Den Uyl wil PvdA, CDA en D'66 in 'progressief kabinet' Bemiddelaars afgewezen België heeft nieuw kabinet Rivier met Nieuwe Haaöse Courant Nieuwe Leidse Courant AL» Hollandse nieuwe vanochtend binnen en met onderwijsmanlfestatie nfo Kruisinga wil snelle beslissing opvolging In deze krant Liedboek-dag in duplo Chileense junta vreest conflict met de kerk Wisselende cijfers werkloosheid Formateur acht kans op succes vijftig procent Syrië nodigt Van der Stoel uit Weinig vooruitgang in overleg justitie en Zuidmolukkers Samenwerking Leyland-Renault HET WEER Opklaringen Morgen: nationale sterrenkijkdag Fietstocht voor schonere Rijn Amin mogelijk niet naar Londen Journalisten werken binnen prikkeldraad Harde EG-afspraken over terrorisme Veel meldingen over „verdachte" Zuidmolukkers 'Werken aan revolutie op Molukken' S" Trouw Goed voor het milieu Welkomstvoordeel hoort bij u. Trouw 35STE JAARGANG NR 10153 - DONDERDAG 2 JUNI 1977 pagina 3 UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 14.82 (MAAND)- ƒ44.45 (KWARTAAL)— 175.60 (JAAR) POSTGIRO 660000 BANK NED.CRED.BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X11000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3,50, DUITSLAND DM 1,80. LUXEMBURG FRS 13 PAGINA 2: PAGINA 7: PAGINA 10: PAGINA 9: Pleidooi voor behoud van het Wilhelmus DEN HAAG De Syrische regering heeft minister Van der Stoel uitge nodigd voor een bezoek aan Damas cus. Deze uitnodiging is in beginsel aanvaard, maar het tijdstip van het bezoek zal later worden vastgesteld, aldus is in Den Haag meegedeelcj. De uitnodiging, die reeds geruime tijd geleden werd gedaan, weerspie gelt de verbetering in de betrekkin gen tussen belde landen. Het hoofd van de afdeling West-Europa van het Syrische ministerie van buiten landse zaken dr. Rafic Joeyjati brengt momenteel een bezoek aan Nederland. Hij is de hoogste Sy rische ambtenaar die ooit in Den Haag is geweest. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Kabinets- formateurDen Uyl streeft naar een progressief kabi net, bestaande uit PvdA, CDA en D'66. Den Uyl zei dit gisteren in Den Haag direct nadat de Koningin hem verzocht had zich te belas ten met de vorming van een kabinet „dat geacht kan wor den het vertrouwen van het parlement te genieten". Een kabinet, met andere woorden, dat op een meerderheid in de 150 zetels tellende Tweede Kamer kan rekenen. PvdA, CDA en D'66 hebben er samen 110. „Het land is met een stabiel kabinet gediend", aldus Den Uyl. Hij schatte gisteren de kans op suc ces op vijftig procent. Binnen vijf zes weken wil Den Uyl de balans in ieder geval kunnen opmaken. „Na de oorlog is geen enkele direct optre dende kabinetsformateur in zijn werk geslaagd. Ik heb geenzelfmoor- dnelgingen, lk ben me van de risico's bewust. Het wordt een deksels moei lijke opgave en ik zou er niet aan beginnen als het niet noodzakelijk was". Twee redenen Den Uyl noemde twee redenen waar om hij tegen de omweg van een informateur was. Ten eèrste wees de verkiezingsuitslag overduidelijk ln aijn richting als formateur, ten twee de moet een volwaardig nieuw kabi net zo snel mogelijk gevormd wor den om de sociaal-economische pro blemen te lijf te gaan. Een informa teur zou extra tijd kosten. Het pro gressieve karakter van het te vor men kabinet zal volgens Den Uyl moeten blijken uit het regeerpro- gram, de samenstelling, de politieke aard van de personen daarin en het feit dat hijzelf minister-president zal worden. Den Uyl bleef onduidelijk of hij de door de PvdA eerder gestelde eisen ten aanzien van het CDA zal handhaven. „Het oude kabinet Is ge vallen op het eerste van de vier her vormingsvoorstellen" (grondpoli- tiek, vermogensaanwasdeling, inves teringsrekening en- de onderne mingsraden). Dat heeft het vertrou wen tussen progressieven en het CDA beschadigd. Het slagen van mijn formatiepoging hangt af van het herstel van het vertrouwen. Er moet dus zekerheid over die voor stellen ontstaan", aldus Den Uyl. HIJ bleef echter vaag over de vraag of die vier voorstellen eerst geregeld moeten worden alvorens er verder Vervolg op pagina 3 DEN HAAQ Vanochtend komen de eerste drie schepen binnen van de dinsdag uitgevaren haringvloot. In Scheveningen wordt tussen 7en 9 uur de Scheveningen 54 „Franzisca" verwacht met 50 60 kantjes en de Sch.21 „De Hoeker" met 120 kantjes. In een kantje zitten 800 tot 1.000 haringen. Naar IJmuiden vaart de Vlaardingen 89, die vanochtend om een uur of acht zal arriveren. Het schip heeft bekendheid gekregen door de visserijperikelen, eind april in de Ierse visserijzone. Komt de Monica tijdig binnen, dan is in IJmuiden om acht uur de eerste afslag mogelijk. Men hoopt de haring van de Franzisca vanochtend op de Scheveningse afslag te hebben. Van onze verslaggevers ASSEN In de reeds tien dagen durende gijzelingszaken, waarbij in de trein bij Onnen vierenvijftig of vijfenvijftig passagiers en in de school in Bovensmilde vier leerkrachten door gewapende Zuidmolukkers worden vastgehouden, is gisteren weinig vooruitgang geboekt. De overvallers van de trein, die dinsdagmorgen om bemiddeling hadden gevraagd, wezen gisteren twee door de regering voorgestelde bemiddelaars af. Ook de overvallers hebben twee namen genoemd, maar deze bleken voor de regering niet aanvaardbaar. Het grootste Franse en Engelse au toconcern, de staatsondernemingen Renault en British Leyland, overwe gen een samenwerking. Beide onder nemingen bestuderen de mogelijk heden tot gezamenlijke kostenbe sparingen bij de ontwikkeling en produktie van motoren en transmis sies. De bedoeling van het overleg is te bezien hoe een gedeeltelijke combi natie Leyland-Renault sterker kan staan tegenover de drie grote Ameri kaanse autoconcerns en de Japanse auto-industrie. BRUSSEL (Reuter, ANP) België krijgt een nieuw kabinet. Dit deelde de formateur, de huidige premier Leo Tindemans, gistera vond mee na aanvankelijke geruchten dat de formatie op het laatste moment nog spaak gelopen zou zijn. Droog weer met wolkenvelden, maar ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige, aan de kust tijdelijk krachtige wind uit noordelijke richtingen. Maxi mum-temperaturen van dertien graden aan zee tot zeventien in het zuiden van het land. Morgen en overmorgen: aan houdend droog met zonnige pe rioden en in het algemeen hoge re temperaturen. Morgen zon op: 05.25 zon onder: 21.52 maan op: 23.18 maan onder: 07.10 De nieuwe Belgische regering is een coalitie van christen-democraten, socialisten en twee taaipartijen, het Brusselse front van Frans- sprekenden en de Vlaamse Volksu nie. Onderhandelaars van deze vier partijen die twee weken met elkaar overlegden bereikten een akkoord over de gewestvorming en het econo misch beleid. Sedert het begin van deze week werd alleen nog gespro ken over de verdeling van de minis tersportefeuilles. Even zag het er gisteravond nog naar uit dat het allemaal voor niets was geweest. Leo Tindemans verklaarde dat de onderhandelingen op het punt stonden te mislukken voordat hij naar koning Boudewijn ging. Na het overleg met de koning kon de premier echter meedelen dat de for matie rond was. Het komende week einde zal Tindemans gebruiken voor het opstellen van een regeringsver klaring, waaree hij dinsdag in het parlement komt. Hij is niet wakker te krijgen AMSTERDAM Deze zomer wordt van 21 Juli tot en met 11 augustus door Franse, Zwitser se, Duitse en Nederlandse mi lieuorganisaties een demon stratieve fietstocht langs de Rijn gehouden. De groep fietst vanaf de bron in Zwitserland naar de Noordzeekust in Ne derland. Onderweg zullen plaatselijke en regionale mi lieugroepen worden opgewekt tot demonstraties bij het pas seren van de karavaan. Het doel van de actie is de publieke opinie in de Rijnoeverstaten meer te betrekken bij het be lang van een schone Rijn. Op 21 juli wordt gestart in het Zwitserse Chur en drie weken later op 11 augustus zal het internationale gezelschap in Hoek van Holland arriveren. Aanmeldingen voor deze actie kunnen worden gericht tot het Comité Rijnappèl in Amster dam (tel. 020-221366). De korte hevige dreiging dat de for matie alsnog zou vast lopen gistera vond zat niet vast op het politieke programma van de coalitie maar op de verdeling van de ministersporte feuilles. Het Waalse Brusselse Demo cratische front van Frans- sprekenden eiste tijdens de onder handelingen evenveel ministerspos ten als de Vlaamse Volksunie, die twee maal zoveel zetels in het Bel gische parlement heeft. Inmiddels zijn binnen de Vlaamse Volksunie- ernstige spanningen ontstaan door de aankondiging van vooraanstaan-' de leden dat ze uit de Unie zullen treden omdat zij het niet eens zijn met het regeringsakkoord dat eerder met socialisten, christen democraten en het Brusselse front van Frans-sprekenden werd over eengekomen. Het is voor de eerste keer; dat de Volksunie en het Brusselse front bij de vorming van een kabinet zijn be trokken. Premier Tindemans heeft een kabinet gevormd dat kan reke nen op een meerderheid van twee derde in het parlement zodat consti tutionele hervormingen mogelijk zijn. NAIROBI (UPI, AP) President Idi Amin van Oeganda zal mogelijk niet naar Engeland gaan om daar de conferentie van de Britse Gemene best-landen bij te wonen. Dit heeft de officiële Oegandese radio giste ren meegedeeld. Volgens het radio station had Amin de secretaris generaal van het Gemenebest, Shri- dath Ramphal, dit via een telegram laten weten. Afschriften werden aan de Britse premier Gallaghan en an dere regeringsleiders van het Geme nebest gestuurd. Engeland heeft meerdere malen dui delijk gemaakt dat Amin op de con ferentie ln Londen, die van 8 tot 16 Juli gehouden zal worden, niet wel kom is. Dit om het terreurbewind dat Amin in Oeganda voert. Maar Engeland heeft Amin niet verboden de conferentie bij te wonen. Van een onzer verslaggevers ASSEN Het perscentrum ln de „Open hof" dat is opgericht bij het beleidscentrum te Assen Is sinds gisteren om ringd door een twee meter hoog hek en prikkeldraad. De autoriteiten hebben dit ge daan om eventuele acties van Zuidmolukkers geen kans te geven. De vrees dat dit wel eens zou kunnen gebeuren is versterkt omdat zo vertelde voor lichtster Toos Faber de pers een brief die Zuldmolukse jon gerengroepen hebben ver strekt, niet volledig heeft afge drukt. Wel werden de be langrijkste onderdelen gepu bliceerd. De jongerengroeperingen heb ben kritiek op het feit dat het gesprek met de kapers niet gaat over het politieke aspect maar slechts over he| oplossen van de gijzelingen. Ook Is de afrastering bedoeld om nieuwsgierigen bulten het centrum te houden. Men kan er alleen nog via een vrij nau we ingang binnen komen, en alleen op vertoon van een in middels aan journalisten ver strekt pasje. De journalisten hebben de ver zekering gekregen van voor lichter Van LeeuWen dat de afzetting beslist niet bedoeld Is om de bewegingsvrijheid van de pers zelf te beperken. Toen Indertijd de ontknoping van de treinkaping bij Bellen kwam mocht niemand meer ln of uit het perscentrum. Deze keer wordt de bewegings vrijheid van de Journalisten al leen beperkt op de plaatsen van de gijzelingen zelf, bij de trein in Onnen en de school te Bovensmilde. Het contact met de school in Bo vensmilde, waar vrijdagmorgen hon derdvijf kinderen en één leerkracht werden vrijgelaten, is nog steeds be perkt en betreft uitsluitend eten en drinken. Volgens justltle-woordv oerder mr. Van Leeuwen heeft de regering twee bemiddelaars genoemd, waarvan werd aangenomen, dat dezen het vertrouwen van de Zuidmolukkers zouden hebben. Dit bleek gisteren aan het eind van een gesprek echter niet het geval. Bij de afwijzing zijn geen argumenten genoemd. Ook ls van geen van de voorgestelde bemid delaars de naam bekend gemaakt. In het crisiscentrum werd gistera vond meegedeeld dat de kapers erg geemotioneerd raakten, toen hen werd verteld dat hun bemiddelaars niet mochten komen. Men hoopt vanochtend alsnog tot een compro mis met de overvallers te komen. Ook eerder op de dag verliep het contact even minder rustig, toen dr Mulder, de psychiater ln het be leidscentrum in Assen die de ge sprekken voert, in een heftige woor denwisseling 0e kapers verweet de gezondheidstoestand van de gegij zelden te verwaarlozen. Aanleiding hiertoe was een telefoon tje van de overvallers om half twee waarin zij vroegen, een ambulance Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ministers van de negen EG-landen hebben deze week in Londen harde afspraken gemaakt over onderlinge uitwisseling van in formatie over internationale terro risten, en over wapentransporten. De Nederlandse regering is over die duidelijke afspraken zeer tevreden, aldus staatssecretaris Zeevalking van justitie, gisteren in een toelich ting op de resultaten van de EG- conferentle. Zeevalking nam deel aan die conferentie in plaats van minister De Gaay Fortman van bin nenlandse zaken, die in Nederland bleef ln verband met de gijzelingsac ties. In ieder land afzonderlijk zal alle informatie over terroristische acties worden gecentraliseerd en desge vraagd aan de andere landen wor den doorgegeven. Tijdens de conferentie zelf ls vol gens Zeevalking niet gesproken over de terreuracties in Drente die mo menteel gaande zijn. Wel heeft hij ln de wandelgangen aan de ministers uitleg van de gang van zaken gegeven. „Het ls niet de bedoeling, zeker niet van Nederland", zo zei Zeevalking, „om de EG-samenwerklng op het gebied van de terreurbestrijding in de toekomst zo uit te breiden dat er bij terreuracties ook onderlinge bij stand gegeven zal worden, dat lijkt mij vergaand. Het zou wat Neder land betreft niet kunnen," aldus Zeevalking. te sturen. Zij zouden over tien minu ten terugbellen. Men hield er toen rekening mee, dat één van de trein- passagiers ziek was geworden en zou worden vrij gelaten. Op één van de lorries die gereed staan, werd een brancard gelegd die ln de richting van de trein werd geduwd. Inmid dels werd een deel van de weg bij De Punt afgesloten voor het verkeer. Flauwgevallen Het beloofde telefoontje uit de trein bleef echter uit en na een kwartier belde dr. Mulder de trein op. Aan de andere kant van de lijn hoorde hij zeggen: „Hallo, hallo", waarna er een stilte volgde. Er werd niet gerea geerd, hoewel de verbinding niet de fect was. Even over drieën werd van uit de trein opgebeld en kwam de medische studente aan de lijn. Zij vertelde, dat er een man was flauw gevallen, maar dat die Intussen weer beter was. Toen dr. Mulder aan drong dat deze man en de zwangere vrouw met spoed in een ziekenhuis moesten worden opgenomen, werd haar de telefoon afgenomen. Nadat één van de kapers antwoordde, dat er geen sprake van kon zijn, dat iemand uit de trein zou worden vrij gelaten, ontstond de nogal heftige woordenwisseling, die echter de sfeer van het daarop volgende ge sprek niet beïnvloedde. Vervolg op pagina 3 ASSEN Veel spoorwegmeo- sen bellen, sinds het begin van de trelngijzeling in De Punt, bun hoofdkantoor omdat ze denken dat er „verdachte" Zuidmolukkers in de trein zit ten. Ook andere mensen bellen de spoorwegen vaak met dit soort mededelingen. De spoorwegrecherehe heeft een speciaal alarmnummer in gesteld voor dit soort meldin gen. Elke waarschuwing wordt nagetrokken, ofwel door de spoorwegrecherche of door de gewone politie. PAGINA 3: Manusama wil rol weten van Metiary PAGINA 5: 'T' ADVERTENTIE In verband met de gijzelingen is de op 3 juni in Rotterdam afgelast Het nfo bestuur Een demonstratieve fietstocht langs de Rijn, van Zwitserland tot Hoek van Holland, om het schoon te krijgen. Mooie gedachte. Onderweg niet zwemmen, en alleen bronwater drinken. En bij aankomst ls er Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: [j Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Q Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. O Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen. Te gebruiken als sierplaat of place-mat. In de originele kleuren cn afwas- baar. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw-Kwartet, antwoordnum mer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig, die betalen wij. Bellen kan ook: 020-913456, afdeling service.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1