Een zwarte pop niet genoeg leesinstaptoets De tekening van een lezer Clausule veroorzaakte record-zoutafvoer Rijn" afgebroken partd Scholen met buitenlandse kinderen voor grote problemen Minder auto's op afbetaling gekocht Stabiele sfeer leuke dingen voor die mensen overstappen in de roos bezuinigen logé de duurste WOENSDAG 1 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet door Piet Hagen AMSTERDAM Nederland is een multi-raciale samenleving en de scholen ondervinden dat in toenemende mate. In Amsterdam- Bijlmermeer is een derde van de leerlingen in het kleuter- en lager onderwijs van buitenlandse komaf. Op sommige scholen is zelfs tweederde van de leerlingen afkomstig uit andere landen. Volgens Henry Dors, team-leider van de schooladviesdienst in de Bijlmer, is veel meer hulp nodig bij de opbouw van een multi- raciale maatschappij. „Wie die hulp nu weigert legt de kiem voor onoverbrugbare sociale en etnische verschillen," waarschuwt hij. Henry Dors was een van de sprekers op de onlangs In de Bijlmer gehou den vergadering, waar geprotesteerd werd tegen de vermindering van het aantal extra leerkrachten. Minister Van Kemenade wil de hulp aan de Bijlmer-scholen terugschroeven naar het niveau waarop andere scho len met soortgelijke problemen ook zitten. Hoewel de minister zijn maat regel enigszins heeft versoepeld, dreigt de gemiddelde klasse-grootte in augustus toch verhoogd te worden van achttien tot bijna twintig. Van daag wordt in Amsterdam opnieuw een demonstratie gehouden, ditmaal tegen de aangekondigde verminde ring van het aantal extra leerkrach ten voor niet-Nederlandstalige kin deren. Naar aanleiding van dit alles spraken wij met Henry Dors. Dors is zelf afkomstig uit Suriname. In 1959 emigreerde hij naar Neder land. Hij werd onderwijzer in Utrecht en studeerde intussen peda gogiek. In 1970 keerde hij terug naar Suriname. Weer een jaar later emi greerde Dors met zijn gezin voor de tweede maal. Na zoveel jaren in Ne derland kon hij moeilijk weer wen nen in Suriname. Sinds 1971 is Dors teamleider van de schooladvies dienst in de Bijlmer. Henry Dors zegt steeds met grote nadruk dat Nederland een multi- raciale samenleving is. Niet overal in het land is dat even goed zichtbaar. Maar zeker in de grote steden is het duidelijk dat de Nederlandse bevol king steeds meer een gemengd ka rakter krijgt. De zorgen van Henry Dors betreffen in de eerste plaats het onderwijs in de Bijlmer, maar blijven daartoe niet beperkt. Zijn verhaal slaat net zo goed op scholen met buitenlandse kinderen elders in het land. En het geldt niet alleen voor het onderwijs, maar ook voor het welzijnswerk. De Bijlmer is een nieuwe stad, zon der traditie. De mensen komen uit alle windstreken en zijn min of meer toevallig in deze satellietstad van deel B handleiding Amsterdam terechtgekomen. Vooral voor de vele buitenlandse arbeiders en Surinamers is de Bijlmer een vreemde omgeving. Daar komt bij dat de lagere inkomensgroepen sterk vertegenwoordigd zijn. Eén op de vijf bewoners vraagt huursubsi die. Het aantal werkende vrouwen is in vergelijking tot de rest van het land zeer hoog: vier van de tien. De Bijlmer heeft ook een erg vlotten de bevolking. Ruim een kwart van de mensen verhuist binnen een jaar. „Het grote probleem van elke huis arts is zijn kaartenbak," zegt Dors. En wat de scholen betreft: „Stel je voor wat het betekent dat je aan het eind van het schooljaar een klas hebt die voor 25 procent uit andere kinderen bestaat. Juist in het Neder landse systeem waarin de samen hang van de klas zo belangrijk is." Doorstroming De snelle doorstroming van de be volking blijkt ook zijn weerslag te hebben op de mensen die werken in het onderwijs en in de welzijnssec tor. Een paar jaar houden ze het vol. Dan zijn ze afgebrand, zegt Dors. „Het is een slijtageslag. Ik ben een van de weinigen.die hier al zes jaar zitten." Het is waar dat de Bijlmer heel wat extra voorzieningen heeft gekregen. Meer dan probleemscholen elders in het land. Is het dan niet redelijk dat de Bijlmer een stapje terug doet om die andere scholen wat meer soelaas te bieden? Geldt dat ook niet voor de gelijkschakeling van Amsterdam bij de toekenning van leerkrachten voor niet-Nederlandstaligen? Dors en zijn medestanders vinden van niet. De extra mankracht, die nu beschikbaar is, is het minimum. „Het is slechts voldoende om de problemen zichtbaar te maken en te beheersen. Het is onvoldoende om ze op te lossen." En hoe moet het dan met die scholen in Den Haag of Rotterdam? Die hebben ook meer hulp nodig, zegt Dors. Henry Dors heeft principiële kritiek Illustratie uit een van de brochures van de schooladviesdienst in Amsterdam-Bijlmer (adres: Kralenbeek 77). op het Nederlandse beleid ten aan zien van buitenlandse en Surinaam se kinderen. De eerste fout is dat de hulp gebaseerd wordt op het percen tage kinderen dat niet- Nederlandstalig is. Alsof alleen zij extra hulp nodig hebben. Alsof het alleen gaat om een intellectueel pro bleem van kinderen die (nog) moeite hebben met de vreemde taal. Sociaal probleem Dors: „De regering ziet onvoldoende dat het hier gaat om een sociaal probleem. Ook de Nederlandse kin deren moeten leren om te gaan met „vreemde" kinderen. En niet alleen de kinderen moeten leren elkaar te verstaan, ook de ouders moeten el kaar leren waarderen, en dat is even eens een taak van de school. Dat betekent dat je niet kunt volstaan met een halve of een hele leerkracht toe te kennen voor opvang van de niet-Nederlandstaligen. Je moet de hele school helpen in dat proces van- integratie." Een tweede fout die Dors signaleert is de tijdelijkheid van de getroffen voorzieningen. De toekenning van leerkrachten voor niet- Nederlandstalige kinderen geldt in eerste aanleg voor twee jaar, daarna wordt de hulp verminderd. Kin deren die twee jaar op een Neder landse school zitten worden geacht goeddeels te zijn aangepast. Na het vierde jaar wordt de hulp in principe helemaal beëindigd. Dors: „Als men bereid was kennis te nemen van bij voorbeeld de Engelse literatuur over multiraciaal onder wijs, zou men kunnen weten dat dit proces van integratie niet in een paar jaar bekeken is. Daar gaan minstens twintig, dertig jaar mee heen. Als je alleen kijkt naar de verblijfsduur in Nederland ben je kortzichtig. Een Turks kind kan in Nederland geboren zijn en al Jaren op een Nederlanderse school zitten, maar dat garandeert niet dat hij zich in Nederland geaccepteerd voelt. Daarvoor is een langdurige beïnvloeding nodig, zowel van de buitenlanders als van de Nederlan ders. Niet voor niets heeft het minis terie van CRM onlangs een werkgroep ingesteld om te praten over de eigen problematiek van de „tweede generatie" van Surinamers. dat zijn dus de hier geboren kinde ren van geëmigreerde Surinamers. Ze kennen Suriname niet, ze hebben geen gemeenschappelijke herinne ring aan het verleden zoals hun ou ders. Ze moeten toegroeien naar een nieuwe cultuur." Die nieuwe cultuur zal geen exclu sief Nederlandse mogen zijn. Daar om moet de school alles doen aan verbreding van het onderwijs. Het begint bij eenvoudige dingen: zor gen dat er ook zwarte poppen in de poppenhoek te vinden zijn, platen aan de muur hangen waarop ook gekleurde mensen zijn afgebeeld, ook eens Turkse of Surinaamse mu ziek laten horen. Maar er is veel meer nodig om kinde ren een eigen identiteit te laten vin den. Nu is het nog zo dat zij in het Nederlandse onderwijs voorname lijk westerse en blanke idealen en helden tegenkomen. Zelfs als een verhaal verteld wordt over de oer wouden is de held nog blank: Tar- zan. Dat betekent jdat er ook ander lesmateriaal nodig is. Dors: „Je merkt het als kinderen een tekening maken. Dan zie je een zwart kind blanke mensen tekenen. Ze durven hun poppetjes niet zwart in te kleuren of met kroeshaar uit te dossen. En als ze het al doen bestaat de kans dat hun ouders vragen: „waarom heb je dat zo lelijk gete kend?" Uit dit voorbeeld blijkt al hoe belangrijk het is dat je de ou ders erbij betrekt." •Het zal niet makkelijke zijn om 'de overheersing van de Nederlandse cultuur' te temperen. Dors: „Het is niet voldoende als er een zwarte pop in de poppenhoek ligt, het is het absolute minimum. Je moet zorgen dat er op school cultuurvoorwerpen zijn uit andere landen, je moet elke dag met andere landen bezig zijn, er moeten projecten worden gedaan waarin verschillende culturen zijn terug te vinden, op elke ouderavond moet iets zichtbaar zijn van die ver scheidenheid." Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK In februari liep de zoutafvoer door de Rijn op tot de nieuwe recordwaarde van 650 kilo per seconde. Dat blijkt een direct gevolg te zijn van een niet gepubliceerde clausule in het ministersakkoord van april vorig jaar om de zoutlozingen juist te verlagen. Deze onthulling doet ir C. van der Veen, directeur van de Amsterdamse gemeentewaterlei dingen, in een nabeschouwing over de interparlementaire Rijnconferentie in het vakblad H20. Op de dag vóór de ministersconfe rentie, schrijft ir Van der Veen, vaardigde de prefect van het de partement Haut-Rhin een decreet uit dat de Franse kalimijnen ver bood, hun zoutlozing te leiden via bufferbekkens in Fessenheim. Uit een latere verklaring van de mi nister van milieuhygiëne van de Duitse deelstaat Baden- Würtemberg bleek dat uit die zoutbekkens tien tot twaalf kilo zout per seconde de doorlatende ondergrond inlekte en zo Duits grondwater verziltte. Het buiten gebruik stellen van de bekkens was een Duitse voorwaarde om met het zoutverdrag akkoord te kunnen gaan. De betreffende hoe veelheid zout komt nu in de Rijn terecht, aldus ir Van der Veen. Volgens ir H. M. Oudshoorn van het ministerie van verkeer en wa terstaat in Den Haag ligt de zaak iets anders. Het zout dat uit het bufferbekken lekte, kw&m, zij het met enige vertraging, toch ook in de Rijn terecht. Nederland was daarom met de Duitse voorwaar de akkoord gegaan. Rimpel Maar dan blijft over dat het buf ferbekken zijn eigenlijke functie niet meer vervult. Het reduceerde piekbelastingen bij lage wateraf voer en smeerde in het algemeen een vijfdaagse weekproduktie uit over een zevendaagse lozingsperi ode, schrijft ir Van der Veen. Daardoor zijn de waterleidingsbe drijven ook, na veel speurwerk, achter de affaire gekomen: het begon eind vorig jaar op te vallen dat in het gemeten zoutgehalte van de rivier om de zeven dagen een rimpel" werd aangetroffen die vroeger niet voorkwam. Die blijkt nu terug te voeren tot de weekendstilte in de Elzasser kali winning. Dit betekent dat, ook al zou de totale zoutafvoer niet door de maatregel worden be' nvloed, de piekconcetraties hoger zullen uitvallen. Dat had vermeden kunnen worden, aldus Van' der Veen, door de bodem van die bekkens af te dichten en ze daarna weer in ge bruik te nemen. „Of men daaraan heeft gedacht, is niet bekend." De Internationale werkgroep van Rijnwaterleldingbedrijven IAWR heeft de Franse regering een ver zoek in deze richting gedaan. Het geheimzinnige Frans-Duitse onderonsje toont voor ir Van der Veen opnieuw aan „hoe bitter no dig het is, te weten wat er gebeurt aan de bron van de verontreini ging". Het gaat hem daarbij niet alleen om zout, maar om alle twij felachtige stoffen die op de rivier worden geloosd. Maar een inven tarisatie van lozingen was zelfs voor de interparlementaire confe rentie kennelijk een te hete aar dappel. Van der Veen vraagt zich af of dat houdbaar is. Blijft men verstoppertje spelen, dan gaan waarschijnlijk de actiegroepen wel inventariseren. Hun gegevens zullen dan onvolledig en soms on juist zijn, maar op de duur toch afdwingen dat de Juiste gegevens op tafel komen. Van een verslaggever DEN HAAG In het eerste kwar taal van dit jaar zijn, in vergelijking met de overeenkomstige periode van vorig jaar, minder personenau to's aangeschaft op afbetaling of met huurkoopcontracten. Dat blijkt uit gegevens van het CBS over het consumptief crediet. Gedurende januari, februari en maart van dit Jaar zijn voor het aanschaffen van personenauto's af gesloten 24.100 afbetalings- en huur koopcontracten, tegen 27.850 in het eerste kwartaal 1976. Het totaal gefi nancierde bedrag was, ondanks het geringere aantal in dit jaar, in beide kwartalen even hoog, namelijk 225 miljoen gulden. Tekeningen. bj£ voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong i i ,L'. Het weer in West-Europa blijft droog. De stabiliteit wordt beli chaamd door een hoge drukge- bied boven de Britse Eilanden. Luchtdruk gistermiddag in Noord-Engeland 1032 millibar. Die hoge druk houdt fronten met regen (Zweden), hagel en natte sneeuw (Finland) en een paar buien (Denemarken) bui ten de achterdeur. Ook de sto ring die gistermorgen Moskou in de buien bracht 23 millimeter in zes uur tijd kan bij ons niets aanrichten. Het tot in de hogere lagen uitgebouwde maximum het centrum ligt op tien twaalf kilometer hoogte ten westen en zuidwesten van de Hebriden staat er borg voor. De temperatuur is gisteren iets hoger geworden met zestien tot zeventien graden maar vooral door de straffe noordelijke wind bleef het in de schaduw erg kil. Er waren in feite twee klimaten: een koud voorjaarsweertje en een stralend zomerweertype op een luw plekje. De aangevoerde lucht was zo droog dat het dauwpunt 's mid dags zestien graden lager lag dan de waargenomen tempera tuurwaarde. Vergeleken met Alexandrov-Gay tussen Sara- tow en Astrakan in het Wolgage- bied gelegen, was dat helemaal niks. Het dauwpunt, ook nul graden daar, was niet minder dan 30 graden lager dan de waargenomen luchttempera tuur. In de laagvlakten ten noorden van de Kaspische Zee woedden dan ook zandstormen. Regen en onweren deed het in noordoost Spanje met 10 milli meter op het bergstation Logro- no in het oosten van Castilië. Voor winterweer kan men te recht op het Jan Mayen (gister middag min twee graden bij noordenwind) en vooral ook op het eilandje Hopen ten zuiden van Spitsbergen (min vijf gra den tijdens sneeuwval). In Roosendaal is de meitempe- ratuur gemiddeld over het et maal juist normaal geweest: 12.6 graden Celsius. De gemiddelde dagelijkse maximumtempera tuur representatief voor de mid dagwarmte bleef met 16.9 gra den Celsius, één graad onder het normale niveau. Eenmaal be reikte het kwik 26 graden (op de 25ste), eerder in de maand vroor het ook eenmaal vlak bij de grond. Interessant is de voor keur van de wind voor de rich ting noordoost: 53 procent tege nover twintig en zeventien pro cent respectievelijk uit zuidwest en noordwest. De overige vijf hoofdrichtingen kregen slechts een tot drie procent. De gemid delde luchtdruk was met 1015 millibar een millibar onder normaal. In de nacht van maandag op dinsdag heeft het in het noord oosten van het land sterk gevro ren. Over vliegveld Eelde werd het min vijf graden op tien cen timeter hoogte. Een tijdje gele den informeerde een lezer in Er- melo er een sterke nachtvorst in hartje zomer. Die zou tijdens de eerste wereldoorlog voorgeko men zijn in juli. Abonnee G. Liefers in Wapenveld reageerde hierop met enkele persoonlijke herinneringen. Volgens hem moet het in 1915 geweest zijn. Het begon op dinsdagnacht op het noordelijk deel van de Velu- we langs de hoofdweg Zwolle- Apeldoorn. Elke nacht vroor het en dat ging zo door tot zondag morgen. Toen was alles in Wa penveld bevroren: bonen, aard appelen en bloeiende bomen. Het lijkt me echter niet geheel zeker of dit nu de gezochte nachtvorst is. Het zou ook kun nen zijn dat het hier een zeer scherpe nachtvorst in juni be treft: op twintig juni 1915 was het in Winterswijk 's nachts mi nimaal een halve graad boven nul en op de dagen daar omheen slechts .anderhalf tot vijf graden boven nul zodat er toen een hele serie nachten met nachtvorst mogelijk is geweest. Abonnee A. Deknatel in Nuis (Groningen) spreekt over een nachtvorst in 1921. Rond de langste dag moet het toen in een nacht van zaterdag op zondag zo erg hebben gevroren dat aar dappelen zwart werden door de lage temperatuur. Strandweer Vandaag veel zon aan zee. Wel koel tot zeer koel in het noorden met veertien tot vijftien graden op de Waddeneilanden waar ae wind rechtstreeks van de Noord zee binnenkomt. Die wind be reikt 's middags kracht vijf. Het zeewater is nog koud: twaalf graden. De zee trekt! Wee rrap porten van gisteren 17 u r Station weer temp. Amsterdam lieht bow. De Bilt licht bcw Doelen half bewolkt Eelde licht bew Eindhoven Don Helder licht bew. Rotterdam Twente 14 Vlissingcn 15 Zd Limburg 16 Aberdeen 17 Athene 22 Barcelona licht bew. 21 Berlijn regenbul 12 Bordeaux Brussel Frankfort 17 Genève Helsinki Innsbruck 13 Klagenfurt regen 11 Kopenhagen Lissabon Locarno 24 Londen 14 Luxemburg licht bcw 16 Madrid Malaga 24 Mallorca Munchen Nice 20 Oslo geheel bew. 15 Parijs 19 Rome 21 Split 22 Stockholm 11 Wenen half bewolkt 14 Zurich Casablanca IS htanbocl Tunis regenbui 23. Hoogwater donderdag 2 Juni Vllsslngcn 2.47-15.10 HarlngvlleLslulzen 3.04-15.33, Rotterdam 4.55-17.25, Schevcnlngen 4.00-16.30. IJmulden 4.33-17.03, Den Hel der 9,02-21.29, HarUngen 11 13-23 40, Delfzijl 0.42-1.13 De gezlnskaart, waarop een gezin voordelig met de trein kan reizen, was tot nu toe alleen voor wettige echtparen verkrijgbaar. De NS heeft nu besloten ook de ouders die niet voor de wet getrouwd zijn, dat voordeeltje te gunnen. Niet iedereen is daar blij mee. Wel al die ouders waarschijnlijk, maar niet de mensen die zelf bij de Spoorwegen werken. In De Koppe ling. het personeelsblad van NS, legt een personeelslid uit waarom niet: „Die maatregel zal wel meer voortkomen uit commerciële mo tieven dan uit sociale. Nu hoeven commerciële motieven natuurlijk niet slecht te zijn. Maar ik vraag me af, waarom NS verschil maakt tus sen benadering van NS- werknemers en de betalende reizi ger". Het verschil zit 'm hierin, blijkt uit het vervolg van de brief, dat een man of vrouw die bij de Spoorwegen werkt, nooit en te nim mer voor de gezinskaart in aanmer king komt zolang hij of zij niet officieel getrouwd is, ook al houden ze er een gezin met tien kinderen op na. Zó ruimdenkend zijn ze dus blijkbaar toch niet bij de Spoorwe gen. De briefschrijver kan zich niet voorstellen dat dit de bedoeling van zijn werkgever is en besluit als volgt: „Ik mag dan ook aannemen dat binnenkort de mededeling zal verschijnen dat de niet wettig ge huwde NS-er in aanmerking kan komen voor uitbreiding van zijn/ haar vervoersfaciliteiten. Zo niet, dan laat NS zich aardig In de ge- zins-kaart kijken". Die briefschrijver kan lang wach ten. Het antwoord van NS laat niets te raden over: inderdaad wa ren er commerciële redenen om de kaart aan meer ouders te verkopen, want dat brengt klanten in het laa tje. Niet als Je de gezinskaart aan meer personeelsleden verstrekt, want die krijgen treinvervoer met korting. Het antwoord is overigens in wat officiëler termen gesteld: „Voor vervoersfaciliteiten gelden andere regels, omdat deze facilitei ten onderdeel zijn van de ar beidsvoorwaarden. Voor deze ar beidsvoorwaarden sluit NS in prin cipe zo veel mogelijk aan bij de rechtsregels die in de Nederlandse samenleving gelden. Met name wanneer het gaat om het toeken nen van rechten aan relaties van een personeelslid, wordt gekeken naar wat op andere gebieden ge beurt (zoals sociale wetgeving, pen sioen e.d.). In deze gevallen is het formele gehuwd zijn („huwe lijkscontract") meestal de rechtsgrond van de faciliteit". En zo wil NS het houden ook, hoe wel er toch een heel verschil is tussen bijvoorbeeld een pensioen, een werkloosheidsuitkering en zie kengeld aan de ene kant en een NS-gezinskaart aan de andere kant. Niet-getrouwden kunnen in veel gemeenten trouwens zelfs een huis krijgen als ze een bepaalde tijd samenwonen. Toch leuke din gen voor die mensen, de ge- zinskaarten, maar dan wel alleen voor de mensen die geen baan bij de Spoorwegen hebben. De serie piktogrammen de blau we bordjes op de stations, waaraan je kunt zien waar de w.c. is, de uitgang, de bagagekluis, het res taurant en nog veel meer is met een nieuw exemplaar uitgebreid: een overstap-piktogram, te herken nen aan een reiziger met koffer en een pijltje naar beide richtingen op alle daarvoorln aanmerking ko mende plaatsen in het boekje zal staan. Er wordt althans naar ge streefd. (zie plaatje). Om verwarring te voorkomen: de afbeelding bete kent niet, dat alle heren met kof fers onmiddellijk de pijlen moeten volgen dat zou pas goed verwar ring geven en evenmin dat het teken niet voor vrouwen of mannen zeer koffer bedoeld zou zijn. Het nieuwe piktogram, meldt De Kop peling (weekblad voor het NS- personeel), is in het spoorboekje opgenomen, en wijst de reiziger er op dat in bepaalde verbindingen het overstappen op een 'andere trein erg gemakkelijk gaat, zonder trappenlopen. Hoe makkelijk dan wel? „Het nieuwe piktogram wordt gebruikt in situaties waar de trein op hetzelfde perron aan de over kant staat, ofwel recht tegenover de aankomende trein, dan wel schuin daar tegenover. En, nog makkelijker, waarop dezelfde plaats gewacht kan worden als waar bij de aankomende trein wordt uitgestapt tot de nieuwe trein komt voorrijden". Uitzoeken dus maar, want dat staat er natuur lijk niet allemaal bij in het spoor boekje. Het staat trouwens niet eens op alle pagina's, waar zo'n trappenloze overstap op voorkomt. Ruimtegebrek op die pagina's, zegt De Koppeling, maar belooft er bi] dat de aanduiding volgend jaar wel Als president Carter toch wil bezui nigen, moet hij schapen op de ga zons rondom het Witte Huis zetten; als die het gras kort houden in plaats van maaimachlnes, spaart dat per Jaar zo'n 1400 liter benzine uit. Met dat voorstel, onderdeel van een compleet energie- besparingsplan voor het Witte Huis, ls een actiegroep uit San Francisco bij de Amerikaanse president op be zoek geweest. In hun plan ls ook de Installering van zonnecollectors op het dak van het Witte Huls opgeno men; die zouden de bewoners elke dag aan ongeveer 2000 liter warm water kunnen helpen. Verder heeft de groep een gekoelde „slaapveran- da" voor de Carters bedacht voor als het erg warm ls, en zou het presi dentsgezin volgens hen zonnescher men moeten laten aanbrengen voor alle ramen van het huis en dat zijn er nogal wat. Overigens zou Carter, als hij de be sparingsplannen wil uitvoeren, niet de eerste schapenhoudende presi dent van de Verenigde Staten zijn: in de eerste wereldoorlog al liet pre sident Woodrow Wilson zijn grasvel den door een kudde schapen bij houden. De Jordaches van de gelijknamige tv-serie schijnen veel kijkers in een staat van opperst medeleven te kunnen brengen. In de Zuidafri- kaanse stad Johannesburg had een man, die in een t.v.-zaak naar een aflevering stond te kijken, zich ab soluut niet meer in de hand. Terwijl zijn held Tom Jordache op het to neel van een theater door drie maf fia-gangsters in het nauw gedreven werd, raakte de man zo opgewon den dat hij op het toestel toe rende, een pistool trok, uitriep „ik zal ze wel krijgen, Tom!" en een van de gangsters in de rug schoot dwars door het scherm heen. De eigenaar van de zaak weigerde later de naam van zijn bezoeker te noemen, want „hij geneerde zich toch al zo ver schrikkelijk omdat hij zich zo had laten gaan". Een zakenrelatie voer je geen bo terhammen en gras, en de gast die zich bij de Grafische Inrichting En schedé Zn in Haarlem heeft geïnstalleerd is dan ook geen mens, maar een geit. Het dier is, weet het Haarlems Dagblad, gewoon het ter rein opgewandeld, proefde een hap je mals gras en is toen meteen maar gebleven. Behalve het smakelijke groen van de gazons bevalt ook de grote belangstelling het dier uitste kend; er ls altijd wel Iemand van het personeel die een goed belegd boterhammetje over heeft. Zolang er niemand om de geit komt, mag ze blijven logeren. De Amerikaanse importeur van Chinese wodka heeft tegen zijn col lega die het echte Russische spul invoert, bij de rechter een klacht ingediend. De „Chinees" eist een dwangsom van vijf miljoen dollar, als zijn concurrent niet onmiddel lijk ophoudt met zijn leugenachti ge reclame (zoals de klager dat noemt). Het gaat allemaal om de geadverteerde prijs van de twee merken, waarmee de importeurs te gen elkaar op proberen te bieden. Maar wie nu denkt dat het om de laagste prijs gaat. heeft het mis: ze gaan er allebei prat op de duurste wodka ter wereld te leveren. „Nieuw China" houdt vol dat zijn merk „Grote Muur" het duurste is, en is woest dat zijn concurrent zijn „Solichnaja" als de allerduurste aanprijst. Terwijl Je toch zou ver wachten dat zich socialistisch en communistisch noemende staten het volk Juist aan de goedkoopste wodka zouden willen helpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5