Bescherming tegen medisch onderzoek onjuist gewenst Rotterdam Folk '77: groots festival Geen fouten bij verkiezingen L, Tegenvoorstel experimenten controle op erfelijkheid Cafita Koffiecreamer komt van Koninklijke Buisman Klachten over ongerief bij stembureaus iendriks ziet teveel bezwaren eerst m'n Qcudföimtje opeten..! IS tennies 'moet je altijd je hebben. Nu 108 mensen vrijgekomen JMU&T 'eeneï hoort erbij, Vijfentwintig groepen en solisten uit acht landen DONDERDAG 9 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 A. Vondeling weer Kamervoorzitter Van onze parlementsredactie DEN HAAG Op de ver kiezingsdag zijn er in en om de stembureaus geen fouten gemaakt die invloed hadden op de uitslag. Dit concludeer de het PvdA-Kamerlid Vel- lenga die als voorzitter van de commissie geloofsbrieven in de Tweede Kamer gisteren verslag uitbracht van de gang van zaken op de verkiezings dag, 25 mei. Wel waren er een aantal klachten over ongerief in en om verschillen de stembureaus binnengekomen. Veelal ging dat om een te moeilijke ligging van dergelijke bureaus met name voor invaliden en ouden van dagen. Ook vonden sommige kie zers, dat er teveel inkijk in het stemhokje was, dat het potlood slecht was, het schrijfblad te hoog was of de gleuf van de stembus te breed voor het stembiljet. Slordigheden Ernstig was dat een aantal stembu reaus de processen-verbaal bij de uitslag nogal slordig invulden. Maar dit gold niet het aantal stem men, zodat ook dit geen invloed op de uitslag heeft gehad. De meeste slordigheden zijn begaan bij het invullen van het aantal stemmers bij volmacht. In Eist werkte een stemmachine waarvan er ook dit keer een zeer beperkt aantal met de verkiezingen gebruikt werden niet zoals het hoorde. Dezelfde overigens die daar in 1972 ook al niet goed werkte. In Heeze moest een stembus tus sentijds worden geopend omdat een kiezer er per ongeluk een sigarettenpeuk in had laten vallen. Volgens de heer Vellenga hadden de kiezers op grote schaal gebruik gemaakt van de dit Jaar verruimde mogelijkheid om bij volmacht te stemmen. Presidium Met 122 van de 147 uitgebrachte stemmen werd dr. A. Vondeling (PvdA) door de nieuwe Tweede Ka mer als eerste voorgedragen om door de Koningin tot Kamervoor zitter benoemd te worden. Tweede op de voordracht is de CDA-er Kleisterlee en derde de WD-er Portheine. Ook in de oude Kamer vormden deze drie Kamerleden de top van het presidium. Het opmaken van de voordracht geschiedde nadat Vondeling in zijn kwaliteit van voorzitter van de „oude" Kamer zijn medekamerle den beëdigd had. Voordat hij met die beëdiging begon was hij zelf door de Koningin beëdigd. Op de eerste vergaderdag van de nieuwe Tweede Kamer waren de leden Den Uyl en Van Thijn (rechts) in een zeer opgewekte stemming. ADVERTENTIE ijk Van onze parlementsredactie daarover een oordeel DEN HAAG Staatssecreta- ste ris Hendriks (volksgezondheid) wil de bevolking beschermen tegen geneeskundig onderzoek op grote schaal, dat niet aan in bepaalde eisen voldoet. Hen driks meent dat er op het ge- ij bied van bevolkingsonderzoek „soms bijna explosief te noe men activiteiten worden ont- lis plooid", waaraan grote bezwa- «ït ren kunnen kleven. Hendriks heeft een voorontwerp van wet (wet op het bevolkingsonder zoek) gestuurd naar de centrale raad voor de volksgezondheid. De raad zal Hendriks geven. Staatssecretaris Hendriks consta teert een groeiende publieke be langstelling voor bevolkingsonder zoeken naar bijvoorbeeld ademha lingsziekten en hartziekten. Waar de overheid niet reageert komen dan vaak particuliere organisaties met plannen voor onderzoek. „Hoewel die adtiviteiten te waarderen zijn, zijn commerciële belangen hier vaak niet vreemd aan. Meer in het alge meen kleven er in vele gevallen grote bezwaren aan, die niet zelden de voordelen geheel teniet doen". Een van de grootste „knelpunten" ls, naar de mening van de staatssecre taris, de vaak twijfelachtige waarde r mnpi i ADVERTENTIE Maagzuur overval! je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Renrties bij je hebt. Brandend maagzuur? Opgeblazen gevoel? T Druk op de maag' Kennies helpen direkL Van een onzer verslaggevers Nij- ASSEN Met de vrijlating van de heer Van Hattem uit de gekaapte trein bij Onnen is het totaal aantal vrijgekomen mensen op 108 gekomen. In alle gevallen was de gezondheids toestand van de gegijzelden de direc te aanleidjng hiertoe. Vorige week werden de 105 kinderen uit de school in Bovensmilde vrijgelaten, omdat er een besmettelijke ziekte onder hen was uitgebroken. Daarna mochten twee zwangere vrouwen, van wie één een schildklieraandoening had, de trein verlaten. De heer Van Hattem was de honderdachtste „gelukkige" die vrij kwam, omdat hij hartklachten had. van bevolkingsonderzoek als middel van ziektebestrijding. De praktijk laat bovendien zien dat de organisa torische opzet van onderzoek nogal eens te wensen overlaat. Hendriks noemt het een gevaar dat weinig aandacht wordt besteed aan personen, bij wie een afwijking wordt geconstateerd. De bewinds man is ook bevreesd dat de persoon lijke levenssfeer van veel mensen wordt aangetast, er worden immers op grote schaal medische persoons gegevens verzameld door Instanties 1 of personen die zich niet met medi sche behandeling bezighouden. Kwaliteit Het is dan ook van groot belang, dat de overheid maatregelen neemt om de kwaliteit van bevolkingsonder zoek te verzekeren. Hiertoe is een aparte wet nodig. Voor de gewenste kwaliteit is het involdoende dat een bevoegde instantie een „eenvoudige toestemming" krijgt voor bevol kingsonderzoek. In de eerste plaats moet de regering aangeven welke soorten van bevolkingsonderzoek in beginsel toelaatbaar zijn. Vervol gens moet de overheid een „aanwij zing" geven aan de instantie die het onderzoek wil uitvoeren. Daarbij kunnen regels gegeven worden voor de onderzoeksmethode (waarborgen voor bijvoorbeeld veiligheid en des kundigheid van de onderzoekers). Als laatste stap dient een beslissing genomen te worden over het verle nen van een vergunning. De minister van volksgezondheid kan, volgens het voorontwerp van wet, vrijstellingen geven van de voorschriften. Dit geldt voor instel lingen die werkzaam zijn op het ter rein van wetenschappelijk bevol kingsonderzoek. IDew het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer ARNHEM De procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren tegen vier Zuidmolukkers die roofovervallen hebben gepleegd in Twello en Teugel celstraffen geëist. Tegen de 24-jarige S. uit Utrecht werd vier jaar geëist, tegen de 23-jarige H. uit Zoetermeer vijf jaar, tegen de 23-jarige L. uit Am sterdam vier Jaar en tegen de 22- jarige L. uit Woerden één jaar en drie maanden. De vier hadden de overvallen gepleegd om aan geld te komen voor heroine. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Organisaties van onderzoekers en studenten hebben minister Trip een tegenvoorstel aangeboden voor de regeling van experimenten met erfelijke eigenschappen. De Bond voor wetenschappelijke arbeiders (BWA) en de Algemene Studentenvereniging Amsterdam (ASVA) hadden grote bezwa ren tegen het advies dat een speciale commissie van de Akade- mie van wetenschappen hierover had uitgebracht. Het komt er ongeveer op neer, aldus BWA en ASVA, dat de voormannen van deze tak van biologisch onder zoek adviseren om de controle op hun eigen activiteiten aan hunzelf (of in ieder geval elkaar) op te dra gen. De combinatie van advisering, controle en uitvoering van het on derzoek in dezelfde groep achten de organisaties in strijd met beginselen van behoorlijk bestuur. Het gaat om biologische experimen ten waarin materiaal (DNA) dat erfe lijke eigenschappen van een dier, plant of ander organisme bepaalt, in een bacterie of virus wordt inge bouwd. Zo ontstaan volstrekt nieu we combinaties van eigenschappen. Dat is wetenschappelijk ongemeen boeiend. Volgens sommige deskun digen liggen er ook belangrijke prak tische toepassingen in het verschiet. Anderen twijfelen daar heel nadruk kelijk aan, maar intussen valt een duidelijke belangstelling uit met name de farmaceutische industrie te noteren. ongeluk geconstrueerde nieuwe ziekteverwekker laat ontsnappen. Omdat ze het ook niet goed konden overzien, trokken de bio-chemici in 1974 zelf aan de bel. De proeven werden opgeschort en internationaal overleg leidde uiteindelijk tot Ame rikaanse en Engelse veiligheidsricht lijnen. Minister Trip van weten schapsbeleid vroeg een commissie van de Koninklijke Nederlandse akademle van wetenschappen om advies over hier te nemen maatrege len. De akademiecommissie advi seerde in hoofdzaak hantering van de Engelse richtlijnen, met een be langrijke verfijning die uit de Ameri kaanse afkomstig is. academiecommissie en. na enig por ren van die zijde, ook staatssecreta ris Klein. Die verduidelijkte dat de „uiterste terughoudendheid" slechts betekende dat de universiteiten zich aan de richtlijnen van de academie commissie moesten houden. Daar mee was de oude en weinig inzichte lijke toestand weer hersteld. Met dit stukje recente geschied schrijving illustreren de opstellers van het tegenvoorstel dat de ver schillende bevoegdheden beter defi nitief uit elkaar gehaald kunnen worden. Onderzoekvoorstellen zou den in het kader van het weten schapsbeleid bekeken moeten wor den en daarnaast beoordeeld door afzonderlijke commissies voor veilig heid, gezondheid en milieu. Het toe zicht op de naleving van richtlijnen wordt dan opgedragen aan de Ar beidsinspectie. Vergunning „O, Teddy, wat hou ik toch veel van Meningsverschillen De grootste meningsverschillen gaan echter over de mogelijke risi co's die toepassing van de nieuwe technieken met zich brengt. De opi nies lopen uiteen van „eigenlijk niets aan de hand" tot de vrees voor een wereldomvattende epidemie nadat iemand ergens een al of niet per ADVERTENTIE oort tus- i tot I en 1963 :rtig van 1 ds. cant Vin- 1931 ging Van cant Op be nder 1945 mili- jeng; ver naai 1955 Hec van ia et 'ater van i Ne jaren »vert neen or di ïden ieder rue tniet zij» ma* waar idere cheid ADVERTENTIE (Voor Koffie met een grote K) Discussie Tot zover leek het glad en keurig te verlopen, maar de commissie had zich ook opgeworpen als toezicht houdend orgaan dat, in afwachting van een wettelijke regeling, met on derzoekers afspraken zou maken over door hen te treffen veiligheids maatregelen, waarna ze hun gang konden gaan. De eerste overeen komst, met biologen van de VU. kwam in stilte tot stand. Maar de aanzet voor de tweede, met prof. Piet Borst van de universiteit van Am sterdam, leidde tot stevige openbare discussie. Het toenmalige Tweede-Kamerlid C. J. van Kuijen (PPR) sprong er in met vragen aan minister Trip die er op neer kwamen dat de afweging van wenselijkheid en maatschappelijk risico van dit onderzoek niet bij een adviescommissie van biologen thuis hoort maar in het parlement. Trip zegde toe dat staatssecretaris Klein de universiteiten zou vragen, „de ui terste terughoudendheid te betrach ten" zo lang de zaak niet in het parlement behandeld was. Bijna iedereen begreep daaruit dat de zaak stilgelegd was. Behalve de Intussen gaat de recente geschiede nis door. Het Amsterdamse college van bestuur heeft de procedure ten behoeve van het onderzoekproject van prof. Borst weer op gang ge bracht. De A8VA-fractie in de uni versiteitsraad en de PPR in de Twee de Kamer vuurden een nieuwe serie vragen af. De opstellers van het te genvoorstel voorspellen de haastige doorzetters nog meer moeilijkheden. Een eerst wat over het hoofd geziene partij in de zaak is namelijk de ge meente Amsterdam, die de noodza kelijke verbouwing in het laborato rium van Borst ziet als een wijziging in de zin van de Hinderwet van een vergunningplichtige instelling. Voor het afgeven van die vergunning eist Amsterdam een zogeheten risico analyse. Maar wat er op dit terrein in de internationale literatuur te vin den is, wordt door drs. Bas de Boer. een van de opstellers van het tegen voorstel. gekenschetst als uitermate treurig natte-vingerwerk. Het tegen voorstel werd ontwikkeld in een pro- jectgroep aan de centrale interfacul teit van de universiteit van Amster dam. Het wordt op 20 juni gepubli ceerd als bijzonder nummer van We tenschap en samenleving, het maandblad van de BWA en het Ver bond van wetenschappelijke onder zoekers. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een fonkelend optreden van gitarist/zanger Ralph McTell, de Schotse groep Five Hand Reel en de Engelse formatie Faiiport Convention heeft gisteravond het grootste folkfestival ingeluid dat ooit in ons land werd gehouden. Zo'n vijfentwintig groepen en artiesten uit acht landen zullen tot en met zaterdag 11 juni het spektakel Rotterdam Folk '77 (als onderdeel van het Holland Festival) in De Doelen opluisteren. Rotterdam Folk '77 is het vervolg van het vorig jaar al op wat kleinere schaal geor ganiseerde Celtic Event, een folkgebeuren waaraan met name groepen uit Bretagne, Schotland, Ierland en Wales (tezamen de bakermat van de keltische folkore) deelnamen. Dit Jaar is het festival breder opgezet, hoewel het de orga nisatoren tot hun spijt niet is gelukt om voor een stevige Amerikaanse inbreng te zor gen. Naar verluidt was het geld er wel, maar mensen als Joan Baez en Pete Seeger bleken niet geëngageerd te kunnen worden. Dit is Cafita KofficcTfamer Onder een nieuw eliket Maar verder als vanouds - «mIs ie bit velen op (afel Geprezen om /n romig- hetd en maUcelnke oplos- jlitj v kkurkraihl <«eefi ieder kopte een warme imt /onder de koffie alie luiden Geen wonder dus dat Cafita als de ideale partner voor een vers kopte koffie wordt gezien Trouwens, wie had er anders verwacht van een pracht lid van de Buisnun- fvrubr Van-huis-uit thuis op koffie zet-gebied Am genet men meer val «ine luiffa? Fairport ZOO GENIET MEN MEER VAN ZIJNE KOFFIJ Toch mag de lijst van deelne mers zich meten met bijvoor beeld die van het beroemde Cambridge Festival. Ralph McTell, die met „Streets of London" internationaal van zich deed horen, behoeft nau welijks meer Introductie. Datzelfde kan gezegd worden van Fairport Convention. Deze groep bracht in tien Jaar tijd niet minder dan veertien langspeelplaten op de markt, en dat alles onder de bezielende inspiratie van violist Dave Swarbrick. Vanavond staat het festival voornamelijk in het teken van de Ierse volksmuziek. Optredenden zijn Andy Irvi ne Paul Brady, die geza menlijk (tot de opheffing) deel uitmaakten van de fa meuze groep Planxty. Verder zijn te horen Mike, Norma en Elaine Watersons (The Wa tersons), aangevuld met de gitarist Martin Carthy. En last but not least de Bothy Band, een tamelijk nieuwe folklormatle die onlangs met veel succes optrad tijdens het Pinkpop Festival in Geleen. Vrijdagavond 10 Juni biedt een gitaresk allerlei. Aller eerst is daar de troef Stephan Grossman, de in Ita lië woonachtige Amerikaan se bluesgitarist, die zich wel licht zal laten verleiden tot een duotje met zijn Engelse collega John Renboum, me de-oprichter van Pentangle (inmiddels ontbonden). Een ander interessant duo van deze avond is het optreden van F airport-vioLlst Dave Swarbrick met gitarist Mar tin Carthy. Folkmarkt Zaterdag, de slotdag, wacht de bezoekers van Rotterdam Folk een boeiend program ma. Zowel in de hal als in de grote en kleine zaal van het Doelencomplex wordt één groot folkfeest gevierd met onder andere onze eigen groep Fungus, „de Engelse Don McClean" Richard Di- gence, zangeres June Tabor (vroeger onderdeel van de Silly Sisters), de Duitse for matie Ougenwlede, de zang groep Swan Arcade, en als absolute toppers The Albion Dance Band en de uit Bretag ne afkomstige harpist Alan Stivell, die door een viermans combo zal worden begeleid. Dit bonte programma wordt nog gecompleteerd door een De groep Fungus vertegenwoordigt Nederland. folkmarkt in de grote hal, waaraan de Nederlandse groep Wolverlei muzikaal ge stalte zal geven. Ook zijn er z.g. „weekartles- ten" (onder andere The Tan- nahlll Weavers en de Battle field Band) die gedurende de dagen van het festival op wil lekeurige plaatsen ln Rotter dam hun opwachting zullen maken met een openlucht concert. Alle deelnemende groepen en solisten zullen tenslotte ln actie komen tij dens het slotfeest, dat zater dag tot drie uur 's nachts zal duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3