ans op slachtoffers kleiner Aantjes spreekt van onverstandig besluit Politie nam foto's gijzeling in beslag WAT DOET ASPRO BRUIS TEGEN HOOFDPIJN. Zeven kinderen uit Bovensmilde nog in het ziekenhuis Philips batterijen, die gaan lang mee. "Yssen kapers en gegijzelden groeit relatie gapers geven lo^ts toe Andriessen tweede voorzitter CDA-fractie eerst m'n QoudJduO^fe opeten..! j Ouders gegijzelde kinderen danken overheid PHILIPS Voor alles dat heel goed spelen draaien bewegen verlichten moet.. Fotograaf laat het er niet bij zitten Werkloosheid AG 31 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet I i onze Haagse redactie N HAAG Op het ministe- Gvan justitie in Den Haag :t men er meer en meer van dat er zowel in de trein als .Ie school een vertrouwensre- ïk is gegroeid tussen overval- itwtj en gegijzelden. De kans op latijelijke incidenten is daar- lettte aanzienlijk afgenomen, zo ht 'dt gehoopt. :en li?t kans dat de overvallers mensen 'vaHn neerschieten met wie ze nu al dan een week In afgesloten ten alle ongemakken delen Is iger dan in de eerste dagen van de gijzelingen, toen er nog nauwe lijks contacten waren tussen over vallers en gegijzelden, zo wordt gere deneerd. In verschillende kringen in Den Haag Wordt bevestigd dat er inderdaad zo langzamerhand in trein en school sprake is van een relatie met enig wederzijds vertrouwen. BIJ de gijzelingen in Wijster en Amster dam, anderhalf jaar geleden, was na verloop van tijd ook van een dergelij ke verhouding sprake. Een woordvoerder van het ministe rie benadrukte gisteravond overi gens wel dat er ondanks dit nog steeds sprake is van een hachelijke situatie, en dat de ervaring heeft geleerd dat iedere gijzeling weer op een geheel andere manier verlooDt. Op het ministerie, waar het crisis centrum in verband met de gijzelin gen gevestigd is, was er het gehele plnksterweekeinde een bezetting van omstreeks vijftig mensen, onder leiding van wisselend minister Van Agt (meestal 's nachts) en staatsse cretaris Zeevalking (overdag). Regel matig vervoegden zich andere be windslieden (premier Den Uyl, de ministers De Gaay Fortman, Van der Stoel, Van Doorn en Stemerdink) voor beraad. Opvallend was dat de gehele nacht van zaterdag op zon dag, het merendeel van deze minis ters in het crisiscentrum aanwezig bleven. Volgens een woordvoerder hield dit niet direct verband met de situatie in de trein of in de school, maar verder is die nacht vooral ge sproken over de vraag hoe het verder het ziekenhuis il. Erielingspop. ;t, zo^ top lovi Vervolg van pagina 1 gen belden op tijd hun mediclj- Er is wel contact met een zesde- medisch studente van 23 Jaar, de trein gegijzeld is. Zij heeft leling gedaan over de ge- ieidstoestand van de mensen trein. De toestand van de :ere vrouw wordt stabiel ge ld. In de trein zit ook een ver- iter. r weigeren de kapers ook nu gen Jvoortdurend elke bemiddeling. poging daartoe van de ex- 111 ïrwijzer en RMS-mlnlster Kuhu- 1, referendaris op het (Neder- itriaftse) ministerie van onderwijs, is k vage week op niets uitgelopen. De and wallers volstaan met hun eis om touwen met een aantal Molukse ge- eenttteerden per vliegtuig het land ni zaie gaan. Volgens het beleidscen- fi pin is er voor een vlucht met onze- irch I bestemming geen vliegtuig- ;rius fanning te vinden. Vandaar de eriusiran de regering om, alvorens 1 vicafcr te onderhandelen, eerst die emming bekend te maken. Hoe if het contact met de kapers is, t onder meer uit het feit dat ze ilefoon soms laten rinkelen zon- (54) kelfs maar op te nemen. Doen ze rectewei, dan is hun reactie vaak c is h^sief. Hieruit wordt opgemaakt, ituurfret verzet van de kapers nog heeriniet gebroken is. ctiefu lijke fcerste pinksterdag hebben mi- i bij Ar Stemerdink (defensie) en lecretaris Van Lent een be- gebracht aan de troepen die bij ;elingen zijn ingezet. wereK iorgen was het precies een Juar I geleden dat de gijzelingsacties jubil#°vensmilde en Onnen begon- nog 1 Gedurende het pinksterweek- - Hngen enkele malen voedsel- tten naar de trein en de >1. De berichten over de ge- eidstoestand van de overval- en vier gegijzelde leerkrachten school zijn vaag. Uit het feit steeds weer voedsel accepte- ordt echter opgemaakt dat :ezondheid in ieder geval niet wensen overlaat, onder de trein is een grote maakbeurt op touw gezet. De, heurs die voedsel brachten - het vuilnis mee terug. Er ^en n schoppen mee naar de trein 1950jpaen. omdat men aanvankelijk gerety dat de kapers het vuil wilden sloot Iven. Behalve eten en mediclj- hjke bngen er ook rookwaren, scho nk wieren en gezelschapsspelletjes e begde trein, om di •langstelling van nieuwsgierige was het hele weekend nogal 'lijk. Vooral de trein trok veel ht van met kijkers gewapen- tnsen. Op een gegeven moment oude rijksweg tussen Haren w les door vijf kilometer lange eeeu»in ^lde richtingen versperd, lerdaf de mensen die bij de trein gten zijn, betekende dit vaak oponthoud. Alleen een ljsco- zijn nog enkele kinderen voor observatie opgenomen. Hier een meisje met haar moet met de Zuldmolukkers in Ne derland na afloop van de gijzelingen, overigens zonder nog tot conclusies te komen. Staatssecretaris Zeevalking gaf in het crisiscentrum enkele keren een korte persconferentie, waarin hij toelichtte dat er met de kapers voor namelijk wordt gesproken over za ken van huishoudelijke aard zoals eten, schoonmaken etc. De vorderin gen van de contacten met de over vallers zit vooral vast op de weige ring van de Zuldmolukkers om te zeggen waar ze met de door hen geëiste Boeing naar toe willen. Zee valking zei gistermiddag overigens de indruk te hebben dat de kapers ook wel akkoord zullen gaan met een ander type vliegtuig. Hij benadrukte dat de telefoonverbinding tussen de kapers in de trein en die in de school niet met opzet door de autoriteiten is defect gemaakt, maar dat er sprake is van een technisch mankement. Op het ministerie van Justitie werd mee gedeeld dat er alleen vanuit de school wordt aangedrongen op her stel van de telefoonlijn. Zelfde man De directeur-generaal directie poli tie van het ministerie van justitie, mr A. J. Fonteijn, zei zondagnacht dat de contacten met de overvallers in de trein en de school steeds met de zelfde Zuldmolukker plaatsvinden, „een soort chef d'équipe". De hou ding van de kapers via de telefoon varieert volgens deze woordvoerder van koel tot agressief, terwijl men voor de autoriteiten buiten de school en trein geen enkele keer een naar hartelijkheid neigend woord heeft overgehad. Minister Stemerdink van defensie en zijn staatssecretaris Van Lent brachten zondagmiddag per heli kopter een bezoek aan de militairen in Drente, die betrokken zijn bij de gijzelingen. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken deelde gistermiddag mee dat hij vandaag niet naar Londen zal ver trekken om deel te nemen aan de Europese conferentie over internati onale terreur. De Gaay Fortman heeft het te druk op het crisis centrum in Den Haag. ADVERTENTIE Aspro Bruis lost in watervolledig op. Bereikt daardoor het snelst de piekwaarde pijn zich bevindt en begint direkt te werken Afdoende en langdurig Het Innemen van Aspro Bruis gebeurfderhalve met een maximum aan pijnstillend effekt en een minimum aan risico omdat het reeds opgelost is Zo'n doosje Aspro Bruis hoort daarom ook thuis In de vakantie koffer Voorde zekerheid Want op vakantie heeft niemand tijd voor hoofdpijn ASPRO BRUIS,VOOR IEDEREEN DE BESTE OPLOSSING, Van een onzer verslaggevers ASSEN Slechts zeven kinde ren van de 27 kinderen die bij de gijzeling in Bovensmilde be trokken waren, verblijven nog in het Wilhelminaziekenhuis te Assen. Waarschijnlijk zullen ook zij vandaag of misschien morgen naar huis mogen keren. Zondag laat in de morgen werden tien kinderen uit het ziekenhuis ont slagen. ZIJ kunnen bij hun ouders uitzieken. Het kind dat waarschijn lijk een hersenvliesontsteking heeft opgelopen, maakt het goed en is koortsvrij. Er zijn twee (verschillen de) ouders die ook door het virus zijn aangetast. Ook zij maken het goed en kunnen thuis verder verpleegd worden. De aard van het virus is nog steeds niet bekend. Het duurt volgens woordvoerders van het ziekenhuis, zeker nog drie tot vier dagen, eer dat bekend is. Dat is een normale gang van zaken bij een dergelijk laborato rium-onderzoek, aldus de medische staf. De kans op besmetting bij an dere inwoners van Bovensmilde is nog steeds niet uitgesloten, maar de mogelijkheid neemt wel af. Aanvan kelijk was er zaterdag nog zorg over de gezondheidstoestand van de kin deren. Dokter Nelck, kinderarts van het Wilhelminaziekenhuis, deelde op een persconferentie zaterdagmiddag mee dat men over de aard van het virus niets kon zeggen. De bij verschijnselen noemde Nelck toen nogal verontrustend. Sommige kin deren lagen aan een infuus om uitdroging, door te veel braken, te voorkomen. Verder vertelde de kin derarts dat de ziekte zeker niet opge lopen is door het voedsel dat naar de school werd gebracht. „Dergelijke virussen kunnen optreden waar te veel mensen zich in een te kleine ruimte bij elkaar bevinden en waar de spanning te groot is. Andere ver schijnselen zijn kramp en neerslach tigheid. De gezondheidstoestand van de zwangere vrouw in de trein lijkt redelijk goed. het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer Van onze parlementsredactle DEN HAAG De voorzitter van de voormalige fractie van de ARP in de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes, vindt het een „politiek erg onverstandige be slissing" van de nieuwe CDA- fractie in de Tweede Kamer om de KVP'er Andriessen aan te wijzen als tweede fractievoor zitter na lijsttrekker Van Agt. Van een onzer verslaggevers ASSEN Vier ouderparen van ge gijzelde kinderen hebben namens al le ouders van de kinderen uit de school hun waardering uitgesproken voor de handelwijze van de overheid in deze kwestie. De ouders van de vier kinderen wensten verder ano niem te blijven omdat zij, zoals ze zeiden, vreesden voor belaging door de pers en daar hadden ze volgens hun zeggen al genoeg last van onder vonden. „Onze morele vrijheid wordt door de pers aangetast", aldus de ouders. Ook deelden zij mee dat de kinderen het meest bang waren ge weest toen er vanuit de school ge schoten werd op de gestoorde vrouw (dinsdag) die door de politiebewa king was heengelopen en vlak voor de school stond. De kinderen wisten aanvankelijk niet dat er naast de vrouw werd gemikt. De ouders zelf voelden zich het wanhopigst toen het moment van de bevrijding was aangebroken. Het idee dat hun kind alsnog niet naar huis mocht gaan was hierbij de belangrijkste factor. Aantjes zei dat zaterdagavond in een tv-uitzending van de NCRV. waar hij voor het eerst zijn stilzwijgen doorbrak nadat de CDA-fractie in de eerste vergadering na de verkiezin gen vorige week donderdag de twee de man op de CDA-IiJst Aantjes pas seerde en Andriessen bij meerder heid van stemmen tot tweede voor zitter koos. Behalve Aantjes liet ook de voorzit ter van de voormalige CHU-fractie Krulslnga weten de uitslag van de stemming in de CDA-fractie onver standig te vinden. Volgens Aantjes liet ook de voorzitter van de voorma lige CHU-fractie Kruisinga weten de uitslag van de stemming in de CDA- fractie onverstandig te vinden. Vol gens Aantjes was ook de CDA- partijvoorzitter Steenkamp (oor spronkelijk KVP) „perplex", en lijsttrekker Van Agt (eveneens KVP) „geschokt" door de uitslag van de fractiestemming, die voornamelijk door uit de KVP afkomstige CDA'ers tot stand was gebracht. Aantjes benadrukte dat het hem .nlet om zichzelf gaat, maar „om onze aanhang die op mij als eerste man na de heer Van Agt heeft gerekend. Die mag ik niet in de steek laten". Aan tjes wees erop dat het CDA bij de verkiezingen van vorige week in van oorsprong sterke KVP-provincles verlies heeft geleden, en in traditio nele protestants-christelijke provin cies winst boekte. Vandaag opnieuw Zoals bekend werd vorige week don derdag in Ae nieuwe CDA-fractie af gesproken dat er vandaag opnieuw zou worden gesproken over de neteli ge kwestie van het tweede voorzit terschap, nadat met name Aantjes fel tegen de uitslag van de stemming ADVERTENTIE op 1 c g^deed goede zaken. En een an- kans Seld te slaan uit het ^ren van kijkers. BIJ Smilde de ring waarbinnen geen -Jfsglerigen meer werden toege- HezS pUder gemaakt. Een gezamen- - jkerkdlenst van de dorpelingen nipid^1 sportveld kon daardoor niet r Jtn bezocht door mensen uit de Van een onzer verslaggevers ASSEN Fotograaf Hans Peters van het Algemeen Nederlands Fotopersbu reau (Anefo) heeft het afgelopen weekeinde een vervelende ervaring gehad in Bovensmilde, toen een politieman van de rijksrecherche hem zijn foto-apparaat afpakte, met de mededeling, dat de fotograaf zijn materiaal maar als in beslag genomen moest beschouwen. De fotograaf die de vrijkomende kinderen fotogra feerde moest zelf onmiddellijk mee naar het hoofdkwartier van de rijksre cherche in Smilde. Hij heeft van de politie geen mededeling gekregen waarom zijn materiaal nu eigenlijk in beslag genomen werd. Cor Rodenburg, voorlichter van de provincie Drente, zei later, dat het materiaal afge pakt was, omdat er een foto bij zou zijn, waarop een uit de school gevluchte Zuldmoluk ker te zien zou zijn. Deze zou, volgens Rodenburg, zijn kans hebben waargenomen tijdens de chaotische situa tie, die ontstaan was. toen de ruim honderd kinderen de school mochten verlaten. De ze uitspraak is door de voor lichter van Justitie, de heer Van Leeuwen met klem te gengesproken. Maar waarom de film dan wel in beslag ge nomen was. wist hij ook niet te vertellen. Duurde lang Nadat Hans Peters bij de rijksrecherche en bij Justitie protest had Ingediend tegen de gang van zaken, duurde het nog tot zondagochtend eer hij het betreffende mate riaal (drie filmrolletjes) weer kon ophalen bij de rijksre cherche ln Assen. In de tus sentijd pendelde Peters tus sen allerlei overheidsinstan ties heen en weer om er ach ter te komen waar de films eigenlijk werden bewaard en hoe hij ze kon terugkrijgen. Pas toen de heer Van Leeu wen van Justitie zich per soonlijk met de zaak bemoei de, kwam het materiaal vrij snel boven water. Er waren toen door de politie al af drukken van gemaakt, die Hans Peters niet kreeg. Hans Peters bevond zich, toen hem zijn materiaal werd afgeno men. niet op speciaal verbo den-terrein. Collega fotografen die rondom hem heen werkten, bleven onge moeid. Na de gijzeling in Bellen, waar Peters indertijd ook materiaal werd afgenomen, is het overlegorgaan pers. Justi tie, politie opgericht om richtlijnen op te stellen voor Journalisten en fotografen in dergelijke gevallen. Dit ls ge beurd na klachten van de Ne derlandse Vereniging van Journalisten (NVJ). BIJ de gijzeling in Bellen moesten verschillende malen fotogra fen hun spullen Inleveren bij de politie (vooral Duitse foto grafen overkwam dat toen herhaalde malen). Niet netjes Hans Peters is stellig van plan het er niet bij te laten zitten. Vla zijn werkgever, di recteur J. Evers van Anefo en de NVJ wil hij de zaak aan hangig maken. „Allereerst ben ik niet bepaald netjes behandeld, en ten tweede hebben ze m'n negatieven wel erg lang gehouden. Bo vendien waren ze, toen Ik ze terugkreeg, zwaar overont- wikkeld Het ergste ls dat Ik deze foto's, van de vrijlating van de kinderen, zaterdag niet heb kunnen publiceren. Dat heeft natuurlijk geld ge kost. het waren goeie platen. Ik dien daarom een schade claim ln, maar hoe hoog die wordt, weet ik nog niet. Dat moet ik nog overleggen met mijn werkgever en de NVJ." aldus Hans Peters. De NVJ was dit weekeinde Voorlichter van justitie Van Leeuwen (links) in gesprek met Anefo-fotograaf Hans Pe ters (rechts) toen zijn film materiaal nog soek was. niet bereikbaar voor com mentaar. had geprotesteerd. Het tweede voor zitterschap wordt zo belangrijk ge acht omdat wordt aangenomen dat deze na de kabinetsformatie vrijwel vanzelf fractievoorzitter is wanneer Van Agt weer in het kabinet zitting neemt. Aantjes liet voor de televisie doorschemeren na de voor hem en zijn achterban teleurstellende gang van zaken wel moeite te zullen heb ben met het alsnog op zich nemen van het tweede voorzitterschap, maar dat hij dat waarschijnlijk toch zal doen om de kiezers niet teleur te stellen. CDA-minister Boersma noemde za terdagmiddag voor de VARA- microfoon het treffen in de CDA- fractie een „bedrijfsongeval". Hij zei het op zichzelf logisch te vinden dat Aantjes fractievoorzitter van het CDA wordt wanneer Van Agt op nieuw minister wordt. Vervolg van pagina 1 De voorlopige notitie van het plan bureau is een oppervlakkige „moder nisering" van het rapport „de Neder landse economie in 1980". dat vorig Jaar werd uitgebracht. Dat rapport raamde voor 1980 een werkloosheid van 150.000, uitgaande van een om vangrijke stimulering door de over heid van de investeringen via de nieuwe „wet op investeringsreke ning". en uitgaande van een beheer sing van de groei der collectieve voorzieningen volgens de z.g. „één- procentsoperatie." Minder groei Vorig jaar ging het planbureau ,nog uit van 3,75 procent economische groei gemiddeld per jaar In de nieuwe voorlopige notitie is dit 3.5 procent. De inflatie wordt overan- derd geraamd op ruim 6 procent per jaar, en de reéle loonsverbetering voor de „modale" werknemer onver anderd op 1,5 procent Jaarlijks. Bij dit laatste cijfer moet echter worden aangetekend dat thans wordt veron dersteld dat „incidentele" loonstij gingen. zoals promoties en hogere betalingen wegens een gemiddeld stijgend opleidingsniveau, een stij ging van loonkosten van zeker an derhalf procent zullen veroorzaken. Vorig Jaar werd nog gedacht dat de post ..Incidenteel" hoogstens één procent zou beslaan. Bij de nieuwe gedachten over „incidenteel" is er dus bij 1,5 procent ruimte voor reële loonsverbetering al geen plaats meer voor verhoging van cao-lonen anders dan via prijscompensaties. Overleg Het planbureau raamt thans wel een herstel van bedrijfswinsten, en een jaarlijkss stijging van investeringen met 7 procent. Dat niettemin de werkloosheid toch sterk kan oplo pen, komt mede door een toeneming van de beroepsbevolking die sneller verloopt dan een Jaar geleden nog werd voorzien. Minister Boersma vertelde zaterdag dat hij nu al bezig is centraal overleg te organiseren met vakbeweging en organisaties van werkgevers. „Dat kan niet wachten." vond Boersma. Het nieuwe kabinet zal meteen moe ten beginnen met een beleid om de werkloosheid terug te dringen. „Leve mijn vader, die sijn slaap opof fert voor aijo Ueve dochter

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3