televisie tot het Spaanse volk richten om duidelijk te maken dat hij dat vertrouwen waard is. De premier is niet alleen verslaafd aan tabak en „koftie-ver- keerd", maar lijkt evenzeer verslin gerd te zijn aan zijn baan en de macht die hij in zijn baan heeft'

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7