iïeuw kabinet, nieuwe warenwet Nationaal Grondbezit in Amerikaans project publiek weet weinig van huizenhandel teun aan werven en 700 miljoen Jtuim 70.000 auto's ijden onverzekerd Inkomen rijdende winkelier verbeterd Olie verversen tijdens de vakantie is vaak je reinste onzin. Anker voor rotsbodem *iardi Beekman Stichting: Zeven gegadigden voor bezet bedrijf Premielening Enschedé lootte uit Tit onderzoek Kamer van Koophandel blijkt: Shell helpt opvakan^) Shell helpt de autokosten drukken. Ook op vakantie. S1*)ERDAG 9 JUNI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P17/RH19/H21 j HAAG Bij de kabinetsformatie moeten afspraken worden gemaakt over een nieuwe »nwet. Deze wet dient de consument te beschermen tegen schadelijke en ondeugdelijke lukten en dient oneerlijke handel tegen te gaan. wens is op papier gezet door werkgroep uit de Wiardi Beck- Stichting, het wetenschappe- bureau van de Partij van de tid. In de nota „Naar een nieuwe nwet", die wordt onderschreven de Consumentenbond en het sumenten Kontakt, beklaagt de ;groep zich over het uitblijven de wetsvoorstellen. ele jaren is overleg gaande tus- de drie verantwoordelijke minis- (volksgezondheid, landbouw iconomische zaken) over de her- ung van de Warenwet. In 1963 s zag de regering in, dat de Wa- ret duidelijk aan herziening toe ver de inhoud van de herziening nen het langzamerhand eens, r de zaak zou op competentie- sties vast zitten. werkgroep van de Wiardi Beek man Stichting vindt, dat een nieuwe wet zich moet beperken tot voeding en produkten die met het lichaam in aanraking komen (zoals cosmetica). Andere artikelen, die onder de huidi ge warenwet vallen (gebruiksvoor werpen) kunnen beter onder een an dere wet worden gebracht. Nieuwe criteria Een warenwet met een beperkter werkingsgebied kan. indien nodig, gemakkelijker worden aangepast. De doelstelling van de warenwet (volksgezondheid en eerlijkheid in de handel) is ook aan verbetering toe. De oude criteria kunnen blijven bestaan, maar ze dienen te worden aangevuld met nieuwe: zoals be scherming van de consument, veilig heid. Dat laatste is ruimer dan volksgezondheid en heeft bij voor beeld betrekking op gevaren, die spelende kinderen lopen met onvei lig speelgoed of met bijtende stoffen in flessen zonder veiligheidssluiting. De term volksgezondheid zou beter door „gezondheid" kunnen worden vervangen, zodat duidelijk wordt gemaakt, dat de wet ook de gezond heid van individuele consumenten of bepaalde groepen op het oog heeft. Er zou niet alleen met de doorsnee-consumenten rekening moeten worden gehouden, maar bij voorbeeld ook met de consumenten met een allergische aanleg en met de vegetarische consument. Een nieuwe warenwet moet ook aan milieu-aspecten denken (wasmidde len, spuitbussen e.d.) en het zal ook mogelijk moeten zijn om bij de uit te vaardigen regelingen in het kader van de herziene wet rekening te hou den met de noodzaak van spaar zaam gebruik van energie en grond stoffen. Een nieuwe warenwet moet voorts meer mogelijkheden bieden om misleiding tegen te gaan. Vooral nieuwe produkten kunnen nu met allerlei suggestieve benamingen, zo als beefburger of choca, worden op gesierd. Misleiding kan ook gebeu ren via de verpakking (nepverpak- king), of door het gebruik van be paalde toevoegingen (bindmiddelen en troebleermiddelen om de aanwe zigheid van vruchtenpulp te sugge reren in limonade). Raamwet De warenwet zal een raamwet moe ten blijven, maar de drie organisa ties willen toch dat het parlement meer betrokken wordt bij de uit te vaardigen besluiten. Het rapport geeft aan, hoe dat zou kunnen ge beuren. De verschillende diensten bij drie departementen, die zich nu met de warenwet bezig houden, zul len voor een betere werkwijze moe ten worden samengevoegd in één departementale dienst. Daarvoor zal één bewindsman of -vrouw (liefst een staatssecretaris voor consumen tenzaken) verantwoordelijk moeten zijn. De consumentenorganisaties zullen in de adviescommissie warenwet evenveel zetels dienen te krijgen als het bedrijfsleven. Ten aanzien van de controle op de naleving en de rechtshandhaving stelt het rapport, dat de strafrechtelijke aanpak ge handhaafd moet worden. In aanvul ling daarop dienen consumentenor ganisaties het recht te krijgen een proces aan te spannen tegen een bedrijf, dat de warenwet overtreedt. De verschillende keuringsinstanties zullen tot één centrale nieuwe con troledienst moeten worden samen gevoegd. nister Duisenberg op vergadering KNRV: p-*! fN HAAG Minister Duisenberg (financiën) verwacht, dat de irheid tot 1982 ongeveer 700 miljoen gulden uittrekt om "s lezlandse opdrachten voor scheepsbouw op Nederlandse wer- ws i te stimuleren. De bewindsman zei dat gisteren op de ^■^rvergadering van de Koninklijke Nederlandse Reders vereni- 920jDg (KNRV) in Den Haag. Duisenberg zei, dat het moeilijk is 7o.«rige week had de KNRV, bij de om premies vast te leggen, welk type ^jjsent&tie van het jaarverslag, dui- schepen en hoeveel schepen in aan- ijkheid gevraagd over de over- merking komen voor investerings- j dssteun in de komende jaren. Er x tel de KNRV, slechts duidelijk- s d tot medio volgend jaar, wan de „noodmaatregel" voor inves- ingspremies afloopt. Daarna zo Je bedoeling komt er geld uit I fonds van de Wet Investeringsre- &ing (WIR), één van de vier hervor- ttgsvoorstellen van het kabinet- n UyL De reders vreesden, dat de R te lage premies in petto zal |ken te hebben. premies. „Dat is alleen doenlijk als de omvang en samenstelling van de vloot is afgestemd op nationale ver voersstromen. En dan nog alleen, voor zover die stromen voorspelbaar zouden zijn. De Nederlandse koop vaardij is echter veel meer aangewe zen op de internationale vervoers markt, en moet beweeglijk reageren op ontwikkelingen in die markt. In vesteringsplannen moeten dus regel matig gewijzigd worden." m een onzer verslaggevers ),e5EN HAAG Volgens schattingen van verzekeraars rijden er log steeds 70.000 tot 75.000 auto's onverzekerd rond. Schattin gen van 300.000 en zelfs van 500.000 worden door automobielas- tdeuren naar het rijk der fabelen verwezen, zo meldde de zitter van de Nederlandse Vereniging van Automobielassu- uren (NWA), de heer F. Jutte, in zijn rede tot de jaarverga- ïg van de organisatie. om door middel van een goed ba- rême-systeem waarin een aantal veel voorkomende verkeerssituaties worden nagebootst, vooraf de schuldverdeling voor een groot per centage van de schadegevallen vast te leggen, zou dit veel heen en weer geschrijf voorkomen en de schadere geling aanzienlijk kunnen ver snellen. i voorzitter juichte het toe, dat nu iïistig overleg gaande is tussen het I nisterie van justitie, politie, Rijks- enst voor het Wegverkeer en de WA, om een zo goed mogelijk slui- irnd systeem te ontwikkelen om de 5 ïtrole op het onverzekerd rijden izienlijk te verscherpen. commissie van de NWA zal •(en het einde van dit Jaar klaar 1 a met een studie inzake de moge- theden tot versnelling van de be ndeling van materiële schade. Die mmissie heeft Intensief studie ge bakt van het in België toegepaste Isteem van directe regeling van kschaden door de maatschappij, arbij de auto verzekerd is. Het set namelijk als uitgesloten wor- n beschouwd dat een eventuele ziging van het aansprakelijk- Sjldsrecht, met uitsluiting van de i luldproblematiek, ook van kracht worden voor de materiële scha- In feite zou dit immers betekenen n wettelijk verplichte all risks-ver- Aering voor alle auto's, hetgeen als n onhaalbare kaart moet worden schouwd. Indien automobielassu- deuren er echter in zouden slagen Premies In zijn rede constateerde de heer Jutte, dat uit statistieken en onder zoeken is gebleken, dat de gemiddel de WA-schade over de jaren 1971 Um 1975 steeg van 607 naar 886 gulden, of met 46 procent. De gemiddelde openstaande schade voor langlopen de en ernstige letselgevallen steeg in dezelfde jaren van 27.793 tot 40.109 gulden, of met bijna 50 procent. Wanneer hierbij wordt gevoegd de opnieuw oplopende schade-frequen tie, stijgende reparatiekosten en duurdere geneeskundige behande ling, dan is het duidelijk dat de pre mies geen gelijke tred houden met de schadelast, aldus de heer Jutte. ENSCHEDE BIJ de Jaarlijkse trekking van de 2,5 pet premlelenlng Enschede 1854 ls obliga- Ue nr 3 van serie 10157 uitgeloot met 25.000. De 5000 ging naar nr 10 serie 7421 en de 2500 naar nr 8 serie 1437. Met 1000 lootten vijf obllgaües uit: nr 1 serie 3; in een onzer verslaggevers "INDHOVEN Een van de idelijkste conclusies uit een '".pderzoek naar de onroerend- edmarkt is een grote mate n onwetendheid bij het pu- iek op het gebied van bemid- Ung en handel. Men weet let waar handel of bemidde- beginnen, of ze van elkaar scheiden zijn en wie tot wat oStrechtigd is. o It staat in het rapport „Bemidde- "ig in onroerend goed: misstanden tnisverstanden". dat is samenges- door het secretariaat van de '5 iroer van Koophandel voor ooste- ieo Noord-Brabant. IS8S nleiding tot het onderzoek was [3* lus de Kamer de „tenminste warringwekkende wijze waarop ikelaars en anderen op de regiona- Alt markt elkaar in soms paginagrote 7ü»vertenties te lijf gingen". De alge- 8JJ tne vergadering van de Kamer gaf 2» studie opdracht aan het secreta s.nlat op 5 oktobet vorig jaar, juist in tijd toen de Hapertse makelaar iofïagt onthulde dat in de Eindhoven- se regio door handelaren in onroe- rend-goed vaak enorme woekerwin sten worden gemaakt. Verwarring Volgens de rapporteurs is de positie van de diverse ondernemers op de onroerend-goedmarkt onnodig ver warringwekkend. Daarom moet er huns inziens bekeken worden, of er misschien bewust of onbewust mis bruik wordt gemaakt van die ondui delijkheid, zowel bij de makelaars als de handelaars. Een makelaar mag slechts bemiddelen, mag zelf geen partij zijn. Toch is het zeer moeilijk, meent de Kamer, ondanks sterke vermoedens te bewijzen dat de makelaar slechts bemiddelt en niet handelt ten eigen bate. De vraag wordt in het rapport opge worpen of de wetgever niet te toe geeflijk is geweest door de makelaar toe te staan „voor een nader te noe men meester" te handelen, dat wil zeggen zonder dat hij een opdracht gever behoeft te melden. „De make laar dient sterk in zijn schoenen te staan steeds het rechte spoor te hou den." De rapporteurs vinden ook dat de onafhankelijkheid van de make laar voortdurend gevaar loopt als men zijn relaties beziet tot project- ontwikkellngs- en financierings maatschappijen. Problemen Over de handelaar in onroerend goed zegt de Eindhovense Kamer Verl<Hl£€IlS dat tegen hem geen bezwaar is, als hij zich maar niet als makelaar uit geeft. Soms ontstaan echter proble men. Het woord makelaar heeft ken nelijk nog zo'n magische klank dat de handelaar dit graag gebruikt. Hiertegen moet gewaakt worden, stelt de Kamer vast. In het algemeen vindt men trouwens dat er te weinig belemmeringen zijn voor het beginnen van een handel in onroerend goed. Geen enkele vesti gingswet is op deze handel van toe passing en controle is dus ook niet mogelijk. De Kamer pleit in dit ver band voor nadere regelingen in de wet omdat de belangen waarom het hier gaat, te groot zijn om over te laten aan de vrijheid van het indi vidu. In het verleden zijn wel pogingen gedaan een vestigingswet te ontwer- UTRECHT Voor het op 26 mei failliet verklaarde en op 31 mei door de 70 personeelsleden bezette be drijf van Depex en Derichs Diep vries in Broekhuizenvorst (L) heb ben zich nu zeven kandidaat-kopers gemeld. Maar voordat er met moge lijke kopers kan worden onderhan deld, moet eerst de heer W. Derichs persoonlijk failliet worden ver klaard. Hij blijkt namelijk privé- eigenaar van de grond en de opstal len te zijn. De rechtbak in Roer mond zal deze faillissementsaanvra ge op 16 juni behandelen. De heer Henk van Rees van de Industrie bond NKV heeft dit gisteren meege deeld. Het bedrijf is eind vorige maand bezet met steun van de NKV-bond omdat de curator, mr. W. van der Putt, het wilde sluiten en het perso neel wilde ontslaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Rijdende winkels hebben hun positie tussen 1973 en 1975 aanzienlijk meer kunnen verbeteren dan de traditionele „ambulante melkdetailbandel", duidelijker ge zegd, de melkboer langs de deur. Dat staat in een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf (EIM), een organisatie die regelmatig bedrijfstaksge- wijze onderzoeken publiceert en dat nu heeft gedaan met rijdende winkels en melkhandels. Het EIM heeft voor beide typen rijdende detailhandel de netto winst van 1973 en 1975 vergeleken en komt dan tot de conclusie dat de rijdende winkeliers er 31 pro cent op vooruit zijn gegaan, nl. van 30.000 tot 39.370. De melk boeren verbeterden hun netto winst van 25.590 tot 31.450. Dat is 23 procent. Hier staat te genover dat de kosten van levens onderhoud van 1973 op 1975 19 procent stegen zodat per saldo ook de melkman nog wat extra overhield. Oorzaken Dat de rijdende winkel het zoveel beter heeft gedaan dan de melk man zou volgens het EIM wel eens veroorzaakt kunnen zijn door de vergroting van omzet buiten de categorie melk- en melkproduk- ten, een categorie die bij de am bulante melkslijter uiteraard een veel grotere plaats inneemt dan bij de rijdende winkel. Deze voert een veel groter assortiment tot tabaksartikelen toe. Een gunstige invloed op de kostenontwikkeling bij rijdende winkels was verder het feit dat loonkosten daar naar verhouding een kleiner deel van de totale kosten uitmaken dan bij de traditionele bezorgbedrijven. Ook haalde de rijdende winkel een veel hogere omzet per ge werkt uur dan de melkman. De al eerder genoemde netto- winstcijfers betreffen de bedra gen waar de winkeliers en hun gezinnen daadwerkelijk van moe ten leven. Deze cijfers toonden aan dat vooral de exploitant van de rijdende winkel er tussen 1973 en 1975 behoorlijk op is vooruitge gaan. Het EIM maakt echter ook nog zuiver bedrijfseconomische vergelijkingen en dan is de situa tie zowel voor de rijdende winke lier als voor de melkman ineens een stuk ongunstiger. Het zg. „economisch resultaat" van de melkman is tussen 1973 en 1975 verslechterd van minus 6.490 tot minus 13.760 en dat van de rijdende winkelier van minus ƒ4.910 tot minus 11.520. Gewaardeerd loon Het economisch resultaat wordt verkregen door eerst de inkoop van de omzet af te trekken en het dan bereikte bedrag nog eens te verminderen met de exploita tiekosten. Een groot deel van die kosten bestaat uit het gewaar deerd loon van de ondernemer en de anderen die in zijn bedrijf wer ken (vaak zijn vrouw, red.) Norm voor dat gewaardeerd loon is het salaris dat de ondernemer en de andere doorgaans part-time krachten in een vergelijkbare po sitie ln loondienst zouden kunnen verdienen. Dat is veel meer dan wat er uiteindelijk aan nettowinst overblijft, voor de melkhandelaar en laten we maar weer zeggen zijn vrouw kwam het gewaardeerde loon op 46.000, terwijl er aan nettowinst in feite maar ƒ31.450 overbleef. Het gewaardeerde loon van de rijdende winkelier plus overige krachten wordt door het EIM berekend op 53.000 terwijl het gezin aan nettowinst in feite maar 39.370 overhield. DEN HAAG Nationaal Grondbezit heeft als onderdeel van de al in het jaarverslag aangekondig de internationalisatie van haar onroerend goedactiviteiten voor 45 pet deelgenomen in de joint - venture Lakemeer samen met E. H. Crump Companies uit Memphis in Tennessee. Lakemeer heeft als doel de ontwikkeling van een reeds goedgekeurd bestemmingsplan in de agglomeratie van Memphis. Het constructiebedrijf Genius in IJmuiden beeft voor een consortium, bestaan de uit Stevin, Bos Kalis en Zanen Verstoep, twee zeer bijzondere ankers gebouwd. De ankers zijn bestemd voor Jubail in de Arabische Golf, waar het consortium binnen drie jaar een industriehaven bouwt ter waarde van 1 miljard gulden. De kolossen zijn 22 meter hoog en ongeveer 20 meter breed. Ze wegen 200 ton per stuk. Voor de aanleg van de nieuwe haven in Jubail werden speciale ankers gevraagd om de cutterzuigers, die de haven op diepte moeten brengen aan vast te leggen. De koraalbodem op die plaats in de Golf is te hard om een „gewoon" zee-anker grip te geven. Daarom is een kolos met drie balpoten ontworpen, dat op de zeebodem kan staan en door water in de drie zuilen te pompen stevig op de bodem vastgedrukt kan worden. Dit „anker" kan een trekkracht van 80 ton weerstaan en kan op rotsbodems gebruikt worden. Door het water uit de zuilen weg te pompen, kan het hele anker bovendien drijven en zo kan het naar een andere plaats gesleept worden. Bovenop de drie zuilen is een platform gemaakt met daarop het bedienings huis, waar de pompen en generatoren een plaats hebben gekregen. Lakemeer zal een gebied van ca. 250 hectare in ontwikkeling brengen, waarop in totaal ruim 4.000 wonin gen zijn voorzien. Voor commerciële doeleinden, zoals winkelcentra en dienstverlenende bedrijven, is tien hectare gereserveerd. De ontwikke ling van het project zal in fasen geschieden. Crump is een onderne ming op het gebied van assurantie makelaardij, financiering en onroe rend goed met 20 vestigingen. Heidemaatschappij Beheer heeft in 1976 duidelijk betere resultaten behaald. De geldswaarde van de to tale activiteit nam toe van 797 min tot 990 min, terwijl de nettowinst steeg van 0,2 min tot 1,5 min. De raad van bestuur noemt de verbete ring verheugend, maar men is nog niet waar men zijn moet. Toenemen de activiteit viel onder meer te con stateren in de milieusector (riolerin gen, persleidingen), gezondheids zorg, verkeersplannen en studies voor systematisch wegbeheer. Koninklijke Nedlloyd Groep (de vroegere Scheepvaart Unie) gaat over tot de uitgifte van 150 min 8,5 pet, 15-jarige obligatielening. De koers van uitgifte zal op woensdag 15 juni worden bekendgemaakt. De in schrijving is op 17 juni, de stortings datum op 13 juli. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is Jaarlijks met ingang van 1 juli 1988 tegen 103 pet toegestaan. Verenigde Bedrijven De Leeuw- Jellema, volledige dochter van de bouw- en ontwikkelingsmaatschppij van Wijnen Holding in Dordrecht, heeft het volledige aandelenpakket verworven van Heerema Winsum Be heer in het Groningse Winsum. Bij Heerema. die een omzet van 20 min heeft, werken 125 man. Nadat het eerste halfjaar nog ver lies had opgeleverd, is de ontwikke ling bij Houthandel voorheen G. Key in de tweede helft van 1976 meer overeenkomstig de verwachtingen geweest. Het bedrijf kon het jaar afsluiten met een bescheiden winst van 129.000 na een verlies van 1,14 min in 1975. De omzet steeg naar 52,4 (42,1) miljoen. De koers van uitgifte van de 9 pet 15-jarige kapitaalobligatielening 1977 van 25 min ten laste van Nederlandse Scheepshypotheek- bank is vastgelegd op 100 pet. Het Nederlands-Duitse concem VFW-Fokker en de Britse onderne ming Westland Helicopters hebben bij de opening van de internationale luchtvaart tentoonstelling in Parijs een overeenkomst gesloten voor sa menwerking bij het ontwerpen van de P-277, een helicopter voor de be strijding van tanks De twee bedrij ven hebben meegedeeld dat de P- 277 onder alle weersomstandighe den en gedurende de nacht kan wor den ingezet. Het is de bedoeling dat de helicopter in 1985 of 1S86 in ge bruik wordt genomen, in eerste in stantie bij de Westduitse strijd krachten. AOVERTENTtE Tien obligaties worden afgelost met ƒ250. pen voor de handel in onroerend goed. Maar vooral de Nederlandse Bond van Makelaars voelde daar weinig voor. Aan die kant was men bang, dat de eisen die aan handela ren gesteld zouden worden, veel te laag zouden zijn. Op het verlanglijstje van de Eindho vense Kamer staat verder onder meer nog een verbeterd systeem van registratie van de beëdiging van ma kelaars. Een ander punt dat veran dering zou behoeven is de „lijdelijk heid" van notarissen. Deze zijn ver plicht mee te werken aan een trans actie van een pand, tenzij de over dracht in strijd met de wet is. Het komt echter meermalen voor. dat een huis op één dag enige keren van eigenaar wisselt waarbij tussen het bedrag waarvoor de eerste verko per verkoopt en dat waarvoor de laatste koper koopt, een aanzienlijke kloof gaapt. Naar de mening van de Eindhovense Kamer behoeft de hui dige praktijk herziening. Heel belangrijk tenslotte wordt een betere voorlichting aan het publiek geacht. Ukent vast wel de verhalen van automobilisten, die in het bui tenland werd geadviseerd hun olie te laten verversen,omdat de olie zwart was. Heus,dat is flauwekul. Elke goede olie wordt na 'n paar honderd kilometer zwart. Kijk maar'ns in „Shell helpt, deel T. Daarin staan nog veel meer van die tips om autoproblemcn in de vakantie op tc lossen en te voor komen. Neem dat boekje dus mee als u vertrekt - 't kan altijd van pas komen. Nog geen boekje ontvangen? Waag er dan even naar bij een Shell verkooppunt., deel 2 Kont roteer onderteeg zelf regelmatig uw olie. Zorg dal de auto goed vlak naai en hou er rekening mee dat het ohepeil meteen na het afzetten van de motor iets lager it. Zolang de olie boven MIN Maat hoe ft u nog met bite vullen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21