SNUFFEL Zoetermeer krijgt 22.2 miljoen voor welzijnsbeleid Bekerfinale: 0 wios-V olendam wil deel Israëlische begraafplaats kopen Leiden: aktie tegen spijbelaars Wassenaar Monster bestuurt niet fatsoenlijk" Steun voor joodse synagoge in Leiden Deining rond eiland langs De Reede Architect Maaskant (verzamelgebouwen, Euromast) overleden Stadsbestuur Iasi week in Den Haag Voetganger overreden (TW Grootse Orgel occasion snow Trouw/Kwarteth J5 WOENSDAG 1 JUNI 1977 van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Zoetermeer krijgt Inderdaad zijn al in decem ber van het vorig jaar toegezegde 20 miljoen gulden voor de bekostiging van allerlei welzijnsvoorzieningen. De groeistad kreeg dit officieel te horen in een brief van het ministerie van CRM waarin zelfs een hoger bedrag, te weten 22,2 miljoen, werd ^oegezegd. 0e brief van de CRM-mlnlster was oen antwoord op het telegram dat Zoetermeer eerder naar Den Haag verstuurde. In het telegram sprak het gemeentebestuur over een „ui terst onbevredigende situatie". Zoetermeer had in december vorig Jaar van staatssecretaris Meijer een politiek café in het wijkcentrum Meerzicht de toezegging gekregen dat er 20 miljoen voor de gemeente zou vrijkomen voor de bekostiging van allerlei welzijnsvoorzieningen. Meer als deze mondelinge toezeg ging volgde echter niet. Na enig aan dringen beloofde het ministerie van CRM in een brief van 7 februari, dat er „binnenkort" een officiële toezeg ging zou volgen. Toen deze toezeg ging weer bijna drie maanden uitbleef stuurde Zoetermeer het be wuste telegram naar het ministerie waarin werd aangedrongen om „per ommegaande" de beloofde brief toe te zenden. De brief ls er dan nu: Zoetermeer mag 7,3 miljoen van het beloofde bedrag gebruiken om de achterstand op het gebied van wel zijnsvoorzieningen in te lopen. Het restbedrag mag worden gebruikt - voor nieuwe Investeringen en activi teiten die Zoetermeer voor de ko mende Jaren op het gebied van wel zijn van plan Is. BIJ dit resterende bedrag van bijna 15 miljoen zit ook de vier ton ingesloten die het minis terie van CRM vorig Jaar beloofde voor de sportkoepel In Meerzicht. De uitkering van bijna 15 miljoen is afkomstig uit de pot voor het Bij zonder Regionaal Welzijnsbeleid voor groeikernen. Het bedrag is ge koppeld aan het aantal woningen dat Zoetermeer in de periode van vier Jaar verwacht te zullen opleve ren. Dit houdt ln dat als er minder hulzen dan verwacht zullen worden opgeleverd, Zoetermeer een deel van het bedrag terug zal moeten betalen. REGIO DEN HAAG Op de Israëlische begraafplaats' in het buurtschap Kerkehout in Wassenaar is een overcapaciteit aan begraafplaatsen. De gemeente Wassenaar is nu aan het onderhandelen om een deel van deze begraafplaats aan te kopert, aangezien er elders in Wassenaar ruimte tekort is. kosten geraamd op 1,8 miljoen. In clusief de aankoop van de grond kunnen de totale stichtingskosten van een begraafplaats in Kerkhout geraamd worden op 850.000,—. De Israëlische gemeente heeft namelijk al verklaard een gedeelte, groot één ha, aan de gemeente te willen verko pen voor 373.560,—. Over de exploitatie van de nieuwe begraafplaats zullen b. en w. nog nadere aanvullende voorstellen doen. De gedachten gaan uit naar een algemene begraafplaats met een afzonderlijk deel voor de katho lieken. Van onze correspondent LEIDEN De gemeente Leiden wil meer toezicht gaan houden op het naleven van de leerplichtwet, omdat blijkt dat veel werkende jongeren die nog verplicht zijn om één of meer dagen per week naar school te gaan, hun partiële leerplicht verzuimen. leren of werkgevers partieel leerplichtigen niet ontslaan (of niet aannemen) omdat zij enkele dagen per week niet kunnen werken. KRIMPEN a. d. IJSSEL De scheepswerf Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel heeft dezer dagen het eerste schip van een serie van vier vrachtsche pen opgeleverd aan Van Nievelt Goudriaan en Co BV opgeleverd. Vandaag loopt het derde schip uit deze serie te water. Een andere voorwaarde van de CRM-mlnlster is. dat Zoetermeer een meerjarenwelzijnsplan moet opstellen. Zoetermeer beschikt reeds over de basis voor zo'n plan in de vorm van de Overall-Planning Maat schappelijk/Culturele Voorzie ningen. Meerzicht De restauratie van de historische hoeve Meerzicht aan de Zoetermeer- se Voorweg zal uiterlijk begin sep tember beginnen. De aanbesteding van de restauratie vindt nog voor de bouwvakvakantie plaats, zodat di rect na de vakanUe met de voorbe reidende werkzaamheden kan wor den begonnen. De kosten van de herstelwerkzaamheden, die onge veer anderhalf Jaar moeten gaan du ren. worden voorlopig geschat op 1.7 miljoen. Van dit bedrag komt 1,1 miljoen ln aanmerking voor een eventuele subsidie. Het ministerie van CRM heeft, ln antwoord op eveneens een Zoetermeers telegram, toegezegd veertig procent van de restauratie voor rekening te nemen. Ook provincie neemt een deel van de Van een onzer verslaggevers MONSTER „Het uitvoeren van werkzaamheden in een ge bied dat valt ondereen nog niet goedgekeurd bestemmingsplan, waartegen bovendien bezwaren zijn ingediend, is in strijd met de regels van een fatsoenlijk bestuur". Aldus het Vogelpopu latie-onderzoek en Vogelring- station Ockenrode in een brief aan de Hoofdingenieur voor de Landinrichting in Den Haag. Ockenrode verzoekt de hoofdin genieur om proces verbaal op te maken tegen de gemeente Monster, die voornemens is 2000m' eiken hakhout struweel ten zuid-westen van de waterto ren in het natuurgebied no. 10 op de lijst van natuurgebieden in Zuid-Holland te kappen. De gemeente Monster deelde Oc kenrode in een brief mee hier toe over te gaan omdat de N.V. W'estlandse Drinkwaterleiding Mij. van plan is aldaar een zandfilter te bouwen. Ockenro de heeft ernstige bezwaren te gen bet eventueel verlenen van een kapvergunning door de hoofdingenieur voor de Landin richting „aangezien in het ka der van de inspraakprocedure van het bestemmingsplan 'Her ziening Bestemmingsplan Na tuurgebieden' en de op gang ge brachte artikel 19 procedure rond de bouw van het zandfilter o.a. door ons bezwaren zijn in gebracht tegen de aantasting van het natuurgebied op deze plaats." Tevens voert Vogelpopulatie- ondersoek en Vogeiringstation Ockenrode aan dat de gemeente Monster bevestigd heeft dat eerder dit jaar door de waterlei- t dingsmaatschappij bomen zijn gekapt zonder dat daartoe een I vergunning verstrekt was. kosten voor rekening terwijl via de verfijningsregeling voor groeikernen nog eens een deel van de kosten wordt gedekt. Het resterende bedrag moet Zoetermeer zelf bijleggen. LEIDEN Om de restauratie van de Joodse synagoge ln Leiden uit te kunnen voeren heeft het Prins Ber- nardfonds 30.000 gulden aan de Joodse gemeente geschonken. Ook koningin Juliana heeft een gift gedaan. De restauratiecommissie heeft gis teren melding gemaakt van deze twee giften. Totaal gaat de restaura tie van de synagoge 450.000 gulden kosten. Tien procent van dat bedrag moet door de joodse gemeente ln Leiden, die zo'n honderd leden telt, zelf worden opgebracht. Het minis terie van CRM besloot enige tijd geleden om de synagoge te restaure ren nadat de Israëlische gemeente ln Lelden een brief aan minister van Doorn had geschreven met het ver zoek de synagoge maar van de mo numentenlijst af te voeren omdat het gebouw toch niet meer te redden zou zijn. Dat was het sein voor het ministerie om juist voorrang aan deze restauratie te geven. De werkzaamheden zijn nu een maand aan de gang. Behalve de giften van koningin Juliana en van het Prins Bernardfonds zijn er de afgelopen tijd gelden binnengekomen van al lerlei kerkelijke instellingen. Van een onzer verslaggeefsters WARMOND Rond het eiland Koudenhoom aan de rivier De Lee- de ln Warmond ls deining ontstaan in de Warmondse gemeenteraad. De progressieve wethouder C. van der Zalm heeft gedreigd op te stappen, wanneer het eiland bereikbaar wordt voor auto's. De progressieve fractie is van me ning dat het college van b. en w. moet vasthouden aan het program ma. dat na de laatste gemeente raadsverkiezingen gemaakt werd. Daarin wordt voorgesteld dat er naar het eiland Koudenhoom alleen een voetgangersbrug komt en dat het eiland uitdrukkelijk een stilte- gebied moet blijven. Ook de voorzit ter van de WD in Warmond, de heer G. Pauli wees een voor auto's toe gankelijke brug van de hand, daar dit ondermeer de aanleg van een wegennet met zich meebrengt. Het CDA wilde nog geen duidelijk standpunt innemen, voordat de uitslag van de binnenkort te houden enquête over dit vraagstuk onder de Warmondse bevolking bekend is. ROTTERDAM Morgen zal ln het crematorium aan de Maeter- llnckweg de Rotterdamse architect H. A. Maaskant worden gecremeerd. Hij overleed vorige week, op 69- jarige leeftijd. Hugh Aart Maaskant heeft een be langrijk aandeel gehad in de wederopbouw van de Rotterdamse binnenstad. Hij ontwierp vier Maasstedelijke verzamelgebouwen: het Groothandelsgebouw, het Ver zamelgebouw aan het Zuidplein, Van een onzer verslaggeefsters WASSENAAR Het college van b. en w. van Wassenaar heeft aan de gemeenteraad voorgesteld een deel van de Is raëlische begraafplaats in het buurtschap Kerkehout aan te kopen. Dit naar aanleiding van de vraag, hoe en waar de gemeente Wassenaar moet voorzien in de uitbreiding van de bestaande begraafcapaciteit. Hierover ls al enkele Jaren een dis- van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een delegatie van het stadsbestuur van Iasi (Roemenië) brengt deze week een bezoek aan de gemeente Den Haag. De komst van de Roemeense gasten is een ver volg op het bezoek van een Haagse delegatie aan deze plaats, wat vorig jaar oktober plaatsvond. De Roemeense de legatie, die maandag op Schip hol arriveerde, staat onder lei ding van burgemeester loan Manciuc. De Roemeense burge meester wordt vergezeld door vier leden onder wie een tolk. Op het prgramma staan o.a. be zoeken aan het Ziekenhuis Ley- enburg, de waterwingebieden, Madurodam en Scheveningen. Uiteraard zal er door de beide gemeentebesturen van gedach ten gewisseld worden over on derwerpen die in beider be-" langstelling staan. WERKENDAM De 85-jarige heer K.C. de Boon is dinsdag om het leven gekomen, toen hij in zijn woonplaats Werkendam een krui sing wilde oversteken. Hij werd daarbij aangereden door een perso nenauto en overleed ter plaatse. ADVERTENTIE cussie gaande binnen de gemeente. Vroeger werd gedacht aan een be graafplaats op Duinrell. Sinds 1965 is in het „recreatieplan Zijlwatering" een terrein aan de westzijde van de Zijlwatering gereserveerd voor de aanleg van een begraafplaats. Een hernieuwde inventarisatie van de aanwezige en de gewenste begraaf capaciteit heeft nu uitgewezen dat het grootste probleem zit bij de r.k.- begraafplaats in de Kerkstraat. De beide andere begraafplaatsen bij de Stooplaan en de Dorpskerk kunnen blijven voldoen aan de behoefte. In Leiden is een nota verschenen met een aantal aanbevelingen om het bezoek aan vormingscentra en andere onderwijsinstituten waar partiëel leerplichtigen op aangewe zen zijn, op peil te houden. De com missie „partiële leerplicht", die deze nota samenstelde, werd in septem ber 1976 door wethouder Tasselaar (onderwijs) in het leven geroepen om te onderzoeken hoe werkende jonge ren te bewegen zijn om enkele dagen per week onderwijs te volgen. Als voornaamste oorzaken van het verzuim noemt de commissie het te kort aan goede voorlichting, een bij veel werkende jongeren aanwezige afkeer van welke vorm van onder wijs dan ook en de onbereidheid van werkgevers om gedeeltelijk leerplichtigen in dienst te nemen of enkele dagen per week vrijaf te ge ven. De leden van commissie willen, om dat laatste te ondervangen, meer overleg met het bedrijfsleven. Wat de vormingscentra zelf betreft, daar zouden de lasprogramma_'s aantrek kelijker moeten worden gemaakt. De lessen zouden volgens de com missie meer moeten aansluiten bij de arbeidssituatie waar de leerlingen minstens drie dagen per week in zitten. Om de partiële leerplicht goed te laten functioneren wil de commissie dat er een uniforme regi stratie van leerplichtige werkende Gelet op de beperkte ruimte op de begraafplaats in de Kerkstraat moet de begraafcapaciteit in Wassenaar worden uitgebreid. Op de Israëlische begraafplaats blijkt een aanzienlijke overcapaciteit te zijn. De gemeente heeft inmiddels al gesprekken ge voerd met het bestuur van de Neder landse Israëlische gemeente 's- Gravenhage, die eigenaresse is van dit kerkhof. Voor de gemeente Was senaar zou dit inderdaad gunstig uit komen gezien de kosten. Zou Wasse naar namelijk een nieuwe be graafplaats moeten aanleggen (nabij de Oostdorperweg) dan worden de jongeren in de Leidse regio komt. Katwijk en Rijnsburg doen daar al aan mee. Er is nog overleg gaande met een twintigtal andere randge meenten. Verder wil de commissie dat er meer aan voorlichting wordt gedaan. Zij gaat een voorlichtingsmap uitgeven voor alle schoolverlaters. De com missie meent bovendien dat er bij de gemeente voldoende mankracht aanwezig is om ouders en jongeren thuis te bezoeken. De arbeidsinspek- tie wordt ingeschakeld om te contro- HARDERWIJK Op het sportpark De Stadsdennen, het terrein van WOG, sneuvelde de Wezep Hatte- merbroek Combinatie (WHC) te leurstellend in de halve eindstrijd voor de zaterdagse beker. Volendam werd via een magere 1-0 winst fina list en moet nu zaterdag, opnieuw te Harderwijk, om half vier, optornen tegen OWIOS dat zaterdag Spijke- nisse beentje lichtte. WHC speelde het spel uitermate dom en het gemis van schutter Frans Zelle, die in Italië aan een Zeskamp meedoet deed zich pijnlijk voelen. Vrijwel steeds waren de Veluwse eersteklassers in de aan val tegen een Volendam dat loerde op een counter. De kans kwam in de elfde minuut. Er kwam van rechts een bal. Zowel Dirk Vierhuizen als Jan van Dijk weigerden in te grijpen. Ook keeper Freek Goudbeek kreeg het leer niet te pakken. Wel Jan Leeflang die simpel kon scoren (1-0). WHC begon na deze tegenslag nog drukker aan te vallen. Dat resulteer de in twee kopballen tegen het hout werk, respectievelijk door. Lammert van Pijkeren en Bastiaan Tijmen. Ondanks het gezwoeg van Jan Wolf en Jaap Wolff kwamen er geen tref fers hoewel Ben van 't Ende, André van Werven en Pim Wessels daar dicht bij waren. Dit kwam mede door het goede verdedigen van doel man Jan Kwakman, Klaas Koning, Klaas Plat en Hans Jonk. Er waren tweeduizend toeschouwers die er ge tuige van waren dat scheidsrechter Brouwer voortreffelijk leidde. Dr B. van Oeveren Vrijdagavond herdacht dr B. van Oeveren in „Het Centrum" te Rijnsburg het feit dat hij 25 jaar geleden Intrede mocht doen ln zijn eerste gemeente, de Geref. Kerk van Vries (Dr.) Tijdens de receptie ontving dr Van Oeveren namens de Petrakerk- wijkgemeente 2 een envelop met inhoud en namens de wijkkerke- raad een schrijfmachine. Afgelo pen zondag hield de jubilaris een gedachtenisrede nav. Mattheüs 7: 24-28 met als thema „Het portret van ons levenshuis". Dr Van Oe veren, die in juni '68 promoveerde op het proefschrift „De Vrijsteden in het Oude Testament", is en igszins verontrust over de nieuwe re theologie. Het gaat zijns in ziens niet over de vraag „Hoe be leef ik het geloof en wat kan ik er mee doen!" maar om „Hoe vind ik een genadige God, hoe komt hij aan Zijn eer". Dr Van Oeveren speelt een belangrijke rol in de Stichting „Confessioneel Beraad" en verzorgt publikaties in „Opdracht en Dienst" en het maandblad „Credo". Eerder schreef hij een cursus voor ambtsdragers en een vormings cursus voor gemeenteleden. Mo menteel is hij bezig aan de schetsbundel „Spreek Heer, Uw Gemeente hoort". Diabetes In de grote zaal van het Rode Kruisziekenhuis, Sportlaan 600 te- Den Haag is vanavond om 8.00 uur een voorlichtingsavond voor diabeten en hun familie. Dr M. Plooij spreekt op deze avond over „Leven als diabeet". Dr Plooij, die zijn spreekbeurt illustreert met dia's, heeft onlangs een boek uit gebracht onder de titel „Leven als diabeet", waarin hij o.a. het ma gisch verbod voor de diabeet om suiker te gebruiken met argumen ten ontzenuwd en ongefundeerd verklaard. Rehabilitatie In de kantine van de Be- drijfstechnische School in de Me dusastraat/ingang Javastraat te Leiden is vanavond om 8.00 uur een vergadering, georganiseerd door de planbegeleidingsgroep De Kooi, de Welzijnsraad en de gemeente. Tijdens de vergadering kunnen bewoners van het rehabi- litatiegebied De Kooi hun zegje doen over het tijdstip en de volg orde van de werkzaamheden waa rin de verbeteringsplannen moe ten worden uitgevoerd. Orgelconcert In de Nieuwe Kerk te Delft geeft Feike Asma donderdagavond om 8.15 uur het eerste van zijn twee jaarlijkse orgelconcerten. Het concert in de Nieuwe Kerk is het eerste concert van Asma, na een tijd van langdurige ziekte. De toe gangsprijs tot dit concert van de organist, die dit jaar 50 jaar orga nist is, bedraagt 3,50 (CJP'ers en 65+'ers: reductie). Vrienden In Diligentia, Lange Voorhout te Den Haag is vrijdagavond om 8.00 uur een jubileumconcert ter gele genheid van 25 jaar Vrienden der Zangkunst. Medewerkenden aan dit jubileumconcert zijn: Ank Reinders (sopraan), Germaine Stardiau (sopraan), Annett Andriessen (mezzo-sopraan), No- ra Raphaël (mezzo-sopraan), Chris van Woêrkom (tenor) en Jan Alofs (bas). Begeleiders zijn Peter Beyersbergen van Henegouwen, Ab van Duuren, Anja Gosman, Flora Muyshondt (piano), Mihai Weidner (cymbaal) en Louis La- sance (pansfluit). Na afloop van het concert is er receptie. Kaarslicht In de Abdijkerk, Willem III straat 40 te Loosduinen is vrijdagavond om 8.30 uur het tweede concert in de serie „Orgelconcerten bij kaarslicht". Organist is deze keer Johann Th. Lemckert uit Rotter dam. De toegang tot het concert bedraagt 5,- (CJP'ers en 65+'ers betalen, evenals HCT-leden 3,50). I T W 'n da Houtrusthal Den Haag morgan, donderdag 2 juni. van 10.00- vri|dag 3 en zaterdag 4 juni van 10.00-18.00 u. C&A Li tbtA\JtrfidEÜtfe>i!

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6