'Nazorg is van groot belang' e tekening van een lezer w ommentaar daderschap (1) iderschap (2) Prof. dr. J. de Wit over gegijzelde kinderen in Bovensmilde: Stemweer s a an de geachte lijsttrekkers politici en dieren voordelig t NSDAG 25 MEI 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet5 pden die geen parlementaire cratie kennen, zoals die zich name in West-Europa heeft ontwikkelen, komt het nog- s voor dat de politieke stabili- jeheel afhangt van de gezond- tan één leider, ook al heeft die i de loop der jaren voor zeer f tot een onmisbare factor we- t maken. •^fAogen ons dan ook verheugen jij zijn opgegroeid in een land, .onder normale omstandighe- én keer in de vier jaar parle- erkiezingen worden gehou- an de uitslag waarvan politie- tijen en hun leiders gevonden Df zij het leuk vinden of niet. goed, het belang daarvan te beseffen. 3 de constitutionele monarchie - wij die met alle voor- en Jen die er aan verbonden kun-- ^ijn in ons land kennen, edt ons ervoor dat situaties ■en groeien, die in hun gevol- liet alleen de politieke stabili- "jmaar zelfs het voortbestaan j soortgelijke, maar toch we- c andere situatie, bevindt zich lent Tito van Joegoslavië. De ikkelingen in zijn land kunnen szins worden vergeleken met A an de laatste jaren in Spanje en "^owjet-Unie (waarvan een on- nge vergelijking ook weer H moet gaan). Niettemin neemt lezorgdheid over de toekomst foegoslavië toe, naarmate Tito goefr wordt, mpo om deze reden dat wij van- stilstaan bij het feit, dat de Jer van het na-oorlogse Joego- r ziji vandaag 85 jaar is geworden. eichzelf is dit een verheugend 'jomdat zijn gezondheid voor t waPd van zijn hoge leeftijd nog me a te wensen blijkt over te laten en llje bevolking van Joegoslavië in Sno algemeenheid hem een goed toedraagt. heeft nooit moeite gehad om jentrale figuur in het machtscen- n te blijven. Hij heeft geen rtdurende strijd om de macht //erd, omdat eigenlijk niemand van de staatkundige eenheid in ge vaar kunnen brengen. Dit risico doet zich wel voor in landen als Spanje, waar de hoge leeftijd van de dictator Franco een belemmering vormde voor het scheppen van voorwaarden, die al vele jaren geleden de bevolking van dat land een menswaardiger be staan zouden hebben gebracht. Het wachten op zijn dood maakte de onvermijdelijke overgang naar een democratische samenleving onno dig moeilijk. Bedoeld gevaar tekent zich bij tijd en wijle ook af in Oosteuropese landen, waar de hoogste leider van de communistische partij vaak lan ger als zodanig aanblijft, omdat men het in de top niet eens kan worden over een opvolger. Dit laatste is min of meer het geval in de Sowjet-Unie waar partijleider Leo nid Brezjnew lijkt te profiteren van het ontbreken van eensgezindheid. De stap terug, die president Nikolai Podgorni moest doen, kan er op duiden, dat de machtsstrijd zich in een nieuw stadium bevindt. hem die wezenlijk betwist heeft.. Zelf moest hij vaak ingrijpen om een eind te maken aan rivaliteit tussen degenen die op macht belust waren en anderen, die wilden ver hinderen dat zij in hun opzet zou den slagen. Dit is het geheim van de onomstre den positie, die Tito ondanks het klimmen der jaren nog altijd in Joegoslavië inneemt. Als enige leek hij in staat, deze staat met zijn vele. volkeren voor uiteenvallen te be hoeden en te voorkomen dat de statenbond zou worden ingelijfd bij het Sowjet-Blok, zoals dat in 1948 dreigde te gebeuren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Op het moment dat de 105 gegijzelde kinde ren in Bovensmilde vrijkomen zal onmiddellijk deskundige hulp moeten worden geboden. Maar ook nu al en ik neem aan dat de deskundigen ter plaatse daar alle aandacht voor hebben zullen de ouders behoefte hebben aan steun, ook bij de voorbe reiding van de opvang van hun kinderen. Het is van belang dat het gehele gezin straks de gelegenheid krijgt om op een goede wijze alle doorstane empties te verwerken." Aan het woord is prof. dr. J. de Wit, hoogleraar in de kinder- en Jeugdpsychologie aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam en directeur van het Pedologisch Instituut. In dit instituut houden hij en zijn mede werkers zifch bezig met de hulpverle ning aan en begeleiding van kinde ren met emotionele en gedragspro blemen. Aarzeling Als de Joegoslaven Tito in deze dagen een goede gezondheid voor nog vele jaren toewensen, dan moe- StGUfipiHlt ten zij dat niet alleen doen omdat zij daarmee een levensgroot pro bleem nog wat voor zich uit kunnen schuiven. Zij moeten die wens vooral uiten in de hoop, dat Tito er alsnog in zal slagen het vraagstuk van zijn opvolging definitief te regelen. Na enige aarzeling is prof. De Wit bereid enkele algemene opmerkin gen te maken over de stress-situatie, waarin de 105 kinderen en hun ou ders in Bovensmilde verzeild zijn ge raakt. „Ik kan natuurlijk niet ingaan op de manier waarop de kinderen straks moeten worden geholpen om hun emoties te verwerken. Dat is van kind tot kind verschillend en daar om is het zo belangrijk dat er ter plaatse voldoende deskundigen aan wezig zijn," aldus prof. De Wit. De noodzaak van een goede begelei ding staat voor hem vast. Ouders en kinderen moeten de gelegenheid krijgen hun emoties te verwerken en met name voor de ouders zal het van groot belang zijn, indien zij worden geholpen hun zeer begrijpelijke ge voelens van woede, onmacht en agressie te kanaliseren. Ook de kin deren zullen moeite hebben met hun ervaringen ook al zullen er wat dat betreft grote individuele verschillen zijn. Er is een kans dat sommigen van hen zullen terugvallen in een meer kin- derlij k gedrag of last zul len krijgen van angstdromen. Ook bang zijn om naar school te gaan of van de ouders weg te gaan en leer moeilijkheden behoren tot de moge lijkheden. De VU-hoogleraar wijst erop dat nie mand op dit ogenblik iets kan zeg gen over de situatie in de school. Maar het is voor de kinderen zonder twijfel van groot belang, dat de on derwijzers de gelegenheid krijgen zich met de kinderen bezig te hou den en zo als steunpunt te fungeren. Mogen de kinderen de klas uit? Mo gen ze naar de WC? Hebben ze hun natje en droogje? Kunnen er spellet jes worden gedaan of kan het school werk op enigerlei wijze doorgaan? Op zichzelf vindt hij het een bemoe digend teken, dat de kinderen op de eerste avond van de gijzeling een Jarig klasgenootje hebben toegezon gen. Dat duldt erop, dat de onder wijzers er alles aan doen het moreel hoog te houden. De onderwijzers dragen momenteel een zeer grote verantwoordelijk heid, zegt prof. De Wit. De houding die zij aannemen is voor de kinderen ongetwijfeld van groot belang. Maar aan de andere kant moeten we niet vergeten, dat zij maar een beperkte invloed uitoefenen op de situatie in de school. We weten niet hoe de gijzelhouders zich gedragen. Wanneer zij een sfeer van angst, intimidatie en bedreiging verspreiden dan zal dat uiteraard invloed hebben op de houding van het onderwijzend personeel en van de kinderen. Die onderwijzers zitten in een afschuwelijk moeilijke situa tie", aldus de hoogleraar. Volgens hem moet het aanpassings vermogen van de kinderen niet wor den onderschat. Kinderen hebben over het algemeen een grote psy chische weerstandskracht. Zij kun nen soms op een verrassende wijze bijdragen aan de sfeer in de groep, door op allerlei ongedachte wijze te helpen. Een groot probleem voor de onder wijzers lijkt hem het grote aantal kinderen. Al die kinderen zullen op hun eigen manier reageren op de spanningen en vooral op de schei ding van hun ouders. De een zal zich stilletjes terugtrekken, de ander zal praterig worden. Daarnaast zullen sommige kinderen de spanningen ook lichamelijk gaan afreageren: buikpijn en vaker naar de WC moe ten. Vooral 's nachts zal er van de onderwijzers veel worden gevergd. Voor een goede verwerking van de Prof. dr J. de Wit: Kinderen hebben over het algemeen een grote psychische weerstandskracht. doorstane emoties zowel bij de kin deren als bij de ouders en de onder wijzers zal een goede nazorg van groot belang zijn. Direct na afloop van de gijzeling en laten we hopen dat dat snel het geval zal zijn zal er hulp moeten worden geboden. Ouders en kinderen behoeven hulp, maar ze moeten ook de gelegenheid krijgen om hun emoties privé te verwerken. De ervaring met de vorige gijzeling heeft geleerd dat de hulp zeker in het begin duidelijk beschikbaar moet zijn. Ik heb begrepen, zegt prof. De Wit dat daarin wordt voor zien. Maar ook daarna is contact bijvoorbeeld in samenwerking met huisarts en pastores gewenst. Daar bij is vooral voor de kinderen, die geen of nauwelijke emoties tonen ook aandacht nodig. Uit de litera tuur bijvoorbeeld over echtschei dingen of bij rouwprocessen is bekend dat onverwerkte emoties la ter, soms zelfs jaren later, alsnog in de vorm van angsten naar boven kunnen komen. Het is heel begrijpe lijk dat zich allerlei emoties voor doen in de vorm van huilbuien en woede-uitbarstingen of anderszins, maar Juist daarom blijft het van belang dat deze gevoelens op een adequate wijze worden verwerkt. Een ander punt van belang is dat de kinderen zo gauw dat mogelijk is, terugkeren in hun normale le venspatroon. Het leven van alle dag moet weer worden hervat. Daar gaat een enorm genezende kracht vanuit. Heel in het algemeen en er zal volgens prof. De Wit in Bovensmilde zeker rekening mee worden gehou den is het gewenst dat er een goed samenspel ontstaat tussen het gezin en de professionele hulpverlener. Op die manier kunnen de voorwaarden worden geschapen voor een doeltreffende hulpverlening, waarin de problemen tijdig kunnen worden gesignaleerd. Hoewel wij gelukkig maar weinig ervaring hebben met gijzelingen van kinderen zijn er voldoende gegevens voorhanden om deze situatie niet geheel onvoorbereid tegemoet te treden. De effecten van oorlogshan delingen. rouwprocessen en gewel- dadigheden, waarbij kinderen zijn betrokken hebben ons enig inzicht verschaft hoe op de beste wijze kan worden geholpen. Het is overigens gevaarlijk, zegt prof. De Wit om zich al te veel aan speculaties over te geven. Het is nu van groter belang dat er in samen werking met de gezinnen een goede en doeltreffende hulpverlening wordt opgebouwd linger», bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, 1 en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Het weer blijft „in the mood" met aanhoudend droog weer, overal zon en aangename temperaturen, 's middags van 20 tot 23 graden. Er is dan ook geen enkel atmosfe risch excuus te vinden om thuis te blijven en niet te gaan stem men. Dankzij het stabiele 1035- millibar sterke hogedrukgebied bij de FSröer, kreeg geen enkele depressie kans in te grijpen. Gis teren registreerde Roozenburg zijn warmste dag tot nu toe met 23 graden, dezelfde temperatuur werd ook in Roosendaal bereikt (de relatieve vochtigheidsgraad daalde er tot 24 procent, Gorre- dljk kwam eveneens tot deze waarden. Veel boeren zijn druk aan het hooien. De een is voorlijk, de an der is na een eerste droogbeurt bezig het gras te keren, een derde heeft de „pakjes" al kant en klaar op het land. De agrariërs hebben het volste vertrouwen in het weer, dat ook op de natuurkenners als zeer stabiel overkomt. Een kou front dat in zuidelijke richting van Zweden in de richting van Denemarken trekt, is zwak en wordt gevolgd door een hernieuw de droge noordoostelijke stro ming. Het kan dus gewoon vrijwel niets veranderen. In Spanje on weert het hier en daar door de werking van een vrijwel stationai re depressie daar. Vooral de oudere boeren dat is mijn ervaring althans houden goed de bovenlucht in de gaten al waar windveren verschijnen zou het over kortere of langere tijd tot een verandering kunnen komen, maar vast staat dat niet omdat een depressie ook op afstand kan voorbijgaan. In de dertiende en laatste Teleac-les kreeg de volksweerkunde ook het volle pond. Daarbij viel op dat mole naar Van Vliet, bekend van Ger- rit's „Weer of geen weer"- rubriek gelegenheid kreeg zijn systeem van weersvoorspellen op grond van de hogere luchtlagen naar voren te brengen. Dit werd niet gevolgd door enige kritische reac tie hoewel daar toch wel aanlei ding toe was. Zijn systeem, dat als voor honderd procent effectief werd aangeprezen, moet toch wel te wensen overlaten wanneer la gere bewolking hem het zicht op het cirrusniveau onttrekt. Wist u, dat de eerste hoofddirec teur van het KNMI C. H. D. Buys Ballot ook graag naar de volksmond luisterde? In zkjn in 1953 uitgegeven boek over deze van 1817 tot 1890 levende meteo roloog, schrijft dr E. van Everdin- ge over diens doen en laten op het Veluwse .landgoed „De Delle" waar 's zomers ontspanning werd gezocht: „Iedere zomer ging de familie B. B. enige maanden naar De Delle, waar B. B. bijzonder genoot van het natuurschoon, maar ook van de rust en gelegen heid ongestoord te werken in de koepel, op vijf minuten afstand van het woonhuis gelegen op een verhoging, vanwaar men een fraai uitzicht genoot vooral naar de kant van Heerde. Met de boeren uit de omtrek sprak hij veel over het weer en het gewas. Het vaste geloof in de invloed van de maan op het gewas interesseerde hem sterk: Iets, waarmee de boeren sinds eeuwen hadden gerekend zou wellicht toch wel enige grond hebben? Maar waar moest men de betrouwbare gegevens voor een wetenschappelijk onderzoek vinden? Hij trachtte ook met de boeren Veluws te spreken, maar dat was geen succes. BIJ de koepel stond ook een kijker opgesteld, waar B. B. vooral zon neplekken waarnam. Ook na de koffie verdween B. B. tot vijf uur naar de koepel. Een karaktertrek van hem was zijn buitengewone gemoedsrust onder bijzondere omstandigheden. Op het buiten weinig va 24 AMP/KMMI »-» HM tW-J verblijf „De Delle" sloeg de blik sem eens vlak bij hem in. Ieder een vloog verschrikt op als was hij verdoofd door de slag, maar Buys Ballot haalde kalm zijn horloge uit de zak om precies de tijd van de slag aan te tekenen. De dichter Nicolaas Beets bezong hem dan ook als volgt. „Die. hoe het bul dert of tempeest, altijd bewaart een effen geest. Is: Buys Ballot." Amsterdam onbewolkt De Bilt onbewolkt Eelde onbewolkt Eindhoven onbewolkt Drn Helder onbewolkt Rotterdam onbewolkt onbewolkt Vhssingcn onbewolkt Zd Limburg onbewolkt U Aberdeen Athene onweer ->7 Barcelona licht bew Berlijn licht bcw Bordeaux onweer onbewolkt onbewolkt half bewolkt Helsinki regenbui half bewolkt Klagen fort a onbewolkt "0 Kopenhage# onbewolkt 2! iwaar bcw hnlf bewolkt licht bew Luxemburg onbewolkt Madrid half bewolk' Malaga zwaar bcw 4 MaUorca onbewolkt Munchcn onbewolkt |9 Nice Oslo onbewolkt Pari)» half bewolkt 23 Split onbewolkt half bewolkt Wenen onbewolkt Zurich onbewolkt Casablanca licht bee. onbewolkt Tunis onbewolkt Hoogwater donderdag 26 mei Vluatngen 8 23-20 56. HaringvUeUluizen 8.23-20 SS. Rot terdam 10 24-22 35. Scheverungen 9 17-21 51. IJ muiden 10 06 22 40, Drn Helder 1 1213.18. Har tingen 3 S5-1547. Delfzijl S 56-18 02 ijk. IT hte Lijsttrekker In de we- hap dat deze dagen, zo vlak r de verkiezingen, u nauwelijks •ulmte bieden uw tijd aan iets lelijk zinnigs te besteden, is het zonder schroom dat ik mij'tot machte lijsttrekker, wend met vragen". begon de brief, die een aantal fkkers kort geleden ontvin-' van Kees Kousemaker Jr. na- het „Lambiek"-bulletin. Dat :n uitgave van het Stripanti- t „Lambiek", dat maande- zljn lezers over nieuwe ultga- Ito informeert en de plaats van het 24. letoldverhaal in cultuur en maat- ipplj tracht na te gaan. De re- :tle van het bulletin, uiteraard zeer geïnteresseerd in strips, ie wel eens weten hoe bepaalde ttrekkers tegenover het idverhaal staan. Vandaar de ïf. waarin om een antwoord op de volgende drie vragen werd ver zocht: 1. las u ooit strips en zo Ja, welke? 2. Vindt u dat strips verbo den moeten worden? 3. Door welke stripfiguur bent u het meest geïnspireerd? WD-lijsttrekker Wiegel voelt zich het meest verwant met burgemees ter Dlckerdack uit Rommeldam, waar Bommel zo vaak verkeert. Be halve O. B. Bommel antwoordt hij ook Olie Kapoen en Puk Toffel alsmede kapitein Rob gelezen te hebben. CDA-voorman Van Agt blijkt ook de avonturen van Tom Poes en Olie B. Bommel verslon den te hebben, en voelt zich het meest geïnspireerd door „parbleu, de markies de Cantecleer". Dat hij ze gelezen heeft, kan PvdA- lijsttrekker Den Uyl niet zeggen, („ik behoor tot de generatie die niet zo met strips werd geconfronteerd als de huidige", maar „later heb ik ze wel gezien en natuurlijk ken ik Bulletje en Bonestaak") en boven- Ew op EEN GotDC. CVIO Hr\PZ>EN PE SOKöcMEenw. EM PC TOcH NOG «U21C GtKKE.GEAJ Met G<NCT om cApjeoinoNP eve* ouiTcn Her EN Her KWAM aUeaaaaL oavoat Pt VEtpwAtHTf*. By Huuti ÉN By 2a ag voUfieu? n^r.BowwRyp* f2en-x.c/woE «rr JE Appels op KON» ve*BoiAN£M Burgemeester en veldwachter staan ruzie te maken over een lapje grond even buiten „ons dorp", wat uitein delijk op beider ontslag zal uitlopen. Een tekening van Peter van Straa- ten In het „Lambiek"-builetin. dien zegt hij zijn inspiratie niet uit stripfiguren te potten: „Dit in te genstelling tot striptekenaars die wel hun Inspiratie halen uit de poli tiek. In die zin heb ik zeker bewon dering voor de tekeningen van Pe ter van Straaten en van Asterix". De Bommelstrips zijn ook de heer K. Beuker van de RKPN niet on welgevallig; hij kent „een aantal strips uit kranten" en is het meest geïnteresseerd in Lambiek uit Sus- ke en Wiske. De enige die „vrijwel niet" strips ziet of leest, blijkt D'66- lijsttrekker Terlouw te zijn. Hoewel hij er dus geen oordeel over heeft, vindt hij niet dat strips verboden moeten worden, net zoals de heren Wiegel, Van Agt („alsjeblieft niet") en Den Uyl („Hoe komt iemand op zo'n vraag"). Alleen de heer Beuker stelt grenzen: „Strips dienen m.l. verboden te worden als ze indrui sen tegen de goede zeden en fat soensnormen." Wie Peter van Straatens laatste boekwerkje „Bij ons in het dorp" gelezen heeft waarin de be langrijkste lijsttrekkers eveneens een rol spelen zal het laatste hoofdstuk gemist hebben. Het boek, waarvan binnen twee maan den zeven drukken van de pers kwamen, verscheen nog vóór de val van het kabinet en dus zat het „echte eind" er niet aan. Wie dit Lamblekbulletin leest (inlichtingen over de uitgave zijn te krijgen bij Lambiek, Kerkstraat 104 in Amsterdam) vindt het laatste hoofdstuk er alsnog in. Een kort hoofdstukje, waarin de burgemees ter (Den Uyl) en de veldwachter (Van Agt) slaande ruzie krijgen over een lapje grond even bulten het dorp. Dat geruzie draait er op uit dat burgemeester en veldwach ter hun ontslag aanbieden. Ook de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren heeft een aantal politici aan de tand gevoeld, niet over strips, maar over dieren bescherming. We lichten een aantal citaten uit de gesprekken: Dr. R. J. H. Krulsinga namens het CDA: „Belangrijk is op dit ogenblik, dat het een en ander ge beurt aan de mentaliteitsbeïnvloe ding van de eigenaars van huisdie ren". Hij ziet niet in, „waarom de eigenaars van dieren niet een grote re bijdrage voor diverse activitei ten op het gebied van dierenbe scherming zouden willen geven" De heer Ed van Thijn (PvdA): „Op het PvdA-congres gingen nogal wat stemmen op om de blo-industrie onmiddellijk af te schaffen. Helaas bleek dit volgens deskundigen on mogelijk. Daarom staat nu in ons verkiezingsprogramma dat er aan de blo-industrie paal en perk moet worden gesteld". Lijsttrekker Wiegel (WD) zegt over de bio-industrie: „Deze vorm van houden van dieren wijzen wij be slist af. Maar Nederland alleen kan weinig beginnen. Gelukkig is er in het Europese parlement een rege ling ingediend die bindend is voor alle landen waardoor misstanden uit de weg geruimd kunnen worden". „De hele handel in dieren bestemd voor vivisectie", aldus PPR- kamerlld Coppes, „zou snel afgelo pen zijn als er een deugelijke controle was op het doen van proe ven met dieren" Met die controle wordt nu maar wat 'aangerotzooid' En „In de PPR zitten zeer veel dieren-minnende mensen. Ik krijg soms zelfs de indruk dat ze meer van dieren dan van mensen houden". Het is dus logisch dat de PPR zich inzet voor de dieren". Een persoonlijke bekentenis komt uit de mond van D 66-Ujsttrekker Terlouw: „Ik ben geen vegetariër, maar ik vind dat heel eigenaardig van mezelf Ik vind het eigenlijk heel gek, dat ik zoogdieren eet. Kip kunnen we thuis niet eten, want dat herkenbare stuk vlees gaat bij ons niet door de keel" DS'70-lijsttrekker Drees over de zeehondenslachting, die hij overi gens sterk afkeurt: „Men moet niet de indruk gaan wekken dat Neder land zo braaf is en dat andere lan den zulke schandelijke Jachtwet ten hebben. Daarmee wil ik alleen maar zeggen dat het geen eenzijdi ge actie moet zijn tegen Canada; wij laten zelf misschien ook nog wel vandaag op vrij schaarse dieren jagen". De heer Koekoek van de Boeren partij heeft zijn plannen al klaar: „Als het volk ons meer stemmen geeft en wij een brugfunctie bij de komende kabinetsformatie kunnen vervullen, dan zullen wij regerings verantwoordelijkheid dragen. Dan zullen wij de minister eens eventjes zeggen, dat ie orde op zaken moet stellen in de dierenmishandeling in de proefstations of instituten van de overheid". Ten slotte PSP-er Van der Lek over sterilisatiekllnieken voor huisdie ren, waarvan hij een voorstander is: „Vreemd eigenlijk, dat je voor mensen wel aan voorlichting over geboorteregeling doet. terwijl je de dieren die wij uit hun oorspronke lijke milieu gehaald hebben, maar aan laat modderen. Waarom geen geboorteregeling voor huisdieren?" Zes halen, vier betalen. Dat gaat misschien op de markt nog op. waar Je gulden een daalder waard heet te zijn, maar zeker niet als het om dieren gaat die zo groot als een koe zijn en bovendien niet goed koop. Ouwehands dierenpark heeft dan ook stom geluk gehad, mag Je wel zeggen. Ze kochten in Duits land vier eland-antilopen, twee mannetjes en twee vrouwtjes. Een maal in het Rhenense park bleken de beide vrouwtjes drachtig te zijn. Annemarie, een van de twee, kreeg haar Liesbeth al na een goeie week. Het wachten is nu op de bevalling van Elly, die ook al heel binnenkort moeder zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5