Stemmige film over Hubertusslot 'i tussen twee werelden Uiteenlopende leefwerelden. Gouden Jaren een emotioneel verslag ra Even puzzelen DONDERDAG 9 JUNI 1977 RADIO EN TELEVISIE O TV-COMMENTAAR door Ton Hydra O Soms sleept de televisie je in korte tijd door een reeks zeer uiteenlopende leef- en denkwerelden. Gisteren bijvoorbeeld kon de kijker, met enig schakelen, in nog geen uur zich verdiepen in de zorgelijke toestand van de groenvoorziening in Zwolle, van de nog over heel Europa florerende schuttersgilden, de problemen tussen ouders en kinderen in de Newyorkse negerwijk Harlem en de strijdvraag van deze eeuw: Wel of geen uitbreiding van de kernenergie. Stof genoeg om er dagenlang over te piekeren, maar die kans krijg je niet. Als je blijft kijken en luisteren en lezen wordt in elk volgend uur een dergelijke hoeveelheid informatie over je uitgestrooid. Het opnemingsvermogen van de mens is echter zeer beperkt. Het logische gevolg (een stukje ingebouwde veiligheid) is. dat wij met veel informatie weinig of niets uitrichten. De vraag ging mij interesseren over welke van de woensdag voorgeschotelde problemen de meeste kijkers zullen hebben nagedacht. Een betrouwbaar antwoord krijg ik natuurlijk nooit, maar alleen al de gemiddelde kijkcijfers doen niet verwachten dat de meerderheid heeft wakker gelegen van de in Kenmerk aan de orde gestelde onzekerheden rondom de kernenergie. Waar liggen we eigenlijk nog wel wakker van? Het hiervoor genoemde afweermechanisme stellen we dagelijks tientallen keren in werking. Dat lukt ons het best, wanneer het gaat om problemen die ons niet rechtstreeks raken. Ik kon het wel eens zijn met wat een kerkleider zei over het snel vergeten van een luchtvaartramp. De commentator van Kenmerk had een andere gedachte en stelde dat men tegen de risico's van de luchtvaart uiteraard niet meer in het geweer komt, omdat ze bekend zijn, maar dat het ten aanzien van die kernreactoren gaat om de niet te overaiene gevolgen. Dit klinkt alleszins aannemelijk. Het klopt met het oude gezegde dat de mens het meest lijdt van de gevaren die hij vreest. Maar, wellicht schuilt daarin tevens het gevaar van overdrijving. En dat gevaar laat zich netzo moeilijk in statistiek brengen als de kansen op onderschatting van de problemen. In afwachting van een programma over repeterende botsingen in het verleden, ga Ik u adviseren om toch vooral te kijken naar de aflevering van de serie Land of Hope and Glory, die vrijdag door de NCRV wordt uitgezonden. Dat is een mild-ironische en daardoor verrukkelijke observatie van de Britse aristocratie. Honderden lords, baronnen, marlkiezen en andere edelen moeten van hun eeuwenoude familiebezit een soort kermisattractie maken om hun eigen hoofd boven water en het erfgoed in stand te houden. Met een prachtig ingehouden binnenpret die zelfs geen Engelsman hem kan verbeteren, portretteerde Haye Thomas de zoveelste lord Montague en de markies van Bath. De een verleidt zijn landgenoten tot „adeltje kijken" met een subliem museum van antieke auto's en de ander speelt net zo efficiënt voor directeur van een safaripark. Behalve honderd verschillende soorten wilde dieren bezit de markies een verknipte en woeste taferelen schilderende zoon. Hij heeft er kennelijk netzo weinig mee op als met communisten, van wie de markies de liquidatie verwacht van alles wat edel is. U mag dit niet missen. door Peter van den Berg „Het is wel compleet, maar toch helemaal vergaan". Dat is wel de meerst karakteristieke opmerking van de voormalige butler van het jachtslot Sint Hubertus op de Hoge Veluwe, Jacob de Lange, als hij Hans Verhagen het oude en uiteen gevallen brilletje van mevrouw Kröller Müller toont. Hans Ver hagen is de maker van de ruim een half uur durende film, „Gouden Jaren", over het Hu bertusslot, die vanavond op Nederland 1 om 21.00 uur wordt uitgezonden. „Gouden Jaren" slaat op de periode tus sen 1920 en 1939 toen mevrouw Kröller Müller de scepter zwaaide in het slot, dat nu al leen nog een toeristische trek pleister is, maar waarover de vroegere butler nog weemoedig kan mijmeren. Het Hubertusslot ademt nog steeds een sfeer uit van een „hang naar het hogere". Dat was ook de bedoeling van de bewoonster mevrouw Kröller Müller die In 1914 één van de be kendste Nederlandse architecten, H. P. Berlage, opdracht gaf het slot te bouwen. Dat ging met nogal wat moeilijkheden gepaard. Berlage werd veel op zijn vingers gekeken en getikt en zijn socialistische gezind heid moest wijken voor de ideeën van mevrouw. Toen hij er tenslotte ln 1920 de brui aan gaf, was het Hubertusslot. genoemd naar de schutspatroon van de jagers, al vol tooid. Mevrouw Kröller Müller woon de er in een bijna middeleeuwse sfeer tot ze stierf ln 1939. Zij en haar man, die ze aansprak met 'mijnheer', leidden een teruggetrokken bestaan. Helene Müller vertoefde vaak dagen lang op haar kamer om zich daar te (advertentie) ll, Het echtpaar Kröller Müller in hun „Gouden Jaren" verdiepen in literatuur en om te me diteren. Contact met het personeel, behalve butler De Lange ook een chef-kok en zijn vrouw, vijf meiden en twee bedienden, had ze niet. Geen wrok Toch kijkt de butler, Jacob de Lan ge, die als enige overlevende uit het vervlogen tijdperk een filmische rondleiding door het slot geeft, zon der wrok om naar de periode waarin hij zijn leven in dienst stelde van mevrouw. Want zo mag het wel wor den geteld; met een soort slaafse inslag vertelt hij aan Hans Verhagen hoe hij mevrouw diende en in zekere zin aanbad. „Ze heeft nooit veel te gen mij gezegd, maar dat heeft mij nooit geïrriteerd, ach het hoorde nu eenihaal zo". Aandoenlijk zijn in de sfeervolle film de momenten waarin de butler op een wat naïeve manier vertelt dat hij nooit gebruik maakte van de lift. „Ik heb mij altijd kalm gehouden hoor, maar soms was het wel een strijd als ik al die trappen van de toren moest oplopen. Dan had iemahd boven de liftdeur laten openstaan met het idee 'ach, die loopt toch wel'. De butler toont in „Gouden Jaren", als een soort reisleider oude kunst schatten uit het slot. Hij laat onder meer een glazencollectie zien waaro ver hij en passant opmerkt dat hij 'ook wel eens een glas gebroken heeft". Voorts zien we diverse ver trekken van het slot die allen een fase voorstellen uit het leven van Hubertus. Zo is er een „lichte" eet zaal en de bibliotheek geeft de perio de van bezinning aan die Hubertus ook meegemaakt schijnt te hebben. Bouwmeester Berlage heeft trou wens bij zijn schepping overal aan gedacht, vanuit de lucht gezien ver toont het slot de vorm van een gesti leerd gewei. Een verdienste van Hans Verhagen is dat hij door zijn .zachte" manier van interviewtechniek de ex-butler nooit laat afgaan. De butler vertelt en wordt vertellend gehouden door niet indringende vragen, een mense lijke belangstelling. Jacob de Lange wordt niet uit zijn tijd getild en daardoor verminkt maar Juist raak geportretteerd zoals hij nu is en toen was. De Lange, een baasje van dik in de zeventig, zwijmelt helemaal weg in zijn herinneringen. Hans Verha gen over het praten en filmen met de ex-butler: „Erg belangrijk was dat De Lange de film zelf erg mooi vond. Het was nogal moeilijk om hem ge- Via een Amru Privé" Rekening kun \z de. pre.nies van al jerver2£l<.ermden beJalen. Zonder risico naar de Amro, dus. Speciaal vandaag De VPRO vertoont de Ameri kaanse documentaire Een dag met president Carter. Ned. 1, 19. SS In lijn praatshow ontvangt Dick Cavett Jean Stapleton (Edith Bunker in All in the Family) en de acteur-regisseur Peter Ustinov. Ned j 20.30 Het Genade-oord is een film van- Cherry Duyns over de pel grimage naar Lourdes. Ned. 1. 21.50 Onderwerpen in Brandpunt zijn: de Tsjechische beweging Charta '77 en de gijzelingen. Ned. 2, 22.05 In Heel de Mens praat Han Peekei met ouders over de zorg voor een kind met hersenbe schadiging. Ned. 2, 22.45 Wie Leva Lievet, de aangrij pende Zweedse film over een ten dode opgeschreven moeder niet op het Nederlandse net heeft gezien, kan de Duitse ver sie volgen. Duitsl. 1, 21.15 Het Radio Kamerorkest speelt o.m. het Concert voor pauken en orkest van Milhaud, Benjamin Brittens Serenade voor tenor, hoorn en strijkor kest en „Catalogue des objets trouvés" (Catalogus van gevon den voorwerpen) een werk dat o.l.v. de componist Friedrich Cerha, wordt uitgevoerd. Hilv. 2, 20.05 Via eer\ Am ie FVive' Rekening kun je de- asrjfo aanbfeialuW op je Verbouwing" doen Uit de rommel naar de Amro, dus. RADIO-EN TELEVISIEPROGRAMMAS r-M; ti*. l hq'f h' Radio vandaag HILVERSUM I (298 m en FM-kanalen). NCRV 7 00 Nieuws 7 02 Het levende woord. 7 08 (S) Te Deum Laudamus, gewij de muziek. 7.30 Nieuws. 7.41 (S) Hier en Nu. 7.55 (S) Vandaag donderdag, gevarieerd programma. 8.24 Trefwoord, meditatie 8.30 Nieuws. 8 36 Gymnastiek voor de huis vrouw. 8 45 (S) Tot uw dienst, klassieke muziek. 0.45 (S) Onder de hoogtezon. pro gramma voor zieken. 10.30 Nieuws. 10.330) In 't zilver, voor oudere luisteraars. 12.00 (S) Lichte muziek. 12.15 Boer en tuinder. 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw 12.30 Nieuws 12 41 <S) Hier cn Nu 12.55 (S) Mid- dagpauzedienst 13.15 (S) Metropole Orkest, amusementsmuziek. 13.30 (S) NCRV Glo baal. gevarieerd programma. (15.30 Nieuws 17.30 Nieuws 17 32 (S) Hier en Nu. 16.00 Oe kerk vandaag. 18.20 (S) Van onze correspondenten. 1830 Nieuws. 18.41 We reldpanorama. 18.53 Zojuist verschenen, nieuwe boeken. 19 00 (S) Leger des Heils- kwartier. 19.15 (Si De wereld zingt Gods lof, verzoekplaten. 20.00 (S) Goed gestemd, gevarieerde zang, 20.40 (S) Draaischijf. 22.00 (S) Orgelconcert. 22.25 Avond overdenking. 22.30 Nieuws 22.40 (S) Hier en nu. 23.00 (S) Jazztime. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen). AVRO 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Op blote voeten, informatief vraag- en antwoordspel. (8.00 Nieuws. 8.11- 8 25 Radiojournaal 8.50 Morgenwijding. 9.00 Het leger loopt op hoge hakken, infor matief programma 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Radio Lawaaipapegaai, kinderprogramma. 10.10 Arbeidsvitaminen, verzoekplatenprogramma. (11.00 Nieuws. 11.03-1105 Radiojournaal.) 11.30 Rondom twaalf. 12.30 Y'All come country- en wes- lernprogramma. 13.00 Nieuws. 13-11 Radio journaal. 13.25 Beursplein 5. 13.30 'n Mid dagje AVRO: muziek, informatie en service. (16.00 Nieuws. 16.03 RadiojournaaL) 17.00 (S) 13-Speciaal, jeugdprogramma. OVER HEIDSVOORLICHTING 17.40 Den Haag aan de lijn. AVRO: 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 POLITIEKE PARTIJEN. IKON: 18.30 Kleur: informatie en commentaar over za ken van kerk en samenleving. AVRO: 19.00 AVRO's Sportpanorama. 19.40 Lichte mu ziek. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Kamermuziek. (21.05-21.30 (S) Alert: op het vlak van mu ziek en maatschappij). 22.20 Aspecten, kun strubriek. NOS: 23.00 (S) Met het oog op morgen. met om 23.05 Ac- tualiteitenoverzicht; 23.10 De krant van morgen; 23.20 Den Haag vandaag, 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan, yoga. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen). TROS: 7 02 (S) Vaal 's ochtends. 9.03 (S) De Hugo van Gelderenshow, 11.03 (S) Gerard de Vries draait op verzoek. 12.03 (S) Boter, Klaas en Prijzen. 14.03 (S) Polderpoppara- de. 16.03 (S) Europarade. NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. TROS: 19.02 (S) Poster. 20.02 (S) Ferry Maat's soul show. 22.02 (S) Sesjun; jazz en blues live. NOS: 22.55 Mededelingen. TROS: 23.02 (S) Close-up. 0.02 (S) De Hugo van Gelderens how met LP-werk. 4.02-7.00 (S) De Nacht wacht. HILVERSUM IV (FM-kanalen). KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Badinerie; kamer- en or kestmuziek. 9.00 Nieuws. 9.02 (S) Aan woor den voorbij. 9.10 (S) Aubade; Symfonieor kest van de Saarlandse Omroep met cello. 10.30 (S) Klassieke liederen. 10.40 (S) Piano hoorn- en vioolmuziek. 12.00 (S) Ron dom het middaguur; klassieke en mo derne muziek. 14.00 Nieuws. 14.02 Hoogach tend programma's die de moeite waard zijn nog eens te horen. 15.00-17.00 (S) Kolla- ge, van alledaags en zeldzaam. TV vandaag NEOERLANOI 18.00 EO: Van hart lot hart 18.45 NOS BartMpapa 18.55 NOS: Journaal 19.05 VPRO: Popaya 19.10 Afl In tha lamiTy. tv-aaria 19.3S Eon dag mat president Carter, filmreportage 20.30 Oick Cavett Show, praatshow 21.00 Gouden jaren, «m 21.35 NOS: Journaal 21.50 VPRO: Het genade-oord. Mmreportage 22.40 NOS: Journaal. NEOERLANO II 15.40 NOS: Kortweg Informatie over Holland Festival evenementen 18.45 Toeristische tips 18.55 NOS: Journaal 15.05 Tom en Jerry, tekenfilmserie 18.10 Peppie en Kokki 19.25 Daar vraag je me wat, populair-wotonschappelijfc programma 20.00 NOS: Journaal 20.25 KRO: Comedy hour, komische film 21 15 Voor een briefkaart op de eerste rang 22-05 Brandpunt 23.20 NOS: Oen Haag vandaag i*^ - - - -- -vl —1 Tl KARELTJE KNETTEF 4V v \\V Y> I EN DE TOVERBUBBEL "«to. "V 3W woon aan het praten te krijgen en hem toch in zijn waarde te laten. Daar zijn heel wat uurtjes in gaan zitten. We hebben nu een film van een half uur, maar in het materiaal dat we hebben weggegooid hadden we heel andere facetten van de but ler kunnen belichten. Het gaat er hier om wat je weglaat; je moet een duidelijke keus maken. Door de aan wezigheid van de butler is de film nu een emotioneel verslag geworden. Zonder hem was het een niet interes sante film over het gebouw gewor den. Mijn manier van vragen stellen is een aanzet tot een bepaald contact met de ondervraagde. Soms zijn zij acteurs van mijn eigen gevoel. Het is goed om die emoties te laten ont staan; het is eigenlijk het enige wat er is. Emotie en afstandelijkheid moeten eikaars tegenpolen niet meer zijn. Je moet er mee schuiven". Monument „Gouden Jaren" is gemaakt in op dracht van het ministerie van CRM. Hans Verhagen, zo'n slordige tien jaar geleden nog bij het omstreden programma „Hoepla", later in het veel geroemde „Gat van Nederland", kreeg de opdracht omdat iemand van de dienst onroerende monumen ten van CRM „Zorgvlied", een film over de geboorteplaats van Verha gen, Vlissingen, had gezien. „Men wilde toen in dezelfde stemming een film over het Hubertusslot hebben". Verhagen heeft in samenwerking met cameraman Paul van den Bos, Roel Bazen en Wlm Louwrier, die voor het geluld en de montage zorg den, met de film „Gouden Jaren" een bijna wonderlijk aandoende sfeer weten te scheppen, die tijdens een voorvertoning in Den Haag door iemand van het Engelse ministerie van CRM omschreven werd als een „monument van melancholie". Hoe dan ook, Verhagen is enn ge slaagd in een half uur de emotie te tekenen uit de „Gouden Jaren". Een film waar ouderen misschien met enige weemoed en jongeren met een relativerende knipoog naar zullen kijken. tadvertentie „Drek hoort op de vaalt!" gromde Kareltje en deze woorden namen alle onzekerheid weg, die er mis schien nog mocht bestaan aangaan de zijn bedoelingen. Want zie, daar dook de heer Opopol al de mestvaalt in. Weliswaar strekte hij zijn handen nog afwerend vooruit, doch dat hielp niet veel. Hij bevond zich na melijk in de onvrijwillige positie van 'n duiker tegen wil en dank. De wetten van de zwaartekracht won nen het dan ook royaal van zijn tegenzin tegen de mesthoop en dus belandde hij met een doffe smak in de weke massa. „Bah!!" riep Opo pol toen verbitterd uit: „In dit land je van mest en mist is het zoeken naar goede atleten inderdaad een mestige en vieze bezigheid!" En omdat hij terecht van oordeel was, dat hij wel niet veel goede zwem mers of hardlopers zou tegenkomen in de mesthoop van boer Knolle, krabbelde hij overeind en begaf hij zich kliederend naar het hekwerkje toe, waar Kareltje Knetter hem zo juist overheen gesmeten had. Toen was Opopol Istietof helemaal niet ontevreden, wat ook duidelijk té constateren was aan de wijze, waar op hij verschillende zaken op zijn dikke vingers aftelde. „Hij is een boksert en hij is een schaatsert mompelde hij. „En hij is óók nog 1 criminele gewichtheffert, want weeg maar eventjes 300 pond. 7 weet wat-ie nog méér kan. Ik m( y dat ventje hebben, koste wat l koste!" En aangekomen bij t j auto wierp Opopol met een vera telijk gebaar een bankbiljet op grond, waarna hij er knettert 1 vandoor reed. „Hé baas! Kom 1 kijken!" riep Kareltje Knetter tc 1 de smidse in naar de heer J. J. 1 Verholen. „Hij is uit de mestho geklommen en hij heeft tóch 1 benzine betaald!" FERD'NAND 1 ia 4 In het najaar van 1912 deed Ikey Palfrey, Pauls pleegzoon, met uit stekende cijfers eindexamen van de marine opleidingsschool; hij kwam> met een maand verlof naar huis," voordat hij naar India werd uitge zonden. Volgens Claire was hij de laatste twee, drie jaar erg veran derd. Wat het uiterlijk betreft moest Paul dat toegeven, Ikey was nu bij na 1.80 m. en niet meer zo slungel achtig, maar voor de rest bleef hij voor zijn pleegvader het joch dat hij tien jaar geleden had meegepikt van de schrootopslagplaats, brutaal maar pienter. Claire had zich nooit helemaal op haar gemak gevoeld met Ikey. Vlak na haar huwelijk had zij hem wel aangekund, maar toen hij zo'n jaar of zestien werd, kreeg zij telkens het gevoel dat hij haar niet helemaal au sérieux nam. Zij verbeeldde zich dat het iets te maken kon hebben met die vreemde brief, die hij haar zo veel jaren geleden geschreven had en waarin hij haar had gevraagd naar het Huls te komen, omdat de „Luit", zoals Ikey Paul noemde, in zijn koortsdromen om haar had ge roepen. Dat was gebeurd, nadat Grace was vertrokken en Paul bij de redding van de Duitse schepelingen was gewond. Zij had nooit tegen iemand iets gezegd over die brief, ook niet tegen Paul. Zij had niet het gevoel, dat Ikey zichzelf beschouw de als degeen die Paul en haar bij elkaar had gebracht en toch had hij, als zij alleen waren, iets wat haar in het defensief dreef. Een gesprek over Simon, de zoon van Grace en Paul, had haar ook een onbehagelijk gevoel gegeven. Paul en zij hadden Grace ontmoet in Londen, toen zij daar de kronings feesten meemaakten en zij Grace hadden gered uit de klauwen van de politie, die schandalig te keer was gegaan tegen de suffragettes. Grace had zich in Claires hotelkamer opge- (advertentie) R, F. Delderileld „De Boekerij, Baarn" knapt en haar de raad gegeven Ikey's bemiddeling in te roepen om aan Simon duidelijk te maken dat Claire niet zijn moeder was. De jon gen was nu bijna acht jaar en in het dal was men dol op roddels, zodat er alle kans was dat hij het van iemand anders hoorde. Claire had er met Ikey over gepraat en die had haar heel rustig verteld dat Simon al lang op de hoogte was. Hij zelf had hem alles verteld, toen de jongen hem zo'n jaar geleden iets gevraagd had. „Waarom is hij naar jou gekomen en niet naar Paul of mij?" had zij bits gevraagd. „Dat weet ik niet, mevrouw, ik heb het hem niet gevraagd." (Het erger de haar, dat hij haar nog altijd „n vrouw" noemde). „Waarom heb je het hem niet g vraagd?" Hij haalde zijn schouders op. „Ik wilde niet de indruk wekken dj ik hem uithoorde. Hij vroeg me nai zijn moeder en ik heb het hem v( teld. Misschien had hij iets opgeva gen wat niet voor'zijn oren bestel was." „Waarom heb je hem niet naarzj vader of mij gestuurd?" „Als hij het van een van u beid had willen horen, was hij wel zichzelf naar u toe gekomen." Hij had gelijk, maar zijn zelfbewu houding ergerde haar. Nogal sche vroeg zij hem: „Hoe vatte hij heti was het een schok voor hem? „Nee," zei hij, „ik geloof het niet. heb het zo voorzichtig mogelijk gelegd en ik kreeg de indruk, dat altijd al had geweten, dat er verse bestond tussen hem, de tweeling Mary. Misschien heeft al jaren ge den iemand een of andere toespeli gemaakt." Ikey's onfeilbaarheid ergerde Cla mateloos, maar zij bedwong zich toen zij tegen Paul zei, dat II Simon verteld had, wie zijn eig moeder was, antwoordde die alle maar: „Heeft Ikey dat gedaan? weldig. Ik zou zoiets eindeloos b ben uitgesteld." Wordt vera Vi winkel vol kleur Horizontaal 1. toespraak-lijst, 2. ge bergte op Kreta - holte in een muur - plaats in Gelderland, 3. zwemvogel - zandheuvel - landbouwwerktuig, 4. sporeplant - onheil aanbrengende godin - een zekere, 5. oorlogsgod - behoeftig - boom, 6. keurig - plaats in N.Br. - vreemde munt, 7. berg plaats - wig - muzieknoot, 8. lof - cylindervormig voorwerp - vlakte maat, 9. smal bloembed - strak. Verticaal. 1. gordel - wijnmaat, 2. plaats in Gelderland - vreemde munt - papegaai, 3. rythmische be weging -wandversiering - afnemend getij, 4. eind - noorse god - baan voor balspel, 5. rode spaanse wijn - woon boot - deel van de bijbel, 6. spil van een wiel - grondsoort - bontjas, 7. waterblaasje - badplaats in Duits land - opening, 8. plaats in Limburg - water in Utrecht - rondhout. 9. schrijfkosten - inwendig orgaan. Oplossing vorige puzzel 1. re, 2. eer, 3. reep, 4. spee? persen, 6. serpent, 7 streep, 8 P< 9. teer, 10. ree, 11. er

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4