Zuid-Afrika onvermijdelijk op agenda van synode Kirchentag zet Berlijn een beetje op z'n kop Meer gereformeerde zendingswerkers Kernenergie gaat iedereen aan Britse jeugd: wel geloof, geen kerk Billy Graham heeft zwager als opvolger Nota van moderamen hervormde kerk Recordaantal bezoekers Advies aan hervormde synode: Ban wordt reëel voor Lefebvre Nieuwe vrijgemaakte 'jongensbond' Lutheranen uit hele wereld naar Tanzanië informatie VOORBIJGANGERS Religieuzen willen actievere rol OONDERDAG 9 JUNI 1977 KERK Trouw/Kwartet 2( DEN HAAG Er zijn een aantal aanleidingen en overwegingen om de situatie in zuidelijk Afrika tot een onvermijdelijk agendapunt te maken. „Verreweg het belangrijkste en voor de synode doorslaggevend is het beroep dat door alle kerken ln Zuid-Afrika op ons wordt gedaan", zo wordt gezegd in de „beleidsoverwegingen bij de verhouding van de Nederlandse hervormde kerk en haar zusterkerken in Zuid-Afrika". Deze nota, van het moderamen van de hervormde synode, staat voor dinsdagmiddag op de agenda van de synode, volgende week. (ADVERTENTIE) IV1 Hervormd Nederland Het moderamen adviseert de Inhoud te aanvaarden als uitgangspunt voor het kerkelijk beleid. Voorts advi seert het moderamen hem een dele gatie uit zijn midden te laten benoe men om deze nota zo snel mogelijk in Zuid-Alrika zelf met de zusterker- KeilZe ken te bespreken en van zijn bevin dingen verslag te laten uitbrengen aan de november-synode van dit jaar. onze kerk, zo brengt het moderamen in herinnering, wordt zeer moeilijk gemaakt, doordat de Zuidafrikaanse kerken diametraal tegenover elkaar staande overtuigingen hebben. Niet hier De hervormde synode, zo staat in de nota, heeft zich altijd op het stand punt gesteld, dat oplossingen voor de rasser> en volkerenproblematiek in Zuid-Afrika niet door buitenlan ders en dus ook niet door de kerken hier kunnen worden gegeven. De sy node en haar moderamen hebben herhaaldelijk uitgesproken dat al leen de Zuidafrikanen zelf en dat geldt ook voor Rhodesiërs en bewo ners van Namibië hun wegen naar de toekomst kunnen vinden en ant woorden kunnen vinden in de pro blemen die in dat werelddeel spelen. De synode wil daarbij niet passief afwachten, maar heeft integendeel vanuit dat uitgangspunt bij over heid en volk, in de oecumene en bij de zusterkerken zeer krachtig be pleit. dat alle bevolkingsgroepen in het land door hun eigen gekozen vertegenwoordiging aan besprekin gen over de toekomst van deze lan den kunnen deelnemen. Een werkelijk broederlijk beleid van De hervormde synode, die zich tot een keuze gedwongen zag, heeft zich daarbij vooral laten leiden door de Zuidafrikaanse raad van kerken, waarin 85 procent van de christenen in Zuid-Afrika zijn vertegenwoor digd en door het christelijk instituut van zuidelijk Afrika, „dat door de kwaliteit van zijn bijdrage aan de bewustwording bij ons groot gezag heeft gekregen". In deze beleidskeu ze weet de synode zich bovendien gesteund door de Zuidafrikaanse r.k. bisschoppen en de internationale oe cumene. De Hervormde synode heeft zich door de meerderheid van haar Zuid afrikaanse medechristenen laten overtuigen, dat het apartheidsbeleid is gebouwd op een heersen van de blanke minderheid over de zwarte meerderheid, waarbij de blanke min derheid bepaalt wat heilzaam is voor de zwarte bevolking en waarin een groot aantal wetten en maatregelen de suprematie van blank over zwart poneren en bevestigen. Met de zwarte meerderheid en een blanke minderheid onder de christe nen in Zuid-Afrika is de synode van oordeel dat een dergelijk concept geen gerechtigheid en geen perspec tief tot vrede brengt en daarom on der bijbelse kritiek moet worden ge bracht. Een en ander heeft de hervormde synode er overigens niet toe ge bracht om de blanke minderheid in Zuid-Afrika te negeren. „Ons gaat de gehele bevolking van dit tegelijker tijd prachtige, rijke doch intraglsche land ter harte". Dat neemt niet weg, dat de feiten doen constateren, dat 16 miljoen zwarte mensen door 4 miljoen blanken worden bevoogd en dat nog wel in naam van een rege ring, die zich in de wereld meldt als evangelisch geïnspireerd en daarom vooral bij niet-christenen model staat voor een christelijke natie. Tot zover uit de hervormde nota, bedoeld om uitgangspunten aan te dragen voor het kerkelijk handelen. ■Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Interview met Mink van Rijswijk Ian Smith wil van Rhodesië Oost- West conflict maken. Wie vertelt president Carter eens wat mensenrechten zijn? Rabbijn Soetendorp: We kunnen niet wachten op rustiger tijden, want die komen niet Kernenergie twee jaar aan banden: groot plan om allemaal mee te den ken over energie. André van Duin s slapstick in geluid Ik abonneer mij op HN vraag eeri' proefnummer Naam: Straat: Plaats: Tel. nr.: Ab. prijs 31,— per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan Antwoordnummer 1776 Den Haag. Bellen kan ook: 070 512111 HN Is ook In de losse verkoop ver-_ krijgbaar TR 16 LEUSDEN De gereformeerde zending ontdekt nieuwe moge lijkheden en taken. Dit blijkt onder meer uit het aantal zendings werkers, dat in de jaren zeventig daalde, maar nu weer begint te - f - <-» stijgen. Begin 1975 telden de gereformeerde kerken 48 zendings- VANDAAG werkers, per 1 mei 1977 51. Dit meldt het zojuist verschenen tweejaarlijks rapport „Oriëntatie 1977-1978". Naast uitbreiding van zendingsmo gelijkheden vooral in Afrika en Azië breekt het inzicht door zo meldt het rapport dat de zendingsterrei nen niet meer alleen ver weg liggen» Nederland is evengoed zendingsveld. Het gevolg is, dat de traditionele verdeling tussen evangelisatie en zending niet langer kan worden vol gehouden. „Oriëntatie 1977-1978" geeft een overzicht van de kernpunten van het beleid van de gereformeerde zending en doet verslag van de werkzaamhe den in de afgelopen twee jaar. Het gaat als rapport naar de synode, maar wordt ook in breder kring ver spreid om de bezinning op de zen ding te stimuleren. Het stelt de vraag of het niet zinvol en principieel juister zou zijn om één missionaire begroting te hebben met één fond senwerving voor zending en evange lisatie samen. door Aldert Schipper DEN HAAG Als de hervormde synode volgende week (13 en 14 juni) in haar zomervergadering praat over de problematiek van de kernenergie, zal haar niet gevraagd worden „Ja" of „neen" ten aanzien van kernenergie uit te spreken. Wel zal haar gevraagd worden stappen te ondernemen, die kunnen leiden tot een verantwoorde meningsvorming en een democratisch besluit voorbereidingsproces, waardoor de gehele bevolking kan mee denken over een mogelijk energiebeleid en dat dan ook kan ondersteunen. BERLIJN Of het door de propaganda tegen de Kirchentag van de zijde van de ultra-orthodoxe beweging Kein anderes Evangelium komt weet niemand, maar een fiet is, dat er nog nooit een Kirchentag in West-Duitsland gehouden is, waar zo'n reusachtig aantal mensen bij aanwezig was als bij de huidige, die gisteravond in Berlijn begonnen is met een groot aantal drukbe zochte kerkdiensten en met een openluchtbijeenkomst op de luxe boulevard van Berlijn, de Kurfürstendamm. De hervormde raad voor overheid en samenleving heeft de synode geadvi seerd de voorlichting en bewustwor ding binnen kerk en samenleving op dit gebied te bevorderen o.a. door de binnenkort uit te geven informatie brochure van de raad van kerken „kernenergie, vriend of vijand?" op ruime schaal te verspreiden. Voorts om de werkgroep nieuwe levensstijl van de raad van kerken te vragen een programma voor gerichte ener giebesparing te ontwikkelen als on derdeel van een andere manier van leven waartoe de kerkenconferentie in 1974 opriep en dat ook op de kerkenconferentie van 1979 weer aan de orde komt. Verder om er met andere leden van de raad van kerken zo spoedig mogelijk bij de overheid op aan te dringen een democratisch besluitvoorbereidingsproces op gang te brengen. Daarbij zal moeten wor den gevraagd in de besluitvoorberei dingsperiode van ongeveer twee Jaar geen onherroepelijke besluiten te ne- ROME Paus Paulus heeft gisteren, voor het eerst de geschorste Franse aartsbisschop Lefebvre met de ban bedreigd. Hij noemde Lefebvre niet met name. De paus sprak tijdens zijn algemene audiëntie over de een heid van de kerk. Daarbij merkte hij op: „Jezus zelf staat toe degenen van de gemeenschap van broeders uit te sluiten, die na herhaalde vermanin gen weerspannig blijven." Men neemt aan. dat de aanval, die Lefebvre maandag in Rome zelf op de paus heeft gedaan, de druppel ls geweest, die de emmer heeft doen overlopen. De aartsbisschop be schuldigde het Vaticaan van geflirt met het communisme en van protes tantisering. Wanneer Lefebvre (te gen het uitdrukkelijke verbod in) op 29 Juni inderdaad de aangekondigde priesterwijding doorzet, lijkt de ban waarschijnlijk. men inzake uitbreiding van de ker nenergie. Ook wordt geadviseerd dat de ker ken bij de overheid zullen aandrin gen op gerichte maatregelen voor vermindering van energieverbruik door bedrijfsleven, overheid en par ticulieren. waarbij moet worden ge zorgd, dat de stabiliteit van de sa menleving niet in gevaar wordt ge bracht en de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. Tenslotte moet er bij de overheid op worden aangedrongen, dat het onderzoek naar alternatieve energievoorzienin gen wordt bespoedigd en geïntensi veerd. Begrijpelijk Oplossingen kunnen alleen werke lijk werkbare oplossingen zijn als deze op allerlei niveaus, ook indivi dueel. begrijpelijk en overtuigend zijn. De hervormde raad voor overhe id en samenleving vindt dan ook. dat de discussie over kernenergie op een andere manier moet worden gevoerd dan tot nu toe gebruikelijk. Zoveel mogelijk mensen moeten kunnen meedenken en zich kunnen uitspre ken over een aantal gelijkwaardige beleidsmodellen voor de energie voorziening op lange termijn. Er zijn 56.000 mensen ingeschreven, die tot zondag blijven, wanneer de Kirchentag in de open lucht wordt besloten met een massale kerk dienst. Als het weer meezit, zouden hier wel eens meer dan honderddui zend mensen aan kunnen meedoen. Berlijn staat een beetje op zijn kop, deze dagen. Er is al in geen weken meer een hotelkamer te krijgen voor deze dagen en ook al is Berlijn een grote stad met zijn twee miljoen inwoners, iedereen heeft het over de Kirchentag en de kranten staan er vol van. De boulevardpers schrijft negatief en noemt de voorzitter van de Kir chentag, dr Helmut Simon, die in het gewone leven rechter bij het hoogste Westduitse rechtscollege is. een moordenaar omdat hij dan toch maar de liberale abortus wetgeving heeft laten passeren. Maar in het algemeen staan veel Berlijners open voor wat de Kirchen tag hun te brengen heeft. Zo waren er gisteravond duizenden mensen op de Kurfürstendamm, om de opening mee te maken. De Kirchentag begint door de jeug dige deelname steeds meer te lijken op een reusachtige toogdag van ker kelijke jongeren, maar het is vooral een kermis waar de kerk zich in al haar kracht en zwakheid in het open baar vertoont. Mensen die met zichzelf overhoop liggen of gewoon eens met iemand over hun persoonlijke problemen willen praten kunnen terecht in een" pastoraal centrum dat van alle ge makken is voorzien, inclusief psy chiaters, dominees en maatschappe lijk werkers. Hier wordt druk ge praat over huwelijk, gezin, ouder dom, dienstweigering en wat er zoal (ADVERTENTIE) OPROEP oe STICHTING ROTTERDAM verleent financiële steun aan kerken en prot. christelijke instellingen die binnen Nederland werkzaam zijn op kultureel of sociaal terrein. In uitzonderingsgevallen geeft zij ook een beperkte bijdrage voor de bevordering van wetenschappe lijk onderzoek op genoemde terreinen. Graag wordt het bestuur van de Stichting vóór 31 juli a.s. geattendeerd op instellingen die zeer geholpen zouden zijn met een incidentele bijdrage. Brieven met zo volledig mogelijke inlichtingen worden ingewacht bij de Stichting Rotterdam, Postbus 558 3800 AN Amersfoort. meer in een mensenleven kan voor komen. Verder zijn er rondom de Kirchen tag allerlei culturele randverschijn selen, orgelbespelingen, straatte kenwedstrijden, jazz en cabaret. Wie naar een goede film wil kan dat hier doen. De hoofdmoot van de Kirchentag wordt echter gevormd door massale bijbelstudies, voordrachten over ac tuele thema's en vooral de markt der mogelijkheden. Dit laatste is een waar dorado voor actievoerders, die zich in een of andere maatschap pij betrokken beweging willen voegen. Volgens dr. Simon bestaat er in de ASSEN Op een vergadering in Assen is besloten tot de oprichting van een nieuwe vrijgemaakte „Jon- gensbond". In de commissie van voorbereiding hebben onder meer prof. J. Kamphuis uit Kampen en ds H. J. Nijenhuis uit Assen zitting. Reden is, dat de bestaande vrijge maakte jongelingsbond besloten heeft om ook „gemengde" vereni gingen integraal in de bond op te nemen. Weliswaar gaat ook de voor keur van de jongelingsbond (die ge leid wordt door ds. D. Grutter uit Drachten) uit naar aparte jonge- lings- en meisjesverenigingen, maar de bond meent, dat er geen bijbelse argumenten zijn om „gemengde" verenigingen te weigeren. Ds. Nijenhuis (voorheen tweede voorzitter van de jongelingsbond) kondigde aan, dat de nieuwe jon- gensbond zal streven naar een goede relatie met de vrijgemaakte meisjes- bond. De nieuwe bond zal ook ge mengde verenigingen toelaten, maar alleen „noodzakelijke" ge mengde verenigingen in die situa ties waar te weinig Jongeren zijn voor twee verenigingen naast elkaar en onder de voorwaarde dat zo'n gemengde vereniging tot splitsing overgaat, zodra hiertoe de mogelijk heid bestaat. huidige wereld een groot gebrek aan solidariteit. Vandaar het thema van de Kirchentag: „Draagt elkanders lasten". Als je wil weten wat voor lasten er zoal te dragen zijn, kun je op de markt der mogelijkheden te recht, waar je alles tegenkomt, wat onze wereld aan verdriet voortge bracht heeft. Chili, Zuidelijk Afrika, de Filipijnen, Zuid-Korea, Taiwan, Indonesië, de milieuverontreiniging, de energievragen, nieuwe levensstijl en ga zo maar dopr. Er staan in het geheel vier jaarbeurshallen vol met meer dan vierhonderd stands waar actiegroepen en kerkelijke diensten hun waren aan de man trachten te brengen. Onder de buitenlandse deelnemers zijn ongeveer 175 Nederlanders, on der hen een groep Zuidafrikaanse studenten uit Kampen en Amster dam en de praeses van de hervorm de en de secretaris van de gerefor meerde synode, resp. ds. G. Spilt en dr. H. B. Weijland. Nu de Kirchentag ditmaal zo'n enorm aantal bezoekers heeft aan getrokken is het probleem van het onderdak niet te verwaarlozen. Veel mensen slapen gewoon in hotels, maar anderen zijn, zoals de traditie van de Kirchentag wil, onderge bracht bij gewone inwoners van Ber lijn. Men treft hier en daar in de stad de tekenen aan dat het vinden van voldoende adressen niet zo eenvou dig is geweest. Zo zie je aanplakbil jetten met de tekst: staande kun je niet slapen. Deze reclame heeft gewerkt, want alle mensen zijn onder dak gekomen en Berlijn heeft méér mensen in privé-huizen onderdak geholpen dan de drie voorgaande Kirchenta- ge samen. GENEVE De rol van de lutherse kerken als „confessionele" familie binnen de oecumenische beweging, de situatie in zuidelijk Afrika en de economische en sociale gerechtig heid in Azië, Afrika en Latijns-Ame- rika zullen de belangrijkste onder werpen zijn op de lutherse wereldas semblee, die zondag in Tanzanië wordt geopend. Achthonderd mensen uit meer dan vijftig landen zullen veertien dagen samen zijn onder het thema „In Christus een nieuwe gemeen schap" op de campus van de univer siteit van Tanzanië in Dar es Sa laam. Zij zullen de koers van het wereldlutheranisme voor de komen de jaren bepalen en onder meer ook een nieuwe voorzitter van de luther se wereldfederatie (LWF) kiezen, als opvolger van de Finse professor Mikko Juva. Het wordt de zesde wereldassem blee uit de geschiedenis van het lutheranisme, en de eerste die bui ten Europa of Noord-Amerika wordt gehouden. De vorige, in 1970, zou in Brazilië plaatsvinden. Maar vlak voor de opening besloot de leiding van de LWF toch nog, de assemblee naar Evian in Frankrijk te verplaat sen, gezien de politieke situatie in Brazilië. Bij de LWF zijn meer dan negentig kerken aangesloten met samen ruim 53 miljoen leden. Het zwaartepunt ligt nog steeds in Midden- en Noord- Europa en Noord-Amerika. Maar ook in Brazilië, Tanzanië, zuidelijk Afrika, India en Indonesië zijn grote lutherse kerken ontstaan. Prof. Mikko Juva uit Finland leidt de lutherse wereldassem blee in Tanzanië, die zondag begint. AMSTERDAM: Postbus BS9 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telax 13006 ROTTEROAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 MINNEAPOLIS (VS) Billy Graham's zwager Leighton Ford is de meest waarschijnlijke opvolger van de evangelist, wanneer er iets met hem mocht gebeuren. Dit werd meegedeeld door een zegs man van Grahams organisatie tij dens een lunch met kerkjoumalisten op een vraag van een der journalis ten. Hij voegde er overigens onmid dellijk aan toe. dat er nog geen enke le aanwijzing is. dat Billy Graham er over denkt zich terug te trekken. Hoewel Graham in verband met zijn gezondheid de laatste tijd wat kal mer aan moet doen. is hij van plan door te gaan met zijn werk. zolang en zoveel zijn krachten het hem toe laten. Billy Graham ls thans 58 Jaar. Sinds 1945 heeft hij onafgebroken evange lisatiecampagnes gehouden ln Ame rika, Europa, Azië en Afrika en door middel van radio en televisie. Alleen het laatste jaar ontving hij nog vijf duizend uitnodigingen uit de hele wereld om campagnes te leiden. Leighton Ford is behalve Billy Gra hams zwager ook diens naaste mede werker. Hij is een begaafd spreker in dezelfde stijl als Graham, onder an dere in het „Uur der beslissing", het radioprogramma van Grahams orga nisatie. Billy Graham. LONDEN Een onderzoek onder Engelse jeugd van 13 en 14 jaar heeft uitgewezen, dat tussen de zeventig en de tachtig procent wel op de een of andere wijze gelooft in God, maar dat zeer weinigen dat in relatie bren gen met kerk en godsdienstonder wijs, die zij allebei „vervelend" vinden. KAAPSTAD De Nederduitse gereformeerde kerk in Zuid-Afrika heeft haar zendingswerk in Rhodesië overgedragen aan haar zwarte doch terkerk in dat land, de Afrikaanse gereformeede kerk. Deze kerk was reeds 25 jaar geleden gesticht, maar de moederkerk hield het zendings werk onder haar beheer. In 1974 vroeg de Rhodesische kerk, haar ook de verantwoordelijkheid voor de zending over te dragen. TURKU De synode van de Fin se lutherse kerk heeft besloten, de Leuenberger Concordia niet te aan vaarden. Dit document, dat het ver schil ln leer tussen lutheranisme en calvinisme probeert te overbruggen, is al door de voornaamste kerken van beide richtingen in Europa aan vaard (ook door de hervormde, gere formeerde ei} lutherse kerk in Neder land), maar de Finnen willen op be paalde punten nadere opheldering. LEIDEN Koningin Juliana heeft een gift geschonken voor de restauratie van de synagoge van de joodse gemeente in Leiden. APELDOORN Een hervormde werkgroep in de Apeldoomse nieuwbouwwijk De Maten heeft in samenwerking met mensen van an dere kerken een meubelactie georga niseerd ten behoeven van Turkse en Marokkaanse stadsgenoten. Met de meubels wil men de acht flats inrich ten, die voor telkens vier buitenland se werknemers gehuurd zijn. GRONINGEN De hervormde en de gereformeerde kerken in de provincie Groningen hebben een ge zamenlijke commissie ingesteld, die samenwerking gaat stimuleren en begeleiden in kleine dorpen, waar deze twee kerken door gebrek aan mensen en middelen een bedreigd bestaan leiden. GRONINGEN De volgende ge nerale synode van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) wordt in Gro ningen gehouden. De opening vindt plaats op 11 april 1978. ADVERTENTIE - maandblad van de Gereformeerde Kerken, dat berichten, nieuws, actuele gebeurtenissen uit binnen- en buitenland, speciaal voor u objectief noteert Postbus 202, Leusden SCHRIFTKRITIEK In het maandblad Getrouw van de, met de wereldraad van kerken concurrerende, internationale raad van christelijke kerken (de ICCC) welk maandblad nu geheel en alleen in de handen van ds. Maris schijnt te zijn overgegaan, trof ik een stukje over Schriftkritiek aan. De schrijver vertelt van een modern theoloog die op de volgende wijze het verhaal van de schepping van de mens (volgens Genesis 2 dan) belachelijk i gemaakt zou hebben in deze trant: I „Stel u dat voorje neemt een stukje aarde in je hand en ademt erop en het verandert in een mens". Als je mij vraagt een uit de duim gezogen verhaal of uit Amerika afkomstig. Goed, er was iemand onder het gehoor van deze spreker die opstond en vertelde dat hij eens diep gezonken was in het slijk der zonde, maar nu door het wonder van Gods genade was vernieuwd. Hij was het vuilste stukje ter aarde en God had zijn Geest op hem geblazen en hij werd een nieuwe schepping. Daarover ging het stukje dat „een beetje aarde" heette nog even door. Wat is er nu gebeurd? Iemand stelt nogal grof de schepping van de mens aan de orde. Hij bedrijft „Schriftkritiek". Maar wat je verwacht gebeurt niet. De schrijver van het stukje gaat niet op die Schriftkritiek in, maar hij vertelt van die man die met zijn persoonlijk (op zichzelf boeiend en heel goed te begrijpen) bekeringsverhaal komt aanzetten. Op de zaak zelf wordt niet ingegaan. En 't merkwaardigste van alles is dat een vrijzinnige dominee van het begin van deze eeuw dat precies zo gedaan zou hebben. Hij zou zich ook onmiddellijk van de schepping van de mens hebben afgewend en gezegd hebbenkij k, zo worden wij door de Geest Gods tot leven gewekt. Alleen, die vrijzinnige dominee zou in dat geval ook gesproken hebben van de betekenis die het heeft als de bijbel ons vertelt dat wij mensen van God mogen en moetën zijn. En wat dat met dat stof der aarde te maken heeft. Met de grote kans dat hij bijbelser grond i onder zijn voeten kreeg. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Vossemeer: F. van Dieren te Hien; te Oosterwolde (Gld): C. den Boer, te Wageningen. Aangenomen naar Tholen: L. Wullschleger, kand. te Nunspeet die bedankte voor Jaarsveld, Eethen en Babyloniënbroek (toez.); naar Usse- lo: S. de Roest te Den Burg. GEREF. KERKEN .Beroepen te Zwijndrecht-Groote Lindt: H. J. Koffrie te Zaandam. Aangenomen naar Marknesse: D. J. 1 Claassen, kand. te Oosterwolde (Fr.) GEREF. KERKEN (VRIJG) Beroepen te Nijverdal: J. Bos te Nij megen. I i II DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP I Aangenomen naar Streekgemeente Midden Friesland: J. Mantel te I Damwoude. i Ds. H. de Zwart Op 79-jarige leeftijd is in Amersfoort overleden de hervormde emeritus predikant H. de Zwart. Van 1926 tot 1947 stond hij in Wirdum (Gr.) en vervolgens tot zijn emeritaat in 1963 in Asch (Geld.). In de jaren veertig en vijftig was ds. De Zwart lid van de generale synode en van de raad voor de zending. Ds. G. J. Sybesma Op 75-jarige leeftijd is overleden ds. G. J. Sybesma, emeritus-predikant van de gereformeerde kerk van Vin- keveen. Ds. Sybesma werd in 1931 predikant te Vinkeveen. In 1934 ging hij naar Palembang (Sumatra). Van 1940 tpt 1950 was hij legerpredikant in vaste dienst bij het KNIL. Op Zuid-Sumatra was hij ook actief be trokken bij het zendingswerk onder de Javaanse kolonies en na 1945; zorgde hij ervoor, dat er weer mili taire tehuizen kwamen in Bandoeng! en toenmalig Batavia. In 1950 ver bond hij zich voor de tweede maal aan de kerk van Vinkeveen. In 1955 werd hem emeritaat verleend. Roger Heckel Paus Paulus heeft pater Roger Hec kel SJ benoemd tot secretaris van de pauselijke commissie Justitia et Pax (gerechtigheid en vrede). Pater Heckel was al ondersecretaris van de commissie. UTRECHT De religieuzen in Ne derland willen de komende jaren hun beleid richten op een actievere rol binnen de r.-k. geloofsgemeen schap. Dit geldt niet alleen voor de priesterreligieuzen. Ook de broeden en de zusters willen mogelijkheden vergroten om vrijwilligers toe te rus- ten voor het werk in de kerk. Dit niet om de gaten te vullen, die er zijn door een tekort aan priesters, maai om mee te werken in een kerk, waar in religieuzen samen met de ander* gelovigen verantwoordelijkheid dragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2