Dit land heeft knappe koppen nodig Bal door de ruit? Opkomst' uit het buitenland niet groot jiimmige stilte in wijk rondom school Vijlating geëist in 21 Molukkers {jO'Wr Verkiezing mag niet onder acties lijden m i Kinderen Zuidmolukkers keuren gijzelingsacties af Goeie stemming. ■■iie sluit gebied hermetisch af pent vliegtuigen moeten klaarstaan i Royal Nederland „Rechtvaardige strijd wordt geschaad" Oproep premier Den Uyl: Van groep van elfduizend kiesgerechtigden stemmen er maar vierduizend Ook velen in ons land stemmen niet Heerlijk, helder Heineken. ^^DAG 25 MEI 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet3 ADVERTENTIE n onzer verslaggevers SMILDE De sfeer in de nieuwe wijk van Bovensmilde de openbare lagere basisschool nog steeds 105 kinderen leerkrachten worden gegijzeld door vermoedelijk zes ilukkers, is gisteren omgeslagen van verontwaardiging in ige. beklemmende stilte. Een stilte, die van tijd tot d verstoord door het lossen van schoten vanuit de school. Toen zij de school op ongeveer vijftig meter waren genaderd, keerden ze terug naar de voedselkarretjes en gingen daarmee verder, waarna het schieten zich herhaalde. n al gistermorgen, toen het een aantal gegijzelde km- rbaar werd. nadat de Mo- etters zes schoten hadden •d. waarvan er één een ruit naburige woning verbrijzel- lemij half uur later werd opnieuw Jital schoten gelost. Dat ge- op het moment, dat twee vrouwen met karretjes n-M| naar de school onderweg wa- ardejvrouwen lieten vervolgens de ng, £s staan en gingen met mega- de richting van het gebouw. lfsen rdai Ernst Alles duidt erop, dat het de Zuidmo- lukkers ernst is in wat hun eisen en ultimatum betreft, gezien het feit, dat ze geen gelegenheid onbenut la ten om met schoten uit (vermoede lijk) automatische pistolen de omge ving te intimideren. Om ongelukken te voorkomen hebben rijkspolitie en marechaussee het gehele gebied ron dom de school in de loop van de dag hermetisch afgesloten Zelfs buurtbewoners mogen zich niet meer binnen de „explosieve ring'' begeven en alle woningen in de on middellijke nabijheid zijn gisteren ontruimd, uit angst dat iemand zou worden getroffen door verdwaalde kogels. In het dorp zelf is de sfeer inmiddels grimmiger geworden. Hier en daar staan groepjes ouders zwijgend bij elkaar, maar er zijn aanzienlijk minder mensen op de been dan maandag. De krachtig versterkte bezetting van politie en legercom- mando's dragen eveneens bij tot het grimmige straatbeeld. Van de aan vankelijke agressie tegen de Zuid- molukse bevolking lijkt iets wegge nomen, als een vrouw ons zegt: „Voor die oudere mensen aan de overkant (het Molukse woongedeel te) is het ook verschrikkelijk. Ze durven ons amper aan te kijken en ze kunnen er toch ook niets aan doen. Ik sta zelf achter de kassa in de supermarkt en ik hoor almaar: mevrouw, doet u maar wat u wilt, maar wij weten echt niet wat we moeten zeggen" Onschuld Een al wat oudere man en de groot vader van het meisje dat maandag tijdens de eerste dag van de gijze ling haar verjaardag gedwongen in de school moest vieren, onder schrijft de onschuld van de oudere Molukse bewoners. „Het zijn die snotneuzen." merkt hij op. „Die zul len weieens even uitmaken wat er zal gebeuren, terwijl ze totaal geen levenservaring hebben. De ouderen hebben er niets mee te maken. Ik heb jaren in de kantine van de voet balvereniging gestaan en ik moet zeggen: ik achtte ze hoger dan de blanke jongens uit het dorp." Een mevrouw naast hem verzucht: „Je begrijpt het niet. Toen we hier zeven jaar geleden met z'n allen kwamen wonen, ging het al die tijd zo goed. En eigenlijk nog steeds. Ze hebben hier alles. Een mooi huis en een mooie kerk. Voor die kerk hebben we nog gecollecteerd en loempia's verkocht." penï ht-r (en onzer verslaggevers N/ONNEN De Zuidmolukkers die in De Punt een trein ^ar schatting tussen de 45 en zeventig passagiers bezet en in een school in Bovensmilde 105 kinderen en zes bchten gijzelen, hebben gistermorgen van de Nederlandse [ïg geëist, dat 21 Zuidmolukkers die wegens acties in Amsterdam en wegens plannen om de koningin te Iren in de gevangenis zitten, worden vrijgelaten. allers willen twee geblin- [bussen. die hen en de gegij- iar het vliegveld Eelde moe gen. In Eelde moeten twee frsoons vliegtuigen lan en op Schiphol een Boei- De Molukkers hebben deze ie binnen 48 uur moeten zijn igd, neergelegd in een brief OS en de persmedia. Bij het ie van justitie is gistermor- id tien uur via de PTT de- irief aangekomen, n luidden de tweede dag in Molukse acties, nadat de au- :n maandag in het duister getast over de precieze ver van de overvallers. De nacht ookJ betrekkelijk rustig. Er deden ;een bijzondere incidenten 'el werden gisteren in de loop bui® dag een aantal malen schoten ostejiurd door de Molukkers in de t(Bö in Bovensmilde. Belangrijk Ts wel, dat zowel het contact kapers in de trein via een foon als met de overvallers ichool is verbeterd, üht, brief, die een ultimatum be- ijkeft vandaag om twee uur zou i, iü. schrijven de Molukkers, dat De( deze daad ook de politieke deWillen benadrukken, die ge en iifaren bij de acties in Wasse- de Rijster en Amsterdam. „Wij 1 zijrtiat alles binnen 48 uur gere- zo niet dan zullen er veel rkori vallen. Woensdag om twee tijd om. Mochten er tijdens deles door' maatregelen en/of re irflles uitgevoerd van de zijde If, etf regering en/of bevolking te- wi in Nederland en elders woon- eer zp Zuidmolukkers worden ge- mei. dan zullen wij ook doden 5te aldus de brief, enbfeer rond de school in Bo- ",°"t Dom duurder _EM Dit jaar zullen de (citeltsverbruikers gemiddeld ter dan ongeveer zeven pro peer gaan betalen voor hun dan in 1976. Van die stijging igeveer vijf procent worden :aakt door hogere brandstof- (hogere aardgasprijzen). In de gemiddelde prijsstij- ior elektriciteit 15 procent (aar steeg volgens het jaarver- i de Nederlandse elektrici- torziening het verbruik met vensmilde was gisteren aanzienlijk grimmiger geworden. Er waren veel minder mensen op straat dan maan dag. In de omgeving van de school heeft de politie het afgezette gebied verder uitgebreid. Bij de trein in Glimmen werd in de loop van de dag op lorries voedsel gebracht. Bij het voedsel waren ook medicijnen en een stethoscoop toe gevoegd. Ook bij de school werd voedsel afgeleverd en een speciaal geneesmiddel, bestemd voor een meisje dat aan een hartkwaal lijdt. Ds. S. Metiary heeft op verzoek van de rijkspolitie in Assen zijn bemid deling aangeboden. Hij was inder tijd ook één van de bemiddelaars in Beilen en in Amsterdam. Ds. Metia ry heeft gisteren wel een kijkje geno men in de buurt van de bezette school, maar verdween spoedig daarna. Twee andere Zuidmoluk kers, de broers Lilipali, van wie één sociaal werker in Arnhem is en de ander hoofdonderwijzer in Middelr Rechts de heer Noes, neef van de Zuidmolukse jongerenleider Aponno, die zijn defecte filmcamera bij een fotobedrijf wilde inruilen. Omdat zijn kind tot de gegijzelden behoort, wilde de eigenaar van de fotozaak hem niet helpen en stuurde hem de winkel uit. De heer Noes vertelt hier zijn verhaal aan journalisten. burg, bezochten gisteren eveneens het beleidscentrum in Assen, maar het resultaat daarvan werd niet be kend gemaakt. ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 Premier Den Uylzei dat het niet geheel zeker was of er nog een ultimatum gold. Minister Van Agt zei eerder op de dag dat er in de brief die de kapers gisteren vanuit de trein hebben doorgegeven, geen sprake was van een tijdslimiet van vanmiddag 14.00 uur om aan de ei sen te voldoen. Die tijdslimiet staat wel in de brief die het dagblad Trouw en de NOS gisteren uit naam van de kapers ontvingen. Den Uyl zei dat de herkomst van die brieven niet helemaal duidelijk is. „De in houd wijkt materieel niet af van de brief die wij hebben ontvangen, maar hij is wel heel anders opge steld." Beraad Den Uyl hield zijn persconferentie na een speciaal kabinetsberaad in verband met de acties in Drenthe. Den Uyl benadrukte dat niet het kabinet als zodanig de beleidsbeslis singen neemt, maar dat dit is gede legeerd aan de meest betrokken mi nisters, in het bijzonder de heer Van Agt. Het kabinet was bijeengeko men om de niet direct betrokken ministers op de hoogte te stellen. Geluk bij een ongeluk dat Royal Nederland dit soort schades telefonisch even regelt. verzekering maatschappij nv Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Van de kant van de Zuidmolukse gemeenschap in Nederland hebben uiteenlopende groeperingen de gijzelingsac ties in Bovensmilde en bij Onnen afgekeurd Zo heeft de Pemuda Masjarakat RMS zich van deze acties gedistantieerd, ook als deze zijn uitgevoerd in verband met de verwerkelijking van een vrije republiek der Zuidmolukken Otto Matulessy van de vrije Zuidmo lukse jongerenorganisatie heeft dit gisteren namens deze organisatie verklaard. De Pemuda Masjarakat RMS meent, dat de gijzelingen in de school en in de trein de rechtvaardi ge strijd van de republiek der Zuid molukken schaden en hoopt dat de gijzelingen een snelle en goede af loop mogen hebben. De organisatie zegt sterk mee te leven met de schoolkinderen, die het slachtoffer van gijzeling zijn geworden Een groep van meer dan vijftien Zuidmolukse onderwijzers heeft la ten weten het volkomen eerloos te vinden om vreemden offers te laten brengen voor de Zuidmolukse zaak Het is hen zeer veel waard „om voor het eigen ideaal zelf hun leven veil te hebben". De Evangelische Molukse Kerk met 19.000 leden de grootste onder de Zuidmolukkers in ons land. zegt deze mening te delen, zo heeft de heer P W. Lokollo. hoofd van het crisiscentrum RMS in Capelle aan den IJssel. meegedeeld. Een aantal van de Zuidmolukse onderwijzers heeft zich bereid verklaard de plaat sen in te nemen van de gegijzelden zowel die in de school als in de trein Veroordeling De Indonesische regering heeft in een verklaring de actie van de Zuid molukkers in Nederland afgekeurd „De Indonesische regering betreurt het voorval en veroordeelt iedere vorm van terreur Zij hoopt dat de Nederlandse regering het hoofd kan bieden aan dit probleemaldus de verklaring Een Molukse gemeenschapsletder en de gouverneur van de Molukse ei landen in Oost-Indonesië hebben gisteren de acties in Onnen en Bo vensmilde veroordeeld „Dit is wer kelijk walgelijk en brengt onze ge meenschap in diskrediet. Wij veroor delen het", zo verklaarde de Molukse leider Jan Ielupessy Gouverneur Hassan Slamet zei in de Molukse hoofdstad van Ambon, dat de acties niet rechtvaardig zijn en dat de men sen hier ze veroordelen. Het kabinet heeft zich ook beraden over wat er moet gebeuren als de acties in Drente ook na vandaag nog voortduren". „Ik wil niet zeggen dat dat gebeurt, maar ik kan de moge lijkheid ook niet uitsluiten", aldus Den Uyl. Langer voortduren van de gijzelingen zou met name de norma le gang van zaken na verkiezingen, het begin van de kabinetsformatie in de war kunnen sturen. Daarover moet dan nader beraad volgen, eventueel ook met de Kamervoorzit ters. Ook zal dan volgens Den Uyl wor den bekeken of het staatsbezoek van de Surinaamse president Fer- rier, volgende week. nog wel door kan gaan. „Als dit dan nog doorgaat zie ik er weinig in om aan een feestdiner te zitten", zei hij Tal van bewindslieden waren giste ren op verschillende manieren bij de activiteiten rond de gijzelingen be trokken. Op het ministerie van justi tie vergaderden de meest betrokken ministers Van Agt. Den Uyl. Van der Stoel en De Gaay Fortman met re gelmatige tussenpozen. terwijl staatssecretaris Zeevalking en de ministers Stemerdink (defensie» en Van Kemenade (onderwijs) inciden teel bij de besprekingen betrokken werden. In de loop van de middag deelde Van onze parlementsredactie DEN HAAG Wij zouden het buitengewoon betreuren wanneer als gevolg van de terreur, van deze domper over Nederland, de deelneming aan de verkiezingen eronder zou lijden. Het is juist goed als burgers in deze benarde situatie gebruik maken van hun stemrecht. Die oproep richtte premier Den Uyl gisteravond na afloop van een extra kabinetsvergadering naar hij ver onderstelde ook namens de lijsttrek kers, in ieder geval die in het kabinet tot de Nederlanders. ..We moeten er niet aan toegeven dat deze terreur onze verkiezingen te genhoudt". onderstreepte Den Uyl nogmaals het kabinetsbesluit van maandagavond, dat de verkiezingen normaal doorgang moeten vinden. „dit is een zeer wezenlijke aanslag op onze rechtsstaat, dat woord rechtsstaat gebruik ik niet vaak, maar voor mij is kiezen heilig, de onafhankelijkheid van de rechter is heilig, en kinderen zijn heilig, en dat laatste is het ellendige van deze din gen". sprak Den Uyl Gezamenlijk Van Agt mee dat het contact met de bezetters van de school wat was verbeterd, omdat zij nu bereid wa ren te praten met psychiater dr Mul der. Maandag waren de bezetters tot geen enkel overleg bereid Minister Vorrink en staatssecretaris Hendriks, beiden van volksgezond heid. waren gistermiddag in Assen om zich te oriënteren over de hulpverlening met name ook ten aanzien van de betrokken ouders De voorzitters van de drie grootste politieke partijen. Steenkamp (CDA), mevrouw van den Heuvel (PvdA) en Korthals Altes (VVD) rie pen gisteren in een gezamenlijke ver klaring ook de kiezers op om on danks alles hun stem vandaag te gaan uitbrengen „Onze democratie mag niet wijken voor een daad van terreur. De drie partijvoorzitters hopen en verwach ten daarom dat de kiezers zich niet zullen laten weerhouden om hun stem uit te brengen", aldus de geza menlijke verklaring. ADVERTENTIE icht procent. door J. G. A. Thijs AMSTERDAM Terwijl het Nederlands Inistituut voor de Publieke Opinie uit een onderzoek meent te kunnen afleiden dat er vandaag een grote opkomst naar de stembus zal zijn, staat het vast dat van een bepaalde groep slechts een klein deel, omstreeks 36 procent, zijn stem zal uitbrengen. Het gaat om de ongeveer elfduizend in het buitenland verblijvende Nederlanders aan wie bij deze verkiezingen voor het eerst het stemrecht is toegekend. Regel iels. Iels feestelijks r#fnengroel. Via uw Fleuropbloemist. ^teld, morgen bezorgd. *urop Interflora staat er f Koninginnegracht 135, ■M. MW-CIIU -C*. ien4 het laatste potje; ik kan door i'en niet goed denken Deze groep van elfduizend bestaat voornamelijk uit mensen die in Nederlandse openbare dienst zijn of een duidelijke officiële band met het vaderland behouden heb ben, zoals beroepsmilitairen, consulaire ambtenaren, jon geren-vrijwilligers en mensen die op het terrein van de technische hulpverlening werken. Van hen hebben er slechts ongeveer 4050 zodani ge maatregelen getroffen dat zij kunnen stemmen of dat hun stem bij volmacht uitge bracht kan worden Aanvankelijk hebben onge veer zevenduizend Nederlan ders uit het buitenland zich met het oog op deze verkie zingen op de voorgeschreven wijze laten registreren Zij moesten het verlangen om te stemmen kenbaar maken via het ministerie waaronder zij ressorteren, dat ministerie moest hun namen doorgeven aan b. en w. van Den Haag en die moesten er weer voor zor gen dat hun namen geno teerd werden in een speciaal kiezersregister. Daarna wa ren nog andere maatregelen nodig er moesten regelingen getroffen worden dat de stemmen bij volmacht uitge bracht konden worden of de betrokkenen moesten zelf een kiezerslegitimatiekaart aanvragen indien zij ver wachtten vandaag in Neder land te zijn en hier zelf te kunnen stemmen Het blijkt nu dat ongeveer 2600 mensen een regeling getroffen heb ben voor het. stemmen bij volmacht en dat ongeveer 1450 mensen ^en kiezerslegi timatiekaart aangevraagd hebben om persoonlijk te kunnen stemmen. Van de groep van elfduizend kiesgerechtigden in het bui tenland zullen dus niet meer dan 4500 mensen vandaag hun stem kunnen doen gel den. bijna zevenduizend zul len dat niet kunnen doen In hoeverre onbekendheid met de nieuwe regelingen bij deze geringe „opkomst" een rol gespeeld heeft was giste ren niet vast te stellen Het feit dat aanvankelijk zo veel meer mensen zevendui zend zich hebben laten re gistreren doet wel vermoeden dat die onbekendheid van in vloed geweest is Zoals al eer der in deze krant stond krijgt deze groep van elfduizend die slechts een klein deel uit maakt van de ruim 606 000 Nederlanders die buiten onze grenzen wonen alleen maar het stemrecht voor de Tweede Kamer. Voor ge meenteraden en provinciale staten zullen deze elfduizend niet mogen stemmen. Geen stemrecht Tegenover deze groep in het buitenland verblijvenden die wel mógen stemmen zou je kunnen stellen de grote groep binnen onze grenzen wonende mensen die het Ne derlanderschap niet bezitten en (dus) geen stemrecht heb ben. Het gaat hier om de bui tenlandse werknemers, van wie er velen toch al jarenlang hier wonen, om veel Zuidmo lukkers en om Surinamers die hun Nederlandse staatsburgerschap niet be houden hebben. De hier ver blijvende Antillianen bezit ten. indien zij geregistreerd zijn, wél het stemrecht (zoals een Nederlander, die op de Antillen zou verblijven, da r mee zou mogen stemmen, maar het (aanzienlijke) deel van hen dat „statenloos" is mag dat niet Wel is deze groep van statenlozen op sommige punten gelijkge steld aan Nederlanders, maar een van de punten waarvoor dat niet geldt is het kies recht. In onze grondwet wordt na drukkelijk het Nederlander schap als voorwaarde voor het kiesrecht gesteld. In de Tweede Kamer is wel bepleit dat buitenlanders die een be paald aantal jaren hier zijn op lokaal niveau voor ge meenteraden dus mee zul len mogen stemmen, maar die pleidooien hebben nog nooit geleid tot maatregelen Verscheidene politieke par tijen hebben wel wensen in deze richting geuit Wat het hiervoor genoemde onderzoek van het NIPO be treft, 57 procent van de on dervraagden zei de verkiezin gen „bijzonder belangrijk" te vinden en van hen zei 98 pro cent zeker te gaan stemmen Dertig procent zei de verkie zingen van „normaal belang" te achten en 86 procent van hen wilde in elk geval ter stembus Zes procent vond de verkiezingen niet zo be langrijk, maar de helft van hen gaf op dat stemmen in de bedoeling lag. Prognose Ongeveer drie uur nadat van avond de stembureaus geslo ten zullen zijn, tussen half tien en tien uur. verwacht het ANP de eerste „prognose" (Voorspelling) van de eind uitslag de kunnen geven Die „prognose" zal gebaseerd zijn op de uitslagen van driehon derd gemeenten, waaronder zich enkele grote zullen be vinden In totaal moeten de uitslagen van 842 gemeenten verwerkt worden Bij de vorige verkiezingen voor de Tweede Kamer, in 1972. moesten de uitslagen van 863 gemeenten verwerkt worden De laatste uitslag was toen om vijf minuten over twaalf binnen binnen de recordtijd van iets meer dan vijf uur waren de resulta ten vnn alle stembureaus „omgewerkt" tot een eind uitslag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3