ud-senator ontsnapte aar net aan de dood Tien studierichtingen met studentenstops eldgebrek ongehuwde moeder Alléén in de Hema eTijd eTijd Tijd iTijd eTijd Broodjesmix BijTienertoerkaart dagkaart kado. '5 Lekker vers brood metPinksteren 1) bakt't zelf van Tegen twee Eindhovense röntgenologen weer gevangenisstraf geëst Jeugdleider krijgt hoge post in Kremlin O NU 2 BEHA'S I jntijnen getuigen in Amsterdam irmte ii 'kille k in fee ekblad Politieman omgekomen bij ongeluk Plan staatssecretaris Klein: KOOP MANS kwart ziet desondanks na twee of drie jaar een positeve ontwikkeling HEMA ARC;7 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartel 11 erman Amelink ^-IRDAM In het gebouw van de Vrije Universiteit van Amsterdam wordt vandaag een ië-tribunaal gehouden. Een aantal mensen dat de praktijken van de militaire junta aan heeft meegemaakt zal getuigenis afleggen van wat ze hebben gezien en gehoord. ADVERTENTIE) EeU V£m de &etu,een de 65-jarige I li oud-senator Enrique Erro uit Uru- ncberq guay. Door de militaire dictatuur die in 1973 in Uruguay aan de macht kwam. was hij genoodzaakt in Bue nos Aires, de hoofdstad van Argen- tienië, te gaan wonen. Wij spraken gisteren met hem over zijn ervarin gen met de Argentijnse militaire re gering. (ADVERTENTHE) 1 Sandberg de museumwereld het n»van de periode-Sandberg i tif> Een interview van Ben n over wat er de afgelopen allemaal omging: j berg over conflicten. tp toppogingen, pingelen, de usl van Picasso, de koude h( g en de goede ischappen van erdammers. viteiten in handel en industrie aan de multinationals worden overge dragen. De grootgrondbezitters moeten weinig meer van de dicta tuur hebben omdat ze problemen hebben met zaaigoed en de distribu tie van vlees". vil de dwars door alle ilructuren heen groeiende smatische beweging? Wat itimentele bevlieging, wat He spiritualiteit? Waar ligt ens tussen geëxalteerd geklap en echte atie? Een reportage van Bronkhorst en Ton Ujveen It kerk formatie mg gaat de letsformatie duren? Hoe moeten de afspraken zijn n regering en fracties? :ijn de eisen van de eweging? Rob Vermaas en Smit verkennen de igen jarten jelifk een sport zonder fcsie, gemopper en emotie pch niet? Piet van der Eijk nereldkampioen-in- fling Christ van der >en in actie bij het Idkampioenschap vijfkamp jrne. een betoverend lebeuren voor proefabonnement |n dt Ti|d voor 5 gulden. posirtgel renden nan de Tijd idnummei 6 Amsterdam, ontvangst van acceptgiro f p f Po"' telcrdnoi it koop t 2.2b tmtnltn tel 020 - 23 39 84 U Enrique Erro: ..Toen op 27 juni 1973 de staatsgreep in Urugay plaats vond. was ik voor mijn werk in Ar gentinië. Ik ben daar toen gebleven omdat het gevaarlijk voor mij was in Argentinië. De Uruguese regering heeft toen aan de Argentijnse rege ring om mijn uitlevering gevraagd, maar dat werd geweigerd. Zelf maak te ik in een brief aan de Argentijnse regering op 21 oktober 1974 Tijdens een in Buenos Aires enige tijd geleden gehouden internationa le juridische conferentie heeft de Argentijnse hoogleraar, Daniel Vic tor Antokoletz, het geval van Enri que Erro gebruikt als voorbeeld voor de manier waarop Argentinië de mensenrechten schendt. De Ar gentijnse autoriteiten hebben hem dat niet in dank afgenomen want, zo vertelt Erro. op 10 november van het vorig jaar is Antokoletz ontvoerd en sedert die tijd is er niets meer van hem vernomen. Publieke opinie Erro benadrukt dat zijn vrijlating op 3 november van het vorig Jaar het gevolg is van de druk van de inter nationale publieke opinie. Daarom vindt Erro een tribunaal zoals van daag gehouden wordt in de Vrije Universiteit van zo groot belang: „Doordat wij hier vertellen over wat er in het zuidelijk deel van Zuid- Amerika gebeurt, maken we de strijd tegen de onderdrukking die daar aan de gang is, mogelijk", al dus Erro. Ondanks de dood van Juan Peron en de zeer krakkemikkerige regering van Isabel Peron is het Peronisme als zodanig niet dood, meent Enri que Erro. „Er is nog steeds een be langrijke volksbeweging. De militai re dictatuur in Argentinië (en ook in andere landen) is er niet In geslaagd zich een basis bij het volk te ver schaffen. Men zegt vaak dat Zuid- Amerika fascistische staten heeft, maar dat is niet juist. Het fascisme in Italië, Duitsland en Spanje werd gedragen door een deel van het volk en daarom waren deze landen fascis tisch. Latijns-Amerika kent alleen naar de barbaarsheid van het fas cisme". Plan „Het is geen toeval dat alle landen in Zuid-Amerika dictaturen zijn ge worden", aldus Enrique Erro. „Uru guay, Chili, Argentinië zijn niet toe vallig in militaire handen gevallen. Daar zit een schema achter, een plan. Het zijn vooral de grote bui tenlandse ondernemingen die de mi litaire dictaturen gebruiken om de eigen belangen te dienen. Het Zwit serse bedrijf Nestlé is er onlangs in geslaagd een groot deel van de Ar gentijnse voedingsindustrie in han den te krijgen. Shell is betrokken bij de olie-exploitatie in Argentinië. Op die manier gaat alles wat wij hebben naar het buitenland zonder dat we er zelf beter van worden. Maar liefst 75 procent van het Argentijnse spaargeld is belegd bij buitenlandse banken. Het Argentijnse volk neemt dit niet meer. De burgerij is boos op de militaire dictatuur omdat alle acti- Behalve door Enrique Erro, wordt tijdens het Argentinië-tribunaal ook het woord gevoerd door een aantal leden van de Argentijnse commissie voor de rechten van de mens. Onder hen bevinden zich Roberto Gueva ra, een broer van Ernesto „Che" Quevara, een advocaat die vele poli tieke gevangenen heeft verdedigd, Lilia Massaferro, en Eduardo Duhalde. Tijdens een gisteren gehouden persconferentie wees Eduardo Du halde erop dat de situatie in Argen tinië voor de politieke gevangenen het ergste is van heel Latijns- Amerika. De Argentijnse regering heeft nota bene zelf toegegeven dat er in één jaar meer dan 4000 mensen vermoord zijn, aldus Duhalde. Er worden verder ongeveer 30.000 men sen vermist en er zijn 10.000 erkende politieke gevangenen. Tijdens het gesprek dat een aantal leden van de Argentijnse delegatie gisteren had met staatssecretaris van buitenlandse zaken Kooijmans heeft de staatssecretaris verklaard, zo vertelde Dr Guevara, dat het voor Nederland een principezaak is om op te komen voor de rechten van de mens. Duhalde voegde hieraan toe Met de Tienertoerkaart kun je 8 dagen per spoor heel Nederland door. Voor maar f 39,—. En koop je'm in juni, dan krijg je er ook nog's een dagkaart bij. Da's helemaal mooi. Kun je je vriend, vriendin, broerof zus ook's een dagje mee de trein in nemen. En Nederland in. De Tienertoerkaart geldt t/m 19 jaar.Bij't loket even een bewijsje meebrengen waaruit je leeftijd blijkt. Plus een pasfoto. En niet dringen. dat het niet de gewoonte van de commissie is om regeringen voor te schrijven wat ze moeten doen. Het staat elk land vrij om die methode te kiezen die in het concrete geval wenselijk lijkt. Na het gesprek, vin den de leden van de Argentijnse delegatie, is het woord aan de Ne derlandse regering. Misschien zou het een aardig initiatief zijn om de grens van 750 politieke vluchtelin gen die ons land jaarlijks opneemt iets te verhogen, zo suggereert een van hen. RIETHOVEN De 25-jarige wachtmeester van de rijkspolitie J. Deij uit Bergeijk is gisteravond in de gemeente Riethoven om het le ven gekomen. De door hem bestuur de politieauto botste door nog on verklaarbare oorzaak tegen een boom. Van onze onderwij sredactie DEN HAAG Staatssecreta- (ADVERTENTtE) ris Klein (wetenschappelijk on derwijs) is van plan aan tien studierichtingen een studen tenstop in te stellen. Boven dien overweegt minister Van der Stee (landbouw) om voor de natuur-wetenschappelijke studierichtingen aan de landbouwhogeschool een stop in te stellen. Dit blijkt uit het gisteren door staatssecretaris Klein gepubliceerde voorlopig standpunt over de advie zen van de Academische Raad met betrekking tot de studentenstops. De bewindsman is nauwelijks afge weken van deze adviezen. Tien Er komen in augustus stops voor de studierichtingen geneeskunde (maximaal 1805 eerstejaarsstuden ten), tandheelkunde (465), dierge neeskunde (175), biologie (895), far macie (272), frans (403), engels (587), geschiedenis (884), kunstgeschiede nis (440) en Nederlands (941). Met name voor de studie geneeskun de is Klein nogal afgeweken van de adviezen van de Academische Raad. Dit adviescollege, waarin alle univer siteiten en hogescholen vertegen woordigd zijn, had namelijk 145 stu- n onzer verslaggevers RG Nadat ongehuw- ders tijdens hun zwan- - ip vaak een zeer moeilij- - doormaken (schuld- en tegevoelens treden op, cJ ïen twijfel over de be- die ze moeten nemen in 1 met het komende «moeten hun baan vaak i en het contact met n en kennissen neemt If) komt driekwart van "'reen periode van twee of lr toch tot de uitspraak, i" a leven in deze periode ositieve ontwikkeling i oorgemaakt. an t zowel voor oudere als jon- m (huwde moeders, voor al- nden en voor degenen die *h getrouwd zijn of een - hebben gekregen. Wanneer Uwen hun positie ten tijde zwangerschap vergelijken van een aantal jaren later, *n ze vooral de materiële jgheden (zoals huisvesti- nciën) gunstiger. Het ge- anderen te worden geac- en het zelfvertrouwen blij- wel bij achter. conclusie komt dr. P. A. M. van den Akker, die gisteren in Til burg gepromoveerd is op het proef schrift „Niet-gehuwd moeder zijn en dan?", waarvoor hij een onder zoek heeft gedaan onder ruim vier honderd vrouwen, die twee tot drie jaar geleden ongehuwd een kind kre gen en die dat kind zelf hebben ge houden. Hoewel een groot deel van de onge huwde moeders dus wel enige verbe tering ziet tussen de huidige en vroe gere omstandigheden in hun leven, blijven er toch nog wel bepaalde punten over, waarmee zij het moei lijk hebben. De huisvesting is een van de problematische zaken, waar mee zij te maken hebben. Van dege nen die nog steeds alleenstaand zijn, is bijna de helft zelfstandig gehuis vest een paar jaar na hun zwan gerschap, 35 procent woont nog thuis bij de ouders, en 15 procent woont bij anderen in. Dat deze vrou wen en kinderen over volstrekt te weinig ruimte en privacy beschik ken, ligt voor de hand. Meestal moe ten de moeder en het kind op de zelfde kamer slapen en beschikt het kind niet over enige speelruimte. Financiën Ook financieel staan veel ongehuw de moeders er niet erg best voor van de alleenstaanden voorziet bijna de helft geheel of gedeeltelijk in het eigen levensonderhoud door het heb ben van een baan. De belangrijkste bron van inkomen voor de al leenstaanden is toch de bijstand. De natuurlijke vader van het kind be taalt zeer zelden alimentatie en de ouders leveren ook in zeer weinig gevallen een financiële bijdrage. Uit het onderzoek is gebleken dat de helft van de alleenstaande ongehuw de moeders minder dan 750 gulden (netto) per maand te besteden heeft. Voor de groep alleenstaanden, die geen werk buitenshuis verricht, ligt dit percentage nog hoger: hier heeft maar liefst 85 procent minder dan 750 gulden per maand. Hoewel het hebben van een kind een door de omgeving geaccepteerde re den is voor een vrouw om niet bui tenshuis te gaan werken, blijkt dit niet op te gaan voor ongehuwde moeders. De mate waarin meteen bijstandsuitkering als inzet druk op deze vrouwen wordt uitgeoefend om een baan te aanvaarden, ver schilt hemelsbreed van de afkeer, die men vaak voelt, wanneer ge trouwde vrouwen met kinderen een baan nemen. Ofschoon bijna alle ondervraagde vrouwen (92 procent) van mening zijn dat de laatste jaren het klimaat voor de ongehuwde moeder aan het verbeteren is. hebben naar de mening van de helft van de vrouwen ongehuwde moeders het in Neder land toch nog erg moeilijk en vindt men dat deze groep gediscrimineerd wordt. Men voelt bijvoorbeeld een stuk dis criminatie in de houding van de omgeving, die vindt dat een kind, dat zonder vader opgroeit, nooit een goede opvoeding kan krijgen. Vol gens de heer Van den Akker vinden de meeste Nederlanders dat een kind alleen in het huwelijk thuis hoort en alleen in een relatie tussen een man en een vrouw een goede opvoeding kan krijgen. De verwach tingen van de meeste mensen ten aanzien van de opvoedkundige ca paciteiten van een ongehuwde moe der zijn zeer laag gespannen: men vindt een vrouw-alleen niet ln staat tot een goede opvoeding. Gebleken ls, dat veel ongehwude moeders deze mening hebben over genomen: schuld- en schaamtege voelens als gevolg van de overtre ding van bepaalde normen hebben Maats gemaakt voor twijfel aan de )pvoedingskwaliteiten van de al- .eenstaande ongehuwde moeder. Eenzaam Verder concludeert dr. Van den Ak ker, dat veel alleenstaande onge huwde moeders zich eenzaam voe len; behalve het contact met hun ouders (dat in een groot aantal ge vallen best goed genoemd wordt) heeft men vrijwel geen andere con- DEN BOSCH Tegen twee geassocieerde röntgenologen uit Valkenswaard, de 56-jarige P. N. K. en de 61-Jarige F. C. W. E. van Z. heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Bosch, mr A. J. Kalthoff, gisteren wegens het medeple- gen van valsheid in geschrifte met declaraties negen maan den gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar géést. Dezelfde straf had de rechtbank in Den Bosch hun, na een zelfde eis, opgelegd. Vier Brabantse ziekenfondsen zijn in 1972 volgens schatting van een rijks accountant voor 117.664 gulden be nadeeld. Volgens mr Kalthoff heb ben de röntgenologen vergoeding voor meer röntgenonderzoeken bij de ziekenfondsen geëst dan in wer kelijkheid waren verricht. Zij heb ben dus de declaraties valselijk op gemaakt. Beide röntgenologen had den voor het hof, net als voor de rechtbank, ontkent zich daaraan schuldig te hebben gemaakt. De röntgenologen werkten in het Sint Joseph-ziekenhuis in Eindho ven. dat hen in tijdelijke dienst nam nadat de ziekenfondsen in januari 1974 de overeenkomst met de belde artsen als ziekenfondsmedewerkers- specialisten hadden beëndigd. Na de uitspraak van de rechtbank ontsloeg het ziekenhuis belde röntgenologen op staande voet Tegen hun ontslag spanden zij een procedure bij de kantonrechter aan. die nu tot een minnelijke schikking probeert te komen. Ondergeschikten De procureur-generaal zei dat on omstotelijk vaststaat, dat er onjuist is gedeclareerd. Dat wordt door de verdachten dan ook niet ontkend Vast staat dat zij de declaraties niet zelf hebben opgemaakt en ingediend (dit gebeurde door hun secretaresse en de hoofdadministratie van het ziekenhuis). Laborantes en admini stratieve personeelsleden waren ech ter ondergeschikt aan de röntgeno logen. De procureur-generaal meende dat er duidelijk sprake is van het opzet telijk valselijk opmaken van de de claraties. De artsen hebben deze ge bruikt om de hun niet rechtmatig toekomende honoraria, die daarin verwerkt waren, bij de zieken fondsen te incasseren. Zij hebben het in hen. gezien hun maatschappe lijke positie als röntgenologen door de ziekenfondsen gestelde vertrou wen. in aanzienlijke mate geschon den. zei mr Kalthoff. Op 1 Juni ko men de beide raadslieden aan het woord. MOSKOU (Reuter) Het hoofd van de jeugdbeweging in de Sowjet-Unie (Komsomol), de 49-jarige Jewgeny Tyazjelnikow, is benoemd tot leider van de propaganda-afdeling van het centrale partijcomité. denten meer willen toelaten dan Klein nu toestaat. Volgens de bewindsman dreigt de kwaliteit van het onderwijs en daar mee de kwaliteit van de ge zondheidszorg in gevaar te komen door de toename van het aantal stu denten in de geneeskunde. „In het voorgaande jaar heb ik gemeend dat de bevoegde organen van de instel lingen bij hun besluitvorming de kwaliteit van het onderwijs voldoen de zouden bewaken en daar bij het vaststellen van de opnamecapaciteit rekening mee zouden houden", aldus Klein. Volgens hem blijkt echter het tegen deel uit het feit dat er van alle kan ten verontrustende geluiden over de kwaliteit van het onderwijs de staatssecretaris hebben bereikt. „De aantallen die de bevoegde organen vaststellen blijken ook dit jaar weer onverantwoorde gevolgen te hebben voor de kwaliteit van de opleiding tot basisarts", aldus de bewindsman. Als hij de adviezen van de Acade mische Raad wel had gevolgd zou den de studentenaantallen volgend jaar nog drastischer Ingeperkt moe ten worden om onoplosbare proble men te voorkomen. Voor de studierichting Nederlands heeft Klein de aantallen verhoogd. Hiervoor zullen de universiteiten en hogescholen van Klein echter extra geld krijgen. Over het algemeen wordt hij be schouwd als een beschermeling van partijleider Leonid Brezjnjew, die hem in 1968 naar Moskou had ge haald om leider van de Komsomol te worden. Tyazjelnlkov was daarvoor secretaris van de partij-organisatie in Tsjeljabinsk, een stad in de Oeral. Dat hij hoofd van de propaganda- afdeling van het centrale partijcomi té is geworden, bleek gisteren uit een bericht over een bijeenkomst die hij in zijn nieuwe functie had bijge woond. De benoeming wordt door westelijke waarnemers gezien als een nieuw te ken van de invloed van Brezjnjew. Eerder deze week werd in Moskou bekendgemaakt, dat het 74-jarige staatshoofd, Nikolai Podgomy, uit het polltburo Is verdwenen. Alge meen wordt verwacht dat hij binnen kort ook zal aftreden als staatshoofd. Brezjnjew zou dan zijn plaats innemen, in navolging van de situatie in communistische staten als Bulgarije. Cuba, Mongolië, Oost- Duitsland, Roemenië, Noord-Korea, Joegoslavië en Tsjechoslowakije, waar de partijleiders tevens presi dent zijn. Een en ander zou in Mos kou zijn beslag kunnen krijgen on der de nieuwe grondwet, die binnen kort van kracht wordt. De Prawda publiceerde gisteren een omvangrijk commentaar over de nieuwe pondwet en zegt daarin dat de „politieke rechten en vrijheden van de burgers van de 8owjet-Unie vollediger geformuleerd zijn" dan in de nog geldende grondwet, die da teert van 1936. Volgens het blad heeft partijleider Brezjnjew ver klaard dat vooral „de socialistische democratie uitgebreid en verdiept wordt" door de nieuwe wet. Het moet voor elk „Sowjetmens" duidelijk zijn dat „de belangrijkste waarborg voor zijn rechten in laatste instantie ligt in de macht en de opbloei van zijn vaderland". Daartoe moet elke burger zich bewust zijn van zijn verantwoordelijkheid voor de gemeenschap en gewetensvol zijn plicht vervullen tegenover staat en volk. Volgens de Prawda verplicht het ontwerp er eveneens toe. de kinde ren op te voeden tot waardige leden van de socialistische maatschappij. Politieke waarnemers in Moskou verwachten dat de volledige tekst van het ontwerp al in de komende dagen zal worden gepubliceerd. Voor het eerst zijn ook de principes van de Sowjetrussische buitenlandse poli tiek erin opgenomen De Prawda deelt mee dat in het daarop slaande hoofdstuk staat dat „de Sowjetstaa1 consequent de Leninistische politie', van vrede uitvoert, voor versterkir. van de veiligheid van de volkeren r brede internationale samenwi king". Het heeft ook een speciaal hoo stuk over „de verdediging van 1 socialistische vaderland". Denieu grondwet wordt volgens het blad oc. de basis voor „verdere vervolmakln, van de Sowjet-wetgevtng". tacten. Met name het feit dat men geen echt goede vriendin heeft, vin den de vrouwen een groot gemis. Wat betreft het contact met de va der van het kind: is ongeveer 70 procent- van alle gevallen ls dit vol strekt verbroken. Voor de overige 30 procent geldt dat het daar vaak om mannen en vrouwen gaat. die na de bevalling toch met elkaar getrouwd zijn of zijn gaan samenwonen. Een positief contact met de vader buiten huwelijk of samenwoning komt bij na niet voor. Hoewel veel vrouwen achteraf toch wel te spreken waren over hun le ven, zei 24 procent van de onder vraagde vrouwen, dat ze. wanneer ze nog eens met hetzelfde probleem te maken zouden krijgen, zouden kie zen voor een abortus (76 procent zei weer dezelfde oplossing te kiezen: het kind laten komen en het zelf houden). Met name de alleenstaan de ongehuwde moeders zeggen, dat ze een tweede keer voor een abortus zouden kiezen. Toch komt dr. Van den Akker, alles overziend, tot de conclusie, dat de meeste ongehuwde moeders hun si tuatie hebben geaccepteerd. Nega tieve gevoelens hebben voor een groot deel plaats gemaakt voor ge voelens van positieve aard. Uitspra ken als „ik vind het fijn" en „ik heb nu iets om voor te leven" woorden door 75 procent van de ongehuwde moedere onderstreept. Eén van de Hema beha's waarover zoveel vrouwen enthousiast zijn. Let op die pasvorml Naadloze cups in A, B en C maten (70-80A, 70-85B, 7f85C). Soepel en glad als een tweede huid. Kleuren: wit skin en bleu. Normaal 8,75 per stuk. Nü tot en met zaterdag 4 juni Wll.i per als Verrassing van de Maand twéé voor 15 gulden! VOOR

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11