hunkemöller. Dat zal vader leuk vinden: Fraaie radio cassetterecorder. Bij AH f119.- AH, goed voor vaders.' Uit brieven van lezers 4 n 9.95 11.95 carmen UIT DE WEEKBLADEN Aanzegging Mink van Rijsdijk Minderjarigen Aanhang RMS Psychotherapeut Formatie Syndicaat typiste/fakturiste Carmen Traveller Hairstyler Hobbylamp Bederf je ogen niet. Neem zo'n handige, Overhemd voor hem Ballograf balpennen Ballpoints eigenlijk. Kenlock Verrekijker Verbandtrommel Pyjama voor Pa Zie 'm staan. In z'n nieuwe Polstas Reistas DONDERDAG 9 JUNI 1977 TROUW/KWARTET P12/RHS tot de aanhang van Manusama gere- De Nieuwe Linie: kend kunnen worden. Accent geeft verder een overzicht van de gijzeling Pr» 1111P van dag tot dag. 1 U11WC De Tijd Dc Tijd haakt onverflauwd in op de marathon-gijzelingen. „De regering kan nu absoluut niet meer volstaan met het instellen van commissies De fouten die Nederland in het verleden tegenover de Zuidmoluk- kers heeft gemaakt, zijn niet meer terug te draaien. Het is een waar heid die de Zuidmolukkers nu on verbloemd moet worden aange zegd", aldus het blad. De allerwegen gesignaleerde ople ving van de meest uiteenlopende vormen van religiositeit, heeft De Tijd geïnspireerd aandacht te beste den aan de In 1961 overleden Zwit serse psychiater C. O. Jung. Immers, in verband met die religiositeit groeit opnieuw de belangstelling voor het werk van Jung. Jung zegt. „De mens wil begrijpen, en niet be preekt worden". Religie heeft voor Jung vooral te maken met de strikte privé-wereld. „Het is de Innerlijke ervaring waar veel mensen in onze tijd naar op zoek zijn. of dat nu via drugs of via transcendente medita tie gebeurt". Verder in De Tijd een gesprek met Henk Vredeling. oud-minister van defensie, en nu Europees commissa ris in Brussel. „Mensen omwerken behoort niet tot de mogelijkheden. Wat ik wil bereiken is meer zeggen schap voor overheid en werkne mers", aldus Vredeling. Hervormd Nederland Hervormd Nederland laat (een beetje in overeenstemming met de publie ke aandacht?) de gijzelingen voor wat ze zijn. Het blad heeft een vraaggesprek met de onlangs 55 Jaar geworden Mink van Rijsdijk, die op merkingen maakt over haar opvoe ding, haar milieu en de kerk. In het land van Heusden en Altena, waar ze woont, kan ze kerkelijk niet aar den. „Als Je maar een beetje afwij kend denkt, lig je eruit", zegt ze. En: „ze geloven hier dingen die ik niet geloof". In haar opvoeding ontbrak de seksuele voorlichting geheel en al. ..Ik was al een paar Jaar ge trouwd. voor Ik wist dat er homosek suelen bestonden. O. wat was ik nog groen", aldus Mink van Rijsdijk. Verder in HN een gesprek met de Jubilerende musicus Willem Mudde, belangrijke citaten uit een rede van bisschop H. J. Fr&nkel van de „bond van Evangelische kerken in de DDR", die kritisch-loyaal staat teg enover het regiem, en een gesprek met de liberaal-Joodse rabbijn Soe- tendorp. die onder meer zegt dat „het spreekwoordelijke Joodse opti misme pas werkelijk als bevrijdende kracht gaat werken als we ons syste matisch richten op steun aan de derde wereld" De Groene Amsterdammer De Groene Amsterdammer heeft een vraaggesprek met Huig de Groot van de Belangenvereniging Minder jarigen. De Groot zegt over „bevoog ding en betutteling" onder meer: Het accent ligt ontzettend op het naar school kunnen gaan, op het Je bek leren houden en het gewoon vinden dat er over Je hoofd heen beslist wordt. Je word opgevoed tot flatbewoner. Je moet je gedragen zoals je buurman zich gedraagt, om dat Jouw flatje ook op dat van Je buurman lijkt". Verder in De Groene de achtergron den van de mislukte staatsgreep in Angola en de ontmaskering van ge ruchten dat een Vietnamees zou wil len bemiddelen in de Zuidmolukse affaire. „Bij enig speurwerk in Parijs is gebleken dat het Vietnamese be middelingsaanbod niets anders is dan ordinaire oplichting". Accent Accent heeft een rekensom gemaakt om de grootst mogelijke aanhang van de RMS te bepalen. Uit het totaal van 32.000 mensen die van Zuidmolukse oorsprong in Neder land zijn komt Frank de Jong „tot 10.000 personen, baby's en grijs aards inbegrepen" die redelijkerwijs Het blad besteedt voorts aandacht aan het sterk groeiende verschijnsel van vrouwen, die vanuit hun gezins situatie tot studeren komen en en kele jaren later aankloppen voor een passende functie. Een van de stu dentes zegt over haar studietijd: „Het schuldgevoel ten opzichte van de kinderen werd steeds kleiner, om dat ik ervan overtuigd raakte dat een aardige moeder die nogal eens afwezig is. minder erg is dan een chagrijnige die de hele dag thuis zit". Verder in Accent de Spaanse verkie zingen en een beeld van de ruimte vaartbasis Cape Canaveral. Haagse Post Heeft de Nederlandse overheid wel een Molukkersbeleld? Moet dat be leid na de gijzelingen worden aange past? En is het wel mogelijk via het beleid nieuwe terreurdaden te voor komen? Dit vraagt de Haagse Post zich af. Frits van Exter sprak met deskundigen uit het parlement, de Commissie van Overleg Zuidmoluk- kers-Nederlanders en het inspraak orgaan van de Zuidmolukkers. Na een korte uitleg van de totstandko ming van de organen komen leden ervan aan het woord. PvdA-Kamer- Ud Molleman: „De eerste stap die zou moeten worden gezet, is de er kenning dat er nog een politiek on opgelost probleem ligt van het zelf beschikkingsrecht voor de Zuidmo lukkers". De Haagse Post constateert verder, dat tot dusverre elke Nederlander zich als „psychotherapeut" mocht vestigen, onverschillig of hij nu psy choloog, psychiater of „piskijker" was. Binnenkort, zo stelt de Haagse Post, komt daarin verandering: psy chotherapeut wordt een erkend be roep. De vraag blijft open wie moet bepalen wie bevoegd is. Scheldend hoofdredacteur van de Panorama Gerard Vermeulen zegt in een interview dat er sinds jaar en dag niets veranderd is in de dag bladjournalistiek. „Zo'n Volkskrant is toch niet anders geworden, sinds Lücker er zat Bij de Telegraaf exact hetzelfde, alle oude paarden op hun oude plekjes. Alles is veranderd, de ijskast, het pakje sigaretten, alleen de kranten niet". Na berichten over corrupte poli tiemensen op het bureau Warmoes- straat in Amsterdam en discrimine rende agenten in Rotterdam, merk ten ook politiefunctionarissen in an dere steden op dat hun prestige was gedaald. De Nieuwe Linie analy seert de situatie onder de Neder landse politieambtenaren, vlak na de demonstratieve bijeenkomst van 17 mei in het Amsterdamse RAI gebouw. „Vroeger was demonstre ren voorbehouden aan langharig werkschuw tuig". De Nieuwe Linie constateert dat er wel iets aan de hand moet zijn, wat niet door de beugel kan, gezien een grootscheeps onderzoek in Amsterdam, poli tieambtenaren in arrest en een on derzoek naar wangedrag in Rot terdam. De Nieuwe Linie schrijft verder dat de wetenschap lange tijd het aure ool heeft gehad van objectiviteit en waardevrijheid. Dit beeld werd al enigszins aangetast door de kritiek van de studentenbewegingen aan het einde van de jaren zestig, maar ook vrouwen krijgen nu in de gaten dat ze maar een marginale positie innemen in de wetenschap. Volgens De Nieuwe Linie dient de weten schap meer om de onderdrukte posi tie van vrouwen te bevestigen dan om hun problemen op te lossen. Elseviers Magazine: De helft van de oude bewoners van het regeringskasteel keert niet te rug. Trip en Van Doom, de PPR- vertegenwoordigers, hadden hun af scheid al aangekondigd, voordat de PPR oppositie verkoos boven nieuwe regeringsverantwoordelijk heid samen met het CDA. Gruyters, de enige D'66-minister. heeft ook al geruime tijd geleden verklaard dat hij het voor gezien zou houden. De Gaay-Fortman senior (ARP) is aan zijn AOW toe en Boersma vindt het na zes jaar sociale zaken wel wellet jes. Er zijn er nog meer. Elseviers Magazine doet een gissing naar de bemanning van het toekomstige ka binet Den Uyl. Ook Elsevier besteedt weer aan dacht aan de gijzelingen in Drente. In een artikel wordt gesignaleerd dat men Molukkers in sommige win kels in Assen niet meer bedient: „Komt u maar terug als de gijzelin gen voorbij zijn". In Bovensmilde zullen de ex-gijzelaartjes voor de vakantie niet meer met hun Zuid molukse klasgenootjes samenge bracht worden. Elsevier laat drs Henk Molleman. PvdA-specialist in zake minderheden, een oplossing zoeken voor de aangerichte schade in de Nederlandse samenleving. Pierre Huyskens belicht de situatie rond het proceSsMenten dat tot eind augustus is onderbroken. Het wach ten is op de Russische getuigen. Korte duidelijk geschreven, liefst aan eén kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Vrij Nederland Vrij Nederland verslaggever Rudie van Meurs licht het beheer door van het gigantische liefdadigheidssyndi caat van A. C. J. A. Nollen, die zich plotsklaps heeft teruggetrokken nog verder door. Met het voortijdig vertrek van Nollen hebben drie PvdA-Kamerleden negentien gede tailleerde vragen gesteld in de ka mer over Nollen en zijn syndicaat en zijn beheer over miljoenen over heidsgelden. Toen die vragen ge steld werden, was nog niet bekend hoe het syndicaat de overheidsgel den vergokte in de windhandel van de IOS, de grootste zwendel, volgens Vrij Nederland, van de jaren zestig. Daarover en de gevolgen van de Kamervragen handelen twee arti kelen. Ab van Ieperen Interviewde cineast Roberto Rossellini enkele weken voor zijn dood. De Italiaanse regis seur overleed vrijdag in zijn woning in Rome, op 71-jarige leeftijd. Van Ieperen noemt de zoon van een bio scoopeigenaar, een van de belangrijkste en invloedrijkste re gisseurs van de wereldcinema, zo niet de uitvinder van het naoorlogse neorealisme. De sportredactie van Vrij Nederland had een gesprek met Karei Jansen en Martin Snoeck, respectievelijk secretaris en voorzitter van een van de meest curieuze vakbonden in ons land, namelijk de WCS, de spelers- vakbond. Tegen de wil in van de werkgevers, de clubs, heeft de WCS vaak een harde strijd moeten leve ren voor een betere rechtspositie van de voetballer. De weg naar een gezonde situatie in het betaalde voetbal is nog lang niet geëffend. Kamervoorzitter Binnen acht dagen biedt de CDA- fractie vele van zijn kiezers de twee de grote tleurstelling na de ver kiezing. Was de eerste het gekrakeel om de macht in de fractie, de tweede was de verkiezing van Vondeling tot kamervoorzitter. Vondeling mag Van Agt beledigen zoals hij wil, het CDA zal hem toch tot voorzitter kiezen, onbegrijpelijk! Wij weten nu hoe de kabinetsformatie zal verlo pen, concessie op concessie, net als de vorige keer. Vaarwel CDA. Bodegraven H. W. Kuipers Dom houden (2) In Trouw van 3 juni begint Koos van Weringh het volk met anti-commu- nisme te indoctrineren, dat lezers die wel meer weten over de houding van de CPN er koud van zullen wor den. Men kan in zijn betoog o.a. lezen dat de CPN de massa dom houdt, dat haar leiders het laatste half jaar in een soort mist hebben rondgelopen, enz. Toevallig weet Van Weringh te zeggen dat in de Waarheid wel over de vrijlating van Corvalan wordt gesproken en niet over die van Boekowski. Alleen uit die stelling trekt hij de conclusie dat de CPN de massa dom houdt. Als we zó snel een oordeel moeten hebben, zeg ik, dat Trouw de massa dom houdt, omdat ze bij monde van Van Weringh de CPN afkraakt en nooit de visie van deze partij objectief beschrijft. Mag soms het volk zelf niet meer gezond oordelen over een politieke partij? Ede R. Bosma Dom houden (3) De CPN wijt zetelverlies van zeven op twee zetels aan de gijzelingsac ties. Maar moet de oorzaak niet wor den gezocht in de ondemocratische houding en het niet nakomen van de afspraken van Helsinki voor de rechten van de mens door Rusland? Dat zal vele volgelingen de ogen wel geopend hebben om het communis me de rug toe te keren. Den Haag Gerril Pijl RPF (3) Waarom de RPF betitelen als splijt zwam? Heeft de heer Boeve de moei te genomen, om zich te verdiepen de vraag, waarom is de RPF er geko men? Heeft hij de grondslag en doel stelling van de RPF bestudeerd? De RPF aanvaardt als enige norm vooi haar politiek denken en handelen het onfeilbare en gezaghebbende! Woord van God, zoals daarvan ook. beleden wordt in de drie formulierenj van Enigheid. Bij het CDA is het alleen maar een inspiratie-bron. r geschiedenis met de V.U. heeft g leerd, dat als men met de grondsli gaat schipperen men in het drij zand terecht komt. De 52959 RP stemmen zijn er als een getuigenii dat men niet heeft willen bukken voor de tijdgeest van de verwereld lijking. Weesp B. Kamstn PPR (1) Koos van Weringh schreef in zijn artikel „Over het likken der won den", dat hij zich bij de PPR r zoveel kon voorstellen. Een s verkoudheid, die nu bijna over is. I journalist stelt de zaken wel 1 simplistisch voor. De PPR wilde op0 welbekende gronden niet met het CDA in een volgend kabinet. Dit was een eerlijke, maar politiek on# tactische congresuitspraak. Het u> een bekend verschijnsel In de poli-ï tiek, dat de kiezers juist die partijenC steunen, welke eventueel ministenM aan een nieuwe regering zullen levef ren. Ondanks de „oppositie"-rol vaiu de PPR, stemden toch 140.CKHP kiezers op deze partij. We hoeveuf geen politicologie te hebben gestu-l deerd, om aan te nemen, dat ziel* hier een vaste kern van kiezers heeff verzameld. De PPR, met 15.000 lel den en een niet geringe popularity onder de jeugd, is dan ook gee* verkoudheid, die nu bijna over i maar een realiteit van kleinschaJ heid. En is dat niet net waar de PPBl voor staat. Rotterdam Bob P. Oosthoi Funktioneie kanten beha met elastische rug en schouderbandjes. Kleur: wit skin. i B 70/85 Kanten soft beha met kantgamering langs de hals Kleur wit skm. Maten: B. C 70/05 Beha met lage haishin. Voorgevormde ondercups en kantgarnering op tovencups. Kleur wc skm. Maten: A B 70/80 <DezeaanfreömgengeWer>t/m*OLl5|ur»as) f. m ons bodnjl is een vakature voor een die daarnaast boroid moet zijn enige ©onvoudigi adminlsirabeve werkzaam heden te vernetten. Elementair» kenrus van sdmintstrstie Is een pré. maar is niet noodzakelijk. Leef tijd 18-23 jaar. SchrMel'jko sollicitaties aan: B.V. Technische Handelmij, •Van Dam Eioktromke, Schlekade 42-44. Postbus 450, Rotterdam U kunt ook beden 010-670022, tol 7. Type 500. De brillantine-tijd is voorgoed voorbij. Om het haar goed in model te krijgen en te houden gebruiken we allemaal deze moderne 'hetelucht-kam', veel gemakkelijker. Speciaal voorop reis. 110of220 Volt. Thermisch beveiligd.f SPECIAAL 5oo watt VOORVADER uittrekbare schaarlamp. Altijd het licht op de juiste plaats. Helderlicht. De kunststof kap in diverse kleuren, het schaarmechanisme is van ijzer. QC Speciaal voor vader, mm1*^7 Lekker hemd polyester/katoen) in heel wat uni-kleuren. Kiezen maar! In de maten 37 t/m 43. Speciaal voorvader. Mooi alles in één. Radio (FM en MiddenGolf) én cassetterecorder. Met schuifregelaars, condensator microfoon (ingebouwd) en automatische bandstop. Op lichtnet en batterijen. Muziek b(j de hand. Speciaal voor vader f 119.- Altijd-goed-cadeau. Uitgevonden voor twijfelaars, veel schrijvers en kleine beursjes. Normaal 15,80. Speciaal voorvader. Dierenliefhebber? Vlicgtuighcrkenner? Gewoon nieuwsgierig? Neem deze Japanse Prisma kijker en alles komt op armlengte afstand (7x50). Coated lenzen Field 7.1°. Met bcschcrm-lcns- doppen cn draagriem. In stevige draagtas. Rode kruis autoverbandtrommel. Normaal 15,95. Speciaal voorvader. katoentje met polyester). K ies een leuk dessin, een leuke kleur, er is genoeg keuze en u heeft er elke avond plezier van. In de maten 48 t/m 58. Echt leer. 2 ritsen. Waar moet hij anders heen met z'n dikke bos sleutels, portefeuille, rijbewijs, sigaretten, aan steker.Alles in de polstas. Speciaal voorvader. Gróót, pak maar in. Sterk ook, met metalen ritssluiting. Een beer van een tas met kontras terende biezen. Voor mannen die wel 'ns onderweg zijn. Speciaal voorvader 77(ttnR Speciaal voor hem in de meeste Supermarts, zojang dc voorraad strckt.\

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 14