Ander bouwbeleid bedreigt plannen stadsvernieuwing 69r 59r Wat wil Den Haag met Spoorwijk? Brand veroorzaakt verkeerschaos Ongunstige ontwikkeling van werkloosheid in provincie Chinese kunst in Gemeentemuseum Zomerse pasteltintei bij Mode fmcT mode F. J. Laméris commissaris van Voorburg Hoofdverpleegster eist functie terug in kort geding Voor meer nieuws uit regio - pag. 19 Nota „Wonen in Spoorwijk": Wel werk voor grootste deel schoolverlaters NABEZORGING VAN DE KRANT De Romanows' mogen blijven I Voedingsbonden terug in zuivel produktschap Weer topambtenaar van Financiën naar bedrijfsleven Groet aan terrorisj 'teken tegen roep om wraak' h DONDERDAG 9 JUNI 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een wijziging van het bouwbeleid van de regering heeft beroering binnen het Haagse gemeentebestuur teweeg gebracht. De plannen van de regering om een nieuwe verdeel sleutel toe te passen op de aantallen woningwetwoningen, pre- miehuur- en premiekoopwoningen en vrije-sektorwoningen in nieuwe wijken dreigen vooral het proces van de stadsvernieu wing te doorkruisen, zo vrezen verschillende Haagse stadsbe stuurders. De zorgen zijn ontstaan door het besluit van de regering om voor alle nog te realiseren bouwplannen de zgn. 40-40-20 norm te hanteren. Die norm zou eerst landelijk gehanteerd worden, hetgeen betekent dat er in ons land een totaal woningbestand opgebouwd zou moeten worden van 40 procent woningwetwoningen, 40 procent premie-koop/huurwoningen en 20 procent woningen in de vrije sektor. Nu het ministerie echter heeft laten blijken dat deze verdeelsleutel regio naal en ook in de grote steden gehan teerd dient te worden dreigen er gro te problemen bij de realisatie van de bouwprogramma's. Regio's en voor al de grote steden zijn nu eenmaal veel gevoeliger voor verdeelsleutels voor verschillende soorten hulzen die gebouwd moeten worden. De gemeente Den Haag beschikt op dit moment over ongeveer 65 pro- VOORBURG De heer F. J. Laméris is met Ingang van 1 juli a.s. benoemd tot commissaris van politie van Voorburg. HIJ wordt de opvolger van commissaris F. Janse de Jonge, die op genoemde datum met functioneel leeftijds ontslag gaat. De nieuwe Voor- burgse commissaris die werd ge boren op 22 Juni 1939, is sinds 1973 hoofdinspecteur van het po litiekorps in Katwijk. cent woningwetwoningen. In de oude wijken zullen de komende ja ren heel wat goedkope woningen af gebroken worden. De vraag is nu of een gemeente als Den Haag genoeg betaalbare woningen nieuw kan bou wen om dat verlies goed te maken. Met die compensatie staat of valt het proces van de stadsvernieuwing. Inmiddels heeft wethouder Hardon (stadsontwikkeling) meegedeeld dat er besprekingen met het ministerie van Volksgezondheid en Ruimtelij ke Ordening gaande zijn om precies de gevolgen te meten van het gewij zigde regeringsbeleid. Het resultaat van die besprekingen kan wellicht tot antwoorden leiden op gemeenteraadsvragen die het raadslid Duivesteijn (PvdA) inmid dels over deze kwestie heeft gesteld. Duivesteijn wil ondermeer van b. en w. weten wat de gevolgen van dit regeringsbeleid kunnen zijn voor al in de raad gemaakte afspraken m.b.t de bouwprogramma's voor de nieuwe Haagse wijken Nieuw- Waldeck, Houtwijk en de kleinere bouwplaatsen in b.v. de Schilders wijk. Hij vraagt verder of het college niet bij het ministerie kan aanklop pen om te proberen voor de vier grote steden in ons land een uitzon deringspositie te bewerkstelligen. In een toelichting op zijn vragen stelt het PvdA-raadslid dat de ver mindering van de bouw van goedko pe woningen zeker consequenties voor de herhuisvesting van bewoners uit stadsvernieuwingsgebieden zal hebben. „Een beperkte herhuisves- tingscapaciteit zal zonder enige twij fel lelden tot een nog niet te overzie- ne vertraging van de toch al laat op gang gekomen aanpak van de stads vernieuwing", aldus Duivesteijn. Een overzicht, genomen tijdens het blussen van de brand wat veel belangstelling trok. DEN HAAG Er heeft gistermiddag een forse brand gewoed in het kantoorpand van het technisch-installatiebureau Rollo BV. aan de Alexanderstraat in Den Haag. Persoonlijke ongeluk ken deden zich daarbij niet voor. De omgeving van de Mauritskade werd gistermiddag tegen kwart over één opgeschrikt door een ontploffing van een gasfles op het dak van het kantoorpand. Rond één uur was op dat dak brand uitgebroken bij werk zaamheden aan een nieuwe dankbe- dekking. Bij het werk werden bran ders gebruikt om de nieuwe bedek king aan te brengen. De brand die gepaard ging met een enorme rook ontwikkeling, ontstond tijdens de lunchpauze van de werklieden die op het dak bezig waren. Pogingen van de dakbedekkers om het vuur met brandblussers te doven mochten niet baten. De uitslaande brand die daarna ont stond trok veel bekijks van juist pauzerende personeelsleden van de kantoren uit de naaste omgeving. Het tram- en busverkeer van de HTM werd door de brand enige tijd gestremd. De trams van de lijnen zeven en acht moesten, komende vanuit Scheveningen, op Plein 1813 weer rechtsomkeert maken. Pas om kwart voor drie kon de eerste tram weer door de' Alexanderstraat rijden. Het overige verkeer ondervond de hele middag hinder van het blus werk. De Haagse brandweer, die onder meer met de hoogwerker uit was gerukt, is tot laat in de middag bezig geweest met nablussen. In het kan toorpand van Rollo BV. werkten on geveer tachtig personeelsleden. LEIDEN Een 45-jarige, sedert 1974 geschorste hoofdverpleegster van de kinderkliniek in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden heeft woensdag in een voor de Haagse rechtbank aangespannen kort ge ding haar vroegere functie terug- geëist. De vrouw zegt „de dupe te zijn van een tegen haar persoonlijk gerichte roddelcampagne." Volgens het Academisch Ziekenhuis Leiden werd de vrouw geschorst, omdat zij in haar organisatorische taak van hoofdverpleegster faalde en omdat de noodzakelijke vertrou wensrelatie tussen haar en de medi sche staf volledig was verbroken. De raadsman van de hoofdverpleeg ster, mr. Oomen uit Den Haag, be schreef deze gegevens in zijn plei dooi als „nooit onderzochte klach ten" en „kinderachtige futiliteiten". Hij zei voorts, dat een behandelende zenuwarts van het Deltaziekenhuis in Rotterdam de vrouw volledig ar beidsgeschikt heeft verklaard en een zeer gunstige beoordeling heeft afgegeven. Mr. De Vroom uit Leiden, raadsman van het Academisch Zie kenhuis Leiden, zei in zijn pleidooi, dat de geschorste hoofdverpleegster onmogelijk in het ziekenhuis terug kan komen, omdat de daarover ge polste afdelingen haar niet terug willen hebben. „Het schorsingsbes luit is bovendien door de ambtena renrechter bekrachtigd. Het hoger beroep tegen deze uitspraak is niet ontvankelijk verklaard. Bij gebrek aan reëel overleg zal in der minne worden overgegaan tot het verlenen van ongevraagd ontslag," aldus mr. De Vroom. Met dit gebrek aan reëel overleg doelde de Leidse advocaat op de hongerstaking van de hoofdver pleegster. Tijdens een laatste ge sprek tussen haar en het Acade misch Ziekenhuis in mei verliet zij de gesprekstafel. Naar zij aankon digde wilde zij haar recht halen „met een hongerstaking." De vrouw heeft gedurende enkele weken slechts slappe thee genuttigd. De uitspraak van het kort geding, volgt op 15 Juni. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hoe beziet de gemeente Spoorwijk? Als een permanent woongebied dat extra zorg verdient om van een renovatie te herstellen of als een doorstromlngs- of „logeerge- bied" ten behoeve van de stadsvernieuwing". Dit vragen de Beleidsgroep Open Bejaardenwerk, de Werkgroep Huurzaken en de Overleggroep Spoorwijk zich af In de nota „Wonen in de Spoorwijk". De drie belangengroeperingen wij- zen er in de nota op dat „als gevolg van de renovatie er in en vanuit Spoorwik gedurende een reeks van jaren geforceerd en op grote schaal verhuisd is. Alle vertrouwde samen levingspatronen zijn daardoor min stens tijdelijk, maar vaak ook defln- mitief verbroken." Ook zijn er door de langdurige leegstand van wonin gen in de loop van de tijd nogal wat huizen gekraakt. De angst rond de leefbaarheid van de Spoorwijk komt voort, aldus de belangengroeperin gen, uit de stellige Indruk dat Spoor wijk in toenemende mate fungeert als opvanggebied voor gezinnen die elders om uiteenlopende redenen niet gehandhaafd kunnen worden. Daarbij komt nog dat de woningen zeer gehorig zijn. Suggesties De belangengroeperingen spreken in de nota de hoop uit dat de gemeente „Spoorwijk opnieuw wil maken tot een gebied, waar het aangenaam is te wonen." Nog een periode waarin voortdurend verhuisd zal worden zou het herstel van de leefbaarheid van de wijk tot een definitief afstel len maken, menen de groeperingen. Tot slot doen de groeperingen nog wat suggesties die beogen ertoe bij te dragen dat in Spoorwijk plaats zal zijn voor alle leeftijdskategorieën zonder dat deze voor elkaar hinder lijk behoeven te zijn. Eén van die suggesties is het reserveren van en kele woningblokken of gedeelten van straten speciaal voor bewoning door ouderen. Ook moet bevorderd worden dat jongere één en tweeper soonshuishoudens naar Spoorwijk komen: „De woningen zijn niet te groot en de huurprijzen zijn over het algemeen aangepast aan de beperk te inkomens van studenten, werken de Jongeren en kunstenaars." aldus de nota „Wonen in Spoorwijk". Daarnaast wijst de nota op het sa menvoegen van woningen, zodat ook grote gezinnen in Spoorwijk kunnen blijven wonen. Eveneens een belang rijk instrument om de leefbaarheid in de Spoorwijk weer wat te bevorde ren is het door middel van een greep op de inplaatsingen streven naar een evenwichtige bevolkingssamenstel ling, menen de opstellers van de nota. die er op wijzen gaarne in over leg te willen treden met de desbetref fende raadscommissies over de huis vestingssituatie in Spoorwijk. Van een verslaggever DEN HAAG De werkloosheid in de provincie Zuid-Holland is de afgelopen maand met twee procent gedaald, tegenover een daling van ruim vier procent in de rest van Nederland. „Een ongunstige ontwikkeling die de komende maanden zal doorwerken," aldus de heer J. L. Westhoff, hoofdinspecteur-directeur voor de Arbeidsvoorziening in Zuid-Holland. „Waarschijnlijk is dit de laatste keer dat er van een daling sprake is. In het gunstige geval blijft de werkloosheid de komende tijd gelijk, maar een stijging ligt meer voor de hand." Een lichtpuntje is dat de vraag naar arbeidskrachten van 10.000 naar 13.500 wel fors is gestegen. Voor wat betreft de schoolverlaters zijn de verwachtingen hoog gespannen, al ziet de toekomst er niet zo florissant uit. De heer Westhoff sprak de ver wachting uit het grootste deel van de schoolverlaters aan een baan te kun nen helpen. Zeker de jeugdigen met een goede technische opleiding LTS, MTS zullen weinig proble men hebben om aan de slag te ko men, aldus de heer Westhoff. De hoofdinspecteur-directeur voor de Arbeidsvoorziening wees er op dat verschillende scheepswerven moei lijk leerlingen kunnen krijgen. „Hier bij speelt dan wel mee dat door de ongunstige situatie van de scheeps bouw weinig Jongeren staan te trap pelen om zich in die arbeidssector te begeven." Een steeds groter deel van het aantal werklozen wordt gevormd door de buitenlandse werknemers. Van de werklozen die Zuid-Holland vorige maand had, was 12 procent buiten lander. Reden hiervoor is o.a. de mindere bereidheid bij het bedrijfs leven om buitenlandse arbeids krachten in dienst te nemen. De min dere bereidheid komt met name om dat door de slappe arbeidsmarkt het doorgaans geringe opleidingsniveau en de taalmoeilijkheden van deze mensen nu een woordje mee gaan spreken. Het bedrijfsleven neemt „voor hetzelfde geld" liever Neder landers, aldus de heer Westhoff. Ook in de regio Den Haag is er een mindere daling van de werkloosheid dan ln de rest van Nederland. Net als in de provincie zal ook in de regio Den Haag de werkgelegenheid er de EINDHOVEN De gemeente Eind hoven onderzoekt of voor de aanleg van een „flulsterwal" op het land goed „De Wielewaal" van lr. F. Phi lips, destijds president van het Phi lips-concern en tot voor kort voorzit ter van de raad van commissarissen, een vergunning nodig was en zo Ja of die vergunning ook werkelijk is ver leend. De ruim driehonderd meter lange „flulsterwal" ls enige weken aangelegd, en daartoe werd een groot aantal bomen gekapt. komende maanden niet beter op worden. Adjunct-directeur Abben- huls van het Gewestelijk Arbeidsbu reau ziet in de regio Den Haag wel problemen opdoemen voor de schoolverlaters. „Al kunnen we een groot deel van deze jeugdigen wel licht aan èen baan helpen, toch zal een ander deel van de schoolverla ters de werkgelegenheid ongunstig beïnvloeden. Dit houdt in dat in het beste geval het aantal werklozen in Den Haag en omgeving de komende tijd gelijk blijft" aldus de heer Ab- benhuis. De werkgelegenheidssitua tie ln de regio Leiden toonde weinig verandering. De werkloosheid bij de mannen verminderde, doordat in de bouw weer een aantal werkzoeken den aan de slag konden. In de regio Leiden ls de vraag naar met name mannelijke arbeidskrachten sterk gestegen, maar de vraag richt zich helaas in hoofdzaak op enkele cate gorieën beroepsbeoefenaars. Bij het arbeidsbureau hebben zich ook weer de eerste schoolverlaters gemeld. „Degene die in beroepen in.de bouw- of metaalnijverheid zijn opgeleid zullen ook dit jaar ongetwijfeld hun weg wel vinden," aldus de heer Schu macher, directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau Leiden. „Afgestu deerden met HAVO- en MAVO-di- ploma, die ëen functie op kantoor willen aanvaarden zullen op de duur ook wel aan een baan geholpen kun nen worden, maar ten aanzien van de anderen bestaat nog geen duide lijk inzicht." ADVERTENTIE Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG In het Haags Gemeentemuseum zijn medewerkers van het Museum voor Oostaziati- sche kunst in Stockholm gistermiddag begonnen de door hen meegebrachte kunstvoorwerpen uit te pakken. De medewerkers van dit Zweedse museum zuUen de tentoonsteUing, die van 25 juni t/m 7 augustus in het Gemeentemuseum te bezichtigen is, grotendeels ook zelf inrichten. De expositie omvat een selectie Chinese kunst uit de persoonlijke verzameling van wijlen Koning Gustaaf VI Adolf van Zweden, die zijn kunstbezit naliet aan de Zweede staat. Op de foto laat de directeur van het Museum of Far Eastern Antiquities van Stockholm, Bo Gyllensward een bronzen masker zien, dat stamt uit de Shangperiode, 1000 jaar voor Christus. Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015- 132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. B. Lekker luchtig voor stad en strand. In rose, lila. groen. 100% Katoen. Maat 34 t/m 44. Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. DEN HAAG: Schoolstraat 24; Leyweg 954; Winkalcantrum LEIDSEHAGE: Jasml|nhof 8 (donderdag-koopavond); LEIDEN: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond). DEN HAAG Staatssecretaris Z valking heeft besloten de zigeuj van de groep Romanow verblijfsvergunning te geven. wel zij illegaal ln Nederland verbi ven, is de staatssecretaris tot besluit gekomen onder meer omiiJ de Romanows krachtens een ®t West-Duitsland gesloten verdrag l Nederland moesten worden toegei ten. Verder heeft onder andere et* rol gespeeld dat er op het ogenbj* geen ander land bekend is waar( Romanows recht op toelating zo1 den hebben. i De legalisering van het verblijf vi i de Romanows betekent niet datod andere illegale zigeuners verblijf jé Nederland wordt toegestaan, [i grensbewaking en plaatselijke po tie hebben opdrachten voor de q i nier waarop de verdere toestroom van illegale buitenlandse zigeum voorkomen moet worden. Met ij afgeven van de verblijfsvergunnl s gen aan de leden van de groep R s manow in Lelystad is gisteren begin gemaakt. 1 Volgens mr. Dolf Hartkamp ii Utrecht, die zich voor de famii Romanow (ruim honderd persone heeft ingezet, heeft voor het minis: rie ook de overweging meegespet dat de familie zich in de Nederlam se samenleving wil integreren en et de zigeuners in loondienst willi werken. Hartkamp is er wel teleurgestó over dat het ministerie van verkt en waterstaat nog geen beslissii heeft genomen over de rijbewija van de zigeuners. Hij heeft minis! Westerterp verzocht aan de vijftii mensen die daarvoor in aanmerkii komen een geldig rijbewijs te vc strekken. Over deze kwestie looj een procedure bij de Raad v) State. Van onze soc.-economische redac UTRECHT De Voedingsbond FNV hebben besloten hun we: zaamheden in het produktsch voor zuivel te hervatten. Zij war - daar na de bekende stakingsged! gen uitgestapt omdat zij boos wan over de houding van de zuivelwoi gevers. Die hebben volgens de bö den gepoogd tijdens het staking conflict een wig te drijven tussen sociaal zwakkeren in de zuivel: i j werknemers en de boeren. Inmiddels hebben de werkgever i verenigd in de Federatie Nederlant se Zuivelindustrie, volgens de Va dingsbonden erkend dat de boncfe de staking kunnen hanteren als w pen, hoewel de werkgevers zelf voo standers zijn van arbitrage bij co: flicten. In gesprekken met de werl gevers is ook overeengekomen da er zal worden gepraat over de omze ting van winst in werk en over 1 greep van de werknemers op de i vesteringen. De gesprekken over t winst en investeringen moeten vc gens een woordvoerder van de ba den vóór 15 december van dit jas zijn afgerond. Op die datum besli sen de voedingsbonden dan of i definitief in de publiekrechtelijk bedrijfsorganisaties (PBO's) blijve meedraaien. AMSTERDAM Voor de tweed maal binnen een week stapt ee hoge ambtenaar bij het minister van Financiën op, om een functie ij - het bedrijfsleven te aanvaarden. D plaatsvervangend secretaris-gen! raai bij het ministerie van Finar J ciën, dr L. Koopmans, heeft ontsla gevraagd per 1 augustus in verban met zijn benoeming per dezelfde di turn tot adjunct-lid van de Raad va i Bestuur van OGEM Holding te Rff j terdam. Dr Koopmans trad op 1 juli 19_681 - dienst van het ministerie van Finai ciën en was van 1 september 1972 it c 1 maart 1975 hoogleraar in de lec der openbare financiën aan de Era musuniversiteit te Rotterdai 1 Daarna kwam hij bij het minister r terug als plaatsvervangend diref a teur-generaal van de rijksbegrotiw 7 welke functie hij tot 1 mei jl. b kleedde. v Vorige week werd bekend dat dr l J. Oort, thesaurier-generaal bij h' ministerie van Financiën per 1 okti ber ln dienst zal treden bij de Al? mene Bank Nederland. TOBINGEN- In WestrDuitsland: een heftige discussie losgebroke 1 over de bloemengroet en de brie die 28 theologische studenten u Tübingen hebben gestuurd aan 0 gevangen terrorist Günter Sonne berg. Groepen hoogleraren, docenten assistenten van de Tübinger unr siteit, de gezamenlijke predikant van Tübingen, het bestuur van kerk van Württemberg en de WC tembergse lutherse bisschop He mut Class, hebben de brief in sche pe bewoordingen afgekeurd. Zij er een gebaar van solidariteit terreur en anarchisme in. De theologen hebben echter ook si uit studentenkringen, die verl den, dat zij „zedelijk en poli! juist" gehandeld hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6