Belangrijke rol voor de christelijke school I Precies! Philips Precisiewekkers. Rudolphstichting schenkt twee ton aan Casa Materna De tekening van een lezer "Instituut niet afschermen PHILIPS Wisseling Kamer Zomer in opmars Strandweer zelf nieuw" papier maken pers wonderkind konat gebrek naald-auto NDERDAG 9 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet X Van onze onderwijsredactie BAARN De christelijke school voor voortgezet onderwijs is ^geen vanzelfsprekende zaak meer. Maar juist nu kan zij een ^belangrijke rol spelen om de jeugd van 12 tot 18 jaar op te vangen en wegwijs te maken. Dat is de mening van de heer J. W. Jansen, rector van het christelijk lyceum „Zandvliet" in Den Haag en (al schreef hij niet In die hoedanigheid) voorzitter van de hervormde raad voor de zaken van kerk en school. 53 3 De heer Jansen heeft in een artikel in het weekblad Onze Vacatures zijn standpunt ten aanzien van openbaar en christelijk onderwijs nader uitge werkt. Gezien het belang van dit artikel geven we hier een paar uit voerige citaten. „De doopbelofte is ontstaan in een tijd, dat staat en kerk zeer nauw verbonden waren. Dat er een over heid zou komen die de bijbel en de catechismus niet centraal zou stel len op haar scholen, hebben onze vaderen nooit kunnen vermoeden. Jq Dat probleem ontstond in de negen- tiende eeuw, toen kerk en staat ge scheiden werden doordat de staat neutraal werd, de staatsschool dat ook wel moest worden. Dat toen met het brengen van grote offers de „school met den bijbel" werd ge sticht is mijns Inziens een goede zaak geweest. Maar er is ook gestre den om het karakter der openbare school." „De hervormde kerk als oude staats ka kerk bleef en blijft zich medeverant- 2 woordelijk voelen voor de openbare t school. Ik dacht dat we dankbaar no« mogen zijn dat meer dan honderd- duizend kinderen bij het openbaar I I onderwijs godsdienstonderwijs ont- mf vangen." it g De heer Jansen citeert vervolgens dr ;rJ F. Boerwinkel die schreef: „Voor Ne- öp derland lijkt het mij van groot be- ert lang, dat het dikwijls nog sterke an- >m' tagonlsme (tegenstelling, red.) tus- r tg sen het openbaar en het christelijk j onderwijs wordt doorbroken." Hij tho concludeert dat de hervormde kerk h uitgaat van de verscheidenheid van opvattingen. Zo is er voor ouders ruimte om te kiezen voor zowel de openbare als de christelijke school. j Keus „Binnen die ruimte kies ik op dit "1 ogenblik, in deze situatie voor de christelijke school, zeker bij het voortgezet onderwijs. Vroeger zou ik het misschien omgekeerd hebben ge- I zegd: zeker bij het basisonderwijs, maar daarnaSterker nog: als we geen christelijke scholen hadden, zouden we ze nu moeten stichten. Dat is mijn persoonlijke keuze en ik veroordeel niemand, die anders meent te moeten kiezen." Volgens de heer Jansen bedoelt de belofte die ouders bij de doop van hun kind afleggen niet anders dan de verplichting voor Joden om hun kinderen te onderwijzen in het Jood se geloof. „Alleen", voegt hij er aan toe, „is de belofte haast niet meer af te leggen, omdat we in een zendings situatie zijn terecht gekomen. Het is niet meer vanzelfsprekend dat de hele gemeenschap gelooft, integen deel. Er zijn ouders die hun kinderen met geen mogelijkheid meer naar de catechisatie krijgen en vaak ook niet meer naar de kerk. Juist op de leeftijd van 12 tot 18 Jaar rijzen er enorme problemen. Nooit was het conflict tussen de generaties groter dan heden. Nog nooit waren de ou ders zo onzeker. Van jaar tot Jaar stijgt het aantal neurotische kinde ren, met als een van de mogelijke oorzaken de vele echtscheidingen en de gevolgen daarvan voor kinderen in de puberteit. In deze periode waarin de Jonge mensen het toch al enorm moeilijk kunnen hebben, worden ze geconfronteerd met een verscheidenheid van meningen, al was het alleen maar via de tv en de tijdschriften. In de school moeten we dat opvangen. Niet door menin gen buiten te sluiten, door de school af te schermen van de werkelijk heid, maar door de dialoog. En voor al de dialoog met de ouders, opdat kinderen en ouders met elkaar leren leven." Eigen karakter Aan het slot van zijn artikel roept de heer Jansen de christelijke school op meer ernst te maken met het eigen karakter. Te vaak heeft ook de christelijke school niet meer gedaan dan algemene examenprogramma's afdraaien. Wel meent de heer Jan sen dat er op dit punt de laatste tijd veel veranderd ls. Op de christelijke school is een nadenken begonnen „dat men tien Jaar geleden niet voor mogelijk had gehouden." Het artikel van de heer Jansen komt zoals gezegd uit het weekblad Onze Vacatures. We maken van deze gele genheid gebruik om even de aan dacht te vestigen op de gedaante wisseling die dit 86 Jaar oude blad heeft ondergaan. De uitgeverij Bosch en Keuning probeert dit blad dat op stervan na dood was nieuw leven in te blazen met behulp van een redactie die bestaat uit drs. T. M. Gilhuis, A. C. de Gooijer en G. J. Scholten-Schoonenboom. Vorige week verscheen het eerste nummer in een nieuw Jasje. Daarin stond o.a. een interessant artikel van mevrouw dr. J. L. Klink over de noodzaak van een geregeld gesprek tussen ouders en leerkrachten over het godsdienstonderwijs. De redac tie van Onze Vacatures heeft een lange stoet van medewerkers bereid gevonden om bijdragen te leveren aan dit blad ten dienste van het christelijk onderwijs. Wie de proef op de som wil nemen wende zich tot de uitgever: postbus 1, Baarn. De abonnementsprijs wordt vijftien gulden. ADVERTENTIE Precies! Zo'n Philips hoogfrequent kwarts-wekker loopt per jaar hooguit 60 seconden voor of achter. Dat maakt 'm 99,99981% nauwkeurig. Hij is matzwart en robuust gebouwd. Met 12 uurs repetccrweksysteem cn verlichte wijzerplaat. 2 Doet 't één jaar opeen 1.5 V batterijtje. HR 5590. Bruto adviesprijs f99,50. Van een onzer verslaggevers DE GLIND (Achterveld) Met uitgespreide armen stond de grijze dominee Emanuéle Santi, van het kinderdorp Casa Mater na, bij Napels, gisteren in de propvolle feesttent van het jeugd dorp De Glind. Hem was een bedrag van 230.000 aangeboden voor zijn jongerencentrum in Portici, aan de baai van Napels, dat ruim twintig jaar ouder is dan de Rudolphstichting (De Glind). die gisteren tijdens een veroverende bijeenkomst het halve eeuwfeest herdacht. Ter gelegenheid van dit jubileum was er een beroep gedaan op gereformeerd Nederland in het bijzonder, een financiële actie, die gisteren een bedrag van ruim 452.000 had bereikt, dat echter gezien een aantal toezeggingen nog zal groeien. Deze cartoon verscheen oorspronkelijk in het maandblad van de vereniging voor openbaar onderwijs „Inzicht" bij een artikel over de (persoonlijke) stellingname van de heer B. Buddingh', waarnemend secretaris van de hervormde raad voor de zaken van kerk en school. De cartoon is overgenomen door „Onze Vacatures" bij het artikel van de heer Jansen, voorzitter van dezelfde raad, die persoonlijk voor het christelijk onderwijs kiest. Omdat bij de aanvang de gedachte had voorgezeten het uiteindelijke bedrag met een minder bedeelde zusterinstelling te delen, werd een groot deel bestemd voor de protes tants-christelijke inrichting in' Groot-Napels. Emanuéle Santi, oneindig verrast en ontroerd, maakte in de tent, waarin zich zo'n duizend gasten bevonden, het gebaar van: Ik zou u allen aan mijn hart willen drukken. Verrast drietal De ruim twee ton voor het Italiaanse centrum zal worden besteed aan ver nieuwingen en voorzieningen voor de jeugd. Het bestuur van de jubile rende Rudolphstichting, bijeen met een groot aantal vertegenwoordigers van de gereformeerde diakonieën in Nederland, oud-medewerkers en me dewerkers, had een wel bijzonder gelukkig drietal in zijn midden. Be halve ds. Santi waren eveneens naar Achterveld genood Rosaria Vincenzi en Daniëla Capvano, de eerste heeft haar jeugd in Casa Materna doorge bracht en is sinds jaren directiese cretaresse van de gebroeders Santi, van ds. Emanuéle en dr. Theofilo, die zijn dochter, de Casa Materna-on- derwijzeres Daniëla, had gezonden. Regering feliciteert Namens de regering bood mr. Johan Visser, Hoofd van de directie kinder bescherming van het ministerie van Justitie, gelukwensen aan. In een toespraak benadrukte deze de nog altijd noodzakelijkheid van interna ten en in dit geval pleeggezin nen, met welke laatste methodiek de jubilaresse een unieke positie in de kinderbescherming inneemt. Mr. J. van Viegen voerde het woord na mens deputaten voor de algemene diakonaie arbeid, die een speelwerk- tuig aanbood en een overeenkomstig bedrag aan Casa Materna. Dank zij medewerking van de NCRV werd de Casa Maternafilm vertoond, was er een optreden van de gospel groep en het kinderkoor uit het jeugddorp. Groot succes oogstte een rollenspel, bedacht en geleid door ds. J. Roggeveen, voormalig predikant van de Rudolphstichting Aan enige eregasten werd de bundel over 50 jaar jeugddorp in de Gelderse vallei uitgereikt. Een bijzonder moment was een toe spraak van mevr. M. C. Geleynse, die bij de geboorte van de R.S. reeds aanwezig was en wier man geduren de 22 jaar als directeur is opgetre den Namens de oud-gedienden werd een gesohenk aangeboden Voorts werden drie diakonieën Haarlem. Reewijk en Meppel gehuldigd, die het initiatief hadden genomen tot de actie „Dubbel Gouden Dak", waar voor een deel van de nu bereikte ruim vier ton bestemd is voor de bouw van een nieuwe pleeggezinwo ning op het terrein van het jeugd dorp. Ds. Emanuéle. eertijds een vermaard concertviolist, verraste de aanwezi gen met vioolspel, mede als dank voor onder meer het optreden van het kinderkoor, dat oen Italiaans volksliedje had ingestudeerd Bes .uursvooraitter prof. P. L. Dijk. van Amsterdam, brach'. onder meer dan'c aan het echtpaar Mulder, dat in de na-oorlogse jaren de Rudolph stichting stimulerend heeft geleid en verklaarde met nadruk, dat de vere niging, in weerwil van veranderin gen. zeer bewust haar evangelische roeping getrouw hoopt te blijven. Een reünie besloot deze geslaagde herdenkingsdag. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Aan de gisteren in onze krant afgedrukte Lijst van af tredende en „nieuwe" Tweede-Ka merleden behoort nog te worden toegevoegd dat ook mr. J. A. Mom- mersteeg <KVP) de Kamer verlaten heeft. Aan de „nieuwe" leden be hoort te worden toegevoegd mr. G. van Muiden te Nootdorp (CDA). I „m et Tl VI jevi stee HET WEER door Hans de Jong Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, Postbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Avvtrenrim eteun de chrteten-democratie f~ bon it— I Ja Ik wrd Ld va* I CDA(««V*) O C£AG>drfe«tte) O ABP O CKJ O rwj I I Adt£* Woo«pWo si fUc Ut Llcjt «h* «w kcuie fin-komt g«caan de Vsrkfsxfn^e** Wellicht zal er vandaag nog niet zo veel van te merken zijn en doen we er goed aan ons in te stellen op regen uit de Golf van Biskaje, maar toch is er in de algemene weerstoestand in West-Europa een ommezwaai bezig zich te voltrekken. Er is alle kans dat na tijdelijk een ontstabiele periode met zelfs on weerskans (door het toestromen van warmere lucht uit het zuid oosten), de zomer z'n entree maakt in de lage landen. De temperatuur bloeit dan op naar een niveau van 20 tot 25 graden en wie weet loopt het allemaal wel uit op rasechte zomerse tem peraturen boven dit niveau. Voorts wordt gezegd niet te hard van stapel lopen met de zomerbloesjes, want eerst zit er nog nattigheid in de lucht. In hoeverre de hier geschetste overgang naar een meer zomer se weertoestand werkelijk de aanzet zal zijn tot een warme zomer '77 is niet te zeggen. Feit is echter wel dat de toegangs weg naar WestrEuropa voor de oceaandepressies nog altijd ge blokkeerd ls. Je behoeft blijkbaar geen be- roepsweerkundige te zijn om zo'n mooie verbetering te zien aankomen. Medewerker Alder- liesten, leerkracht in Almkerk, was het niet ontgaan dat A. het Britse hogedrukgebied zich naar het noordwestelijke deel van de Noordzee had verplaatst: tegendraads dus en dat B. een koudeput in de hogere lagen zich van zuidwest-Noorwegen naar Schotland had geplaatst, eveneens tegendraads. „Dat wijst ergens op," merkte hij gis termorgen op. De wijziging van de circulatie in onze omgeving: eerst noordwes telijk, nu zuid-zuidwest tot zuid in de hoge niveau's, wordt door gaans gevolgd door Iets derge lijks aan de grond. Op de grond- weerkaart zien we momenteel een hogedrukgebied boven Oost-Europa zich flink in weste lijke richting uitbreiden. Prog nose van de Deense weerdienst voor vrijdag: „Droog en war mer". Maximum temperaturen in Wenen gistermiddag 27 gra den, Salzburg 28 graden, Graz 28 graden, Praag 26 graden en 7 mm. regen na onweer. Ondanks een in de ochtend nog al koppige bewolking en buien met onweer op de Noordzee op dezelfde breedte als Sleeswijk, gedroeg het weer in grote delen van het land zich gisteren ver rassend goed. In mijn woon plaats in het noorden werd bij aanhoudende zonneschijn rond vier uur de hoogste temperatuur tot nu toe in Juni bereikt: 18,5 graad Celsius, stad Groningen meldde 18, Roosendaal bijna 19 graden. De cumulus-wolkjes vertoonden een afplatting en opdroging aan de top. Ze wer den door een warmere, droge stroming in de hogere lagen in hun verticale ontwikkeling ge remd onder een ruggetje van wat hogere druk en buien zijn er vrijwel niet meer gevallen. -Wie in de gelegenheid was de „weerwijzer" te gebruiken, kon uit de voeten met plaatje drie van hoofdgroep I: Cumulus/op bolling en buiigheid worden on derdrukt. De wind was zuidwest, in dit geval dus keuze uit rich ting west (prognose: geen buien meer. minder wind) en zuid (prognose: geen buien meer. 's zomers warmer). Er is mij ge vraagd hoe iemand in het vrije veld op het water de windrich ting goed kan bepalen. Wel het beste ls te kijken in welke richting de zon staat. Rond twee uur 's middags staat die in het zuiden, bij zonsop gang is hij ongeveer noordoost, bij zonsondergang bijna noord west, op de tussenliggende uren zal er een ruwe schatting moe ten worden gemaakt van de windrichting in de trant van: halverwege de morgen oost tot zuidoost, in de namiddag en vooravond zuidwest tot west en zovoorts. Het ls ook mogelijk aan de hand van een krimping van de wind (tegen de wijzers van het horloge in) en ruiming van de wind (met de wijzers mee) een voorspelling te doen, alleen moet de wind dan natuur lijk wat langer worden waarge nomen. De wind vertoonde gis teravond de neiging van west naar zuid te krimpen. Vandaag toenemende bewol king. gevolgd door wat regen. Later mogelijk een opklaring. Wind uit zuidoost of oost zwak tot matig. Temperatuur van de lucht toenemend matig tot vrij krachtig. Temperatuur van de lucht circa 16 graden, zeewater 12 tot 13 graden. Verdere voor uitzichten warmer strandweer. o* Ba tWlcn EolOe Don Helder Rotterdam Twente Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Maifcxca Slocuholm Wenen Zurich Casablanca Hoocwatrr vnjdag 10 juni Vli,->nfen 10 04-22 28 HanngvlieUluirrn 10 06-22 39 Rotterdam 12 10 Schevcningen 10 SS-23 32 IJmuidm II 47 Oen Hel. der 2 IMS0I. Harlingen 5 00 17 33 Delfzijl 7 42 19 52 onder redactie van Loes Smit werkje? Daarvoor is het nieuwtje eigenlijk nog veel te kort bekend, zegt men op de voorlichting. Toch zijn er direct na de eerste publika- ties al behoorlijk wat aanvragen uit het hele land gekomen. In elk geval is het nog niet zo ver, dat het Stads kantoor in Lelystad zijn eigenge maakte papier gebruikt, maar je weet maar nooit. Je neemt een handpersje, schept de geweekte oud-papierpap er op, legt er een doekje op. dan weer een laag papierpulp, en weer een doekje, net zo lang tot de hele oud-papiermas sa opgeschept is. Bovenop leg je een plankje met iets flink zwaars, zodat alle water uit de laagjes pap gedrukt wordt, legt de doekjes en uitgeperste 'velletjes' papier te dro gen en het resultaat, zolang het nog wat vochtig is, met de deegrol uit. Daarna door en door droog laten worden. Dat is zo ongeveer het recept dat de heer D. M. Boogaard voor Lelystad en Almere uit Engeland meege bracht heeft. De heer Boogaard is lid van het dagelijks adviescollege van de zuidelijke IJsselmeerpol- ders (zoveel als wethouder in een college van b. en w dus) en op die post verantwoordelijk voor het mi lieu. Met zijn 'recept', dat hij als verrassing voor wereldmllleudag introduceerde, krijg je volgens het bureau voorlichting van de ZIJP uiteindelijk goed beschrijfbaar pa pier. zoiets als Oudhollands ge schept papier. In dit geval letterlijk 'geschept' dus en mét de voldoe ning dat je zelf van oud papier nieuw gemaakt hebt. In principe voor de inwoners van Lelystad en Almere, maar verder ook voor iede re geïntereseerde elders in het land hebben de gemeentehuizen nog een cadeautje, want ook het 'recept' kan daar gratis afgehaald worden. Ze krijgen er dan een werktekening bij om eerst het handpersje zelf te kunnen maken. Alles wat ze daar voor nodig hebben, zijn twee raam- werkjes van 20 bij 25 centimeter, waarvan er één bespannen wordt met fijn horregaas. Verder moeten ze er een garde, een pakje duizend- dingen-doekjes. twee stukjes hard board die in het raamwerk passen, een maatkan, een deegrol en een afwasteil bij zoeken en dan kunnen ze aan de recycllng-slag. als ze ten minste zo'n 70 gram oude kranten bij de hand hebben. Bestaat er veel belangstelling voor dit milieuvriendelijke doe-het-zelf- Vergissen is menselijk en dat over kwam dus ook de afdeling voorlich ting van de RIJP, de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. De dienst kreeg, schrijft het perso neelsblad Cultuurrijp, een met de hand geschreven vluchtige notitie op het bureau, waarin werd aange kondigd dat er bij de dienst proe ven met graskarpers genomen wer den. Een van de voorlichters toog op onderzoek uit in de veronder stelling dat het Om proeven ging met een soort kar, waarop met be hulp van een pers vers gemaaid gras samengeperst werd. Klinkt erg aannemelijk, ware het niet dat de voorlichter de klemtoon ver keerd legde. Met de klemtoon op de eerste In plaats van de laatste let- ,tergreep krijg Je een heel ander woord: gr&s-karpers. Chinese vis sen die aangetrokken worden om de Lelystadse wateren van een al te overvloedige waterplantengroei te ontdoen. De beestjes zijn namelijk dol op zulke planten. Dit is een origineel wonderkind. Dat zeggen niet alleen zijn ouders beeldhouwer Georgi Tsjernjenko en. zijn vrouw Nina die kunstschaats- coach is maar ook bijvoorbeeld prof. Galina Timofewa, de directrice van het instituut voor kindergenees kunde in Lepingrad, waar wonder kind Taras woont. Toen het jongetje vier maanden was, verbaasde hij zijn ouders voor het eerst door opeens luid en duidelijk „moeder" en „eten" te zeggen. Toen Taras een jaar werd, ging zijn grootste belang stelling meteen uit naar één bepaald cadeautje: een aap-noot-mies-doos. Zijn moeder zei het hele alfabet voor de grap voor hem op en tot haar verrassing pikte haar zoon er de vol gende dag op haar verzoek feilloos de letter a uit. Binnen een maand had Taras het hele alfabet onder de knie. Taras is nu veertien maanden en leest al korte woorden. Volgens prof. Timofewa zijn vroegwijze kinderen wel meer op hun tweede of derde jaar begonnen met schaken, maar een éénjarig kind dat het alfabet beheerst heeft zelfs zij nog nooit eerder meegemaakt. Het enige waar over de directrice zich zorgen maakt, is dal Taras' ouders de geestelijke ontwikkeling van hun intelligente zoon zullen forceren, of dat andere ouders nu ook hun kleintjes met het abc proberen op te zadelen. „De lange wachttijden waarmee, patiënten in pollklinieken worden geconfronteerd, getuigen van ge brek aan organisatievermogen, of respect voor de patiënt, of beide". (Alweer een stelling van de hier pas genoemde en ook pas in Groningen gepromoveerde dr J. A. L. Mertens). Het ligt zo goed in het gehoor, dat het haast niet anders kan of het welluidende woord „konat" bete kent wel iets in een of andere taal. Bij ons bestaat het niet. maar je zou het als niet-officiële benaming kunnen gebruiken voor twee zeer zeldzame diertjes die pas in Nijme gen geboren zijn. Het zijn nakome lingen van een dwergkonijn en haar vriend, een kater, die het ook erg goed met het tweede vrouwtjes- dwergkonijn kon vinden. Bij het drietal hoorde nog een hond. die allerminst een (goede) verhouding met de dames dwergkonijnen had. reden waarom de eigenaar de twee konijntjes aan de bevriende familie Van Dijk in Nijmegen gaf. Een paar dagen na de verhuizing bleken bei de diertjes in verwachting; het ene wierp dode jongen, het andere kreeg twee levende kleintjes. „Ze hebben het uiterlijk van een ko nijn, maar zijn allebei voorzien van een krulstaart", vertelt mevrouw Van Dijk in de Wlnschoter Cou rant. „Reconstructie bracht aan het licht, dat de kater van de vorige eigenaar van de konijntjes hier de bet aan was" overigens een hoge uitzondering, want gewoonlijk heb ben pogingen om verschillende diersoorten met elkaar te kruisen, geen enkel resultaat. De Winscho- ter Courant vindt „katnijn" nog de beste benaming voor de kattige ko nijntjes, maar onze „konat". vin den we zelf tenminste, doet daar niet voor onder, net zo min als kanijn, kokat, konkat of katko. Het komt er misschien nog wel eens van dat u die hele prachtige geluidsapparatuur de deur uit doet en daarvoor in de plaats een elek tronisch speelgoed-vrachtwagentje aanschaft. De plaat die u wilt ho ren. Ugt gewoon plat op tafel, het kleine autootje wordt er op gezet en gestart, rijdt door de groeven heen en speelt zo de hele plaat af. Het is dus de omgekeerde wereld: de plaat draait niet, maar de „naald". De vinding, waarvan melding ge maakt wordt in het tijdschrift New Scientist, komt uit Japan. Een leer ling elektronica van Sony in Tokio heeft er de jaarlijkse prijs van de maatschappij mee gewonnen, een verguld ei. Zijn muziekwagentje. dat er uitziet als een klein model Sony-bestelauto, heeft twee naal den: een voor de besturing door de groeven, en een voor de geluidsop name Een mlni-luidsprekerinstal- latie in het inwendige van de naald auto zorgt volgens de New Scientist voor „een verrassend aan vaardbaar geluid". Overigens noemt het blad de vinding een ..zin loos experiment", maar is er tege lijk van overtuigd dat de maat schappij zeil of anders wel een con current er vroeger of later toch wel mee op de markt zal komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5