Energie beslissend voor Noord-Zuid-top Roemenië heeft nog veel in te halen OPEC: eigen vraag naar olie stijgende Jadin bereid tot overleg met Likoed Italiaanse Radicalen referendum over het willen concordaat Na brief van Menachem Begin Rijke landen willen nieuwe gespreksclub Fidel Castro beschuldigt CIA Partij: genoeg handtekeningen binnen Proces-Staatsgreep Italië begonnen Ontwikkelen temidden van de ontwikkelde landen WOENSDAG 1 JUNI 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet7 QUITO (Reuter) Omstreeks 1990 kan de wereld voor een ener giecrisis staan die veel ernstiger is dan die van de jaren zeventig, schrijft de Organisatie van olie- exporterende landen OPEC in haar maandelijkse bulletin. Dat zou het gevolg zijn van een voort durende snelle groei van de we reldvraag naar olie, met name ook van omvangrijke industrialisatie plannen die in de OPEC-landen zelf in uitvoering zijn. De sterke nadruk op deze laatste factor is opvallend in de op zichzelf niet nieuwe waarschu wing. De komende tien jaar, aldus het bulletin, zullen de OPEC- landen zelf grote energieverbrui kers worden en dienovereen komstig minder olie voor export beschikbaar hebben, aldus het bulletin. Wanneer de ontwikke ling net zo snel gaat als de afgelo pen zes jaar, zullen Saoedi- Arabië, Iran, Venezuela, Nigeria en Indonesië tegen het eind van de jaren tachtig elk een miljoen vaten olie per dag gebruiken. Het zelfde zou het geval kunnen zijn met Irak en Algerije. De totale export van de OPEC-landen be draagt nu ongeveer 29 miljoen vaten per dag. Het bulletin noemt als enige doeltreffende oplossing hoge energieprijzen, die tegelijk de ontwikkeling van alternatieve en ergiebronnen zouden stimuleren en de vraag naar olie naar meer hanteerbare niveaus terugbren gen. Het OPEC-bulletln wijst er op dat voor de in het algemeen snel groeiende transportsector er nog geen vervangingsmiddelen in zicht zijn voor op aardolie geba seerde brandstoffen als benzine, kerosine, dieselolie en stookolie. Tegelijkertijd stijgt het olie- verbruik in de petrochemische en kunstmetsindustrle sneller dan in enige andere sector. TEL AVTV (Reuter. UPI) De Democratische Beweging voor Verandering heeft gisteravond besloten de besprekingen met het Likoed-blok over de vorming van een nieuwe regering in Israël te hervatten. Dit besluit werd genomend nadat de leider van de Likoed, Menachem Begin, de Democratische Beweging (DMC) had laten weten dat de bezetting van de post van minister van buitenlandse zaken nog volledig open is. door Nico Kussendrager PARIJS Het energievraagstuk lijkt beslissend te gaan worden voor het Noord-Zuid-gesprek hier in Parijs, dat volgens programma vannacht zou moeten worden afgesloten. De conferentie is daarmee weer te rug op haar uitgangspunt. Na de „oliecrisis" begon het Noord-Zuid- overleg op Frans voorstel het ge sprek vooral over energie. De rijke landen wilden verzekerd zijn van een gestage en geregelde aanvoer van olie tegen redelijke prijzen. Best, vonde de derde wereld, maar daar moet dan wel wat tegenover staan en dat vinden de olie- en ontwikkelings landen nog steeds. De conferentie- voorzitter van hun kant. de Venezo laan Perez Guerrero wees daar gis teravond desgevraagd nog eens met nadruk op. „Er is een verband tussen de verschillende gespreksonderwer pen van de conferentie." De Westerse industrielanden willen nu een nieuwe club waarin kan wor den gepraat over energie en het vei lig stellen van de brandstofvoorzie ning in de komende jaren. De 19 in Parijs aanwezige derde landen ver zetten zich daar fel tegen, zolang de eerste, rijke landen niet met toezeg gingen over de brug komen. Die zul len dan moeten liggen op het punt van evenwichtiger prijzen van grondstoffen, meer ontwikkelings hulp en met name een regeling voor de niet meer te torsen schulden van de derde wereld. Conferentievoorzitter Mac Eachen hij is door de rijke landen aange wezen zei gisteravond desge vraagd dat samen met die energie de schulden op het ogenblik het grootste struikelblok voor de confe rentie vormen. De rijke landen wil len op zijn best een regeling van land tot land maar niet een algehele schuldenverlichting voor de derde wereld. Er is een aanbod van 2,5 miljard gulden lastentegemoetko- ming volgens de VS te geven van land tot land (bilateraal), volgens de EEG via internationale instellingen als de Internationale Ontwikkelings Associatie (IDA), een dochter van de Wereldbank. Beneden verwachting Beneden onze verwachtingen, zo vatte de voorzitter van de conferen tie van de kant van de derde wereld, Perez Guerrero, de verklaringen sa men die de vertegenwoordigers van de rijke landen op de eerste dag van de slotzitting hadden afgelegd. De belangrijkste sprekers waren toen de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance en zijn Britse ambtsgenoot en tevens voor zitter van de Europese Ge meenschap op het ogenblik, David Owen. Perez Guerrero zei dat er Is gespro ken over een nieuw economisch sys teem en nam aan dat dat te maken heeft met een nieuwe economische orde (meer in het voordeel van de ontwikkelingslanden). Die „nieuwe economische orde" is een politiek zeer geladen eis die de derde wereld met zoveel woorden ingewilligd wil zien. Ook vond Perez Guerrero dat het gesprek tussen Noord en Zuid niet in Parijs is begonnen en daar ook niet zal eindigen. Of hij daar nu mee bedoelde dat mogelijk de confe rentie hier in welke vorm dan ook moet worden voortgezet of dat er in het algemeen altijd wordt gepraat tussen arme en rijke landen werd niet duidelijk. Hn een toelichting voor de pers kwam de Venezolaan er gisteravond nog even op terug. Het Parijse ge sprek moet nu tot een einde komen en als het even kan een „natuurlijk" en niet een „gewelddadig" einde krijgen. Binnen onder andere de Verenigde Naties kan dan al het overleg in het algemeen tussen Noord en Zuid worden voortgezet, maar in Parijs moet het noordelijke, welvarende deel van de aardbol dui delijk tekenen van goede wil laten zien, zo liet Perez Guerrero blijken. Geen antwoord Met zijn opmerkingen over het nieu we economische systeem en verder praten had de Venezolaan zijn vrien delijke woorden wel gezegd, want Perez stelde ook vast dat de aange kondigde maatregelen ten gunste van de ontwikkelingslanden niet be antwoordden aan de ernstige pro blemen waarmee de Derde Wereld kampt. Losse gebaren, waarvan de meeste niet duidelijk zijn en be doeld voor problemen op korte ter mijn, zo vervolgde de co-vooreitter van de Noord-Zuid-conferentie. Er zijn geen vergaande voorstellen ge daan voor de bescherming van de koopkracht van ontwikkelingslan den en de toegang van de produkten uit de Derde Wereld tot de westerse markten. Ook hebben de vertegen woordigers van de rijke landen het gehad over de bescherming van pri- vé-investeringen in ontwikkelings landen (fabrieken, enz.) maar niet over een gedragscode voor de multi nationale ondernemingen, vond Pe rez Guerrero. De Amerikaanse Vance heeft wat gezegd, ging de Venezolaan verder, over vergroting van de ontwikke lingshulp maar daar zouden wij graag meer over horen. Bedragen of percentages heeft Washington niet genoemd, in tegenstelling overigens tot Japan dat nu een verdubbeling van de steun binnen twee jaar heeft aangekondigd. De altijd erg terug houdende Japanners moeten zo langzamerhand wel omdat het land van de rijzende zon en het grote economische wonder helemaal af hankelijk is van de invoer van ener gie en grondstoffen. Infrastructuur Begin vorige maand, stelde de co- voorzitter van de Noord-Zuid confe rentie vast, zijn wij met een verlang lijst gekomen en daarvan Is alleen op het punt van de infrastructuur vooruitgang geboekt. Dat is inder daad een van de weinige punten waarin volledige overeenstemming bestaat, zei staatssecretaris Brinkhorst (buitenlandse zaken) gis teravond. MADRID (Reuter, UPI) In Spanje vindt een stille oorlog plaats tussen de plakkers van verschillende partij en en de plaatselijke stadsreiniging die de posters weer verwijdert van plaatsen waar ze niet behoren te han gen. Er zijn meer plakkers dan reini gers zodat de strijd die tot 15 juni gevoerd wordt, waarschijnlijk wel door de enthousiaste partijgangers gewonnen zal worden. De voorzitter van het Spaanse schijn- parlement, de Cortes, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden aan koning Juan Carlos. Een aardig gebaar van Torcuato Fernandez Miranda, die daarmee de weg wil vrijmaken voor de benoeming van een nieuwe voor zitter zodra de nieuwe Cortes is sa mengesteld na de komende verkiezin gen. De koning van Spanje vroeg zijn vroegere leermeester, die hij in de cember 1975 voor vijf jaar benoemde, vriendelijk om in ieder geval aan te blijven tot 15 juni. De Spaanse kerk heeft inmiddels een stemadvies gegeven: stemmen op een linkse partij kan niet want marxisme is atheïsme. PARIJS (DPA) - President Fidel Castro van Cuba heeft In een vraag gesprek met „l'Humanlté", het blad van de Franse communistische par tij, de Amerikaanse Inlichtingen dienst (CIA) verweten bij de bestrij ding van het bewind op Cuba ook bacteriologische wapens gebruikt te hebben. Dat de CIA de bacteriologische oor log tegen het vee, tegen andere eco nomische sectoren en zelfs tegen het volk van Cuba niet op grotere schaal heeft gevoerd, aldus Fidel Castro, komt alleen door de nabije ligging van de V.S. en de angst zelf het slachtoffer van zijn methoden te worden. Volgens Castro had de CIA ook plannen laten ontwerpen voor de vernietiging van de suikerrietpro- duktie op Cuba door bacteriën en chemische middelen. Daarmee kwam Begin tegemoet aan de els van de DMC dat de Likoed zich schriftelijk moest verbinden haar in de formatiebesprekingen niet voor voldongen feiten te plaat sen. De onverwachte en zeer omstre den aanwijzing van Mosje Dajan (lid van de Arbeiderspartij) als minister van buitenlandse zaken en vice- premier was eerder voor de Demo- cratischê Beweging voor Verande ring aanleiding de formatiebespre kingen met de Likoed af te breken. In zijn brief, waarin hij Dajans be noeming weer op losse schroeven zet, roept Begin de leider van de DMC, Jigal Jadin, op de onderhandelingen te hervatten. Ezer Weizman, een kansrijke Likoedkandidaat voor de post van minister van defensie, zei gisteren dat de jongste verklaring van de Likoed de Democratische Be weging zal moeten overtuigen weer aan de onderhandelingstafel plaats te nemen. Hij zei te hopen dat de Likoed, die na de zware nederlaag van de Arbeiderspartij de grootste partij van Israël werd, binnenkort de macht In Israël in handen zal kun nen nemen, met of zonder medewer king van de DMC. Dat laatste noem de Weizman echter erg moeilijk. De steun van de Democratische Be weging lijkt noodzakelijk voor de vorming van een stabiele regering in Israël. Likoed geeft er bovendien de voorkeur aan met de DMC te gaan samenwerken dan afhankelijk te zijn van een aantal kleine religieuze partijen. De Agoedat-Israël, die over vier zetels beschikt, wil wel meedoen aan een regering maar op voorwaar de dat de regels voor de sabbats- heiliging verscherpt worden, alsme de een striktere naleving van de reli gieuze wetgeving op het gebied van huwelijk en scheiding, geboorte en begraven. De aanwezigheid van de DMC zou bovendien de harde lijn van de Likoed ln het buitenlands beleid kunnen matigen. De Likoed heeft zonder de DMC maar net een meerderheid in het Israëlische parle ment* Met de Democratische Bewe ging kan een Ukoedregering reke nen op 76 van de 120 stemmen, wat een redelijk comfortabele positie mag heten. Verenigde Staten De huidige Israëlische minister van buitenlandse zaken Jigal Allon heeft de Amerikaanse ambassadeur in Is raël gisteren bij zich ontboden om hem de zorg van de Israëlische rege ring over te brengen over de Jongste verklaringen van de Amerikaanse president Carter met betrekking tot de Israëlische concessies bij een re geling van het conflict met de Ara bische landen. „Onze bezorgdheid is toegenomen na recente verklaringen waarin nieuwe elementen werden geïntroduceerd die de taaie Ara bische standpunten alleen maar kunnen verharden", aldus een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken. Allon reageerde op de recente op merkingen van Carter over een thuisland voor de Palestljnen, com pensatie aan de Palestijnse vluchte lingen en terugtrekking van Israël naar de grenzen van voor de oorlog van 1967. Ambassadeur Lewis zei Al lon dat de Verenigde Staten vasthouden aan de resoluties van de Veiligheidsraad over het Midden- Oosten, waarin wordt opgeroepen tot terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden. In de door Israël bezette heuvels van Golan Is gistermorgen een opslagplaats van munitie in brand geraakt. Volgens militaire kringen waren de explosies tot op 60 kilome ter in de omtrek te horen. ROME (UPI) De Radicale partij in Italië heeft verklaard, dat zij ruim voldoende handtekeningen heeft vercameld voor peti ties voor acht referenda over de afschaffing van Italiës Concor daat met het Vaticaan en enige „autoritaire, fascistische en clericale wetten" De partij heeft in de afgelopen 60 dagen met tafels op de hoeken van straten meer handtekeningen verza meld dan de 500.000 die nodig zijn, maar zij wil er vóór het verstrijken van de officiële termijn op 15 juni nog een 200.000 bij hebben, daar zij vreest dat er bij strikte controle veel ongeldig kunnen worden verklaard. Als een minimum van 500.000 wordt goed bevonden, zal president Gio vanni Leone volgens de wet ver plicht zijn de volksraadplegingen uit te schrijven voor een nader te bepa- l°n datum in het voorjaar van 1978. Dit zouden dan de eerste referenda zijn in Italië nadat via deze weg in 1947 de monarchie werd afgeschaft en het Italiaanse volk zich in 1974 voor de eerste echtscheidingswet in het land uitsprak, tegen het verzet van de kant van het Vaticaan in. Door middel van de referenda die de Radicale partij nu gehouden wil zien wil zij onder meer komen tot afschaf fing van het uit 1929 daterende Con cordaat tussen de fascistische dicta tor Mussolini en het Vaticaan en van een wet uit 1974, waaronder politieke partijen financieel worden gesteund met overheidsgelden. Militair recht Per jaar krijgen zij in totaal omgere kend ongeveer 125 miljoen gulden verdeeld naar het aantal stemmen dat zij hebben gekregen. De kleine Radicale partij, die vier zetels heeft in de 630 tellende Kamer van Afge- vaardigden, heeft op principiële gronden geweigerd haar deel van het geld te gebruiken, zelfs niet voor dc financiering van de campagne voor een referendum om de wet al te schaffen. In het Concordaat met het Vaticaan wordt het rooms-katholicisme als staatsreligie van Italië erkend en kreeg de kerk nog andere concessies in ruil voor een politiek van neutrali teit. De radicalen willen verder opheffing van militaire tribunalen en beperkte toepassing van het militaire straf recht in vredestijd. Ook willen zij afschaffing van een aantal bepalin gen betreffende het beheer van in richtingen voor geesteszieken en ver scheidene recente en uit de fascis tische periode stammende wettelij ke bepalingen ter handhaving van de openbare orde. Hierin wordt on dermeer gesteld dat het een misdrijf ls minachting te tonen voor de natie, de overheid en de vlag. In Rome is deze week het proces begonnen tegen een grote groep Italianen onder wie vier generaals, die ervan worden verdacht een aandeel te hebben gehad in de mislukte staatsgreep van december 1970. De leider van de coup was prins Valero Borghese, die enkele jaren geleden is overleden. Het procei zal vele maanden gaan duren. Er is een kleine kans dat duidelijkheid zal worden verschaft over de rol van de veiligheidsdienst van Italië bij deze mislukte staatsgreep. Op de foto wacht een aantal verdachten op de behandeling van hun aandeel. De man op de brancard is de voormalige leider van de boswachten Bcrti, die de bezetting van radio- en tv-stations zou hebben uitgevoerd, als dit plan niet voortijdig was afgelast. door J. den Boef Hoewel Roemenië lid is van de Comecon (het economische samenwerkingsverband van de Oosteuropese landen) en een grootscheeps industrialisatieprogram afwerkt, wil het zich voorlopig nog als een ontwikkelingsland beschouwd zien. Dat lijkt tegenstrijdig, maar neemt men de positie van dit land in aanmerking, dan is er wel wat voor het standpunt van Boekarest te zeggen. Want ook voor Roemenië geldt dat zonder economische onafhankelijkheid de nationale soevereiniteit een zeer betrekkelijke kan zijn. Overigens houdt men er in Roeme nië niet van om telkens herinnerd te worden aan het feit dat de Sowjet- Unie aanvankelijk geprobeerd heeft te voorkomen, dat Roemenië zich van agrarisch land tot een industrië le staat zou ontwikkelen. Dit neemt niet weg dat wanneer de opzet zou zijn geslaagd, Roemenië volkomen afhankelijk zou zijn geworden van de geïndustrialiseerde landen van de Comecon, de Sowjet-Unie voorop. De Roemeense leiders zeggen dat hun land steeds een eigen beleid heeft gevoerd, gericht op een opti male benutting van de eigen moge lijkheden om de bevolking een goed bestaan te kunnen verzekeren. Van daar ook dat het een gedurfd Indus trialisatieprogram heeft, voor het welslagen waarvan Roemenië voor een belangrijk deel is aangewezen op exportmogelijkheden naar landen in de gehele wereld. Deze industrialisatiepolitiek wordt niet in de eerste plaats nagestreefd om een eenzijdige gerichtheid op de landen van de Comecon te vermij den. De afzetmogelijkheden op de markt van de Oosteuropese landen zijn beüerkt mede omdat de goe deren die Roemenië produceert ook in die landen worden gefabriceerd. Bovendien dringt het noodzakelijke streven naar verhoging van de le vensstandaard van de bevolking in haar geheel de Roemeense plannen makers om elke mogelijkheid aan te grijpen die de export van industriële produkten kan vergroten. West-Europa Wat zijn exportpolitiek betreft, richt Roemenië zich in belangrijke mate op de ontwikkelingslanden. Ook streeft het naar naiuwere banden met de Europese Gemeenschap, maar het is bijzonder moeilijk om op deze markt een positie te verwerven, die volgens de deskundigen in Boeka rest aan Roemenië als land in ont wikkeling zou toekomen. Zij ver wachten nog heel wat van uitbrei dingsmogelijkheden van de handel met West-Europa. En van Neder land, waarmee ook op het terrein van de Europese veiligheidspolitiek nauwe contacten bestaan, heeft men de indruk dat het bereid is om in de Gemeenschap begrip te vragen voor de speciale positie van Roemenië. Het land moest na de Tweede We reldoorlog als onderontwikkeld agra risch gebied van de grond af begin nen. Daarom gaapt er thans nog een kloof tussen Roemenië en de econo misch ontwikkelde landen van de wereld, zijn partners in de Comecon inbegrepen. Het nationale inkomen per hoofd van de bevolking is in Roemenië op het ogenblik een stuk kleiner dan dat van de ontwikkelde landen. In 1973 was nog 42 procent van de bevolking in de landbouw werkzaam, terwijl dat in de ontwik kelde landen al tot 10 procent was teruggelopen. Enkele Jaren geleden was de Indus triële produktie per hoofd van de bevolking in Roemenië slechts 37,4 procent van die in Tsjechoslowakije. Grondstoffen en landbouwproduk- ten maakten nog meer dan de helft van de totale Roemeense export uit. De opbrengst per hectare van tarwe en mais bleef nog belangrijk achter bij die van landen als de DDR, Tsje choslowakije en Hongarije. Om al deze redenen beschouwt Roemenië zich voorlopig nog als een ontwikke lingsland. dat nog verschillende vijf jarenplannen zal moeten afwerken, voordat de kloof kan worden over brugd, die het thans nog van de ontwikkelde landen scheidt. Belangrijke rol Van de 129 staten waarmee Roeme nië diplomatieke betrekkingen on derhoudt, zijn er 90 ontwikkelings landen. Het bijzondere karakter van de relaties met de ontwikkelingslan den blijkt uit het feit dat Roemenië technische hulp verleent en specia listen uitleent die moeten helpen bij de opbouw van een moderne indus trie. Meer dan 10.000 jonge mensen uit die landen worden in Roemenië voor nieuwe gespecialiseerde taken opgeleid. De rol van Roemenië als ontwikke lingsland temidden van ontwikkel de landen heeft er vorig jaar toe geleid dat het land met algemene stemmen werd toegelaten als lid van de „Groep van 77", waarin de ont wikkelingslanden zich hebben geor ganiseerd. Ook werd het op de Vijf de conferentie van staatshoofden en regeringsleiders van de „niet- gebonden landen" (die in augustus in Colombo op Sri Lanka werd ge houden) uitgenodigd om deel te ne men aan de activiteiten van deze landen, zulks op een permanente basis. Wat Europa betreft zegt men in Boe karest dat de ontwikkelingslanden in dit werelddeel volledige toegang behoren te krijgen tot moderne technologieën en de resultaten van de „technologische en wetenschap pelijke revolutie". De Europese lan den zouden gemeenschappelijk moeten besluiten om hun bijdrage aan het opheffen van onderontwik keling te verhogen en om te streven naar de vestiging van een „nieuwe economische en politieke orde". In Boekarest zou men het van grote betekenis achten als dit probleem opgelost zou kunnen worden op de conferentie van Belgrado (een ver volg op de Europese veiligheidscon ferentie die twee jaar geleden in Helsinki werd afgesloten), waarvan deze maand de voorbereidende be sprekingen beginnen. Export Intussen zitten de Roemenen ln el- gen land niet stil. Dank zij de aan wezigheid van belangrijke olievoor raden (waarvan de omvang een goed bewaard geheim ls) beschikken zij over een ook voor de export van groot belang zijnde petrochemische industrie, die meer dan 100 produk ten levert. Om de eigen voorraden niet sneller te hoeven verbruiken dan verantwoord wordt geacht, im porteert Roemenië ongeveer een derde deel van de aardolie, die het jaarlijks nodig heeft, voornamelijk uit het Midden-Oosten. Circa 20 pro cent van de produktie wordt naar 40 landen geëxporteerd. Van belang is ook de bouw van boorinstallaties, die in Roemenië een traditie van 70 jaar kent. Complete installaties, die tot op een diepte van 10.000 meter kunnen bo ren, vinden hun weg over de gehele wereld. Hiermee is 60 procent van de totale produktie gemoeid. Men is nu ook met de bouw van installaties voor boringen ter zee begonnen. Het eerste platform ls al ln bedrijf in de Zwarte Zee. De installaties zijn voor 100 procent Roemeens. Om de scherpe concurrentie de baas te kunnen blijven is een onderzoek instituut gevormd, waaraan 500 spe cialisten verbonden zijn. Een ander produkt dat in alle delen van de wereld goede aftrek vindt, is de tractor. Per jaar worden 60.000 tractors gefabriceerd, zowel voor agrarische als voor Industriële doel einden. Meer dan 70 procent van de produktie wordt geëxporteerd, tot nu toe naar meer dan 80 landen. De grootste Roemeense tractorfabriek staat in Brasow ln het berglandschap ten noorden van Boekarest, dat bekend is als een toeristische trekpleister. In de fa briek, die een oppervlakte van onge veer 135 ha beslaat, werken 20.000 mensen. Handel met Nederland In Boekarest ls men optimistisch over de mogelijkheden om de han del met Nederland uit te breiden. Volgens Roemeense statistieken nam het handelsverkeer vorig Jaar in vergelijking met 1975 met 20 pro cent toe. Bij het bezoek dat minister Lubbers in Januari aan Roemenië bracht is een akkoord bereikt over samenwerking op lange termijn. Er werd een gemengde commissie ge vormd, die in september in Den Haag bijeenkomt. Uitbreiding van de Roemeense im port uit Nederland ls alleen moge lijk als tegen concurrerende prijzen kan worden geleverd. Voor het over ige is men ln Boekarest vooral geïn teresseerd in het verkrijgen van kre dieten, van export-financiering, van het verlaging van export-belasting en van liberalisatie van de handel, die nu nog tot te weinig produkten is beperkt of kwantitatief wordt be grensd. Nederland heeft nog geer toezeggingen gedaan, maar ln Bo karest geeft men de moed niet c

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7